Actie- comité's hielden vurig pleidooi in Nieuwe Slof films in de ijmonc! ons ons gordeltje behouden IJmondgemeenten op provinciale hoorzitting BEBOUWING VELSERBROEK ZAAK VAN GROOT BELANG in de vishal kwispe door Insluiping op klaarlichte dag zwarte gerrit HC BOUW keukenverbouwing open haarden - betimmeringen - dakkapellen - badkamers - re paraties - onderhoud. veilingen beverwijk „Wie helpt HOP BEVERWIJK Kennemer Theater Luxor City Theater IJMUIDEN Stadsschouwburg 7 19 7 7 IJMOND SEPTEMBER DONDERDAG 1 J JULIANAKADE 4 - IJMUIDEN naast Huider Keukens Tel. (02550)-22756* Café „DE HALVE MAAN” Hagelingerweg 36, Santpoort Wij verzorgen ook uw tekenin gen, bouwaanvragen, subsidie aanvragen, adviezen e.d. IJMOND. De gemeentelijke woordvoerders die gistermiddag van de gelegenheid gebruik maakten om hun standpunt toe te lichten met betrekking tot de Nota over de Ruimtelijke Ontwikkeling in Noord-Holland, hebben nauwe lijks iets kunnen toevoegen aan de bezwaren die zij in een eerder stadium al schriftelijk kenbaar hadden gemaakt. De Commissie van Onderzoek, die onder voorzit terschap van drs. J. Achterstraat, vol aandacht was voor alle op- en aanmerkingen zal het niet zijn ontgaan dat één aspect als een rode draad door vrijwel alle ver klaringen herkenbaar was; be bouwing van de Velserbroekpol- der kan niet zonder meer worden afgewezen, maar dient terdege te worden overwogen. F OÉte:.. ITO» in (ADVERTENTIES) Gerrit gewoon in het 67, J igen ker- i val verd □tse- richt tie was het volgens zijn zeggen mogelijk de druk van het noordelijk IJmondgebied op te vangen. Bij herhaling verzocht hij de commissieleden vooral de onlangs ver schenen nota „Groei kleine kernen” genu anceerd te bekijken. Dat in de nota Limmen als groeikern wordt afgewezen kon weinig waardering vinden in de ogen van Limmen’s burge meester de heer Mol. „Over een jaar of tien zullen de percelen bollengrond door hun ingebouwde ligging nauwelijk meer ren dabel zijn”, verklaarde hij. Woningbouw gericht op de overloop achtte hij een rede lijk alternatief. „Iedereen heeft recht op een eigen wo ning” was het parool van wethouder Ir. J. Camfferman van Beverwijk. Hoewel hij zich optimistisch toonde ten aanzien van een gezamenlijk woningbeleid van de IJ mondgemeenten hield hij een stok achter de deur. Brengt dat beleid niet wat men er van mag verwachten of komen de door de Maar er is geen jongensboek. Zelfs geen stripverhaal. De pure naakte wer- De Vereniging Milieu-defensie, kern groep IJmond liet zich vertegenwoordigen door Nannie Schmitt, die zich afvroeg of de open plekken in Beverwijk een alterna tief kunnen zijn voor huizen in het Noord enveld, Zij verwierp deze bouwlocatie o.a. door de verwachte mindere groei van Hoogovens, het verliezen van de kleinscha ligheid en aantasting van een schitterend broedgebied. kelijkheid is dat Kerbertasiel zit. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerkbertasiel aan de Heren duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zit ten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dage lijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. Zaterdag’s van 9 tot 1 uur. Planten: achmea 620-550; begonia 125- 160; cyclamen 175-720; gloxinia 150-250; kalanchoe 65-90; neprolepis 350; st. paulia 80-120; vriesia 150-250; gem. planten 50- Bloemen: agapantus 110; anjers 20-50; tros anjers 175-250; aster 30-80; chrysan ten 100-195; jaarrond 30-68 per stuk; dah lia 185; freesia 10-30; gerbera 25-50; gladi ool 8-16; iris 9-16; lelie 10-135; liatris 4-25; nerinen 30-55; oronithegalum 40-90; roos 20-40; baby roos 8-20; statice 225. De Cycloopbemanning die de bus slechts met de grootste moeite in het rechte spoor weet te houden. