i Jj Am van beroemde farao waren in staat van ontbinding. ee: es 1 MB door Bob Tadema Sporry Prominenten Niet luchtdicht H Paardemiddel Tabak W W Li 'M5 :l B ius he laat j( Wat was er nu precies gebeurd met de mummie van een van Egypte’s grootste farao’s dat een dergelijke trammelant kon ont staan? De pers stond vol met op zijn zachts gezegd merkwaardige mededelingen waarover onder de oudheidkundigen nogal wat hila riteit, in vele gevallen ook veront waardiging ontstond omdat het met de oudheidkunde nog steeds enigszins zo gesteld is dat men meent dergelijke berichten in een „leuke” vorm te moeten gieten. op JS- 2,9,1( m ooi klaai Dileunj De fengduflge logëétpftrtij van de mummie van farao Ramses H de Grote, van september 1975 tot mei 1977, is weer voorbij en de konmg, die Sterf in 1231 v, Chf. is teruggekeerd naar de rustplaats waar hij al tientallen laren te zran was voor Jan on alfaman cBe er ongeveer een i^sdastóer voer over hsd; de beroemde „Mummy room” van het nog veel beroem dere museum in Cairo. Met deze terugteer is er een einde geko men aan een nogal overtrokken kibbelpartij tussen archeologen van naam maar van verschillende nationsSteit, Daardoor kwam ook de hele „kwestie-Ramses” in een vreemd daglicht te staan. Ten slotte werd de zaak afgesloten met een officiële mededeling van het Musé de l’Homme in Parijs die deed vermoeden dat men ook daar „leuk” begon te worden. Hierover dadelijk meer. 4 i V w IfcA - F Jr M - - if ’V- span- I Mummie van Ramses II kan er na bestraling' weer eeuwen tegen weer. De ruzie tussen de archeologen van verschillende nationaliteit ging in hoofdzaak tussen de Fransen en de Amerikanen, terwijl vele ande ren er zich ook mee bemoeiden of op zijn minst partij trokken. Vooral de Amerikanen zit de kwestie nog al tijd erg hoog, want deze zou al thans volgens hen een smet wer pen op hun wetenschappelijke werk tijdens het röntgenologisch onder zoek, dat werd uitgevoerd op de koninklijke mummies en op Ramses in het bijzonder. Wat was nu precies het geval? Voor bovengenoemd onderzoek werden de mummies uit hun eike- houten kisten gehaald, die afgeslo ten zijn met een perfect passend deksel van zwaar spiegelglas. Dat dit onderzoek zo zorgvuldig en ver antwoord mogelijk werd uitgevoerd spreekt vanzelf als men weet welk een naam de archeologen speciaal op dit gebied bezitten. In een reus achtig museum als dat van Cairo werken ook nog heel wat andere lieden dón wetenschapsmensen. Bij hen zou dan ook de schuld liggen van de desastreuze toestand waarin de mummie van Ramses verkeerde. Detailopname van de mummie van Ramses II. (midden) (foto's Tadema Sporry) gegrepen om al dat kwalijke ge dierte en andere narigheden onscha delijk te maken. De eersten die de aandacht vestigden op de slechte toestand van de mummie waren de Egyptenaren en de Fransen, experts op dit gebied. Ze gooiden niet een knuppel maar ongeveer een rots blok in het hoenderhok. Want de Amerikaanse verontwaardiging van de kant der onderzoekers laaide he melhoog op. Men noemde de mede deling vuile laster. Nog sterker, er mankeerde volgens de Amerikanen helemaal NIETS aan de mummie. Het was alleen een politieke stunt van concurrerende archeologen om reclame voor zichzelf te maken. Ter zijde moge vermeld worden dat oud heidkundigen vaak verbijsterend agressieve lieden zijn, ondanks hun op het oog zachtaardig beroep. Ge weldige ruzies onderling zijn dan ook niet zeldzaam. Als de theorie van dr. Moekhtar juist is (en hij kent zijn pappenhei mers) dan moet het ergste gevreesd worden voor de andere mummies die eveneens doorgelicht werden. 