Geen eensgezindheid over beperking kernwapens Zonnewarmte voor bioscoop Carter ontvangt Oltmans niet Weer advocaat Misbruik psychiatrie Dissident Papiasjvili: neemt in Rusland toe UNESCO WORDT TOEGELATEN OP BEZETTE JORDAANOEVER Controverse over hongerstakende gevangenen Frankrijk wil bescherming van landbouw Meinhofgroep in arrest Gevecht wegens Hitlerfilm achtergrond i 1 1 VOLKSLIED Israel geeft voor het eerst toestemming PORTEFEUILLE Zuid-Afrika neemt Walvisbaai in bezit 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 SEPTEMBER DONDERDAG 1 2 en ng rd len len erd oot uld oek Als Spanje in EEG komt 1 BONN (Reuter). Moet een gevangene die in hongerstaking gaat om betere leefomstandighe den te verkrijgen in de gelegen heid worden gesteld van honger om te komen of moet hij ge dwongen worden gevoed? De justitiële autoriteiten van West- Duitsland staan voor deze, ken nelijk vooral in politiek opzicht, kwellende vraag nu mannelijke en vrouwelijke gevangenen in de Bondsrepubliek, op enkele uit zonderingen na, al meer dan vier weken in hongerstaking zijn. De kwestie van het gedwongen voe den is aan de orde gesteld door topjuristen, politici en de pers. Praktische redenen ling alig (Van onze redacteur in de Verenigde Staten, Henk Kolb) WASHINGTON. Op verzoek van de Verenigde Staten zijn de besprekingen over verdere beperking van strategische kernwapens, die volgende week in Wenen zouden plaats vinden tussen de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance en zijn Russi sche ambtgenoot Andrei Gromiko, uitgesteld. Reden voor het uitstel: „Belangrijke onopgeloste problemen”. L 1 Ontmoeting Vance-Gromiko uitgesteld (ADVERTENTIE) 1 2. Om te bevorderen dat het volkslied ook al op 1 september, tijdens de feeste lijkheden rond de eerste schooldag, kan worden gezongen, beveelt het ministerie aan, gebruik te maken van tapes en gram mofoonplaten. Vanaf 1 september zullen de radiouitzendingen ook steeds met het volkslied beginnen. 3. Alle leerplichtigen moeten in septem ber het zingen van het volkslied op de scholen oefenen. Deze leertijd dient afge sloten te worden met een kooruitvoering van het volkslied, met deelneming van de leerlingen, de leraren, de officiële verte genwoordigers en de ouders. 4. De nationale vlag moet op alle gebou wen van de onderwijsinstellingen worden gehesen op 8 maart, 22 april, 1 en 2 mei, 9 mei, 7 en 8 november en 5 december (Sinterklaas?), alsmede op alle andere feestdagen en bij andere plechtigheden. De vlag dient op een speciaal daartoe gecreëerde plaats te worden opgeborgen (in de Pionierskamer, in het Lenin-school- museum, in het museum van militaire en arbeidersroem, enzovoort). 5. De tekst van het volkslied van de USSR dient op een speciale plaats te wor den aangebracht, als regel in de aula van de school. Het wapen van de USSR moet aangebracht worden in het portaal en in de aula. 6. De verschillende ministeries van On derwijs van de republieken van de USSR moeten in samenwerking met de centrale comité’s van de Komsomols er zorg voor dragen dat de rituelen, verbonden aan de staatssymbolen van de USSR, wortel schieten in de leerprocessen aan de onder wijsinstellingen, waarbij systematisch en gericht het wezen en de betekenis van de staatssymbolen aan de leerlingen moeten worden verklaard. En nu citeer ik het slot van de bekendmaking even letterlijk: „De vergroting van de rol van de staats symbolen van de USSR in de opvoeding van de schoolgaande jeugd in de geest van het Sovjet-patriottisme en het proletari sche internationalisme, van de revolutio naire, militaire en arbeiderstradities van de communistische partij en het Sovjet volk, is een onvervreemdbaar deel van het onderwijs en opvoedingsproces, van de alzijdige oplossing van taken van de com munistische opvoeding van de opgroeien de generatie”. Hoe krijg je zo’n zin uit de pen, als minister van Onderwijs! De ruimte ont breekt me nu om ook nog aan te geven in welke opzichten het nieuwe Russische volkslied van het oude verschilt, maar dat komt morgen dan wel. Hoe vond u overi gens Sydney Poitier als dr. Prentice in de film „Raai eens wie er komen eten?”