SCHEIDENDE THESAURIËR-GENERAAL DR. C. J. OORT: Carrière Effectenbeurs HERSTEL BEDRIJFSWINSTEN HEEL ERG NOODZAKELIJK Omzet Leidsche Wol omhoog Rentepeil zakt steeds verder t boekte grote omzetten tussen de bedrijven door postgiro en rijkspostspaarbank beurs deze week 9 99 China wenst hoogwaardige techniek J Mislukking Directeur-generaal voor de industrie: Gezonde ontwikkeling RENTE WIJZIGING PER 29 AUGUSTUS 1977 KREDIETRESTRICTIE HEEFT NOG WEINIG ZIN Optimisme 11 ECONOMIE SEPTEMBER 19 7 7 3 ZATERDAG (Van onze parlementsredactie) (Van een medewerker) Als gevolg van on us AMSTERDAM. Hoewel het beursleven deze week weinig om het lijf had, stond de renteontwik keling en nauw daarmee in ver band de gulden, toch weer cen traal. Dat de aandelensector op nieuw moeilijk van de grond kwam, lag grotendeels aan het onzekere gedrag van Wall Street en het niet willen vlotten met de kabinetsformatie. 1 DEN HAAG. Dr. C. J. Oort, tot 1 oktober thesaurier-generaal bij het ministerie van Financiën, verwacht weinig of geen heil van een devaluatie van de gulden om zo de Nederlandse economie uit het slop te halen. „Nederland behoort tot de economisch sterke landen. Met de beste wil van de wereld zie ik geen devaluatie van de gulden”, aldus Oort in een reactie op de waardevermindering van de munteenheden van Zweden, Denemarken en Noorwegen. Als gevolg van ontwikkelingen op de kapitaalmarkt heeft de rijkspostspaarbank met ingang van 29 augustus 1977 de hypotheekrente verlaagd tot 81A% (was 83/4%). De eenmalige afsluitprovisie blijft 1%. Meer informatie: vraag folder bij het postkantoor of bij de rijkspostspaarbank, afd. voorlichting, Van Baerlestraat 27,1071 AN Amsterdam, tel.(020) 5 89 3137 of (gratis) 0017. 1 I Geen sprake van devaluatie gulden nse DR. C. J. OORT EN (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) Oort gelooft niet, dat de huidige econo mische crisis zulke ernstige vormen zal aannemen als in de jaren dertig. „De Ame rikaanse economie expandeert weer vrij Maar de rente-ontwikkeling kreeg alle aandacht, niet op de laatste plaats door de onverwachte devaluatie van de Scandina vische muntsoorten. Deze hadden tot dus ver een nauwe relatie met de monetaire slang, een verbond tussen mark, gulden en Belgische franc. Maar Zweden verliet deze week de slang en Denemarken en Noorwe gen verlaagden hun muntverhoudingen binnen dit monetaire akkoord. Hierdoor kwam weer alle licht op de gulden te vallen, met de Westduitse mark en de Zwitserse franc dè harde sleutelvaluta van de zogeheten rijke landen. verminderen, heeft het kunstmatig hoog houden van de rente weinig zin meer. Dat de EEG uit elkaar ligt, ontkent Oort. Het zal wel moeilijker worden om de EEG bij elkaar te houden wanneer economisch zwakke landen als Griekenland, Spanje en Portugal toetreden. „In de wereld zijn Ita lië en Engeland de grote probleemlanden geweest. Je kunt niet verwachten dat dat binnen de EEG alléén op te lossen valt. Sinds de Tweede Wereldoorlog hebben we nog nooit zo’n diepe recessie gehad. Des ondanks is de EEG bij elkaar gebleven. Het is geweldig, dat dat gepresteerd is.” Integendeel, een belangrijke rentever laging past veel beter in het kader van de recessiebestrijding, het doen stimuleren van de conjunctuur en het bevorderen van de werkgelegenheid. Een lage rente kan voorts een belangrijke barrière vor men tegen een te grote import van kapi taal en daardoor te harde gulden, die de export van ons land weer ondermijnt. Kortom: de huidige ontwikkeling van versnelde rentedaling is om vele redenen gezond te noemen. DEN HAAG. De export baart zorgen. Het ministerie van Economische Zaken probeert maatregelen te nemen om de ongunstige ontwikkeling om te buigen. Dit zegt directeur-generaal voor de industrie J. A. M. Molkenboer in een vraaggesprek met „De Werkgever”, het blad van het Nederlands Christelijk Werkgeversver- Op het