Tevreden Kurcinac ming-vaas op buffet van WV over opzet huidige organisatie FÜ VOORZITTER KNVB BLIJFT WELLICHT NOG JAAR s i door Jos Heymans Piet Keizer Iedereen midvoor Zorgen te ÏSB - In zijn hart hoopt Wim Meuleman dat het niet zal gebeuren. Na elf jaar de voorzittershamer te hebben gehanteerd, verlangt hij naar zijn afscheid. „Ik had me voorgenomen niet langer dan zes jaar bondsvoorzitter te zijn. Dat is inmiddels uitgelopen tot elf jaar. Het wordt tijd dat er nu een ander komt. Niet dat ik genoeg heb van mijn functie, maar je moet op een gegeven moment plaats maken voor een jonger iemand. Je moet de doorstroming niet onnodig tegenhouden. Nieuwe mensen hebben nieuwe ideeën, hebben ook een andere kijk op de gang van zaken. Dat kan de voetbalbond alleen maar ten goede komen”. Enkele maanden voor zijn afscheid kampt Wim Meuleman met een probleem. In de statige hal van het Haagse hotel Bel Air vraagt de voorzitter van de voetbalbond zich af of hij in december wel kan aftreden. Het bondsbestuur van de KNVB is er nog steeds niet in geslaagd een geschikte opvolger voor Meuleman te vinden. „Ik heb mijn vertrek toch ruim op tijd aangekondigd”, constateert hij. Al meer dan een jaar geleden heeft Wim Meuleman het bestuur van zijn naderend afscheid op de hoogte gesteld. En alsof hij de problemen voelde aankomen, adviseerde hij zijn collega’s tijdig op zoek te gaan naar een opvolger. „Als het bestuur er niet in slaagt een nieuwe voorzitter te vinden, dan blijf ik nog maar een jaar”. 4 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiliiiiiumiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiim^ 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Wim Meuleman zoekt naar opvolger geen enkel begrip opbrengen. I en STOPPER 1 STEFAN KURCINAC tot bon met t een ring In de nieuwe structuur, die door Wim Meuleman als een enorme vooruitgang wordt beschouwd, moet de bondsvoorzit ter naar zijn zeggen oppassen „niet te veel een bemiddelaar te worden”. Meuleman: „De zelfstandigheid heeft met zich meege- De huidige competitie kent ook en kele van die uitzonderlijke spelers, waarbij goed in de gaten moet worden gehouden dat je ook onder de uitzon derlijke spelers rangen en standen, en verschillen in kwaliteit hebt. Het voor naamste kenmerk van de uitzonderlij ke speler is immers niet wat hij kan, maar wat hij wil en probéért. Een ver velende bijkomstigheid voor de uitzon derlijke speler is immers vaak, dat hij Ik vind Ruud Krol bijvoorbeeld een prachtige voetballer, zijn spel is vaak een lust voor het oog, en hij onder scheidt zich van andere spelers door dat hij zoveel verschillende facetten van het voetbalspel tot in de perfectie beheerst. Maar uitzonderlijk? Nee. Wil lem van Hanegem daarentegen is het prototype van de uitzonderlijke voet baller, een man die dingen kan, en wat nog erger is: die dingen ook doét die andere spelers van internationale klas se niet kunnen, en ook zeker niet zou den doen. Abe Lenstra was ook zo’n uitzonderling, Faas Wilkes ook (maar toch iets minder misschien), Bertus de Harder zeker ook, maar Kees Rijvers weer niet, en Cor van der Hart ook niet, al waren zij spelers van wereldklasse. In de Nederlandse competitie spelen een heleboel goede voetballers (van Willy Kreuz tot en met Dick Schoena ker) en een paar uitzonderlijke talen ten. En dan moet u niet meteen aan Johan Cruijff denken, dat is de uitzon derlijke uitzondering, maar ook weer niet aan Johan Neeskens, want die is geen uitzonderlijk talent, maar de bes te van de goede voetballers. Een uit zonderlijk talent is iemand die... ja, hoe zal ik het zeggen? Iemand wiens talent uitzonderlijk is, een uitzonde