Wereldfestival van amateurfilmers foto Politicus in TWEE MAANDEN NA SCHOOLBEZETTING: Gemeente Smilde adverteert Peru in arrest nu met afbraakpuin Compensatie voor verongelukten: Winst Bayer twee bruiden omlaag Nieuw specialisme: staal beveiligt personenauto r weq en wiel „343” met aangepaste automaat Nieuws in ’t kort Aanduiding straatnaam kan beter FOTOROUTE Fotoroute Friesland Janken Voyager-1 pas op 5 september in ruimte jillBlil EXPOSITIES AUGUSTUS 19 7 7 3 1 WOENSDAG VARIA 19 7’ Onder redactie van J.P. Bos *N BV - „Hogere wijsheid” van de Zweedse fotograaf Hans Malmberg. dub- licht (bare allen, ;k up ■Mg HgM <3 (Van onze correspondent) BOVENSMILDE. Het drama van de schoolbezetting in Boven smilde in juni is ten slotte uitge mond in een voordelige aan bieding: de gemeente Smilde ad verteert met enig afbraakpuin, te bevragen bij gemeentewerken. De openbare lagere school van Bo vensmilde, waarin Zuidmolukse jongens 105 kinderen plus vier leerkrachten gijzelden, wordt ge sloopt. Mannen in overalls vol tooien het werk waarvoor de ma riniers destijds bij de bevrijding van de school de aanzet gaven. Deze bestormers kweten zich zo ijverig van hun taak, dat ook de schoolrapporten verloren gingen. De gegijzelde kinderen van Bo vensmilde hebben geen cijfers ge kregen over hun zo triest geëin digde schooljaar. Hoe ze zich voe len is ook niet in cijfers weer te geven. IN MAASTRICHT zal van 2 tot en met 11 september het 39ste Wereldfestival van Amateurfilmers worden gehouden. De UNICA (Union Internationale de Cinéma d’Amateur) heeft de organisatie van dit festival opgedragen aan de NOVA (Nederlandse Organisatie van Amateurfilmers).' Amateurfilmers uit 22 landen kunnen kijken naar de beste amateurfilms uit die landen en filmvrienden uit de hele wereld kunnen elkaar hier ontmoeten. CLUBAGENDA 0055 t De officiële opening van het festival is jpend. LIMA (AFP). De secretaris-generaal van de Socialistische Revolutionaire Par tij in Peru, dokter Antonio Meza Cuadra, is door leden van de staatsveiligheids dienst gearresteerd, zo is door zijn partij in de hoofdstad Lima bekendgemaakt. op zaterdag 3 september om 13.30 uur in de Stadsschouwburg. Gedurende het he le festival zal een Maastrichts café wor den gereserveerd voor de congresgan gers. De opening hiervan is op vrijdag 2 september om 20 uur. k in efa- Een igels 9 20 g en ikten ver- In politieke kringen in Peru wekt de arrestatie van dokter Cuadra verbazing, aangezien de regering afgelopen zondag de staat van beleg afschafte en beloofde de grondwetsrechten te herstellen. De Socialistische Revolutionaire Partij heeft de laatste tijd een grote propaganda campagne gevoerd om de revolutie te on dersteunen, die werd geleid door generaal Juan Velasco. Deze werd twee jaar gele den gewipt. De SRP heeft onder haar gelederen tal van militairen die aanhan gers waren van Velasco. De voornaamste leider van de partij, generaal Leonidas Rodriguez, leeft momenteel in balling schap in Mexico. Meza Cuadra, een kinderarts, werd gear resteerd toen hij op weg was naar het kinderziekenhuis in Lima. zijn tal van wrijvingen tussen Molukkers onderling, blanken onderling en tussen Molukkers en blanken. Dit is het verhaal over een samenleving die op dit moment totaal is vastgelopen. „Hoe is het in gods naam mogelijk dat in een groep van 3000 mensen zoveel problemen zijn en wat kun je daar aan doen?”, vraagt het PvdA- raadslid Hans Klaren zich af, één van de vele mensen met wie wij gepraat hebben. Hij wist het