Ac Schooljeugd beschilderde B bouwschutting Rabo-bank Drie in één Tovado begint met lessen Kopstation Leidseplein onderzocht I! Fraaie start van Kroone -Be rkhout Kard. de Jongschool maakte fraaiste werkstuk IJ] Voor Schiphollijn Jongen brak arm Kaas en sigaretten gestolen sea" -«i V a Voortdurend gevecht Zandvoort DRUGSMOKKEL PER SCHIP EEN PEULESCHILLETJE v; D O I IJ woc van ma< lich ove ini' lijk bez stac had van ters vol aar ont rod kla: bot der afg wo: Deze leerlingen van de hoogste klas sen waren door de bank uitgenodigd hun creativiteit bot te vieren op de schutting. Achter de houten muur bouwt de Rabo-bank aan de uitbrei ding van het gebouw. Elke school kreeg ongeveer vier vierkante meter schutting toegewe zen. ’s Middags twee uur startte het schilderfeest en binnen de korste ke- ren was de jeugd druk bezig met verf en kwast. Het resultaat mag er wezen: 20 werkstukken, die handelen over het milieu. Een jury, bestaande uit mevrouw Kok, mevrouw Van Herpen, W. Burgess en J. Vosselman Bosch, wees na lang beraadslagen „het schil derij” van de Kardinaal de Jongs chool als fraaiste aan. De jongens en meisjes van deze school hadden met de slogan „Alle honden, groot en klein, poep niet in plantsoen maar in de goot”, precies in de roos geschoten. De bank schonk de school een geldbe drag van 100. Het werkstuk van de Anne Frankschool kreeg een tweede prijs 75) en 50 was er voor de Anne de Vriesschool, die de derde prijs in de wacht sleepte. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Zestig jongens en meisjes van twintig lagere scholen veranderden woensdagmiddag de grijs geverfde schutting voor de bouwput van de Rabo-bank aan het burgemeester Nielenplein in een kleurig en sierlijk geheel. |g||3 IJMOND DEN HAAG-ZANDVOORT. De grote bazen achter de drugssmok kel naar Nederland zullen waarschijnlijk meesmuilend lachen wan neer de kustbewaking langs de stranden en in de territoriale wateren vdn ons land ter sprake komt. Voor geroutineerde smokkelaars, gewend aan gevaarlijke routes via trein, lucht- en zeehavens moet het aan land zetten van een partij verdovende middelen op het strand kinderwerk lijken. Vooral ’s nachts en buiten het badseizoen is het een peuleschilletje om tonnen hasj of ander smokkelmateriaal af te leveren. Wé- j. X-* w •11 LJ IB I F F /a z Aanvang 16 uur. Leden die voor de vakan- Ai Betrekkelijk weinig gevaar dus voor „professionals” op zee. Trouwens, zolang het smokkelschip maar netjes buiten de territoriale wateren (drie mijl) blijft, kan niemand hem een strobreed in de weg leggen. „De officier van justitie in Alk- Ook de afvoer per vrachtwagen blijft dus zeer goed mogelijk. Onder deze om standigheden moet de onderschepping van hasjboten, zoals vorige week op het strand bij Egmond, als puur geluk worden omschreven. vestigen. Want ook de Alkmaarse officier van justitie wacht nog steeds op antwoord uit Den Haag. Josephus Jitta stelt niet alleen voor het materieel uit te breiden (meer schepen), maar hij pleit bovendien voor een getere samenwerking tussen alle diensten en de partementen die bij de kustbewaking be trokken zijn. Die suggestie sluit uitstekend aan op het idee van de kustwacht naar Amerikaans model. Daar immers worden de snelle, constant patrouillerende boten bemand met personeel van de diverse be- De lesuren op woensdagmiddag in de gymnastiekzaal aan de Saarstraat zijn ko men te vervallen. Daarvoor in de plaats komen de dinsdaglessen in de zaal aan de Duitslandlaan: om 16 uur voor kleuters; om 17 uur voor meisjes van 6-9 jaar en om 18 uur voor meisjes van 9-12 jaar. Op donderdag zijn er in de zaal aan de Stijkel- straat lessen voor meisjes van 6-9 jaar. trokken diensten, zodat samenwerking in de praktijk ook direct kan gebeuren. Informatie in Den Haag levert niet meer op dan de mededeling dat ambtenaren van de betrokken departementen de zaak be studeren, maar er nog niets concreets over toekomstplannen te melden valt. Een en ander houdt ook verband met de mogelij ke invoering van de twaalfmijlszone en de internationale consequenties daaraan ver bonden. Van een gerichte „hasj-actie” voor en op de stranden is vooralsnog ech ter geen sprake. (Van onze bridgemedewerker) SANTPOORT. De eerste zitting van de vierde zomercompetitie van de bridge club „De Kennemers” die in het „Velser- Hooft” in Santpoort werd gehouden, bracht Kroone-Berkhout met een score van maar liefst 63 procent in de A-lijn aan de top van de ranglijst. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De gemeente Amster dam ontkent plannen voor te bereiden om de Schiphollijn door te trekken naar het Leidseplein. Wel is er een notitie van de dienst Stadsontwikkeling, waarin wordt gepleit voor het Leidseplein als kopsta tion voor de Schiphollijn in plaats van het station bij het Rijksmuseum. Een en an der is woensdagmiddag besproken in de Amsterdamse „raadscommissie eindpunt Schiphollijn”. B lijn: Edeling-Bonder 106, Barzilay- Wijers 102, Andela-Fortgens 96, Muller- Andela 87, fam. Hallewas 77, Fetzer-Van Gameren 72, Van Sprang-Drupsteen 67, J Van der Kuyl-Kulman 65. B lijn: fam. Vreeswijk 57.14, Anten-Van Kesteren 53.70, Kauffman-Heere 53.24, Muller-Andela 51.79, Van der Vlugt-Tobias 45, Koningstein-Segboer 45, fam. Brou wers 45, fam. Horbeek 45, Van Ameron- gen-Van Moorselaar 45, Van der Kuyl- Kulman 38.69, Persijn-De Vries 37.50, Wa- reman-Flentrop 34.26. tie turnden in de zaal aan de Saarstraat op woensdagmiddag en om welke reden dan ook geen bericht van Tovado hebben ge kregen, worden nu verwacht of op dinsdag in de zaal aan de Duitslandlaan of op donderdag in de zaal aan de Saarstraat. De nieuwe jazzgymnastieklessen wor den op maandag in de zaal Bachstraat gegeven en wel op 19 uur voor meisjes van 12 tot 16 jaar en om 20 uur voor de dames. Het damesgymnastiek met toestellen is op de donderdagavond in de zaal aan de Duitslandlaan. Men begint om 19 uur. De herenrecreatiesport speelt zich op dinsdag in de gymzaal aan de Visserstraat af. Aan vang 20 uur. Nieuwe leden kunnen zich bij de zalen aanmelden of telefonisch in con tact treden met het secretariaat, telefoon 30698. W< dige voor der i daar dat heid eige voet uitg. de oplc heei van stiel een niet ting eerc de i Z: kerl schi de i besi Pur op IJrr D vrei het had buf den gen zo ond dat har dat var lige bel Uit V ma de bes din in ner eer ten no< in I in 1 alti len Me BEI de aa van h bij de moetf Bovei Wijke gebot De Sloft ander van i hoofd en w< ten u overe gezeg kantt omstr druk de gr word broei te kri Grt beboi te sp zoeke „Nau ze ge ren Purrr is wc famil zeer meer dat j zoals zendt meen Bij kunn groei doen, elk g woni den, Veis» Daarnaast is er wel 24 uur per dag en zeven dagen in de week een marineschip- van-dé-wacht op zee. Maar' dat patrouil leert niet langs de kust. Het schip van de wacht kan tot ver buiten de kust worden ingezet voor allerhande zaken, van een illegale olielozing tot een reddingsactie. „Vanzelfsprekend zal de bemanning rap porteren, wanneer ze een smokkelschip in de gaten zou krijgen. Maar assistentie bij een actie tegen smokkelaars wordt alleen op verzoek van justitie gegeven”, zegt een woordvoerder van de marine. In tegenstelling tot de politie wil de dou ane de zaak niet zo zwart stellen. „In de afgelopen jaren is gebleken dat de Averse overheidsdiensten de zaak goed onder controle hebben”, aldus de heer Van der Blom, woordvoerder van de douane. „We leveren een voortdurend gevecht met men sen die steeds op andere manieren weer door de mazen van het net willen kruipen. Het net rond de havens is nu goed gesloten, daarom ook worden we nu geconfronteerd met boten op het strand. Het is voor de smokkelaars nu de moeite waard gewor den dit te ondernemen. Ze zoeken steeds iets nieuws. Maar het is net als met de koffer met dubbele bodem, zodra de nieuwe vondst door ons ontdekt is wordt hij waardeloos”. Met andere woorden: de douane speelt steeds in op nieuwe metho den, waar ze mee geconfronteerd wordt. De aanvoer op de kust is echter moeilijk een nieuwigheid te noemen. In 1967 al schreef de commandant van de rijkspolitie te water aan het ministerie