Huwelijksjubileum in Zeeweg Ziekenhuis CDA-raadslid N. E. A. M. Kraetzer dient Stichting Santpoort van repliek Engelse dorpsomroeper zorgt nog steeds voor volksoploop Agenda Britse Week van 11 I J WEER STAPJE VERDER BRIEF VOL Ted Wilson kondigt Britse Week in IJmuiden aan REHABILITATIE NA 30 JAAR „TELEURSTELLING" EN SPIJT h* Pater Dorpsgebeuren Ritme ij 1 4 AUGUSTUS 19 7 7 3 1 WOENSDAG IJMOND VELSEN (Van één onzer verslaggevers) iet IJMUIDEN. Bert Ummels is de naam van de man die het volgende hoofdstuk zal inluiden van de reeds ruim 30-jarige geschiedenis van het na-oorlogse Oud-IJmuiden. De 26-jarige meester in de rechten is naar de mening van de (verantwoordelijkejwethouder J. W. Meijer, de man die past in de profielschets zoals die door het wijkcomité Oud- IJmuiden is ingediend. Bert Ummels w 1 (Van een onzer verslaggevers) GREAT-DUNMOW. Een doordringende bel klinkt aan houdend over het dorpsplein. In de doorgaans uitgestorven straatjes en stegen van het schil derachtige Engelse dorpje Dun mow is het opeens een drukte van belang. Binnen mum van tijd is een hele menigte verzameld in het hartje van het gehucht. De kroegen zijn uitgelopen, moeders zetten het vuurtje onder het prut telende avondeten lager en spoe den zich naar de dorpskern, blè rende koters achter zich aan zeu lend. Arbeiders van de plaatselij ke houtzagerij zijn ondanks het snerpende geluid van de machi nes ook gewaarschuwd. Zij leg gen eventjes het werk neer om zich bij de schare aan te sluiten. En daar komt zelfs de veldwach ter aanhollen, die zich anders kuierend voortbeweegt. fT 1 - I i i Bert Ummels is praatpaal van en voor oud-IJmuiden de kun- schappen aangevoerd die niet direct te maken hebben met de problematiek van de wijk. De wijk die zo langzamerhand het IJs- et 2,5 sichte pond naties vegen e mee veinig in de an de jen en .spart- gnjke jor vis kroon e twee perso orden, dat de Gent uitvoe- Bouw eft zijn 1. Er is i, zoda nu 8,3 worder :ent, al laag, ei al op d sr rent Op bescheiden wijze is dinsdag in het Zeeweg Ziekenhuis het zestigjarige huwelijksfeest gevierd van het echtpaar K. de Vries- Pieters. Omdat de 79-jarige mevrouw de Vries al enkele maanden in het ziekenhuis verblijft, moest de viering van dit jubileum op de afdeling gebeuren. Kinderen en kleinkinderen waren geko men, namens het gemeentebestuur bracht wethouder Th. C. Witte als loco-burgemeester van Velsen met zijn vrouw een felicita- tiebezoek, terwijl tevens de complete directie van het ziekenhuis het bruidspaar met deze voor ziekenhuis zeker bijzondere gelegenheid kwam feliciteren. Het echtpaar de Vries is afkomstig uit Drente. Zij ontmoetten elkaar in Nieuw-Amsterdam, waar eens in de vier maanden een grote markt met kermis het dorpsleven kwam opvrolijken. „Met- In de opsomming van kwaliteiten waar aan de man, die als „coördinator” is aange steld, dient te voldoen zijn geen eigen- Verantwoordelijk voor de massale volksoploop is Ted Wilson, de dorpsom roeper van Dunmow. Met het oorverdo vende geluid van zijn glimmende bel die wachten moe is „eist" dat er iets gebeurt aan de leefbaarheid van het woongebied dat zo ongeveer op instorten staat. Met taaie volharding hebben de bewoners 30 jaar gevochten voor herstel van hun ge bied dat zwaar geschonden uit de oorlog kwam. Er is veel gepraat. Te veel gepraat vinden de bewoners. Het is nu de hoogste tijd dat de rehabilitatie van Oud IJmuiden daadwerkelijk ter hand wordt genomen. male omstandigheden,” zo begint de alom bekende omroeper hijgend, „kost ’t me geen enkele moeite. Dan doe ik de ronde door het dorp en blijf op iedere hoek van de straat staan om