ring vormt op de regel. Wie reken ik nu tot de uitzonderlijke spelers? Bij Ajax alleen Tscheu La Ling (het lijkt me typerend dat Ling een favoriet was en is van trainers als Kraay, Ivic en nu weer Happel, maar bij Michels geen goed kon doen). Bij PSV is het René van de Kerkhof, bij AZ’67 zoals gezegd Van Hanegem (ik denk nog even na over Jantje Peters), bij NAC Ad Brouwers (en vroeger Frans Bouwmeester!), bij FC Twente Epi Drost, bij Haarlem Barry Hughes tijdens de wedstrijd, bij FC WV Ste fan Kurcinac, bij Vitesse Henk Bos veld, en bij FC Amsterdam, jazeker, Willy van Bommel. Nu is „Stengel” van Bommel natuur lijk wel een speler die zijn uitzonderlij ke ideeën (hij is de enige bij FC Am sterdam bij wie je nog wel eens verrast de techniek en de lichaamsbeheersing mist om zijn geniale invallen de juiste vorm en afwerking te geven. Het kan ook gebeuren, dat heip dit de ene wed strijd wel lukt, en de andere wedstrijd helemaal niet, al naar gelang de vorm er is of niet. In de periode van Meuleman is het Ne derlands voetbal technisch met sprongen vooruitgegaan. Nederlandse clubs gingen op Europees niveau een woordje meespre ken. .Ajax veroverde drie keer de Europa Cup voor landskampioenen. Feyenoord pakte die beker één keer en legde en passant ook nog beslag op de UEFA-Cup. Wim Meuleman: „Na mijn eerste jaren als voorzitter heb ik weleens gezegd dat ik een enorme ervaring had opgedaan in het feli citeren van de tegenpartij. Daarna is dat wel anders geworden”. opkijkt) maar ten dele ook kan uitvoe ren, maar het tekent toch de trainer die zo’n man, in plaats van hem steeds weer de kans te geven zijn techniek en ervaring bij te slijpen zodat hij die ideeën op den duur ook steeds meer vorm kan geven, aan de kant houdt terwille van een ijverige draver, die zijn gebrek aan ideeën altijd moeite loos uitvoert: tackles, harde knallen naar voren, noem maar op. Geef mij Ivic dan maar, die Tscheu La Ling wel de kans heeft gegeven, vaak tegen heug en meug in, met als resultaat dat hij, die van Michels niet eens in het eerste van Ajax mocht spelen, nu door Ernst Happel aan de selectie van het Neder lands elftal is toegevoegd. En wat te denken van zo’n Rob Baan, de trainer van FC VW, die Stefan Kurcinac, de Joegoslaaf die VW met zijn af en toe oplaaiende brille naarde eredivisie voerde, en die het nu een maal niet van bikkelen maar van voet bal moet hebben, na een halve minuut uit het veld haalde omdat op „zijn” wenk Hugo Hovenkamp naar voren kon stormen om de voorzet af te leve ren vanaf de uitlijn die Vonk in staat stelde de gelijkmaker in te koppen? Nog voordat hij ook maar een bal had kunnen raken, nog voordat hij wist waar hij liep, moest Kurcinac er weer uit, omdat hij verzuimd had Hoven kamp -af te stoppen! Een origineel ge heid subsidieert cultuur, en dat is terecht, want anders worden de plaatsen in de theaters onbetaalbaar. Het publiek is nu eenmaal niet bereid 60 of 70 gulden te betalen voor een theaterbezoek. Dat geldt ook voor de voetbalsport. Duizenden men sen hebben plezier in het bezoeken van een voetbalwedstrijd. Die vorm van recreatie mag je ze niet onthouden. Subsidie is dan een noodzaak”. Een van de meest plezierige gebeurtenis sen was voor Wim Meuleman het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in West-Duitsland. „Voordat we ons voor het toernooi hadden geplaatst, hebben we heel wat hindernissen moeten nemen. Door de successen in West-Duitsland zijn de men sen vergeten dat Oranje met de hakken over de sloot is gekwalificeerd. Dankzij de overwinning met 9-0 op Noorwegen kon den we ons door een beter doelsaldo dan de Belgen voor West-Duitsland plaatsen. Bovendien