Horwood: SMITH KOMT MET EIGEN RHODESIE- VOORSTELLEN Getuige wil alleen Carter moord Kennedy onthullen TITO IN CHINA ,,Wij bepalen zelf gebruik kernpotentieel 1 99 99 POST WEG Militair maakt amok HORLOGE Journalist Oltmans op persconferentie: Levensgevaar Venezuela niet tegen zelfstandig Aruba” ■m f 1* l, Ja WOENSDAG 3 1 AUGUSTUS 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 3 BETICO CROES: mi ren uik Hen Hen atief *1 daag ep lar- idi- Hij ■.he llen zijn rter r te zijn PEKING (AFP/UPI). Onder de snor van het enorme portret van Stalin op het plein van de Hemelse Vrede heeft president Ti to van Joegoslavië gisteren, bij zijn eerste bezoek aan de Chinese volksrepubliek, een triomfantelij ke ontvangst gekregen. Het China van Hoea Koeo-feng, de opvolger van Mao die de Joegoslavische maarschalk voor een bezoek van negen dagen uitnodigde, heeft daarmee op éclatante wijze aan getoond dat Peking en Belgrado elkaar hebben weergevonden en dat de duistere jaren zijn wegge wist waarin de „leider van het ning >n zul- lanko- t „Re- ■plaat- macht ineerd 170 in ;ezet. door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) JOHANNESBURG. De beschuldigingen van de westelijke mo gendheden en de Sovjet-Unie, dat Zuid-Afrika bezig is om een atoombom te bouwen en te testen, heeft thans ook tot een controverse geleid binnen de Zuidafrikaanse regering. Minister van Financiën, Owen Horwood, verklaarde gisteren in een rede in Durban, dat zijn land voor zichzelf het recht opeist ook het kernpotentieel voor andere dan vreedzame doeleinden te gebruiken, indien dit noodzakelijk zou worden. W llariH moderne revisionisme” onophou- lerland ■eft mi jnland ing bij i via de zouden waarop ten. De j delijk werd aangevallen. Momen- k teel is het de kampioen van de i niet-gebondenheid en van de on afhankelijkheid tegenover de Sovjet-Unie die in Peking wordt gefêteerd. n die I de I sF - - I 5 trijfel f- Controverse in Zuid-Afrika over gebruik atoomkracht ren is Igens onge- aan- 1 niet jning men ,000 a andse leder- le op- nmis- aving Israel ■t ant- elijke >ethof steren t blus- rs van bevrij- Telefonische informatie leerde me, dat de container gisteren, zaterdag, meteen was opgehaald door de papierverwerken- de firma J. P. G. de Vries en Co in Heerhu- gowaard. Een van de gebroeders De Vries beloofde me dezelfde avond nog, dat hij de volgende ochtend de container, waar een week van mijn postale leven in lag, niet zou leeg storten en het papier tot balen zou persen, voor me gewaarschuwd te hebben. Het werd ten stotte dinsdag. In een grote hal stond de auto met de kamergrote con tainer (inhoud tussen de zes en zeven ton oud papier) al op ons te wachten. De dorpsgenot® die het opperhoofd is van de zestien ouders die maandelijks het oudpa- pier ophalen, was min of meer schuldbe wust mee gegaan. De container werd machinaal schuin ge houden, en daar schoof de eerste laag al over de vloer! Verbazingwekkend, hoeveel papier 800 gezinnen in een maand gebrui ken! Veel kranten (zelfs The Sunday Ti mes) nog met het wikkel erom. Veel puzzel- boekjes. Een lamp, die ik stuk trapte. Een heel drinkglas. Een volledige garderobe, vermoedelijk van een overledene zonder nabestaanden. Een gave sprei. Een taal- schriftje van de dochter van mijn helpster. Twee boeken met de titel „De Waarheid Zal U Vrijmaken” van de Jehova-getuigen. En her en der verspreid over de tonnen papier de herkenbare resten van mijn sta pels oude kranten: GPD-kranten uit de meest onverwachte windstreken van Ne derland, die aantoonden dat we op de goede weg waren. U begrijpt dus mijn ontsteltenis toen ik, na slechts een week vakantie in Frankrijk, ontdekte dat mijn post er niet lag De postbode legt de keurig met twee elas tieken samengebonden pakjes altijd op de wasmachine in het onderhuis, waar in de grote doos ook de stapels oude kranten liggen (eveneens bijeen gehouden door zo’n prachtig PTT-elastiek), maar de vijf bundeltjes die ik verwachtte, lagen niet op de wasmachine. Ook bleken de oude kran ten te zijn verdwenen! Ik begreep het on middellijk: „Dadr ligt nog meer!”, had een van de kinderen