Oostduitsers s oppermachtig g MINNEBOO OPNIEUW WERELDKAMPIOEN R 1 PRONK WINNAAR VAN DE PROFTOUR Ill Anne Riemersma in halve finale Hockey-kei TiesKruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport.” „Warming-up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. i mimlgm STERKE STAM EN ROMPELBERG IN FINALE PROFSTAYERS Opofferingen A r ft 16 MAANDAG 2 9 Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. (Van onze speciale verslaggever) SAN CRISTOBAL. Gaby Minneboo is een amateurwielren ner van de oude stempel: ’s mor gens om half zes uit bed voor zijn werk bij de PTT (chauffeur-be- steller), ’s middags trainen en ’s a- vonds wedstrijden rijden of wer ken aan zijn pas opgezette handel in sportprijzen. „Soms”, zegt Ga by Minneboo, „vraag ik me wel eens af: waar ben ik in ’s hemels naam mee bezig? M’n gezin, ik heb twee kinderen, ziet me amper en ik moet me voor de sport een hoop gezellige dingen ontzeggen. Met m’n 32 ben ik op een leeftijd dat ik na 19 jaar wielrennen over dat onderwerp nogal eens pieker. Maar ach, als er dan succes is....”. warfflfflg-sj AU GUSTUS 1977 IlllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllIllllllllllllllIllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllHIIIIIIIIII!llllllllllllllllllllll>’ ft i I '""71 6 ’I k LUDWIG BENECKE (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) Minneboo: „Ik voel me te oud voor een overgang naar de profs. Achtervolging en tandem mislukt I door Peter Heerkens Van de Pas-Kroes sloten met een vierde plaats bij het lichte roeien hun voortreffelijke WK af, dat wat hen be treft een in iedere wedstrijd hoger pres tatieniveau heeft opgeleverd. AMSTERDAM. De veertien starts van de DDR zes bij de dames en acht bij de heren op de wereldkampioen schappen in Amsterdam, hebben hen het recordaantal van 11 gouden en drie zilveren medailles opgeleverd. Een gruwelijk aantal, omdat het volstrekt dominerende DDR-systeem voor de overige FISA-landen nauwelijks nog ruimte laat om ook wat krentjes uit het deeg te pikken. Het perfect georga niseerde Oostduitse roeibestel waarin, naast optimale, voor de moderne top sport vereiste intrinsieke omstandig heden, zoals medische begeleiding, we tenschappelijke vorming van de coa ches etcetera, de door parti j-chef Hon- necker geformuleerde maatschappelij ke ideologie duidelijk doorklinkt, maakt op deze wijze het internationale toproeien wel tot een zeer eenzijdige bedoening. Wat dat opdoen van nieuwe moed be treft, kan de lange, bleke, renner uit Geer vliet weer even vooruit, want in San Cris tobal behaalde hij zijn derde achtereen volgende wereldkampioenschap bij de amateurstayers. Samen met gangmaker Bruno Walrave, die zijn zevende gouden medaille won. De prestatie van Bagy Min neboo betekende een evenaring van het record dat Horst Gnas eerder vestigde. Terwijl Gaby Minneboo en met hem Bruno Walrave vanwege de oneffenhe den in de baan, de onberekenbare draaiin gen van de wind en de korte bochten in de piste nogal tegen de finale had opgekeken, bleek het achteraf een van zijn makkelijk ste overwinningen op een wereldkampi oenschap. Minneboo dankte dat behalve aan zijn eigen voortreffelijke vorm, voor een deel ook aan de concurrentie, die el kaar afslachtte. Bartelome Caldentey en Rainier Pod- lesch, die als Minneboo’s belangrijkste te genstanders golden, knokten met elkaar om het hardst voor een goede positie en toen die strijd wat was uitgewoed dirigeer de de als vierde vertrokken Bruno Walra ve titelverdediger Minneboo naar de kop van het rennersveld en daar kwam hij niet meer van af. „Het ging”, blikte Minneboo terug op het koersverloop, „makkelijker dan ik dacht. Het is me echt meegevallen”. Ondanks dit en alle voorgaande succes sen, zal Gaby Minneboo niet over stappen naar de beroepsrenners, wat waarschijn lijk de meeste andere coureurs met zo’n erelijst wel zouden doen. Minneboo: „Ik voel me er te oud voor. Bovendien zou het in de praktijk moeilijk kunnen omdat er geen gangmaker vrij is en wat het zwaarst weegt voor mij: ik heb een uitstekende werkkring met goede sociale voorzienin gen. Dat