CDA-fractie gaf Van Vooruitzichten dit jaar uiterst somber Agt geen opdracht concessies te eisen Loonconflict vluchtleiders verhardt zich Veel kritiek op benoeming van museumdirectie Ook IJsland devalueert GEEN UITSTEL VAN INVOERING VAN EEG-MELKHEFFING DSM groeit fors Drie doden bij aardbeving „Bhoetto moet voor rechter” Vijf Nederlandse kandidaten voor Euro-ruimtelaboratorium lil Helemaal niet Manoeuvre Minister Van der Stee tot Landbouwschap: Hypotheektarieveri verder omlaag Ballet PROTEST TEGEN AFWIJZEN VAN WETENSCHAPS WINKEL 4 AUGUSTUS WOENSDAG 3 1 19 7 7 V ii I OPPOSITIE: 1 l Jazz Klassiek - Sou! dansen Akademie Nauwelaerts de Agé i i ■I i i t i i i s I 2 1 t 1 IJ (Van onze correspondent) VELP. „De situatie in de textielindustrie is slecht en de vooruit zichten zijn niet optimistisch. De stroomversnelling waarin we zitten, zal een drastische of, zo men wil, dramatische herstructurering nodig maken. Het schijnt dat de katoen-, rayon- en linnenindustrie (KRL- industrie) nooit uitgestructureerd raakt”. w (ADVERTENTIE) Weer minder werk in textielsector I 3 zijn de Nederlandse kandidaat-ruimtevaarders. Van links naar rechts: Christiaan Steenbergen, (deze is inmiddels om Dit gezondheidsredenen vervangen doordrs. Chr. Oldenhof), Wubbo Ockels, Dicky Mesland, Kees van der Linde en Petrus van ’t Klooster. I I i' Dit zei gisteren drs. P.A.W. Roeff, voor zitter van de vereniging KRL-industrie, in de jaarlijkse bijeenkomst met de pers, waarin de situatie in deze bedrijfstak on derwerp van gesprek was. In 1975, een "rampjaar, heeft de textiel ƒ100 miljoen verloren; vorig jaar 60 miljoen, en in 1977 zal het niet veel beter zijn dan het afgelo pen jaar, zei de heer Roeff. ISLAMABAD (UPI). Tegenstanders van de afgezette Pakistaanse premier Bhoetto hebben er vandaag bij de militai re machthebbers op aangedrongen, de voormalige regeringsleider vópr de ver kiezingen op 18 oktober voor het gerecht i. te brengen. In 1976 is de werkgelegenheid in de textielindustrie in ons land teruggelopen van 48.600 tot 46.100 en in de kledingin dustrie van 27.100 tot 24.900 arbeidsplaat- Deze doden vielen in Apartado, op ruim 600 km ten noordwesten van de hoofdstad Bogota, waar verscheidene gebouwen in stortten. Het epicentrum van de beving lag ongeveer 100 km van Apartado. De kracht van de beving was in het epicentrum 4,5 op de schaal van Richter. De Chinese autoriteiten hebben berich ten uit Hong Kong tegengesproken dat centraal China door een grote aardbeving is getroffen. Het schijnt dat bedoelde aard beving zich op de Filippijnen heeft voorge daan. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De benoeming van dr. S. H. Levie, directeur van het Rijksmu- seum in Amsterdam tot directeur van het Vincent van Goghmuseum heeft in krin gen van deskundigen veel weerstand on dervonden. De koppeling van beide func ties wordt voor het Vincent van Goghmu seum zeer nadelig geacht omdat het als onmogelijk wordt beschouwd dat de heer Levie naast zijn reeds zeer drukke functie bij het Rijksmuseum ook nog eens een eigen gezicht aan het Van Goghmuseum moet geven. „Bepaald niet gelukkig" is de reactie van de Rijkscommissie voor de musea, een afdeling van de monumentenraad. Het is een mening die gedeeld wordt door de Nederlandse Museumvereniging. Kritiek bestaat er ook over het feit dat minister Van Doorn (CRM) de rijkscommissie bij de benoeming heeft gepasseerd. Het is goed gebruik dat de commissie door de minister wordt geraadpleegd in geval van benoemingen van directeuren bij rijks- musea. sen, een daling met 4700 plaatsen ofwel 6 procent. In 1975 liep de werkgelegenheid in de twee bedrijfstakken met 14 procent terug. De gang van zaken in het eerste halfjaar van 1977 doet vermoeden dat de daling van de werkgelegenheid de komen de jaren nog niet een eindpunt zal berei ken, zo valt te lezen in het economisch overzicht 1976 van de vereniging KRL- industrie. De Nederlandse vijf hebben allen ten minste vijf jaar wetenschappelijk onder zoek achter zich allen bereiden zich voor op promotie maar geen van hen heeft actieve vliegervaring. De