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 860 kg. tong; 7 kisten tarbot en,griet; 43 kisten kabeljauw; 3 kisten koolvis; 3 kisten wijting; 75 kisten schol; 72 kisten schar; 8 kisten makreel en 36 kisten diversen. Kasten en laden werden overhoop ge haald. Tot de buit behoorden een antiek gouden horloge en een geldbedrag van 45. De politie vermoedt dat drie zigeuner kinderen, die om en nabij de woning zijn gesignaleerd, de insluiping op hun gewe ten hebben. grote tegenstand van Duitse zijde. Duizen den geallieerde militairen, die middenin vijandelijk gebied gedropped zijn, vinden de dood. „Een brug te ver” is het tragische verhaal van een militaire nederlaag waar van de precieze verklaring na 33 jaar nog steeds niet voorhanden is. Het City Thea ter brengt voor zondag als matineefilm „Winnetou, het grote opperhoofd”. Een simpele en weinig ontwikkelde cow boy uit Texas en een scharrelaar uit New- Vork ontmoeten elkaar en hopen ooit eens te ontsnappen aan hun ellendige omstan digheden. Na veel moeite lukt het hen geld bij elkaar te schrappen voor de bus, die hen naar het beloofde land Florida zal brengen. Maar de droom van de scharre laar, rijk worden en bij zijn volle naam genoemd te worden, wordt geen werkelijk heid, want hij sterft vlak voor de aankomst van de bus in Florida. Dustin Hoffman en Jon Voigt spelen de hoofdrollen in „Mid night Cowboy” van regisseur John Schles- singer, die van donderdag tot en met woensdag in het Kennemer Theater 2 draait. Voor Hoffman was Midnight Cow boy zijn tweede grote film. Eerder al had hij veel lof geoogst voor zijn rol als de aarzelende en stamelende student in The Graduate. Zondagmiddag in dit theater de jeugdfilm!.Robin Hood”. Het conflict is geboren en wordt met revol vers uitgevochten. ay- er- ran 1 t e t NAAM: Gerrit LEEFTIJD: 4‘A maand RAS: Bastaard bouvier SOORT: Mannetje VERGOEDING: ƒ60,- INLICHTINGEN: 02550-15744 VELSEN-NOORD. Op klaarlichte dag is woensdagmorgen ingebroken in een woning aan de Grote Hout of Ko ningsweg in Velsen-Noord. Men verschaf te zich toegang door met een grote schroe vendraaier het slot van de achterdeur te forceren. 63 en og ijn rd en *rs ig de mi In het kader van de huidige personeel- sproblematiek bij Hoogovens als gevolg van de slechte situatie op de Europese staalmarkt was de verklaring van Hoogo- ven-directeur G. Wilmink weinig overtui gend. Bebouwing van de Velserbroek een noodzaak om het wervingsbeleid van het bedrijf niet nadelig te beïnvloeden. Op de meer belangstellende dan ter zake dienen de vraag van ir. Achterstraat hoe het nu stond met de geruchten over massale ont slagen merkte Wilmink op: „Er is momen teel intern beraad. De vakorganisaties en de ondernemingsraad zullen van het resul taat daarvan op de hoogte worden ge steld!” PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg.: grote tong 14,62; grootmiddel tong 13,50-12,73; kleinmiddel tong 14,63- 13,69; tong één 14,68-13,06; tong twee 12,40-8,81; tarbot 14,85-15,77; zalm 15,43. Per 40 kg.: tarbot 460-216; griet 258-156; kabeljauw drie 182; kabeljauw vier 176; kabeljauw vijf 72-47; schol twee 114; schol drie 94-88; schol vier 98-63; schelvis één 156; schelvis twee 108; schelvis drie 98; schelvis vier 110; witte koolvis drie 114; wijting drie 73-69; makreel twee 74-63; tongschar 120; schar 