SMITH VERWERPT PLAN NIET. ONDANKS SCHERPE KRITIEK Aanhoudende werkloosheid een dreigend probleem voor Carter HONGARIJE SCHRAPT DEVIEZENBEPALING Martelingen in Turkije West-Duitsland Panama-kwestie verdeelt VS versterkt strijd tegen terreur Suarez bij paus achtergrond Bruggen in Stockholm ondermi j nd f VAKBONDEN WORDEN ONGEDULDIG Prematuur Zwakker Rede Carter voor VN EEG komt met nieuwe verklaring over Afrika Tegenstand I icier 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 SEPTEMBER ZATERDAG 3 ion Dek ïeld (Van onze redacteur in Washing ton, Henk Kolb) raak elost ien WASHINGTON. Er is al thans een parallel tussen Jimmy Carter en Theodore Roosevelt: het eerste belangrijke verdrag van hun presidentschap heeft te maken met het Panamakanaal. Maar waar Roosevelt greep naar macht teneinde de verbin ding tussen de Atlantische Oce aan en de Stille Zuidzee in Ame rikaans beheer te houden, streeft Jimmy Carter naar een verdrag dat in feite onder zeke re garanties van strategische be tekenis, aan Panama-anno-2000 de zeggenschap en soevereini teit over de Kanaalzone terug geeft. (Van onze redacteur in Washing ton, Henk Kolb) WASHINGTON. Aanhou dende werkloosheid dreigt voor president Carter een groot bin nenlands struikelblok te worden. Al zijn beloften van voor de ver kiezingen ten spijt en ondanks de niet zo erg breed geschaalde pro gramma’s om arbeidsplaatsen te scheppen door ruimere over heidsbestedingen, blijft de werk loosheid hoog. oeid iant tracé door vari- i Dit rater- e in- en, is e uit- erder luden >p de jen schakels tussen de voorsteden en de eilan hap I istitie I. blij- ambt LONDEN (AFP, Reuter). Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zullen in de loop van deze maand de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verzoeken een speciaal vertegenwoordiger van de secretaris generaal te benoemen die moet deelnemen aan onderhandelingen over een bestand in Rhodesië. Dit heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen gisteren in Londen aangekondigd. Owen was juist, tezamen met de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young, terug gekeerd van zijn Rhodesische missie naar Afrika. 1 (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) bedrijf lerd te Aan de onderhandelingen over een be stand wordt ook deelgenomen door maar schalk Lord Carver, de hoge commissaris die Londen heeft aangewezen om Rhode- sië tijdens een overgangsperiode naar meerderheidsbewind te besturen. De on derhandelingen vinden, zowel in het open baar als achter gesloten deuren, plaats met de vertegenwoordigers van de Rhodesi- sche strijdkrachten en van de nationalisti sche guerrillastrijders, zo verduidelijkte Owen. STOCKHOLM De politie in Stock holm heeft honderden kilo’s dynamiet ge vonden onder twee grote bruggen in het centrum van Stockholm. Ook in de haven van Stockholm hebben duikers dynamiet gevonden dat klaar lag om tot ontploffing te worden gebracht. Deze twee grote bruggen vormen belangrijke verkeers- BRUSSEL (ANP). De ministers van buitenlandse zaken der negen EEG-lan- den zullen op 19 september in Brussel een nieuwe verklaring over de apartheidspo litiek en de ontwikkelingen in Afrika in het algemeen, bespreken en waarschijn lijk goedkeuren. Deze verklaring wordt voorbereid door het zogenaamde „Comité politique”, de directeuren-generaal politieke zaken van de ministeries van Buitenlandse Zaken die de ministersbijeenkomsten van de EPSV (Europese Politieke Samenwerking) voor bereiden. Het comité komt maandag en dinsdag in de Belgische hoofdstad bijeen. regering een speciale commissie heeft in gesteld die de voorstellen