Arrestatie in België Kleurige parlementariër Koppelbaas voert werk Velsenaar verdacht uit met steuntrekkers van hasjsmokkel Situatie rond Lijmpoging weinig voorspoedig gestart Gouden plak Cees Stam Regering licht Kamer in over HUUR™' met recht van koop JvanURK brandend schip zeer gevaarlijk situatie KSH aantal pagina's vandaag: 2Ö Piano, vleugel 11 of orgel WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN GROOTSCHEEPSE ACTIE OP HOOGOVENTERREIN Gemeente schrikt van tientallen b.v.’s Brinkmanncomplex Leuke vondst DANSCENTRUM SCHRÖDERals je ’t allerbeste wilt. DANSLES? DOEN! agenda pagina 7 Meinhof-advocaat Newerla in arrest Diplomaat uit VS arriveert op Cuba Strandverwachting Oorlogsdreiging in Afrika Later weer zon I! (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Een 31-jarige inwo ner van Velsen wordt er van ver dacht aandeel te hebben gehad in de hasj-smokkelzaak die donder dagochtend eindigde op het strand van Egmond aan Zee. De man be vond zich, op het moment dat hij werd aangehouden, aan boord van een tot jacht omgebouwde kotter in de haven van het Belgische Zee- brugge. 1e iaars jongens kunnen nog (zeer beperkt) geplaatst worden) INSCHRIJVING DAGELIJKS VAN 3-9 UUR RAAMSINGEL 116 - HAARLEM - TEL. 315015 ’t Is ’n avondje er even „uit" zijn je maakt nieuwe vrienden en vriendinnen straks op feesten en fuiven, doe je mee en hoor je er bij! J 2e jaars jongens (nog maar 5!) op maandag Binnen- en buitenland ...2,3 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst13 Radio en televisie/strips. 15 Economie17,19 Beurs16 Sport23,25,27 Foto/film19 Weg en wiel19 (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Burgemeester en wethouders van Haarlem zijn geschrokken van berichten over een ondoorzichtige bestuurlijke structuur van de organisaties, die zich bezig houden met de giganti sche verbouwing van het Brink- mann-complex in het centrum van de stad. Buurtbewoners en winkeliers rond de Grote Markt maakten in een brief aan het col lege van B. en W. melding van minstens vijftien besloten ven nootschappen, die bij de Kamer van Koophandel staan geregi streerd. Het totale aantal bv’s wordt op 45 geschat. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1977 67e jaargang no 25S Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Postgiro: 273107, Postbus 18, Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,90 p. mnd., f40, p. kwartaal (p. post f 53,—), p.jaar f 157,30 (p. post f203,—). Losse nummers 70 ct. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de P (Zie verder onze sportpagina’s) (ADVERTENTIES) Levering, stemmen en onderhoud door geheel Nederland iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nijrraplaslr De bergers zullen nu met rijkswaterstaat j r vindt dat de de „uitgestoken hand” Aan boord van het scheepje werden spo ren aangetroffen van de hasjlading. Aan genomen wordt dat de Velsenaar deze lading heeft opgehaald in Libanon. In de nacht van woensdag op donderdag werd in de richting van Texel gevaren. Op zee vond een ontmoeting plaats met de Helder- se kotter HD-21 die de rubberboten aan voerde waarmee de smokkelwaar naar de kust werd vervoerd. Aan boord van deze kotter bevond zich de schipper van de Lammie, het hasj- smokkelschip dat in 1975 voor de kust van en andere instanties overleggen wat er verder met de Attican Unity en het blus water moet gebeuren. Het RIV blijft dag en nacht metingen uitvoeren naar het vrij komen van giftige stoffen uit de lading van het schip. De eigenaar van het kotterjacht, even eens een Amsterdammer, en de Velsenaar zijn in verzekerde bewaring gesteld. De bemanning van de HD-21 is na verhoor op vrije voeten gesteld. In Vlissingen is