vijf zijn de 33- jarige Petrus van ’t Klooster, fysicus uit Wilnes; de 38-jarige Kees D. van der Lin de, chemicus uit Berkel en Rodenrijs; de 34-jarige Dicky A. M. Mesland, bioloog uit Amstelveen; de 31-jarige Wubbo J. Ockels, kernfysicus uit Groningen en drs. Chr. Oldenhof, chemicus. Op de wervingsadvertentie die het NIVR eind april heeft geplaatst, zijn 192 serieuze kandidaten gekomen, onder wie vier vrou welijke. Na het eerste onderzoek/waarbij alle vrouwen afvielen, bleven er 42 over. Na de psychologische test en de medische keuring volgens de normen van de Euro pean Space Agency (ESA) resteerden er negen, uit welk aantal na selectiegesprek- ken de vijf definitieve plus een reserve- kandidaat (Chris Oldenhof, 25 jaar, chemi cus uit Den Haag) overbleven. lingssector niet te ontkomen. Een bunde ling zoals in de spinnerij sector zal in deze branche niet mogelijk zijn. De herstructu rering zal moeten worden gezocht in ge deeltelijke samenwerking en per bedrijfs onderdeel. Enkele vertrouwenslieden zijn bezig met het opstellen van een inventari satie. Vóór het einde van dit jaar zal een concreet plan op tafel moeten komen, al dus drs. Roeff in een toelichting op het economisch overzicht. In de Spinnerij Nederland, die een sa menwerking inhoudt van zeven Twentse spinnerijen, verdeeld over dertien vesti gingsplaatsen, zal de overheid voor 49 pro cent deelnemen. Drs. J.W.C. van Heek, directeur Schut tersveld, zei op de KRL-persconferentie dat het nog niet precies bekend is, hoeveel mensen zullen afvloeien. Sommigen schat ten dit aantal op duizend van de in totaal 3200 personen die nu bij deze bedrijven van de overheid, de personeelsverminde ring geleidelijk zal kunnen geschieden, en dat er zo weinig mogelijk gedwongen ont slagen zullen plaats vinden. De overbrugging van de overheid omvat een bedrag van 17,5 miljoen gulden. De kans dat Nederlanders hiervoor in aanmerking zullen komen, mag kleiner worden geschat dan die van even goede Duitsers. Hoewel Spacelab een Europees project is (thans in aanbouw in VFW Fok kers ERNO-fabriek te Bremen), bekostigt West-Duitsland 53,3 procent van deze on derneming. Zou de beste kandidaat mede om politieke overwegingen “worden uitver koren, dan heeft een Duitser per definitie de beste kansen. Intussen is het ook zo, dat DEN HAAG (ANP). Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij ziet geen mogelijkheid, de voor 16 september voorziene invoering van de EEG-melkhef- fing van 1,5 percent van de richtprijs (89 cent per honderd kilo melk) uit te stellen. Hij heeft dit gisteren aan het Landbouw schap meegedeeld tijdens een extra-ge- sprek, waar het schap vooral met het oog op die heffing om had gevraagd. De minister ziet geep nieuwe feiten, die pleiten voor een herziening van het besluit van de EEG-raad van landbouwministers. Het schap wilde ofwel uitstel, ofwel een nultarief. Voor dat laatste, kreeg het van de minister te horen, zou een wijziging nodig zijn van de EEG-verordening waar in de heffing geregeld is. Het Nederlandse vijftal bleek desge vraagd een grote belangstelling voor de ruimtevaart gemeen te hebben, alsook te zijn aangetrokken door de mogelijkheid zulk uniek wetenschappelijk werk te ver richten. zich in de Bondsrepubliek 600 kandidaten hebben gemeld, zodat kritischer kon wor den geselecteerd. Eén van de redenen waarom het schap de invoering van de heffing op 16 septem ber niet wil, is dat het eraan twijfelt of de heffing per die datum wel echt in alle EEG-landen zal worden toegepast. De mi nister zag echter geen aanwijzingen dat de inning in enige lidstaat op praktische moeilijkheden zou stuiten. Het Landbouwschap voerde de zijns in ziens slechte inkomenssituatie van de Ne derlandse melkveehouderij en de naar zijn oordeel dit jaar te laag uitgevallen verho ging van de EEG-melkprijs aan. De minister zei dat hij in Brussel destijds met grote aarzeling akkoord is gegaan met de heffing. Eén van de redenen waarom hij dat toch deed was het grote belang, dat Jeugdballet wo,middag. Jazz-ballet middelb. scholieren na school tijd. Volwassenen op wo en