100A6; bot 28-20; rode poon twee 125-46; horsmakreel 28- 18; harders 1974. DE BESOMMINGEN WAREN: UK 125 3600; UK 145 2.400; UK 234 2.500; VD 20 ƒ1.600; IJM 20 ƒ3.400; IJM 27 ƒ2.800; Verder één Texelaar met een besom ming van 12.000. Dit schip sleepte van morgen de KW 24 binnen, welke een be schadiging aan één der lagers van de hoofdmotor had opgelopen. fan .24, nas •ou- •on- uyl- Wa- i- !t e s, d s is nd- ran 116, rek □en de n!i at it jk te its :ef r in- »mar kers met leen serie )0. Ie et d- ie P- 'P er ne- Ide- .87, art- ller üp- n, re in ind- 2.38, 1.22, ■ren Van 40, ie- ar- 86, 'an De ;t st e t- i, n ;e le le n in t i- e t Een rolprent boordevol spanning en red dingen op het kantje af is „The big bus”, de nieuwe film die deze week in de Stads schouwburg draait. Het verhaal draait om De Cycloop, Amerika’s eerste autobus die met kernenergie wordt aangedreven. Dan Torrence (Joseph Bologna) en de brokken piloot „Berm” O’Brien vormen een wat merkwaardige bemanning die de wereld wel eens zal laten zien waar het nieuwe bustype toe in staat is. Torrence is door Kitty Baxter, dochter van de uitvinder, aangenomen als bestuurder van De Cy cloop. Assistent O’Brien lijdt aan black outs en de hardnekkige neiging op wegber men aan te sturen. Een onheilspellende situatie dus aan het begin van de proefrit die van New York naar Denver voert. Onder de passagiers is een zekere Iron man en diens boosaardige broer Alex erop uit de bus te vernietigen teneinde de belan gen van de internationale oliemaatschap pijen te beschermen. Na een eerdere aan slag op de uitvinder van de kernbus moet nu het voertuig het maar ontgelden. Met aan boord een zeer schilderachtig reisge zelschap lijkt er de eerste tientallen kilo meters geen vuiltje aan de lucht. Totdat chauffeur Dan een bom ontdekt die niet meer tijdig onschadelijk gemaakt kan worden. Het ding ontploft en het lot van de inzittenden lijkt bezegeld. Torrance en O’Brien weten de situatie uiteindelijk toch ten goede te keren. Bemanning en inzitten den kunnen de proefrit opgelucht tot een goed einde brengen. De zondagse mati- neefilm heet in de Stadsschouwburg „De Kleine Zeemeermin” een film naar het gelijknamige sprookje van Hans Christian Andersen. Hoewel Gerrit in zijn verschijning zijn afkomst niet verloochent zijn er toch een paar duidelijke rastypische afwijkingen. Het meest opvallende is ongetwijfeld zijn staart die als een speels attribuut boven zijn rug bengelt. En daarmee is eigenlijk al veel gezegd want Gerrit is helemaal een speels geval. Van top tot teen is hij gestoken in een zwarte jas. Niet het ruige haar van de volwassen bouvier, maar het zacht golvende diepzwarte omhulsel van de „jeune pre mier”. Die kreet is nog niet eens zo gek want net zo zeker als de Belgen beweren dat de bouvier uit België stamt, met even veel overtuiging houden de Franse de bouvier op een frans fokprodukt. En dan zijn er natuurlijk de kwaliteiten waar geen misverstand over kan be staan. De waakhond die zijn gelijke niet kent. Verschrikkelijk nuttig voor het zo genoemde politiewerk. Tot dat laatste draagt ook het uiterlijk van deze stoere hond bij. Hij blikt wat nors de wereld in vanonder zijn ruige wenkbrauwen. Ook een snor en een baard dragen bij tot het imponerende aanzien van de bouvier. Maar dankzij de vrijage van Gerrti’s vader (of moeder) heeft deze rakker een kwajongens achtige verschijning gekre gen. Bovendien is hij nog jong, ’t Ziet er allemaal uit of het niet helemaal „echt” is. Of Gerrit gefabriceerd