Over IJmuiden gesproken Witte Tejater Bejaardenclub nu agenda heeft hulp nodig Auto in brand Jeugdolympiade Leger des Heils in de vishal wat vertel je me nou? havcn- berichten. burgerlijke stand Q ”De Schouw” PIONIER VAN IJMUIDEN in Faillissementen RBJ AUGUSTUS WOENSDAG 19 7 7 IJMOND 7 De Brennabor N r VELSEN HEEMSKERK BEVERWIJK Het Rondje Heemskerk Velsen-IJmuiden Beverwijk Velsen-Noord Wijk aan Zee In en om Haarlem L&sW 3 <4? I het dolle heen”, 12 j. Donderdag 14,19 en 21.15 u.: „The sting”, Afdelingsvoorzitter E. Sanders bleek ijmuiden Woensdag aangekomen: Tor Scandinavia, Noordzee; Doris, Ha- HAARLEM. De rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: de be sloten vennootschap Sanchez Sanchez B.V., handelsnaam El Meson Del Gitano, gevestigd Beverwijk, Meerstraat 50; rech- ter-commissaris mevr. Mr. C.A. Terwee- van Hilten; curator? mr. J.H. van der Veen, Haarlem, Nieuwe Gracht 49-51. aanleg van het Noordzeekanaal te hebben verkocht lieten ze het duinterrein waar IJmuiden ten doop was gehouden stukje voor stukje egaliseren. Ze maakten ook een bouwplan voor IJmuiden voor ze definitief grond aan parciulierken gingen verkopen. KUIJPER HAD AL meteen een voorlo pige afspraak gemaakt voor een plaats aan de Kanaalstraat, het meest zeewaarts van de eerste bebouwing. Daar was het dat hij zich op 30 april 1878 vestigde in een huis dat in het eenvoudige Ijmuiden een bezienswaardigheid was. Het pand getuigde volop van het goede doen waar in Kuijper verkeerde; de IJmuidenaren spraken direct al van „een deftige fami lie”. Een grote vestibule van wit marmer imponeerde iedere bezoeker. Dan volgde een brede gang met een lengte van onge veer tien meter, ook al van wit marmer. Rechts bevond zich een grote suite, links was de riante ontvangkamer. Daarachter waren de kamers voor huiselijk gebruik en een imposante keuken. Het huis telde W ij kerstraatweg. uur. GEEN WONDER DAT een zo energiek en succesrijk man door IJmuiden werd aangewezen toen het voor het eerste een vertegenwoordiger in de gemeenteraad mocht kiezen, op 16 december 1879. Kuij per behartigde er de belangen van de jonge plaats die voor hem „de” plaats was geworden tot zijn dood op 19 maart 1900. Zijn zakelijke activiteiten werden voort gezet door de twee mannen in wie hij het volste vertrouwen had gehad: Simon Bakker, zijn manus van alles en Pieter Dijksen, zijn neef. Samen zouden deze een groot aandeel in de opbloei van het IJmuiden van de twintigste eeuw hebben. De naam van de firma die zij vormden zou er gaan klinken als een klok: Bakker en Diiksen. Scandinavia, Noordzee; Estestrom, Mana ger; Arteaga, Hamburg. Woensdag vertrokken: Djatibarang, Antwerpen; Autostrada, Harwich; Hamburg, Christobal; Hannau, La Querra; Bayerenstein, Antwerpen; Messiniaki Idea, Trondheim. Dinsdag aangekomen: Rzeszow, Sino; Trans Germania, Hami- na; Johanna Catharina, Bilbao; Bruces- tan, Hamburg; Kwintebank, R’dam; San- dettibank, R’dam; Tor Scandinavia, Go tenborg; Ocean Shore, Cont. Plat, Velsen; Mariann, Canvey; Pep Sky, Milos, IJmui den. „De Brennabor, waarover lezer T. C. Bakker schreef, was een Duitse auto. Die was oorspronkelijk eigendom van de Kat- wijkse reder v. d. Duik. Hij was er een keer mee naar zijn loggers in de haven van IJmuiden gaan kijken. Op de terug weg ging hij ’s nachts benzine tanken bij Van Rooijen op de Zeeweg. De benzine werd in die tijd nog in blikken verkocht die in een kist bij fe detailhandelaar kwa men. Van Rooijen wilde die blikken niet missen en vroeg er daarom 25 statiegeld voor - per stuk. Van Rooijen toonde zove el belangstelling voor de Brennabor dat xde reder zei: je kunt 'm