LOODSWEZEN IJMUIDEN STAAT VOOR INGRIJPENDE WIJZIGING Nieuw tijdperk is van de Rijkssubsidie stimuleert Geen spreekuur Velsen a in de vishcil woningrenovatie in /KEUKENS ZAT... ingeluid met doping Pluvier” kort ijmondnieuws 'i rA 5 GEMEENTE OVERSPOELT MET AANVRAGEN Ontstemd »)Ltd Juniorentoernooi bij Stormvogels specialist, bij ons dus. r Prototype maar wie de betaalbaarstc én de beste wil koopt een BOSCH-keukenbij'n BOSCH I 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN AUGUSTUS ZATERDAG 2 7 en. ffice Z - raagi verwijk a goal and ca* Sport Akademie Nauwelaerts de Agé start nieuwe cursussen voor volwassenen enjeugd Judo; Jiu Jitsu, karate, boksen IJMOND. Vooral de bejaarden dreigen de dupe te worden van de bezuinigingsmaatregelen die het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk wil doorvoeren in de sector gezinsverzorging. Dit staat in een brief van de Stichting Samenwerkende Kruisverenigingen in de IJmond die komende week uitgaat naar artsen, ziekenhuizen, specialisten en andere verwijsinstanties voor de twee gezinszorgin- stanties die in het gebied iJmond actief zijn. e koop't maar bij metzeiaarj t i w 1 J Veel belangstelling bij VSV-kantine opening (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) A +vooidcel+TOorljchting+kwieke service Ook Nico Weijers, die samen met direc teur Rutte van de MTS de plannen voor het complex op papier zette, sprak nog enige woorden. De vereniging VSV werd overladen met geschenken, vooral veel ballen. Van de KNVB afdeling Haarlem ontving VSV een klok. Ook waren er veel planten, bloemstukken en enveloppen met inhoud. Prijzen in guldens. Per 1 kg: heilbot 5,00, tarbot 15,82-14,92, grote tong 13,47-13,00, groot-middel tong 12,80-12,57, kleinmid- del tong 13,09-12,74, tong één 12,30-10,90, tong twee 9,32-7,89. Per 40 kg: bot 29-22, steenbolk 63-52, krab 56, rode poon twee 96-55, poontjes 34, tongschar 215-60, schar 48-20, makreel twee 36-22, makreel drie 27-19,60, wijting drie 78-70, tarbot 366-166, griet 245-96, kabeljauw één 138-108, kabeljauw twee 138-118, kabeljauw drie 142-110, kabel jauw vier 134-96, kabeljauw vijf 79-44, schelvis twee 156, schelvis drie 140, schel vis vier 86-66, schol één 124, schol twee 134-90, schol drie 106-69, schol vier 94-60. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 5500 kg tong, 55 kisten tarbot en griet, 603 kisten kabeljauw, 15 kisten schelvis, 110 kisten wijting, 452 kis ten schol, 126 kisten schar, 98 kisten ma kreel en 105 kisten diversen. VELSEN. Loco-burgemeester Th. C. Witte houdt maandag geen spreekuur. Wethouder J. W. Meijer van openbare wer ken houdt maandag van 14.00-16.00 uur spreekuur in het stadhuis. Voor wethou der H. J. Scheeper van onderwijs is het eerstvolgende spreekuur vastgesteld op woensdag 31 augustus van 2 tot 3 uur n.m. Bejaardengymnastiek. Vrijdag 2 sep tember begint in het Wit-Gele Kruisge bouw de bejaardengymnastiek onder lei ding van mevrouw R. Spijker. Aan de Zeeweg om 10.00 uur en in Velserhoofd 11.00 uur. De Vlagofficier Matenaal van de Ma rine, ir. S. J. A. Heemstra, draagt de loodstender symbolisch over door overhandiging van de sleutel aan de directeur van het Loodswezen IJmui den, J. van Rijn. VELSEN. Onder zeer grote belang stelling is gisteravond de kantine van de voetbalvereniging VSV geopend. De ope ning van dit schitterende gebouw moest vorig seizoen worden uitgesteld vanwege de ernstige ziekte van voorzitter