ijverig geroepen, en daar gingen mijn weekbladen, mijn brieven van lezers met waardevolle aanvullingen, alle maal op de grote hoop in de container. Het mooie van de stapel kranten is, dat je ze in enkele uren als een vervolgroman kunt lezen. Den Uyl legt het bijltje erbij neer. Op het laatste nippertje 4s nog een opening gevonden. Kabinetsformatie toch nog mislukt. Thuisblijvers deden daar drie hartbrekende dagen over, ik overzie het hele drama in drie minuten. Ik mag ook graag de voorbeschouwingen op zaterdag van de voetbaltoppers lezen, nadat ik eerst even in de krant van maandag de uitslagen heb bekeken. Hilarische literatuur! /or als eeft chi- ïcht kto- jpa- witz Oltmans, die sprak van een crisis in het parlementaire onderzoek naar de moord, beweert bovendien dat Jacque line Onassis, de weduwe van de Amerikaanse president en van de Griekse scheepsmagnaat, al zeer lang beschikt over een rapport omtrent de juiste toedracht van de gebeurtenissen in Dallas, waar Kennedy volgens de offi ciële rapporten werd neergeschoten door één dader: ex- marinier Lee Harvey Oswald. Behalve mevrouw Onassis, zou ook oud-president Ford precies weten hoe de vork in de steel zit, evenals andere leden van de familie Kennedy. Oltmans zei ook dat een andere getuige, George de Mohrenschildt, werd vermoord op dezelfde dag dat hij aan de onderzoekscommissie had toegezegd te zullen getuigen. Volgens Oltmans heeft De Mohrenschildt hem gezegd dat Oswald handelde in zijn opdracht. Volgens de officiële verslaggeving heeft De Mohren schildt zelfmoord gepleegd, en uit de mededelingen van Oltmans zou op te maken zijn dat hij het slachtoffer is geworden van moordenaars die hem een zelfde lot toebe en de andere Chinese leiders de bejaarde maarschalk, waarna voor het front van Het werkelijke feest begon op het Plein van Hemelse Vrede waar bij het passeren van Tito duizenden veelkleurige ballonnen werden opgelaten, een zelden voorkomen de gebeurtenis bij dit soort gelegenheden. Uitzonderlijk ook was dat de tribunes op het plein vol jeugdige Chinezen zaten, die in levende en gekleurde letters de woorden „Dobro nam dosli” vormden, wat in het Oltmans zegt vooralsnog geen toegang te hebben ge- De 85qarige Tito had gistermiddag een ontmoeting met de weduwe van Tsjoe en- Lai, mevrouw Teng Ying-Tsjao. Gister avond was hij de gast tijdens een groot De minister van Financiën richtte daar na scherpe aanvallen tegen de Sovjet-Unie en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Guiringaud, die de storm rond een mogelijke Zuidafrikaanse atoomtest had den ontketend. Horwood zei verder: „Pre sident Carter vraagt ons niets wanneer hij iets wenst te doen. Wanneer hij denkt dat hij vrij is om ons ons gedrag te dicteren, dan doet hij dit eenvoudig met het argu ment „macht is recht”, en hij schrijft mo- Aanwezige journalisten grinnikten hoorbaar toen Olt mans zei: „Als ik zei wie mijn getuige is, zouden julie het niet geloven". Zij althans de Amerikanen verlieten de persconferentie met het idee dat Oltmans voorname lijk bezig was voor zichzelf propaganda te maken. Olt mans ontkent dit ten stelligste. kregen tot Carter, maar wel contacten te onderhouden met het ministerie van Justitie voor verdere onderhan- delingen en bepaling van de strategie. Hij suggereerde nadrukk,elijk dat hij vanwege zijn kennis van zaken ook in levensgevaar verkeert en poogde via de media de Amerikaanse publieke opinie te mobiliseren tegen wat hij noemde „de smerigste bedriegerij van deze eeuw”. „Ik vertel hier geen grappen”, aldus Oltmans, „maar ik heb een nieuwe getuige en vraag garanties dat hij niet wordt vermoord". NEWPORT (Indiana.) (AFP) Een mili taire bewaker van een munitiedepot in Newport in de Amerikaanse staat Indiana, heeft gisteren amok gemaakt. Hij opende het vuur op zijn collega’s van wie hij er drie doodschoot en twee verwondde. Ten slotte werd hij zelf neergeschoten. Hij ver keert niet in levensgevaar. rele normen voor en maakt wetten voor iedereen. Omdat hij het hoofd is van een groot land met 225 miljoen mensen. Maar ik wijs deze positie volkomen en met be slistheid