GESCHIKT TERREIN WAS MOEILIJK TE VINDEN Ton voor bouwstudie Wij ker broek Tuinbaas H. de Vries tevreden over restauratie van de bomen Pompstation over op zelfbediening '-Miiiuimlïji s ■P' M I k i /te. Beplanting van braakliggende terreintjes in Hofdijkstraat Vrije middag voor ambtenaren Raad Beverwijk op 8 september V Bridgen bij ,,De Jump” tl I1 AUGUSTUS WOENSDAG 3 1 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK (Van een onzer verslaggevers) V TUINBAAS H. M. DE VRIES is een man, die zich vlijtig en vol overgave wijdt aan het onderhouden en restaureren van het weel derige lover in het particuliere wandelpark rond het aloude huis Akerendam en het splinternieuwe woonoord voor ouderen van de Stichting Sluyterman van Loo. BEVERWIJK. De Wijker broekpolder, dat schitterende brokje groen, blijft lonken. F» X HRS’ 0 Nieuwe Bernhardschool aan Hoflanderweg (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Park Akerendam van ondergang gered De achterzijde van het statige buiten Akerendam. De gemeente wil honderdduizend gul den uitgeven voor een onderzoek of de ontwikkeling van het terrein ten oosten van Rijksweg 9 tot woongebied plantech- nisch en financieel haalbaar is. Op deze locatie, 5500 m2 groot, is ruimte voldoende om in de nabije toekomst ook een afdeling voor zeer jeugdigen te bouwen. BEVERWIJK. De nieuwe Prins Bernhardschool voor bui tengewoon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden zal worden gebouwd op een terrein ten noorden van de Hoflanderweg, schuin tegenover de Kruisweg. broekpolder (zie foto) te beoordelen. Het provinciaal bestuur heeft al lang te ken nen gegeven weinig enthousiasme voor de „In het begin van deze eeuw werd op tal van buitenplaatsen de Engelse land schapsstijl Ingevoerd met als hoofdmo tief het laten groeien van bomen en plan ten in de vorm, zoals de natuur die aan geeft. Een lofwaardig streven natuurlijk, maar eerst ingrijpen in het vormproces en dan Gods water over Gods akker laten Wijkerbroekpolder op te kunnen brengen. Het onderzoek wordt gesplitst in vier delen. Na elke fase is het mogelijk met het Tuinbaas H. de Vries (rechts) en zijn assistent, J. Majoor zijn verantwoordelijk voor het reilen en zeilen in het park Akerendam. De sloop van de oude bebouwing in de buurt is het woonklimaat in de omgeving niet ten goede gekomen, zo menen B. en W. Hoewel er momenteel alles aan wordt ge daan om de bebouwing te handhaven en te verbeteren zijn er open ruimten, die het aanzien van de buurt nadelig beïnvloeden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Donderdagmiddag 1 september zullen alle afdelingen van de gemeentesecretarie, het kantoor van de kassier, alle afdelingen van de dienst ge meentewerken en de gemeentelijk sociale dienst voor het publiek gesloten zijn. Don derdagmiddag wordt op de Marquettelaan de jaarlijkse harddraverij gehouden. Men wil nu de open ruimte tijdelijk gaan beplanten. Achterin het park, naast de opslag schuur van tuinbaas De Vries en zijn assistent J. N. Majoor, ligt een brokje grond, waar in de nabije toekomst de bewoners van heh woonoord eigenhan dig bloemen en planten kunnen gaan kweken. Het staat nu nog vol met aller hande soorten planten, die bloemen le veren voor beide huizen. „Wij hebben onze handen vol aan het park en de daktuin van het nieuwe huis,,’ zegt de tuinbaas. „En het leek ons een goed idee om de grond te verkavelen en aan de geïnteresseerde volkstuinders van ons huis te geven”. Zo gaat dat in het brokje groene long van Beverwijk, recht tegen over het NS-station, met de hoge kolos van het Rode Kruis Ziekenhuis als naas te buur. VELSEN. Twee weken voor het einde van de