financieel beleid dat het kabinet- Den Uyl de afgelopen jaren heeft gevoerd, wil Oort niet ingaan. Behalve de opmer king dat bij een financieringstekort van de overheid van 5 percent van het nationaal inkomen een gezond financieel beleid mo gelijk is, wil hij niets kwijt over het ak koord dat PvdA, CDA en D'66 tijdens de formatiepoging van Den Uyl hebben geslo ten. „Nee, op vragen daarover geef ik geen antwoord. Stel je voor dat ik kritische opmerkingen zou maken. Ik zie het al in de kranten: Top-ambtenaar van Financiën kritiseert het formatie-akkoord.” Oort heeft meegewerkt aan de voorbe reiding van het wetsontwerp over de Post bank, die moet ontstaan door samenvoe ging van de Rijkspostspaarbank (RPS) en de Postcheque- en Girodienst (PCGD). valuta, bewees deze week omgekeerd de Amerikaanse dollar. Terwijl het harde ka rakter van zowel gulden, Duitse mark als de Zwitserse franc tot naar verhouding lage renteniveaus in de drie landen heeft geleid, werd de dollar deze week nogal vast door het omgekeerde als gevolg van de lichte rentestijging voor de grote ban kleningen. Op zich geen opbeurende ontwikkeling voor de Newyorkse effectenbeurs, die deze week in zijn afwerende houding bleef vol harden. Maandag aanstaande blijft Wall Street gesloten door de viering van Labour Day en met spanning wordt gewacht op de koersontwikkeling na die dag. Gezien de tot dusver verkregen beurshouding is men echter niet erg optimistisch gestemd. Er wordt zelfs weer een soort najaarsrecessie' in het Amerikaanse bedrijfsleven ver wacht. En als er gewacht moet worden op tekenen of die verwachting wel of niet zal uitkomen, heeft Wall Street nog enige maanden van onzekerheid voor de boeg. vroeger ook al waren. Nu moeten er via herstructureringen, verbetering van de fi nanciële positie en dergelijke oplossingen worden gevonden. Een meer directe rol voor de overheid in de economie zou vol gens Molkenboer niets veranderen. Zij kan niet ineens produkten verkopen die het bedrijfsleven niet kwijt kan. De meeste belangstelling is gericht op de steun aan individuele bedrijven, maar het grootste deel van de gelden gaat naar herstructurering, ontwikkelingskredieten e.d., stelt de directeur-generaal. Jaarlijks wordt nu in kleinere gevallen in totaal voor 40 miljoen gulden aan zogenaamde ontwikkelingskredieten uitgegeven. Dit bedrag zal wellicht stijgen. Bovendien wordt eraan gewerkt het systeem te ver soepelen en te verbeteren, vooral voor de kleine industrie. DAF-Trucks. Naar schatting heeft DAF Trucks oyer de eerste helft van 1977 even veel winst gemaakt als in heel 1976, toen het resultaat na belastingen ƒ10,6 mln bedroeg. Een exact cijfer kan nog niet worden gegeven in verband met nog te berekenen belastingen. De schatting is echter wel een betrouwbare indicatie. Met nog vier maanden voor de boeg kan rede lijkerwijs worden aangenomen dat de to tale winst over 1977 het dubbele van die over 1976 zal bedragen, zo wordt in de Daf Bode gezegd. Verwacht wordt dat DAF de record produktie- en verkoopcijfers van vorig jaar van ongeveer 12.000 eenheden, in 1977 met 1000 zal overtreffen. heeft bekendgemaakt dat de maatschappij tussen 1978 en 1985 bijna tien miljard dollar zal uitgeven om kleinere auto’s te kunnen produceren in de Verénigde Sta ten. Dit betekent een toeneming van twee miljard dollar in vergelijking met een eer dere raming. Er worden auot’s vervaar digd die gemiddeld een liter benzine op een afstand van 7,662 km verbruiken. Volgens de Vereniging voor de Effecten handel is een dergelijke omzet in een au gustusmaand nog nooit eerder bereikt. Ook de omzet in juli was met bijna 2,6 miljard een record. De meestal stillere zomerperiode is dit jaar, althans in de activiteit op de beurs, helemaal niet terug te vinden. De omzet in augustus bleef slechts iets meer dan 100 mln achter bij de omzet in de drukke maand mei. Mede door de