overnemen als je maar zorgt voor een nieuwe wagen. Dat gebeurde. Van Rooijen bestelde een auto bij de importeur Leonard Lang en lever de deze in Katwijk af, vanwaar hij met de Brennabor terugkeerde. Zijn zoons Arie en Evert hadden het autorijden gauw onder de knie. Daardoor kan Van Rooijen de auto verhuren, uitsluitend met chauf feur, voor 25 per dag. Daarbij werd afge sproken dat de chauffeur bij de familie hoorde, met andere woorden hetzelfde natje en droogje kreeg”. (Insider, Bever wijk). Reacties op deze rubriek: schriftelijk bureau van dit blad met vermelding „IJ muiden wat vertel je me nou?”, telefo nisch 023-378601. VELSEN-NOORD. Na zeventwintig jaar een redelijk goed onderkomen te heb ben gehad in ontmoetingscentrum „De Meerpaal” aan de Banjaertstraat dat wegens een niet haalbare exploitatie per 1 GEBOREN Bianca H.J.P. d.v. H. W. Niesten enH. W de Graaf, Kim, d.v. M. Zonneveld en A. E. Neelen; Karina, d.v. K J BeSseling en E W G. Rumping, Wendy, d.v. S. G. Kooij- stra en J. P G. Scholts; Klazina W d.v A. J G. Bussen en A Koppe. OVERLEDEN: C. J. Moniharapon, 8 jr., IJmuiden; J. van Veldhuizen, 70 jr., echtgenoot van: M. E. Slotemaker, IJmuiden; M. A. Traan, 88 jr., Santpoort; A. Verschoor, 89 jr., weduwe van: J. Visser, IJmuiden; E. Krab, 78 jr., weduwe van: A. Jongejan, IJmui den; J. K. Bakker, 69 jr., echtgenoot van: M. H. Burggraeve, Ijmuiden; J. Workum, 68 jr., echtgenoot van: C. de Best, IJ muiden. GEBOREN: J. M. van Zonderen-van der Zwan, d., IJmuiden; M. T. F. Bruisschaart-Baur, d., IJmuiden; T. Padmos-van Duijvenvoorde, d., IJmuiden; J. J. M. Blom-Mul, z., IJmui den; P. Schaap-Spoelstra, z., IJmuiden; E. van Opbergen+Stoker, d., Ijmuiden; K. van der Schalk-Eilert, z., IJmuiden. in voorraad. DAT KUIJPER van alles durfde te on dernemen bleek toen de visserij zich steeds meer op IJmuiden ging richten. In die tijd zonder de fabricage van „kun stijs” moest de vis in goede staat worden gehouden met ijs dat in de wintermaan den uit de vijvers van de buitenplaatsen Velserbeek en Rooswijk werd gehaald en in speciaal daarvoor gebouwde kelders in Ijmuiden werd bewaard tot er bij stijgen de temperaturen kopers kwamen opda gen. De vraag werd zo groot dat de vijvers en ook de sloten er niet meer aan konden voldoen. Kuijper charterde prompt een Noors zeilschip dat ijsblokken naar IJ muiden bracht. OOK DEZE ONDERNEMING werd een grandioos succes. Het zeilschip meer de aan de westkant van het Noordzeeka naal, bij de steiger van Goedkoop waar de ijsblokken werden gelost met een hand- lier. Een grote tweepuntige grijparm van ijzer werd in zo’n blok met een gewicht van honderd kilo gedrukt. Daarna zwaai de de laadboom over naar de wal waar disselwagens klaar stonden om de partij in ontvangst te nemen. Zware paarden trokken de wagens naar de Bik en Ar- noldkade waar de blokken in een ijskel der werden opgeslagen. De vishandelaar Visser begon hier een nevenactiviteit: hij verkocht het ijs in gemalen toestand. NOG EEN INITIATIEF van Kuijper: een visafslag. Op het zogenoemde Doua- nehoogtetje, de plaats waar de Kanaal straat naar het Noordzeekanaal afbuigt, verkocht Kuijper de vangsten van sloe- GEHUWD: J. H. dc Boer en J. M. Zonneveld, H. J. M. ten Berge en M. de Roo, J. G. Termes en L. M. A. Horvat, J. P. Zonneveld en C. C. J. Kabel, J. Stavenuiter en H. A. van Buren, H. C. M. de Wit en G. J. C. van der Kolk, E. E. Brouwer en E. Spiessens, W L. de Vries en C. G. Groot, J de Jong en M. A. Peters. OVERLEDEN: Bartels, geb. De Wolf, Engeliena Anna Maria Helena, geboren 20 mei 1903. ONDERTROUWD: R Muizer en P. M. van Oevelen, R J. Bruijns en S J. M. Riteco, N. J. M. Roozen