is om een rol te vervullen in één of ander stripverhaal. Als metgezel van een jongensclub zou hij met een beetje fantasie best tot opval lende daden in staat moeten worden geacht nen. Nadeel is wel dat een deel van de gronden reeds wordt bebouwd en dat de gemeenten hun laatste reserves aanspre ken. Uitgeest Groenkern zag wel iets in bebouwing van de Wijkerbroek, gekop peld aan woningen in de Velserbroek. Ing. J. de Waard sprak namens bewo ners in De Die, De Maer en het Rendorp- park. Hij vond, dat de geplande stedelijke bebouwing in strijd was met de verstede- lijkingsnota. De plannen van G.S. leken op aanbreien en een salamitechniek zonder toekomstwaarde en is het verschuiven van de problemen, naar de toekomst. De heer Huveneers van deze groep noemde het Noorderveld zelfs geen alter natief. „Wie helpt ons ons groene gordel- tje behouden”, riep hij uit. Bouwen in de Wijkerbroek betekent voor Beverwijk het verstevigen van de centrumfunctie en voor station Heemskerk een zinvoller be staan dan nu. „Het afwijzen van het Noorderveld en het bouwen in de Wijker broek leiden in feite tot het behouden van twee landschapsparken, want de buffer tussen de IJmond en Zaanstad blijft bij zonder groot, omdat slechts een brokje van het groen ten oosten van de rijksweg wordt bebouwd”. IJmond bepleite bouwmogelijkheden gevaar dan behoudt Beverwijk zich het recht om bebouwing van de Wijkerbroek- polder aan de orde te stellen. „Beverwijk is een centrumgemeente en wil dat graag blijven”. Buiten de poort bekommert hij zich nauwelijks om zijn begeleider. Gerrit s belangstelling gaat uit naar het lage kreupelhout. De uitgesproken plek voor een stevige plas. Als dat genoegen met een diepe zucht wordt besloten laat Ger rit zich aanhalen. Kruipt tegen KWIS PELdoor aan. Vlijt zich zich zelfs tegen zijn voeten en deelt een paar speelse likken uit. De tweede holreprise wordt nog uit bundiger dan de eerste. De lijn aan de halsband is een dankbaar speelobject en moet het stevig ontgelden. Aan alle lol komt een eind. Ook aan een welkome onderbreking van dit asielverblijf. Rus tig en duidelijk tevreden wandelt Gerrit mee terug naar het gastvrije onderdak waar hij is gebracht nadat hij „ergens” als zwerver werd aangetroffen. De kleine Bobbie van verleden week, waarvan we aannamen dat er wel eens een grote Bob uit zou kunnen groeien, verhuisde naar Heiloo. voorbij stapt en Gerrit nauwelijks een blik waardig keurt. Het IJmuidense City Theater smeert het succes van „Een brug te ver” nog een weekje uit met een prolongatie. Het is een filmverslag van de Slag om Arnhem, een geallieerde operatie met de codenaam „Operatie Market Garden”. Drie bruggen, die van Arnhem, Nijmegen en Son, moeten op één dag in geallieerde handen vallen om de weg naar het Roergebied vrij te maken. Alles loopt vast in de onverwacht Men zegt wel dat mout de ziel is van het bier. Voor sommige biersoorten is dit misschien wel waar, maar als men van pils speekt dan is mout het ge raamte, of laat ons zeggen, het li chaam van het bier. Maar de ziel, de pit, levenswekker, is de hop. Er zijn tijden geweest (in de vroege middel eeuwen) dat men het bier kruidde met allerlei soorten planten en zelfs dat men specereien of kruiden aan bier toevoegde. In Beieren bij het Weiss- bier (wit tarwebier) wordt nu nog het schijfje citroen toegevoegd. Men sprak toen niet van hop maar van gruit. De samenstelling van de gruit of het kruidenmengsel was verschil lend van streek tot streek en was een geheim dat zorgvuldig