gedetailleerd zal bestuderen. Als deze commissie haar stu die heeft voltooid zal die zorgvuldig wor den bekeken. Dit proces kan weken duren, zo zei Smith. Smith zei dat vooral twee elementen van de voorstellen hem zorgen baren: „Het lijkt erop alsof men ons vraagt onszelf in Rhodesië te ontbinden in het document heb ik het woord overgave aan getroffen voordat we weten wat de nieuwe grondwet zal zijn. Dit lijkt me bijna een dwaze situatie”, aldus Smith. (Van onze redactie bui tenland) Volgende week reizen niet minder dan 20 staatshoofden en regeringsleiders van Zuidamerikaanse landen naar de Ameri kaanse hoofdstad teneinde de onderteke ning van het verdrag luister bij te zetten. Dit is een symbolisch gebaar, waarmee Jimmy Carter aan Latijns-Amerika wil duidelijk maken dat hij oprecht streeft naar betere betrekkingen met een we relddeel dat politiek en economisch in de komende dekaden van toenemend be lang zal worden. Een werelddeel waarin de Verenigde Staten in het nog zeer re- „De Nederlandse regering”, aldus minis ter Van der Stoel, „heeft met grote belang stelling kennis genomen van de voorstel len voor een vreedzame regeling van het Rhodesische probleem die door de Britse regering zijn gepubliceerd”. „De Nederlandse regering steunt deze pogingen van de Britse regering om langs vreedzame weg tot oplossing van dit reeds jarenlang slepende probleem te komen”. cente verleden bovendien een uiterst on frisse rol hebben vervuld, die er sterk toe heeft bijgedragen dat Latijns-Amerika doortrokken is geraakt van anti-Ameri- kanisme, uiteenlopend van oorsprong en motivering, maar wezenlijk en op den duur gevaarlijk. Evenwel, het nieuwe verdrag met Pa nama is in de Amerikaanse binnenlandse politiek een kwestie van overwegend be lang geworden, die de conservatieve er fgenamen van Teddy Roosevelt in de versleten zadels van amechtige strijdros sen heeft gejaagd voor een kruistocht tegen een overeenkomst die de vrucht is van 15 jaar onderhandelen door demo cratische en republikeinse regeringen, en bovendien poogt te onderstrepen dat de verhoudingen tussen staten vandaag de dag niet meer kunnen worden geregeld volgens het recht van de sterkste. namakanaal al in zijn mislukte pogingen om Gerald Ford beentje te lichten als republikeins kandidaat voor het presi dentschap en het moet hem wel bitter stemmen dat deze Gerald Ford volgende week met zijn aanwezigheid zal komen benadrukken dat dit nieuwe verdrag in alle opzichten een voortzetting betekent van het republikeins beheer dat hij heeft gevoerd. Dat is nog maar één aspect van de grootscheepse campagne die het Witte Huis heeft ontketend om steun te vinden onder de bevolking, als drukmiddel voor de conservatieve senatoren (die uiter aard ook in de democratische rijen te vinden zijn) en die het ratificeren van een Panama-verdrag althans op dit moment uiterst twijfelachtig maken. Telegram men, telefoongesprekken, achtergrond- briefings, een opdracht aan de chefs van staven om vóór het nieuwe verdrag te spreken, steun van de vakbonden voor Panama. Maar desondanks houdt het Witte Huis er rekening mee dat het de aanvankelijk voor oktober geagendeerde ratificatie zal moeten uitstellen tot begin volgend jaar. En dit zou er vrijwel auto matisch toe leiden dat de Panama-kwes- tie een rol gaat spelen in de verkiezingen die voor medio volgend jaar in de volks vertegenwoordiging op het programma staan. Minister van Arbeid Ray Marshall zegt weliswaar dat het prematuur is om nu een oordeel te vellen over Carters maatrege len, maar dit heeft niet kunnen voorkomen dat bijvoorbeeld de bejaarde George Mea ny, leider van de grootste