opgeven vind ik onverantwoord”. Barend Huveneers en Geert Schipper hebben zich zondagavond geplaatst voor de finale van de puntenwedstrijd voor amateurs, een evenement dat voor het eerst op de wereldkampioenschappen wordt gehouden. Huveneers eindigde de eerste serie als tweede achter de Belg Constant Toume, en Schipper won de De fiets waarop Anne Riemersma in San Cristobal verscheen, is door technische snufjes (superlicht materiaal en uitgeboor de onderdelen) de lichtste van alle achter- volgsters. Waar de meeste deelnemers ver schenen met een fiets die rond de acht kilo weegt, rijdt Riemersma er op een van vijl en een halve kilo. „En dat”, zegt ze, „is niet alleen een groot praktisch voordeel, maar het is ook goed voor je moreel”. over 30 kilometer. De finale, die maandag wordt gehouden, zal over 40 kilometer gaan. De Oostduitser Norbert Durpisch is de beste achtervolger van het amateur-we- reldkampioenschap in Venezuela geble ken. Hij domineerde in de finale tegen zijn landgenoot Uwe Unterwalder, die alleen in het begin goed partij kon geven. Durpisch verdiende het goud volkomen, want hij bracht in dit toernooi een officieus wereld record op de klokken tijdens de kwalifica ties: 4.42.37. Ook om de andere medaille werd door twee landgenoten gestreden: de Zwitserse Gisiger en Dill Bundi, van wie eerstge noemde won. Pui rust Zev aan evei mei een geli wir IJn zate gek de op hut Ir zak der Ra\ dat mis een De en i tot ten. goe de ver mot redi kan Rol spé zen doe ken H Has spei dee een viei N ten hoe spn Win H mei lev) op. Fra Coi gas daa Pos Bei teg< bal hoo Gei bij i gas rus: n g h 3 1 1 Hetgeen betekent dat de Geervlietse postbode als amateurwielrenner doorgaat met zowel wedstrijden op de weg als de baan. Minneboo: „Dat kost een hoop opof feringen waarvan ik merk dat ze me naar mate ik ouder word, meer moeite kosten. Ik ben bijvoorbeeld nog nooit ’s zomers met m’n kinderen op vakantie geweest. Dat kan gewoon niet gezien mijn wieler- programma. Nou ja, dan vraag je je wel eens af waar je het allemaal voor doet. Als je prof bent is het gewoon je werk, maar ik verdien er niks mee. Er zijn niet zo bar veel stayerswedstrijden en wanneer ik dan van de vergoedingen mijn kosten aftrek, blijft er geen cent over. Het is dus gewoon een hobby die verschrikkelijk veel aandacht vraagt. Maar ach, ik doe het allemaal nog met plezier en zo lang dat er is, zal ik wel doorgaan V zen ren mei ong Mo: van 7 K 7 E n I a V i 1 «i- 4. i Na een zaterdag waarop de DDR- dames voor het eerst in hun geschiede nis de „Totalsieg” binnenhaalden, ble ven de heren gisteren nauwelijks bij hen achter. Vijf eerste en drie tweede plaatsen was het resultaat van een rob bertje Oostduits finaleroeien. „Alleen de dubbel-2 (de over de hele linie ver rassende Engelsen, met Baillieu-Hart), de twee zonder (de Russen voor het eerst sinds mensenheugenis in dit num mer, met Jeliseev-Gulagin) en de twee met stuurman (Bulgarije met het op een schandelijke manier bevoorrechte koppel Mranko-Yanakiev) bleven bui ten bereik van de grijpgrage DDR-equi- pe. Zilver was hier driemaal de „troost prijs”. Je kunt ’t snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel”. (Van onze sportredactie) HEERLEN. Het succes van Bert Pronk en de etap- pezege van de Belg Rudi P evenage konden niet ver hinderen dat de Proftour Nederland een teleurstel lend einde kreeg. Nog voordat de finish in Heer- lerheide bereikt was, had den de organisatoren dan ook reeds gezocht naar een methode om volgend jaar een anti-climax te voorko men. De huldiging van Bert Pronk was nauwe lijks achter de rug, toen ve „ho” moeten roepen al wilde ik af en toe best wat sneller, want het ging mij gewoon te langzaam. Met die grote versnelling die ik reed, heb ik snelheid nodig”, verklaarde Stam. „Het ging natuurlijk erg goed, maar ver geet niet dat ik ’s morgens ook een renner verschrikkelijk gemakkelijk heb zien rij den, Peffgen de wereldkampioen. Nor maal gesproken moet het in de finale tus sen ons tweeën gaan. Na het debacle van vorig jaar wil ik niets liever dan hier revanche nemen. Dat is ook