. Zou u uw hand nog op uw portefeuille houden als u met zo’n man op de tram stond? (Ik wel, ik zou bang zijn dat hij er stiekem geld in zou stoppen). Ie Ka- n met zeede- sreen- werd igeno- 'gelijk letho- ieren. eids- ners- m he lheid ader- s de lefa- van lagd van van hon- wor- een af en icht aar- n is slag id at van een lige de leu- ark lec- leb- ier- t is Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie zullen de bewinds lieden elkaar nu ontmoeten op 22 en 23 september, wanneer Gromiko in de Ver- BERLIJN (AP). In West-Berlijn is het tot een botsing gekomen tussen de politie en dertig jonge communisten, die voor een bioscoop demonstreerden tegen de vertoning van de film over Adolf Hitler van Joachim Fest. De communisten hadden een boeken stalletje ingericht op de stoep voor de bioscoop, waar de film draait. enigde Staten is met het oog op de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties. President Carter heeft de Sovjet-Unie in maart voorgesteld de strategische bewape ning aanmerkelijk verder te beperken dan was overeengekomen in 1974 te Vladivos tok tussen Ford en Breznjev. Vance’s be sprekingen in Moskou werden een totale mislukking. Later werden de landen het er in mei in Genève over eens een nieuw akkoord in drie fasen te bereiken. Niette min bleef de Sovjet-Unie hameren op het feit dat de Verenigde Staten met Carters voorstellen op zoek was naar eenzijdige voordeel. Kernproblemen die nog een rol spelen: de Amerikaanse Cruiseraket, waartegen de Russen niet over toereikende afweer beschikken, de Russische Backfirebomber (die eventueel als strategisch wapen zou kunnen worden gebruikt) en de Russische intercontinentale Raket SS-18, die veel zwaarder is dan de grootste Amerikaanse raketten en waarvoor Amerika een beper king in het nieuwe verdrag wil opnemen. Bovendien zijn smommige Amerikaanse deskundigen thans van mening dat het technisch vrijwel onuitvoerbaar zal zijn een wederzijds toezicht op het naleven van het verdrag vast te stellen. En zij zeggen erbij dat een verdrag wqarop geen contro le bestaat, slechter is dan helemaal geen verdrag. Deze kwestie zou tot één van de belangrijkste struikelblokken zijn uitge groeid. Volgens zegslieden in Washington zou den de VS en de Sovjet-Unie streven naar een compromis ter grootte van 2200 inter continentale raketten en bommenwerpers voor elk der partijen. In Vladivostok werd een aantal van 2400 overeengekomen Carter stelde in maart voor, veel verder te gaan, en wel tot 1800 a 2000 per land. Het compromis dat nu in de maak zou zijn, zou tevens voorzien in verdere onderhandelin- gen over wapenbeperking en het aanbren gen van kwalitatieve verbetering in be staande wapens. In een open brief aan de conferentie van de Wereldbond van Psychiaters in Hono- loeloe roept Papiasjvili zijn collega’s op „deze barbaarse vorm van schending van de mensenrechten” niet langer te negeren. JERUZALEM (UPI). Israel zal een onderzoekscommissie van de Unesco (de VN-organisatie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur) toelaten tot de bezette westelijke