LONKT NAAR HOOGOVENTERREIN Chauffeur raakt in bekneld bine I „OPEN BERAAD” I I I i Ca- Bureau Wijsmuller in nieuw gebouw i CONTACTAVOND HCIJ VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 SEPTEMBER ZATERDAG 3 kantoor annex magazijn en werkplaats aan het Sluisplein. VRACHTWAGENS BOTSEN I gen/ Duikboot met (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Nieuwe roem voor Hollands Glorie. Geen spectacu lair sleepkarwei over oceanen of wereldzeeën. Geen bikkelhard ge vecht tegen de elementen. Maar een mijlpaal voor B.V. Bureau geplukt. De actie zou de ge schiedenis ingaan als een ge- ,,Pressure-groups" (Van een onzer verslaggevers) I Bewondering Bijgelovig imiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmimiimiiiiminmiimimimmiminimimimiminmiiimiiim ding s Wijsmuller in IJmuiden die gestalte heeft gekregen in een fonkelnieuw --- 323- I urnmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmiiimiiiii^ I trichten in de huizenhoge golven. I Er restte tenslotte slechts een mogelijkheid. Het zeilbootje werd overvaren door het red- dingsvaartuig terwijl de twee drenkelingen met kunst en vliegwerk uit de touwen werden slaagde en tevens spectaculaire reddingsoperatie waarover de bevolking van het vissersdorpje, die vanaf het strand getuige was van het schouwspel, nog jaren- lang zou napraten. CROMER. Zijn grootvader heeft hem het verhaal in geuren en kleuren verteld. Over wat er I gebeurde op 13 september 1933 vlak voor de kust van het Oost- Engelse vissersplaatsje Cromer. Tijdens een verschrikkelijke storm was een klein zeilschip in ernstige moeilijkheden geraakt. De gewaarschuwde bemanning van de reddingsboot van Cromer kon echter weinig of niets ui- SP1111 M 1 bs» IJmondsleepvaart ziet i toekomst in Voorhaven Hilling llllllllllll De havenslepers gepavoiseerd voor het nieuwe pand van Bureau Wijsmuller aan het Sluisplein. gische kernbeslissing is genomen er van de zijde van gemeentebesturen en het provin ciaal bestuur toch bezwaren zijn gerezen tegen de aanvankelijke plannen van een Voorhaven. „Bezwaren die voornamelijk zijn gegrond op overwegingen betreffende het milieu”, aldus spreker die daar aan toevoegde blij te zijn met het zogenoemde „open beraad” dat de havenontwikkeling in het Noordzeekanaalgebied uit de welles- nietessfeer heeft gehaald en met inachtne ming van het rapport van de commissie Boersma zou moeten bekijken in hoeverre reconstructie van het havenareaal in IJ- muiden zou kunnen worden geconstru eerd op het Hoogoventerrein. Met het uit spreken van de beste wensen voor het bedrijf vanuit het nieuwe gebouw besloot de heer De Wit zijn toespraak. Vervolgens onthulde hij een plaquette voorstellende Dat is een klus die met de nodige omzichtigheid wordt verricht. Het vaar- het vignet van Wijsmuller waarin een tekst gegraveerd ter herinnering aan deze dag. Richard Dames heeft als schipper van de reddingsboot van Cromer al heel wat spectaculaire reddingsoperaties verricht. en hoe de stand van zaken aan boord van de schepen is die over de hele wereld verspreid hun werkzaamheden verrichten. Wandelend over de eerste verdieping van het nieuwe pand met een weids uit zicht over het havencomplex van Hoogo vens aan de noordzijde van het kanaal kon commissaris De Wit het niet nalaten even op te merken: „kijk, daar ligt het open beraad”. Directeur mr. J. F. Wijsmuller dankte de commissaris voor zijn hartelijke woorden. In vogelvlucht belichtte hij de historie van het bedrijf waar door de jaren heen een accentverlegging heeft plaats gevonden. Met het overlijden van de grondlegger van het bedrijf’ grootvader Johannes F. Wijs muller, in 1923 was het met het bedrijf snel bergafwaarts gegaan. Een vloot van 21 schepen liep terug tot 9 vaartuigen. Via Baarn en Den Haag belandde Wijsmuller in 1930 in IJmuiden. Men ging zich hoofd zakelijk toeleggen op de havensleepdienst. Dat bleef zo tot 1955. Toen sloeg het bedrijf zijn vleugels uit. Momenteel houdt zich nog slechts één zesde deel van de vloot met dat werk bezig. Met betrekking tot wat commissaris De Wit had opgemerkt over het openberaad merkte de heer Wijsmuller op: „Ik hoop dat het door U op gang gebrachte open beraad spoedig met succes kan worden afgesloten. Over de haven van IJmuiden („hoeveel zeelieden hebben ooit gehoord van de thuishaven die op de achtersteven van onze schepen staat?”) zijn tijdrovende studies verricht die vaak uitmondden in perfectionistische koffiedik-kijkerij. Ook kan men vaak een defaitistische houding bespeuren tegenover de uitwassen van de democratie, de zogenaamde „pressure-groups”. Spreker herinnerde aan de tijden van grote welvaart die in het verleden altijd te danken waren aan scheepvaart en han del. „Die doorslaggevende conditie is er nog steeds; de gunstige ligging aan zee. Het wordt tijd daar weer van te gaan profiteren na lang op onze lauweren van toenemende welvaart te hebben gerust.” vliegtuig werd gehesen en overgebracht naar een ziekenhuis in Norwich. Een soortgelijke actie had drie jaar geleden plaats. Drie gasflessen explodeerden op een Engelse kotter. De gevolgen waren rampzalig. Een dode, verscheidene ge wonden en een zwaar gehavend, stuur loos schip. Nadat