Veiser Kunstmarkt sfeervol dankzij unieke entourage Enquête onder bedrijfsleven Hoge opkomst bij medische controle van ambtenaren «Vlotte verkoop van inboedel Etalageroof bij sexshop Basisgroepen Belangstelling PERIODIEK ONDERZOEK IN VELSEN Achterhoedegevechten zond^en aanzien van geloven en kerkzijn, die een nieuwe aanpak vereist. (Van een onzer verslaggevers) over de, UMUIDEN. De vier pastores van de katholieke gemeenschap in ^enaa^Jmuiden maken zich ernstige zorgen over de „kerk van morgen”. Zij 9-14 uurlrrezen dat de IJmuidense parochies gedoemd zijn ten onder te gaan, i van locals er niet snel ingrijpende veranderingen worden doorgevoerd. Ener zijds zien zij zich gedwongen een andere werkwijze te hanteren omdat le veelheid van taken niet meer op een verantwoorde wijze kan vorden vervuld, anderzijds wijzen zij op een mentaliteitsverandering Enquete BC IJC VELSEN-IJMUIDEN - v’er”. Maand* 5. Maai ies 9 en 21J i uur eer 255! rukt Ma. 20 ui iatweg. 0 en 20 •n 21.15 s< al uit Heemskerk die zich bij de aanvangs- De openbare verkoping was het gevolg jker 7; M. rijsduif o Be7l grote partij stoelen en veel bestek aankocht. ide Gr< stadsoi istraat -17.30 u j. alle le< uur. Ber en 19-21 issenen 1 n 19-21 *g. Buit, jrandwi lositie vi end tot zat. 14- gevalle ■andwe in IJmi VELSEN-NOORD. De openbare ver koping van de inventaris van het vereni gingsgebouw De Meerpaal in Velsen- Voord heeft zaterdagmorgen veel minder Tot de bijna twaalf percent die geen gehoor gaf, behoorden vooral de ambtena ren van 55 tot 65 jaar. Waarom juist deze categorie het voor een belangrijk deel liet afweten, is de onderzoekers niet geheel duidelijk. In een toelichting op de onder- VELSEN. Aan het periodiek genees kundig onderzoek onder personeelsleden van alle gemeentelijke diensten van Vel- sen en van het werkvoorzieningschap „De Tunnel”, dat onlangs weer is gehouden, heeft maar liefst 88,3 percent van de opgeroepenen zich onderworpen. Ruim vijfhonderd personen hadden een uitnodi ging gekregen aan het onderzoek deel te nemen, waarvan er 452 kwamen opdagen. gen voor de positie van de kerk. Slagzin nen die hieraan verbonden worden, luiden „het einde van het conventionele christen dom” en „van priesterkerk naar leken kerk”. Kernachtig worden hiermee opvat tingen weergegeven die overigens al wat langer bestaan. „Maar we waren nog niet in staat er ook de daadwerkelijke conse quenties aan te verbinden. Het oude en vertrouwde was ons nog te dierbaar. We kunnen het zo moeilijk los laten om te kiezen voor de onzekere en ongeborgen, open toekomst.” Het evenement werd om elf uur ’s mor gens officieel geopend door wethouder H. Scheeper van culturele zaken. Hij toonde zich zeer ingenomen met het unieke plekje in oud-Velsen waar de markt nu voor de derde keer in successie is gehouden. Vol gens hem past het sfeervolle decor in het huidige tijdsbeeld waarin nostalgie een belangrijke rol speelt. „Die hang doet al het mooie mooier lijken. Alles wat lelijk is, wordt nog lelijker gemaakt”, aldus de wethouder die toegaf dat dit verschijnsel een elitair trekje begint te krijgen. In dat verband wees hij op de hoge prijzen die voor een gerestaureerd pandje in het histo rische dorpje moeten worden neergeteld. Het opknappen van de huisjes kost han den vol geld zodat het bewonen ervan slechts voor een bevoorrecht groepje is weggelegd. Scheeper onderstreepte de aandacht die het gemeentebestuur van Velsen heeft voor het kunstzinning gebeuren. Hij noem de de steun die verleend wordt bij tal van activiteiten op het culturele vlak. Hij wees op het bestaan van de Stichting Felison die regelmatig exposities verzorgt, en de Vel- VELSEN. Onder alle ondernemingen in de gemeente Velsen, zo’n 2500 in getal, zal in het najaar van 1978 een grote en quête worden gehouden. Het grootscheepse onderzoek maakt deel uit van een algemene landelijke be drijf stelling. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) treft de voorbereidingen voor de telling, die sinds 1959 voor de vierde keer wordt gehouden. De bedrijven krijgen rechtstreeks van het CBS de en quêteformulieren die daarna worden op gehaald door tellers. De gemeentebesturen is gevraagd hun medewerking te verlenen bij de organisatie. In Velsen zal het gemeentelijk Bureau economische zaken en sociografisch on derzoek belast worden met de coördinatie van de uitvoering van de bedrijfstelling. kundig gebeuren aan het onderzoeksteam voorbijgaat, aldus de toelichting. Overi gens wordt de gedachtengang van diegene die weigeren mee te doen omdat ze reeds onder specialistische controle staan, niet als juist en aanvaardbaar beschouwd. Ge bleken is dat bij ouderen soms lichamelij ke afwijkingen worden geconstateerd die buiten het vakgebied van de behandelende Uit de ruimte werd een hoeveelheid han gertjes en kettinkjes weggenomen met een totale waarde van circa 300. In dezelfde nacht werd bij de sexshop Andy aan de Lange Nieuwstraat met een straattegel een ruit verbrijzeld. Uit de etalage werden een handvol tijdschriften en enige attributen gestolen. VELSEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag is bij kunstnijverheidshandel „De Zonnebloem” aan de Kennemerlaan een muurvitrine opengebroken. enbad g ma. vol' 15.30-17.: en. Ten- >n”. Ge tags ge ling Fell In het tweede hoofdstukje van de bro chure wordt een ruwe schets gegeven van de kerk anno 1985. In dat model spelen de „basisgroepen” een voorname rol. Hieron der worden kleine levensnabije groepen mensen verstaan die vanuit de joods-chris- telijke traditie voeding en vorm geven aan een actueel zinvol leven, een hoopvolle toekomst en een rechtvaardige samenle ving. Deze groepen kunnen op verschillen- aantrekkelijk te maken voor de viering van bruiloften en het houden van partijen. Enige tijd is deze ruimte verpacht aan een horeca-ondernemer die er intussen weer mee gestopt is. Het gebouw, eigendom van de Sint Jo- zefparochie, zal eveneens worden ver kocht. Het kerkbestuur is reeds in onder- handeling met een gegadigde. De toekom stige bestemming van het pand is, hangen de de besprekingen, nog niet definitief bekend. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Onder een verkwikkend nazomer-zonnetje en in de pittoreske en tourage van het oude dorp Velsen hebben zaterdag enkele duizenden kunstliefheb bers een bezoek gebracht aan de jaarlijkse Kunstmarkt van Velsen. Evenals bij de vorige manifestaties behaalden de zestig standhouders gezamenlijk een omzet van ongeveer vijftien mille. (0| Om het fatale „afknappen” te voorko pen, willen de pastores het aantal arbeids uren terugdringen door een uitzuivering >en, 17eJ 1 en 14-11 in de maatschappij. Hoewel het voor zieningenpakket heel behoorlijk wordt ge noemd, schort er volgens de stichting nog heel wat aan de plaats die deze groep in de samenleving inneemt. Zo gaan de kinde ren nog steeds naar een aparte school in Heemskerk. Ondanks de gunstige ligging ten opzichte van de stad moeten de contac ten met de buitenwereld nog op gang ko men, constateert de stichting. kering kunstuitingen. Er waren stalletjes met schilderijen, aquarellen, tekeningen, etsen, houtsnijwerk, wandkleden en vele sieraden. Omdat de makers hun „produk- ten” zelf aan de man brachten, kreeg het publiek tevens de gelegenheid in contact te treden met de kunstenaar. Behalve de kraampjes waar alle spullen lagen uitgestald, waren er enkele stalletjes waar men informatie