het nieuws door te geven”. Vandaar dat hij het ambt bekleedt voor de eer. En Wilson doet het met genoegen want hij vindt ’t heerlijk aanwezig te zijn bij allerlei manifestaties. Het grootste festijn in Dunmow is ongetwijfeld de hulde die gebracht wordt aan het geluk kigste echtpaar van het dorp. Een drietal rechters verkiest dit paartje nadat het heeft moeten aantonen dat het één jaar en één dag zonder heibel heeft geleefd. Uiteraard zijn er meer stelletjes die dit wel willen bewijzen. De getuigenverklaringen zijn dan be palend. De openbare „rechtszitting” is een vertoning waarvan het hele dor£ getuige is. Ted Wilson sluit het schouw spel af met de uitreiking van de prijs voor het zielsgelukkige paar, een stuk spek Drs. N E. A. M. Kraetzer van de CDA- fractie uit de Velsense gemeenteraad. woningzoekenden zijn voor wie voorals nog vrijwel geen mogelijkheden van huis vesting aanwezig zijn”. Dat de veronderstelling juist is en dat deze feiten bij de stichting bekend zijn, kan op basis van de door het bestuur verzonden brief worden betwijfeld. Hierin werd immers gesteld dat woningen wel bedoeld zouden zijn voor mensen die van buitenaf naar de gemeente zouden komen, terwijl tevens de suggestie werd gedaan dat met name IJmuiden nog wel ruimte voor woningbouw had te bieden. De heer Kraetzer heeft z’n twijfels over de argumenten die het stichtingsbestuur ter verdediging van haar standpunt heeft aangevoerd: „De Velserbroekpolder heeft geen waardevolle grond”, aldus dit raads lid in zijn brief”, en is uit landschappelijk oogpunt ook niet zéér aantrekkelijk. „Wo ningbouw aan de oostzijde van de rijks weg zou van Santpoort een mooi afgerond dorp kunnen maken; in feite ligt er nu aan de westzijde van de rijksweg een half dorp”. Vervolgens verklaart de briefschrijver hoe noodzaketlijk het is voor de gemeente dat het bevolkingscijfer op peil blijft, ter wijl bebouwing van de Velserbroek in de eerste plaats moet blijven dienen om de woningnood in deze gemeente belangrijk terug te dringen. Dat wellicht ook inwo ners van andere IJmond-gemeenten in de Velserbroek woonruimte zouden kunnen vinden, komt daar nog bij, aldus de heer Kraetzer. In geval de bewoners van Oud IJmuiden het niet eens zijn met de gemeentelijke plannen ten aanzien van hun woongebied lijkt de positie van gemeenteambtenaar Bert Ummels nauwelijks neutraal. Zelf zegt hij daarover. „Ik ga uit van een situa tie van wederzijds vertrouwen. Ik ben er van overtuigd dat ik me toch erg ga con formeren aan de belangen van de wijk. Dat moet het volgens mij mogelijk maken stagnatie door ongenoegen te voorkomen of te beperken. Als er zich een conflictsitu atie voordoet om tafel blijven zitten en de problemen uitpraten. Dat geldt voor de wijkbewoners maar evenzeer voor de ge meente. Ik geloof dat er veel zaken niet tot een goed einde worden gebracht omdat dat te weinig gebeurt.” Het totaalplan Oud-IJmuiden hoopt wet houder Meijer nog in de maand september te presenteren. „Het moet mogelijk zijn om volgend jaar daadwerkelijk van start te gaan. Maar ik blijf gloeiend voorzichtig met voorspellingen. Als ik data noem wek ik verwachtigen. Laten we zoveel mogelijk proberen teleurstellingen te voorkomen.” de ven ibi- De >ge- dng de zal ids- eer- die igen ;ens ble- mei ver- it deze rd. Er Z tot 4 Bert Ummels belandde op het stadhuis in Velsen nadat hij zijn rechtenstudie in Utrecht had beëindigd. Dat is nu twee jaar geleden. Zijn jeugd sleet hij in Heerlen. Na de lagere school kwam hij voor zijn mid delbare schoolopleiding bjj de paters op het Bernardinuscollege. Zonder omhaal van veel woorden vertelt hij ooit