HEEMSKERK BEWEES OVERLEDENE LAATSTE EER rg f! «Hll OVER KOEIEN, „DE ZON” EN DE VEILING I JOIS I t mi I t Pinkenveilmg Driehuis weer A in Soligebouw VAL VAN TRAPPEN Tragisch X, W IM J BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 SEPTEMBER DONDERDAG 1 (Van een onzer verslaggeefsters) r yt s t r, s ijk. HEEMSKERK. De gemeen schap Heemskerk heeft gister morgen op indrukwekkende wijze afscheid genomen van haar oud- burgemeester H. Nielen. Naar schatting achthonderd belangstel lenden woonden de uitvaartdienst in de bijna tot de laatste plaats bezette St. Laurentiuskerk bij, terwijl ook op de begraafplaats „Eikenhof” tallozen de laatste eer aan de donderdag tijdens zijn rondreis door Canada plotseling overleden oud-burgemeester bewezen. Tuinders lieten zich niet kisten Ja S. MÉÉ® Indrukwekkend afscheid van oud-burgemeester H. Nielen Met circa achthonderd belangstellenden was de St. Laurentiuskerk tijdens de uitvaart dienst bijna tot op de laatste plaats bezet. tiental volgauto’s gevolgde rouwwagen t OP HET 7 ï/ASlü GEZICHT 1 bedrijven, organisaties en instellingen. De verkeersdrukte werd door zestien man Na vanaf de kerk stapvoets te hebben gereden hield de rouwstoet bij het raad huis enkele ogenblikken stil. Op het bor des aanspreker A. Koning, die de rouwau- to tot op dat moment had geëscorteerd. De bejaarde vrouw verloor haar even wicht, viel en kwam met haar hoofd op het trottoir terecht. Met een hoofd wond en een gebroken pols werd zij in het St. Jozef ziekenhuis opgenomen. De pinkenveiling werd verleden jaar voor het eerst niet in de pastorietuin aan l de Driehuizerkerkweg, maar bij en in het gebouw van Soli aan de Hagelingerweg gehouden. Het werd er zo’n succes dat het pinkencomité zijn keuze wederom op deze plaats heeft laten vallen. S CD 5 CM ui o nen realiseren, werd in 1929 de grond van het afgebrande Hotel De Zon aangekocht en met de ingebruikneming van dit pand, was het veilingcomplex aan Breestraat en Meer (nu het C en A-bedrijf) dan eindelijk voltooid. Erg moeilijk kreeg de veiling het in 1933, toen de kwekers door onder meer vorstschade in grote financiële proble men raakten. Het faillissement stond voor de deur, maar met veler hulp raak te de tuinbouw er weer bovenop. In 1943 leidde dit tot een definitieve samen smelting van groenten- en bloemenvei ling in de Coöp. Tuindersvereniging Kennemerland GA. Die veiling bestaat nu nog en leidt een bloeiend bestaan aan de Beverwijkse Parallelweg. BEVERWIJK. Toen de aard beienteelt Beverwijk in zijn greep kreeg, waren het in eerste instantie de tuinders zelf die met het juk over de schouders het land introkken om hun produkten zo voordelig mogelijk aan de man te brengen. scheidsreis heeft moeten worden. „Het kruisje dat hij zijn vrouw gaf voor hij in NA DE LYRISCHE BESCHRIJVING van Beverwijks’ vruchten- en groententeelt in het ANWB-jubileumboek anno 1908 („daar leven de mensen een deel van het jaar gebogen over de aarde, er in spittend en zaaiend en wiedend”, keren we in deze aflevering van „Op het tweede gezicht" terug tot de harde werkelijkheid, die erop neericomt dat er voor de tuinders van rond de eeuwwisseling ook met loodzware arbeid nauwelijks een droge boterham viel te verdienen DE ONVREDE OVER dit onzekere bestaan leidde in 1906 tot de oprichting van de Coöp. Tuindersvereniging „Kennemerland" W.A., wier groei en bloei in nevenstaand artikel uitvoerig uit de doeken wordt gedaan. Nauw verbonden als de geschiedenis van de coöperatie met de Breestraat is, geeft dat ons meteen gelegenheid onze tocht door Beverwijk te vervolgen en van de in één van de vorige rubrieken behandelde school van meester Van Lingen (nu: Luxor Theater) over te springen naar hotel De Zon, dat eertijds te vinden was op de plek waar nu C. en A. gevestigd is (foto onder). HO TEL DE ZON ging op een koude januari-avond in 1929 in vlammen op en werd nooit herbouwd. En dat mag best betreurd worden, want bestudering van de uit Prentenkabinet J. van der Linden afkomstige