kon inwinnen over bijvoorbeeld de Stichting Beeldende Kunst die kunstvoorwerpen uitleent. Ver der werd propaganda gemaakt voor het Cultureel Jongeren-paspoort. Ook de Vel- sense vereniging voor amateurschilders „Terpentijn” was op de markt vertegen- woprdigd. Met het oog op het nieuwe woonwagen centrum dat binnenkort in Velsen wordt geopend, was de stichting „IJmond” met een informatiehoek aanwezig, die de titel meekreeg „Wijk binnen de gemeente, bui ten de gemeenschap.” In een stencil dat rongedeeld werd, wordt een lans gebroken voor een algehele integratie van bewoners van het centrum van taken. Het voornemen bestaat minder tijd te spenderen aan de verzorging van de traditionele liturgieviering. Gebleken is namelijk dat de aandacht die hieraan wordt geschonken onevenredig groot is. lopen 25 jaar hebben onafwendbare gevol- Van de 11.000 parochianen gaan er slechts 1500 in het weekeinde naar de kerk, een percentage van nauwelijks veertien per cent. De in totaal zeven diensten die op zaterdagavond en zondag worden gehou den in de Petruskerk en Lorentiuskerk, hebben dus een gemiddeld aantal kerk gangers van ruim tweehonderd. De na druk die de liturgie-viering ondanks de geringe belangstelling nog altijd krijgt, zou ten koste kunnen gaan van de zorg voor diegenen die geen kerk (meer) be zoeken. Ondertussen verheugden de organisato ren zich in een constante stroom van be zoekers. Leden van het comité die zorg droegen voor een goed verloop van de dag, zeiden dat het gebeuren aan het doel heeft beantwoord, namelijk het wekken van be langstelling bij de bevolking voor kunst. Door de rijke variatie van de werkstukken kon men kennis nemen van een hele scha- groepsgebeuren, de voorgangers-nieuwe- stijl, diakenen en priesters. De pastores verwachten wel dat het to- taal-plan, vastgelegd in het boekje, hier en daar op weerstanden zal stuiten. Met name de oudere generatie zou moeite kunnen hebben met de toch vrij radicale hervor mingen. „We beseffen dat de keuze voor deze nieuwe weg pijn, verdriet en offers zal vragen, daarom zullen we die weg voorzichtig en met respect voor het verle den inslaan,” aldus de brochure. Behalve binnen de IJmuidense gemeen schap zal het discussiestuk ook besproken worden in de parochies van Santpoort en Driehuis. Het zal bovendien aan de orde worden gesteld tijdens het periodieke pas- toresoverleg in Velsen, waarin de leiding van alle kerkelijke richtingen vertegen woordigd is. In het nog niet verschenen september nummer van „Parochienieuws” worden alle parochienanen van Umuiden uitgeno digd tot het bijwonen van drie groepsbij eenkomsten in het najaar waarbij de bro chure als leidraad moet dienen voor een gesprek. Een van de pastores zal hierbij steeds aanwezig zijn. Het ligt in de bedoe ling deze omvangrijke gespreksrondes af te sluiten vóór Kerstmis. Gepoogd wordt de enquête te houden in het voorjaar van 1978. des en congregaties in Nederland hebben ook de Kapucijnen geen „arbeidsreserve” meer. Aanstelling van gehuwde pastores lijkt financieel niet haalbaar. Reeds met de huidige bezetting hebben de pastores het gevoel dat zij eerder troostend en verzor gend bezig zijn dan toerustend en bemoe digend. „Of, in wat krijgshaftiger woorden uitgedrukt: we hebben de indruk vaak meer achterhoedegevechten te leveren, dan dat we met bondgenoten in de frontli nies proberen te staan. We zijn dan ook bang dat we vroeg of laat de strijd zullen verliezen.” Maar er is nog meer. Want de maat schappelijke ontwikkelingen van de afge- zoekresultaten wordt opgemerkt dat het uitzicht op pensioen mogelijk een rol zou kunnen hebben gespeeld. Veelvuldig is ook het argument gebruikt dat men toch al onder geneeskundige