Jordaanoever, zo is gisteren van officiële zijde in Jeruzalem bekend gemaakt. Israel stelde zich op het standpunt dat dergelijke commissies vooringenomen zouden zijn, aangezien zij hun onderzoeksman daat ontleenden aan vijandige VN-resoluties. Tot dusver heeft Israel steeds geweigerd VN-commissies toe te laten tot de gebieden, die in 1967 op Jordanië, Egypte en Syrië werden veroverd. of negatief antwoord te geven, behalve wanneer zijn leven in gevaar is. De regering in Bonn is duidelijk van mening dat alles moet worden gedaan om het leven van elke gevangene te redden, zo niet uit ethische en humane overwegingen, dan zeker om praktische redenen - de dood van een van de hon gerstakers zou hem een martelaar ma ken en de gevolgen zouden erg bloedig kunnen zijn. Eén van de eerste leiders van de Baader-Meinhof-groep, Holger Meins, overleed in 1974 in de cel na een hongerstaking. De volgende dag werd de opperrechter van West-Berlijn doodge schoten. Hij beschrijft zijn werkervaringen in psychiatrische klinieken in Grozni in de Kaukasus, Tbilisi in Georgië en twee ziekenhuizen in Tsjecho-Slowakije na zijn examen in 1972 aan het Lunacharski me disch instituut in Astrakan. Hij zegt dat de gefingeerde diagnose om dissidenten de mond te snoeren vaak „schizofrenie” luidt. Hij geeft drie voor beelden van mensen die geen van allen geestesziek waren, maar schizofreen wer den verklaard „wegens hun kritiek op be paalde aspecten van het binnenlandse po litieke systeem in de Sovjet-Unie”. gewezen, omdat de artsen individueel en niet als WHO-delegatie optraden. In Jeruzalem werd niet gezegd op welke termijn een Unesco- delegatie mag worden verwacht. Het onderzoek van een dergelij ke groep zou zich bezig moeten houden met de door Israel uitgevoerde oudheidkundige opgravingen en de onderwijssituatie voor de autochtone bevolking. Op beide punten heeft Israel in VN-verband felle kritiek moeten slikken. Israel vindt dat de Unesco voor de delegatie deskundigen moet aanwijzen uit landen die diplomatieke betrekkingen onderhou den met de joodse staat. bruik van de psychiatrie niet volledig voor hun eigen inwoners kunnen verhullen. Dit heeft geleid tot een lager aanzien van de psychiatrie en tot het feit dat mensen, die werkelijk behoefte hebben aan geestelijke bijstand, te bang zijn om daarom te vragen”. PARIJS (UPI). De Franse president Giscard d’Estaing, heeft de Spaanse pre mier Suarez gisteren meegedeeld dat Spanje’s toelating tot de EEG niet het „opofferen” van de Franse landbouw mag betekenen. De waarschuwing van Giscard werd be kendgemaakt in een regeringsverklaring die werd uitgegeven na een werklunch van de Franse en Spaanse leiders in het Elysée-paleis. Een woordvoerder van oud-president Ford van Amerika heeft gisteren de bewering van Oltmans „belachelijk” genoemd, als zou Ford over bewijzen beschikken dat Lee Harvey Oswald slechts een „pion” was in de samenzwe ring tegen president Kennedy. De woordvoerder voegde eraan toe dat Ford geen behoefte heeft commentaar in deze zaak te leveren. BEL: (035) 10345 fge- t de itse ege- kle- sto- 5 len drie een ben Er zou nog een meer formele reden voor het uitstel denkbaar zijn geweest: de bij eenkomst van niet minder dan twintig Latijns-Amerikaanse staatshoofden op 7 september, die de ondertekening van het nieuwe akkoord over het Panamakanaal ongekende luister moeten komen bijzet ten, in weerwil van het feit dat dit verdrag in de Verenigde Staten op zeer sterke oppositie is gestuit. WASHINGTON (AFP). De Neder landse journalist Willem Oltmans zal niet door de Amerikaanse president Carter worden ontvangen. Oltmans