Onrust onder werknemers van Hoogovens Verkeersleiders Tijd- blazer Mausoleum Mao voltooid DANS 4 VOORWAARDELIJK AKKOORD HUISARTSEN-ZIEKENFONDSEN negeren ultimatum kwikfive Griffioen het woord is aan... Tweede plaats Anne Riemersma VARA-enquête wijst uit: Bemanningsleden neergestorte Phantom vermist aantal pagina's vandaag: 22 Monumentenzorg onderbrengen bij volkshuisvesting 7? WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DISCONTO IN Vervolg lijdensweg agenda pagina 7 VS OMHOOG ussen Israel en loemenië geen ivereenstemming Beverwijker verdacht van verduistering Kunsthandel Jos de Graaff Or Elvis Boekenverzamelaar Plaatselijk regen Strandverwachting 20 Frederik de Grote: Staatssecretaris Schaefer: Concessies SCHOOL DUIJN Telefoonbeantwoorders eigen ontwerpstudie» voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 I kennemer danscentrum perspex lichtbakken neon lichtreklames 1e 2e jaars plaats voor jongens 2e jaars gehuwden en verl. paren zaterd.: 1e jaars geh. en verl. paren. Binnen- en buitenland 2-34 Relatiegeschen ken !1 zijn nog 5 vlugge jongens (naast enkele paren) die zich rap opgeven, van 7-9 uur, voor zo’n gezellige NBD danskur- sus dan zit je fuif-goed. [NSDAG 30 AUGUSTUS 1977 - 'e jaargang no 2S4 Plaatselijk nieuws 5-6-7-9-13 Radio en televisie/Strips 15 Beurs16 Sport17-19 IJmuider Courant Losse nummers 70 ct. jofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,90 p. mnd., f40.- p. kwartaal (p. post f 53,-), p.jaar f 157,30 (p. post 1'203,-). Van een onzer verslaggevers) abortus iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De twee andere to- (ADVERTENTIES) LID NBD -■ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BOEKAREST (AFP, Reuter). Pre- lier Begin van Israel en zijn Roemeense astheer, president Ceausescu, hebben tin besprekingen over de situatie in het Idden-Oosten gisteren geëindigd zonder at de standpunten elkaar ook maar een lillimeter nader zijn gekomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Nederlandse bevol king is al net zo verdeeld over de abortus kwestie als de politici die nu al weken proberen het tot een oplossing te brengen. LONDEN (AP, AFP). De assistent- luchtverkeersleiders in Engeland hebben vandaag het ultimatum genegeerd dat de Britse regering gisteren aan hen gesteld had, namelijk binnen 48 uur beëindiging van de langzaamaanactie. Stoppen de ver keersleiders niet dan wacht hun ontslag. Afgelopen nacht beëindigden de ver keersleiders hun vier dagen geleden be gonnen staking en begonnen met een stipt heidsactie voor onbepaalde tijd. De luchtvaartmaatschappijen houden er rekening mee dat het geschil wel eens heel lang kan gaan duren. British Airways heeft evenals vorige week veertig percent van de vluchten afgelast. zijn op. Want daar blaast hij van ’s morgens tien tot ’s avonds zes elk half uur op Volgens een in opdracht van de VARA verrichte enquête van het onderzoeksbu reau Interview is veertig procent van de ondervraagde Nederlanders principieel tegen abortus. Driekwart van de CDA- stemmers is principeel tegen en van de VVD- en PvdA-stemmers is een kwart tegen. Wie tijdens de discussie over de regeling van abortus provocatus concessies had moeten doen, is uit de enquête niet op te maken: bijna de helft (49 pet.) vindt dat het CDA toegeeflijker had moeten zijn, maar evenveel ondervraagden vinden dat de PvdA het CDA toezeggingen had moeten doen. Ten aanzien van de hele formatie liggen de standpunten wat duidelijker. Daar vindt meer dan de helft dat het CDA water in de wijn moet doen, terwijl 40 procent van de ondervraagden vond dat de PvdA tege moetkomingen had moeten doen. Opvallend is dat maar de helft van de PvdA- en de CDA-kiezers zegt dat hun mening over abortus overeenkomt