60 soorten fungi geconstateerd en de toestand van de mummie werd desa streus geoordeeld. Er was eigenlijk maar één behandeling die de mum mie geheel zou kunnen ontsmetten: een behandeling met gammastralen. Bij het museum, dat ’s avonds altijd baadt in een zee van licht, Ideaal beeld van Ramses II als god delijke farao uit een tempel in Nunië. (rechts) De zoektocht naar de schuldigen werd uitgevoerd onder leiding van dr. Moekhtar van het Documentati on Centre te Cairo, indertijd opge richt voor de redding der monumen ten in Nubië voor het wassende wa ter achter de hoge dam van Aswan. Tegenwoordig heeft dit instituut een ruimere taak gekregen. De oplos sing van dr. Moekhtar was simpel en zal dus wel de juiste zijn: bij het terugleggen van de mummie in de kist en het afsluiten hiervan met het glazen deksel is men allerminst zorgvuldig te werk gegaan. Het dek sel sloot niet luchtdicht (dit bleek toen de mummie eruit werd geno men voor vervoer naar Parijs) en dit gaf de diverse organismen de kans om de kist ongezien binnen te drin gen en er te verblijven. De mummie is namelijk gebed in de oorspronke lijke linnen lijkwaden waarin aller lei gedierte zich gemakkelijk kan verbergen. I 9 «fox-. uo I m ):F150C UJS(lSx AL Vffl Ontelbare fungi, moderne insecten en micro-organismen bedreigden de mummie indien niet zou worden in- De koninklijke mummie werd op nieuw vervoerd, van het Musée de l’Homme naar het nucleaire cen trum van Barclay buiten Parijs. Ne gen uren lang werd de mummie daar bestraald en geen organisme dat het tegen dit paardemiddel uit hield. De mummie was na de be straling absoluut steriel. Bovendien kreeg men de plechtige verzekering van de Franse commissie van atoomonderzoek dat de mummie stonden die avond de smeedijzeren hekken wijd open en de ene na de andere statige officiële limousine reed voor de hoge ingangstrap en de uitnodigend openstaande voordeur. Politieagenten in wit zomeruniform zwermden buiten en binnen rond. Er waren lopers uitgelegd en een uitgelezen gezelschap van archeolo gen, diplomaten, museumambtena- ren, politieke en andere prominen ten was ter ontvangst aanwezig. Er stond weer een erewacht en het ge weer werd gepresenteerd toen de kist met de mummie van de man die tot de grootste heersers van de we reld heeft behoord, opnieuw naar binnen werd gedragen. Voor wie het interesseert, Ramses die de naam had over een meer dan normale hon ger naar macht en opschepperij te beschikken, is niet de megalomaan waarvoor hij maar al te vaak wordt uitgemaakt. Hij is ook niet de farao van de uittocht uit Egypte (zo die ooit plaatshad). Nieuw onderzoek en nieuwe studies hebben zijn plaats in de geschiedenis rechtgetrokken. Ramses was een grote farao, óók en niet in het minst in vredestijd. absoluut niet radioactief was en vei lig voor toekomstige infecties. Ramses keerde op even plechtige wijze terug naar zijn vaderland als hij eruit vertrokken was, per mili tair vliegtuig en uitgeleide gedaan door hoge ambtenaren. Op 10 mei stond op het vliegveld van Cairo een erewacht aangetreden en een gloed nieuwe ambulance van de Rode Hal ve Maan stond gereed om de kist, die bedekt was met een zwartfluwelen kleed waarop klassieke lotussen wa ren geborduurd, naar het museum terug te brengen in een plechtige optocht. De Amerikaanse archeologen die zo verschrikkelijk boos waren ageerden onder leiding van dr. Ja mes Harris van de universiteit van Michigan, die indertijd een belang rijke rol speelde bij het röntgenolo gisch onderzoek, waarbij het vooral om het