TAPIJTFABRIKANT MES STAAT ACHTER DE VAD BIJNA WEER DE MOOISTE LAAN van Goede resultaten bij jonge patiënten Tapijtfabriek met oudsher sterk sociaal beleid Grote collectie bier few „Prikkelt Afweertheorie Machtsmisbruik Economisch voordeel Dierproeven Als mens Misdadig 19 7 7 SEPTEMBER DONDERDAG T (Van onze redactie economie) GOIRLE. Voor het personeel is het „meneer Jan”. Voor collega’s- ondernemers „de linkse filosoof onder de werkgevers”. Jan Mes: een laatbloeier zonder chagrijn. „Mijn ideeën hebben helemaal niets met leeftijd te maken. Ik ben nu 57, maar ik ontmoet nog vaak jonge werkgevers die veel conservatiever zijn dan de heren van voor 1940”. (Van onze redactie bin nenland) AMSTERDAM. Tastbare vooruitgang is de laatste tijd geboekt in de strijd tegen leukemie (bloedkanker). Hoewel geen wezenlijke overeen stemming bestaat over de precieze oorzaak van deze ziekte, worden tal van goede resultaten ge meld, vooral bij de gene zing van jeugdige pa tiënten. Het kan echter nog wel 20 jaar duren voordat de medische we tenschap in staat zal zijn de mens, bijvoorbeeld door vaccinatie, tegen leukemie te beschermen. t - 1 Lw- O wee als de mens om de hoek komt kijken, Tastbare vooruitgang m strijd tegen leukemie en in itie. ers Bij Van Besouw zijn bewust drie pro- duktiebedrijven gemaakt, om kleine en dus overzichtelijke eenheden te houden. Dat moeten we ook durven toegeven. Het heeft ook nooit in de lijn van hun opleiding gelegen. Oei, nu zul je ze horen loeien, maar ondernemers kunnen het eigenlijk niet. Ze houden zich hoog. Bepaalde zaken hebben ze goed in de vingers, maar andere weten ze gewoon niet aan te pakken. En dah willen ze niet toegeven”. Men zit aan en doet mee. Dat kan soms zijn om de mantel uitgeveegd te krijgen, maar Wat het onderzoek op runde ren betreft neemt ons land een vooraanstaande plaats in. Het is het Centraal Dierkundig In stituut gelukt het leukemiever- oorzakende virus bij deze die- Bij enkele Zuidamerikaanse apesoorten komt een virus voor dat bij andere soorten leukemie kan opwekken. Men heeft nog geen aanwijzingen dat hierdoor bij de mens bloedkanker kan ontstaan. Een enigszins ver want virus is onder mensen wijdverbreid. Dit virus kan ook leiden tot de ziekte van Pfeif fer. Er zijn aanwijzingen dat in sommige gebieden van Afrika, waar nog veel malaria heerst, dit virus een vorm van lymf- klierkanker bij kinderen zou veroorzaken. ren te kweken. De originele runderstapel bleek geheel vrij van de ziekte te zijn. Leukemie werd bij geïmporteerde dieren gevonden. Nederland had altijd strenge voorschriften voor de invoer van koeien, maar in EEG-verband zijn die in 1965 verruimd. Door slachting van zieke koeien lukt het de ziekte in te dammen. Wij krijgen ze gewoon op recomman datie”. „Ik sta achter de vermogensaanwasde- ling (VAD). Werknemers hebben recht op een stuk overwinst. Ik weet alleen niet hoe hoog die zou moeten zijn. We keren zelf 15 procent van de overwinst uit een willekeu rig gekozen percentage uit. Misschien is het wel helemaal niet genoeg! Al vanaf beenmerg van een kind met leukemie, bleek dezelfde ziekte bij ratten op te wekken. Het bedrijf kent een lange sociale traditie. De grootvader van Jan Mes, Jan van Besouw, waarnaar het bedrijf „Dat betekent dat ik in de huid van de OR-leden moet kruipen om eikaars taal te kunnen verstaan. En dat is ontzettend moeilijk. Zo’n vergadering van tweeënhalf uur is veel zwaarder dan een hele dag met de commissarissen. Ondernemers die zeg gen dat een draaier alleen achter de draai bank thuishoort, en voor de rest de beslis singen aan de leiding moet overlaten, zijn eigenlijk onfatsoenlijk. Ze beweren daar eigenlijk mee dat „de kleine man” geen verstandige dingen kan zeggen. En dat bestrijd ik”. Maar niet zo normaal