behandeling staat. Deze periodieke controle is in de ogen van de oudere apibtenaren dan overbodig. Het gevolg hiervan is wel dat belangwek kende informatie voor het bedrijf sgenees- ser Kunstkring. Niet onvermeld liet Scheeper het revolutionaire kunstwerk, ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van het Noordzeekanaal ontworpen, dat eindelijk gaat verrijzen. Vervolgens verrichtte hij de openings handeling door het rad van een draaiorgel in beweging te zetten. En onder de vrolijke tonen van het straatorgel begon hij zijn rondgang langs de vele kraampjes. Deze waren allemaal gegroepeerd rondom de Engelmunduskerk waarvan het orgel ’s middags werd bespeeld door de Spaarn- damse organist Kees Huges. v.d. Zee 3 27 28 33 L ÜO ^*t, 36 37 4k ltei roek 32; 1 Fel serviesgoed te krijgen zoals niging „i TOor twee kwartjes. Ook kon weekeind,;, Ivlucht 52 km. IPiek Tl 11.10 UI ..JU. rijsduif o ran de voorgenomen sluiting van De Meer 'de manieren ontstaan. In het boekje wor den enkele mogelijkheden opgesomd. Een bepaalde leeftijdsfase of een levenstijd perk kan mensen bijeenbrengen, de woon omstandigheden1 kunnen tot groepsvor ming leiden doch ook een politieke hou ding zou bepalend kunnen zijn voor de oprichting van een groep. Al die groepen zijn onderling verbonden door een respectvolle en vrijheidbiedende liefdesband. Op basis daarvan kan ieder een op elkaar rekenen bij het realiseren van diverse vormen van gezamenlijke diensten en vieringen. Deze samenkom sten zouden nog het best te vergelijken zijn met de bekende „weekend-vieringen” in de kerkgebouwen. Ze zullen plaatsvinden bij de grote feesten doch ook telkens als een kleine groep iets op een breder plat form wil brengon. Om dit model in Umuiden een aanzet te geven, doen de vier priesters in het laatste hoofdstuk van hun geschrift een serie voorstellen. Om te beginnen is de taakver deling van de pastores herzien. Pater J. van Overbruggen zal voortgaan met het vertegenwoordigen van de katholieke ge meenschap in de verschillende regionale overlegorganen. Hij zal zich daarnaast vooral inzetten voor het leggen van contac ten met groepen en personen. Pater H. van Doorn zal trachten de groepen zo goed mogelijk toe te rusten. Hij heeft besloten het moderatorschap aan de Adalbert Huis houdschool en het adviseurschap van de Grafische Bond NKV te beëindigen. Met de verzorging van de school-katechese in IJmond-Zuid behoudt pastor B. van Santé een volledige dagtaak. De bestaanse parochiële werkgroepen voor onderwijs, communicatie, liturgie, missie- en ontwikkelingswerk, financiën, algemeen beleid, zorg voor zieken en be paal per 1 september. Het verenigingsge bouw gaat dicht omdat er nog maar spora- jker7 M. disch Sebruik van wordt gemaakt. De ex- Chr. pri Pl°*tatie werd steeds moeilijker en de laat ste' jaren kon zelfs niet meer met een sluitende begroting worden gewerkt. Gepoogd is nog de eerste verdieping Daar komt nog bij dat de jongste pas toor, pater Ant. Mars, eind van dit jaar niet langer volledig beschikbaar zal zijn voor het parochiewerk. Hij zoekt een nieuwe dagtaak in het ziekenhuispastoraat. En de oudsten van de overblijvenden, pater J. van Overbruggen, leeft en werkt gezien zijn leeftijd met „het pensioen in zicht”. Op aanvulling door de Kapucijnen wordt in Umuiden niet gerekend. Evenals alle or- Zodoende bleef er weinig over voor de 12 23 24;enkele tientallen belangstellenden die la- Ham 3O3ter binnenkwamerj. Voor hen was er nog juskom voor een gulden en een soepbord -jL™ -™i men in het oezit komen van een koffiepot voor drie I.uijting. ilachinq Dagelijk unen 7- koo-i7^tudie, het opdoen van nieuwe inzichten en Ervaringen, rust en inspiratie, vrije tijd en ^Ontspanning. lijks ge< uur. IJmuidense parochie gebaat bij radicale vernieuwingen Twee van de vier samenstellers van het boekje pater H. van Doom (links) en pater Ant. Nars. jaarden, krijgen het verzoek om in hun eigen kring de schets van de pastores te bespreken. Bij deze werkgroepen zijn vierhonderd parochianen betrokken. De overige leden van de parochies worden in eerste instantie op de hoogte gehouden met het kerkblad en tijdens de weekend vieringen. r-i Om inzicht te krijgen in de betrokken heid van de geregistreerde 11.000 rooms katholieken in Umuiden bij de geloofsge meenschap, zal een grootscheepse enquête worden gehouden. Elke parochiaan zal zich na rijp beraad moeten uitspreken over zijn band met de kerk. Om de geën quêteerde enigszins op weg te helpen, zijn in het werkstuk van de pastores vijf krin gen aangegeven. Een kring van hen die niets meer met de kerk te maken wil hebben en nog slechts administratief tot de r.k.-gemeenschap wordt gerekend; een kring die slechts kerkelijk wil zijn bij belangrijke levensgebeurtenissen zoals de geboorte, de trouwpartij en de begrafenis; een categorie die door het werk of de leeftijd niet actief aan het kerkelijke ge beuren kan deelnemen. Tot de vierde groep behoren diegenen die nauw betrok ken zijn bij het wel en wee van de kerk. Tot de laatste kring rekent men dan het kader, dat wil zeggen de dragers van het kerkelijk Zichtbaar opgelaten rukt wethouder Scheeper aan het rad van het straatorgel. Het gejengel detoneerde geenszins op het fraaie pleintje voor het liefelijke, oude kerkje. bet boekje ontstond in september vorig aar toen de pastores zich afvroegen of zij pun tijd wel op nuttige wijze gebruikten. Zeewnjkfcjj spraken af een nauwkeurig overzicht r en r|e maken van de hoeveelheid tijd die aan srzorgiiUie verschillende werkzaamheden binnen “,’nVelT?^n buiten de parochies werd besteed. „We 10uTeTnoeten nu concluderen,” zo schrijven de stating, tier priesters, „dat we zo echt niet langer tend ™a$oor kunnen gaan. De manier waarop wij den. Tel,verlcen is letterlijk en figuurlijk ongezond, iamën maken we het aantal werkuren van rijf full-timers.” Dat overladen program- na gaat ten koste van persoonlijk leven, De leiding van de IJmuidense parochies leeft haar ongerustheid verwoord in een irochure getiteld „Samen naar de kerk ran morgen”. Hierin wordt niet alleen nelding gemaakt van de huidige, onhoud- >are situatie, maar ook worden zeer eon- irete suggesties gedaan om de kerkelijke gemeenschap weer nieuw leven in te ek, wil°lazen- r. uur „D« De aanleiding tot het samenstellen van Driehui- 2-3 ui liaan 2. tijd in beslag genomen dan was verwacht. liging „t Omstreeks tien uur was het leeuwedeel weekein< van de inboedel al van de hand gedaan. 52*Ukm V£ Oorzaak hiervan was een jeugdvereniging 111.10 util"* Tr 1 J e als eers tijd aandiende en onmiddellijk alle tafels, De hele dag door schuifelden rijen kunstminnaars langs de gezellig ingerichte stalletjes specialist liggen en die een nadere verwij zing toch noodzakelijk maken. Van de 452 opgekomenen bij dit laatste onderzoek werden 65 personen naar de huisarts verwezen, dat wil zeggen 14,4 per cent. De voornaamste redenen voor ver wijzing waren een verhoogde bloeddruk, afwijkingen op het elektrocardiogram en een verhoogd cholesterolgehalte in het bloed. Van alle verwijzingen betrof 87per- cent afwijkingen op hart- en vaatgebied, een onderdeel waarop het onderzoek spe ciaal was gericht. De resterende dertien percent bestond uit andersoortige stoornissen. Los hiervan werden nog eens 21 mensen naar de oog arts gestuurd, een percentage van 4,6. T d<«| brug .30 u.: 30 u.: ,,Sé <K-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5