Werkonderbreking bij KSH Industriebond NVV Acht mensen Referendum over Weer gevechten in Bovensmilde uranium geëist uit DDR gezet Sparenen tegen verhoging aardgasprijs Rode vlag aan lange lading straks verboden Den Uyl nu informateur naast Veringa het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 32 riutzrpQQfbank 2 VRAGEN (aan jongens): WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Bittere abortus-pil Traangas gebruikt f agenda pagina 7 VANDAAG IN Weer enquête naar rij- en drink gewoonten van automobilisten Wantrouwen weg Margarine goedkoper DANSCENTRUM SCHRÖDER Achterdocht Opklaringen Strandverwachting I Gehandicapten met vakantie I naar buitenland I „Sex-onderwijzeres” Uitgesloten I Otto Weiss: Rutger Hauer KNMI 10 k IS E. H. C. O. b.v. i I Wat dacht u van Spaarbiljetten aan toonder? Ze zijn niet op naam. dus makkelijk overdraagbaar. Keuze uit 2 of 5 jaar vast. TSillIlIlM Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws..5,6,7,9 Kunst10 Radio en televisie/Strips 12 Economie11 Sport13,14,15 Kerkdiensten7 I „Zet ze óók in ’t zonnetje” j (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De koningin heeft gisteren ex-kabinetsformateur Den Uyl naast dr. Veringa benoemd tot informateur. De benoeming van Den Uyl is gebeurd op verzoek van dr. Veringa, die nu samen met Den Uyl de mogelijkheden gaat onderzoeken om op een zo kort mogelijke termijn een kabinet te vormen van PvdA, CDA en D’66. IJmuider Courant Losse nummers 70 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,90 p. mnd., f40,- p. kwartaal (p. post f 53,-), p.jaar f 157,30 (p. post f203,-). een iiiiiiiiiniiiiiiifiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zie verder onze regio-pagina’s. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) 3 Anderhalf jaar wachten is voor een abor tus een kwalijke zaak. Zij is dus opnieuw veroordeeld tot wetsontduiking in vereni ging met de medicus die theoretisch straf baar blijft. Maarde justitie zal een oogje dichtknijpen. Er liggen enkele schijndode principes 1 van verschillende afkomst en ook enkele stukjes vertrouwen die echt dood zijn. Het vredesverdrag is noodzakelijkerwijs ge sloten op de ruggen van hen, die een on middellijke wettelijke regeling van de abortus provocatus onvermijdelijk von den, maar ook van hen die de huidige wetgeving op dat gebied onherroepelijk wensten te zien gehandhaafd en toegepast. Het werkelijke voorwerp van abortus, de vrouw in nood, moet theoretisch gespro ken nog tenminste anderhalf jaar wachten voordat zij op eigen beslissing kan worden I geholpen, zonder dat zij de helpende medi- I cus tot een strafbare handeling bepraat. als 'f allarbasfa wilt Raamsingel 16 Haarlem Tel. 315015 Kappler beeft weer woeld. Het blijkt dat e< in Erbij een wing aan. Volgens Veringa staat het vast dat de wettelijke regeling over de abortus in de komende kabinetsperiode wordt gewij zigd. „De fracties hebben zich daartoe verplicht,” aldus Veringa, die het idee heeft dat er nu een stuk wantrouwen tus sen PvdA, CDA en D’66 is weggenomen. Over het tot wet verheffen van een eventu eel initiatief-wetsontwerp vanuit de Twee de Kamer, het zgn. contraseign, zei infor mateur Veringa: „Het gaat erom dat er echt gekeken zal worden naar het rapport Veringa zei gisteravond op een perscon ferentie dat hij wellicht nog dit weekeinde met Den Uyl zal overleggen over de verde re gang van zaken bij de kabinetsformatie. Nu er een akkoord is bereikt over de abortus, moeten PvdA, CDA en D’66 el kaar nog zien te vinden op onder meer de omvang van de ontwikkelingshulp, de hoogte van de defensie-uitgaven en het energiebeleid, met name de kernenergie. van de Raad van State en naar de stand punten van de verschillende regeringspar tijen. Dat zou kunnen betekenen dat minis ters van het CDA toch zouden kiezen voor een bevordering van het contraseign, ook wanneer dat niet helemaal met hun eigen zienswijze in overeenstemming is.” Rutger Hauer wacht met de nodige nieuwsgierigheid af boe de film „Soldaat van Oranje”, waarin hij de hoofdrol speelt, zal worden ontvangen. Hij doet het mo menteel kalm aan en wijdt zich o.a. aan de dichtkunst. De man, die vooral bekendheid kreeg door „Floris” en „Turks Fruit”, zou wel eens in het buitenland willen filmen, zo meldde hij Wouter Hendrikse. Bergrede leeft nog Mummie Ramses kan er weer tegen. Meuleman