gisteravond een coördi natiecentrum ingericht in de brandweer kazerne van de gemeente Vlissingen. Daar plegen diverse autoriteiten overleg over de stand van zaken bij de brand. De metingen door het rijksinstituut voor de volksgezondheid naar de luchtveront reiniging in de directe omgeving van de Attican Unity hebben uitgewezen dat door chemische reacties in de lading van het schip het zeer giftige blauwzuurgas was vrijgekomen. De concentratie van het gif tige gas in de lucht was echter zo laag dat de bevolking geen gevaar liep. Bovendien dreef de wind het gif naar zee. Van Agt vindt dat het Cda al erg ver is gegaan met de toezegging zijn standpunt over abortus opnieuw te overwegen. Hij VELSEN. De Velsense gemeentepoli tie heeft in samenwerking met de bewa kingsdienst van Hoogovens negentien ar beiders aangehouden die naast hun inko men profiteerden van een sociale uitke ring. De arbeiders die waren geronseld door een Tilburgse koppelbaas, voerden schilderwerk uit aan gasleidingen op het fabrieksterrein van het staalbedrijf. Bewoners en winkeliers maken zich ernstig zorgen over de regeling van even tuele schade aan hun panden bij de ver bouwing, die nog dit jaar zou starten. Burgemeester en wethouders hebben zich dinsdagmiddag met ambtelijke adviseurs beraden over de consequenties voor de gemeente van een ondoorzichtige struc tuur van de project-organisatie voor het Brinkmann-complex. HAVANNA. (AFP) In Havanna is gisteravond de Amewrikaanse diplomaat Lyle Franklin Lane aangekomen, die van af donderdag de „afdeling voor de Ameri kaanse belangen op Cuba” zal leiden. nader onderzoek moet duidelijk maken of ook de koppelbaas een onrechtmatige han deling heeft gepleegd. spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl CADZAND/VLISSINGEN. Op en om het sinds het begin van de week op de Westerschelde in brand staande Griekse schip Attican Unity hebben zich vannacht en vanochtend geen nieuwe ontwikkelin gen voorgedaan. Omstreeks acht uur gis teravond, toen de brand in het met diver se soorten chemicaliën geladen schip zich had uitgebreid tot de machinekamer, ver lieten bergers en blussers de Attican Uni ty in verband met ontploffingsgevaar. Ook werd toen overwogen de bevolking van Cadzand-Bad te evacueren, maar om tien uur bleek dat de bevolking geen ge vaar liep. STUTTGART (DAP). De 31-jarige Baader-Meinhofadvocaat Armin Newerla is opnieuw aangehouden, zo is gisteren van de zijde van de Westduitse balie, des gevraagd, bevestigd. Newerla was reeds op 20 augustus in Frankfort gearresteerd en een dag later vrijgelaten. Hij is een compagnon van de enige weken geleden in Frankrijk onder gedoken Baader-Meinhofverdediger Klaus Croissant. Een zwak frontje kan het ko mende etmaal een enkele bui ver oorzaken bij het passeren over ons land. Daarna weer zonnig weer en matige wind uit zuid tot west. In de middag temperaturen van 20 tot 22 graden. Zeewater 18 granden. Camperduin door de bemanning tot zin ken, werd gebracht. Ook de aangehouden Velsenaar heeft een aandeel gehad bij de opzienbarende smokkelaffaire met de Lammie. Nadat woensdagnacht de rubberboten de lading van het kotterjacht hadden over genomen moet er iets mis zijn gegaan waardoor de bestuurders van de bootjes twee Amsterdammers die bij de politie bekend zijn in Egmond op het strand terecht kwamen en op de vlucht sloegen toen zij zich betrapt wisten door personeel van Rijkswaterstaat die de politie tipte. Ook de Tilburgse politie kwam tot die ontdekking toen een busje met arbeiders, dat juist terugkeerde uit IJmuiden, toeval ligerwijs werd aangehouden. Ondertussen was de Velsense politie gewaarschuwd die samen met haar collega’s uit Tilburg een speciaal rechercheteam