wel eens met de gedachte te hebben rondgelopen om pater te worden. „Maar”, zo voegt hij er direct aan toe, „dat was van korte duur hoor. Na enige bezinning kreeg ik andere aspiraties.” Bert Ummels, geboren en getogen in het roomse nest, keerde de kerk zijn rug toe en besteedde in Utrecht veel tijd aan rechts- adviezen aan burgers door middel van een ar- op- lag iga ite als ran L Of Bert Ummels is verleden week donder dag op visite geweest bij de kerngroep van IJMUIDEN. Aan de vooravond van de Britse Week, heeft het Stads centrum IJmuiden het definitieve programma gepresenteerd van dit groots opgezette evenement. De fees telijkheden gaan morgen, 1 septem ber, van start nadat de consul-gene- raal de Week officieel heeft geopend. Dit gebeurt in de Burgerzaal van het stadhuis. Waar vervolgens een optre den plaatsheeft van enkele fluitspe lers en een folkloristische groep. Op 3 september volgt een uitvoering van de Morris dancers op het Marktplein en Plein 1945 Deze dansgroep is te zien om elf uur ’s morgens, om half soort rechtswinkel die hij met een paar studiegenoten op poten zette Na twee jaar stadhuis heeft Ummels ontegenzeggelijk nog weinig ambtelijks. Hij ziet zijn nieuwe functie als een uitdaging. Het feit dat hij gebonden is aan het gemeentelijk be stuursapparaat voelt hij niet als een be lemmering om die taak naar behoren en volledig in het belang van de bewoners van Oud IJmuiden uit te voeren. De inventarisatie van wat er aan be woonbaar en onbewoonbaar in Oud IJ muiden is te vinden is vrijwel afgerond. Aan de hand van deze en nog een aantal gegevens die belangrijk zijn voor rehabili tatie'van de wijk zal een totaalplan worden gecrëerd. Dat plan zal in grote lijnen aan geven hoe men zich de invulling van open plekken voorstelt en het aanzicht dat de huizen zullen bieden die voor herstel in aanmerking komen. Bij dat laatste speelt het particuliere dan wel het gemeentelijk bezit een rol. Bert Ummels wil er naar streven de belangen van beide groeperin gen zoveel mogelijk parallel te schakelen. Het nieuwe gezicht van de wijk zal gefa seerd worden uitgevoerd. Voorrang zal worden verleend aan nieuwbouw op het open terrein dat als speelterrein voor de jeugd al ettelijke jaren braak ligt. De vol tooiing van de circa honderd woningen die daar zullen verrijzen zal moeten aanslui ten op de rehabilitatie van het gebied dat nu nog wordt bewoond. Noch wethouder Meijer, noch coördina tor Ummels durven zich bij benadering te wagen aan een voorspelling omtrent het tijdstip dat de zaak geklaard zal zijn. „We zijn te veel afhankelijk van procedures waarbij hogere overheidsorganen een be langrijke stem hebben”, aldus Meijer. iterdai» heekta- ip basis net ge •nt wor ten 8,71 In zijn brief schrijft de heer Kraetzer niet alleen als raadslid, maar tevens als inwoner van de gemeente Velsen teleurge steld te zijn over de brief van het stich tingsbestuur. Hij stelt dat het college en de gemeenteraad (zoals ook oud-wethouder C. Ockeloen) grote voorstanders zijn van bebouwing van de Velserbroek. „Het zal u bekend zijn”, aldus de brief, „dat de mogelijkheden van woningbouw in de gemeente Velsen vrijwel uitgeput zijn, maar dat er daarbij nog ca. 2000 flict ders ■aart ih te .ssis- iktie nhet inge- I maal i zul- drie 's middags en half vijf 's mid dags. Vanaf tien uur ’s morgens mar cheert er een doedelzakband door het stadscentrum. De etalagewedstrijd begint op 7 september met als prijzen twee reizen voor twee personen naar Engeland. De uitreiking hiervan heeft plaats op de sluitingsdag, 10 september. Tijdens de Britse Week is in de Burgerzaal een expositie