Veld- meijer. De onlangs overlden ex-voorzitter van VSV is de afgelopen jaren een stuwen de kracht geweest bij de realisering van het gebouw. De reeks handelingen ging gepaard met doordringend scheepsgetoeter van drie vaartuigen van de rijkshavendienst. Ter meerdere eer en glorie van het feestelijk gebeuren spoot een der boten een tiental len meters hoge straal water de lucht in. Tijdens de gebruikelijke toespraken dank te scheepsbouwer G. Rijke mevrouw Van der Meulen voor het verrichten van de formaliteiten. Hij zei een diepere relatie te zien tussen een schip en een vrouw. De overeenkomst is dat beiden nukkig kun nen zijn, „je weet nooit wat him reactie zal zijn’,, grapte directeur Rijke die in het serieusere deel van zijn speech benadruk te dat zijn bedrijf een jaar geleden voor een moeilijke opdracht was geplaatst. „We moesten een snel doch zeewaardig scheep je bouwen dat bovendien voor de loodsen aanvaardbaar diende te zijn. Daarom kre gen de toekomstige gebruikers van het revolutionaire vaartuig inspraak bij het ontwerp. Er werd zelfs een triplexmodel van de bovenbouw ontworpen zodat ieder een kon meedenken en praten over een aantrekkelijke indeling.” De officiële opening werd verricht door mevrouw A. C. Veldmeijer-Otte.Zij knipte een lint door, waardoor er een plaquette zichtbaar werd. Hierna verdween het hele gezelschap in de kantine en begon de re ceptie. De rij van sprekers werd geopend door wethouder Meijer van sportzaken, die alle werkers aan de VSV-kantine van harte dankte en de vereniging feliciteerde met een dergelijk onderkomen. Namens de gemeente bood de wethouder de vereni ging twee doelen aan. Deze zijn bestemd Die medezeggenschap heeft geresul teerd in een comfortabele ruimte die plaats biedt aan tien loodsen en drie be manningsleden. De uitgekiende opstelling van de zitplaatsen en de apparatuur maakt het ook mogelijk aan boord een dutje te doen. Op dringend verzoek is de boven bouw van het dek gescheiden door rubber isolatiemateriaal. Dit maakt het loodsen- verblijf aangenaam rustig. Trillingen drin gen minder gemakkelijk door tot deze ruimte. voor het derde veld dat VSV binnenkort tot zijn beschikking krijgt. Namens het bestuur van de Haarlemse Voetbalbond sprak de heer Berrevoets. Hij stipte de waarde van een dergelijke kantine aan en zei dat een goede kantiné bijzonder be langrijk is voor een vereniging. De heer J. de Waard hield een speech namens de Velser Sportstichting. Hij prees vooral de formidabele inzet van de heer Veldmeijer, zonder wiens werk het complex er waar schijnlijk niet had gestaan. De heren Oude Reimer en Broek, respectievelijk de voor zitters van Velsen en Stormvogels gingen vooral in op de vriendschappelijke banden die er de laatste jaren met VSV zijn ge kweekt. Voorzitter Van Urk van VSV be dankte idereen voor de lovende woorden. De besommingen waren: SCH 28 SCH 132 ƒ2780, SCH 36 ƒ7580, UK 7 4000, UK 23 5720, UK 48 6670, UK 78 ƒ3830, UK 135 ƒ3980, UK 137 11.800, UK 145 ƒ3700, verder waren er 7 Texe laars met een totaal van 105.000. Pi Vervolgens droeg de heer R. Rijke, be drijfsdirecteur van het Scheepsbouw- en Aannemersbedrijf Mulder en Rijke BV, de onderneming die de boot heeft ontworpen en gebouwd, de loodstender over aan ir. S. J. A. Heemstra, vlagofficier Materiaal der Koninklijke Marine. Dit gebeurde symbo lisch middels de overhandiging van de sleutel. Daarna werd de sleutel ter hand gesteld van de