zijn een goed- keuringsrecht op een reglement voor het medewerkersbeleid, op de procedu re tot oplossing van persoonlijke en collectieve geschillen en op de toepas sing van het beroepsrecht. Opvallend is het lage ziekteverzuim bij de textielfa briek (slechts 5,6 procent) en het feit dat de onderneming uit principe geen bui tenlandse werknemers in dienst neemt. O- briekscommissie geheten. Maar ondanks die traditie draait het zeer moeilijk. Zelfs hier. Dat heeft gewoon te maken met het feit dat de leden van de ondernemingsraad vanuit hun opleiding, milieu en vanuit de vakorganisatie onvoldoende voor die taak worden klaargestoomd”. de ng t u n? te- „Maar we vergeten dat diezelfde werk nemer deel uitmaakt van de maatschappij, dat hij buiten het bedrijf een vrij mens is* en dan behoort hij dat ook voor een deel daarbinnen te zijn. Daaraan is niet te ont komen. En wie daar als ondernemer niet aan mee wil doen isoleert zich. Af en toe hoor ik wel eens van collega’s een struisvo gelpolitiek als ze tegen me zeggen: Ja, dat kan alleen maar bij jullie”. „Je mag binnenkomen, je werk doen en voor de rest je mond houden. Zo was het vroeger. Alles wat de baas zei, was goed. De tijden zijn inmiddels, geluk kig, veranderd. Nu komt er een moder ne en mondige werknemer het bedrijf in, die dank zij vorming en opleiding weet wat er in de wereld te koop is. Hij heeft niet alleen het recht, maar ook het kunnen in zich om volop in een bedrijf mee te draaien. Dan moet hij die kans ook krijgen". Hoe ondeskundig directeuren met hun personeel omgaan, blijkt volgens Jan Mes bijvoorbeeld bij het toespreken van jubila rissen. „Dat is toch een verguldsel. Meestal wordt de bewuste man nogal juichend toegesproken. Maar is 25 of 40 jaar in een bedrijf zijn nu iets om te feliciteren? Op zichzelf niet. Dat is alleen zo als je ja kunt zeggen op de vraag: ben je hier, bij Van Besouw, een stap verder gekomen? Heb je je kunnen ontplooien? Is er iets van je terechtgekomen’ „Mijn directiebureau is een vierkante tafel met daaraan acht stoelen. We praten met elkaar op gelijk niveau. Je hoeft hier niet onderdanig tegen een directiebureau aan te zitten met je knieën tegen een kou- we staalplaat. Ook in deze kamer moet je demonstreren en aangeven er niet boven te staan, maar er juist tussenin. Iedereen kan binnenkomen en voelt zich ook thuis. Kleinzoon Jan heeft dat beleid voort gezet, getuige de veranderingen die hij doorvoerde of binnenkort in statuten laat vastleggen. Een greep eruit: werk nemers hebben een medewerkerscon- tract, waarin naast de normale arbeid splicht zijn opgenomen: een recht op staken; de plicht om een onderling goe de verstandhouding te bevorderen en de plicht om geschillen - behoudens staking - aan bemiddeling te onderwer pen; het recht op een arbeidsplaats en geen willekeurige verplaatsing binnen het bedrijf; geen produktie waardoor schade wordt toegebracht aan het mi lieu; de ondernemingsraad is een van zelfsprekende zaak. 1908 komt deling van de overwinst voor in onze statuten, met andere woorden: de erkenning is er dat overwinst ontstaat door werknemers. U moet goed begrijpen dat wij er niet naar streven om de macht van de ene groep naar de andere over te hevelen. Niet van de kapitaalverschaffer naar de vakbeweging. Dat zou alleen een verschuiving van de macht zijn”. „Daar geloof ik helemaal niet in. Wij zijn niet zo’n apart bedrijf, we hebben alleen de instelling om het anders te willen. In de beslotenheid van andere direciekamers zou men er net zo over moeten durven denken en praten. Erkennen dat men als directeur macht heeft die te vaak mis bruikt en te weinig goed gebruikt wordt. Ik denk dat er te veel angst leeft onder de ondernemers. Angst voor iets dat ze niet kennen. Het gaat daarbij niet