Inbrekers op rolt heterdaad betrapt Veringa wil lijmen Circuitgangers uren in file Wereldtitel Minneboo sporh «38^ Egypte bereid tot trede met Israel I DANSLES! Zweden stapt uit monetaire slang Menten gisteren ingestort 'pRE! luid-Afrika \nvasiecomplot op Attican Unity’ brandt nog „GRIEK’l het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 20 Wisselvallig Bejaarde fietster overleden na botsing met auto WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN VOORKEUR VOOR COMBINATIE PVDA, D’66 EN CDA Aap op sjouw agenda pagina 4 Dansscholen John Stol laatste week van inschrijving! Wolkenvelden Strandverwachting wr F/ S. J. Lee: I I DIAMANT I I I I I l l l Nog plaats voor echtparen en verl.paren Op de jongerenklubs nog enkele jongens Inschrijving dag. van 7-9 uur n.m. Studio A: Trompstraat 27, IJmuiden-O. tel. uitsluitend 14733 I I I I I I I AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% (Van onze financiële redactie) STOCKHOLM. Zweden eeft zijn kroon vandaag met tien ercent in waarde verlaagd ten jpzichte van een groep van vijf tal valuta’s en heeft de prijzen moren om zijn economische roblemen op te lossen. Dat heeft Ie Zweedse premier Thorbjörn falldin vandaag meegedeeld. - Zijlweg 49, Tel. 326906 Haarlem Binnen- en buitenland ...2,3 Plaatselijk nieuws4,5,7 Kunst9 Radio en televisie/strips... 8 Beurs12 Sport 13,14,15,16,17,18,19 muider Courant Losse nummers 70 ct. Vandaag in onze bijlage Sportief: lllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 M9 JOHANNESBURG (AP). De Zuidafrikaanse politie beeft jlgens het in Johannesburg verschijnende dagblad Rand Daily [ail een invasiecomplot van nationalistische guerrilleros verij- tld. Verscheidene bases van de terroristen, waarvan enkele in t omgeving van Johannesburg en Durban, zouden door zwaar- De Zweedse maatregel is erop gericht de betalingsbalanspositie te verbeteren. In april devalueerde de Zweedse kroon daar om binnen de monetaire slang ten opzichte van de Duitse mark al met 6 percent. Dit is dus niet voldoende gebleken. In verband met de devaluatie van de Deense en Noorse kroon heeft de Neder- landsche Bank vandaag nieuwe interven- tiekoersen vastgesteld. De aankoopkoers van de centrale bank voor de Deense kroon is nu 38,2925 per 100 (was 40,31) en de verkoopkoers 40,055 42,165) bij een spilkoers van 39,1647. Voor de Noor se kroon is de aankoopkoers nu 43,5525 45,845) en de verkoopkoers 45,5575 47,955) bij een spilkoers van 44,5435. De zes nu nog resterende slanglanden SAN CRISTOBAL. Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Gaby Min neboo de wereldtitel bij de amateurstayers veroverd. Achter Bruno Walrave pakte de man uit Geervliet in het Venezolaanse San Cristobal een kampioenschap dat noodza kelijk was voor de voortzetting van zijn wielercarrière. „Vaak vraag je je af waar voor je je alle opofferingen getroost. Met zo’n succes weet je waar het goed voor is”, aldus de 32-jarige postbode. Profstayer Cees Stam won later met groot gemak zijn serie zodat hij zich recht streeks in de finale plaatste. Dat lukte ook Fred Rompelberg via een derde plaats in een andere kwalificatierit. Daarmee had de Nederlandse afvaardiging bij het kam pioenschap zijn lichtpunten wel gehad. Meer hierover in onze sportbijlage. Een uit het kasteelpark in het Limburgse Bom ontsnapte man netjesaap heeft zaterdag grote consternatie in dit dorp veroor zaakt. De aap, die er vriendelijk uitziet, bleek evenwel erg bijtlustig te zijn zoals twee mensen al gauw ervoeren. Een vrijwillige dieren oppasser, aan wiens nonchalance te wijten was, dat de aap ontsnapte werd zo ernstig in zijn been gebe ten dat hij zich onder doktersbe handeling moest stellen. Ook een assistente van het kasteelpark liep verwondingen op. De beheerder van het park heeft samen met de rijkspolitie jacht op de aap ge maakt. Het dier bracht ook een bezoek aan de woning van burge meester mr. J. Onland, maar ge droeg zich tegenover hem niet agressief. Integendeel de aap ging er vandoor toen hij de burgemees ter in het oog kreeg. Na