hadden we nog de problemen met de begeleiding van het Nederlands elftal. De meeste mensen schijnen dat alle maal vergeten té zijn”. Wim Meuleman straalt als hij terug denkt aan de eerste wedstrijd van het toernooi tegen Uruguay. „We waren niet erg optimistisch gestemd. Eensluidend wa ren we van mening dat wij blij mochten zijn als we door de eerste ronde kwamen. Ik zie me nog het stadion van Hannover binnenkomen. Ik stond versteld van de enorme aanhang: 30.000 Nederlandse sup porters. De vlam sloeg meteen in de pan”. baar was het natuurlijk wel van Baan, maar even onzinnig en even wreed als de maatregel die Rinus Michels jaren geleden bij Ajax nam, toen hij Suurbier een paar wedstrijden aan de kant liet staan omdat het diens schuld was ge weest dat de tegenpartij een doelpunt had kunnen maken. Rob Baan heeft inmiddels wel zijn excuus aan Kurcinac aangeboden, dat siert hem, maar het affront dat de Joe goslaaf voor zijn eigen publiek werd aangedaan is daarmee natuurlijk niet vergoed. Daar had een groter gebaar tegenover moeten staan, bijvoorbeeld de onder getuigen opgestelde verkla ring, voorzien van handtekening en ze gellak, dat Kurcinac de eerstvolgende vier wedstrijden in de basisopstelling zou staan en niet vóór de dertigste minuut in de tweede helft vervangen zou worden. Blessures even daarge laten. Nederland werd geen wereldkampioen, maar eiste wel de aandacht van alle landen op. „We hadden, en dat is niet overdreven, de sympathie van de hele wereld. Iedereen was verrukt over de wijze waarop Oranje voetbalde. Goed, wereldkampioen werden we dan niet. Maar West-Duitsland speelde een thuiswedstrijd en bovendien moesten we in één dag honderden kilometers over bruggen om naar München ter verhuizen. En zo’n snelle verhuizing gaat je niet in de koude kleren zitten”. Het zal in Argentinië (Meuleman: „Als we daar tenminste komen. Het Nederlands publiek is erg optimistisch, maar we moe ten nog twee wedstrijden spelen. We zijn er echt nog niet”) naar de mining van de bondsvoorzitter voor Oranje heel wat moeilijker worden. „In West-Duitsland hebben we dankzij de steun van de sup porters bijna allemaal thuiswedstrijden gespeeld. In Argentinië hebben we dat voordeel niet”. Het zou vermoedelijk een heel ver standig aanbod van Baan zijn geweest, ook al is Kurcinac geen back-achtema- holler. Hij is een back-passeerder, een steeds zeldzamer wordend ras in het huidige solide voetbal. Frank Kramer: „Ik ben niet de figuur om de oprukken de back af te stoppen, dat geef ik graag toe, maar ik denk altijd maar: als die back oprukt dan sta ik vrij op de vleu gel, dus ze hoeven me dan de bal maar even te geven en ik kan uitbreken!”. En de kans dat een back vastloopt in een verdediging is heel waarschijnlijk, want een back is meestal back gewor den omdat hij de subtiliteit van de voorhoedespeler (vooral van de buiten speler) miste. Als voetbal een democra tisch spel was waarin iedereen zelf mocht kiezen op welke plaats in het elftal hij wilde spelen, dan bestond elk elftal uit 5 midvoors, 2 buitenspelers en 3 „binnenspelers”, met daarachter een keeper. Want elke voetballer is in zijn hart en in zijn dromen een goalgetter. In tegenstelling tot Engeland en West- Duitsland speelt Oranje ter voprbereiding op het toernooi in Argentinië geen oefen wedstrijden in Zuid-Amerika. Meuleman ziet daarvan het nut niet in. „Ik heb elf jaar in Zuid-Amerika gewoond. Ik ken de situa ties waarmee we rekening moeten houden. Het heeft geen zin om nu met het Neder lands elftal naar Argentinië te gaan. Het is te vroeg om de omstandigheden uit te proberen”. Er is overwogen de reis met Oranje in het najaar te maken. Wim