en M. K. Zijlstra. GEHUWD: N. de Vries en W. A. A. M. van der Leden, J. C. de Jong en M. A. de Munck, P. C. Slobbe en M. S. Tiebosch, R. Schouten en M de Wijs, C. van ’t Wel en M. R. Stappers, K. Schoen en H. Knecht, N. de Ridder en J. Cats. OVERLEDEN C. Berghuis, oud 46 jaar; C. G. Boom, oud 73 jaar, geh. gew. m. J. K. J. Dijcks; J Hoven, oud 83 jaar; R. Markx, oud 76 jaar; J. P. Duin, oud 66 jaar. ONDERTROUWD G. Gerritsen en J. S. de Boer, M, Demir en M. I. Rodino Otero, J. J. Bregonje en M. A. Hagendoorn, A. J. Verhart en G. M. de Wildt, M. Hoekema en Y. Tindal, S. A. H. Bos en A. Hibma, J. W. M. Schram en J. N. de Reus, R. O. Vos en A. van Ess, G. Pot en C. F. Oosterman, P. Kern en D. Middel koop. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (ingang Oude Groen markt 9). Donderdag 15 u.: Orgelconcert door stadsorganist Piet Kee. GEHUWD: J. Egbers-M. R. C. L. van Breemen, Zwa nenburg; L. Rijs-T. H. Jonker, IJmuiden; B. A. Odijk-M. Hulsman, Ijmuiden; H. B. Haanappel-A. H. van Rigteren, Santpoort; A. de Bruin-B. Quist, IJmuiden; H. I. P. van Kuijeren-M. A. M. Schoemaker, Sant poort; H. van Straten-E. de Ruiter, Bever wijk; A. A. Demmers-E. van der Lugt, IJmuiden; A. Zijl-G. Ras, IJmuiden; A. den Hollander-L. W. C. Terstal, Oudorp N.H.; C. J. Boontjes-E. Deen, IJmuiden. Deze zomer zijn volgens plan in het Witte Tejater de verbouwwerkzaamheden be gonnen. Voor de medewerkers, die de ver bouwing helemaal zelf doen, kwam hier iets meer voor kijken dan verwacht, waar door de verbouwing later klaar zal zijn dan oorspronkelijkverwacht. Nu kunnen de voorstellingen in september wel door gang vinden in een van de andere ruimten, zij het dat daar de nodige voorzieningen kunnen worden getroffen. Daarom wordt medewerking verzocht aan Velsenaren die een en ander van het gevraagde kunnen bieden. De mensen die hiertoe in staat zijn, worden verzocht omstreeks zes uur te bel len naar 023-376170 of 02550-16407, waarna de spullen kunnen worden afgehaald. zal steeds bestemd zijn voor de wekelijkse klaverjasdrive voor dames en heren. Voor de min of meer invalide bejaarden, die in „De Meerpaal” de laatste jaren op weg naar de soos een stenen trap tegenkwa men, is het een grote verbetering dat nu zonder moeite ook met de rolstoel De Schouwzalen kunnen worden bereikt. „U schreef over het Rondje, de pantof felparade van de jeugd in Oranjestraat- Kanaalstraat die later voor een deel werd voortgezet in de Kennemerlaan. Ik herin ner me dat er een verbod kwam om ’s avonds in groepjes in de Kennemerlaan stil te staan. Toen we dat toch deden, bij sigarenmagazijn Blok tegenover bakker Gorter, werden we met z’n vieren door de politie uit de groep gehaald. We kregen een bekeuring, ik meen van vijf gulden. Wat de pantoffelparades betreft, je had ze dus in het Rondje en in de Kennemerlaan maar ook in de Breestraat van Beverwijk. Dat maakte het mogelijk dat jongens drie afspraken met verschillende meisjes in één week hadden: zaterdag in het Rondje, zondag in de Breestraat en woensdag in de Kennemerlaan”. (P. C. A. de Jong, IJ muiden). DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Woe. volwas. 