en zijn KNVB. (Van onze redactie binnenland) VOORBURG. De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid SWOV gaat in de weekeinden van deze en volgende maand ’s nachts enquê tes houden onder automobilisten. De gege vens die de SWOV daarbij denkt te ver krijgen over bestemming, drankge bruik, algemene rij-ervaring en kilometer- afstanden zullen anoniem blijven. De informatie zal statistisch worden ver werkt. Deze statistiek zal worden vergele ken met die van voorgaande jaren. Zo kunnen de onderzoekers nagaan of er ver anderingen in rij- en drinkgewoonten zijn opgetreden. De medewerking van de automobilisten bij de vorige nachtelijke SWOV-onderzoe- ken was, aldus de SWOV, verrassend groot. dag had kunnen komen dan hij aan het begin van deze week dacht. Maar omdat er in de afgelopen tijd reeds veel over het probleem van de totstandkoming van de wettelijke regeling van de abortus gespro ken was, kon hij de behandeling van het gehele probleem enigszins achterwege laten. De rode lap of vlag achter aan uitsteken de ladingen wordt met ingang van 1 no vember dit jaar verboden; ervoor in de plaats moet een rood-wit gestreept marke- ringsbord komen. Brommers, fietsen en wagens zullen per 1 november 1979 oranje reflectoren moe ten voeren; goedgekeurde rode aan de achterkant, oranje of gele op de trappers. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG. Minister Westerterp heeft vastgesteld met ingang van welke data voertuigen van reflectoren moeten zijn voorzien, voor een betere zichtbaar heid in het donker. De politie heeft zeventig man mobiele een heden ingezet. In de vroege ochtenduren werd een mobiele eenheid uit Groningen in Bovensmilde verwacht. DEN HAAG (ANP). De margarine wordt goedkoper. De bond van Nederland se margarinefabrikanten heeft besloten de prijs van een pakje (250 gram) met 3 cent te verlagen, die van halvarine met 1 cent. De verlaging van de fabrieksprijzen gaat maandag in, aldus de bond. De daling is een gevolg van de prijsont wikkeling op de wereldmarkt, waar oliën en vetten de laatste weken in prijs gedaald zijn, zeggen de fabrikanten. Ze verwach ten dat de consument niet onmiddellijk iets zal merken van de prijsverlaging, om dat deze meestal met enige vertraging doorwerkt op de winkelprijzen. Sommige kinderen zijn zo onuitv staanbaar alsof ze reeds volwasse nen waren. oijna viernonoero werKnemers van de Koninklijke Scholten Honig in Koog aan de Zaan zijn gisteravond in een spoedvergadering bijeengekomen in een reactie op berichten, als zou de maisverwerkingsfabriek van KSH op korte termijn worden gesloten. Minis ter Van der Stee van Landbouw en Visserij liet zich gisteravond namelijk na overleg met de vakbonden vrij pessi mistisch uit over de mogelijkheid het bedrijf te houden. Het gaat om de werk gelegenheid van in totaal 600 mensen. Als je beide vragen goed beantwoord hebt, is de volgende vraag: WAAROM heb je je dan nog niet voor een danskursus opgegeven? We beginnen deze week Inschrijving dagelijks van 17-20 uur. MELBOURNE (Reuter). Australië’s machtigste vakorganisatie heeft gisteren in een ultimatum aan de regering geëist dat er een nationaal referendum wordt gehouden over het al of niet winnen van uranium. Als zij daar niet op ingaat, zal zij zich gesteld zien tegenover sancties van de vakbond. BOVENSMILDE - Nadat het korte tijd rustig was gebleven, zijn vannacht aan het einde van de feestweek opnieuw gevechten uitgebroken tussen Zuidmolukse en andere jongeren in Bovensmilde. Ook is het gymnastieklokaal van de openbare lagere school in brand gestoken. Bij dit treffen zijn twee politiemannen en een bur ger licht gewond geraakt. BERLIJN (DPA). Zeven mannen en een vrouw ?ijn gisteren uit de DDR gezet en naar West-Berlijn gestuurd, omdat zij een resolutie hadden ondertekend tegen de uitwijzing van de componist en zanger Wolf Biermann, zo heeft het Komitee Frei heit und Sozialismus meegedeeld. Volgens het comité zijn alle acht Oost- duitsers afkomstig uit Jena in Thüringen. De groep had volgens haar zeggen liever in de DDR willen blijven en heeft om verschoning gevraagd dat zij er nog niet de lust toe voelt om in het openbaar verkla ringen af te leggen. Voor hun uitwijzing hebben de acht vastgezeten. Gisteren kwamen in West-Berlijn ook de vrouw en dochter van de reeds eerder vertrokken dr. Karl-Heinz Nitschke aan. In