Organisatie RIVAAL PEFFGEN OP SCHITTERENDE WIJZE TERUGGEWEZEN baanstrijd geslaagd Toch verdienstelijk als baancoach CARRIERE MAHN MIST HET sportpuntiq Slot baanwedstrijd totaal verregend HET BOEK VAN DE MAAND „LEVEN MET ANTIEK” „GROTE SUCCES 99 Ongewisse factor Compliment NU BU DE BOEKHANDEL VOOR MAAR f 19,50. /•jfj AUGUSTUS 19 7 7 3 1 WOENSDAG SPORT 23 Prettig om zo'n met zorg uitgevoerd boek te bezitten, want van antiek kun je nooit genoeg weten. Bovendien is "Leven met Antiek" rijk Deze aanbieding is geldig t/m 1 oktober. Echter zolang de voorraad strekt. Na 1 oktober f 32.50. school. Zowel in kleding als meubelen, klokken.aardewerk en porselein.glas, ijzer, tin. koper en brons, zilver en sieraden. En met praktische informatie over de antiekhandel in het algemeen. ■boek! geïllustreerd; vele afbeeldingen zijn in kleur. De belangstelling voor antiek neemt nog steeds toe. Het is dan ook een waar genoegen om op veilingen, in winkels voor antiek en curiosa en op rommelmarkten te zoeken. Maar wat is antiek? Is het nog be taalbaar? Hoe ziet u het verschil tussen echt en namaak? En hoe herkent u al die stijlen? Daarom is het verstandig als u "Leven met Antiek" in huis hebt. Een overzichtelijke wegwijzer voor antiekliefhebbers.die laat zien wat er in Nederland tussen het einde van de 18e eeuw en begin 20e eeuw gemaakt en gebruikt werd. Met stijlen van Lodewijk de 16e tot en met Art Nouveau en Amsterdamse Stam greep derde wereldtitel (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) Frans Mahn: „Ik ben moegestreden” door Peter Heerkens W K. wielrennen in Venezuela Het wielerdorp, waar renners en offi cials waren ondergebracht en dat straks zal worden gebruikt door de universiteit kwam voor de WK extra snel van de grond en kostte zes miljoen dollar. Voor de post „diversen” ten slot te telde het nationale sportinstituut IND welgeteld een miljoen dollar neer. Tegen die bedragen was natuurlijk via I recettes niet op te werken. En zo dacht ook Erneste José Bran- ger, de directeur-generaal van het orga nisatiecomité in San Cristobal er over. „Wij hebben hier”, zei hij, „gemiddeld 12.000 tot 13.000 toeschouwers per dag gehad en met dat aantal zijn wij bijzon der gelukkig. Van officiële UCI-zijde heeft men ons geen woord van kritiek laten horen, alleen maar complimen ten. Wij zijn tevreden”. Wat het financiële aspect betreft: de in totaal ongeveer 75.000 bezoekers konden bij voorbaat al de geweldige uitgavenpost niet nivelleren. Het stadi on in San Cristobal werd twee jaar geleden, met het oog op dit wereldkam pioenschap, gebouwd en kostte acht miljoen dollar, zo’n 20 miljoen gulden, die geheel door de regering op tafel werden gebracht. Beiden hadden weinig kunnen en hoe ven doen voor Cees Stam, die zoals te verwachten viel tijdens de tactische be spreking geen steun kreeg bij zijn voorstel om hem als kopman te erkennen. De on- derhandelingen eindigden met de af spraak dat ieder zijn eigen kans ging rij den en dat er onderling geen pogingen tot dwarsbomerij zouden plaats vinden. Op dat moment Wist Cees Stam zich helemaal zeker van zijn zaak. In een schit terende machtsstrijd met de regerend we reldkampioen Wilfried Peffgen stampte hij er aan klasse en opgekropte wraakge voelens ten opzichte van vorig jaar, alles uit wat in hem zat met als grote beloning de gouden plak. Achter hem finishte de zwaar teleurstellende Fred Rompelberg („Ik zat helemaal vast”) als zevende op zeven ronden en kwam Martin Venix („Na 20 minuten kreeg ik een tik toen ze me geen ruimte tot passeren gaven”) op vijf ronden als zesde binnen. gaan bezorgen- en ploegenachtervolging amateurs een dag