van de hand. Wij zijn een soever ein en onafhankelijk land. De minister wilde daarna niet verder op de zaak ingaan, aangezien hij gelooft dat premier Vorster, die vandaag in Durban voor het congres van de Nationale Partij zou spreken, meer over deze zaken zal zeggen. Hoewel de voorstellen van Owen en Young pas morgen aan Smith zullen wor den voorgelegd, heeft de Rhodesische pre mier enkele uitgelekte onderdelen ervan al verworpen: ontmanteling van de Rhodesi sche strijdkrachten en verkiezingen vol gens het principe „one man, one vote”. eenheid vergroot zal dit misschien kunnen worden voorkomen, zo zei hij. Opvallend was dat de Chinese zowel als de Joegoslavische leider bij deze opmer kingen zorgvuldig elke directe anti-Russi- sche aanval vermeden en dat zij in hun redes beiden eerder de nadruk legden op de overeenstemming tussen de twee lan den voor wat betreft hun politiek van ongebondenheid en de situaties waarvoor zij zich geplaatst zien. Wat Ian Smith in de nabije toekomst werkelijk wil, is echter in de verkiezings strijd volledig onduidelijk gebleven. Hij vraagt het vertrouwen van blank-Rhode- sië, dat hij in de onderhandelingen met het Westen en, eventueel, met bepaalde zwarte leiders, er voor de blanke bevolking uit zal halen wat er in zit. Dat wil zeggen: zo weinig mogelijk concessies aan de zwarte bevolking. Minister van Buitenlandse Zaken, Bo tha, gaf onmiddellijk na deze rede een verklaring uit, waarin wordt gezegd: „De Zuidafrikaanse minister-president heeft duidelijk verklaard en in Kaapstad op 24 augustus 1977 bevestigd dat de Zuid afrikaanse regering het idee heeft om nu cleaire energie alleen en uitsluitend voor vreedzame doeleinden te gebruiken. Dit is en blijft de politiek van de regering. De verzekering aan de Verenigde Staten, Franse, Britse en Duitse regering met be trekking tot Zuid-Afrika’s bedoelingen op het gebied van de kerntechnologie, weer spiegelt duidelijk de politiek van deze re gering”. Intussen wordt steeds duidelijker dat Ian Smith de parlementsverkiezingen van vandaag zonder slag of stoot zal winnen. Waarschijnlijk krijgt zijn Rhodesische Front opnieuw alle vijftig voor blanken gereserveerde zetels. Dat betekent in feite dat de enige partij die er geen programma op na houdt met betrekking tot de rassen kwestie, een blanco mandaat krijgt van de kiezers. Want de Rhodesische Actie Partij, de ultra-rechtse afsplitsing van het Rhode- sisch Front, zegt duidelijk neen tegen inte gratie van zwart en blank. Zij wil de poli tieke apartheid nog versterken. De Natio nale Eenheidspartij met zijn streven naar gelijkstelling van blank en zwart is bij de blanke kiezers al even kansloos als de ultra-rechtse oppositie con- Jrit- sche van ge- zijn :ven raar het UGT len. tver- F-28 ewe- van Van eant- het We hebben twee uur in de berg gezocht, die met een hort en een stoot geleidelijk over de halve vloervlakte van de hangar was verspreid. De medewerking van de firma De Vries (de mensen komen niet alleen met container, maar ook met hun eigen volgestouwde Volkswagen, die dan vol op de weegbrug gaat, en leeg opnieuw gewogen wordt om het verschil in gewicht a vier en een halve cent per kilo uitbetaald te krijgen) was vooi-beeldig. En we kwa men beter weg dan die meneer die ver geefs naar zijn gouden horloge had ge zocht, en die andere meneer, wiens rijbe wijs bij het voorover bukken in de doos met oude kranten moest zijn gevallen. Wij vonden tenminste nog iets: een van de vijf pakjes post, nog geheel gaaf, en een deel van een tweede pakje. Daar bleef het bij. Op den duur slinkt het moreel. Al die Volkskranten, al die Panorama’s, al die Telegrafen, het begint je op den duur te duizelen. Berusting en onverschilligheid gaan na twee uur domineren: zal er een briefje weg zijn, begin je te denken. En bankafrekeningen kun je altijd nog nabe stellen. En de belasting leg ik het wel even uit, waarom ik nooit op die aanmaning heb gereageerd. Maar zullen ze zo’n smoes geloven? Misschien als ze het zwart op wit in de krant zien staan? Maar nee, dat gaat te ver, ik kan moeilijk via mijn krant gaan corresponderen