met die van hun partij. Ruim de helft van de WD- stemmers herkent zich meer in de opvat ting van het CDA dan in die van de PvdA. een hoorn om de tijd aan te geven. Ruim de helft van de bevolking zegt het begrijpelijk te vinden dat er een crisis is ontstaan over de abortusproblematiek. Dat is vooral het geval bij CDA- en WD- stemmers. Linkse kiezers delen die me ning niet zozeer. De Federal Reserve Board, het bestuur van het Amerikaanse centrale-bankstelsel, heeft overigens de belangrijkste bank in het systeem, die van New York, geen ver hoging toegestaan. De FRB zegt dat de maatregel geen gevolgen inhoudt voor het geldbeleid. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De huisartsen gaan voor waardelijk akkoord met het aanbod van de ziekenfondsen inzake de honorerings- overeenkomst voor dit jaar. Het centraal bestuur van de landelijke Huisartsen Vereniging heeft zijn leden voor gesteld akkoord te gaan met wat de ziekenfondsen bieden op het punt van kos tenvergoeding en verder te praten met de ziekenfondsen over de beginselen van de verdeling der pensioenbijdragen. Deze herverdeling is een uitdrukkelijke voor waarde op basis waarvan een verder ge sprek moet worden gevoerd. De ledenver gadering van de huisartsenvereniging zal morgenavond over dit voorstel moeten be slissen Het LHV-bestuur gaat er nu van uit dat de ziekenfondsen bereid zijn alsnog te praten over de nieuwe opzet van verdeling der pensioenkosten. In een eerder stadium In een reactie op het verspreide pamflet stelt de Hoogovens-di- rectie er begrip voor te hebben dat onder de huidige omstandig heden geruchtvorming ontstaat. Hoogovens wijst er echter op dat zij haar personeel voortdurend over de stand van zaken op de hoogte stelt. „Voorts hebben we de vakbon den en de OR desgevraagd toege zegd hun een zo volledig mogelijk overzicht te geven van de totale situatie en de toekomstverwach tingen”, aldus de directie. Deze besprekingen zullen medio sep tember plaatshebben. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Staatssecretaris Schae fer (Volkshuisvesting) wil monumenten zorg onder verantwoording van het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening brengen. De bewindsman wil daarmee onder meer voorkomen dat er vertraging optreedt bij de uitvoering van de stadsvernieuwingsplannen door geldgebrek bij CRM. hebben de ziekenfondsen gezegd dat het aanbod hun uiterste voorstel was. Maar de huisartsen hopen nu dat er een gesprek kan worden gehouden over de beginselen van de pensioenopbouw, waar zij zeer zwaar aan tillen. Het resultaat van een eventueel te berei ken herverdeling zou alsnog kunnen wor den verrekend door middel van een na calculatie over dit jaar. De huisartsen gaan er verder van uit dat in volgende jaren een uitbreiding van een nieuwe rege ling voor de pensioenbijdragen zou moe ten worden opgezet. De ziekenfondsen hebben vorige weeK Tel. 023-375854 Inschrijving: 7-8.30 uur NM IJMUIDEN: Zeeweg 251 BEVERWIJK: Koningstr. 118 In de finale bleek Anne Riemersma ech ter nog niet hersteld te zijn van haar in spanningen in de halve eindstrijd, waar door zij vrij kansloos was tegen de Russi sche Koetsnetzova. Onmiddellijk na de melding van de vis sersboot werd een zoekactie op touw gezet. De daarbij betrokken helikopters keerden gisteravond terug naar hun basis, maar een Atlantic-patrouillevaartuig en drie marineschepen bleven de gehele nacht in de omgeving van de plaats van het ongeluk zoeken. Anne Riemersma heeft zelfs een tijdlang de hoop op goud mogen koesteren. Dat was na haar geweldige halve finale tegen Karen Strong. Anne Riemersma kwam uit op 3 minuten 59,22 seconden, voor het eerst van haar leven een gemiddelde van boven de 45 kilometer per uur, de beste tijd van