zomercompetitie heeft bridgeclub „De Jump” de volgende uitslagen. Bak- kum-van Hesteren 62 1/2; Van de Burg- Kramer sr. 61; Wareman-Breur 59 1/2; Baggerman-Schade 57 1/2; Gebr. van der Vlugt 57 1/2; Sprang-Jansen 54; Kramer- Ris 49 1/2; Siegers-Timmer 49 1/2; echtpaar Strubbe 45 1/2; Boemder-Kramer jr. 43. Wanneer bij deze club de wintercompeti tie van start gaat, kunnen nieuwe spelers weer lid worden. Bij voldoende belangstel ling zal ook een cursus voor beginners worden opgezet. De club speelt in het Pau^. latsgebouw aan de Willemsbeek- weg op de maandagavond. Inlichtingen zijn verkrijgbaar op de telefoonnummers 15992 (J. Kramer) en 023-375336 (C. Kra mer). Voor de cursus is opgave mogelijk op telefoonnummer 10787. BEVERWIJK Donderdagavond, 8 september, om half acht, begint de raads vergadering. De raadsleden hebben van B en W. een 23 punten tellende agenda ont vangen. SANTPOORT. Op de Velsense ge meentesecretarie ligt een aanvraag voor wijziging van een hinderwetvergunning ter inzage van Esso Nederland bv. Esso wil op Rijksweg 9 in Santpoort het bestaande benzinestation op zelfbediening gaan om schakelen. De veranderingen houden ver der in uitbreiding van de ondergrondse bewaarplaats van benzine, autogasolie en Ipg en de opslagruimte voor afgewerkte olie. Tegen de hinderwetaanvraag kunnen tot uiterlijk 30 september bezwaarschrif ten worden ingediend. Bezwaren kunnen op 14 september om 10 uur v.m. mondeling worden toegelicht in het Velsense stadhuis ten overstaan van een of meer leden van het Velsense college. De bezwaarschriften dienen aan het college te zijn gericht. Bomen over bomen en planten is hem niet vreemd. De 44-jarige Beverwijker trad een paar jaar geleden in dienst van de Stichting en heeft in die periode het park tot een waar wandeleldorado omgetoverd. In eendrachtige samenwer king met boomchirurgen en de Neer- lands bekendste dendroloog S. Dooren- bos uit Den Haag onderging het groen rond Akerendam „een face-Iift”, een res- tauratiebeurt”. rurg heeft niet alleen de bomen rond de vijver onder het mes gehad, maar ook de overige bomen in het park, die dringend hulp nodig hadden. Zo zijn in vijf bomen de ingerotte plekken uitgezaagd en schoongemaakt. Onder in de wond heeft ie een drainagebuisje ir gebracht om het overtollige water af te voeren. Ja, joh’ het is met recht vakwerk van een chirurg”. In de NORON-nota van het provinciaal bestuur werd de bebouwing van deze pol der afgewezen en wees de provincie de IJmond de weg naar het Noorderveld, het poene gebied tussen Heemskerk en Uit feest. Daar zouden ongeveer 3000 huizen febouwd kunnen worden. Maar de IJmond is niet geholpen met die 3000 huizen en dringt er bij de provincie op aan jók de Velserbroekpolder met huizen vol te bouwen. In een gezamenlijke reactie van Heems kerk, Beverwijk en Velsen werd op de nodzaak van die twee bouwlocaties ge rezen. De woningproblematiek in de Jmond is groot. Bij afwijzing van de 'elserbroekpolder blijft bouwen in de Fijkerbroekpolder nodig. B. en W. van Beverwijk willen nu een rondige studie laten uitvoeren om de aalbaarheid van bouwen in de Wijker- P- BEVERWIJK. B. en W. stellen de gemeenteraad voor 16.000 beschikbaar te stellen voor beplanting van enige braakliggende terreintjes aan de Hofdijk straat. Met het buurtcomité zijn al bespre kingen gevoerd, die hebben geresulteerd in een beplantingsschema. lopen Kan naiuurujK niet”, vertelt de heer De Vries”. Zo’n 160 jaar geleden werden hier linden aangeplant. Door de bomen in de jeugdstadia in te toppen ontwikkelden ze zich in een zogenoemde kandelabervorm. Deze groeiwijze geeft beschutte plaatsen in een park door een haagvorm. Maar