voor doen voor deze wereld Avondmaalviering lijkt op dineren in restaurant I f i Bergrede is er iedereen die iets wil li r', Bi iW O I MO* it® ip li Feitse Boerwinkel in ,Meer dan het gewone": Pleidooi voor huisgemeenten I 'n c beurt oproept én in staat wil stellen Dat -R i .5 K A - ay J 9 a IH n door Th. J. Koeckhoven Overvloed Eigen weg door Jos Campman Goede ervaring u Onderlinge hulp F BI Bi - - 3 1 I r Gereformeerde predikant Hegger verontrust dat de bedoeling heeft de bergrede van Jezus een eind dichter bij ons te brengen. De schrijver is daarin geslaagd. 4 f 1 ,,P' weeri lijk w „en i risico den. nen i overt twinti nauw KNM dikke bij vc beho stabii Het is goed met beide benen op de grond te staan. Zoals een boer die naar zijn land kijkt en zegt: hier moet het gebeuren en vandaag nog. Hij gaat aan de slag, terwijl hij weet dat een goede oogst niet alleen afhangt van zijn eigen werk, maar ook van de krachten van licht, lucht, warmte en aarde. Dergelijke gedachten komen op bij het lezen van het laatste boek van Feitse Boerwinkel Meer dan het gewone, De KNMI gemk ten z vinde danks Ie die 1 ma, zeker nooit allen De titel van het boek is zeer toepasselijk, want het kenmerk van de bergrede is juist dat Jezus van zijn volgelingen méér vraagt dan het gewone en dat hij hun vraagt niet te veel naar de hemel te staren r f \v rr. ,W?| WW 'v NU H V JX I im.—- I 'i I 4 25 i i Het boek van Boerwinkel (Ambo Baarn, f 12,50) heeft me blij gestemd, vooral daar hij overduidelijk laat blijken dat de berg rede niet spreekt over ons handelen in de ideale toestand van een nieuwe wereld in dit of in een toekomend leven. In de berg rede gaat het vóór alles om een nieuw handelen in onze oude wereld. Met zijn boek wil de auteur de bergrede weer bin nen handbereik van de mensen brengen, precies zoals dit bij de eerste christenen het geval was. Hij gelooft namelijk dat die bergrede voor ons gewone leven in deze tijd broodnodig is. Daarbij gaat het in wezen om een ontmoeting met Jezus van Nazareth zelf. Bergrede en Jezus horen onlosmakelijk bij elkaar. den kwijtgescholden en waarin de zwaar onder schulden gebukte mensen weer een nieuw begin konden maken. En dit zowel in de concreet materiële betekenis van het woord als in geestelijke zin. Hierbij voelt Jezus zich geïnspireerd door zijn joodse achtergrond. Hij is al vroeg vervuld van het ideaal zijn volk in zijn oorspronkelijke staat en opdracht te herstellen. Boerwin kel wijst hier met nadruk op de profeet Jesaja die nogal flink te keer gaat tegen het verkrachten van het recht in zijn da gen. Evenals Jesaja werpt Jezus van Naza reth zich op als voorspreker van alle ar men en onderdrukten. Daarbij gebruikt Jezus ook het beeld van Jesaja. De wijn gaard van zijn vader moet worden her steld. Hierop concentreert hij al zijn kracht. De weg naar die overvloed noemt Feitse Boerwinkel onontkoombaar de weg van de ontlediging: de tarwekorrel moet in de aarde vallen en sterven, opdat nieuw leven kan ontstaan in overvloed. Jezus moet dus door de dood en zo heeft hij de wijngaard Israel hersteld. het hoogste bestuurscollege van de ge reformeerde kerken. „Als de leden hiervan met het plan instemmen, wordt de structuur van de kerk ingrijpend veranderd, vergeleken met de huidige situatie”, aldus de Velp- se predikant, „maar eigenlijk gaan we ons geloof dan weer belijden zoals de eerste christenen dat negentien eeuwen geleden deden”. Ds. Hegger heeft al goede ervaringen opgedaan met bijeenkomsten van klei ne groepen christenen bij