ingericht van kunstvoorwerpen. In de hal van het gemeentehuis pronken copieën van de Britse kroonjuwelen. Een deel van Tuctomia, het Brits Madurodam, is opgesteld bij een groot warenhuis. hij met de rechterhand op en neer be weegt, heeft hij iedereen op de been gebracht. Want elke inwoner van het gemoedelijke plaatsje weet wat deze alarmering te betekenen heeft. Ted Wil son heeft iets te melden. Hij zal een verklaring voorlezen, een aankondiging doen of rapport uitbren gen over een gebeurtenis. Het kan een treurig bericht zijn, doch ook een blijde boodschap. Niemand weet ’t precies. De nieuwsgierigheid doet jan en alleman sa menkomen bij de omroeper. In een grote kring gaan ze om hem heen staan in afwachting van zijn mededelingen. Met een drie maal herhaalde yell maant hij tot stilte. Dan verheft hij zijn stem en de woorden rollen uit zijn mond. Scherp articulerend en met een fors volume doet hij kond van een vergadering van het districtsbestuur. Een bijeenkomst waar op de hoge heren bestuurders zich zullen buigen over het wel en wee van het on derdanige Dunmow, dat immers in het graafschap Essex een weinig voorname plaats inneemt. Als alle dorpelingen zijn afgedropen en de tapperij op het pleintje weer volop draait, wist Wilson met een grote zakdoek zich het zweet van het voorhoofd. Hij puft en blaast, kan nog geen normaal woord uitbrengen. In de verzengende hit te, gehuld in het authentieke gewaad was het dit-maal geen makkie. „Onder nor- (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Het CDA-raadslid drs. N. E. A. M. Kraetzer heeft het bestuur van de Stichting Santpoort een brief ge schreven waarin hij zijn afkeuring laat blijken over de stellingname van deze stichting inzake bebouwing van de Vel- serbroekpolder. Het stichtingsbestuur had in een schrijven aan het college van Gedeputeerde Staten laten weten wo ningbouw in de Velserbroek op alle fron ten af te wijzen. het wijkcomité Oud IJmuiden. Het was niet helemaal een kennismakingsvisite want de kersverse coördinator zat namens de gemeente al in het rehabilitatieteam voor de wijk. De laatste tijd heeft hij zich intensief bezig gehouden met zaken op het gebied van ruimtelijke ordening. Met na me aan de bepaling van het standpunt van de gemeente Velsen inzake de zogenoemde Noron-nota heeft Ummels zijn steentje bij gedragen. Die zaak is min of meer afge rond. Ook andere functies (secretaris van de commissie woningtekort gebied IJ- mond, secretaris van de stuurgroep alleen staanden en 2-persoonshuishoudens) zul len door hem worden ingeleverd’ als de werkzaamheden ten behoeve van de nieuwe functie dat noodzakelijk maken. Evenals wethouder Meijer is Bert Ummels er van doordrongen dat voor Oud IJmui den de tijd van wachten voorbij is. Dat de mensen het wachten zat zijn. aiden mica- elden estel-1 jl tot I kon- voor I in op I ,’ordt :n dat -aagd in te ijn 60 kun- Vaak kiest hij voor een drukbezochte gelegenheid als standplaats voor het ver spreiden van zijn berichten. Totlop de dag van vandaag verslapt de’ aandacht voor de sympathieke omroeper van Dun mow geenszins. Het plaatselijke dagblad heeft hem niet kunnen verdringen. In de regionale televisie behoeft hij geen ge duchte concurrent te zien. Zelf zegt hij over die modernere communicatievor men: „In de krant lezen de mensen over veel berichten heen. Ze laten hun ogen over de pagina’s dwalen en zijn niet ge spitst op de echte nieuwtjes. De tv schenkt te weinig aandacht aan het dorpsgebeuren. Zodoende is er voor mij nog een taak weggelegd. Het is diezelfde Ted Wilson die dezer dagen in IJmuiden de Britse Week zal aankondigen. Een evenement