formeerde. Dit team werd belast met de voorbereiding van de actie, die tenslotte heeft geresul teerd in de arrestatie van negentien van de twintig schilders. Tijdens die grootscheep se razzia op het fabriekscomplex van Hoogovens, waarbij ook de bedrijfspolitie was ingeschakeld, waren de toegangswe gen tot het bedrijf hermetisch afgesloten. Bij de omsingeling zijn enkele tientallen politiefunctionarissen betrokken geweest. De negentien aangetroffen arbeiders zullen worden voorgeleid aan de Bredase officier van justitie, mr J. M. Huijgen. Een SINDS 189S Rotterdam, Westersingel 42, tel. (010) 363500 DEN HAAG. De lijmpoging van kabi netsinformateur Veringa is gisteren we’ nig voorspoedig van start gegaan. M«' name CDA-fractievoorzitter Van Agl stelde zich in zijn onderhoud met Veringa hard op. Hij liet de informateur weten dat het CDA over de abortuskwestie geen concessies aan de PvdA en D’66 wil doen. „De CDA-fractie is niet bereid verder te gaan. De fractie vindt dat de andere par tijen hun standpunt kritisch moeten her zien”, aldus Van Agt na zijn gesprek van twee uur met de informateur. De noodzakelijke regeling van het Rho- desische vraagstuk, waarmee voorname lijk Engeland en de Verenigde Staten zich op dit moment druk bezighouden, kan ernstig worden beïnvloed door de snel verslechterende verhouding tussen Zuid- Afrika en de grote mogendheden. Premier Vorster van Zuid-Afrika is een van de weinige politieke vrienden van Ian Smith, .de Rhodesische regeringsleider, en heeft lin het recente verleden om allerlei redenen sterke druk op de Rhodesische minder heidsregering uitgeoefend om een althans minimale toegevendheid te betrachten ten aanzien van de vereiste structuurverande ring in Rhodesië. Een deelneming van de zwarte meerderheid aan de regering van dat land is onvermijdelijk, wil de blanke bevolking niet op korte termijn ten prooi vallen aan een uiterst bloedige burgeroor log. Het gaat erom op welke termijn en met welke procedure de machtsoverdracht zal plaatshebben en welke gewapende veilig heidstroepen orde en rust gedurende de overgangsperiode zullen handhaven. Pre mier Vorster heeft echter intussen wat men zou kunnen noemen „slaande ruzie” net de buitenwereld gekregen over de swestie van de mogelijke atoombompro- iuktie. Het is welhaast zeker dat Zuid- Afrika atoombommen kan maken en ook wil maken, maar de grote mogendheden net Frankrijk voorop menen dat Vorster Ie kunnen verbieden. Er is zelfs sprake van iat de grote mogendheden een ultimatium lan Vorster in de zin zouden hebben met ie strekking, het atoombomwapen defini- ief uit handen van Vorster te slaan. Aangezien Rhodesië volgens de opvat tingen van Ian Smith en een grote groep fanatieke blanke medestanders met de rug legen de muur vecht tegen het gevaar van een zwarte overweldiging, zou een gewa pend bondgenootschap tussen Rhodesië en Zuid-Afrika, eventueel steunend op een itoombomarsenaal, een direct gevaar raor de wereldvrede betekenen. De stem- ning van de Rhodesische en Zuidafri- taanse regeringsleiders is geladen. De aanmatigende houding” van de supermo- lendheden tegenover de „binnenlandse langelegenheden” van Zuid-Afrika heeft tie stemming de laatste weken op gevaar ijke wijze aangeblazen. Als Ian Smith en Vorster besluiten tot de oorlog in Afrika, inder het motto dat leven en goed van alle ilanke Zuid-Afrikanen op het spel staan, kunnen de diplomatieke stappen van Was hington en Londen in het Rhodesische conflict deerlijk mislukken. De opstande lingenleiders Nkomo en Moegabe hebben eigenlijk de oorlog tegen Smith al uitge roepen, maar een volledige ontbranding ran de guerilla is tot dusver tegengehou den door de verwachting, dat de machtso