onderzoek van de gebitten ging. De mummie van Ramses II, die onder zijn toezicht weer in de kist werd geplaatst, mankeerde inder daad bij die gelegenheid (nog) niets. .v De eerste verslagen van het weten schappelijk onderzoek in het Musée de l’Homme zijn inmiddels versche nen. Natuurlijk heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt de mummie op alle mogelijke gebied te onderzoeken. Hierbij bleek dat tij dens de balseming, waarbij de buik holte werd leeggehaald en opnieuw gevuld met aromatische stoffen, voor die vulling gebruik werd ge maakt van.tabak! Hoe nu? Rookten de farao’s dan- ook pijpen en sigaretten? Natuurlijk niet. Maar van de tabak werd altijd aangenomen dat deze uit Zuid-Ame- rika kwam om de mensen van de Oude Wereld een kwalijk gebruik aan te leren. Nu is gebleken dat er in Egypte of in de landen er omheen een plant moet hebben bestaan die tot de familie der tabaksplanten moet hebben behoord maar die hoogstwaarschijnlijk in de loop der eeuwen is uitgestorven of uitge roeid. Dat is niets bijzonders. Oók de papyrus en de blauwe lotus zijn in Egypte uitgestorven, evenals de ibis, al willen de gidsen in Egypte de arme toeristen nog altijd wijsmaken dat de daar aanwezige witte koe reigers „sacred ibis” zijn. Een voor de bezoekers aan het land der farao’s minder aangenaam plan is om de hele Mummy Room voortaan af te sluiten voor bezoek, zodat men er alleen voor een weten schappelijk doel nog terecht kan. Het zou een verstandige maatregel zijn. Het gedrag der nieuwsgierigen is vaak weinig sympathiek en men meent ook vaak „leuk” te moeten zijn in aanwezigheid van de stoffelij ke overblijfselen van mensen die in hun tijd tot de zeer groten der aarde behoorden. Men zou het zo kunnen zien dat men de grafkelder der Oranjes in Delft voor het grote pu bliek zou openstellen. Men zou daar niet gauw over denken. Voor farao’s mag dan hetzelfde gelden. -V Toen ik op 15 mei van dit jaar de Mummy Room bezocht was er ech ter met het blote oog nog niets te zien van enige aftakeling. Maar ook deze mummies zijn gewikkeld in de restanten van linnen doeken zodat alleen de hoofden en soms de han den te zien zijn. Een nader onder zoek zal worden ingesteld maar heeft voor zo ver mij bekend nog niet plaatsgehad. Nadat de Fransen en Egyptenaren het droevig feit van Ramses aange taste mummie hadden geconsta teerd werden er meteen spijkers met koppen geslagen. De Franse rege ring bood meteen aan de mummie in Parijs te onderzoeken en zo nodig te ontsmetten. Het werd door Egypte in grote dank aanvaard. We mogen er hier meteen wel bij vermelden dat de samenwerking tussen Egypte en Frankrijk op archeologisch terrein uitstekend is, altijd is geweest en het ook wel zal blijven. Welk ander land heeft er tenslotte een 150 jaren-plan ontworpen voor het restaureren van het immense Karnakcomplex? Als iemand iets voor Ramses kon doen zouden het de Parijse laboratoria zijn. De zaak werd groots aangepakt en met veel psychologisch inzicht. Tenslotte is een mummie van een wereldheerser niet een ding dat je per pakketpost verzendt. Ramses werd per militair vliegtuig naar Frankrijk vervoerd en kreeg daar een officiële ontvangst als voor een regerend vorst. Daarna ging hij naar het Musé de l’Homme en daar begon het serie_uze werk. Men begon met het nemen van proeven op een onbekende en dus minder belangrij ke mummie. Na ruim 140 proeven werden op Ramses niet minder dan Ij 5 W<v <V.V. v /Va Een van de kolosbeelden van Aboe Simbal geeft vrij waarheidsgetrouw O

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21