van justitie dat er een kustwacht naar het Amerikaanse model opgezet zou moeten worden om de smokkelaars het hoofd te kunnen bieden. Tein jaar later wacht men op het hoofd kantoor van de rijkspolitie nog steeds op antwoord. Hetzelfde geldt voor mr. Josep hus Jitta. Drie jaar geleden pleitte hij na de affaire-Lammy al voor een betere kust bewaking en deze week greep hij de gele genheid (HASJSCHEPEN BIJ Egmond) aan om opnieuw de aandacht hierop te bureau „Orion” aan de orde was. „Heel” Heemskerk was op de receptie aanwezig, waarbij de jubilaris tal van fraaie geschenken in ontvangst mocht nemen en de voorraad bijzettafeltjes van „De Jansheeren” niet groot ge noeg bleek om alle bloemstukjes naar behoren te étaleren. Niets was de jeugd te dol bij het beschilderen van de schutting. Onder leiding van kunstenaar Ruud van Zon werd er menige pot verf aan besteed. C lijn: Kroone-Berkhout 136, Jongkind- tPoecke 127, Kleve-Wijers 125, Arpad-Van Munster 124, Anten-Van Kesteren 116, Heere-Van der Spek 115, Kesting-Porck 102, Vonk-Smakman 81, Juyg-Knippen 80, Wareman-Flentrop 74. Standen (in procenten). A lijn: Kroone- Berkhout 62.96, Barzilay-Wijers 60.71, Ede- ling-Van Thiel 60.12, Kleve-Wijers 57.87, Andela-Fortgens 57.14, A IJ. Andela-part- ner 57.14, Weimar-Peil 51.19, Need-Muller 49.40, Soomers-Bode 48.81, Huyg-Knip- pen 37. C lijn: Edeling-Bonder 63.10, Jongkind- Poecke 58.80, Barzilay-Woudsma 52.38, Arpad-Wijers 50, Kesting-Porck 47.22, fam. Hallewas 45.93, Wajon-Van Gameren 42.86, Fetzer-Meulenkamp 42.86, Van Sprang-De Vries 40, fam. Beeksma 40, Vonk-Smakman 37.50. s 'A Uitslagen (in matchpunten). A lijn: Ede- ling-Van Thiel 101, fam. Vreeswijk 96, Bar zilay-Woudsma 88, Peil-Partner 86, Need-Muller 83, Soomers-Bode 82, Van Amerongen-Van der Vlugt 73, Persijn-De Vries 63. HEEMSKERK. Bij de turn- en ont- spanningssport-vereniging Aanhouden Doet Overwinnen (Tovado) zijn de gym nastiek-, jazz- en recreatiesportlessen weer begonnen. Er zijn wel enige wijzi gingen in het indertijd opgesteide rooster aangebracht. - HEEMSKERK. Met een buitengewoon druk bezochte recep tie in „De Jansheeren” heeft de bekende Heemskerker W. P. J. Afudde gistermiddag drie jubilea in één gevierd: zelf net vijftig geworden, zag hij terug op een dertigjarige loopbaan in het uitgaande en inkomende toerisme en de (toeristische) journalis tiek, terwijl voorts het tienjarig bestaan van zijn reis- en passage- Andela-Fortgens, dat de eindzege van de derde serie voor zich had opgeëist, kwart nu niet verder dan tot 57 procent en dat betekende de vijfde plaats op de ranglijst. In de B lijn deed de familie Vreeswijk van zich spreken door een totaal van 57 te laten aantekenen wat de bovenste plaats betekende: Anten-Van Kesteren (54) bleef echter niet veel achter. Edeling-Bonder noteerde in de C lijn 63 procent en dat was voor de andere paren te veel: Jongkind-Poecke (59) kwam nog het dichtst bij. In de zomercompetities zijn de paren op basis van sterkte geklasseerd maar spelen wel door elkaar: de stekkeren tegen de zwakkeren, of wel de A-lijners ontmoeten teams uit de B- en C-afdeling. Deze zogenaamde doorstroming is bij de deelnemers goed aangeslagen en daarom wordt er met veel animo gespeeld. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een achtjarige jongen kwam woensdagmiddag op de Heemsker- kerweg zo ongelukkig met zijn fiets ten val dat hij zijn rechterarm brak. De val werd veroorzaakt door een trapper, die plotse ling afbrak waardoor hij zijn evenwicht verloor. joen gulden smokkelwaar binnen wordt gebracht. En de Alkmaarse officier is niet de enige die aanneemt dat de smokkel op de kust grote vormen heeft aangenomen. Bij de rijks- en gemeentepolitie erkent men doorgaans grif dat het met de huidige mogelijkheden ondoenlijk is om de smok kelaars vanuit zee redelijk tegenspel te bieden z Bij de douane en marine houdt men zich wat meer op de vlakte, maar alle betrokke nen zijn het er toch wel over eens dat het vrijwel onmogelijk is de honderden kilo meters lange kustlijn goed af te