foto (zie boven) levert het beeld op van een oer-gezellig etablissement, waar het zeker op het terras uitstekend toeven moet zijn geweest. De muren met klimop begroeid en boven de luifel is een rand geraniums zichtbaar. De guirlandes en lampionnen duiden op een naderend feest en dat klopt het aanplakbiljet meldt „heden middag concert - heden avond groot bal”. de huur van een pakhuis noodzakelijk maakte. Daar naar toe werd ook het kantoor overgebracht nou ja, kantoor, bij zijn indiensttreding spreekt admini strateur G. Klomp een jaar later mees muilend van een „werk-hol”, dus veel kan het niet geweest zijn. Dat was de door onderlinge twisten en wanbestuur geteisterde vereniging op dat moment ook niet, maar door de zaken reëel aan te pakken wist Klomp het vertrouwen in de vereniging weldra te herstellen. De begrafenis van oud-burgemeester Nielen werd bijgewoond door vertegen woordigers van provinciale staten van Noord-Holland, de gemeentebesturen van Haarlem (vertegenwoordigd door de pas van Velsen naar Haarlem verhuisde bur gemeester Reehorst) en van de vier na buurgemeenten, ambtenarenkorpsen en DRIEHUIS. Het pinkencomité van Driehuis heeft besloten de traditionele pin kenveiling ten bate van de kerkfinanciën op zaterdag 1 oktober te houden. Jaarlijks zijn hieraan ook een verkoop van bloem bollen, een rommelmarkt en een veiling van allerhande gratis ter beschikking ge stelde artikelen verbonden, waardoor Driehuis in de ochtenduren en ook in de vroege middag op een druk bezoek kan rekenen. de koemarkt verplaatst naar de Meer waar nog tot in de dertiger jaren najaarsveem- arkten werden gehouden. f 16.500 de pastorie van Ds. Van Calcar naast de Doopsgezinde kerk wordt aan gekocht (nu achterkant C en A). Met de aankoop van het pand van de heer Slotboom aan de Breestraat is de rechtstreekse verbinding vanaf de Bree straat naar de Meer een feit. Het gebou wencomplex wordt in 1916, als de co öperatie inmiddels een afdeling van de RK Land- en Tuinbouwbond is gewor den, plechtig ingewijd en officieel geopend. Groter nog werd de veiling door de aankoop van de drukkerij van de firma Slotboom. In 1924 kwam in samenwer king met de „Vrije Groenten- en Fruitvei ling Beverwijk” de firma Bloembollen veiling Beverwijk tot stand. Om de uit breiding van de bloemenveiling te kun- Ene Jan Beentjes, beter bekend als „de snijder” bezocht op die manier zelfs Wieringen zo schrijft oud-veilingdirec- teur Jac. de Weijer in het eind ’46 ver schenen boekwerk „Veertig jaar Kenne merland en vijfentwintig jaar Nijssen”, een jubileumuitgave van de Cóöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland” G.A- .ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de coöperatie en het zilveren bestuurslidmaatschap van voorzitter Jac. P. Nijssen. In dit boek, dat deel uitmaakt van het bezit van het Wijk aan Zeeër Prentenka binet J. van der Linden, wordt in vogel vlucht de geschiedenis van de coöperatie geschetst. De oprichting van de tuinders vereniging op 16 maart 1906 blijkt dan voornamelijk een gevolg van afzetpro- blemen. De tuinders, die rond de eeuwwisseling niet meer zelf de boer opgingen maar hun aardbeien aan in Beverwijk gevesti- de exporteurs en handelaren verkochten, raakten de grote prijsschommelingen en onzekere vooruitzichten over de afne ming van hun producten beu en staken de hoofden bijeen. In Heemskerk werd uiteindelijk het idee geboren om zélf te gaan exporteren een gewaagd plan, want tot op dat moment had niemand het nog ooit bestaan de Heren Handelaren concurrentie aan te doen. De heer Preyn werd op basis van een provisie van 1 cent per kilo verkochte aardbeien als vertegenwoordiger aange steld, bij bankier Verhagen uit de Nieuwstraat werd 9000 geleend en als kantoorruimte werd de voormalige kos- terswoning van de Lutherse Gemeente aan de Koningsstraat gehuurd. De start verliep voorspoedig en het eerste jaar kon door de vereniging al een omzet van zo’n 50.000 worden genoteerd. Weldra werden naast