hem thuis. De ongeveer dertig leden vormen echter geen huisgemeente maar een bijbelstu- dieclub. Jezus wil dus ook een huis op de rots: het huis van Israel wil hij herstellen op de rots van het doen van de door hem radicaal Let op de leliën des velds, hoe zij groeien Zij arbeiden niet en spinnen niet, en Ik zeg u, dat zelfs Salomon in al zijne heerlijkheid met bekleed was als eene van deze (Matheus 6:28,29) plaats binnen de huisgemeenten inne men”, gaat ds. Hegger enthousiast ver der, „de leden kunnen elkaar in zo’n kleine gemeenschap beter opvangen dan nu het geval is. Dat geldt ook voor mensen die eenzaam zijn”. Het stelle ment langs het o tijdig bract Ste een t kaan: oogw midd warn uit v onze weer richt) Da maar staat kond turer menc lijkh, hemt zeggt Er same Meer word peric zegt i sche niet ken meet Tal van mensen hebben het gevoel dat hun leven is gebouwd op drijfzand. Jezus gaat volgens de schrijver in op onze alge mene behoefte aan zekerheid. „Want ieder die deze woorden van mij hoort en ze doet, zal vergeleken worden met een man die doordenkt, die zijn huis gebouwd heeft op de steenrots”. En nu zegt Boerwinkel een van de mooiste zinnen van zijn hele boek: „Het fundament waardoor het huis over eind blijft, is niet een bepaalde leer, -niet „Die vereenzaming heeft plaats van wege het verharden van de maatschap pij. De kerken moeten zich meer be wust worden van de verantwoordelijk heid die ze ook wat deze problematiek betreft dragen. Op het ogenblik nemen steeds meer, vooral jonge, mensen toe vlucht tot oosterse religies, drugs en zelfs de dood”. „De kerken lopen leeg. De leden lij ken zich er steeds minder thuis te voe len. De kerk in zijn algemeenheid is te juridisch geworden met al die bestuur lijke lagen. Het is ook volkomen onbij bels dat men zich als lid moet laten inschrijven. De kerkdrempel is te hoog. Huisgemeenten zullen door hun spon tane opzet waarschijnlijk meer belang stellenden trekken”. „Ook andersdenkenden moeten er welkom zijn, zonder verplicht te zijn lid van de gereformeerde kerk te worden”, vervolgt hij, „misschien dat de huisge meenten de eenheid van alle christenen kunnen bevorderen”. ding van de moederkerk betekenen en dat wil ik per se niet". „Ook de onderlinge geestelijke en stoffelijke hulp moet een belangrijke het gewone. „Als uw vijand zorgen heeft, geef hem brood te eten. Heb uw vijand lief en doe wel aan die u haten”. Dit noemt Feitse Boerwinkel het unieke van het Nieuwe Verbond, dat- in Jezus zelf de Godsheerschappij in één mens al vast op aarde is gerealiseerd. Daarmee is een vas te bodem gelegd onder al het handelen dat zijn volgelingen in verbinding met hem mogen verrichten. Dat handelen is in ieder geval: méér doen dan het gewone. Dit betekent volgens de schrijver dat van de genen die geloven in Jezus en in zijn Vader een gerechtigheid wordt gevraagd die niet wordt bepaald door de weegschaal, maar door de overmaat zoals deze wordt uitge drukt in teksten als „Bid voor wie u vervol gen, opdat ge kinderen moogt zijn van uw Vader die in de hemel'is”. „Het vieren van het Heilig Avond maal of de Heilige Communie in de Nederlandse kerken lijkt op dineren in een groot restaurant. De bezoekers van een restaurant kennen elkaar meestal niet. Dat is ook het geval met de gelovi gen die samen aan tafel gaan. Begrijpe lijk, want het is onmogelijk eèn goed contact te hebben met ongeveer zeven- Deze radicalisering vinden we terug in andere uitspraken. „Wie zijn broeder haat is een moordenaar. Wie een vrouw aanziet