had om een onderhoud met Carter ge vraagd. Hij zegt over bewijzen te be schikken dat de moordaanslag op pre sident John Kennedy het gevolg was van een complot. De bewijzen heeft hij gekregen van een man wiens naam hij aan Carter had willen onthullen. In een recente verklaring eiste Frankrijk dat de EEG beschermende maatregelen op het gebied van de landbouw zou nemen alvorens Spanje toe te laten. indis- nlden >r de in die an de iarige m ge- >mge- ihem- Jaar- ;t tot idige aan tat in iciële -inte- 1. srf is it de it tot n en De van s lei- Het gul- 'erk. als een itifi- i ge- tich- jaar Rot- and- •uim COMFORTABELE TOURINGCAR NODIG? Ook voor volverzorgde uitstapjes de beste! en het we- em iro- nu het sen ige- ?eft ing trijfël door Nico Scheepmaker^ STUTTGART (DPA). Een dag na de aanhouding van advocaat Armin Newer- la in de Baader-Meinhofaffaires, heeft de Westduitse politie gisteren in Stuttgart weer een medewerker van de naar Frank rijk uitgeweken advocaat Klaus Crois sant aangehouden. De nieuwe arrestant, Hans Dellwo, wordt ervan verdacht tot strafbare feiten te hebben aangezet en een misdadige ver eniging te hebben gesteund. Hans Dellwo is de broer van Karl-Heinz Dellwo, die voor de aanslag op de West duitse ambassade in Stockholm op 24 april 1975 tot tweemaal levenslang veroordeeld is. Ook Croissants medewerker Newerla wordt ervan beschuldigd tot strafbare fei ten te hebben aangespoord en een misda dige vereniging te hebben gesteund. Twaalf gedetineerde anarchisten heb ben woensdag de honger- en dorststaking beëindigd die zij ongeveer drie weken gele den begonnen waren om betere omstan digheden in de gevangenis af te dwingen. Achtentwintig gevangenen, onder wie alle leden van de zogeheten harde kern van de Baader-Meinhofbeweging, zetten hun hon ger- en dorststaking voort. vraag wanneer gedwongen voeding moet worden toegepast. Maar het is onvermij delijk vaag, aangezien het zoveel moge lijk is aangepast aan de eerste twee arti kelen van de Grondwet - eerbiediging van het menselijk leven en van de mense lijke waardigheid. Het proces van ge dwongen voeding - een zwakke maar tegenstribbelende gevangene vasthou den en een slangetje in zijn keel stoppen - eerbiedigt nauwelijks de waardigheid van zowel de gevangene als de dokter en kan op zich al de toestand van een zwak persoon aantasten, zo luidt het argument van tegenstanders. Paragraaf 101 van het W. v. S. zegt dat gedwongen voeding slechts kan worden toegepast als een hongerstaker in levens gevaar verkeert of als zijn gezondheid ernstig wordt bedreigd. Anderzijds kan men er niet toe overgaan als zij de ge zondheid van de gevangene in gevaar zou brengen. Van de autoriteiten wordt juri- discn ook niet verwacht dat ze een pa tiënt gedwongen voeden als hij in staat wordt geacht onafhankelijk een positief Giscard zei dat Suarez alle reden had „Spanje’s toelating tot de Europese Ge meenschap te wensen als een buurland en eer> latijns, democratisch en vriendschap pelijk land”. 1. Het nationale volkslied moet op alle onderwijsinstellingen op de volgende da gen worden gezongen: de Dag van de In ternationale Solidariteit van de Arbeiders, de Dag van de Overwinning, de Herden king van de Grote Oktober Revolutie, de Dag van de Grondwet, de belangrijke da tums van de Komsomol en de Pioniersor- ganisatie, en op de feestdagen bij het begin en het einde van het schooljaar. Het volks lied van de USSR moet staande gezongen en aangehoord worden, waarbij de Pio nier tj es de groet dienen te brengen. i Hij wijst ook op de gedwongen zieken huisopname van voormalige psychiatri sche patiënten