bewaard bleef door diegenen die de gruit aan de brouwers verkochten voor rekening van de landsheer Maar reeds in het jaar 768 wordt in de oude oorkonden de hop vermeld. Al duurde het 350 jaar vooraleer het gebruik van de hop algemeen werd. Het was eerst rond het jaar 1500 dat de hop alle andere kruiden definitief verdrongen had. Wüt u de hop, de ziel van het bier proeven, ga dan nu naar Luxor prolongeert „Een brug te ver”. De film draait momenteel in IJrhuiden, Bever wijk en Heemskerk. Voor de zondagmid dag heeft Luxor „De twee vechtjassen van Trinity” op het programma staan. Jesse en Lester Smith vertrekken naar Trinity om daar een van een oom geërfd stuk grond in ontvangst te nemen. Jesse wil er een bordeel op bouwen, maar zijn broer, overtuigd Mormoon, denkt aan een kerk. Puur verrast kijkt hij op als KWIS PELdoor hem uitnodigt een- beetje te gaan hollen. Daar heeft Gerrit wel oren naar. Uitgelaten dolt hij met grote sprongen door het zonovergoten gazon van een park. Als in de verte „iets” verschijnt wat heel erg op Gerrit lijkt maar aanmerkelijk groter is wijkt de speelsheid. Onderzoekend, de oortjes ge spitst en,het hoofd vragend scheef, be kijkt hij de grote broer die arrogant BEVERWIJK. De noteringen aan de veiling waren woensdag: andijvie 16-80; bleekseldery 40-51; bloemkool 80-120; bospeen 33-125; breekpeen 25-32; groene- kool 20-31; knolseldery 40-45; komkommer 22-62; postelein 100-170; prei 25-58; pronk benen 170-200; rabarber 64-76; radijs 15- 37; snijbonen 250-340; sperziebonen 120- 165; spinazie 30-240; sla 12-47; tomaten 500- 720; uien 15-27; waspeen 16-35. De PSP-vertegenwoordiger van de afde lingen Beverwijk en Heemskerk kreeg het moeilijk, toen hij verklaarde vóór een be perkte bebouwing van de Velserbroek te zijn. Op de vraag van een commissie-lid wat dat dan wel betekende antwoordde hij, dat er tussen de huizen in de Velser broek en het recreatieschap Spaarnwoude een landbouwstrook diende te komen, ter bescherming van het recreatiegebied. Waarom dat moest wist hij alleen te bear gumenteren door op te merken, dat anders de woonbebouwing het recreatiegebied vi sueel zou aantasten. Uitgeest Groenkern en PAL Uitgeest meenden, dat in Beverwijk en Heemskerk zeker zo’n 8000 huizen gebouwd konden worden op de 400 ha onbebouwde terrei- Wethouder J. W. Meijer, vertegenwoor diger namens Velsen, de gemeente waar voor bebouwing van de Velserbroek zon der meer van eminent belang is, zinspeelde daar al op toen hij in zijn betoog opmerkte dat iedere IJmondgemeente bij gelegen heid van deze hoorzitting dan wel zijn eigen melodietje zou spelen, „maar”, zo voegde hij er aan toe, „het gezamenlijke uitgangspunt wordt niet losgelaten”. Op de Nota had hij duidelijk critiek waar oplossingen werden aangedragen voor heersende problemen. „Aan de problemen van Velsen wordt voorbijgegaan. We zijn stiefmoederlijk bedeeld”, aldus Meijer die een bouwlocatie in de Haarlemmermeer niet zag als een oplossing voor de huisves tingsproblematiek van de IJmond maar eerder als een nog ongunstiger invloed op de woon-werkbalans van dat gebied. Zijn collega H. J. M. Roozen uit Heems kerk deed er in een later stadium nog een schepje bovenop door te stellen dat er voor de provincie slechts vier plaatsen lijken te bestaan, Amsterdam, Alkmaar, Hoorn en Purmerend. „Geldstromen komen er voor op gang maar gaan aan de deur van de IJmond voorbij”, merkte hij verbitterd op. Dezelfde spreker vond het maar een vreemde zaak dat de provincie jarenlang het gebied