om een trap je hoger of lager. Men zal moeten demon streren over de kracht te beschikken om veranderingen in gang te durven zetten. Veranderingen die ze op alle mogelijke terreinen in de omgeving wel met het grootste gemak doorvoeren”. „Hoe voortvarend zijn ze niet als het aankomt op nieuwe verkooptechnieken, de ontwikkeling van producten, het veran deren van de administratie? Maar o wee als de factor arbeid, de mens, om de hoek komt kijken. Dan weten ze het ineens niet. Het feit dat maar weinig men sen op zeer jonge leeftijd kan ker krijgen, wordt nog al eens verklaard door de rol van het afweermechanisme in het li chaam, dat tegen infecties vecht. De laatste jaren is deze theorie enigszins op de tocht komen te staan. Er zijn diverse aanwijzingen dat de kankercel len zodanig van normale cellen verschillen, dat het lichaam ze als vreemd herkent. Vaak zou in een vroeg stadium de afweer voldoende zijn om het gezwel in bedwang te houden. Vandaar wellicht het( gering voorkomen van leukemie bij katten. toen hij omzoomd was Bij kippen en vooral bij mui zen zijn tal van erfelijke facto ren bekend, die weerstand te gen leukemievirus veroorza ken. Aan,de hand van de tot dusver gevonden resultaten zal in de toekomst de behandeling van leukemiepatiënten kunnen worden verbeterd. Vooral uit de VS zijn hoopgevende resul taten bekend, onder andere door combinatie van bestraling en medicijnen bij kinderen. De toegepaste medicijnen zijn ech ter agressief (kunnen normale cellen doden) en vertonen onge wenste bijverschijnselen. nodig hebben, moeten we onze spulletjes oppakken en aan de andere kant van de Middellandse Zee een tent opbouwen. Ik vind het bijna misdadig zoals wij de ar beidskrachten door Europa heen sleuren. En als het een beetje fout gaat, roets, allemaal eruit! We hebben ook genoeg mensen. Dat heeft ook te maken met de identiteit van het bedrijf. Wij hoeven zel den een personeelsadvertentie te plaatsen. „In de onderneming zijn veel meer be langhebbenden: ook de afnemers, zoals de winkeliers en consumenten. Het meest ur gent is echter om de factor arbeid, wat een rotwoord overigens, in de lift te zetten. En dat betekent wel dat anderen, zoals de aandeelhouders, in hun machtsdeel wor den beperkt. Het gaat om gelijkwaardig heid. We hebben hier eigenlijk al sinds 1904 een ondernemingsraad, toen fa- Jan Mes „prikkelt” graag collega’s-on- dernemers. Aanvallen en kritiek op werk gevers zijn vaak terecht, zegt hij. „Wij geven er zelf te veel aanleiding toe. Er lopen te veel ondernemers in Nederland rond die alle pogingen om het beeld van het ondernemerschap te verbeteren om zeep helpen. In feite functioneert de onder- *ming nog precies eender als 25 of 40 jaar /leden. De onderneming is een onderdeel p de maatschappij. Hij staat er niet aten, komt ook niet van esn vreemde laneet af! Toch denken we dat vaak. We bouwen ook zo: grote kolossen, aan de buitenkant het liefst geen ramen. Niemand kan naarbinnen kijken. En de werknemer die eenmaal de poort door is, kan alle hoop wel laten varen”. Leukemie komt voor in alle leeftijdsgroepen, maar vaak bij kinderen. De ziekte wordt niet alleen bij de mens gevonden, maar ook bij kippen, muizen, ratten, katten, honden, runde ren en enkele apesoorten. Zeer veel onderzoek is op muizen gedaan. Daarbij kwam vast te staan dat bij deze dieren de ziekte door radioactieve stra ling kan worden opgewekt en door chemische stoffen als ben zeen (in dit verband werd de kwestie-General Electric Plas tics in Bergen op Zoom ge noemd). De Maastrichtenaar Dré Devens neejt als hobby het verzamelen van bier. Niet zoveel mogelijk van hetzelfde merk, maar zoveel mogelijk verschillende merken. In zijn kelder staan nu al flessen en blikken van 87 verschillende merken opgeslagen. Zijn