tijdens politieke gebeurte nissen als verkiezingen en bezoeken van westerse politieke leiders. PRETORIA (RTR). De Zuidafrikaan- se regering heeft gisteren bepaald dat het ruim 1.000 vierkante kilometer metende gebied van de haven van Walvisbaai dat in Zuidwest-Afrika (Namibië) ligt vanaf vandaag niet meer tot Zuidwest-Afrika zal behoren, maar tot Zuid-Afrika. In een proclamatie zegt de regering in Pretoria dat het in de rede ligt en gewenst is dat Walvisbaai als enig gebied met een aan diep water liggende beschermde ha ven aan de verder ongenaakbare en ge vaarlijke kust van Zuidwest-Afrika wordt bestuurd als deel van Zuid-Afrika’s Kaap provincie. In juni had premier Vorster van Zuid- Afrika na besprekingen met vertegen woordigers van westelijke landen over de toekomst van Zuidwest-Afrika al in het parlement verklaard, dat Walvisbaai en een aantal eilandjes geen deel zouden uit maken van Zuidwest-Afrika wanneer dit onafhankelijk zou worden. Dat zou in 1979 moeten gebeuren. LONDEN (AP). De naar het westen uitgeweken Russische psychiater Avtan dil Papiasjvili heeft gisteren in Londen verklaard dat het misbruik van de psychi atrie in de Sovjet-Unie toeneemt en dat de mensen, die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, meestal bang zijn om erom te vragen. De noodzaak om de gevangenen in leven te houden is dus duidelijk, maar de oppositie en enkele kranten blijven nog steeds vraagtekens zetten bij de regels over het toepassen van gedwongen voeding. Jongens en meisjes, wat zeg ik: getrouw de mannen en vrouwen, vaders en moe ders van 24 jaar en jonger, hebben in de Sovjet-Unie nog nooit hun volkslied mo gen zingen. Moet dat geen verschrikkelijk trauma zijn geweest voor een zo zanglustig en patriottisch volk? Gelukkig is daar met ingang van vandaag een eind aan geko men: na twintig jaar mag het Russische volkslied weer gezongen worden, zij het in een andere versie dan in de jaren voordat Stalin door Chroesjtsjov ontmaskerd, werd. En het wordt ook meteen fors aange pakt, zoals uit een officiële bekendmaking van het ministerie van onderwijs blijkt. Ik- geef een en ander even verkort weer. Israel behoudt zich het recht van veto voor op de deelname van individuele delegatieleden, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het besluit zou ook van toepassing zijn op andere VN- organisaties, zoals de Wereld Gezondheidsorganisatie en de Inter nationale Arbeidsorganisatie. In politieke kringen in Washington wordt als één van de redenen voor het afzeggen van de ontmoeting in Wenen (die tegelijkertijd in Washington en in Moskou werd bekend gemaakt) gesuggereerd dat niet alleen met de Russen maar ook binnen de Amerikaanse regering geen overeen stemming kon worden bereikt over een methode om de impasse te doorbreken waarin de besprekingen nu al geruime tijd verkeren. Zonder uitzicht op het hanteren van een nieuwe versnelling zou de kans op enig succes in Wenen vrijwel nul zijn en noch de Amerikanen, noch de Russen heb ben er behoefte aan de ingewikkelde on- derhandelingen met eèn reeks van misluk te besprekingen te belasten. Papiasjvili en zijn Tsjechische vrouw Eva, een klinisch psychologe, hebben geen werkzaamheden verricht in psychiatri sche gevangenissen, waar vooraanstaande andersdenkenden soms worden opgeslo ten. „Voor gewone psychiaters is de toe- Op 3 oktober loopt het bestaande SALT- verdrag formeel af, maar de VS verwach ten geen problemen bij het bereiken van overeenkomst met de Sovjet-Unie om dit verdrag te laten doorlopen na die datum totdat een nieuwe overeenkomst kan wor den gesloten. Het is dan ook