rond de losplank Elf verpleegkundigen geslaagd laten wc welzijn voor een gratis proef abonne ment bel 319053 I ’t OUDE BACKERSHUIS c E cS X „VAN DER VOOREN” EEN BEGRIP VOOR HAARLEM EN OMGEVING LX» ssf” W I Gevonden voorwerpen Wat doet men Niet uniek Elektrisch Mantra c 2 s U </5 Meditatie Verrijking 6 AUGUSTUS 19 7 7 ZATERDAG 2 7 IJMOND ft I L...» CS door Pieter Taffijn tel. 319053 tst. 232 Dag- en avondopleiding TOLK/VERTALER ENGELS, CAM BRIDGE-opleidingen, INFORMATICA (computer kunde), SOCIALE WETGEVING Nederlands - Engels - Frans - Duits - Spaans - Italiaans - Russisch - Steno - Typen - Wiskunde - Boekhouden - M B A - Middenstandsdiploma u. 5 u 5 E SINDS 1918 79 BROODSOORTEN [V I 4- 4 i ii (ADVERTENTIE) /A indag 14.30- Wil- .elijks lengd (ADVERTENTIE) atsoen. 25555, aat 4a. eg. Ma. 1-15 u.: Maharishi Mahesh gelcon- *3 ee door Deense sevaart concert aag en ije van Zat. ge- uur. ndweer ■wijk en 14- allen- Iweer Jmui- Cen- rk de en de Geo- brug van Door diverse handelaren zijn er ook deze week weer behoorlijke hoeveelheden ha ring en makreel geïmporteerd. Zowel uit Schotland, Denemarken en Noorwegen kon men hier de grootste vrachtauto’s bij de diverse koel- en vrieshuizen hun lading zien lossen. Het ene partij was nog mooier dan het andere, de rokerijen die allemaal zo’n beetje door hun diepvriesopslag heen zijn, hebben deze week zelfs al weer prach- Het gaat er in bijna alle gevallen om juist in het dagelijks leven beter uit de voeten te kunnen. De meditatie mag verder niet worden bereikt door het gebruik van mid delen als LSD en dergelijke. Een ander misverstand is, dat medite ren het diep nadenken over een probleem zou zijn om zo tot een conclusie of ant woord te komen. Het gaat echter niet om iets te weten te komen, maar om de ma nier van weten te kunnen beheersen en eventueel te veranderen. Ook is het niet zo, dat iemand die mediteert zich „los maakt van deze wereld” en alleen nog maar belangstelling heeft voor zijn navel. Eenmaal weer in de veilige thuishaven, wercl direct na lossing, een plaats vrijge maakt op de helling. Hier werd vastgesteld dat de kimkiel over een behoorlijke lengte was beschadigd en werd een grote deuk aan de stuurboordzijde van dit schip waar genomen. Deze deuk had de cementlaag op de kiel van het schip ook een niet geringe beschadiging opgeleverd. Met be hulp van de machinefabrieken hoopt men het schip weer zo spoedig mogelijk in de vaart terug te brengen, want met ingang van 1 september a.s. hoopt men deel te gaan nemen aan de visserij bewesten Ierland. tige partijen verse makreel in hun rokerij en kunnen verwerken, wat voor deze men sen een niet geringe arbeidsbesparing is geweest. rende tweemaal een kwartier”, schrijft Vroon. „Van deze techniek wordt gezegd, dat hij volstrekt uniek is Dat is niet waar. In Indische literatuur die in Europa vrij- En steeds zien we in die steden bij het bereiken van de een percent een duidelij ke afname in ondermeer misdaad, ziekte en het aantal ongevallen”. Pieter Vroon tracht in zijn boek te be schrijven wat er gebeurt als men TM (dat hij een soort spirituele multinational noemt) toepast. „Zowel de beweging zelf als haar (nieuwe) adepten geven zich veel moeite, op allerlei vlakken aan te tonen hoe heilzaam de training wel is”. Drs. J. van den Wijngaard van het Centrum voor TM in Haarlem doet dat ook. Hij weet te vertellen, dat wetenschappelijk onder zoek ondermeer heeft aangetoond, dat het voldoende is dat slechts een percent van de bevolking van een stad de TM techniek beoefent om een omwenteling ten goede tot stand te brengen in het welzijn van alle andere bewoners. Van den Wijngaard: „Er zijn nu al meer dan zeshonderd steden in de gehele wereld, met name in de Verenigde Staten en in Canada, waar tenminste een percent van de bevolking de TM-techniek beoefent. of