waar hij erg naar heeft uitgekeken want het is voor hem de eerste keer sinds de oorlog dat hij het vasteland van Europa bezoekt. De oorzaak hiervan? Hij grinnikt een beetje. „Ach", zegt hij bijna verontschul digend, „ik ben zo gehecht aan Engeland en aan deze omgeving dat ik nooit be hoefte heb gehad buitenlandse reisjes te maken”. De uitnodiging om in Nederland zijn stem te laten klinken, heeft hij met plezier aanvaard. Wilson haalt zijn schouders op, als hem wordt gevraagd waarom nou juist hij is uitverkoren tot deze erefunctie in IJmuiden. Doch ieder een in Dunmow weet de ware reden. Wilson behoort namelijk tot de allerbeste dorpsomroepers van Groot-Brittannië. Tijdens de nationale wedstrijden die jaarlijks in Hastings wórden gehouden, is hij reeds vier keer tot kampioen uitgeroe pen. Een prestatie die geen van de dertig ♦mededingers om de eerste plaats ooit heeft bereikt. Hij betreedt het strijdperk steeds in dezelfde uitdossing, het officiële tenue met de jabot onder de kin. Toch speelt de kledij geen rol bij de beoordeling De jury, bestaande uit be kende tv-sterren en figuren uit de show- Dorpsomroeper Ted Wilson in vol ornaat. Zijn krachtige stem schalt al meer dan twintig jaar door het lieflijke dorpje. wereld, is geïnstalleerd in een geblindeer de caravan op zo’n zeventig meter af stand van de omroeper. Van belang is uitsluitend het stemvolume en de duide lijkheid. Na enig aandringen is Wilson gereid het''geheim van een eerste klas omroeper prijs te geven. „Je moet de woorden scherp en zuiver uitspreken. Daarbij mag je niet schromen de mond wagenwijd open te zetten. Doorslagge vend is het ritme waarin de woorden elkaar opvolgen. Wie die regelmaat een maal te pakken heeft, kan zich tot het gilde van omroepers rekenen”. Ted Wil son die dit bijzondere baantje al ruim twintig jaar uitoefent, ontvangt een hono rarium van zes oude pennies per jaar Het is een symbolisch bedrag dat sinds 1100 niet meer is gewijzigd een in de mallemolen gingen”, vertelt de bruidegom.” om elkaar wat beter te leren kennen, hè. Toen we tweeëneenhalf jaar later trouwden was zij negentien en ik eenentwintig jaar. Na zo’n tien jaren in Drente vertrok het echtpaar naar het westen. In IJmuiden werkte de heer de Vries ondermeer aan de grote sluis, maar z’n langste werkperiode hier was in dienst van de afdeling onderhoud bij Openbare Werken, tot hij bijna zeven tien jaar geleden werd gepensioneerd. Met drie zonen en een dochter, elf kleinkinderen en zes achterkleinkinderen is de familie de Vries uitgegroeid tot een hele club, zoals een van de familieleden zei. Daarom waren twee bezoekperiodes georganiseerd zodat het echtpaar de Vries in rustige sfeer toch van deze dag konden genieten. X Als laatste onderdeel van deze brief maakt de heer Kraetzer zijn ongenoegen bekend over het feit dat de stichting Sant poort haar brief aan GS heeft gestuurd zonder het gemeentebestuur van Velsen daarvan op de hoogte te brengen. „Het spijt mij, waar u regelmatig contact met de gemeente zo zeer op prijs stelt, dat u uw brief heeft geschreven zonder voor overleg met de gemeente; het gemeente bestuur kan zich, naar mijn mening, te recht gepasseerd voelen”. De Velserbroekpolder komt als gunstig ste bouwlocatie uit de bus wanneer men vergelijkt met de alternatieven voor het gebied tussen Haarlem en Hoofddorp en met de mogelijke uitbreiding van Heems kerk richting Castricum, zo is de strekking in de brief en op basis hiervan adviseert de heer Kraetzer het stichtingsbestuur „het plan Wissing voor de Velserbroek nog eens in te zien”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5