vakorganisatie AFL-CIO, verklaarde: „In de campagne van vorig jaar twas werkgelegenheid het belangrijkste punt, maar nu lijkt het voor al te gaan om een begrotingsevenwicht tegen 1981”. „De vakbond,” zo riep Meany uit, „heeft reden om ontevreden te zijn over Carter.” En daarmee heeft hij voorafgaand aan de traditionele Amerikaanse Dag van de Ar beid, die het einde van de vakantietijd markeert, voor zo’n grofweg zeven miljoen werklozen duidelijk gemaakt dat de vak bonden niet meer klakkeloos kunnen wor den gerekend tot Carters bondgenoten. Het is dan ook tamelijk waarschijnlijk Volgens de laatste cijfers hebben Car ters werkgelegenheidsprogramma's in de acht maanden van zijn presidentschap slechts een verbetering van 0,4 percent teweeg gebracht: eind juli was het werk loosheidscijfer nog steeds 6,9 percent en dat is zowel voor de vakbonden als voor de zwarte belangengroepen, die machtige po litieke organisaties zijn in dit land, onaan vaardbaar hoog. Vooralsnog verraden de cijfers dat de arbeidsmarkt minder snel groeit dan het arbeidspotentieel, dat de blanken in veel ruimere mate van groeiende werkgelegen heid profiteren, en dat zodoende de zwarte bevolking in een sociaal steeds zwakkere positie komt te verkeren. Onder de blan ken is het gemiddelde werkloosheidsper centage 6.1; bij een totaalcijfer van 6,9 betekent dit dat het onder de zwarte bevol king 7,7 percent is. David Owen (links) en Andrew Young tijdens een persconferentie in het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Londen De politieke gevaren van deze toestand zijn duidelijk: de zwarte organisaties heb ben zich de laatste tijd in scherpe afkeu rende termen over Carter uitgelaten. De president, aanvankelijk zeer op de popu- listen-tenen getrapt, reageerde de tweede maal aanmerkelijk gematigder. Het bete kent wel, dat de president in tijden die een brede steun onder de bevolking zowel wat zijn binnenlands beleid als zijn buiten landse politiek betreft nodig maken, slechts met de grootste moeite de steun zal kunnen recruteren van degenen die hem naar het Witte Huis hebben gebracht. Het is dan ook niet voor niets, dat reeksen veteranen van Carters politieke campagne ijlings zijn gemobiliseerd om met het oog op dit alles zoveel mogelijke te redden van de grote aanhang die de president zich aanvankelijk onder de bevolking had ver worven. BONN. West-Duitsland gaat de be strijding van terrorisme versterken. Mi nister van Binnenlandse Zaken Werner Maihofer kondigde aan dat er tot 1981 circa 950 miljoen mark extra zal worden uitgegeven aan personele en materiële verbeteringen van het politieapparaat. De minister wil 5000 nieuwe beambten bij de federale recherche, de grenspolitie en de binnenlandse veiligheidsdienst aan stellen. Paus Paulus zei dat het een taak is die allen dié verantwoordelijkheid dragen voor de mooie maar dwingende eis plaat sen een rechtvaardige maatschappij op te bouwen die alle burgers in staat stelt zich in de toekomst volledig te ontplooien. Wij verheugen ons oprecht over de wijsheid en het gezond verstand van het Spaanse volk dat de nodige stappen heeft kunnen doen voor, de verwerkelijking van die doelein den. Suarez sprak over de plannen en de hoop van het nieuwe Spanje dat bezig is aan de opbouw in samenwerking met alle Spanjaarden. .cht in ee ton zamen ie bo- J teren rran- vaar-1 ïftijd vijf lelijk J jaar CASTELGANDOLFO (AFP). Paus Paulus heeft gisteren een Castelgandolfo de Spaanse premier, Adolfo Suarez, ont vangen. Het was voor het eerst sedert 50 jaar dat een Spaans regeringshoofd een paus ontmoette. ninger ronin- •nd dit voor- lers- digd hen mes aeel- n de