19-21 uur. Beneluxlaan volw. 19-21 u. do. ge sloten. Zwembad De Waterakkers, Kerkweg. Buiten bad geopend van 9-20 uur Wegens gebrek aan baten is opgeheven het faillissement van: Money Service B.V., Haarlem, Oranjeboomstraat 86, uitge sproken op 30 oktober 1973, curator Mr. H.J.F. Reeringh Haarlem. (Lange ,Sex belevenissen”, en 21.30 u.: GEBOREN: Sandy van Es, Danielle Johanna van Aalst, Richard Schavemaker, Annerriarie Loose, Chantal Myriam Prust. werkclub hebben. De woensdagmiddag mina, Velsen; Bison, Cont. Plat, IJmuiden; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Ham- mondia, Bremen; Jan Tavenier, Huddiks- val, Zaandam; Erik, Swinoujscie. VELSEN. In de Diezestraat heeft I dinsdagavond een auto in brand gestaan. Het brandje, dat snel door de brandweer kon worden geblust, was ontstaan door terugslag van de carburateur in het motor compartiment. Omdat de brand zich tot de motor heeft beperkt, was de schade welis waar aanzienlijk, maar de auto is niet geheel vernield. VELSEN. De medewerkers van het Witte Tejater aan de Kanaalstraat, waar ook Filmhuis Velsen en het Jazzhuis Vel sen zijn gevestigd, doen in de huidige verbouwingsnood een beroep op de inwo ners van Velsen om mogelijk te maken dat de in september geplande voorstellin gen toch zij het tijdelijk in een andere ruimte van het grote gebouw door kunnen gaan. De meest noodzakelijke voorwerpen waar men hiervoor behoefte aan heeft zijn: een ventilator met groot vermogen, een spoelbak voor in de foyer, twee (tafelmodel-)koelkasten en (sloop- thout als balken, vloerdelen of schroten. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Do. geopend van 13-16.30 uur. Woekeven 22, ledenvergadering PSP, aanvang 20 uur. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Dinsdag vertrokken: Frederikh Tsandér, Ventpils; Sunbergh Head, Londen; Sabae, Bremen, Ijmuiden; Autority Le Havre, Beverwijk; Nopal Brane o, Southampton; Corvus, Ipswich; Plancius, Londonderry, IJmuiden; Bra- don, Dartmore; Cape Shore, Cont. Plat. Velsen; Nountpark, St. Malo; Gladonia, R’dam; Trans Germania, Antwerpen; Hol- I lo, r Plat, IJmuiden; Torsten, R’dam; Hektos, (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 160 kg. tong; 2 kisten tarbot en griet; 26 kisten kabeljauw; 1 kist wijting; 22 kisten schol; 49 kisten schar; 12 kisten makreel en 18 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: grote en grootmiddel tong 13,80-13,68; kleinmid del tong 14,80-13,67; tong één 13,20-11,60; tong twee 10,40-8,66; tarbot 15,60. Per 40 kg.: tarbot 316-208; griet 173; kabeljauw vijf 66-54; schol vier 108-76; makreel twee 45-44; schar 84-76; harders 140; horsmakreel 34-24; bot 24; rode poon twee 114-90. De besommingen waren: UK 48 1.720; WR 98 ƒ2.720; IJM 18 ƒ2.320; IJM 27 4.060. Toneelschuur I (Smedestr. 23). Donderdag 20.30 u.: Cabaret Don Quishocking met „Af- scheidstournee I” BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur „Een brug te ver” TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Ge opend di. t/m zat. van 10-12 en 14-17 uur. Museum Beeckestijn. Rijksweg Velsen. Ten toonstelling „Buitenplaatsen in Velsen”. Ge opend van 10-12 en 14-17 uur. Maandags ge sloten. Noordelijk koetshuis: dagelijks 14-17 uur be halve maandag, grafiek Frans de Haas. Pieter Vermeulenmuseum. Expositie over de geschiedenis van IJmuiden, havens en zee en het leven van „Ome Ko”, een oud-IJmuidenaar. Open: 9.30-16.30 uur, zat. 19.00-14.00 uur, zondag gesloten Stadhuis. Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Vitrine Burgerzaal: naaldkunst A. Luijting- van Diggelen Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemerstraat Velsen-Noord. Geopend dinsdags en donderdag van 10-16 uur en verder op aanvraag, tel. 02510- 91022 en 93088. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033 Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale Bibliotheek. Plein 1945, woensdag 14.30- 17.30 en 19.00-21.30 uur, donderdag 10.00- 12.30 en 14.30-17.30 uur. Bibliotheek Zeewijkplein, gesloten wegens vacantie. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg. Woensdag 14.30-17.30 uur, donder dag 15.30-17.30 uur. Sociëteit Asterix, geopend woensdagavond vanaf 20 uur. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, woensdag 10-12 uur creatief bezig zijn. 14.30- 16.30 uur dansen; donderdag 14.00-17.00 uur bejaardengymnastiek. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat, IJmuiden. Tel. 12464 of 18445 van 9-10 uur Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken Velserduinweg 52, Ijmuiden, ma. t/m vrij. 9-10 u. Tel. 02550-18830 en 22169 Sociaal Advies Bureau; spreekuur donderdag 9-10 uur Kanaalstraat 228, Ijmuiden, 11-12 uur „De Duinpan”, Duinweg, Santpoort-Zuid. Openluchtbad „De Heerenduinen”. Dagelijks geopend van 10-19 uur. Velserbad. woensdag gemengd zwemmen 21.30- 22.30; donderdag gemengd zwemmen 7-8, 12.10-13.10 en 16-17.15 uur Speeltuin „In Veilige Haven”. Dagelijks geo pend van 9.30-11.30 u. en van 13-16.30 uur. Informatiecentrum „Crayenstein”, Machine- weg, Spaarnwoude, informatie over recreatiege bied, zat. 13-17 uur, zondag 11-18 uur. Om half twee beginnen de spelen voor kinderen tussen 5 en 15 jaar die in een lange reeks behendigheidsspelen hun krachten kunnen zetten. De onderdelen zijn: autosteprace, skippybal, galgkegelen, minigolf, ringwerpen, sjoelbakschieten, doelgooien (korfbal), hindernisbaan en tenslotte ringsteken op de fiets. De prijs uitreiking is om half vijf door wethouder H. Scheeper. Er zijn voor winnaars op de diverse onderdelen fraaie bekers te win nen. Aan alle deelnemende kinderen wor den zondagmiddag om 4 uur tijdens een speciale dienst in het Leger des Heilsge- bouw aan de Edisonstraat sportdiploma’s uitgereikt. Voor deze bijeenkomst was een opmer kelijke belangstelling van de leden, die al snel tot de conclusie kwamen in de beide te gebruiken ruime zalen een prachtig onder komen te hebben gevonden. Emden, Ijmuiden; Titan Service, Cont. I 1+ T Tmi lidzxv» Tnrof rm "O rl «->w» "LTr-kly4-»-»<-< j --- R’dam; Kostis Prois, Immingham; Tor dan ook verheugd zijn leden in deze omge- - - - 6 I ving te kunnen begroeten. De sociëteit zal i van maandag tot en met vrijdag voor de kaart- en biljartclub geopend zijn, van 14.00 tot 17.00 uur, terwijl de vrouwen elke i dinsdagmiddag op dezelfde tijd hun hand- door Jan van Baarsel BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Woe. 19 en 21.30 uur „Jaws”, 19.30 uur „Casanova”. Luxor Theater, Breestraat Woe. 19.30 uur „Een brug te ver”. TENTOONSTELLINGEN De Nieuwe Slof Kerkstraat. Ere-expositie van Arie Schouten uit Velsen-Noord. Geopend tot en met 25 september van ma. t/m vrij. 10-22 uur, zat. 14-17 uur. Zo. gesloten. DIVERSEN Sportfondsenbad, Kuikensweg. Buitenbad ge opend van 10-20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Woe.volw 19-21 uur, speel-o-theek 19-21 u. do. volw. 14-17.30 uur. Huize Scheijbeek, Velserweg. Do. wetswinkel voor gratis juridisch advies van 18-20 uur. Alarmnummers: politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000 Openbare bibliotheek, Dond. alle leeftijden 19-21.30 VELSEN. De heer G. Kwakkel, hoofd 1 van de afdeling jeugdzaken van de ge meente Velsen, geeft zaterdagmiddag om 1 uur het startsein voor de „Spel en Sport Olympiade 1977” een evenement van het Leger des Heils in IJmuiden. Op het sportterrein aan de Troelstraweg, waar de spelen worden gehouden, worden ver volgens ballonnen opgelaten door de kin deren die aan het sportfestijn deelnemen. Bij beschikking van de rechtbank is in de plaats van mej. Mr. H. Canters tot curator in het faillissement van Aanne- mings- en barbouwbedrijf „Unop” B.V. Haarlem, ’t Krom 22, uitgesproken 2 maart 1976: Mr. R. Hulkenberg, Haarlem, Oude Groenmarkt 18. Bij beschikking