aardbeien ook bonen en erwten voor gezamenlijke reke ning verkocht en verzonden, wat in 1908 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De begrafenis van oud-burgemeester H. Nielen van Heemskerk werd overschaduwd door het ongeval, dat een 87-jarige inwoon ster van bejaardentehuis St. Agnes na afloop van de rouwdienst op de trap pen van de St. Laurentiuskerk óver kwam. Zijn ideaal was het Heemskerk tot een stad vol vrede en veiligheid te maken, zoiets als het Nieuwe Jeruzalem. Daar heeft hij zijn leven lang, zonder opdringe rig te zijn voor gestreden. Alles was echt aan deze mens en daardoor heeft hij ook zo ontzaglijk veel voor Heemskerk bete kend”. Daaraan refereerde ook pastor (oud-be- drijfsaalmoezenier) C. Geraets, die de dienst in de St. Laurentiuskerk leidde. Hij kenschetste de heer Nielen als een blij, hulpvaardig, hartelijk, eenvoudig en diep het vliegtuig stapte, is voor zijn familie, vrienden en getrouwen tot een kruis ge worden. We zullen hem missen”, zo be- kinderen een warme vader en een trouwe sloot de pastor zijn rede, kameraad, datzelfde was hij voor de bevol king van „zijn” Heemskerk, voor wie hij altijd beschibaar was en klaar stond. gelovig man, die de heerlijkheid van de Kinderen Gods bezat. Was hij voor zijn In 1911 werd het kantoor gevestigd in het voormalige geheelonthouderscafé aan de Breestraat, wat men van de eige naar huurde. Een jaar later kocht de vereniging een pand aan de Zeestraat op. Daarin werden het betaalkantoor, de opslagruimte en een woonhuis onderge bracht. Het uitbreken van de eerste we reldoorlog (in 1914) noodzaakte de co öperatie, die met een stagnerende export werd geconfronteerd, naar andere we gen te zoeken. Er komt een veiling op het Meerplein, maar de vestiging op de Meer wordt een jaar later pas een feit als voor Bij het raadhuis, waar de rouwstoet enkele ogenblikken stilte in acht nam en langs de verdere route van kerk naar begraafplaats was eveneens veel publiek op de been. De zwijgende mensenmassa’s en de her en der halfstok wapperende vlaggen maakten wel heel duidelijk, dat met de in januari gepensioneerde Hendri- kus Nielen een geliefde burgervader is heengegaan. werd een sobere, korte plechtigheid ge- houden. Vier kleindochtertjes van de oud- strijkerij en geen onrecht kon verdragen, burgemeester legden enkele tuiltjes bloe men op de kist, waarna mevrouw A.D.J. Nielen - van der Maeden samen met één van haar jongste kleinkinderen er wat takken orchideeën over uitstrooide. Na even halt te hebben gehouden bij het raadhuis aan het naar de overledene ver noemde plein, reed de door een speciale „Henk Nielen”, aldus pastor Geraets, bloemenwagen voorafgegane en door een „was geen magistraat of dictatoriaal be- tiental volgauto’s gevolgde rouwwagen stuurderZijn gezag berustte op acceptatie richting begraafplaats „Eikenhof”. Daar van onderaf, omdat hij eerlijk was, zonder J bijbedoelingen, een hekel had aan pluim- Pastor Geraets noemde het tragisch, tallozc andere vertegenwoordigers van dat juist de reis die de bevolking van Heemskerk de heer Nielen bij zijn af scheid als burgemeester aanbood, zijn af- politie in goede banen geleid. OF DE FEESTELIJKE aankleding van het Bondshotel iets met de Beverwijkse koemarkt te maken heeft vermeld de aankondiging niet, maar feit is wel dat hotel De Zon tot 1929 het middelpunt van de jaarlijks op de laatste zaterdag van oktober te houden veemarkt vormde (zie foto Alles wat handelde kwam, van Alkmaar tot aan Haarlem, naar de Beverwijkse uitspanning waar bij aanvoeren van soms wel zes- d zevenhonderd koeien heel wat beesten vlak voor zij de winterstal ingingen, van eigenaar wisselden. Nadat „De Zon” door de enorme brand in de as was gelegd, werd Vier kleindochtertjes van de overledene legden enkele bosjes bloemen op ae oaar, waarna mevrouw Nielen er samen met een van haar jongste kleinkinderen nog wat takjes orchideeën over de kist uitstrooide. :*5. 1 f -■

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9