antwoord niet. Ik ben niemand tegengekomen die het wist. Op een advertentie in de Smildeger Neis- krant, waarin een verzamelaar vroeg om foto’s van de gijzeling, is door niemand gereageerd. De anonieme adverteerder: „Er is geen enkele interesse voor, de men sen hier willen het liefst zo gauw mogelijk van die gijzeling af. Ik heb gemerkt dat sommigen het zelfs onbetamelijk vonden dat je er foto’s van maakte. Men zei niet: laat die man toch met zijn fotootjes, nee, je kreeg agressieve reacties.” Zoals we onlangs aankondigden is - als negende in de reeks - de nieuwe fotoroute Friesland verschenen. In samenwerking met de regionale WV’s en de ANWB worden deze routes uitgegeven door de Stichting Amateurfotografie. Deze foto- routes zijn samengesteld om een toeris tisch interressant gebied onder de aan dacht te brengen, waarbij speciale aan dacht wordt geschonken aan de fotogra fische mogelijkheden ter plaatse. Hoe verwerk je de ervaring dat Molukse dorpsgenoten, die een paar straten verder op wonen, 105 kinderen met wapengeweld gijzelen. „We hebben hier lopen janken door het huis, janken van machteloosheid: hoe kon dit in godsnaam gebeuren?”. Dit echtpaar had zelf geen kinderen op de school. „Als je ’s nachts wat hoort, schrik je nog steeds. Je staat zomaar naast je bed, eigenlijk voordat je het zelf weet”. De folder bevat een routekaartje en toeristische informatie over de langs de route gelegen steden en dorpen en geeft verder wat algemene tips en ideeën over hoe en waar te fotograferen. Hoewel de route is geschreven voor de automóblist is deze ook zeker, zij het in gedeelten, per fiets af te leggen. Bovendien zijn er een aantal wandelingen, o.a. in Leeuwarden, Sneek en Franeker, in de route opgeno- meh zodat de automobilist ook de kans krijgt de benen te strekken. De fotoroutefolder van Friesland is verkrijgbaar bij de meeste VW’s in die provincie en bij verschillende ANWB- kantoren. De folder is ook te verkrijgen door een envelop, met daarin ƒ1,- aan postzegels, te sturen aan: Stichting Ama teurfotografie, Singel 32, te Amsterdam. Aan de voorzijde vermeldt men „Foto route Friesland” en op de achterzijde naam en adres. vallen. Bij bepaalde radicale gezinnen durven ook leden van de wijkraad niet naar binnen. Ongeveer 10.000 mensen waren getuige van de plechtigheid, die zich afspeelde in het dorp Poegalamp bij de berg Hagen, ongeveer 600 km ten noordwesten vah Port Moresby. Behalve de meisjes bestond de compen- statie uit nog eens 25.000 dollar aan zwij nen, pluimvee, bamboe-olie en een paard. PORT MORESBY (Nieuw Guinea-Pa- poea). Twee zestienjarige Papoeameis- jes, gekleed als stambruiden, zijn door hun familie geschonken als compensatie voor twee mannen en een vrouw die bij een auto-ongeluk waren omgekomen. De meisjes zijn lid van de Jigastam, die de verantwoordelijkheid aanvaard heeft voor het kappen van een boom die op een autoweg viel en de auto waarin het drietal zat deed verongelukken. De drie doden waren lid van de naburige Koemdistam. In Genève zal de nieuwe Volvo 262 C- coupé, ontworpen in samenwerking met de Italiaan Bertone, voor het eerst worden geshowd. De „262” is een zeer exclusieve auto, met onder meer dak- stijlen en deurpanelen bekleed met leer en walnotenhout. De prijs staat al vast: ruim 58 mille. Eind dit jaar zal de auto geleverd kunnen worden. De 323-serie van Mazda, de nieuwe Japanse wagen die dit voorjaar op de markt kwam, is inmiddels alweer in prijs verhoogd. Voor de goedkoopste uitvoering bedraagt die