r de dat van iden jon- age- ;elo- leb- nge- den, zijn stad Owen liet weten dat de speciale verte genwoordiger van de secretaris-generaal van de VN de commandant kan worden van de Veiligheidsmacht van de VN die belast wordt met het handhaven van de orde tijdens de overgangsperiode van zes maanden die aan de onafhankelijkheid voorafgaat. „Zonder bestand komt er geen oplossing van de Rhodesische crisis”, zo voegde hij er aan toe. aanhang een emotioneel gegeven waarin hun opvatting verwerkt zit dat „wegge ven” van het Kanaal een vertoon is van Amerikaanse zwakte. Reagan: „En wat zou dit onze bondgenoten over de hele wereld te kennen geven over de bedoelin gen van ons leiderschap, onze internatio nale rol, onze eigen opvatting omtrent de macht om ons te verdedigen”. Dat is een bedrieglijk soort demagogie, want uit een oogpunt van defensie is het Panama- kanaal momenteel nauwelijks meer van betekenis, maar in Amerika bestaat nog steeds verregaande onvrede over „het verliezen van de oorlog in Vietnam”. En zo merken politieke commentatoren op: „Rechtse denkers zijn meesters in het oproepen van de dagen waarin Amerika nimmer iets verloor.” Dit soort ondermaatse overwegingen vormt geen goede grondslag voor een buitenlands beleid: het is meer dan tijd voor een rechtsstaat als de Verenigde Staten om de eenvoudige grondroof van Teddy Roosevelt goed te maken, het is een absolute noodzaak om daarmee een fundament te leggen onder nieuwe rela ties met Latijns-Amerika en dat moet gebeuren, zelfs al voldoet het huidige regime in Panama van president Omar Torryos Herrera dan niet aan de maat staven op het gebied van de mensenrech ten, waarmee president Carter de wereld ten koste van veel politiek ongerief wil blijven confronteren. Over het Panamakanaal wordt in de Verenigde Staten, helaas niet in termen van redelijkheid gesproken. Het is al thans onder de conservatieven en hun De conferentie van ministers van Bin nenlandse Zaken van de Westduitse deel staten besloot gisteren dat het niet nodig is om de structuur van het recherche-appa- raat te veranderen. Volgens conferen- tievoorzitter Burkhard Hirsch (minister van Binnenlandse Zaken van Rijnland- Westfalen) is de samenwerking tussen bond en deelstaten uitstekend. De confe rentie vindt wel dat de volgende maatrege len moeten worden genomen: persoonsbe wijzen moeten zo worden gemaakt dat vervalsing onmogelijk is, nog niet uitge reikte identiteitspapieren moeten beter worden beschermd, hoteliers dienen in het vervolg de inschrijvingsformulieren van hun gasten nauwlettend te controleren, banken moeten beter worden beveiligd, de wapenwet moet worden verscherpt. het plan niet alleen onberaden is maar ook overijld”, aldus Smith. Ian Smith wees het Brits-Amerikaanse idee van de hand van een vredesmacht van de VN die de veiligheid waarborgt tijdens de overgang naar zwart meerderheidsbe wind via algemene verkiezingen die onder toezicht staan van een Britse bestuurder. Hij zei dat eerdere ervaringen met VN- vredesmachten niets bieden dat moet wor den nagestreefd. Rhodesië zou echter een andere vorm van een internationale veilig heidsmacht accepteren, mits deze onder bevel van het bestaande militaire apparaat komt. „Als het een kwestie is van onze macht overdragen aan een dergelijke or ganisatie, meen ik dat het chaotisch wordt. In feite ga ik zo ver te zeggen dat het me bijna een krankzinnig voorstel lijkt”, zo verklaarde Smith. Maar ondanks zijn ver nietigende commentaar verklaarde hij herhaaldelijk dat hij de voorstellen niet verwerpt. „We hebben al eerder dwaze voorstellen ontvangen en slaagden erin ons met een schouderophalen