van de rechtbank is voorlopig surséance van betaling verleend aan: Bosscher B.V., statutair gevestigd Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmer meer, doch kantoorhoudende Vijfhuizen, gemeente Haarlemmermeer, Spaarneweg 33, met benoeming van mr. H.C.R.M. van Cranenburgh Haarlem, Wagenweg 61, tot bewindvoerder. De vergadering der credi teuren is bepaald op dinsdag 25 oktober 1977 15.00 uur. piomersdorp IJmuiden niet het type van de man die het wel even zou maken. „Ik ben nou eenmaal geen geld”, zei hij wan neer iemand hem voor een of andere waaghalserij uitdaagde. Maar als het om de zaak ging stond hij voor niets en niemand. Zwemmen kon hij niet maar als de klarering van een schip op de altijd waakzame concurrentie moest worden v- eroverd was de kleinste, wankelste vlet voor hem groot en degelijk genoeg. Hij was echter pas in zijn element wanneer hij vletterlieden kon charteren om met een van hun voortreffelijke boten een heel eind de zee op te gaan, niet om de genoegens van het varen maar om bij voorbeeld een vette hap uit Zuid-Ameri- ka op te vangen die op weg naar IJmui den was. Zo had de jonge plaats alle respect voor de handige wijze waarop hij met behulp van vletterlieden als eerste bij die „Novascotie-schoener” ad weten te komen en daarmee de gewenste opdrach ten had verworven om het schip straks van al het mogelijke te voorzien. Al dat twee verdiepingen. Onder het gehele mogelijke had S. P. Kuijper in Ijmuiden pand bevond zich een reusachtige kelder waarin onder meer brandstoffen waren opgeslagen. S. P KUIJPER ontwikkelde nu hij dit houvast in Ijmuiden had steeds meer activiteiten. Hij was behalve scheepsa gent expediteur, commissionnair, assu- rantiebezorger en incasseerder, zoals zijn briefhoofd vermeldde. Maar zijn aan dacht richtte zich op een nog uitgestrek- ter terrein. Hij had daarbij een „rechter hand” die voor hem van onschatbare waarde was: Simon Antonius Bakker. Diens functie werd aangeduid als water klerk wat hij ook in Den Helder was geweest maar in feite was hij bij de veel zijdige zaken van Kuijper in IJmuiden de manus van alles. Kuijper drufde op rede lijke basis van alles te ondernemen. Bak ker zag kans dat goed uit te voeren, hoe talrijk en groot de problemen ook waren. TÓCH WAS Simon Antonius Bakker, op 31 mei 1859 in Den Helder geboren uit het huwelijk van Jacob Bakker en Geer- truida Maria Vliek, in het nogal ruige Toneelschuur III (Smedestr. 23). Openbare repetities: Toneelgroep Centrum met „Tussen de middag” en „Later op de avond”. I september zijn deuren voor het vereni gingsleven moest sluiten kon de afde ling Velsen-Noord van de Algemene Bond van Bejaarden dinsdagmiddag voor de eerste maal haar nieuwe domein in het cultureel gebouw „De Schouw” aan de Bleyenhoevelaan betrekken. Voor het af delingsbestuur was het daarom prettig hieraan een wat feestelijk cachet te geven om zo bij de aanvang van het sociëteits- 1 werk in dit gebouw wat aandacht te be steden. Het huis van S. P. Kuijper in de Kanaalstraat, versierd ter ere van Koninginnedag, aan het einde van de vorige eeuw. Rechts op de foto mevrouw Kuijper, vervolgens haar man, dan dochter Janette, neef Pieter Dijksen, stationschef Hendrik Langeveld (die chef van het Centraal station in Amsterdam zou worden), twee timmerlieden die zeer waarschijnlijk de versiering hadden verzorgd en vermoedelijk de architect Kramer. Rechts ziet men twee kinderen van S. A. Bakker onder wie de nu te Hoensbroek wonende P. J. Bakker die ons deze fraaie foto ter beschikking stelde. Daarnaast twee kinderen van de stationschef. pen en beugers, levende kabeljauw en levende