verhoging al 300. Citroën heeft onder meer de prijs verhoogd van de Dyane en Ami-serie. lez- met Duits gen. een ir: 36 20 Volvo heeft de verbeteringen van de modellen voor volgend jaar vooral in het interieur gezocht. Vaste open hoofdsteunen zijn bijvoorbeeld nu ook standaard in de „66” modellen. De Volvo 343 heeft ook deze hoofdsteunen gekregen, plus nog een verbeterde automatische transmissie. Door installatie van een tacho-relais wordt voorkomen, dat de automaat -eigenlijk de variomatic- bij lagere snelheden te snel „terugschakelt”. De motor maakt daardoor minder lawaai en is zuiniger. De voorwielophanging van dit model is eveneens gewijzigd om te veel overhellen van de carrosserie in de bochten te voorkomen. Andere wijzigingen zijn: nieuwe stoelen in de Volvo 240 en 260-serie en aanpassingen in behandeling van de lak om roestwerking te voorkomen. Volvo heeft meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om de prijzen van de 1978 modellen met gemiddeld twee tot vijf procent te verhogen. Op de foto: De Volvo 343 van 1978. w De heer W. H. Gerards, geestelijk raads man voor militairen, had een dochtertje in de school: „Ze benoemen nou allerlei com missies, maar ik ben bang dat geen enkele commissie mij van mijn angst kan afhel pen”, vreest een vrouw die altijd in het dorp gewoond heeft. „Bijna elke nacht staan er Molukkers bij mijn bed. Of ik droom dat ze me opsluiten. Ze staan dan met geweren voor je”. als men maar wil. Kogelvrije banden zijn bijvoorbeeld essentieel. Maar het is zelfs mogelijk een verborgen luidspre ker in te bouwen, waardoor men con tact krijgt met eventuele overvallers buiten de auto. Of dit alles afdoende is, zal nog moeten blijken. In elk geval heeft het geweld in het verkeer gezorgd voor een nieuw specialisme. Tijdens de gijzeling van de school heb ben Molukse mannen hun vrouwen met geweld moeten tegenhouden om te voor komen dat zij de school zouden bestormen om de kinderen er uit te halen. En op de eerste dag van de gijzeling hebben Moluk se vrouwen die toen nog dicht bij de school konden komen, de kapers uitge scholden. Noes Solissa wil daar.niet over praten. „Nog nooit zijn de meningen hier zo hard verdeeld geweest als tijdens de laatste gijzeling. Dat is alles wat ik erover wil zeggen”. De wereldomzet van het concern groeide met 1,7 procent tot 11,02 miljard mark, de omzet van de moedermaatschappij met vijf procent tot 5,26 miljard mark. Vooral in de vezelindustrie van Bayer is de gang van zaken onbevredigend. Ook in het tweede kwartaal van dit jaar was er geen aanwijzing voor dat in deze bedrijfstak de verhezen zullen verminderen. KAAP CANAVERAL (UPI). Het ruimtevaartuig Voyager-1, waarvan de lancering voor een reis naar Jupi ter en Saturnus tweemaal is uitge steld, zal nu op 5 september worden gelanceerd, zo heeft de NASA meege deeld. De Voyager-1 is nog eens aan een grondige controle onderworpen om te voorkomen dat zich dezelfde moeilijkheden zullen voordoen als met de Voyager-2, die op 20 augustus is gelanceerd. Tegelijk met de afsluitingsceremonie op zaterdag 10 september om 9 uur maakt de jury de prijswinnaars bekend en worden de prijzen uitgereikt. Onder de Nederlandse films die door NOVA zijn uitgekozen om aan dit festival deel te nemen, is de film ,,’t Rooth” van de Filmgroep Limburg. Handige carosseriebouwers in Italië hebben een „gat in de markt” ontdekt en dat prompt opgevuld: zij hebben zich gespecialiseerd in het bepantse- ren van personenauto’s. Een aantal overvallen op