ervan af te maken en verder te gaan”, zei hij. Nederland heeft inmiddels laten weten de plannen die David Owen en Andrew Young hebben voorgelegd aan de leider van het blanke minderheidsbewind in Rhodesië, Ian Smith, te ondersteunen. „De andere ernstige zorg betreft de kwestie van de veiligheidstroepen”. Smith zei dat het in Rhodesië bijna „een vaste grap” is te suggereren dat de guerrillastrij ders moeten worden geïncorporeerd in het Rhodpsische leger dat ze bevechten. „Voorzover ik het nu begrijp lijkt het als of de terroristen, of zoals de Britten liever zeggen de bevrijdingslegers, de basis gaan vormen van de nieuwe veiligheidstroepen in Rhodesië, waarna ze zich klaarblijkelijk zullen verwaardigen enkele bestaande eenheden van het Rhodesische leger daar in onder te brengen, als ze dat wensen. Dames en heren, ik dacht dat dit een dwaze suggestie was. Het lijkt mij dus dat Carter doet alle mogelijke pogingen om voldoende steun te krijgen voor de doorslaggevende ratificering van het verdrag in de Senaat, maar noch de verklaringen van oud-president Ford en voormalig minister van Buitenlandse Za ken Henry Kissinger, hebben kunnen verhinderen dat de opiniepeilingen zeer grote tegenstand aantonen onder de be volking. En vanzelfsprekend is aartscon servatief Reagan, gesteund door de sena toren Helms en Thurmond, opgerukt naar de kop van het peloton politieke kleindenkers. Reagan gebruikte het Pa- gegeven de „voor-wat-hoort-wat-” tech nieken in de Amerikaanse politiek dat Meany’s openlijke steun voor het nieuwe Panama-verdrag door Carter zal moeten worden betaald met een verder opschroe ven van de werkgelegenheidsprogram ma’s, die kostbaar zijn doch een goede politieke investering betekenen. De regering is thans bezig ruimte te scheppen voor 725.000 mensen via over heidsbestedingen, en als Carters sociale programma wordt aangenomen, dan zou den er in theorie 1,4 miljoen mensen aan het werk kunnen worden gezet, op den duur althans. President Carter heeft zich vrijdag ge haast, zijn bezorgdheid kenbaar te maken met name over de werkloosheid onder zwarte teenagers, die in de afgelopen maand niet minder dan 40 percent be droeg en een grote invloed heeft op het totale cijfer voor het land. Minister van Arbeid Marshall en econo misch adviseur Schultze moeten woens dag rapporteren de dag waarop Carter een politiek hoogst belangrijke ontmoe ting heeft met de zwarte leden van het Congres. Leden van deze groepering heb ben Carter ervan beschuldigd de werk loosheid voor hef te willen nemen, zolang hij er maar in slaagt de begroting in even wicht te brengen. Volgens presidentieel woordvoerder Jo dy Powell wijzen de cijfers er niet op dat de VS op weg zijn naar een nieuwe depres sie, een visie die niet door alle economen wordt onderschreven. De Britse minister van Buitenlandse Za ken David Owen en de Amerikaanse VN- ambassadeur Andrew Young legden Smith donderdag plannen voor die het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington „de laatste kans” noemde op een vreemdzame machtsoverdracht aan een zwart meerderheidsbewind in Rhode sië. De voorstellen voorzien in het ontslag van Smith en het vormen van een nieuw leger van Zimbabwe op basis van de zwar te nationalistische guerrillamacht, ter ver vanging van de huidige door blanken ge leide Rhodesische veiligheidstroepen. Tijdens een persconferentie, gistermor gen, in Salisbury vertelde Smith dat zijn n uit intal acht ■c uit jden et de i die t. De e zei dat de Hongaarse doua ne strenge controle uitoe fent op het illegaal over de grens brengen van de Hongaarse munteenheid. Toeristen wisselen hun westerse