verdracht in Rhodesië alsnog langs diplo matieke weg en met behulp van zware druk der grote mogendheden op korte termijn zou kunnen plaatshebben. Voor de blanke Rhodesiërs ziet de toe komst er beangstigend uit. Hun plaats zal zelfs bij een vreedzame machtsoverdracht ®er onzeker worden, maar in geval van oorlog zijn alleen maar massaslachtingen kun deel. Ontbranding van de oorlog, ge volgd door een heilloze escalatie over heel Mrika, zou het voortbestaan van alle blan ken direct bedreigen. (Van onze speciale verslaggever) SAN CRISTOBAL. Cees Stam heeft zijn derde wereldtitel bij de profstayers binnen. De Zaanse wielrenner lieten in het Venezolaanse San Cristobal geen twijfel over bestaan wie op dit moment de sterk ste coureur achter grote motoren is. Geleid door gangmaker Bruno Walrave, die eer der Minneboo naar het kampioenschap bij de amateurs voerde, ging Stam al snel naar de kop van het deelnemersveld. Gro te concurrent Peffgen, die zijn titel verde digde, kreeg de Nederlander daar niet meer vandaan. Martin Venix en Fred Rompelberg kwamen in het stuk verder niet voor. Venix eindigde als zesde en Rompelberg was achtste en één na laatste. moet grijpen. Van Agt zei dat Veringa nu .gaat aftasten hoe aan de bezwaren tege moet kan worden gekomen”. De kaas van Veringa om CDA, PvdA en D’66 weer bijeen te krijgen achtte de CDA-leider niet bijzonder groot. Hij zei dat het CDA ook nooit om een lijmpoging heeft gevraagd. „Daarvoor was des te minder aanleiding nadat PvdA-fractievoorzitter Van Thijn gezegd had dat lijmen geen zin had. Ik ga niet bij Van Thijn soebatten.” Het CDA blijft op het standpunt staan dat het nieuwe kabinet niet zonder meer bereid kan zijn om een initiatief-wetsont- werp uit de Tweede Kamer tot wet te verheffen. PvdA en D’66 willen wat dat betreft harde garanties hebben. Volgens Van Agt kan dat staatsrechtelijk niet. Dat zet volgens hem de Raad van State buiten spel. Zie verder pag. 4. Cees Stam (midden) in de regenboogtrui na het behalen van de wereldtitel bij de beroepsstayers. Links van de Nederlander staat Peffgen die tweede werd en rechts nummer drie, de Italiaan Algeri. De ren ners zijn vergezeld van hun gangmakers. Een directiewoordvoerder van Hoog ovens zei desgevraagd dat het staalbedrijf slechts zijdelings betrokken is geweest bij de affaire. Hoogovens heeft de opdracht voor het schilderwerk gegund aan het Straal- en Schildersbedrijf Peiniger uit Zwijndrecht, na een aanbesteding waarbij deze onderneming als laagste uit de bus kwam. Peiniger heeft vervolgens contact gelegd met de Tilburgse onderaannemer die het personeel voor het karwei heeft geworven. De plaatsvervangend directeur van de Sociale Dienst van Tilburg, de heer H. M. Th. Lemmen, vindt dat met de arres tatie van de werkende steuntrekkers een grote slag is geslagen. Volgens hem is hiermee echter nog maar het topje van de ijsberg zichtbaar geworden. De zaak kwam aan het licht toen ambte naren van de Gemeentelijke Sociale Dienst van Tilburg verscherpte controle instelden onder een aantal steuntrekkers waarvan het sterke vermoeden bestond dat zij op de loonlijst stonden van een onderaannemer. Na intensief speurwerk bleek die veronderstelling juist. Dagelijks pendelde, zo wees het onderzoek uit, een twintigtal geregistreerde werklozen naar IJmuiden om onderhoudswerk te verrich ten aan installaties van Hoogovens. Verbaasd moet de Haarlemse op koper van papier en oude metalen hebben gekeken, toen hij dinsdag in een van de sorteervaten voor zijn zaak aan de Raamsteeg een tableau met sieraden aantrof. De sieraden, die samen een waarde van tweeduizend gulden hadden, waren, zo bleek bij nader onder zoek. afkomstig van een Amster damse