heer J. van Rijn, de direc teur Loodswezen in IJmuiden. Op zijn beurt vertrouwde hij het voorwerp weer toe aan schipper W. van der Meulen die ten behoeve van Mulder en Rijke vele proef vaarten heeft gemaakt. acht. In een dergelijke omstandigheid biedt de gemeente weer de helpende hand ‘door een garantie te verstrekken. Die borgstelling maakt de lening alsnog moge lijk. Behalve normen voor subsidiëring van alle mogelijke vormen van renovatie, heeft het rijk ook vastgesteld in welke mate de huur mag stijgen met het oog op de aange brachte verbeteringen. Zo is bepaald dat de verhuurder 9,60 per maand extra mag berekenen voor een aangepaste keuken. Uiteraard gelden deze verhogingen niet als de huurder zelf, in overleg met de eige naar, de voorzieningen heeft bekostigd. persoons huishoudens. Wie zo nodig een derde slaapkamer nodig heeft, zoekt maar een andere woning, aldus de redenering van het departement. Damesgymn., cond.tr. heren, yoga Ballet, klassiek en jazz Zwemlessen, sauna, solarium Tennis, badminton Verhuur 1nl.: Bloemendaalseweg 152, Overveen Tel. 023-253256 - 265521 In de poule van de B-l junioren zal worden deelgenomen door Blauw-Wit, KFC, Vitesse ’22, Volendam en ZW. In de C-l poule zullen Beverwijk, DEM, EVC, De Spartaan en Uithoord aantreden. Het A-l juniorenteam van Stormvogels is er in geslaagd zich te plaatsen voor de interregi onale jeugdcompetitie 1977-1978. De chef van de afdeling Volkshuisves ting van de gemeente Velsen, de heer R. van Bodegraven, is nogal ontstemd over die gewijzigde opvatting. Hij vindt dat men in Den Haag maar gemakkelijk pra ten heeft. Ondertussen zitten gemeentes met een krap woningbestand en een gerin ge doorstroming, zoals Velsen, met de ge bakken peren. Het is immers schier onmo gelijk om je woning in te ruilen voor een beter, en ruimer huis. Het lijkt vooralsnog uitgesloten dat Velsen de nu geschrapte subsidieregeling voor haar rekening zal nemen. Zo’n extra uitgavepost zou de ge meentelijke begroting, die nu al met pijn en moeite sluitend kan worden gemaakt, danig ontwrichten. Een andere bezuinigingsmaatregel treft de doe-het-zelvers. Wie nu op eigen houtje aan het knutselen slaat ter verbetering van de woning, krijgt een aanzienlijk lagere toelage dan voorheen. Een voorbeeld. Diegene die zelf de keukeninrichting ver nieuwde, ontving vorig jaar nog ƒ825,- welk bedrag is teruggeschroefd tot 460,-. Neemt de aanvrager een geregistreerde aannemer in de arm, dan wordt ƒ1150,- uitgekeerd hetgeen 325,- meer is dan in 1976. Indien het opknappen van het huis meer ingrijpend is, gelden geen vaste geld sommen maar wordt maximaal veertig percent van de begrote kosten vergoed. De ervaring heeft in Velsen totnutoe geleerd dat bijna alle aanvragers het reste rende geldbedrag lenen bij de bank. Slechts in twee gevallen werd vorig jaar de aspirant-geldlener niet kredietwaardig ge- Gezinszorg IJ mond dupe van personeelsstop Ondanks de bemoeienis van allerlei in stanties en betrokkenen is de „Pluvier” die bijna een miljoen gulden heeft gekost vol gens de bouwers geen compromis gewor den maar een prototype. Een experimen teel vaartuig dat zal moeten bewijzen dat het huidige systeem van beloodsing verou derd is. Een standpunt dat althans in krin gen van het directoraat-generaal van het loodswezen wordt gehuldigd. Vandaar ook dat op dit beleidsniveau plannen werden ontvouwd voor een drastische wijziging van de beloodsing voor de