om haar te begeren, heeft al overspel met haar begaan”. Het gaat volgens Boerwin kel namelijk in diepste wezen niet om de uiterlijke daad, maar om de gezindheid die tot de daad voert. Radicalisering en over vloed spreken even duidelijk uit teksten als deze: „Want als je liefhebt wie jou liefheeft, wat is dan je verdienste? Doen zelfs de tollenaars niet zo?” Leef overvloe dig zoals Jezus ook voor deze aarde als het enige bevrijdende het echt vernieuwende patroon heeft voorgeleefd. „Als jij begint met geven, zal de ander niet achterblijven en je een goede, gedrukte, geschudde en overlopende maat in je schoot terugge ven”. Bedenken we daarbij dat het hier een nieuw handelen in deze oude wereld betreft. Daarin heeft het oude testament niet afgedaan. De oude wet wordt niet opgeheven, maar de thpra wordt geradica liseerd. Dit schept een nieuwe situatie die één geweldig ingrijpende consequentie heeft: aan allen die diep in de schulden zitten en die daardoor totaal verarmd zijn, worden die schulden kwijtgescholden. In deze nieuwe situatie hebben niet de rijken het voor het zeggen, maar hierin stelt God zelf orde op zaken en de armen zal hij daarin laten delen. Mensen die altijd hon ger hebben geleden, zullen nu genoeg krij gen. Dit is volgens Boerwinkel Gods ko- ningsheerschappij, een nieuwe orde van mensen die in nauwe gemeenschap samen leven. Dat kan als de rijken met hun geld goede dingefi dóen, als zij handelen als mensen die willen meewerken aan Gods koningschap op aarde. De auteur geeft ons hiertoe een oeroude leuze mee: Wat gij niet Van Boerwinkel vernemen we weer eens dat de bergrede niet als één geheel is uitgesproken. De bergrede is veeleer een samenvatting van langere leergesprekken, gericht tot allen die Jezus willen volgen eh in principe tot iedereen. Het doel van deze leergesprekken was tevens zijn levens doel: het verwerkelijken van het Godsrijk en de daarbij behorende gerechtigheid. Het gaat hier niet om een gerechtigheid die kil redenerend ieder het zijne geeft. Het gaat wel om de overvloed, om meer dan wilt dat u geschiedt, doet dat ook aan een ander niet. Dit is de kortste samenvatting van de goddelijke wet, het fundament voor mensen die zoeken naar zekerheid. Hieraan zou volgens ds. Hegger een groot aantal voordelen verbonden zijn. De gelovigen worden meer bij de han delingen betrokken; de leden leren el- •■kaar beter kennen en kunnen elkaar geestelijke en stoffelijke hulp geven; vereenzaamden zouden beter opgevan gen kunnen worden dan nu het geval is; de diensten binnen de huisgemeenten zouden samen meer belangstellenden trekken dan de massaal opgezette kerk diensten van tegenwoordig; en de een heid binnen de kerk van alle christenen zou bevorderd worden. kant en sinds 1958 werkt hij voor de stichting. „De sacramenten willen we binnen deze groep niet bedienen voordat de Synode hier toestemming voor ver leent”, aldus Hegger, „dat zou afschei- De Velpse predikant H.J. Hegger wil de struktuur van „zijn” gereformeerde kerk ingrijpend veranderen. Hij pleit voor het vormen van huisgemeenten. Dat zijn kleine geloofsgemeenschap pen binnen de plaatselijke gemeenten, zoals die negentien eeuwen geleden be stonden In een visie op onze huidige situatie wijs Boerwinkel met kracht naar de bijbel ei met name naar de bergrede, waarin alh kansen voor dé kerken liggen. De kerken wier leden zich volgelingen van Jezus dur ven noemen, dragen een grote verantwoor ding. „Want van ieder die veel gegeven is zal veel geëist worden. Aan wie veel i