diamantair. Ze kwamen in de sorteervaten terecht, omdat een Haarlems schoonmaakbedrijf de zaak van de Amsterdammer had opgeruimd, waar het tableau tus sen de paperassen lag. De sieraden zijn inmiddels weer naar Am sterdam. Voor de reinigingsdienst bete kende de vondst wel wat extra werk. Een deel van het vuilnis, dat de opkoper kwijt wilde, was name lijk al in de wagen gegooid, voor hij het tableau ontdekte. Het laboratoriumonderzoek van het bluswater in de ruimen van het schip dat eveneens door het RIV is uitgevoerd heeft aangetoond dat de tonnen bluswater in het schip zwaar verontreinigd zijn met giftige stoffen. Volgens de inspecteur van de Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Zeeland, dr. Adriaanse, zou het zeer scha delijk voor het watermilieu van de Wester schelde zijn als het bluswater overboord werd gepompt. DEN HAAG. De regering zal Tweede Kamer zo spoedig mogelijk infor meren over de komende reorganisaties bij Koninklijke Scholten-Honig. Volgens mi nister Van der Stee (Landbouw en Visse rij) kan dit het meest zinvol plaats vinden in een gezamenlijke vergadering van de vaste commissies van de Tweede Kamer voor Landbouw en Visserij en voor Eco nomische Zaken. De minister antwoordt dit op vragen van het Kamerlid Beumer (CDA). Volgens Van der Stee is aan KSH geen toezegging ge daan die zou kunnen leiden tot een oplos sing van de financiële problematiek van het concern als geheel. Wel wordt in over leg met de onderneming en de werkne mers bekeken hoe de in KSH onderge brachte activiteiten het best voortgezet kunnen worden. Daarbij is in principe de mogelijkheid tot financiële steunverlening door de overheid aanwezig. Van der Stee gelooft niet dat de huidige zuiveringsproblemen als zodanig het func tioneren van de aardappelverwerkende bedrijven in gevaar brengen. IJmuiden IJmuiden 02208-3577 en 16450 De keizers gingen, maar de schoolmeesters bleven. Een gele bloem in zijn haar en verf op zijn gezicht geven een lid van het Nieuwgui- neese parlement een opvallend aanzien bij de opening van het nieuwe zittingsjaar in Port Moresby. Het beschilderde parlementslid is lid van een afscheidingsbeweging. Dagelijks geopend van 9 17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19 21 uur. „Het was ons bekend dat er enige op splitsingen waren”, aldus wethouder Men- sink van financiën, „maar we wisten het niet in detail. We zijn er altijd van uit gegaan dat de zaak waterdicht is, maar we zullen het grondig onderzoeken.” Het col lege veronderstelt dat de bouwer Intervam bv uit Rijswijk aansprakelijk is voor even tuele schade door bemalingswerkzaamhe- den. De bouwer zou ook een verzekering hebben afgesloten. Wethouder Mensink vindt dat er wel onduidelijkheid bestaat over de organisatie, met name de relatie tussen project-ontwikkelaar AKOM bv en de belegger Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds. Hij noemde de maatschappijen ..betrouwbaar om mee te exerceren”. Intussen is er nog steeds niet begonnen mét de verbouwing van het Brinkmann complex, een operatie die dertig miljoen gulden gaat kosten. B. en W. moeten nog een bouwvergunning en een bemalings- vergunning afgeven. De gewijzigde plan nen van de bouwer staan nog ter discussie binnen de gemeente. IJmuider Courant Vannacht veel bewolking en plaatselijk regen. In de loop van de dag van het westen uit opklarend. Meest matige wind tussen zuid en west. Minimumtemperaturen on geveer dertien, maxima morgen omsteeks twintig graden. Tel. redaktie: 15389, na kantoortijd: Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 Klachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 32 43 41. ■X

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1