worden uitgesteld. Waartoe straffe training, grote bereid heid van renners en ijzeren discipline kun nen leiden, hebben de Oostbloklanden in San Cristobal weer eens bewezen. Ze ves tigden een record wat hun medailleoogst betreft. Bij de amateurs wonnen ze van de 21 te verdienen medailles maar liefst 13 plakken, waarbij de aanteking dat ze bij de stayers als enige nummer niet vertegen- woordigd waren (zodat de score in feite 18-13 is) hun prestatie nog meer reliëf geeft. Bij de dames werd de helft van de buit binnen gehaald: drie van de zes me dailles. gangmaker Joop Stakenburg verantwoor delijk waren voor het feit dat Stam naast de overwinning greep. De beschuldigingen vlogen over-en-weer. Stam verweet Venix woordbreuk („We hadden duidelijke af spraken”) en omgekeerd meende Venix dat er van een akkoord geen sprake weas. Een gesprek in de afgelopen winter bij Cees Stam thuis, kon de vraag niet oplos sen bij wie de fout lag, maar Cees Stam bleef er zo van overtuigd dat hij het gelijk aan zijn kant had dat hij de oorlog ver klaarde aan Venix. Overigens maakte de Westbrabander er in de aanloop naar de finale in San Cristo bal, op de dag van de wedstrijd, geen geheim van dat hij vorig jaar Cees Stam inderdaad bewust dwarszat. „Op het mo ment dat ik moest beslissen wat ik in die wedstrijd ging doen, realiseerde ik me dat Stam voor mij een bedreiging zou zijn bij het krijgen van contracten voor de winter- banen want naast René Pijnen is daar maar plaats voor één Nederlander. Ik geef toe dat die houding keihard is, maar uit eindelijk is wielrennen mijn beroep en in z’n vak moet iedereen op z’n tijd wel eens vervelend zakelijk zijn. Had ik op dat moment geweten wat Stam zou betalen wanneer ik hem hielp, was het beslist anders gelopen”. Tegen deze achtergrond, vormde Martin Venix in de voor Cees Stam spannende en zenuwslopende uren die aan de wedstrijd vooraf gingen, een uiterst ongewisse fac tor. „Tja”, zei Cees Stam na de voor hem niet voorspoedig verlopen onderhandelin- gen, „weet je veel hoe die jongen zich straks in de wedstrijd houdt. Misschien zit ie me wel weer dwars. Aan die toch wel bange vraag maakte Martin Venix zelf onverwacht een einde toen hij in de auto op weg naar het stadion en later in de cabine met Stam alle opge hoopte wrevel van een jaar uitpraatte. Stam: „Hij stelde zich erg reëel op en beloofde me met een handdruk dat hij me niets in de weg zou leggen. Daarmee was voor mij de hele ruzie afgedaan. Alles wat er vorig jaar passeerde heb ik definitief opzij gezet”. Venix: „Ik ben erg blij met de afloop van dat gesprek, want ofschoon ik op m’n standpunt blijf dat je in dit metier hard moet kunnen zijn wanneer ze aan je brood zitten was ik natuurlijk niet happy met ons conflict”. De tragiek van Frans Mahns positie als bondscoach is, dat wat hij met grote ambi tie opbouwt, wordt afgebroken voor er van enige royale ontplooiing sprake is. De oor zaak ligt voor het grijpen: het wegwiele- rennen trekt de coureur om financiële redenen meer. De baansport staat om die reden in Nederland op een laag pitje, zoals trou- Cees Stam, bijvoorbeeld, zou dit jaar geen wielrenner meer zijn geweest als Frans Mahn hem niet had opgepept. Stam: „Hij heeft me over een geweldige inzinking heengeholpen door alsmaar op me in te praten, samen met me te gaan trainen, waarna we bij hem thuis gingen eten. Daar ben ik hem verschrikkelijk dankbaar voor”. daarover stilletjes te verwerken aan de rand van een verlaten ballustrade. Bij dat (voorlopige) afscheid was in Ve nezuela het optreden van de renners die onder zijn directe supervisie vielen (wat met Minneboo en Stam formeel