toevertrouwd zal des te meer worden ge vraagd”. (Lucas 12.6). Boerwinkels boek is eigenlijk één piel dooi om de bergrede in de kerken weer d( ereplaats te geven die deze in de jongt christenheid heeft ingenomen. Zo werdei de dopelingen in de eerste plaats met dt bergrede gevormd. De schrijver pleit vooi een feest als de joden kennen: de vreugdt der wet. Zou een dergelijke vreugde ooi christenen niet passen? Boerwinkel kaï dit zeggen, daar hij terecht in de bergredt de gouden sleutel ziet voor een echt mense lijk samenleven met elkaar op deze aarde „Dat genereuze leven dat door Jezus zelf ii voorgeleefd en waartoe hij ons nu op onze Volgens Boerwinkel is Jezus’ hele optre den erop gericht geweest om een situatie te scheppen waarin de schulden zouden wor- verhoudingen. een belijdenis, niet een n^g zo heilige schrift; het fundament is volgens Jezus zelf: het doen van wat hij in zijn bergrede geleerd heeft”. Want zo is het: „Niet ieder die tot mij zegt Heer, Heer, zal het konink rijk der hemelen binnengaan, maar wie doet de wil van mijn Vader die in de hemel is”. uitgelegde Thora, de bergrede. Hij wil he echter niet ver van de gewone mensen aldus de auteur, maar midden onder hen In de bergrede gaat het niet om een reek geboden, maar wel om één centrale vraag geven we bij alle wezenlijke beslissingei in ons leven prioriteit aan het zoeken vai het Godsrijk? Aan het woord is de 61-jarige Velpse predikant H. J. Hegger. Een verontrus te gereformeerde, zoals hij zich zelf noemt. Hij heeft onlangs een discus siestuk gepubliceerd waarin hij voor stelt de leden van „zijn” kerk vrijheid te geven huisgemeenten te stichten. Dat zijn groeperingen van zo’n tien tot ze ventig christenen die regelmatig samen bij een van hen thuis het geloof belijden en daar ook de sacramenten (Heilig Avondmaal en doop) bedienen. Dat laatste is op het ogenblik niet toege staan, hoewel volgens ds. Hegger uit de bijbel blijkt dat het mogelijk moet zijn. Hij wil zijn voorstel eventueel aan gevuld met suggesties van anderen overhandigen aan de Generale Synode: Toe een h der v dan v vele vliegt dank: selva! Waar KNM daan Een kenmerk van het koninkrijk is de overvloed, zoals deze zo rijk wordt geïllu streerd in de verhalen van de bruiloft in Kana en de broodvermenigvuldiging. Even kenmerkend is de manier waarop Jezus zich ten volle heeft gegeven voor het realiseren van Gods koninkrijk. Ondanks lijden en dood die hem te wachten staan gaat hij naar Jeruzalem om daar, in het hart van het volk,' de wijngaard Israel te herstellen en het nieuwe rijk te beginnen. bevrijde en bevrijdende leven van meet dan het gewone”. De auteur vindt met recht en reden dat de kerken de bergrede weer binnen hand bereik van het gewone kerkvolk moeten brengen. Bij alle uitingen van verontrus ting heeft het hem getroffen, dat in geen daarvan werd verwezen naar het slot van Jezus’ bergrede waar zo overduidelijk de ware oorzaak van het yerval van deze wereld wordt aangewezen: het wel horen maar niet handelen naar zijn woorden Ook wordt te weinig gewezen op de moge lijkheden van herstel: zijn woorden ernstig nemen en ze dan ook doen. Dit zou pas echte kerkvernieuwing zijn. Boerwinkel ziet een nog mooier perspec tief. Als vele christenen het koninkrijk Gods weer centraal stellen, komt voor jo den en christenen samen de bergrede weer in zicht als een ernst maken van Jezus' woorden voor het leven hier en nu. En dit vanuit de overtuiging dat wij leven in een eschatologische (eindtijd) situatie. „Zowel Israel als de kerk