do avond Inl. tel. 023-265521 Bloemendaalseweg 152 - Overveen De fractie van het CDA heeft ook ter loops gesproken over de vorming van een CDA-minderheidskabinet als de lijmpo ging van Veringa en de vorming van een WD-CDA-kabinet mochten mislukken. Aan dit alternatief zou de CDA-top de voorkeur geven. In PvdA-kring tilde men gisteren niet al te zwaar aan het dreigement dat het CDA met steun van de WD desnoods een min derheidskabinet zal gaan vormen als de andere mogelijkheden zijn uitgeput. „Wij houden het er op dat deze 'manoeuvre bedoeld is om de PvdA onder druk te zetten concessies te doen op het gebied van abortus”, aldus een lid van de PvdA-frac- tie. PvdA-fractievoorzitter Van Thijn, die „blanco” het gesprek met Veringa inging, kwam er „met enig vertrouwen” uit. Hij zei dat Veringa hem geen aanduiding had HEERLEN (ANP). DSM is over het dieptepunt van de jaren zestig heen en uitgegroeid tot een onderneming met in totaal weer 33.000 medewerkers, van wie 24.000 in Nederland en een omzet van tegen de elf miljard. Het concern zit mid den in een tweede forse groeibeweging, die evenals de eerste primair gericht is op continuïteit op lange termijn. de Nederlandse zuivelsector heeft bij een gemeenschappelijk zuivelbeleid. Die Nederlandse zuivelsector, aldus de minister tot het Landbouwschap, krijgt dit kalenderjaar uit de afdeling garantie van het Europees oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw een bedrag van ƒ2,2 miljard, wat neerkomt op 20 cent per kilo melk. De melkheffing van ongeveer 0,9 cent per kilo melk betekent voor Neder land op jaarbasis ongeveer ƒ88 miljoen. Ook de depositorentes gaan omlaag, ei wel met een half percent. Tevens zal op d spaarbrieven van de bank minder rent worden vergoed. gegeven van de richting waarin hij de oplossing zoekt. In Den Haag is overigens enige verwar ring ontstaan over de inhoud van de op dracht die Veringa vorige week vrijdag van de koningin heeft gekregen. Veringa blijkt maandag zijn boekje wat te buiten te zijn gegaan met de mededeling dat hij als laatste mogelijkheid ook de vorming van een minderheidskabinet van D’66-PvdA of van CDA zou onderzoeken. De CPN vindt dat nieuwe verkiezingen onvermijdelijk zijn. Duidelijk is volgens het dagelijks bestuur van de partij geble ken dat de verkiezingsuitslag van 25 mei niet als maatstaf kan gelden voor de wer kelijke politieke verhoudingen. De vakbond van de vluchtleiders kon digde gisteren aan dat haar leden voor onbepaalde tijd in staking zullen gaan op het moment dat de eerste schorsing wordt opgelegd. REYKJAVIK. (Reuter en ANP) Ijs land heeft zijn kroon gisteren met 2,5 percent in koers verlaagd ten opzichte van de Amerikaanse dollar en het pond sterling in navolging van de devaluaties van de kronen van Zweden, Noorwegen en Denemarken. Saab wordt wèl goedkoper, omdat deze auto in Zweden wordt gefabriceerd. Er wordt op een prijsverlaging van 2 tot 4 percent gerekend. De Spaarbank voor de Stad Amsterdam gaat per 1 september haar hypotheekta rieven verlagen met 0,25 percent. Op basis hypotheken en op hypotheken met ge meentegarantie moet nu 8,5 percent wor den betaald en voor tophypotheken 8,71 percent, aldus de bank. v r v De oppositie heeft de gewezen eerste- minister beschuldigd van moord, knoeie rijen met de verkiezingen in maart, cor ruptie, misbruik van overheidsgelden en het opstrijken van smeergeld bij de aan koop van Franse militaire vliegtuigen. Tot dusver zijn geen officiële aanklachten in gediend. De devaluatie van de Zweedse kroon met tien percent betekent niet dat de twee in ons land geïmporteerde Zweedse perso nenautomerken goedkoper zullen worden. Volvo’s worden niet goedkoper, omdat de grotere modellen in het Belgische Gent worden gemaakt en de goedkopere uitvoe ringen in het Limburgse Born. HOEVELAKEN (ANP). Het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten heeft zijn hypotheektarieven verder verlaagd. Er is 0,2 percent van de rente afgegaan, zodat voor 2- en 5-jarige hypotheken nu 8,3 respectievelijk 8,5 percent moet worden betaald en voor 30-jarige 8,9 percent, al