nodig. Wan neer ik geen wereldkampioen word, zal mijn sponsor niet meer zo gretig zijn en dan kan ik gewoon niet doorgaan met wielrennen op deze manier. Dan moet ik aan mijn maatschappelijke positie den- De sprint bij de dames leverde een over winning op voor de Russin Galina Tsare va, die drie ritten nodig had tegen de Amerikaanse Sue Novarra. In de beslis sende race liet Novarra zich zo onthul send eenvoudig verrassen, dat Tsarevi (Van onze speciale verslaggever) SAN CRISTOBAL. Bij het zoeken naar toch nog een wat positief punt op een dag vol droefenis, vond KNWU’s baancoach Frans Mahn zijn troost in de tijd waarmee de achtervolgingsploeg (Ponsteen-Jacobs-Slot-Schipper) door de Zwitsers was uitgescha keld: „Die 4.34 mag er zijn. Dat is niet slecht”, .probeerde Frans Mahn de situatie wat op te krikken, maar er was al zoveel narigheid gepasseerd dat het niet meer hielp. Voor de acht was er, evenals vorig jaar, trouwens niet meer weggelegd dan een vierde plaats, achter de binnen een meter finishende Engelsen en Spanjaarden (5.57,34 om 5.57,44 bij windstil weer) en de Australiërs. De derde plaats na 1500 me ter bleek voor Boes niet solide genoeg om het opstomende Australië af te kunnen slaan, Harald Punt verdient een pluim, omdat hij in de kleine finale nog voldoen de motivatie wist op te brengen om zijn „grote” opponent van dit seizoen, de Spanjaard Montosa, van de overwinning af te houden. SAN CRISTOBAL. De moeite is voor Anne Riemersma niet voor niets geweest. In de loop van dit wielerseizoen - haar zesde - gaf de 24-jarige Friezin een baantje als assistente van de bedrijfsleider van een motel in Poeldijk op om zich geheel op het nationaal en wereldkampioen schap achtervolging te concentreren. Dat gebeurde na een wintertraining, die nog nooit zo intensief was als nu, zodat Anne Riemersma optimaal voorbereid naar de belangrijkste toernooien van het jaar ging. De beloning voor die inspanningen kwam in San Cristobal, waar de boeren dochter uit Slappeterp de halve finales haalde. en soepel schoven de vaak van boeg en slagplaats wisselende Fransen na 1400 me ter in een iets hogere versnelling (tempo 38) plotseling over de Nederlanders heen. Vierhonderd meter bleek ook Australië in de baan te veel gegeven te hebben om Picard - Picard - Pelegri - Coupat sprin tend van een derde wereldtitel af te kun nen houden. Op de laatste meters moest Gé Schous nog even tot de bodem gaan om voor de door ex-Spaame-coach Comaz begeleide Zwitsers het brons te kunnen bemachtigen. Voor Pieterman en Lijckla- ma betekende dit, na hun in 100 procent Skadi-verbond vergaarde zilver in 1974, in dit nummer voor de tweede maal een hoofdprijs. Aan het hoofd van de Nederlandse stoet liepen, zoals verwacht, Joke Dierdorp en Karin Abma. Hoewel ze zeker niet geheel en al tot de groep nieuwlichters gerekend kunnen worden samen vormden ze de afgelopen twee jaar een belangrijk deel van de achten die in 1975 vierde en vorig jaar in Montreal teleurstellend achtste en laatste werden, terwijl Abma ook in 1974 al deel uitmaakte van het octet dat in Luzern een vijfde plaats bereikte heb ben zich nooit zo in de schijnwerpers kunnen plaatsen als in bet nu achter ons liggende seizoen. Bij het varen in het beschutte milieu van de grotere nummers was al eerder vastgesteld dat Abma-Dierdorp mogelijk heden bezaten in het moeilijke twee-zon- der-nummer. Dit na-Olympische jaar bood eindelijk, zowel binnen hun eigen vereniging Nereus als binnen het bestel van de technische commissie van de roei- bond, de kans deze nog wat vaag omlijnde mogelijkheden te concretiseren. De aan loop naar de wereldkampioenschappen werd op een tweetal nipte nederlagen tegen Nock-Dahne (DDR), goud op het WK in 1975 Montreal zilver vorig jaar in Lu zern, verder ongeslagen afgesloten. Misschien wat uit het doen door de bij voortduring lovende pers en de druk van het favoriet-zijn, voer de naast de op roei- technisch vlak ook mentaal uitstekend klikkende combinatie een wat onvaste se rie. Een vierde plaats en de schrik in de benen waren daarvan het resultaat. Het pleit zeer voor de relexte maar