relatief hoge omzet in augustus steeg de totale omzet in de eerste acht maanden van 1977 met bijna 20 pet. tot 24,1 miljard ofwel gemiddeld 3 miljard per maand. De totale omzet in dezelfde periode van 1976 was bijna ƒ20,2 miljard ofwel gemiddeld ƒ2,5 miljard per maand. Amerikaans disconto. De Amerikaanse Federal Reserve Board (centrale banken- systeem) heeft toestemming gegeven dat thans ook de vier resterende centrale ban ken in het land in Boston, Kansas City, Dallas en Francisco hun bankdisconto verlagen met een half procent van 5,75 procent tot 5,25 procent. De andere centra le banken, waaronder die in New York, hadden dat al eerder gedaan. LEIDEN (ANP). De omzet van Leid sche Wolspinnerij is in de eersté vijf maan den van het op 1 april begonnen boekjaar 1977-1978 vergeleken met de overeenkom stige periode van 1976-1977 met 15 tot 20 pet. gestegen. Aan deze percentages moe ten echter geen consequenties worden ver bonden voor de omzet voor het hele boek jaar. De gang van zaken is de komende maanden, „het seizoen”, is namelijk niette voorspellen, zo is tijdens de jaarvergade ring gezegd. Het bestuur onthield zich van een uit spraak over de gemaakte winst in de. eer ste vijf maanden. Dr. Oort volgde in 1971 dr. W. Drees jr. op als thesauriër-generaal. Hij verte genwoordigde de minister van Finan ciën in een aantal functies, onder ander bij het Internationale Monetaire Fonds, het Monetair Comité van de Europese Gemeenschap en de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO). Maart 1974 werd dr. Oort benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Zijn vertrek bij het ministerie van Financiën was aan leiding voor het bijgaande interview. De 48-jarige thesaurier-generaal bij het ministerie van Financiën, dr. C. J. Oort, verlaat op 1 oktober het ministe rie om als adviseur voor internationale aangelegenheden in dienst te treden bij de Algemene Bank Nederland (ABN). Oort is binnen vrij korte tijd de tweede top-ambtenaar van Financiën die over stapt naar het bedrijfsleven. Maar hij gaat niet weg omdat hij het oneens zou zijn met het beleid dat minister Duisen berg de afgelopen jaren heeft gevoerd. „Ik loop tegen de vijftig. Dan moet je je afvragen, of je tot je 65ste wilt blijven of dat je weer eens wat anders wilt gaan doen. De keus is op het laatste gevallen. Het zou hypocriet zijn om te zeggen dat de honorering van de func tie bij de ABN daarbij niet heeft meege speeld”, aldus Oort. lag ge- eid ble zen zan Zoals de zaken nu liggen, kan zelfs op korte termijn al een lening voor 7,25 pro cent of misschien wel 7 procent overwogen worden, wat op dramatische wijze de pijl snelle rentedaling in ons land demon streert. Trouwens, ook de val van de hypo theekrente met een ha f procent tot 8,25 procent trok dezer dagen grote aandacht. Want de in mei genomen kredietrestrictie van de Nederlandsche Bank had een ande re ontwikkeling doen verwachten. Diezelf de restrictie heeft nu niet veel zin meer, want de spaarzin van het grote publiek is dit jaar aanmerkelijk gestegen en het ver strekken van geld, dat uit kortlopende besparingen voortkomt voor langlopende doeleinden, waartegen de centrale bank terecht in het geweer wilde komen, is vrij wel opgehouden. En omdat ook uit ande ren hoofde dalende grondstofprijzen en dergelijke de inflatiegevaren duidelijk „In de praktijk zie je, dat iedereen in zijn eigen straatje doorgaat. Het is niet gelukt de EEG-landen op één noemer te brengen. Wij hebben daar een duidelijk voorbeeld van, de wet op de investeringsrekening (WIR), waar ik overigens geen oordeel over wil geven. We hebben de WIR ingebracht in Brussel. Na jaren van voorbereidingen in Nederland kan men niet verwachten dat je in Brussel iedereen snel enthousiast krijgt wanneer het, pats, op tafel komt. Dan is men daar nog niet rijp voor”, zegt Oort. De toekomstige „bank-employé" wil niet zeggen