vijftien vaste grond gekregen in het westen. Vooral door het werk van Maha rishi Mahesh Yogi. Bij TM is het de bedoeling dat men de aandacht naar binnen keert, naar steeds vroeger stadia van gedachten, totdat het vroegste stadium wordt overschreden (dat heet transcenderen) en de oorsprong van de gedachte wordt achterhaald. Het klinkt moeilijk! maar volgens de Stich ting Onderwijs Wetenschap der Creatieve Intelligentie en het Transcendente Medi tatie Programme Nederland is het alle maal heel eenvoudig. Het mediteren gaat heel spontaan en er is geen speciale be- VELSEN. Periode van 19 tot 26 augus tus 1977: 4 sleutels koperen plaatje aan ring, rode damesportemonn. met inh., he- renbril, rode velours overgordijnen, 2 sleu telhangers met 2 sleutels, bos sleutels, bruine protefeuille inh. giropas, etui met 2 sleutels, zilveren polsketting met inscrip tie, bruine portemonn. met inh., groen kin- derjack met zwarte kraag, geel schort, inknoopbare voering, blauwe label met 1 sleutel, 1 b.b., bruine heren portemonnaie met inh., jutezak inh. groenten, ring met 3 sleutels, rood kindervestje, hondepenning, zwarte damesportemonn. met inh., verz. plaatje bromfiets, ring met 2 sleutels. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen idere zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. Over de techniek is veel onderzoek ge daan door TM, zoals ook Van den Wijn gaard al opmerkte. Zegt Vroon „De inter pretaties van de gegevens zijn overigens niet altijd even goed verdedigbaar en van negatieve resultaten wordt merkwaardig genoeg nooit melding gemaakt”. Geble ken is dat tijdens de meditatie (die ge woon zittend in een gemakkelijk stoel kan plaatsvinden) de stofwisselingssnelheid afneemt. De mediteerder gebruikt min der zuurstof en ademt minder kooldioxy- de uit. De afname van de stofwisseling is nog groter dan bij slaap het geval is. Er Een feestelijke stemming heerste vrijdagmiddag in het Zeeweg Ziekenhuis, waar in de met bloemen versierde aula aan elf pas geslaagde verpleegkundigen A het diploma met bijbehorende speld officieel werd uitgereikt. De complete groep, die de naam „Ab Ovo” draagt, is in maart 1974 aan de opleiding begonnen. Dezelfde groep is nu in haar geheel geslaagd voor het examen: Gerda van der Veldt, Glijn Schol, Ina van de Leur, Truusje Fonville, Rob Ooms, Jaap Baks, Lida van Vlaanderen, Nico van der Veldt, Andrea van Zijl en Peter Krom. In hun smetteloze witte uniform, een feestelijke rode anjer in het knoopsgat, wilde de groep best even mee naar buiten, voor de officiële plechtigheid van de beëdiging zou beginnen, om voor de fotograaf te poseren. volw. n 19-21 15.30- 121.30 10 uur l. 14.15 30 uur traat, van 1022- m 10- Luij- 20.00 ard), i van MENSEN DIE MEDITEREN, kunnen dat op velerlei manieren doen. Derwisjen draaien om hun as, de boeddhist staart naar zijn navel, de christen repeteert een gebed en bij de transcendente meditatie repeteert men een mantra of mantram. En over die laatste vorm van meditatie, de TM, zullen we het verder hebben. De techniek van TM stamt uit de oeroude traditie van India en heeft sinds een jaar HAARLEM. De vereniging Hendrick de Keyser, die het behoud van architecto nisch- of historisch belangrijke oude ge bouwen nastreeft, houdt vrijdag 16 en za terdag 17 september een excursie in Haar lem en omgeving. De excursie begint met een wandeling vanaf het station naar de Grote Markt (9.30 uur) en het Spaarne. Vervolgens wordt een bustocht gemaakt naar onder andere Beeckestijp, Aerden- hout, Vogelenzang, De Zilk, Noordwijker- hout, Bennebroek en Heemstede. Om 18 uur is de excursie afgelopen. Nadere in lichtingen bij de vereniging, tel. 020- 232224 volwas- 30-17.30 ■n 19-21 „DE BASISOEFENING IS ZEER een voudig en bestaat uit het dagelijks repete ren van een mantram (een verzameling klanken, meestal met