wel, maar practisch niet het geval was) geheel in de lijn van de problematiek. Rompelberg: „Ik draaide niet. Het lukte van geen kanten en ik denk dat het komt doordat ik hier mijn vaste ritme van voor bereiding niet kreeg. Ik heb de laatste dagen dikwijls gedacht: was ik maar thuis om me te prepareren voor dit kampioen schap. Dat vreemde hier, haalde me uit m’n normale doen”. Martin Venix toonde zich wat meer te vreden. Hij kon dat zijn omdat hij in de eerste twintig minuten uitstekend partij gaf waarbij hij zelfs oprukte naar de derde plaats, maar toen klem kwam te zitten. Een riskante inhaalmanoeuvre van twee tegenstanders brak zijn gang en langzaam maar zeker verspeelde hij daardoor ron des. Venix: „Voor mijn gevoel heb ik hier niet slecht gereden. Ik ben ervan overtuigd dat mijn tijd nog komt...”. Walrave: „Ik heb drie jaar met Peffgen gereden. Ik ken zijn zwakte: gemis aan kracht om een sterke jump te maken. Hij moet er in een lange rush overheen. Nou, als je dan je vaart hoog kunt houden zit ie klem”. Compliment van Cees Stam voor Bruno Walrave: „Hij stopte op zo’n geweldige ervaren manier dat Peffgen steeds de volle laag van de wind kreeg. Bruno heeft tac tisch verschrikkelijk sterk gereden, vind ik”. Zo glorieus als het voor Cees Stam afliep, zo teleurstellend eindigde de wed strijd voor Fred Rompelberg. De nationale kampioen kreeg na een minuut of tien al een geweldige inzinking die hem met regel maat een ronde achterstand opleverde tot de klok stil stond bij zeven. SAN CRISTOBAL. De eerste proef van bekwaamheid, het baanpro- gramma, waarna vandaag het wegge deelte volgt, is door de Venezolaanse organisatoren van de wereldkampi oenschappen met goed gevolg afge legd. Waar met name de Europese afge vaardigden nogal zorgelijk aankeken tegen de trip naar Zuid-Amerika, dat als wielercontinent geen grote naam heeft, werden deelnemers en officials verrast door een aanvankelijk chao tisch aandoende, maar later vlot lo pende organisatie. Waar fouten wer den gemaakt, onderscheidden die zich niet van storingen waar ook op kampi oenschappen in Europa mee moet wor den afgerekend. Sjaak Pieters en Lau Veldt deden het in het kader van de opbouw goed, vooral Pieters met zijn plaats bij de laatste 18 sprinters. Hun naam ontbrak echter aan de top van de belangrijke klassementen. De achtervolgers misten als team eenheid en via Michel Jacobs werd bewezen wat een geweldige inbreng de wegwielrennerij kan hebben. wens ook in andere op de weg uitblinken de wielerlanden als België en Frankrijk, die het met Italië in San Cristobal even eens met een figurantenrol moesten doen. Er zal na deze wereldkampioenschap pen bij de KNWU ernstig gediscussieerd moeten worden over de vraag waar men de prioriteiten wil hebben. De situatie la ten zoals die is, of de lijn ombuigen. Met andere woorden, van de kant van de unie weinig stimulans om wegrenners naar de baan te krijgen, of voortgaan op de weg die dit jaar enigszins voorzichtig is ingezet. Een aantal wegrenners heeft namelijk van leest gewisseld, en Schipper is het voor beeld van de man die de stap met succes deed. Pogingen ook Ger Mak en Bert Scheuneman zover te krijgen, mislukten door verschillende oorzaken. De ommezwaai werd met nogal klinken de beloftes gevierd. Venix: „Stam zei me dat hij me wil helpen bij mijn ontwikke ling als stayer. Als je wilt, bood hij aan, ga ik je meer wegwijs maken en die steun kan ik best gebruiken. Ik heb nog veel te le ren”. Cees Stam, glunderend in een glim mende regenboogtrui: „Waar ik als we reldkampioen gevraagd word voor een wedstrijd, zal ik bedingen dat men ook Venix contracteert. Ik ga hem zoveel