zijn gesprekken met de drie frac tievoorzitters, eerst afzonderlijk en later gezamenlijk „uiterst openhartige ge sprekken” groeide bij dr. Veringa het inzicht, waar hij de oplossing moest zoe ken. „Er hoefde niet echt onderhandeld te worden, maar ik liet duidelijk merken, waar de drie fracties elkaar zouden kun nen vinden,” aldus Veringa. Bij het begin van zijn informatiewerk- zaamheden trof dr. Veringa bij zijn ge sprekspartners achterdocht aan. „In de loop van de informatieperiode is er begrip voor elkaar gegroeid en ontstond er een buitengewone harmonie,” aldus dr. Verin ga. Hij zei te verwachten, dat het vertrou wen in elkaar er toe zal leiden dat de betrokken partijen elkaar zullen vinden in een regeerakkoord. 'llllllllllllllllll Volgens de bond leidt prijsverhoging niet tot het beoogde doel, een zuiniger gebruik van aardgas. In dit verband herin nert hij eraan, dat het aardgas sinds 1973 al vier keer zo duur'is geworden, zonder dat dit drastische besparingen tot gevolg heeft gehad. Verder stelt de bond, dat de minst- draagkrachtigen door de vorige prijsver hogingen al tot een zuinig gebruik zijn .gedwongen, terwijl degenen die over een ruimere beurs beschikken zich er ook door een nieuwe verhoging waarschijnlijk niet van zullen laten weerhouden om aardgas te verspillen. De grootste gebruiker van aardgas is de industrie. Het industrieel verbruik neemt jaarlijks met elf percent toe en de prijzen die het bedrijfsleven bedingt (bijvoorbeeld bij nieuwe vestigingen) liggen veel lager dan die voor particulieren. Een vermeende besparing van aardgas tengevolge van ho gere prijzen voor parti julieren zal volgens de bond ongedaan worden gemaakt door het steeds stijgende industriële verbruik. Op de meeste plaatsen droog weer met van het westen uit opklarin gen. Meest matige wind, ruimend naar west. Maximum temperatuur ongeveer 19 graden. UTRECHT (ANP). De Industriebond NW heeft zich gisteren uitgesproken te gen de door minister Lubbers (Economi sche Zaken) voorgestelde verhoging van de aardgasprijzen. Na een zwak front vanaf van middag een lichte verbetering met morgen goed strandweer. Zonnige perioden, matige zuidelijke wind. In de middag ruim 20 graden, zee water 18 graden. mart nadarland spaarspecialisten sinds 1817 Het is goed dat men dit weer eens duide lijk heeft kunnen waarnemen, want een gezonde ongevoeligheid voor partijpoli tieke leuzen en dogma’s is voor een volgen de keer meegenomen. Ofschoon het onzin zou zijn politieke partijen te verwijten dat zij willen regeren, is het eveneens onver standig om aan te nemen dat zij niet in staat zijn om uit opportunistische overwe gingen op korte termijn terug te komen op essentiële beloften of overtuigingen. Dit beseffende, moet men concluderen dat po litiek toch altijd de kunst van het mogelij ke en niet van het noodzakelijke is. En men mag hopen dat er op dit moment aan drie kanten politici zijn die zwaar gebukt gaan onder de last van hun geweten, zodat al leen het totale landsbelang hun troost is. Geen fraaie of verheffende toestand, maar hoe moest het anders? Ook in de politiek staan de beste stuurlui aan de wal. l■lllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllltlllllllllulllllllllfllmll Even na vier uur vanmorgen meldde de politie dat de rust was weergekeerd. In de loop van de nacht zijn enkele charges uitge voerd om de vechtenden te verspreiden. Ook is traangas gebruikt. Arrestaties zijn niet ver- richt. De vreugde over het door informateur Veringa bereikte compromis ten aanzien van de abortuswetgeving is voldoende ge luwd om op het nu verlaten slagvel naar slachtoffers te zoeken. Om ook de avond-ploeg de gelegen heid te geven de vergadering bij te wonen, werd de fabriek van 22.00 tot 24.00 uur stilgelegd. De vergadering waar ondernemingsraadsleden, een vertegenwoordiger van de Indus triebond NVV en directeur Th. van der Hout tekst en uitleg gaven over de gebeurtenissen van de laatste dagen was een initiatief van de middagploeg, die er met een ketting-opbel-actie in slaagde een groot deel van het perso neel van huis naar de bedrijfskantine te halen. Op de foto een beeld van de bijeenkomst. 33S Italiaanse mannen, kinderen als een soort verwelkomd. Groeit be weer in de Brandt liet 1. aan welke kant zit Je rechter voet rechts of links? 