veel klinkers) gedu- OOK HET EEG LAAT veranderingen IN HET TIJDSCHRIFT Maatschappe lijk Welzijn van maart 1977 ging maat schappelijk werker drs. J. A. Hauer in op de betekenis van TM voor het welzijns werk. Hij legt uit, dat de TM-methode door iedereen tijdens een vierdaagse cur sus onder leiding van een door Maharishi opgeleide meditatieleraar zonder moeite is te leren. Het enige dat men hoeft te doen is tweemaal per dag vijftien tot twintig minuten in een makkelijke stoel, met gesloten ogen, mediteren. Het gaat om het moeiteloos denken van een be paalde gedachte. Daarbij gaat het niet om de betekenis van die gedachte, maar om de klank Op die manier kan de medite rende transcenderen en komt terecht bij de oorsprong van de gedachten. Voor iedereen is er weer een andere mantra, die woi dt vastgesteld door de TM-leraar. De werking van de mantra zou berus ten op een oude theorie uit India. Die zegt, dat klanken specifieke en krachtige in vloeden uitoefenen op het zenuwstelsel. De vroeg-Griekse denkers kwamen ook al tot de conclusie, dat geluiden invloed zou den hebben op de geest. Vroon wijst deze theorie van de hand, omdat de klank w instituut Amsterdam vns willemsparkweg 191 amsterdani-zuid telefoon 020-764220’ (Van een medewerker) IJMUIDEN. Velen in de hallen zullen zich lang de mooie partijen schelvis herin neren, die aan de vrijdagmarkt, vorige week, te koop waren. Menigeen zal zeker in de verwachting hebben geleefd dat er nog wel eep enkele partij van deze schelvis aangeboden zou worden. Niets was echter minder waar. Niet één schip is er meer met een partijtje schelvis nagekomen dat van enige betekenis was. Niet dat de schepen niet hebben geprobeerd om ze buit te ma ken, zeker wel. Maar voor de meeste van deze schepen, zoals de UK 18 en UK 36 waren de weersomstandigheden van dien aard, dat men om nog wat behoorlijke vistijd over te houden, het gewoon niet mogelijk was om IJmuiden te bezoeken. Wil men op de vrijdagmarkten verkopen dan moet men wel zorgen dat men op tijd present is, want de meeste kooplieden wil len allemaal vroeg in de verkoopgelegen- heden zijn, omdat de vrijdag nog immer de beste verkoopdag in de winkels is. De Galway-baai zal wel het geëigende stekkie worden waar men zal gaan vissen. Bij de bemanning van de diverse schepen is erg veel animo om hieraan te beginnen, want men zal dit liever doen dan in één of andere haven in Denemarken, Schotland of op het eiland Man de in de Ierse zee gekochte haring te kaken en te zouten. Vooral als men regelmatig weer met leeg fust vanuit Hollland wordt bevoorraad. Eén der opvarenden merkte op dat hij nu gedegradeerd was tot fabrieksarbeider. Deze opmerking blijft natuurlijk voor re kening van hemzelf. Een forse waslijst, ook al genomen bij het eerder gesignaleerde feit dat als een percent van de bevolkint TM maar goed toepast, de overige 99 percent gratis en voor niks meeprofiteert. Vandaar dat Ma harishi voorspelde dat deze generatie een „Tijd van Verlichting” zal meemaken: geen misdaad, geen of bijna geen ziekten meer, de mensen benutten alle geestelijke en lichamelijke capaciteiten, de basis voor het lijden is verdwenen en voor iedereen zal geluk weer heel gewoon zijn. wordt gedacht en er dus geen geluid is als men de mantra repeteert. Hauer is het niet met hem eens. Naar zijn idee valt het onderscheid tussen denken en uitspreken bij de meditatie weg: de klank wordt waargenomen. Van het zeer grove niveau van waarnemen door uitspreken glijdt het waarnemen naar het zeer verfijnde, subtiele niveau van denken. En door dat subtiele niveau komt men terecht bij de bron der gedachten, het zuivere bewustzijn. En Maharishi legt in zijn theorie uit, dat dit nodig is. Want als het bewustzijn beperkt is, kan men niet volledig in harmonie met zijn omgeving leven. Het bewustzijn, zo is de