Nederlandse zeehavens. De plannen resulteerden onder meer in een opdracht aan Mulder en Rijke voor de bouw van een zogenoemde lood stender. Deze neemt het werk van de oude loodsboten en de jollen over. Voor IJmuiden houdt dit in dat in sep tember de twee loodsboten Bellatrix en Pollux die buitengaats opereren aan de wal worden gelegd. Zij blijven echter dag en nacht paraat voor het geval de gloed nieuwe „Pluvier” het laat afweten, bij voorbeeld bij een straffe wind. Na een jaar van oefening en ervaring wordt met de „Pluvier” besloten of tenderbeloodsing de finitief in Nederland wordt ingevoerd. Directeur J. van Rijn van het Loodswe zen IJmuiden toonde zich wat dat betreft optimistisch. Het leek hem waarschijnlijk dat de ingebruikneming van de Pluvier in de loop van enkele jaren gevolgd wordt door nog drie loodstenders ten behoeve van de IJmuidense haven. Overigens staan de loodsen gereser veerd tegenover het afschaffen van loods boot en tjol en invoering van tenderbe loodsing. Zoals bekend vrezen zij dat de serviceverlening zal teruglopen omdat de tender bij meer ruw weer niet kan uitva- ren. Daar staat weer tegenover dat de tender beschikt over radar hetgeen be loodsing bij mist vereenvoudigt. Tot nu toe zorgde mist voor stagnatie omdat de jol niet is uitgerust met radar. Mocht de proef met tenderbeloodsing mislukken, dan staat de loodsdienst van IJmuiden voor grote investeringen omdat de twee loods boten aan vervanging toe zijn. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Sinds op 1 januari van dit jaar een nieuwe rijksregeling van kracht is geworden voor woningverbetering, wordt de gemeente Velsen overspoeld met aanvragen voor een subsidie. In de eerste zeven maanden van 1977 zijn 148 verzoeken om financiële steun in behan deling genomen. De verzoeken hebben in alle gevallen betrekking op woningen waarvan essentiële voorzieningen aan verbetering of vernieuwing toe zijn. Ook kan men voor een bijdrage in aanmerking komen als een noodzakelijk geachte voor ziening geheel ontbreekt. De aanvragen worden zowel door huur ders als eigenaren van op te knappen panden ingediend. Steeds moet men zich tot de gemeentelijke instanties Volkshuis vesting en Openbare Werken wenden die de verzoeken beoordelen. Als een tege moetkoming in de kosten wordt toege kend, kan met de verbouwing een begin worden gemaakt. Omdat de centrale over heid de gemeentes heeft belast met de uitvoering van deze rijksregeling, dienen de locale bestuurders ook de subsidies voor te schieten. Die geldbedragen kunnen de gemeentes weer declareren bij het Mi nisterie van Volkshuisvesting. Bij de afdeling Volkshuisvesting van de gemeente Velsen is men niet erg ingeno men met de van bovenaf opgelegde en uit te voeren bepalingen en verordeningen. Niet alleen bezorgt de afhandeling van de verzoeken de ambtenaren handen vol werk maar ook verloopt de uitvoering stroef. De afdeling ziet zich geplaatst voor een enorme administratieve rompslomp. De aankondiging vanuit Den Haag dat wederom een nieuwe regeling op komst is, frustreert de uitvoering in hoge mate. Bovendien vormen de huidige bepalin gen in sommige gevallen geenszins een vooruitgang ten opzichte van vorig jaar. Hier en daar is zelfs sprake van een ongun stiger situatie. Tot voor kort was het name lijk gebruikelijk dat het aanbrengen van een derde slaapkamer op een extra te creëren verdieping voor rijkssubsidie in aanmerking kwam. Het