zijn er immers ten dienste van de volkeren der aarde. Want het is de bedoeling dat die tenslotte in het Licht zullen wandelen en de lof van God zullen zingen, te weten van God die de zich gevende Liefde is, en niet een god van welke kerk of groepering ook”. Zonder de kerken kan het ook en misschien nog wel beter. Een van de verdiensten van Boerwinkels boek is het aangeven van de context waar in Jezus werkt: het door de Romeinen bezette Palestina en het, politiek en reli gieus verdeelde jodendom met naar voren tredende groepen als farizeeën, zeloten en essenen. Tegen al deze bewegingen heeft Jezus tenslotte neen gezegd om zijn vol strekt eigen weg te gaan. Deze weg is de aankondiging van een nieuw begonnen tijdperk van Godsheerschappij op aarde, het evangelie zelf. Met zijn eerste optreden in de synagoge v*an Nazareth is de profetie van Jesaja in vervulling gegaan. Want hij is gezonden om aan de armen het grote nieuws bekend te maken, om gevangenen De gereformeerde predikant woont en is werkzaam in een grote villa aan de Boulevard te Velp. Dit is tevens een opvangplaats voor oud-priesters van de Stichting In De Rechte Straat. De heer Hegger stapte in 1948 als priester uit de Katholieke Kerk. Vóór die tijd was hij docent aan een semina rie in Brazilië. In 1951 werd hij predi- Boerwinkel eindigt zijn bijzonder waar- devolle boek met de opmerking dat het afzien van onszelf en het gehoorzaam zijn aan de woorden van Jezus „inderdaad het fundament is waarop ons huis overeind zal blijven, zelfs als de watervloeden komen en de stormwinden zich op ons huis zullen storten. Het zal niet vallen, want het zal blijken op een rots te zijn gegrond” Het is een heel lang verhaal geworden. Maar er zijn tenslotte maar weinig boeken die ergenS over gaan. Dit is een van de weinige van de laatste jaren die zoveel aandacht overvloedig waard zijn. Dit is theologie op haar best, omdat hier over God en mensen samen werd gesproken. vrijlating aan te kondigen. In de visie van de schrijver werpt Jezus zich op als voor vechter van de economisch, de sociaal en politiek onterfden, de lichamelijk onterf den en de gemartelden. Dit vat de auteur zo samen: Jezus kondigt een nieuwe tijd, een nieuwe orde van zaken aan, juist voor allen die, hoe ook, tot nog toe aan het kortste eind hebben getrokken. Voor hen is het koninkrijk van God gekomen, hier en nu. Dit rijk komt wel niet voort uit de aarde, maar het is zeer zeker voor de aarde bestemd. Dit koninkrijk komt wat zijn hele wezen en werkwijze betreft voort uit de sfeer van God en van liefde. Maar die liefde moet worden gerealiseerd in aardse Van die liefde werd niemand uitgezonderd. Armen en ontrech ten hebben Jezus’ voorkeur, maar fari zeeën noch rijken heeft hij buiten zijn bevrijdende aandacht gebannen. honderd kerkgangers. En dat terwijl het Avondmaal juist is bedoeld om in geestelijke gemeenschap met elkaar de dood van Christus te herdenken. Om dat zoiets niet mogelijk is in een groot kerkgebouw met honderden mensen, pleit ik voor het vormen van kleine geloofsgemeenschappen binnen de plaatselijke gemeenten”. De kerkleden zullen als ze samen komen in kleinere groeperingen vol gens ds. Hegger weer meer bij de gang van zaken betrokken worden. Tijdens de kerkdiensten zou nu sprake zijn van eenzijdig handelen. Op de predikant na is niemand werkelijk actief. Binnen een huisgemeente zou dat heel anders toe gaan. Alle aanwezigen moeten dan het woord kunnen nemen. i H I r f.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 18