urenlange jacht slaagde de parkbeheerder erin de aap met behulp van een patroon gevuld met een verdovend middel van het dak omlaag te schieten. DEN HAAG (ANP). Informateur dr. Veringa ziet als zijn eerste taak een onder zoek naar de vragg of een verder gesprek tussen PvdA/D’66 en CDA nog mogelijk is en tot een bevredigende uitkomst zou kunnen leiden. „Dat is mijn eerste priori teit”, zei de informateur vanochtend tij dens zijn eerste persconferentie. Veringa’s voorkeur gaat naar een combinatie uit van PvdA, D,’66 en CDA en „dat is ook de voorkeur van velèn die dat vanaf het begin hebben verklaard”. vorming van een minderheidskabinet als een mogelijkheid. Het lijkt hem in de rede te liggen dat zowel PvdA als CDA, gezien het feit dat zij in het verleden grote verant woordelijkheden hebben aanvaard, daar toe bereid zijn. Zo’n minderheidskabinet zou voldoende tijd van leven moeten heb ben om de grote vraagstukken van dit ogenblik te kunnen aanpakken. Vanmiddag is de informateur zijn werk zaamheden begonnen met de ontvangst van de vice-president van de Raad van State, dr. Ruppert. Morgen denkt hij de fractievoorzitters van PvdA CDA en D’66 te ontvangen. De huidige situatie voor wat betreft de regeling van het abortusvraagstuk vindt dr. Veringa uiterst moeilijk. Ik zie eigen lijk geen lichtpunten, zei hij. Dr. Veringa blijft daarom de eerste uren nog bezig met zijn analyse van de situatie. „Dat geeft al aan hoe moeilijk de situatie is”. (Zie verder pagina 2) CADZAND. Bergers hebben gedu rende het afgelopen weekeinde het bran dende Griekse vrachtschip „Attican Uni ty” onder controle kunnen houden, maar men heeft nog geen kans gezien het vuur op het Griekse vrachtschip te blussen. De inbrekers, een 26-jarige vrouw uit Amstelveen en een 26-jarige Italiaan uit La Spezia, bleken een voorliefde te hebben voor sigarenwinkels en supermarkten, waarbij zij vaak grote hoeveelheden siga retten, shag en aanstekers, artikelen die gemakkelijk van de hand kunnen worden gedaan, meenamen. Tijdens het weekeinde bekenden zij in totaal dertien inbraken. Van de totale buit, die een waarde van vele duizenden gul dens had, werd slechts een klein gedeelte teruggevonden in de tent in het Amster damse Bos, waarin het tweetal de afgelo pen maanden woonde. HILVERSUM (ANP). Twee inbre kers, die al geruime tijd door de poli tiekorpsen van Hilversum, Uithoorn, Am stelveen en Amsterdam werden gezocht, zijn enkele dagen geleden op heterdaad in Uithoorn betrapt bij een poging in een winkel in te breken. Inkoop Verkoop Pagina I Kortzichtig beleid dreigt Telstar nu al op te breken Haarlem erg zwak tegen Feyen- oord Pagina 7: Ruime overwinning Bloemen- daal in hockeycompetitie. Pagina 2: Ruud Geels niet tevreden met gelijkspel Ajax Pagina 5: Moeizame competitiestart EDO Pagina 6: Kinheim kwam in honkbalcom- petitie op tweede plaats Pagina 4: Ook Oostduitse suprematie in roeisnort Pagina 3: Lauda superieur in Nederland se Grand Prix Kruip bij gevaar niet in uw schulp; daar vindt men u het ge makkelijkst. 427, 18, Castrol GTX p. Itr. 2.99 Alle auto uitlaten tot -30% Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) Daarnaast wil hij de mogelijkheid bekij ken of een combinatie van CDA en VVD tot stand kan komen. Weinig reëel beschouwt hij het advies van de WD-fractie aan de koningin om een „nationaal kabinet” te vormen. Gezien de reacties van PvdA en CDA komt uitvoe ring van dit advies niet aan bod. Wel beschouwt hij, als de eerste twee mogelijkheden niet haalbaar blijken, de President Assad zei dat Israel weigert de alestijnse bevrijdingsorganisatie PLO te kennen, omdat Israel de rechten van de liestij nen niet erkent. Assad wil met Israel praten over terug- ekking uit bezette Arabische gebieden, e VN-resoluties met betrekking tot de alestijnen, het recht van de Palestijnse vluchtelingen om in hun oorspronkelijke woongebieden in de Joodse staat terug te keren of schadeloos te worden gesteld. Niki Lauda, winnaar van de Ne derlandse Grand Prix zwaait naar de duizenden toeschouwers op