bedrijf heeft het hoofd boven water weten te houden door zich tien jaar geleden sterk te gaan specialise ren, door met zéér moderne apparatuur te gaan werken, die voorlopig in de ontwikkelingslanden niet aan bod komt. Vóór ’66 was de textielfabriek, zoals de directeur het noemt, „Wat Bra bants boertig en Bourgondisch gemak kelijk”. Dank zij het bijtijds omgooien van het roer gaat het de textielfabriek Van Besouw voor de wind. Werktijd verkortingen heeft het bedrijf met 330 werknemers niet gekend. Ieder jaar neemt de omzet toe, terwijl uitnodigin gen binnenstromen om op exclusieve shows in Turijn, Berlijn, Londen en Glasgow te verschijnen. Deze woorden zouden afkomstig kunnen zijn van een vakbondsman als Cees Schelling. Ze komen echter uit een geheel andere hoek, en wel van fabrieksdirecteur Jan Mes, Hij leidt een bedrijf in een van de moeilijkste bran ches van onze industrie: de textiel. In Goirle, vlak bij Tilburg, waar bedrijfss luitingen de afgelopen jaren aan de orde van de dag waren. „Machines moeten juist het werk doen waar de mens te goed voor is. De mens is de centrale figuur waar alles om draait. Al het andere staat tot zijn beschikking. Maar wat gebeurt? We maken de mens onderge schikt aan de techniek, de techniek over rompelt hem. Door fusie en overnames ontstaan steeds grotere bedrijven. En wat komt ervan terecht? Toch bijna niets, het rammelt bijna overal. Die vergroting van de ondernemingen zou juist moeten wor den teruggedrongen. Een bedrijf met een menselijke maat dient ervoor in de plaats te komen. Grote bedrijven zouden opge splitst moeten worden tot hooguit 150 a 200 man. Dat is nog een overzichtelijke maat, waarbij de man met de laatste verant woordelijkheid en de jongste bediende ei kaars betekenis nog kennen”. Daarnaast bleek spontaan opgetreden leukemie bij mui zen door erfelijk overgebrachte virussen te zijn veroorzaakt. Soortgelijke virussen werden ook gevonden bij kippen, kat ten, koeien en apen. Men heeft aanwijzingen gevonden dat in vele gevallen straling op som mige stoffen sluimerende, erfe lijk overgebrachte, leukemievi- russen kunnen activeren. Maar niet alle gevallen van aantas ting door straling of chemische stoffen hoeft een virus in het spel te zijn. Om deze theorie te bewijzen worden nu overal ter wereld onderzoekingen verricht. In dit verband is van belang dat het virus leukemie kan opwekken bij diverse soorten apen. Bij gibbonapen is een leukemievi rus gevonden, dat volgens som mige onderzoekers voorkomt in een aantal gevallen van leu kemie bij de mens. Een van die virussen, geïsoleerd uit het Een zijsprongetje naar de huidige scholen bouw wagend, zegt directeur Mes: „Die mammoetinstellingen met 1400 a 1500 leer lingen zijn toch eigenlijk een schande. El ke leerling verdwijnt er in de massa. Wat kan ervan terechtkomen als hij zijn vor ming krijgt aan een instelling waar de verhoudingen helemaal zoek zijn?”. Theoretisch is hei inenten te gen leukemie van runderen al mogelijk, in de praktijk echter nog niet doorgevoerd. Op expe rimentele basis heeft men ook al katten ingeënt. Verder gevor derd is de bestrijding van leu kemie bij kippen. Voor de vac cinatie van kuikens werd in Ne derland als eerste een vaccin ontwikkeld. In de nabije toe komst worden volledig virus vrije eieren mogelijk en zullen geen pluimveestapels meer vanwege leukemie moeten wor den afgeslacht. Het textielbedrijf kent geen buitenland se arbeiders. „Ik wil ze niet. Ik vind name lijk dat je het werk naar de arbeiders moet brengen en niet omgekeerd. Als we ze Het gaat om vermoedens die op vergelijking berusten, zegt een deel der onderzoekers. Als er een virus is dan gaat het om zeer kleine hoeveelheden, die bij toeval moeten worden ont dekt, op de manier zoals het virus