mei mijn briefschrijvers en aanmaners, daar moet iets anders op te vinden zijn servo-kroatisch „welkom” betekent. Tij dens een rondrit over het grote plein en langs het mausoleum van Mao Tse-Toeng juichte de menigte en kwamen in kleurrij ke kostuums gestoken zang-, muziek- en dansgroepen in actie. Het was een van de grootste feesten die ooit in Peking zijn georganiseerd voor de aankomst van een buitenlands staats hoofd. Het feit dat Tito een symbool is van de onafhankelijkheid van een socialistisch land tegenover Moskou, vijand nummer één van Peking, was duidelijk niet vreemd aan de omvang en de warmte van de ontvangst die de Chinese leiders hem had den bereid. CARACAS (ANP). De leider van de Arubaanse afscheidingspartij MEP, Beti- co Croes, heeft in de Venezolaanse hoofd stad Caracas gezegd dat de autoriteiten van Venezuela geen tegenstanders zijn van een onafhankelijk Aruba. Dit in te genstelling tot wat de Nederlandse minis ter De Gaay Fortman van Antilliaanse Zaken eerder heeft gezegd. De verklaring van de minister van Bui- tenlandse Zaken wordt in diplomatieke kringen als een scherpe ontkenning be schouwd van de verklaring van minister Horwood. Deze had weliswaar in zijn toe spraak op het congres in Ntal van de Nationale Partij gezegd dat Zuid-Afrika’s atoomprogramma gericht was op een vreedzaam gebruik, maar dat Zuid-Afrika zelf zal beslissen wanneer het zijn kernpo- tentieel op andere wijze zou gebruiken, en dat het dit zou doen volgens zijn eigen behoeften. „Ik denk dat het tijd is om aan de heer Carter en enkele andere mensen te vertellen”, aldus Horwood, „dat als wij wensen op enig tijdstip andere dingen met ons nucleair potentieel te doen, wij dit zullen doen volgens onze eigen beslissin gen en ons eigen oordeel”. een detachement van de strijdkrachten de volksliederen van China en Joegoslavië werden beluisterd. Vertegenwoordigers van het gehele diplomatieke corps in Pe king, en met name de Albanese zaakgelas tigde Moesin Kroi, waren aanwezig, even als de Joegoslavische kolonie in China die twee partijleiders een groot boeket zwaardlelies aanbood. Na de ontvangst- plechtigheid reden de twee leiders in een open auto naar het centrum van Peking. deelden als andere mogelijke getuigen in de moordzaak- Kennedy. De Mohrenschildt, die volgens de officiële bron nen tijdens de moord in Haïti vertoefde, zou tegen Olt mans hebben bekend drie dagen vóór de moord de nachtclub te hebben bezocht van Jack Ruby, de man die Lee Harvey Oswald vermoordde toen deze van het poli tiebureau naar de plaatselijke gevangenis in Dallas zou worden overgebracht. Oltmans houdt bovendien staande dat voormalig presi dent Ford inmiddels tot de overtuiging is gekomen dat uit het stoffelijk overschot van Kennedy meer dodelijk me- tqal is gehaald dan valt te rijmen met de algemeen aanvaarde theorie dat Oswald alleen de schoten op de president heeft afgevuurd. Oltmans’ nieuwe getuige is een man wiens identiteit geheim moet blijven, maar hij heeft vanaf Roosevelt alle VS-presidenten persoonlijk gekend. Hij is bereid aan Carter uit te leggen hoe zich een samenzwering Jieeft ontwikkeld tussen Washingtonse kringen en bepaalde groeperingen in Dallas om Kennedy te vermoorden, een gang van zaken, zegt Oltmans, die de familie Kennedy bekend is uit een strikt geheim rapport van een inlichtin gendienst die los staat van de CIA. (Van onze redacteur in de Verenigde Staten Henk Kolb) WASHINGTON. De Nederlandse journalist Willem Oltmans heeft gisteren tijdens een persconferentie in de Amerikaanse hoofdstad gezegd over een nieuwe getuige te beschikken die bereid is uitsluitend aan president Carter de toedracht te onthullen van een complot dat heeft geleid tot de moord op president Kennedy. banket in het paleis van de nationale volksvergadering (parlement), hem aange boden door Joea Koeo-Feng. In hun redes tijdens het grote welkomstbanket bleken hij en zijn gastheer partijvoorzitter Hoea Koeo-Feng ondanks alle wederzijdse lofui tingen waarbij ook woorden van vroegere voorzitter Mao werden aangehaald van mening te verschillen over de vraag of een wereldoorlog