mo gelijk aan werk helpen”. Door de manier waarop hij zijn titel haalde, zal Cees Stam naar verwachting niet te klagen hebben over de belangstel- ling van de baandirecteuren. Hij maakte er met Wilfried Peffgen een indrukwek kend spektakel van. In de derde minuut al In het geval dat de scheiding blijft, kan Frans Mahn gerust vertrekken, want op die basis valt er in de toekomst toch weinig eer te behalen. Wordt voor een bewuster baanbeleid gekozen, dan is het voor de KNWU zeker de moeite waard te proberen Mahn te behouden, ook al heeft deze baan coach (natuurlijk) zijn zwakke kanten, waarvan de botte manier waarop hij bij een minder vlotte gang van zaken het persoonlijk contact kan ontwrichten, een van de opvallendste punten is. Frans Mahn gaat ervan uit dat hij niet terugkomt op zijn uitspraak om bij de KNWU te vertrekken. „In de opbouw is er niets te bereiken. Ik zie geen sprankje hoop”. nestelde de blonde Zaankanter zich op kop, kreeg kort daarna de titelverdediger aan zijn wiel en vocht vanaf toen op een schitterende manier voor zijn kansen. Aanval-na-aanval van Peffgen mislukte door tempoversnellingen van Cees Stam, die dankzij gangmaker Bruno Walrave in de laatste vijf minuten zo’n hoge snelheid aanhield dat er voor Peffgen geen redden aan was. Een van de drie baancommissarissen op het circuit van Brands Hatch, die maandag gewond raakten bij het ongeval, dat de Australische coureur Brian McGuire het leven kostte, is in het ziekenhuis van Brook overleden. SAN CRISTOBAL. De carrière van Frans Mahn als KNWC-baancoach heeft nooit de glans van het grote succes ge kend. Incidentele triomfen vormden steeds de magere beloning voor veel in spannend werk: derde op de ploegachter volging in San Sebastian (1973) bijvoor beeld en twee zilveren medailles van Her man Ponsteen op de persoonlijke achter volging (wereldkampioenschap 1973 en Olympische Spelen 1976). „San Cristobal” van welk toernooi Mahn zegt dat het zijn laatste was in dienst van de Neder landse bond heeft die magere erelijst niet kunnen aandikken. De zilveren plak van Anne Riemersma was een groot per soonlijk succes, maar kon de balans met betrekking tot Frans Mahn geen gewicht geven. Gangmaker Bruno Walrave leidde Cees Stam in San Cristobal op tactische wijze naar de gouden plak. De Zaanse stayer cirkelt hier onbedreigd ove.r de Venezolaanse wielerbaan. SAN CRISTOBAL. Het slot van de wereldkampioenschappen is totaal verre gend. Nadat Cees Stam zijn ereronde had gereden, begon het water in dikke drup pels naar beneden te vallen. Daardoor moest de finale prof-sprint (tussen de Ja panners Nakano en Sugata die hun land daarmee voor het eerst een groot succes Van die bemoeienis bleek in San Cristo bal uiterlijk niets, want de begeleiding in het wedstrijdgebeuren berust al jaren bij stayercoach Martin Wierstra, wiens positie hem immer vooraan doet staan in het openbare optreden. Met het werk dat Frans Mahn besteedde aan de wielercar- rière van Keetie van Oosten-Hage zijn an deren gaan pronken en toen Leijn Loeve- stijn in Varese (1971) naar het goud op de sprint fietste, was dat mede een triomf voor Frans Mahn, die in de voorbereiding een grote, maar stille, rol speelde. Daar naast heeft Frans Mahn in die acht jaar hard gewerkt aan de opbouw „van onder af”: in de opleidingscommissie, bij de trai- nerscursus en de coaching van jeugd- wielrenleiders. Voor inzet en resultaat van die inspanningen bestaat binnen de KNWU grote waardering, maar naar bui- ten-uit is het weinig aansprekend. Die hang naar de wegrennerij is Mahns grootste ergernis, en het is begrijpelijk. Hij mist de grote interesse van de cou reurs