Meu leman: „We hebben daarover met de clubs gesproken. Maar het is geen haalbare kaart. De competitie eist alle tijd op”. Een punt van discussie is de vraag wan neer het Nederlands elftal bij kwalificatie naar Argentinië moet vertrekken. Wim Meuleman zegt er geen voorstander van te zijn om bijtijds naar Zuid-Amerika te gaan. „Er gaan stemmen op om half mei te vertrekken. Het toernooi begint op 1 juni. Ik vind dat we dan veel te lang van huis zijn. Voor de klimatologische omstandig heden hoeven we het niet te doen. Het is in dat jaargetijde niet heet in Argentinië. En het hoogteverschil? Ach, ieder mens rea geert daar anders op. De een moet enkele dagen acclimatiseren, de ander heeft aan een paar uur genoeg”. Wim Meuleman zal er in Argentinië in ieder geval bij zijn. Is het niet in de hoeda nigheid van voorzitter van de KNVB, dan is het in zijn functie als lid van het ama- teurbestuur van de FIFA. De bondsvoor zitter werd onlangs voor drie jaar herko zen. Zijn taak bestaat voornamelijk uit het inspecteren van wedstrijden. Hij reist in die functie de hele wereld af en brengt aan het bestuur van de FIFA verslag van die wedstrijden uit. Hij inspecteert accommo daties en beoordeelt scheidsrechters. Als Meuleman in december, of wellicht over een jaar, zijn voorzittershamer ter beschikking stelt, neemt hij in de ge schiedenis van de voetbalsport een unieke plaats in. Hij is dan de enige die voorzitter van twee nationale voetbalorganisaties is geweest: de KNVB en de Surinaamse voet balbond. I. u Niettemin maakt Wim Meuleman zich zorgen over de toekomst van het betaald voetbal. „We moeten erop letten”, waar schuwt hij, „dat we binnen onze eigen mogelijkheden blijven. De salarissen mo gen niet uit de hand lopen. Als we dat goed in de gaten houden, dan kan de bedrijfstak betaald voetbal weer gezond worden”. Subsidie is volgens Wim Meuleman on ontbeerlijk. Hij meent dat het betaald voetbal daarop ook recht heeft. „De over- „What’s in a name? Of je de nieuwe functi onaris nu secretaris-penningmeester of di recteur noemt, dé taakomschrijving is na genoeg identiek. Het gaat erom dat er een leidinggevend persoon voor het bondsbu- reau wordt aangesteld”. Een andere voor Wim Meuleman belang rijke gebeurtenis uit de afgelopen elf jaar is de verhuizing van het bondsbureau van Den Haag naar Zeist. „We liepen destijds al met plannen rond om, als de gelegen heid zich voor zou doen, te verhuizen. In Den Haag was ons kantoor gevestigd en in Zeist ons sportcentrum. Dat was geen ide ale situatie. Bovendien kampten we in Den Haag met ruimtegebrek”. Toch kwam de verhuizing nog onver wacht. Wim Meuleman: „We kregen plotse ling zo’n hoog bod op ons oude pand, dat we van de winst het nieuwe bondsbureau in zijn geheel konden bekostigen”. De overgang naar Zeist verliep vrij geruis loos. Wim Meuleman is er het gemeentebe stuur nog steeds dankbaar voor. „Alle medewerkers, die voornamelijk in de Haagse regio woonden, moesten mee ver huizen. Het gemeentebestuur heeft ze alle maal op korte termijn aan een woning kunnen helpen”. Het sportcentrum in Zeist is internatio naal erg in trek. Met enige trots kan Wim Meuleman melden dat jaarlijks talloze bui tenlandse ploegen voor een trainingskamp naar Zeist komen. „Het sportcentrum is altijd bezet. Veel buitenlandse clubs op doorreis brengen er enkele dagen door. We hebben een uitstekend medisch centrum en er is nu ook een zwefnbad bij”. Het feit dat er toch nog zoveel backs en voorstoppers en middenspelers rondlopen is alleen maar te danken aan de natuurwet dat velen geroepen zijn, maar slechts weinigen zijn uitverkoren voor de midvoorplaats. Zo’n uitverko