of hij een voorstander van de Post bank is. Maar hij laat wel doorschemeren de komst ervan niet zo verschrikkelijk te vinden. „De twee diensten worden tot een quasi-NV gemaakt. Er komt een aanwij- zingsrecht van de minister van Financiën zoals bij de Nederlandsche Bank. Daar is overigens nooit gebruik van gemaakt. Er komt niks nieuws. De markt gegeven zijn de, bestaat de kans dat de Postbank wat afpikt van de andere banken. De bewering dat door de komst van de Postbank de totale kredietverlening sterk zou worden uitgebreid, lijkt mij niet juist. Maar de Nederlandsche Bank zorgt wel voor de grenzen aan de totale kredietverlening" aldus Oort. AMSTERDAM (ANP). Op de Amster damse effectenbeurs is de totale omzet in augustus, vergeleken met de voorgaande maand, met bijna 30 pet. gestegen tot ruim 3,3 miljard. In augustus 1976 was de omzet ruim 1,9 miljard. ioe ns’ zist ;la- jat, est nik Iet, nti- ce- ■or- ine ten ide 1de het de een in- sri- iet- du- ili- i’a- ?n. as taf lil- ik- let ini- ini- jue dn- gu- ek, lap nu- zan ou- oot ch- ler- In Westduitse bankkringen is men zelfs van oordeel dat het verschil in rentepeil, zoals dat thans tussen ons land en de Duitse Bondsrepubliek bestaat, te groot is en dat daarom een verdere daling tot bene den de zeven procent niet uitgesloten dient te worden geacht. Dat de renteontwikke ling nauw verband houdt met die van de snel. Amerika is een geweldig trekpaard voor de wereldeconomie. Verder neemt West-Duitsland maatregelen. En in de ja ren dertig waren er geen -automatische correcties zoals bijvoorbeeld de sociale uitkeringen, waardoor de koopkracht in belangrijke mate gehandhaafd blijft. Eco nomisch gezien ligt er nu veel meer bodem in de markt dan vóór de Tweede Wereldr oorlog.” Het onderzoek naar de „witte plekken” op de industriekaart om te zien waar nieuwe activiteiten nodig zijn en wie deze moet gaan aanpakken zal zeker drie jaar in beslag nemen en flink geld kosten. Het Centraal Instituut voor Industrieontwik keling verricht deze taak. „Wij stellen ons niet op als ondernemers”, zegt Molken boer, „maar we hebben natuurlijk wel een stuk ondernemersmentaliteit”. De aandacht voor de gulden bracht ook grote belangstelling voor ons rentepeil, dat door een omvangrijke lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten op een ren tebasis van 7,5 procent en een emis- siekoers van 100 procent centraal kwam te staan. Vooral van Duitse zijde bestond hiervoor grote interesse, omdat daar te lande het rentepeil voor zulke leningen niet hoger uitkomt dan 60 procent en naar verwachting op korte termijn nog zal zak ken tot 5,5 procent of zelfs 5 procent. Geen wonder dus dat het aan buitenlandse be langstelling voor deze lening niet ontbrak en dat de emmissie een nieuw éclatant succes werd. Mede dank zij het aardgas heeft Neder land volgens Oort een sterke positie. „In 1980 begint de export van aardgas te dalen, maar dan hebben we voor een deel van het interne gebruik nog geen olie no dig”, aldus Oort. Een devaluatie zou voor de Nederlandse situatie overigens weinig soelaas bieden, vindt de vertrekkende the saurier-generaal. „De concurrentievoorde len op korte termijn worden na een be paalde periode weer ongedaan gemaakt. De olieprodukten worden duurder. Langs de weg van hogere importprijzen, die doorwerken op lonen en prijzen, krijg je een devaluatie toch weer op je brood.” Beter begon het Damrak zich deze week te ontwikkelen. Ook hier overheerste een zekere terughoudendheid en werd de beurs aanvankelijk nog met een daling geconfronteerd. Maar de nogal snelle ren tedaling deed steeds meer weerstand ont staan. Dit is begrijpelijk, omdat een lager rentepeil de aandelen aantrekkelijker maakt. De koersstijgingen die vooral in de tweede helft van de week begonnen op te treden, waren dan ook duidelijk door dit aanpassingsproces ingegeven en beteken den voor de meeste