het toernooi. i SAN CRISTOBAL. Anne Riemersma uit Friesland heeft, tien jaar nadat Keetie van Oosten-Hage de eerste van haar negen medailles op de achtervolging voor dames veroverde, aangetoond dat de opvolging is geregeld. Zilver was er voor de 24-jarige Nederlandse, achter Vera Koetsnetzova uit de Sovjet-Unie en vóór het Canadese duo Karen Strong en Sylvia Burka. Het stoffelijk overschot van Mao, gewik keld in de vlag van de Chinese communis tische partij, rust in een kristallen kist, omgeven door bloemen, in een auditorium. „Het gezicht van voorzitter Mao ziet er even vastberaden en sereen uit als tijdens zijn leven”, aldus het persbureau. Het mausoleum is een vierkant gebouw m een oppervlakte van 20.000 vierkante m. Als mijn soldaten beginnen te denken, blijft er geen enkele in het gelid. renwachters wer ken in respectieve lijk Nördlingen en Krakau in Polen. WASHINGTON (Rtr, DPA). Zeven van de twaalf Federal Reserve Banks (re gionale centrale banken) in de Verenigde Staten hebben toestemming gekregen voor verhoging van hun disconto van 5,25 tot 5,75 procent met ingang van vandaag. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 Na zeven uur vergaderen kwam het Roe- leense persbureau Agerpres met een tus- enbalans waarin werd gezegd dat de twee taatsheden „afwijkende standpunten in- emen over de manier waarop de toestand i het Midden-Oosten kan worden opge- »st”. (Zie verder pagina 3) I ind- 1 :er- ring. 5) De samenstellers achten het moment gekomen dat bundeling van krachten noodzakelijk is om het hoofd te bieden aan de wild ste geruchten die de ronde doen. Er zou zelfs worden gesproken over massale ontslagen, zo stellen zij. Om dat te voorkomen eisen zij drie maatregelen, te weten: invoering van de vijfploegen dienst, vervroegde pensionering en kortere werktijden voor de kantoordiensten en de dagpro- duktiediensten. Het personeel wordt opgeroe pen deze eisen onderling te be spreken. Aan de collega’s wordt In de stad Memphis in de Ameri kaanse staat Tennessee zijn twee mannen aangehouden omdat zij een complot hadden gevormd om het lijk van de onlangs overleden zanger Elvis Presley te stelen. De verdachten hadden wapens bij zich en waren in het bezit van explosieven. Een derde verdachte wordt gezocht. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 41-jarige kantoor bediende uit Beverwijk is gisteren door de politie aangehouden op verdenking van verduistering van een bedrag van ongeveer zestigduizend gulden. Een 50-jarige inwoner van Queens, een buitenwijk van New York, blijkt in ongeveer 20 jaar tijd een boekerij van circa 7.000 banden bijeen te hebben gebracht door uit diverse bibliotheken ge leende werken niet terug te bezor gen. De collectie werd toevallig ontdekt, doordat de verzamelaar om onverklaarbare redenen drie maanden geleden was begonnen geen huur meer te betalen. De ver bolgen huisbaas stuurde toen de politie op zijn onwillige huurder af. Deze was echter inmiddels met de noorderzon vertrokken, met achterlating van zijn grote en veel zijdige bibliotheek. hun bereidheid getoond om in plaats van 5,66 per verzekerde een bijdrage te geven van ƒ7,63 over de eerste 1800 ziekenfondspatiënten per praktijk en van 7,13 over alle ingeschreven patiënten bo ven dit getal, dit werd geargumenteerd als een extra bijdrage in verband met de zich steeds uitbreidende praktijkverkleining. De huisartsen vinden het inderdaad van belang dat de zgn. aftopping voor de grote re praktijken wordt doorgevoerd. Maar over de opbouw van de pensioenregeling willen zij toch wel graag hun eigen princi piële verlangens met de ziekenfondsen na der bespreken. De bemanning van een vissersboot zag gistermiddag omstreeks één uur het vliegtuig, dat in formatie met een