schelvis; alles lag nog te sparte len terwijl het op de kopers wachtte. Kuijper stelde als afslager zijn neef Pieter Dijksen aan. Men kan zich voor stellen dat het in het grote huis van Kuij per waar hij naar de gewoonte van die tijd ook kantoor hield een druk komen en gaan was, nu zoveel zakelijke activiteiten van daaruit werden geleid. Fascinerend voor iedere bezoeker was hoe Kuijper de voor zijn kantoor zo kostbare tijd in de vestibule liet aangeven. Van vader op zoon zijn verhalen overgeleverd over een uniek staand horloge dat daar was opge steld. Het was rijkelijk voorzien van zon, maan en sterren, van molens en vissersfi- guren. Als de klok sloeg kwam alles in beweging. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30 en 20 u. „Black Sunday”, 16 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u j. Donderdag 19 en 21.15 u.: 14 4 IJMUIDEN HAD nog geen woningen voor particulieren toen de cargadoor Si mon Pieter Kuijper er zaken kwam doen. Wat er stond was speciaal gebouwd voor de mannen van de sluizen, de douane, het loodswezen en dergelijke onmisbare diensten. Het kleumde allemaal zo’n bee tje bij elkaar aan de kant van het Noord zeekanaal, nog geurend naar verf en teer maar in feite niet meer dan een decor voor de schepelingen van verre die dach ten dat er een woonplaats achter moest liggen; ze ontdekten alleen duinterrein. DE CARGADOOR Kuijper vestigde zich voorlopig in Beverwijk dat al op eeuwen kon terugkijken. Met zijn rijtuig was hij via de bosrijke restanten van de Breesaap in de kortste keren bij de mon ding van het kanaal waar hij voor zijn zaak een nieuwe toekomst zag. Hij was geboren op Texel als telg van Cornells Pieter Kuijper en Jannetje Daalder, op 12 januari 1836. Zijn beroep in Den Helder werd dat van scheepsagent, een functie met een traditie die terugging tot de twee de helft van de achttiende eeuw. Hij werd een welgesteld man. TOEN HET KANAAL van Amsterdam door Holland op zijn smalst naar de Noordzee werd aangelegd had Kuijper al gauw begrepen dat het getij voor het volop bloeiende Nieuwediep spoedig zou verlopen en dat hij dus zijn baken zou moeten verzetten. Nuchter, zonder plaat selijk chauvinisme redenerend, kon men er van op aan dat de grote scheepvaart het lange, smalle, bochtige, kortom sterk verouderde Noordhollands kanaal voor de nieuwe vaarweg zou gaan inwisselen. Daarom behoorde Kuijper tot de eersten die van Den Helder naar IJmuiden kwamen. ALLE BESCHIKBARE grond bleek daar in handen van Bik en Arnold, zwa- gekrs, die de Breesaap als geldbelegging hadden gekocht vóór de kanaalplannen waren goedgekeurd en het ontstaan van IJmuiden zich duidelijk was gaan afteke nen. Een uitstekende geldbelegging der halve. Na tegen een alleszins redelijke prijs een deel van hun gebied voor de DIVERSEN Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a Woe, alle leeftijden 19-21 uur. „Blue Movie”, 16 j. Donderdag 19 en 21.15 u „Terug uit de hel”, 14 j. Lido (Houtplein) 19 en 21.30 u. „Twee door het dolle heen”, 12 j. Donderdag 14,19 en 21.15 u.: „Speedtrap”, 16 j. Luxor (Gr.Houtstr.) 20 u.: „Een brug te ver”, 12 j. Donderdag 14, 19 en 21.30 u.: „Slapshot”, 16 j. Roxy (KI. Houtstr.) 19 en 21.30 u.: „Het de buut”, 16 j. Donderdag 14.30, 19 en 21.30 u.: „The last tycoon’, 12 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.30 12 j. Cinema Quirinus Internationaal Veerstr.) 19, 20.15, 21.30 u.: „Sex be 18 j. Donderdag 14, 15.15, 19, 20.15 „Baby-sitter”, 16 j. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein). Donderdag 20.15 u.: Guus Hermus en Jeroen Krabbé „Moordspel”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7