van de betrokken aandelen een zeker herstel van de in de laatste weken opgelopen koersverliezen. bond. Herstel van de bedrijfswinsten vindt hij zeer noodzakelijk. Ook de export baart zorgen. Wat dit betreft, de eerste vijf maanden van dit jaar vertonen een nega tief saldo op de handelsbalans van enkele miljarden, tegen een klein positief saldo over dezelfde periode van 1976. Vooral de uitvoer van de industrie is flink gedaald. Volgens Molkenboer wordt er een groot scheeps onderzoek ingesteld naar het, in vesteringsklimaat in ons land. Een onaf hankelijk organisatiebureau is met de voorbereiding begonnen. Het bureau moet nagaan hoe de buitenlandse investeerders tegen Nederland als vestigingsland aankij ken. Ook wordt onderzocht voor welke nieuwe industriële activiteiten in Neder land nog plaats is en wie (overheid of bedrijfsleven) die „witte plekken” moeten invullen. De directeur-generaal is niet optimis tisch over de ontwikkelingen op korte ter mijn in de Nederlandse industrie. De werkloosheid kan nog wel flink stijgen. Op lange termijn ziet hij aanknopingspunten voor een nieuwe „industriële revolutie”, veroorzaakt door de technologische ver nieuwingen. Molkenboer betoogt.dat alle betrokkenen de armen uit de mouwen moeten steken om de problemen te over winnen. Molkenboer zegt een zekere lauwheid te constateren in het bedrijfsleven. Men moet echter niet vergeten dat Nederland inter nationaal een vooraanstaande plaats in neemt, zegt hij. Dit feit constateert hij bij zijn bezoeken aan het buitenland. In dit verband zegt de directeur-generaal: „Hoe klein we ook zijn, we komen Japan heus wel binnen. We moeten natuurlijk niet verzwijgen waar we het onderling over op DEN HAAG (ANP). Er liggen in Chi na vooral kansen voor Nederlandse on oneens zijn, maar vooral letten waar-over we het wél eens zijn”. De te verwachten technologische om wentelingen geven Molkenboer aanlei ding tot een „voorzichtig optimisme” over de economische ontwikkelingen. Voor de korte termijn ziet hij wel proble men, ook als gevolg van het steeds slin kend eigen vermogen bij bedrijven. Bo vendien is het aandeel voor de lonen van het nationaal inkomen veel te hoog. Dat hebben we met zijn allen gedaan, we moeten het probleem ook samen zien op te lossen, zegt de directeur-generaal. Hij verwacht nog meer werkloosheid en spreekt in dit verband van „een zeker defaitisme”. In de Nederlandse industrie komen nu problemen naar boven die er dememingen, die een hoogwaardig tech nisch produkt exporteren, waaraan veel research en know how ten grondslag ligt. Dit zegt directeur J. H. Wijsman van het Nederlands Centrum voor Handelsbevor- dering (NCH) in een verslag van een be- zoek, dat hij in juli met een Nederlandse havenconstructiemissie aan China heeft gebracht. Wel signaleert Oort, dat de verschillen de landen sinds de Tweede Wereldoorlog verder van elkaar afdrijven. Het streven om van de EEG in 1980 een monetaire unie te maken is volgens hem „op een grandioze mislukking uitgelopen". „Er is nog geen enkel teken, dat de EEG-landen bereid zijn hun economisch beleid op el kaar af te stemmen. De lidstaten hebben allemaal verschillende opvattingen. Duitsland richt zich sterk op de infla- tiebestrijding, Frankrijk op een continue economische groei.” Als eenmaal zoals in Zweden het Icon en prijspeil uit de hand is gelopen, dan kan men volgens Oort niet anders doen dan de wisselkoers aanpassen. „Laten we blij zijn, dat het niet nodig is. Nederland verkeert niet in dezelfde situatie als Zweden”. On- ianks het feit, dat de aardgasopbrengsten zoals Oort het uitdrukt „in de begroting zijn gelopen en bijna voor 100 percent tot extra invoer hebben geleid”, heeft Neder land zijn sterke positie behouden. Ford auto’s. President-commissaris Henry Ford II van Ford Motor Company Hypotheekrente 8%%

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11