andere Phantom een routine-oefenvlucht uitvoer de, in zee neerkomen. Even daarna ver scheen een grote olievlek op het water. DEN HAAG (ANP). Naar wordt ge vreesd zijn de twee bemanningsleden van de gisteren ten noorden van Terschelling neergestorte Amerikaanse Phantom- straaljager om het leven gekomen. Bij zoekacties, die ook vandaag zouden voort duren, zijn tot dusver alleen een vleugeltip en stukjes kleding gevonden. De Phantom was gestationeerd op de vliegbasis Soes- terberg. noods moet dit ploegenstelsel met financiële hulp van de over heid worden ingevoerd”. Overigens bestaat alom het vermoeden dat de directie van Hoogovens nadere maatregelen op personeelsgebied voorbereidt. Dit blijkt onder meer uit een ge sprek dat vakbondsbestuurder Krul gisteren heeft gehad met personeelsdirecteur Wilmink. De topman van Hoogovens wilde Krul slechts onder geheimhou ding mededelingen doen inzake de voornemens. PEKING.IAFP, Reuter). Het mauso leum van de Chinese partijleider Mao Tse-Toeng is na negen maanden onafge broken werken voltooid. Naar het persbu reau Nieuw China vandaag bekendmaak te, hebben de afgevaardigden naar het onlangs gehouden partijcongres in Pe king het grafmonument bezocht en eer i betuigd aan de overleden partijleider. bovendien gevraagd de vakbewe ging met alle kracht te ondersteu nen „omdat eenheid van optre den van het grootste belang is”. Districtsbestuurder H. Krul van de Industriebond NW deelt de verontrusting die met het pamflet tot uitdrukking wordt gebracht. Ook stelt hij zich ach ter het geformuleerde eisenpak ket. Het voorstel tot invoering van een vijfploegendienst wil hij serieus met de directie van het bedrijf bespreken. Met dit systeem zouden volgens hem meer mensen aan het werk gehouden kunnen worden. „Des- De man, werknemer van een Beverwijk- se machinefabriek, zou het geld achter over hebben gedrukt door vijf jaar lang in de administratie te knoeien. De malversa ties kwamen aan het licht bij controle van de boekhouding. De man is voorlopig inge sloten. Schaefer heeft zijn wensen op dit gebied kenbaar gemaakt aan Den Uyl tijdens diens formatieperiode. Minister Van Doorn (CRM) is het absoluut niet eens met Schaefer. Hij vindt dat de monumenten zorg wel degelijk onder CRM moet ressor teren, omdat het deel uitmaakt van het totale cultuurbeleid. Naar verluidt staat minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) aan de zijde van zijn collega van CRM De vijftigjarige Roland Mehring uit Münster is één van de drie laatste torenwachters in Europa. AI gedu rende achttien jaar klimt hij iede re dag de 298 tre den tellende trap van de toren van de Sint Lamber- tuskerk in woonplaats IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 Zoals bekend, is de laatste jaren het anteren van opiniesteekproeven een ge- efkoosd middel geworden om de zoge- aamde „wil van het volk” op zeker mo- lent te toetsen, in situaties die door brei- ’erkjes van politici ondoorzichtig zijn ge erden. Die steekproeven werken naar twee kan- •n. Men zou kunnen zeggen dat zij de ublieke mening zowel weergeven als einvloeden. De stellige indruk uit prakti- che ervaringen in verkiezingstijd is, dat die laatste werking vaak door de opdracht- evers wordt nagestreefd. In deze tijd van hopeloos verwarde poli- eke verwikkelingen rondom de kabinets- irmatie hebben de opinie-onderzoekers ch opvallend stil gehouden. Er valt nu timers ook niets te peilen of te beïnvloe- en. De mening van, „het publiek” ligt door e duidelijke stembusuitspraak vrijwel ast, maar zij speelt geen rol meer in de artijfracties. Wat men in Nederland mas- aal wil of niet wil, doet weinig terzake in e worsteling der voormannen om een arlementair aanvaardbare regerings leg bijeen te trommelen. Toch