Zandvoort. De Oostenrijker won na een gevecht met Jacques Lafite in de laatste ronden. Con currenten van Lauda, zoals Hunt en Andretti vielen al vroeg in de race uit. Lauda bleef uiteindelijk met Lafitte in de voorste gelede ren over. Laffite reed enkele ron den aan de leiding, maar Lauda zag zijn kans schoon en passeerde hem. Het betekende de derde overwinning voor Lauda in dit seizoen. De voorsprong van 21 punten die hij heeft op Scheckter, die op Zandvoort derde werd, lijkt, met nog vier Grote Prijzen voor de boeg, niet meer te over bruggen. Kroon devalueert 10 pet Dr. Veringa, de door een deel der CDA- actie gelanceerde informateur, is vol- ais geruchten, mededelingen en aanwij- ngen uit op een minderheidskabinet der mfessionelen. Afgezien van de kansen ie zo’n kabinet (als het tot stand zou imen) op wat langere termijn zou heb- in, zou het een politiek monstrum van de irste orde zijn, volkomen in strijd met les wat kiezers van welke pluimage ook ide verste verte bedoeld kunnen hebben. Het grote probleem bij deze wonderlijke Instructie zal zijn, welke rol de VVD thzelf heeft toebedacht. Zoals men weet eft Wiegel een nationaal kabinet voorge leld, duidelijk bij gebrek aan iedere ande- i speelruimte. Verondersteld wordt dat i VVD vruchteloos zal proberen, D ’66 ee te krijgen om tijdens de informa- werkzaamheden van dr. Veringa de ansen om te buigen naar een meerder- eidsregering van CDA, WD en D’66. Het matuurlijk duidelijk dat al voor Den Uyl m zijn mislukte marathon begon, bij DA en WD gelijkelijk de vurige wens efde om de PvdA in de oppositie te rukken. Bij de jongeren van de VVD is mgzamerhand de overtuiging doorgebro- en dat eigenlijk het CDA een gepronon- lerde oppositiepartij is. Als men in de VD in meerderheid zou gaan overhellen aar deze mening, zouden de kansen van eringa wel bijzonder klein worden, nog einer dan zij in de huidige, volkomen iiaotische en onzekere situatie, al worden schat. In kringen van de PvdA is op het ogen lik een stemming te constateren die men et best kan omschrijven als een volslagen ater. Men komt tot de ontdekking dat alle doften aan de kiezer op losse schroeven Ün gekomen en dat de veel bezongen tembusoverwinning tot niets heeft geleid, landaar dat de vrees bij de socialisten roor eventuele nieuwe verkiezingen op Kirte termijn danig is toegenomen. Wellicht stuurt het CDA door zijn Veringa-manoeuvre” via een kort levend abinet op die verkiezingen aan. Voorspel den op dit moment draaien echter op olstrekt koffiedik-kijken uit. Zeker is al ten, dat Nederland in de diepste twijfel lerkeert over het soort beleid dat boven ijn hoofd hangt. Alle economische en olitieke barometers staan op „wisselval- En dat is een bedenkelijke verwach- ing voor een stuurloos schip. ÜIIIHIIIIIIllllllIllUlilllllllllllllllllHtlUlIllllllllllllllllllllllll AMSTERDAM. (ANP) De van oor logsmisdaden verdachte 78-jarige Pieter Menten is gisteren in het gevangenis ziekenhuis in Scheveningen volgens zijn advocaat ingestort. Vanmorgen was hij echter zodanig hersteld dat er geen enkele reden tot ongerustheid is. Dit laatste deel de de president van de bijzondere strafka mer in Amsterdam, mr. J. A. Schröder, mede nadat hij zelf contact had gehad met de adjunct-directeur van het gevangenis ziekenhuis. De toestand van Menten was nagenoeg normaal, aldus de president. De dokter had Menten echter afgeraden om vandaag op de zitting te verschijnen. Menten, die suikerpatiënt is, was gisteren „wat ontregeld”, zoals dat medisch heet. Zweden heeft bovendien tijdelijk de zogenoemde monetaire slang, het samen werkingsakkoord van zeven Europese landen die hun geldeenheden op de inter nationale wisselmarkten gezamenlijk la ten zweven, verlaten. Bij dit systeem han- terén deze landen onderling vaste wissel koersverhoudingen, zij het met marges. HAARLEM. De 72-jarige Johanna Gesina Oerlemans-Hendriks uit Haarlem is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden aan het letsel dat zij opliep bij een botsing op de kruising van de Oude- weg en de Voormalige