tussen Heemskerk en Uitgeest hadgekwalificeerd als een noodzakelijke bufferzone en het nu als bouwlokatie had den aangewezen voor 2000 tot 3500 wonin gen. „Omdat de behoeft aan woonruimte zo groot is wil de raad van Heemskerk onder bepaalde voorwaarden met deze ge dachte meegaan”, aldus Roozen die aan de hand van een plankaartje verduidelijkte dat uitbouw van die lokatie in de richting van de gemeente Castricum hem welgeval- liger was dan volledige aansluiting van de bebouwing van Heemskerk op die van Uitgeest. Wethouder Poeze van Castricum kon maar weinig waardering opbrengen voor de idee van zijn Heemskerkse collega en bestreed die met de opmerking dat uitbrei ding zoals Roozen zich dat voorstelde niet in overeenstemming was met de richtlij nen die de nota aangaf. Aan de hand van een eenvoudig schetskaartje liet Poeze we ten veel meer te zien in bebouwing ten noorden van Heemskerk met een uitloop in noord-oostelijke richting. Burgemeester De Nijs van Uitgeest zag in beide filosofiën weinig soulaas. De enige alternatieven waren volgens hem de Haar lemmermeer en de Velserbroekpolder. Met woningbouw in laatstgenoemde loka- Onder voorzitterschap van Statenlid De Boer (PvdA) luisterde de commissie woensdagavond naar de op- en aanmerkingen van actie groepen. Sympathie voor Wijkerbroek (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De burgerij van de IJmond heeft woensdagavond in de Nieuwe Slof de aanval op de door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gewenste bebouwing van het Noorderveld, het gebied tussen Heemskerk en Uitgeest, ingezet. Alom heerste bij de diverse sprekers(ters) de mening, dat in de Velserbroekpolder huizen mogen én moeten komen om de woningnood in de IJmond enigszins te kunnen leningen. Bovendien hadden vele groepen bijzondere sympathie voor het volbouwen van de Wijkerbroekpolder, de weilanden ten oosten van Rijksweg 9, waar zo’n 4000 woningen gebouwd zouden kunnen worden. De inspreekbijeenkomst in De Nieuwe Sloft benutten de milieu-actiegroepen en andere actie-comité’s om een stortvloed van woorden over de al zozeer belaste hoofden van de NORON-commissié-leden en wenkele leden van de Provinciale Sta ten uit te storten. De heren bleven fier overeind, hoorden al hetgeen wat werd gezegd aan, plaatsten hier en daar wat kanttekeningen en vraagjes en konden omstreeks half elf met een duidelijke in druk naar huis: de Velserbroekpolder ziei, de groepen wel zitten, het Noorderveld wordt beslist afgewezen en de Wijker broekpolder begint steeds meer sympathie te krijgen. Greet de Bruin van het Actie-comité bebouwing van de Velserbroekpolder zei te spreken namens tweeduizend woning zoekenden, die Velsen nog altijd heeft. „Nauwelijks 140 woningzoekenden uit de ze gemeenten hebben in de afgelopen ja- ren een woning in Alkmaar, Hoorn of Purmerend betrokken. Voor velen van ons is wonen in die gebieden i.v.m. werk- en familierelaties onmogelijk. Dit geldt even zeer voor vestiging in de Haarlemmer- meerpolder, waar verwacht mag worden dat grotere gemeenten in de omgeving, zoals Haarlem en Amsterdam met tiendui zenden woningzoekenden, voor de ge meente Velsen weinig over zullen laten”. Bij een bebouwing van de Velserbroek kunnen argumenten als aantasting van groengebied en milieu weinig opgeld doen, zo ging zij verder. „Dit geldt voor elk gebied waar dan ook gelegen, waar woningen gebouwd zouden moeten wor den, bestemd voor de bewoners van Velsen”. E

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7