heeft de VARA zich zij het zeer scheiden weer eens aan een enquête swaagd, misschien om toch nog iets de olitieke arena binnen te dragen dat op volkswil” lijkt. Het was een telefonische piniepeiling, die zowel vanwege de zeer luchtige methode als de oppervlakkige raagstelling met grote reserve moet wor- en bekeken. Natuurlijk kwam er een rerweldigende meerderheid, zowel in to- lal als wat de partijaanhangers betreft, it de bus vóór een PvdA-CDA-D’66 com- inatie. Opmerkelijk was de 55 percent die et begrijpelijk vond, dat de formatie op et abortus-vraagstuk was stukgelopen, lat zou betekenen dat de meerderheid des olks er realistischer over heeft gedacht an Den Uyl die immers gemeend heeft e abortus-hindernis zonder kleerscheu- sn te kunnen nemen. Als men daar dan an conclusie aan zou moeten verbinden aarmee Veringa, de huidige informateur, jn voordeel zou kunnen doen, zou dat de algende zijn: De meerderheid in den lan- e vindt dat de coalitie confessioneel-links óór moet gaan, desnoods zonder binden- e afspraak over het abortus-vraagstuk. lat zou betekenen dat de abortus-wetge- ing niet vernieuwd wordt in de komende ibinetsperiode en dat de huidige toe- and onder de oude wetgeving op een of ndere manier moet worden gestabili- berd. Dat wil zeggen: de eigen keus van de jrouw stilzwijgend accepteren en de straf bare medicus die haar keus honoreert ■oor zijn ingreep, niet vervolgen. Geen bindende afspraak over abortus Behalve de aanvaarding van de huidige •estand vereist echter wel enige hypocri- e van de principiële abortus-tegenstan- ers, omdat zij immers weten dat de wet vertreden wordt. Bovendien, men kan het arlement niet tevoren verbieden enig ini- atief te nemen in welke kwestie ook. Het sico dat de abortuskwestie ondanks alles •ch weer actueel wordt gemaakt door een arlementair initiatief, moet daarbij wor- en ingebouwd. En Den Uyl zal bij de •menstelling van zijn ploeg het departe- •ent van justitie uit handen van het CDA loeten houden. Nieuw struikelblok! IJMUIDEN. Ongeveer veer- g werknemers van Hoogovens ebben een brochure onderle ed waarin zij hun ongerust- tid tot uitdrukking brengen ter de huidige gang van zaken ij het staalbedrijf. In het pam- et, dat is gericht „Aan het per- ineel”, wordt gesteld dat de Di- •ctie Umuiden, met betrekking >t de verontrustende ontwikke ngen, in de laatst gehouden udernemingsraadvergadering iet nietszeggende verklaringen i gekomen. Zoals wij eerder meldden dreigt de stadsvernieuwing te stagneren omdat sub sidieaanvragen voor monumenten in stadsvernieuwingsgebieden niet door CRM gehonoreerd kunnen worden door dat de pot daar leeg is. Haarlems 1e Danscentrum Zijlstraat 24-30 Veertig procent tegen Van de ondervraagden vindt tenslotte een ruime meerderheid (54 procent) dat er een kabinet van PvdA, CDA en D’66 moet komen. Slechts 17 procent kiest voor een regering van CDA en WD en een links minderheidskabinet komt volgens 11 pro cent in aanmerking. Slechts één procent van de ondervraagden zag wat in een minderheidskabinet van het CDA. Zie ook pagina 4 intoor: Lange Nieuwstraat 427, istgiro: 273107, Postbus 18, j. redaktie: 15389, na kantoortijd: 1. adm. en adv. Telefoon 15437 lachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen in 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 43 41. In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuid west. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden, maxima mor gen ongeveer 21 graden. Zwak front boven Engeland komt zeer langzaam naar de Noordzee waardoor ook morgen nog overwegend goed strandweer. Geleidelijk aan bewolking. Matige zuidelijke wind. In de middag ruim 20 graden, zeewater 18 gra den.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1