uitgekiende begeleiding van coach Willem Boeschoten, dat hij zijn ploeg voor de donderdagse herkansing, na de aarzelende voorwed- strijd, weer zó optimaal wist te motiveren, dat het bereiken van de finale haast een formaliteit werd. Welnu, in die eindstrijd produceerden Abma-Dierdorp haast een kopie van de geslaagde herkansingsrace. Op het oog Ofschoon Fred Rompelberg, nationaal kampioen, het bereiken van een finale plaats in de stayerswedstrijd in San Cris tobal als een belangrijk ideaal beschouw de, was zijn tevredenheid bij het bereiken van dat doel niet in overeenstemming met het uitgangspunt. Rompelberg, die in zijn serie als derde eindigde met een ronde achterstand: „Het ging niet zoals het hoort. Ik reed te stroef”. Dat laatste gold in nog grotere mate voor Martin Venix, twee jaar geleden eigenaar van de Neder landse titel en nu als een debutant naar de herkansing verwezen met een achter stand van acht ronden. De feiten waren duidelijk. Nadat eerst de tandem-equipe Lau Veldt-Sjaak Pieters, aan wie theoretisch een plaats bij de laatste vier was toebedeeld, de kwalifi caties niet eens overleefde, ging de achter volgingsploeg er in de kwartfinales uit. „En dat”, zei Mahn over het wippen van de achtervolgers, „was eigenlijk niet nodig geweest. Wanneer het in de kwalificatie maar had gelopen, dan zouden we door een betere tijd een meer gelijkwaardige tegenstander hebben getroffen”. Cees Stam heeft zondagavond de tweede serie van de profstayers op de manier van een kampioen gereden. Hij dubbelde al zijn tegenstanders en alleen de Italiaan Bruno Vicino kon de achterstand tot een ronde beperkt houden. „Het had harder Gesterkt met de ervaring in dit toernooi opgedaan, moet een groot deel van het damesgezelschap volgend jaar hogere ogen kunnen gooien. Dat er voldoende talent aanwezig is, hebben de vier - met van Nereus en de Willem III - Hunza - Oceanos - dubbel vier dit seizoen wel aangetoond. Beide ploegen voeren zeer kleine finales; de dubbel-vier Compaan - Hellamans - Kassemier - Donckerfoort bevochten daarin zelfs, na een door de beide piepjonge slagen aangegeven sprin tje, de eerste plaats, twee-tiende seconde voor de USA. Voorafgaande aan de dameswedstrijden waar de DDR voor het eerst in alle nummers ongeslagen bleef traden de lichte heren voor hun finales in het strijd perk. Dooren-Michels, uitkomende in het dit jaar als experiment geprogrammeerde dubbel-twee-nummer, bewezen niet ten onrechte te zijn aangewezen. Nadat ze het in de voorwedstrijden op vrijdag, na een aanvankelijke voorsprong halverwege de race niet meer tegen de Noren hadden kunnen bolwerken, pakten ze het in de finale anders aan. Direct vanaf het begin op kop, versnelden ze nu op de plaats waar ze de vorige dag het loodje hadden gelegd. Het leek een geslaagde manoeuvre, maar het bleek slechts uitstel van executie te zijn. Na 1600 meter slaagden de Noren er* toch weer in langszij te komen, om daarna tot de finish een voorsprong van anderhal ve lengte te pakken. Het koste Dooren- Michels daarna weinig moeite het eerste zilver in dit nummer ruim voor de USA, Engeland en België veilig te stellen. De Spaame-Skadi vier-zonder-stuur- man deed het in de evenwichtig bezette finale uitstekend. De snel startende Au stralische ploeg had na ongeveer 500 meter varen een halve lengte voorsprong weten te bereiken op de vrijwel boord aan boord, beide in tempo 37, varende Nederlanders Schous-Povel-Pieterman-Lijcklama en de tweevoudige Franse wereldkampioen-vier. Deze voorsprong werd door de solide Ausi’s in tempo 37 geleidelijk uitgebreid tot een volle lengte rond de 1000 meter. Een kleine terugval van de Fransen leek hen daarna definitief de kop te kosten. Dit bleek slechts schijn te zijn. Uiterst direct .iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiim (Van onze roeimedewerker) AMSTERDAM. De drie finaleplaatsen waarmee het Nederlandse damesroeien zich afgelopen zaterdag, op de slotdag van de wereldkampioenschappen voor dames en lichte heren op de Bosbaan presenteerde, betekende een breuk in de voortdurend dalende prestatielijn van deze