geldtransporten en het toenemend aantal ontvoeringen van personen, die voor bepaalde groeperin gen belangrijk zijn, hebben deze caros- seriebedrijven op het idee gebracht nu ook personenwagens te beveiligen te gen gangsterdom en terreur. Het festival heeft plaats in de Stads schouwburg van Maastricht. Tevens houdt de UNICA haar jaarlijkse interna tionale congres. Op de salon in Turijn die verleden jaar werd gehouden, toonde de firma Boneschi al een wagen die voorzien was van bepantsering. Dit was toen nog een uitzondering. Daarna bleek, dat verschillende particulieren hun wagen wilden beveiligen tegen overvallen op de weg. Het gevolg is, dat in toenemen de mate particuliere personenwagens, van het merk Mercedes tot aan bijvoor beeld Fiat, een beveiligingspakket heb ben ontvangen op verzoek van de eige naars. Zo’n pakket kan naar keuze wor den aangebracht, maar omvat in het algemeen bepantsering rondom (ook van het dak), kogelvrij glas en voor zieningen om het openbreken van de portieren tegen te gaan. Hoewel in eer ste instantie Italiaanse wagens in aan merking komen voor zo’n „stalen cor set”, kunnen ook andere wagenmer- ken, zoals Volkswagen, BMW, Citroën en Ford-modellen op die manier wor den beveiligd. Het bezwaar is onder meer een aanzienlijke toename van het gewicht. Bij kleinere wagens gaat het daarbij om een toename van ca. 150 kg, bij grotere modellen neemt het gewicht al gauw toe met 200 tot 250 kg. Daarbij is dan nog niet begrepen de installatie van bijvoorbeeld een nieuwe ventilatie met filters die het binnendringen van gassen verhinderen of een zend-instal- latie. Toch blijkt, dat vele auto-eigenaars in Italië, ondanks de gewichtsvermeer- dering van de auto en toch bepaald niet lage prijzen, graag hun auto op deze manier laten beveiligen. Sommige om- bouwbedrijven claimen, dat zij zeker vijftien auto’s per maand afwerken. Natuurlijk is het mogelijk de beveili gingsmaatregelen zover uit te breiden Voor nadere informatie kan men zich richten tot het secretariaat UNICA 77: de heer G.H.R. Maarssen, postbus 23003. Voerendaal, telefoon 04446-2027. Bovensmilde is nog steeds verdrietig, I maar bovenal bang. Bang voor wat er nog verder gaat gebeuren, bang voor elkaar. Bange en onzekere mensen zijn snel geïrri teerd: Bovensmilde is zeer verdeeld Er 3 De angst zit diep. Het comité dat een enquête onder de bevolking hield, was aanvankelijk anoniem. W. W. Lambers, die zich later als voorzitter ontpopte: „Je loopt hier gauw een risico”. De mevrouw die in de bibliotheek het doosje neerzette waarin de enquêteformulieren werden verzameld, had dat weer van een ander gekregen en had er zelf ook niks mee te maken 11 De meisjes gaan trouwen met de naaste verwanten van de twee verongelukte mannen Op vier dagen, 3, 4, 6 en 8 september, wordt totaal een honderdtal films ver toond. Ze dingen mee naar diverse prij zen die door een internationale jury kun nen worden toegekend. Op 5, 7 en 10 september zijn er excursies voor de festi- valdeelnemers, op 5 september naar Rot terdam, Zeeland en de Deltawerken, op 7 september naar Aken en Luik en op 10 september door Zuid-Limburg met aan sluitend een sluitingsfeest in een Lim burgs dorp, waar verschillende folkloris tische evenementen zullen plaats hebben. Haarlemse Smalfilmliga, vrijdag 9 sep- 4 tember, Jeugdhuis Donkerelaan, Bloe- mendaal, 20 uur. Seizoenopening: films ;i; van twee leden. AMFI ’66, dinsdag 13 september, Sal- vatori, Lisse, 20.15. Ledenvergadering en T draaien van de Ten Best van