onvermijdelijk is. De Chinese partijvoorzitter die in tegen stelling tot anders zelf de tafelrede uit sprak (tot dusverre deed zijn plaatsver vanger dit) herhaalde het Chinese stand punt rivaliteit van de supermogendheden die wapenarsenaal en hun bewapening en oorlogsvoorbereidingen in de strijd om de wereldhegemonie koortsachtig uitbreiden uiteindelijk moet leiden tot het uitbreken van een wereldoorlog. Alleen als het volk van alle landen zijn waakzaamheid en zijn Tito zei dat men gezien het complexe van en de grote tegenstellingen die de interna tionale situatie kenmerken alsmede de tal rijke onopgeloste vraagstukken zeker niet kan zeggen dat „de vrede verzekerd is”, maar de oorlog is met onvermijdelijk”, zo voegde hij hieraan toe. Overzicht van Zuid-Afrika’s kernreactor in het kemonderzoekcentrum van Pelinda- ba nabij Pretoria. (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) SALISBURY. Premier Ian Smith van het blanke minderheidsbewind in Rhode- sië is van plan morgen aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen en de Amerikaanse VN-ambassa- deur Andrew Young positieve voorstellen voor te leggen voor de oplossing van het probleem-Rhodesië. In een tv-uitzending, bedoeld als laatste opwekking van het nogal apatische blank- Een van de beste redenen om met vakan tie te gaan, is de stapel post die je bij terugkeer wacht. De kranten. De giro- en bankafrekeningen. Uitnodigingen voor tentoonstellingen. Brieven van lezeressen. Boeken (recensie-exemplaren). Ansichten en brieven van vrienden uit het buiten land. Aanlokkelijke verzoeken om bijdra gen te schrijven voor club- en schoolbla den. En een paar onverwachte missives, die de krenten in de pap zijn. Het feest voor Tito begon op het vliegveld van de Chinese hoofdstad. On- ;emeen- (jer aan trap van presidentiële e reeds vliegtuig, dat uit Pjongjang kwam, be streeks groetten partijvoorzitter Hoea Koeo-Feng aten om orbeelj Rhodesië voor de vandaag te houden par lementsverkiezingen, waarschuwde Smith de Rhodesische bevolking echter niet opti mistisch te zijn over de afloop van zijn gesprek met de auteurs van de Brits-Ame- rikaanse voorstellen. „Rhodesië is een speelbal geworden in de geweldige machtsstrijd tussen de Verenigde Staten en de communistische wereld”, meende Smith. „Dan zou men denken dat het Wes ten ons zou steunen in de strijd tegen de Russische expansie, maar integendeel, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn vastbèsloten onze ineenstorting te be werkstelligen.” Uit Oltmans’ mededelingen zou de suggestie kunnen blijken dat de CIA destijds in de moord op Kennedy de hand heeft gehad. De Nederlander legde aan zijn journa listieke publiek uitdrukkelijk een aantal vragen voor omtrent het directeurschap van de CIA na Carters inau guratie. „Wie zat er achter Carters besluit om Sörensen (Kennedy’s voormalige redevoeringenschrijver en lid van „de clan”) directeur van de CIA te maken, en waarom verdween hij plotseling weer van het toneel?” Croes zei dit nadat hij besprekingen had gevoerd met onder andere de president van Venezuela Perez. De opstelling van de vaste Kamercommissie van de Tweede Kamer achter het standpunt van minister De Gaay Fortman, noemde Croes „irreëel en onverantwoordelijk”.'Hij wil in Neder land met deze commissie van gedachten wisselen en verwacht dan een begrijpelij ker standpunt. Overigens is tot dusverre nog niets be kendgemaakt over het programma voor het verdere verloop van Tito’s bezoek. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug zou de Joegoslavische president en zijn gevolg na besprekingen in Peking een reis door een aantal provincies maken. Dit bureau meldde ook uit Chinese kringen te hebben vernomen dat hij de eerste buiten landse staatsman zou zijn die een bezoek zal brengen aan het praalgraf van de een jaar geleden overleden partijvoorzitter Mao Tse Toeng, ofschoon het mausoleum volgens de plannen officieel pas op zijn sterfdag, 9 september, zou worden geopend. Feestelijk ontvangst voor Joegoslavische president idui- ■nt ireau H 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3