ministerie draagt in deze verbouwing echter niet langer meer bij. Dat besluit is genomen omdat er een schrijnend tekort is aan woonruimte voor alleenstaanden en zogenoemde twee- HAARLEM-PR BERNHARDLAAN 2 TEL.319005 In de gemeenten Beverwijk, Heemskerk, Velsen en Castricum zijn alle activiteiten op het gebied van gezinshulp gebondeld in de „Interkerkelijke Stichting voor Gezinsverzorging in de IJ mond” gevestigd in Beverwijk en de „Stichting Samenwerkende Kruisverenigingen in de IJmond” die aan de Kennemerlaan in IJmuiden kantoor houdt. In de brief naar medici en verwijsin stanties wordt uitgegaan van een situatie die de minister met zijn bezuinigingsmaatregelen voor ogen staat: geen vervanging van vrijkomende arbeidsplaatsen vooruitlopend op de massale inzet van zogenoemde alphakrachten. Voor het gebied IJmond houdt dat in dat het aantal hulpverleningsuren dit jaar vergele ken met 1976 met 10.000 ingekrompen moet worden. De Kruisverenigingen dringen er in de brief op aan op de gebruikelijke manier wel hun aanvragen voor gezinshulp in te dienen maar bij hun cliënten omtrent de tijdslimiet tussen aan vraag en honorering ervan geen vaste verwachtingen te wekken. (Van een onzer verslaggevers-1 IJMUIDEN. In aanwezigheid van zo’n vijftig genodigden is gistermorgen in de haven van IJmuiden nabij de loswal de officiële doopplechtigheid verricht van de loodstender „Pluvier”. De traditionele fles champagne werd tegen de boeg kapot gegooid door de echtgenote van één der schippers, mevrouw R. M. van der Meulen- Strobbe, die daarmee een nieuw tijdperk in het loodswezen heeft ingeluid. „Met minder mensen moet aan een gelijk aantal aanvragen worden voldaan. Lange wachttijden zijn daar het directe gevolg van”, zo wordt gezegd. In het rondschrijven wordt uitgegaan van een personeelsver loop zoals de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk dat in het achterhoofd heeft. De bewindsman veronderstelt in de periode 1 juli 1977-1 juli 1978 een „natuurlijke afvloeiing” van 25 procent. Bij Samenwerkende Kruisverenigingen in de IJmond blijken de gevolgen van de eerder dit jaar ingestelde personeelsstop overigens nogal mee te vallen. Bij de IJmuidense gezinsverzorgingsinstantie is het personeelsbestand tot nog toe met 33 tot 600 ingekrompen. Bij de Interkerkelijke Stichting vloeiden tot dusver 56 gezinsverzorgster af waarmee het perso neelsbestand op 568 personen kwam. Bij elkaar hebben de Samenwerkende Kruisverenigingen in de IJmond tot nog toe dus 89 arbeidsplaatsen „ingeleverd”. Dat zullen er 312 moeten wor den vooraleer de minister tot de inzet van de omstreden alphahul- pen overgaat. De gezinsverzorgingsinstanties in de IJmond willen de tot nog toe zelfstandigwerkende particuliere gezinshulpen (alphakrach ten) pas op de loonlijst hebben na toewijzing van extra uren door de minister. Dat standpunt is eind vorige maand in een brief de minister van CRM tot uitdrukking gebracht. De jaarlijkse beno digde hulp door „traditionele” gezinsverzorgsters (met gerichte opleiding) is begin dit jaar op 71.767 uren becijferd. Met de personeelsbezetting van toen konden de gezinsverzorgingsinstan ties daar op geen stukken na aan voldoen. Op dit moment geldt dat in versterkte mate. IJMUIDEN. Zondag organiseert de jeugdcommissie van Stormvogels een toernooi voor B-l en C-l junioren. De wedstrijden beginnen om 11 uur. k ■r'

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5