om een stevige selectie te kunnen opbouwen en daarbij leeft hij, mede geïn spireerd door deze wrevel, op voet van oorlog met wegcoach Joop Middelink. van de ■maand De persoonlijke achtervolging (Pon steen en Jacobs) gaf een vertroebeld beeld door het gemis van de „snelle pakken”, waarin de concurrentie kwam aanstap pen. Schrale troost voor Mahn: Veel lan den moesten de prijs betalen voor hun gebrekkige faciliteiten. „En daar”, zei Frans Mahn aan het eind van de kampi oenschappen in San Cristobal, „heb ik goed tabak van. Ik ben dat getob beu. Laat een ander het maar opknappen. Ik ben moe gestreden”. Aan de hand van deze duidelijke taal sprekende resultaten zou men de KNWU gelukkig kunnen prijzen met het besluit van Mahn om ermee te stoppen. Maar, hoe paradoxaal dat ook moge klinken, de Ne derlandse baansport verliest een ver dienstelijk man wanneer de scherven niet worden gelijmd. Frans Mahn presteerde in die jaren meer dan de uitslagenlijsten naar voren brachten. Hij legde, om maar eens wat te noemen, de basis voor het succes dat Roy Schuiten als achtervolger in Mon treal had. Dagen, weken en maanden of ferde Mahn op om Roy Schuiten als wielrenner weer in actie te krijgen toen droeve familieomstandigheden de zin om te fietsen wegnamen. Bij het behalen van het wereldkampioenschap echter, een jaartje later toen hij prof was, glorieerde ploegleider Peter Post naast de regenboog trui en stond Frans Mahn zijn irritatie (ADVERTENTIE) Zuid-Afrika heeft zich teruggetrokken uit de strijd om de wereldkampioenschappen water skiën, die donderdag in Milaan zullen beginnen. Dit naar aanleiding van een officieel protest van Tsjecho-Slowakije. De Tsjechen hadden ge dreigd de strijd te boycotten als Zuid-Afrika zou deelnemen. Uit angst voor een uitbreiding van de boycot door de andre Oostbloklanden heeft de Italiaanse waterskibond Zuid-Afrika verzocht zich terug te trekken. Manchester United is gisteravond uitgescha keld voor verdere deelneming aan de League- Cup, niet te verwarren met de veel belangrijkere FA-Cup, die in Uniteds bezit is. Arsenal was met 3-2 de betere ploeg. Overige uitslagen: Charlton Athletic-Wrexham 1-2; Blackpool-Sheffield Wed nesday 3-1; Wolverhampton Wanderers-Luton Town 1-3; Crystal Palace-Southampton 0-0; Ips wich Town-Northamton Town 5-0; Liverpool- Chelsea 2-0; Nottingh.-W.H. United 5-0; Sheffield U-Everton 0-3; Sunderland-Middlesborough 2-2. (Van onze speciale verslaggever) SAN CRISTOBAL. In de dagen die aan het wereldkampioenschap stayeren vooraf gingen, straalde Cees Stam een zelfverzekerdheid uit die opviel en imponeerde. Hij had de houding van de renner die zich sterk weet en toen het erop aankwam in een van de mooite finales van de laatste jaren bleek de schijn niet bedrieglijk geweest. Lichamelijk en geestelijk was hij, gesteund door baancoach Frans Mahn en gangmaker Bruno Walrave, op een geweldige wijze naar deze wedstrijd toegegroeid en die optimale voorbereiding bereikte het absolute maximum toen Martin Venix hem kort voor de start de hand drukte en daarmee een eind maakte aan een diep ingewortelde vete. De vriendelijkheid en onuitputtelijke bereidwilligheid om te helpen waar het tegen de bedoelingen in mis liep, waren bovendien aspecten, die de baanwed- strijden in San Cristobal tot een toer nooi maakten, waar in organisatorisch opzicht in tevredenheid op kan worden teruggezien. Voor Cees Stam was het toen nog een open vraag of Martin Venix zich aan die overeenkomst ging houden. Sinds vorig jaar bekoelde de verhouding tussen deze twee stayers toen Martin Venix en zijn - Leven mei

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23