rene, inclusief zijn voors en tegens, is Stefan Kurcinac. Hij is de Ming-vaas op het eikehouten buffet van WV. Je moet er voorzichtig mee omspringen! (Maar dat is precies wat ik doe!, roept Rob Baan nu ironisch uit; als de andere Piet Keizer was een uitgesproken uitzonderlijke voetballer, hij be schikte over de technische bagage om zijn ideeën gestalte te geven, maar soms haperde dat mechanisme en kwam er niets uit. Mensen die veel typwerk verrichten kennen dat ver schijnsel wel. Je tikt van een woord van twaalf letters de tweede en de derde verkeerd, en dan komen alle vol gende letters ook op geheel foutieve plaatsen te staan, zodat er dan hele maal niets meer van zo’n woord klopt. Zulke wedstrijden speelde Piet Keizer er ook tussendoor, er hoefde in het begin van de wedstrijd maar één pas seerbeweging even niet te lukken, één opensplijtende pass geheel verkeerd terecht te komen, en de rest van de wedstrijd lukte het ook niet meer. Onder Meulemans leiding heeft de voet balbond een woelige periode doorge- maakt, waarin veel veranderingen hebben plaatsgevonden. Voor Wim Meuleman is het realiseren van de zelfstandigheid van de secties betaald voetbal en amateurvoet bal een van de belangrijkste gebeurtenis sen uit die periode geweest. Hij beschouwt de KNVB als de beuk en de secties als twee zelfstandige takken, die hun eigen gang kunnen gaan, maar toch onverbrekelijk verbonden zijn met diezelfde beuk. Dat heeft de positie van de bondsvoorzitter, die als enige boven de partijen staat, er niet eenvoudiger op gemaakt. „Je moet inten sief contact houden met de beide secties. Anders sluit je jezelf op in een ivoren toren; je hebt dan hoofdzakelijk een repre- - sentatieve functie”, stelt Meuleman. veel kleiner is geworden. Dat is geen ramp, maar je moet er wel voor waken dat je functie niet alleen gaat bestaan uit het tot elkaar brengen van twee partijen”. Met de structuurwijziging is de voetbal- _bond jarenlang bezig geweest. Meuleman is tevreden over de huidige organisatie- opzet. „Als ik op mijn buitenlandse colle ga’s moet afgaan, dan schijnt onze struc tuur alom waardering op te wekken. Maar we hebben het eindpunt nog niet bereikt. Er moet nog veel gebeuren”. Bovenaan de prioriteitenlijst staat de benoeming van een directeur voor het bondsbureau. Dat stuit bij sommige afgevaardigden uit het amateurvoetbal op weerstand. Zij hebben liever een secretaris-penningmeester, zo als Henk Burgwal tot vorig jaar zomer is geweest. Wim Meuleman kan voor die be zwaren clubs al te hard aan mijn buffet begin nen te schudden, zet ik m’n kostbare Ming-vaas gauw weg, op een plaats waar niemand hem kan zien en bescha digen...). Wie van het FC WV-bestuur geeft Rob Baan een boete, of haalt hem een paar wedstrijden uit de dug-out? Hoe lang moeten wij, voetballiefhebbers, het nog gedogen dat de echte voetbal lers, de „kunstenaars” in het vak, bui ten de lijnen worden gehouden, omdat de trainers onmachtig zijn, en het ver nuft missen om hen in te passen in het spelpatroon? Waarom paste dezelfde Van Hanegem niet meer in Feyenoord en wel weer in AZ’67? Waarom pasten Dusbaba en La Ling niet meer in het Ajax van Michels en wel weer in het Nederlands elftal van Happel? Omdat de ene trainer de andere niet is, daarom! De vrolijke dagen van weleer: premier Den Uyl, toen nog muurvast In het zadel, maakt een polonaise met de spelers (en echtgenotes) van het Nederlands elftal, dat tweede werd bij de wereldkampioenschappen In 1974. Mevrouw Michels en Schrijvers escorteren hier de premier. llllllllliilHIlllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim ard

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27