schermen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Vere nigde Staten, waar de Coast Guard als enige instantie de kustbewaking verzorgd, zijn in Nederland een hele serie instellin gen bij de kustbewaking betrokken. Op het strand is de gemeentepolitie van dë kustplaatsen verantwoordelijk voor de bewaking, daarbij geholpen door de doua ne. De rijkspolitie te water beperkt zich tot dë havenmonden en de directe omgeving daarvan. Deze dienst beschikt niet over echt zeegaande schepen, maar kan assis tentie krijgen van vliegtuigen en helikop ters. Buitengaats komt de bewaking in feite echter neer op de douane, die op verzoek geassisteerd kan worden door de Nederlandse marine. Dat gebeurde bij voorbeeld bij de jacht op de hasj-kotter Lammy, drie jaar geleden. Smokkelaars op weg naar Nederland hebben maar een geringe kans dat zij in open water met de Sterke Arm geconfron teerd worden. De douane beschikt over zeven zeegaande schepen, die echter niet continu beschikbaar zijn voor patrouilles. ten de territoriale wateren in kleine boot jes wordt overgeladen en naar het strand wordt gebracht”, aldus brigadier 'Zijp vna de Zandvoortse gemeentepolitie. Afgezien van wat minder belangrijke verschillen, kan de Zandvoortse situatie als treffend voorbeeld dienen voor alle Nederlandse kustgemeenten Om bij Zandvoort te blijven: wanneer smokkelaars het Zandvoortse strand zou den kiezen voor het lossen van hun lading, dan moeten ze wel erg veel pech hebben om op politie te stuiten. Tenminste als ze niet op hoogtijdagen aan komen varen. Brigadier Zijp: „In het seizoen (van half mei tot half september) bewaken we mét vier man een strook van 9,5 kilometer strand. Dat is al erg moeilijk. Bovendien gebeurt dat alleen overdag”. Buiten het seizoen vervalt ook die bewaking en blij ven alleen de- nachtelijke patrouilles van douanebeambten. Zijp: „Zou je op die 9,5 kilometer Zandvoorts strand echt con stant willen patrouilleren, dan zou je daar erg veel mankracht voor nodig hebben. En dat terwijl we nu al met te weinig mensen zitten. Het zou voor ons met de huidige sterkte al moeilijk zijn om alleen alle auto- opritten te bewaken”. Volgens wethouder De Cloe van Pu blieke Werken en Stadsontwikkeling moet de notitie van drie topambtenaren van de dienst stadsontwikkeling (Koppenrade, Bakker en Brouwer) worden beschouwd als een intern stuk, dat „volstrekt onrijp is voor de meningsvorming”. Overigens is het idee om het kopstation voor de Schip hollijn te bouwen bij- het Leidseplein niet zo nieuw. De Amsterdamse Raad voor het Verkeer sprak zich in het kader van de inspraakprocedure rondom de eindpunt- keuze uit voor een station Leidseplein, wanneer zou worden besloten om de lijn naar de Amsterdamse binnenstad door te trekken. De Raad voor het Verkeer wilde echter liever een doorverbinding van de Schiphollijn via de ringspoorlijn dan een doorbraak naar de stad. De dienst stadsontwikkeling heeft de mogelijkheid van een kopstation bij het Leidseplein onderzocht, nadat de vereni ging City Centrum daartoe een suggestie had gedaan. Ook in de kamer van koop handel is het idee naar voren gebracht. Op 29 september komt er een hoorzitting over de eindpuntkwestie. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Dinsdagnacht Is er in gebroken in de supermarkt van de Vomar aan de Schouwenaerstraat. De inbrekers namen het er goed van en verdwenen met een partij kaas ter waarde van 425 en een hoeveelheid sigaretten, shag en een serie langspeelplaten ter waarde van 1300. Het einde van een spectaculaire smokkelaffaire: de Lammy wordt gelicht, nadat het schip na een wilde jacht tot zinken was gebracht. Kustbewaking in Nederland is zo lek als een zeef maar heeft volkomen gelijjk wanneer hij stelt dat er gemakkelijk smokkelwaar aan land gebracht kan worden, ’s Nachts heeft Mr. Josephus Jitta, officier van justitie in Alkmaar, schat dat er jaarlijks op de stranden in zijn arrondissement (van (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) '1 -in -■ x

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6