valuta ook liever op de Hongaarse zwarte markt. Volgens de springstoffenexperts van de politie hebben de mensen die deze ladin gen hebben aangebracht goed geweten wat ze deden. Ze hebben namelijk gebruik gemaakt van de zgn. ondermijningska- mers die door het leger in geval van oorlog gebruikt zouden kunnen worden. De poli tie verdenkt sympathisanten van de Zweedse terroristen die momenteel in Stockholm terecht staan ervan dat ze de bruggen wilden opblazen. In totaal, zo bevestigde de politie, heeft men behalve wapens en radioapparatuur meer dan 3500 kilo dynamiet in beslag genomen. Nog steeds wordt koortsachtig gespeurd naar de mensen van deze Kroe- cher-groep die nog op vrije voeten zijn. De vondsten van deze dynamietladingen zijn voornamelijk te danken aan de verhoren die de afgelopen dagen en nachten werden gëhouden met nieuw gearresteerde sym pathisanten van deze groep. (Van onze redacteur) Brits-Amerikaanse stap bij VN inzake Rhodesie ket het verplichte zak geld van ongeveer 19,50 per dag niet meer hoeven te kopen of te be steden. Het koersverschil in Hongarije en het buiten land is ongeveer 30 per cent. Tot nu toe is het zo dat toeristen en zakenlui liever hun forinten bij westerse banken aanko pen tegen een aantrekke lijke lage koers en deze Hongarije binnensmok kelen, ondanks het feit Ingewijden verwach ten dat de Hongaarse maatregel een stap is naar een vrijer geldver keer met het gehele Oost blok, omdat ook de ande re Oostbloklanden met dezelfde deviezenproble men worstelen als Hon garije. Hongarije is tot deze maatregel overge gaan, omdat het vrijwel geen deviezen in kas heeft om westerse goede ren aan te kopen. Met deze maatregel maakt de Hongaarse re gering een begin met de bestrijding van de vooral onder toeristen welig tierende zwarte handel en smokkel in deviezen. WENEN. Hongarije hoopt volgend jaar de toeristenstroom belang rijk uit te breiden en zo de hoognodige buiten landse deviezen binnen te halen. Met ingang van 1 januari 1978 worden de Hongaarse deviezen bepalingen, op grond waarvan iedere toerist en zakenman aan de grens tenminste 150 Hongaarse forinten voor iedere verblijf^dag ver plicht moet wisselen, drastisch gewijzigd. De verplichting vervalt dan namelijk in zijn geheel. Dat betekent dat wester se toeristen met een vol ledig verzorgd reispak- Ieder-1 onge-1 L over mis te- afge- n Jus- lan de I den waarop het centrum van de Zweedse hoofdstad ligt. Een ontploffing in de pij lers van deze bruggen had een ware trage die kunnen veroorzaken. Ook I ft be- lister- I s Wal- uldigd ord op jorlog, st Chi- zei hij as. „In WASHINGTON (UPI). President -n om- Carter van de Verenigde Staten spreekt op hij De 4 oktober de algemene vergadering van de ^re.na) Verenigde Naties toe en blijft dan nog een dag in New York om er enkele hoofden van landenldelegaties te ontmoeten, zo heeft een zegsman van het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. FRANKFORT (DPA) Amnesty International en de in 1976 uit Turkije gezette Duitse schrijver Jürgen Roth hebben gisteren in Frankfort documenten openbaar gemaakt waaruit zou blijken dat in Turkije politieke gevangenen zijn gefolterd. De bandjes, foto’s en lijsten met namen van gevangenen en politiemannen worden volgens Roth in oktober door het Nederlandse Tweede-Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, P. Dankert, voorgélegd aan de Commissie voor de Mensenrechten van de Raad van Europa in Straatsburg. Het folteren door de Turkse politie zou hebben bestaan uit slaan met stokken en bewerken met strijkijzers en elektroshocks. 'S w

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3