dus de bank. hi h> n; rr a< st AMSTERDAM (ANP). De Universi- teit van Amsterdam is zeer teleurgesteld over het besluit van staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen om de begrotingspost voor de oprichting van een wetenschapswinkel af te keuren. De Uni versiteitsraad veroordeelde gisteravond Kleins beslissing. Het college van bestuur van de universiteit overweegt tegen het besluit van de staatssecretaris in beroep te gaan. De wetenschapswinkel is onlangs opge richt als bemiddelingsbureau tussen de universiteit en groepen in de samenleving, die wetenschappelijk onderzoek willen la ten uitvoeren, maar daar geen geld voor hebben. Staatssecretaris Klein betwijfelt of een wetenschapswinkel werkelijk een vorm is van toegepast wetenschappelijk onderzoek. Hij is van mening, dat een dergelijke winkel vooralsnog niet ten laste mag komen van ’s rijks begroting c.q. de begroting van de universiteit. zei Pi in de mt ali tie he ge J ell gn t 1 I1 b Van de zijde van het kabinet van de koningin is gisteren te verstaan gegeven dat de vorming van een minderheidskabi net helemaal niet in de opdracht past. De tekst van die opdracht luidde: „De moge lijkheid te onderzoeken van de vorming van een kabinet dat in voldoende mate de steun van de volksvertegenwoordiging zal ondervinden”. Alleen een meerderheids- kabinet of een kabinet dat door de meer derheid „gedoogd” wordt, voldoet aan die eis. Ook de fractievoorzitters van PvdA en D’66 hebben gisteren hun standpunt voor gelegd aan de informateur. „Ik heb duide lijk gezegd wat ons standpunt is, maar het is de allerslechtste dag om grote uitroepte kens te gaan plaatsen”, zei Terlouw. Hij vindt dat men niet aan een lijmpoging kan gaan beginnen met de mededeling dat lij men mogelijk is op voorwaarde dat men zelf geen millimeter hoeft op te schuiven. Volgens Terlouw kan de regeling van de abortus geen „vrije kwestie” zijn omdat dat wezenlijk in strijd is met het standpunt van D’66 dat er een regeling voor die zaak moet komen in de komende kabinetspe riode. De minister meende dat door het aan vaarden van de heffing toch een beschei den prijsverhoging voor de melk is verkre gen. Zonder het heffingsbesluit zou dit niet mogelijk zijn geweest. De totale beslissing was ook gunstiger dan wat de Europese Commissie eerst had voorgesteld. De eerstvolgende, internationale selectie vindt plaats op 15 september in Parijs. Op 1 november moeten uit de vijftig Europese kandidaten de drie definitieve te voor schijn komen, die vanaf 1 januari een stage van vier maanden zullen doorlopen bij Keulen. Ook hieruit zullen er in april weer drie worden geselecteerd, dit keer door NASA in de VS, die goed genoeg worden geacjit voor de rond negentig ex perimenten die in Spacelab moeten wor den uitgevoerd. Meer dan de helft van de Nederlandse zuivelproduktie, aldus de minister, wordt uitgevoerd. Een goede export, onder steund door een evenwichtig EEG-restitu- tiebeleid, is dus belangrijk voor het veeh- oudersinkomen. De eerste drie maanden van het in april begonnen melkprijsjaar lagen in ons land de gemiddelde zuivel- waarden (netto-melkopbrengsten voor de veehouder) 7,5 a 8 percent hoger dan een jaar tevoren. Verder verwacht de bewinds man van de prijsdaling van rundveevoe- ders een gunstige invloed op de rentabili teit van de melkveehouderij De IJslandse centrale bank deelde mee dat haar beleid erop is gericht zo weinig mogelijk verandering te brengen in de koers van de kroon ten opzichte van de Noorse en de Deense munt. Noorwegen en Denemarken zijn belangrijke handelspart- ners van IJsland maar ook belangrijke concurrenten op de afzetmarkten voor vis en visprodukten. (Vervolg van voorpagina) De CDA-fractie is door Van Agt niet van fevoren gekend in het harde standpunt dat de fractieleider in zijn gesprek met Verin ga heeft ingenomen. 