categorie. Afgezien van dit feit is het vooral ook daarom zo verheugend, omdat dit werd bewerkstelligd vrijwel zonder degenen die tot dit jaar het gezicht van deze categorie bepaalden. Deze derde plaats werd gewonnen in de categorie „lichte vier zonder stuurman”. V.l.n.r. Gé Schous (Spaame), Hans Pieter man, Hans Povel (Spaame), Hans Lycklama. Theoretisch moet ze in staat zijn door te dringen tot de eindstrijd, want haar tegen standster in de halve finales - de Canadese Karen Strong - reed tijden waar Anne Riemersma niet voor onder hoefde te doen. De vergelijkingen (respectievelijk kwalificaties en kwartfinale): Strong 4.27.10 en 4.00.34, Riemersma 4.18.81 en 4.01.66 (persoonlijk record). Anne Riemersma, zeer zelfvoldaan: „Die secon de die ze in de kwartfinales sneller was, moet ik kunnen wegwerken. Je weet na tuurlijk nooit hoe het loopt, maar zelf ga ik ervan uit dat ik verschrikkelijk dicht bij de finale zit. En dat zou natuurlijk geweldig zijn. Wie had dat nou kunnen denken. Verkrijgbaar bij apotheek en drogist wat langzaam vertrokken, kregen ze in tempo 38 varend snel een lengte achter stand op de DDR aan hun broek. Onbegrij pelijk was dat niet, gezien de manlijke 1.40,32 waarmee Noack-Dahne openden. Vanaf de derde plaats, vrijwel op één lijn met de Roemeensen liggend, werd na circa 600 meter naar direct bleek uiterst ef fectief het tempo iets verhoogd, mede om de door Boeschoten voorspelde ver snelling van de Canadezen Antoft-Craig halverwege (halverwege op 0.36 seconden) op te vangen. De in tempo 40 boven hun macht grij pende Roemeensen vielen terug, en de laatste 200 meter wisten Abma-Dierdorp, nog steeds op een lengte achter de mees printende DDR-ploeg, hun zilveren plaats, ten opzichte van de inderdaad versnellen de Canadezen te consolideren. DE 3.30,54 van de Nereus-ploeg lag ruim acht secon den onder het persoonlijk record, en min der dan drie seconden boven de onwaar schijnlijk geachte 3.27,89 van Noack-Dah ne. Ook in de andere damesnummers weerde Nederland zich, zij het minder toonaangevend, prima. De beide andere finalisten, de dubbel twee Jongenelen- Boomstra en de Tak-acht, moesten welis waar in hun races met een bescheiden laatste plaats genoegen nemen, de hele aanloop naar de eindstrijd geeft hoop voor de toekomst. Dat ze het niet konden bol werken in wedstrijden die zonder uitzon dering fantastische ook in de andere nummers nieuwe baanrecords oplever den, is geen schande. Hoewel de goede 3.27,91 van Trudy Jongenelen-Sietske Boomstraamper, een seconde boven het bestaande nationale baanrecord, niet in de buurt kwam van de magistrale 3.16,31 (na 1.32,52 halverwege!) van de meervoudig gouden DDR-roeisters Zobelt-Borch- mann, kan hun dat als pas kort bijeenzit- tende combinatie nauwelijks aangerekend worden. De Spaame/Skadi-combinatie getooid met het zo net verworven eremetaal. Deze bronzen medaille was het eerste metaal dat Nederland ten deel Viel op zaterdag 21 augustus bij de Wereldkampioenschappen roeien op de Bosbaan in Amsterdam. In de slotetappe van za terdag lieten Thurau, Raas, Ocana, Priem, Godefroot, Dierickx, Planckaert, Ja cobs, wereldkampioen Maertens (die ’s morgens zijn contract voor 1978 had getekend), Pollentier en Demeyer het werk over aan een handvol collega’s. Nog voordat het Zuidlim- burgse heuvelland goed en wel was bereikt, hadden zij de Pr of tour Nederland ver laten. De meesten waren blijkbaar bang dat zij de zelfde avond te laat aan de start zouden komen van Herstel van dames op WK roeien W K. wielrennen in Venezuela gende Prof tour bekend maakte. De wedstrijd wordt dan besloten met een ploegentijdrit. Om een massale vlucht naar de brokkenwagen (zoals za terdag tussen Budel en Heerlerheide) onmogelijk te maken, zal tevens wor den bepaald dat de tijd van de vijfde renner be slissend is voor de klasse ring. „De meeste coureurs zullen het dan wel uit hun hoofd laten om vroegtijdig af te stappen. Beter geklas seerde ploegmakkers wor den van zo’n opgave im mers de dupe”, aldus Nico z 1 formule voor de eerstvol- de Vries.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 16