waarschijn lijk <|at dit het voornaamste punt van bespreking zal uitmaken eind september, want het moet uitgesloten worden geacht dat de VS en de Sovjet-Unie nog vóór de vervaldatum een nieuw SALT-akkoord zullen kunnen sluiten. drun Ensslin) zitten levenslang uit in de streng bewaakte Stammheim-gevange- nis in Stuttgart. De golf van hongerstakingen werd ver oorzaakt door een gevecht tussen gevan genen en bewakers in Stammlieim, waar na veel privileges werden opgeschort. Naarmate de hongerstakers zwakker zijn geworden is de controverse toegeno men over de vraag of en wanneer tot gedwongen voeding zou moeten worden overgegaan. Een opiniepeiling, uitge voerd voor het weekblad „Die Zeit”, toonde aan dat de meeste Westduitsers zich verzetten tegen gedwongen voeding en geloven dat het zijn eigen schuld is als een gevangene sterft. Het percentage te genstanders bedroeg 74, en slechts 13 procent verklaarde zich voorstander. Van de tegenstanders sprak 85 procent van „eigen schuld”. Openbare aanklager Kurt Rebmann staat een harde lijn voor. In een inter view met het conservatieve blad „Die Welt” zei hij: „Ik geloof dat we ons niet langer moeten laten chanteren door hon ger- en dorststakers. Het publiek wil ook dat we deze mensen hard aanpakken. Na hun wrede misdaden verdienen ze dat ook”. Met een nieuw Wetboek van Straf recht, dat begin dit jaar van kracht werd, is getracht een antwoord te geven op de Enkele gevangenen, verdeeld over ste den als West-Berlijn, Hamburg, Hanno ver (de Nederlander Ronald Augustin) en Keulen, voeren daarnaast ook een dorst staking. In een aantal gevallen is er al sprake geweest van gedwongen voeding. In andere gevallen, zoals die van de drie leiders van West-Duitslands meest ge vreesde stadsguerrillagroepering, de Baader-Meinhof-beweging, moesten ge vangenen via injecties weer tot bewust zijn worden gebracht. De genoemde drie (Andreas Baader, Jan-Carl Raspe en Gu- De 30-jarige Papiasjvili en zijn vrouw hebben vorige maand in Oostenrijk poli tiek asiel gekregen nadat zij met grote moeite erin geslaagd waren een visum te krijgen voor een vierdaags bezoek aan dat land. Het echtpaar heeft inmiddels inreis visa vóór de Verenigde Staten aange vraagd. Dit beleid, aldus de zegslieden in Jeruzalem, wordt momenteel door de regering-Begin nader overwogen. De aanleiding tot een mogelijke beleidsombuiging was'het bezoek dat enkele artsen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vorig jaar aan de bezet te gebieden brachten. Deze artsen brachten a titre personnel rapporten uit die door Israel als positief worden beschouwd. De Arabische landen hebben deze rapporten overigens van de hand Aanhangers van de achter slot en gren del verblijvende guerrillastrijders heb ben hun kracht en meedogenloosheid duidelijk tentoongespreid. In april werd openbare aanklager Buback doodge schoten en begin augustus onderging topbankier, Ponto, in zijn huis hetzelfde lot. Een bioscoop op de Parijse Champ Elysés maakt er aanspraak op ’s werelds eerste cinema te zijn, die verwarmd zal worden door zonne-energie. Op de foto: een paneel van honderd vierkante meter op het dak van het theater vangt de zonnestralen op. De psychiatrie wordt gebruikt als een middel om „het sociale gedrag van mensen die op verschillende wijze hun ongenoegen over het bewind geuit hebben met geweld te regelen”, aldus Papiasjvili. Hij merkt gang tot deze ziekenhuizen ernstig be- echter op dat de autoriteiten ondanks hun perkt. Alleen de meest vertrouwde artsen pogingen daartoe „het bewijs van mis- werken daar”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3