'De fractie had gister ochtend wel vergaderd over de stand van zaken met betrekking tot de kabinetsfor matie, maar aan Van Agt niet de opdracht meegegeven uitsluitend concessies van PvdA en D’66 te eisen. In de eerste twintig weken van dit jaar daalde de produktie van de spinnerijen met 3 procent en de afzet aan derden van deze spinnerijen was 6 procent lager. De produktie in de weverijen steeg daarente gen in vergelijking met de eerste twintig weken van 1976 met 1 procent. De af zet aan derden daalde echter met 3 procent. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Nederlands Insti tuut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR) heeft gisteren be kend gemaakt welke vijf Nederlanders zullen meedingen naar een functie aan boord van het ruimtelaboratorium Space lab, dat volgens de huidige plannen eind 1980 per Orbiter de ruimte in gaat voor wetenschappelijk onderzoek. In vier vol gende tests moeten zij zich meten met door negen andere Europese landen gese lecteerde vijftallen, waaruit in april 1978 de drie besten te voorschijn moeten komen. Met de rijkscommissie had minister Van Doorn ook geen overleg gevoerd toen be gin dit jaar de directeur van het Van Goghmuseum, drs. Emile R. Meijer, werd ontslagen. Dat de commissie ook buiten de benoemingsprocedure werd gehouden vindt zij kwalijker. Bovendien zegt de •- rijkscommissie, dat het haar ontgaat, waarom er nu nu de regering demissio nair is een definitieve benoeming moest komen. Voor de tijdelijke waarne ming was namelijk een bevredigende for mule gevonden, aldus de commissie. Het Landbouwschap constateerde aan het ejnd van het gesprek dat de zienswijze van de minister inzake de heffing niet overeenstemt met die van het Nederlandse georganiseerde landbouwbedrijfsleven. Het gaat zich nu op korte térmijn beraden over maatregelen die gewenst zijn, als de heffing op 16 september ingevoerd wordt. Daarnaast willen zij de aktie uitbreiden dooi- de 350 aangesloten telecommunica- tie-technici- die op de Britse vliegvelden k het radio- en radarverkeer met de toestel-1 len verzorgen - eveneens het parool tot staken te geven. De leider van de negen partijen omvat tende Pakistaanse Nationale Alliantie (PNA), de gepensioneerde luchtmaar schalk Asghar Chan, verklaarde op een persconferentie, dat het belangrijk is dat Bhoetto terechtstaat, ook al zou dat even tueel uitstel van de verkiezingen bete kenen. Dit concludeerde vandaag de voorzitter van de raad van bestuur, drs. W. A. J. Bogers, toen hij bij de herdenking van het vijfenzeventigjarig bestaan van DSM in Heerlen een terugblik wierp op de voorbije driekwart eeuw. Het actieprogram is thans vooral gericht op het behoud en de versterking van de concurrentiekracht, wat alleen bereikt kan worden door het op schaal houden van de gevestigde activiteiten en het op internationale schaal brengen van een aantal nog jonge activiteiten, zei hij. Hiermee is weer een investering van miljarden gemoeid, hetgeen een grote toe vloed van leenkapitaal onvermijdelijk maakt. Het eerste doel van deze voortgaande investeringsactiviteit is, aldus drs. Bogers, het herstel en de opvoering van de econo mische kracht van DSM. Dit doel is tevens het enige middel waarmee de bestaande werkgelegenheid kan worden versterkt, terwijl van de groei van DSM tevens een stimulans uitgaat op de economie van de streek en van het land. Volgens drs. Roeff valt ’ook aan een herstructurering in de weverij- en verede- LONDEN (Reuter). Het loonconflict tussen 850 Britse assistent-vluchtleiders en de raad voor de burgerluchtvaart (CAA) - hun werkgever - dreigt zich te gaan verharden. De CAA heeft de assis tent-vluchtleiders, wier stiptheidsaktie heeft geleid tot chaotische situaties in het Europese luchtverkeer maandag aange zegd, dat zij binnen 48 uur weer normaal aan het werk moeten gaan of anders zul len worden geschorst. BOGOTA (AFP). Een middelzware aardbeving die de afgelopen nacht een groot deel van het noordwesten van Co lumbia trof, heeft aan zeker drie mensen het leven gekost. Inmiddels heeft de CAA laten weten dat de luchtvaartmaatschappijen is gevraagd het aantal vluchten zoveel mogelijk in te krimpen. De CAA hoopt in staat te zijn 60 procent van het normale aanbod te kun nen verwerken. -y.sk xj ■s-nsftHjx* X<- wo»,

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4