de NOVA in 1975. IN DE CANON-galerie (Reestraat 19, ij: Amsterdam) is tot en met 9 september v een dubbelexpositie ingericht van werk van de Zweed Hans Malmberg en de jj: Fransman Ian Patrick. ij: De karakteristieke kalmte van de beel- den van Malmberg is die van de stilte voor de storm. Zijn werk getuigt van iji humor en wijsheid. ij Centraal in de foto’s van Patrick staat zomaar een Frans mijndorp, een dorp ;i waar mensen jarenlang werken en leven ïi en dan sterven. Een dorp zoals er zovele ij: zijn. ij Openingstijden: dinsdag tot en met za- terdag, van 12 tot 18 uur. ij; Woensdag wordt de Voyager weer op de Centaurraket geplaatst. Het straatnaambord in ons land, het meest voorkomende bord langs de we gen, is geen officieel verkeersbord en is dan ook niet opgenomen in het Regle ment Verkeersregels en verkeerste kens. Zou dit wel het geval zijn, dan zouden bijvoorbeeld de afmetingen van dit bord vaststaan. Nu kan in elke ge meente het straatnaambord een andere vorm hebben en op de meest verschil lende plaatsen worden aangebracht. Het gevolg daarvan is dat dit bord of onleesbaar is op enige afstand, of zo verborgen blijkt te zijn dat het vinden "an de juiste straat veel weg heeft van het spelletje „raden maar”. Het is dui delijk, dat deze situatie de verkeersvei ligheid niet ten goede komt. De automobilist die in de stad zijn weg moet vinden heeft al zijn aan dacht nodig voor het verkeer. Plotse ling stoppen of zelfs achteruit rijden om nog eens goed te zien wat er op een straatnaambord staat, is uit den boze. Daarbij komt, dat de automobilist vaak gevels moet af speuren om een dergelijk bord te vinden, of in staat moet zijn door struikgewas te lezen welke straat wordt aangegeven. Een onderzoek heeft aangetoond, dat straatnaamborden het beste op palen in het trottoir kunnen worden beves tigd en wel haaks op de rijrichting. Berekeningen waarbij leestijd, reac tietijd en remafstand werden betrok ken, maakten duidelijk dat op deze borden een hoofdletter van tien centi- meter en een kleine letter van zeker zeven centimeter hoogte gebruikt moe ten worden. Dan is zo’n bord op zeker zestig meter afstand goed leesbaar. Omdat in de praktijk het bord dan te groot wordt, kan men de letters zo’n twee centimeter verkleinen. Het resul- taat is dan nog een goede leesbaarheid op vijftig meter afstand. Een apart pro bleem vormt de leesbaarheid in het donker. Er is nu echter een retroflecte- rend bord ontworpen, door onder meer een onderneming in Leiden, dat bij duisternis goed zichtbaar is. Onder meer in Rotterdam en Den Haag zijn al enkele van deze borden geplaatst. Ook overdag zijn deze borden goed aflees- •- baar. Hoe één de Zuidmolukse wijk eigenlijk I Een regeringsjournaliste die erbij was, is, laat Noes Solissa, bekend woordvoer- 1 Oliver Marai, zei dat zij er gelukkig uitza- der van Zuidmolukse jongeren, zich ont- i gen: „Dat kon je aan hun ogen zien”. LEVERKUSEN (Reuter). Bayer AG heeft als derde (na BASF en Hoechtst) i chemieconcern in West-Duitsland te ma ken gekregen met dalende winstcijfers over het eerste halfjaar van 1977. De winst vóór belastingen van het concern vermin derde van 651 tot 624 miljoen mark, terwijl de moedermaatschappij haar winst zag dalen tot 434 miljoen mark. In de overeen komstige periode van het vorig jaar be droeg de winst van de moedermaatschap pij nog 456 miljoen mark. Mar bsurn FHANLKEH Weidum Uoppingawier SNEEK Beers Uoksum, X-.-- .1... J - - - -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19