Oudeweg. De vrouw wilde, vrijdagmiddag om streeks half zes, met haar fiets, vanaf de Voormalige Oudeweg komend, de Oude weg oversteken en werd toen aangereden door een bestelauto, bestuurd door een vijftigjarige Haarlemmer, die over de Oudeweg in oostelijke richting reed. De bejaarde fietster werd met hersenletsel overgebracht naar de Amsterdamse Vale- riuskliniek, waar zij omstreeks drie uur ’s nachts overleed. Het gevolg van een door het zweven veroorzaakte koersdaling is dat de invoer in Zweden duurder wordt en dus wordt afgeremd en dat de Zweedse produkten voor het buitenland goedkoper worden en dus de uitvoer toeneemt. Denemarken en Noorwegen, econo misch sterk gebonden aan Zweden, blijven in de slang, maar devalueren hun kronen binnen de slang ten opzichte van de Duitse mark, Nederlandse gulden etc. met 5 percent. jofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,90 p. mnd., f40,- p. kwartaal (p. post f 53,-), p.jaar f 157,30 (p. post f 203,-). Umuiden Umuiden 02208-3577 en 16450 ZANDVOORT. Kilometerslange files richting Zandvoort bepaalden gisteren het verkeersbeeld in Zuid-Kennemerland. De naar schatting 75.000 mensen die in de badplaats naar de autoraces om de Grote Prijs van Nederland gingen kijken bezorg den de politie handenvol werk. Pas rond half twaalf gisteravond was de verkeers- congestie in Zandvoort enigszins opgelost. Het vinden van een parkeerplaatsje in de badplaats of directe omgeving was voor de circuitgangers het grootste probleem. Een probleem dat nog vergroot werd, doordat veel mensen die zaterdag al naar Zand voort waren gekomen met hun tenten par keerruimte bezet hielden. Volgens het hoofd van de veiligheidspolitie,in Pretoria, Johan Coetzee, is ook de betrokken terreurorganisatie opgerold. De politiefunctionaris weigerde echter alle dt tails te onthullen. Vol gens de Rand Daily Mail is het invasieplan opgezet door het verboden Afrikaanse Nationale Congres en de Zuidafrikaanse communistische partij. Onder de leiders van de groep bevinden zich volgens de krant blanken die Zuid-Afrika waren ontvlucht, ex-politieke gevangenen en door de Sovjet-Unie opgeleide zwar ten die enkele jaren geleden het land fti het geheim hadden verlaten. De politie zou bij haar actie voorraden wapens van Russische makelij in beslag hebben genomen, alsmede landmijnen en gra naten. Club geh.: boven 30 jr. vrijd. 10.15 Club 1e jrs. boven 18 jr. zat. 8.30 Zondag 6 uur 1e jrs. alléén jongens Aanvang clubs v.a. 3 sept. bewapende politie „van de kaart zijn geveegd”. Daarbij zouden ook arrestaties zijn gevallen. zijn: Duitsland, Nederland, België, Luxemburg, Denemarken en Noorwegen. Het verlaten van de slang maakte Zweden gisteravond bekend na een spoedvergade ring in Frankfort met de ministers van Financiën en de presidenten van de cen trale banken van de zeven landen. NEW YORK (AFP). De Syrische pre- dent Hafez El-Assad is bereid „een vre- esakkoord” te sluiten met Israel. Hij wil thter geen normalisatie van de betrek- ingen met de Israëlische regering, „van- lege het agressieve karakter van deze laat”. Dit verklaarde hij in een interview et het gezaghebbende Amerikaanse dag- lad de New York Times. Informateur Veringa (Units) is vanmorgen besprekingen begonnen met ex-formateur Den Uyl. Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Overwegend mati ge zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 9 graden en hier en daar mistbanken. Maxi ma ongeveer 21 graden. Hogedruk boven het vasteland en oceaanf ronten die via Engeland naar het noordoosten trekken. Morgen wat meer hoge bewolking maar wel droog. Matig tot vrij goed strandweer. Zuidwestelijke wind, in de middag 19 a 20 graden, zeewater 17 graden. TANDAG 29 AUGUSTUS 1977 b jaargang no 253 jntoor: Lange Nieuwstraat stgiro: 273107, Postbus l redaktie: 15389, na kantoortijd: L adm. en adv. Telefoon 15437 ichten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen 111.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 4341.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1