theorie, regelt de harmonie tussen individu en omgeving en daar worden beslissingen genomen. Is het bewustzijn beperkt, dan kan men niet eventuele juistheid en con sequenties van zijn handelen overzien. heersing van lichaamstechnieken of wat dan ook voor nodig. Integendeel: men mediteert en dan vindt er harmonisering van de ademhaling plaats. De geest keert zich dan moeiteloos naar binnen. OVER MEDITATIE BESTAAN HEEL wat misverstanden. Niet zo verwonder lijk: als je hoort dat bij het mediteren een oceaan van licht ondergaat, gaat je be paald geen licht op. De mensen, die zich nog nooit verdiept hebben in iets wat op meditatie lijkt, lopen daarom vaak ron d met hele rare gedachten. Meditatie is ech ter niet een onderdeel van allerhande geheimzinnige systemen. „Als we als uit gangspunt nemen wat mediterenden doen en wat zij zeggen, vinden we er ook duidelijke sporen van in de liturgie van christendom en islam”, schrijft psycho loog Pieter Vroon in zijn boek „Bewust zijn, hersenen en gedrag”. Psycholoog Maslow spreekt over toper varingen die men ondergaat bij medita tie. En die topervaringen kunnen op ieder willekeurig moment bij de mens optreden en zijn vergelijkbaar met wat theologen, zenmonniken en yogi’s vaak pas na veel inspanning en getob naar voren kunnen brengen. „Men kan zelfs de stelling verde- gigen, dat een man die zich onledig houdt met het draaien aan zijn snorpunten intu ïtief één van de vele vormen van medita tie bedrijft en dat de enthousiaste boog schutter hetzelfde doet”, meldt Vroon. t. 19 en le Heil cousi- n”. s geo- r. nmen -15.45 -16.45 0 uur; 13.10, n 20 u.: „Grof 16 j. 5 u. tev. „Hapki Voor de rokers is er deze week ook een niet geringe hoeveelheid prachtige ma kreel binnen gekomen van de verschillen de diepvriestrawlers. Al deze schepen heb ben het eind van hun reis gebracht tot in de noordelijke Noordzee. Daar heeft men het geluk gehad om grote hoeveelheden grote makreel te kunnen vangen. Dit is als een kostelijk diepvriesproduct binnenge bracht en deze makreel zal zijn weg zeker wel vinden. Voor één van deze schepen ging deze lekkernij aan zijn neus voorbij, doordat de reis afgebroken moest worden: het schip liep aan de grond bij het binnen varen van de haven van Storne-way. Het schip is wel zonder hulp van andere'naar binnen gekomen, maar is met hulp van enige collega’s vlot getrokken. 14.30 u. it van Een hoorn des overvloeds die met het nodige wantrouwen moet worden beke ken. Maatschappelijk werker Hauer gaat niet zover, maar wel vindt hij TM een goed hulpmiddel bij de hulpverlening. Hij is van mening dat de meditatietechniek door iedereen is aan te leren, dat nervosi teit, agressiviteit en depressiviteit afne men. Bovendien krijgt de mediteerder een helderder kijk op de dingen en dat kan heel goed van pas komen om proble men op te lossen. Wie er meer van wil weten: elke vrijdag avond wordt er in het Centrum voor het Transcendente Meditatie Programma, Hazepaterslaan 26 in Haarlem een inlei dende lezing gehouden. Deze begint om half acht en is gratis toegankelijk. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen onder het nummer 023-324167. zien. Dat EEG (elektro-encephalogram van het brein) is een weergave van elek trische spanningsverschillen die de hersenactiviteit begeleiden. Bij de mens wordt het EEG gemeten door elektroden op de schedel te plakken en de spannings verschillen die daartussen bestaan te ver sterken en uit te schrijven. Het opgevan gen signaal zegt niet al teveel: de meting heeft betrekking op grote oppervlakken en het is niet precies bekend waar het signaal vandaan komt. Wel zegt het iets. Er bestaan twee variabelen: het aantal wisselingen per tijdseenheid en de sterkte van het signaal. Een toestand van opwin ding of hard werken wordt begeleid door snelle, laaggevolteerde activiteit (beta-rit- me). Ontspannen betekent een regelmatig patroon met grote spanningswisselingen: alpha. Dan is er nog de theta, langzame hooggevolteerde activiteit bij het slaperig worden Dit stuk techniek is even nodig. Want bij TM, zo blijkt, komt alpha voor over grote delen van de schedel. En alpha gaat niet samen met bewusteloosheid. Volgens Vroon zou dat kunnen betekenen dat de rusttoestand niet beperkt is tot één zin tuig. Maar wat blijkt verder: in het voor hoofd wordt veel theta activiteit gemeten en als er diep wordt gemediteerd ontstaat er ook veel beta activiteit. Een warboel, zou je kunnen zeggen. Waarbij wel regel maat te merken is: de signalen in voor hoofd en achterhoofd lopen synchroon. En dat is merkwaardig, omdat deze ge bieden te maken hebben met verschillen de soorten processen. Er zijn mensen die hieruit concluderen dat de mediterende ordelijk denkt, maar dat wordt door an deren met dezelfde stelligheid bestreden. Wel, zo zeggen de onderzoekers, zou men wakker zijn, maar er bestaat een soort afsluiting van de buitenwereld. Daardoor voelt men zich rustig. (Lange ma. 14, lissen”, rging i, Vel- 'ijdag ■kuur mees- erdag titing, d van i. Tel. tie van F 1 tot en ur, zat. ontstaat dus een bijzondere toestand, die nog extra bijzonder is omdat men niet bewusteloos raakt De hartslag wordt minder, het tempo van de ademhaling eveneens. De bloeddruk blijft gelijk. Het bloed wordt wel wat zuurder, de elektrische weerstand van de huid neemt (net als bij hypnose en slaap) toe. Het bloedlactaat vermindert sterk. Dat is een stof die wordt gemaakt in de spieren van het skelet op momenten dat er onvoldoende zuurstof aanwezig is. Uit onderzoeken is gebleken dat angsten sterk verminderen en dat wordt hiermee duidelijk Bloedlac taat veroorzaakt namelijk angst. De ver mindering van het bloedlactaat hangt sa men met het feit dat de doorbloeding van de skeletspieren met dertig tot driehon derd percent toeneemt. brug te u.: „Het y”, 16 j. 16.15 u.: 21.15 u.: 21.30 u.: Cen- pend ■lijks asitie Na de aanvoer van de maandagmarkt is er in de loop van de week weer heel weinig te doen geweest, het werd pas donderdag voor er weer van een redelijke aanvoer sprake was. Dit had tot gevolg dat men het met de aankopen nu niet bepaald erg se rieus nam, waardoor de prijsvorming la ger lag dan de aanvoerders hadden ge hoopt. Maar toen de aanvoer aan de vrij dagmarkt sterk tegenviel, sprongen de prijzen direct al weer met rasse schreden omhoog. De kötters die aan de markt kwa men hebben hier goed van kunnen profite ren en zijn met leuke eindresultaten huis waarts gekeerd. Door de geringe aanvoer hebben de importeurs leuke zaken kunnen doen en waren zij het weer eens die de gang in de handel hebben moeten houden. 17e 14-17 r „Een ’ladio- >rug te m) za. iris. gelcon- DRS. VAN DEN WIJNGAARD STELT, dat de TM-techniek alle aspecten van ons menszijn op een zeer systemati sche en natuurlijke manier verrijkt. De helderheid van de geest neemt toe en hiermee ook de vaardigheid in handelen. De lichamelijke en geestelijke gezond heid wordt versterkt. Dat zou blijken uit de normalisatie van de bloeddruk, verbe terde werking van hart- en bloedvaten, het afnemen van slapeloosheid, een groei ende innerlijke stabiliteit en het afnemen van angsten en neurosen. Verder spreekt hij van een groter gevoel van welbevin den, een groeiend besef van innerlijke vrede en harmonie en verbetering in de relaties met de medemens. d. geo- wel niet verspreid is, wordt gesproken van eenzelfde procedure, japa genaamd. Deze wordt niet, zoals bij TM, als een uniek middel gezien, maar is een hande ling die onder-, respectievelijk nevenge schikt is aan een heleboel andere yoga- trainingen waaraan de leerling zich dan tevens moet onderwerpen”. •x

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7