2. het tegenovergestelde van ’n jongen is 'n Natuurlijk heeft niemand een betere, elegantere oplossing geweten, maar deze gang van zaken is toch geen bijdrage tot de onwankelbaarheid van het vertrouwen in politieke beginselen. Men weet niet precies welke struikelblokken de drie partijen nog meer op hun weg zullen vinden voordat de zaak beklonken is, maar het abortuscom promis bewijst dat de coalitie er koste wat kost komen zal, ook al moet er een groot deel worden ingeslikt van alles wat de partijen rondom de stembus hebben ge predikt. Een Engelse jury heeft na lang beraad een Engelse onderwijzeres vrijgesproken van de aanklacht, dat zij een 11-jarige leerling na afloop van de les bij haar thuis had ingewijd in de geheimen van de liefde. De ouders van de jongen hadden een proces tegen haar aan gespannen, waarbij als bezwarend feit naar voren kwam, dat de jon gen bepaalde fysieke eigenschap pen van zijn onderwijzeres bleek te kennen. De verdediging voerde daarop aan, dat zulks te maken had met het feit, dat de lerares dikwijls ging zwemmen met haar klas, bij welke gelegenheid zij een bikini placht te dragen. De rechter bleef wel zijn twijfels houden, en hij liet de proceskosten dan ook voor rekening van de beklaagde. Het KNMI geeft oot- moedelijk toe: twee keer per week gemiddeld zit men er naast met de weersvoorspelling. Het instituut stroost zichzelf met de wetenschap, dat er nooit een feilloze weersverwachting ge maakt zal kunnen wor den. Ook hier stijgen de kosten. Zo voelt Dene marken er niets meer voor de meetposten op Groenland te blijven be talen. Harry Kuiper boog zich met directeur Postma over de weer rapporten. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON r 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Nadat ze eerst met dr. Veringa had gespro ken, heeft koningin Juliana gistermiddag beide informateurs ontvangen. In dat ge sprek nam ze de stand van zaken met betrekking tot de kabinetsformatie met beide heren door en verzocht ze Den Uyl met dr. Veringa de werkzaamheden voort te zetten. Hier de aankomst van de nieuwe informateur op Paleis Soestdijk Het verdient volgens Veringa verre de voorkeur dat een parlementair kabinet zelf eerst probeert met een wetsontwerp over abortus te komen. In zijn door PvdA, CDA, D’66 aanvaarde conclusies ligt vol gens hem een opdracht aan het nieuwe kabinet om dat te proberen. Veringa noemde het „vrijwel uitgesloten”, dat hij zelf minister wordt in dat kabinet. Informateur Veringa vertelde op zijn persconferentie, dat hij sneller met de op lossing van het abortusvraagstuk voor de Dat is de praktische kant van de af spraak, die nu de weg vrijgemaakt heeft tot verdere onderhandelingen over een confessioneel-sócialistische coalitie. Het is waarlijk geen wonder dat een deel van de CDA-fractie voor deze afspraak gepast heeft. Men moet wel doorgewinterd poli tiek formalist zijn om zo’n struisvogeltak- tiek te kunnen aanvaarden omwille van de zo begeerde regeringsmacht. Dat geldt voor alle drie de coalitiegenoten, want aan de kant van de PvdA en D’66 is nu het luide geroep om een onverwijlde regeling van de abortuskwestie plotseling ver stomd, waarmee dan misschien wel de gehele fractie maar zeker niet alle PvdA- en D’66-stemmers het eens kunnen zijn. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 67e jaargang no 258 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redaktie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023- 32 43 41. t I „Zet ze óók in ’t zonnetje". Dat is het I motto waaronder de Nationale Puzze- I lactie volgende week zaterdag in uw j krant start. Samengebracht in de I Stichting „Buitenlandse vakanties J voor gehandicapten" en onder voorzit- I terschap van prof. P. Muntendam ho- I pen Het Nederlands Astma Fonds, Het Nationaal Rheuma Fonds, Diabetes I Vereniging Nederland, Prinses Bea- trixfonds (polio), Koningin Wilhelmina Fonds (kankerbestrijding) en De Nierstichting Nederland in totaal ruim I 2500 patiënten komende zomer een I zonnige vakantie te kunnen bieden in het buitenland. Niet alleen voor hen I kan wellicht enige tijd de zon gaan schijnen in hun vaak trieste leven. Ook voor u kan een droom werkelijkheid J worden, want er ligt een zeer gevari- I I eerd prijzenpakket van bijna een mil- I joen gulden te wachten. Let dus op. Volgende week zaterdag. In deze krant.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1