als die groeiwijze niet goed wordt begeleid dreigt er een ramp. Zoals hier in dit park. De bomen rond de vijver hadden enorme zijtakken ontwik keld die over het water hingen en de druk op de bast enorm verhoogden. Die tak ken heeft de boomchirurg ingekort en het resultaat is gewoonweg schitterend. De bomen zien er nu goed uit, overal jonge loten van 1 meter lengte en met een groot gaaf blad, en dat ondanks het kou de voorjaar en zomerweer. De boomchi- B. en W. van Beverwijk hebben samen met de schoolleiding naarstig naar een geschikt bouwterrein gezocht. Aan de huidige bouwlokatie aan de Hoflanderweg kleven wel enige bezwaren, die voornamelijk gericht zijn op de ligging van de grond ten (Van een onzer verslaggevers) onderzoek te stoppen. Het voorstel van B. en W. wordt in de raadsvergadering op 8 september behandeld. De nieuwe Prins Bernhardschool blijft in de omgeving van de sporthal. De gemeente wil zo spoedig mogelijk met de nieuwbouw beginnen. De school is momenteel gehuisves- tigd in barakken aan de Adrechemlaan. Wilt u bij het overmaken van uw abonnementsgeld via giro of bank uitsluitend gebruik maken van de stortingsacceptgirokaart welke U wordt toegestuurd? Dat voorkomt misverstanden, en onze administratie kan uw beta ling sneller verwerken. Tuinbaas De Vries is er heilig van overtuigd, dat, als er niet tijdig zou zijn ingegrepen, het park rond Huize Ake rendam langzaam maar zeker was gaan afsterven. „In het Akerendampark zit een onder houdshiaat van zeker 60 jaar Wij zijn nog net op tijd om de zaak onder controle te brengen want elke storm of orkaan zou steeds grotere vernielingen aangericht hebben”. Jammergenoeg is het park niet geopend voor de geïnte resseerde voorbijganger. Alleen de be woners van oud-Akerendam en het nieuwe woonoord voor ouderen hebben toegang tot de wandelpaden, de gazons, de vijverpartij en de bloementuin. „Zo gauw je park openstelt voor het publiek ben je verkocht. Nee, ik geloof dat de Stichting het zo maar laat. Trouwens, de bewoners van de huizen beschouwen het park zo’n beetje als hun eigendom. En ik verklap echt geen geheim als ik je vertel, dat de bewoners van het oude Huize Akerendam er aan moesten wennen dat hun park ook door de bewoners van het nieuwe woonoord mocht worden betre den. En u ziet het. De mensen genieten van een wandelingetje door het park”. Op die zonovergoten maandagmorgen kuieren een paar bejaarden onder het lover en voeren bij de vijver de kwaken de eenden, die zoetjes aan zijn gewend aan de dagelijkse pot van wit- en bruin brood. opzichte van de geplande verlengde Beneluxlaan, die natuurlijk geluidsoverlast van het verkeer oplevert. In een bespreking met de inspecteur van het buitengewoon onderwijs en de bouwkundi ge hoofdinspectie over een eerste schetsontwerp van de school is al te kennen gegeven, dat het bezwaar van de geluidsoverlast onderwijskundig niet onoverkomelijk is, iridien er met de bouw van de school rekening mee wordt gehouden door bijvoorbeeld het aanbrengen van een geluidswerende muur en het plaatsen van het motorisch/therapielokaal op een zodanige wijze dat dit lokaal als „buffer” kan dienen. De belangrijkste uitgangspunten voor de keuze van het bouwterrein zijn geweest de benodigde oppervlakte en de bereikbaarheid van de school (openbaar vervoer e.d.) in verband met de streekschoolfunctie, die de Prins Bernhardschool inneemt. Voor deze school wordt uitgegaan van 130 leerlingen. Een boom hoeft niet zo snel voor de bijl te gaan. Boomchirurg Copijn be vestigde in vijf bomen trekstangen om de gespleten en uitgevreesde stam bij een te houden. -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9