is gevonden dat de ziekte van Pfeiffer (klierkoorts) ver oorzaakt. Leukemie vormt kwaadaardige bloedcellen op diverse plaatsen in het lichaam: beenmerg, lymfklieren en milt. Zij kunnen doordringen tot bij voorbeeld de nieren of de her senen. is genoemd, verschijnt in 1904 als een van de grote sociale pioniers. Ten be hoeve van de werknemers stelt hij rege lingen op die hier en daar nog als modern zijn te beschouwen: er komt een fabrieksraad, een voorloper van de huidige ondernemingsraad, een pensi oenregeling en een winstdelingsrege- ling. Nota bene als fabrieksdirecteur richtte hij 70 jaar geleden de bond van textielarbeiders St. Lambertus op. De in de gang van de fabriekshal opgestel de sculptuur van Jan van Besouw, die het personeel hem aanbood bij zijn afscheid, was niet beter in woorden uit te drukken dan in die ene zin: „Allen aan één die voor allen was”. Dit viel te vernemen op het onlangs in Amsterdam gehou den leukemiecongres, waar 450 deskundigen, onder wie 150 Amerikanen, de nieuwste on derzoekresultaten uitwissel den. Het medische ideaal is: ontstaan van leukemie te voor komen. Dit toekomstbeeld lijkt langzamerhand dichterbij te komen, vooral door de dierproeven die op uigebreide schaal worden genomen. Ook in ons land is men op dit gebied al flink gevorderd. Instellingen als TNO, het Nederlands Kan ker Instituut en het Centraal Diergeneeskundig Instituut hebben belangrijke ervaringen opgedaan. Leukemie ëntstaat door over- produktie van witte bloedli chaampjes. Veel onderzoekers menen dat er sprake is van een virus, andere denken dat met name bij de mens ook infec tie door kankerverwekkende stoffen een rol speelt. Daarover bleken op het congres menings verschillen te bestaan. Hoewel een leukemievirus bij sommige soorten apen en runderen is gevonden, is de toepasbaarheid op de mens niet algemeen aan vaard. „Ze zijn bang voor zwak of slap te wor den uitgeiriaakt als ze het andere eens zouden wagen. Voor een deel valt dat wel te begrijpen. Ik lijd daar zelf soms onder. Wortels naar het verleden die zeggen: maar jij bent de baas. Ik ontmoet de men sen nog in het bedrijf, en dan niet alleen als functionaris maar ook als mens. Je moet er als het ware middenin durven gaan staan. Niet autoritair en uit de hoogte doen. Kijk, in feite staan we hier met z’n driehonderddertigen naast elkaar. We zijn als mens gelijkwaardig, maar ongelijk in lengte en breedte. Wat betreft verantwoor delijkheid en kennis!”. De Middachterallee is bijna weer de mooiste laan van Nederland geworden. Al is deze laan in Arnhem nog niet wat hij vroeger was, met twee eeuwen oude beuken, de takken van de nu 20 jaar oude aanplant beginnen elkaar weer te raken en over enkele jaren kan het bladerdak over deze laan weer gesloten zijn. dan weten de ondernemers het ineens niet” „Ik heb als kleinzoon van Jan van Be souw natuurlijk een stuk traditie achter me. Als ik zeg dat personeelsbeleid, de sociale functie, gelijke waarde in de onder neming moet krijgen als andere functies, zoals produktieverkoop, dan zeg je nogal wat. Dat wil zeggen dat je met mensen bezig bent. Mensen zijn geen verlengstuk van machines”. het kan ook om gewoon eens op te beuren”. Er zal nog veel onderzoek no dig zijn, vooral op proefdieren, voordat optimale behande lingsmethoden worden gevon den. Er zijn trouwens ook vor men van leukemie bij de mens, die slecht op medicijnen reage ren. Hoopgevend is dat in Ame rika van een aantal kinderen, behandeld met straling en me dicijnen, na vijf jaar de helft nog leeft. Men meent dat hun verdere levenskansen nu gun stig kunnen worden beoor deeld. In ons land worden per jaar 1000 nieuwe leukemiege- vallen aangetoond, waarvan 400 bij kinderen. /'aS

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17