de slachtoffers waren afgevoerd, assisteerde Richard bij het bergen van het wrak. Een belevenis die op hem een diepe indruk heeft gemaakt. IJMUIDEN. De Kontakt Club IJmui den, gevormd door oud-leden van de vroe ger zeer populaire Kanoclub IJmuiden, houdt zaterdag 1 oktober haar eerste bij eenkomst in het nieuwe seizoen in het gebouw aan de Abelenstraat te IJmuiden. Het programma vermeldt een reüniefilm, dansen op muziek van de band van A. Verschoor en enige ronden kienen. De contactavond begint om acht uur. Vele de stoffelijke blijken van waarde ring vergezelden de beste wensen. Opval lend daaronder waren een aquarel na mens allen die bij de böuw betrokken waren, voorstellende de Stentor en Hector in 1930 op weg naar de in nood verkerende Jan Pieterz. Coen alsmede een achter glas aangebracht historische kussenovertrek van de moeder van directeur Wijsmuller met de afbeelding van de Limburg anno 1917. Omstreeks vier uur werd een begin ge maakt met een algemene receptie waar honderden vrienden en relaties gebruik maakten van de gelegenheid de directie en bedrijfsleiding de hand te drukken. mensen spreken, de aanleiding ligt ook dichterbij. Uw zakelijke belangen aan het Noordzeekanaal en de haven van Amster dam hebben, naar ik heb begrepen, in feite de doorslag gegeven bij de nieuwbouw van het hoofdkantoor op deze plaats want de IJmond en het Noordzeekanaal betekenen een krachtige impuls voor het economi sche gebeuren in Noord-Holland”. Commissaris De Wit memoreerde dat hoewel er op rijksniveau nog geen planolo- Commissaris der koningin drs. R. J. De Wit was er voor naar IJmuiden gekomen. „Niet uitsluitend”, zoals hij in zijn ope ningsspeech aanvoerde, „omdat de veelal spectaculaire werkzaamheden van de zeeslepers zeer tot de verbeelding van de VELSEN. Op de oostelijke rijbaan van rijksweg 6 nabij de afslag IJmuiden is gistermiddag omstreeks half twee een tweetal vrachtwagencombinaties met el kaar in botsing gekomen. Een van de chauffeurs, een 36-jarige man uit Lith, raakte bekneld in zijn totaal vernielde cabine. De brandweer moest eraan te pas komen om het slachtoffer uit zijn benarde positie te bevrijden. De onfortuinlijke be stuurder bleek slechts enkele lichte schaafwonden te hebben opgelopen. die zijn voorvaderen bij het reddings- werk hebben uitgehaald, bezorgden het geslacht Davies veel roem. De naam werd een begrip. Niet alleen in Cromer In de twintigste eeuw bracht de tech niek veranderingen in het reddingswe- zen. De roeispaan maakte plaats voor motoren. De communicatie werd verbe terd middels radiocontact. Hulpmidde len die de redders goed van pas kwamen. Het werk bleef echter riskant. Vooral in oorlogstijd waren de gevaren groot. Red dingsoperaties moesten in het duister worden uitgevoerd. Het gebruik van de radio was uit den boze. Bovendien had het vaartuig het silhouet van een duik boot. Richard’s vader en grootvader heb ben eens benauwde ogenblikken doorge maakt toen zij op volle zee in de nabij heid kwamen van een Engels konvooi. „Het waren de angstigste momenten in mijn leven”, heeft grootvader Davies ooit gezegd. Door zich muisstil te houden bleven zij door het konvooi onopge merkt. Anders had de bemanning van de Engelse schepen het bootje finaal de grond ingeboord, in de veronderstelling met een Duitse onzerzeeër te doen te hebben. Zo kon het ook gebeuren dat de reddingsboot bij terugkeer per abuis be schoten werd door de kustwacht. Met de inschakeling van de helikopter werd de hulp aan in nood verkerende schepen de laatste jaren geperfectio neerd. Dat met het hefschroefvliegtuig mensenlevens gered kunnen worden, werd begin augustus nog bewezen. Een Hollandse jongen op een Deense trawler die voor de kust voer, had zware verwon dingen opgelopen door een losgeslagen slijpsteen. Zowel de reddingsbootbeman- ning als de helikopterhulpdienst werden gealaripeerd. De arts aan boord van de reddingsboot verleende eerste hulp waarna de onfortuinlijke knaap in het f I'_: dingswerk hun eer De dappere lieden uit Cromer hebben overigens enige ervaring opgedaan met sleep werk. Want met de regelmaat van de klok lopen er boten op de verraderlij ke zandbanken. Onlangs heeft de red dingsdienst van Cromer het zelfs gepres teerd op eigen houtje een vrachtschip los te trekken. Als de sleepdiensten ter spra ke komen, grijpt Richard de gelegenheid aan zijn bewondering uit te spreken over de Nederlandse sleepvaartmaatschappij- en. Hij werkt liever samen met Hollandse dan met Engelse sleepbootbemanningen. Volgens hem beschikken de Nederlan ders over een betere uitrusting en hebben zij meer ervaring. Lachend voegt hij eraan toe: „Bovendien stoppen jullie ons nog wat toe voor ons aandeel in het karwei. Dat vertikken de Engelse onderne mingen.” Voor de werkzaamheden van de red- dingsbootbemanning staat een officiële vergoeding van 3,50 per uur. Een schijntje. Richard treurt er niet om. De beloning is onbelangrijk, vindt hij. Even als alle andere redders verdient hij zijn dagelijks brood als visser. Van drie uur ’s nachts tot negen uur in de ochtend gooit hij voor de kust zijn netten uit om krab te vangen. En mocht er zich in die tijd ergens op zee een calamiteit voor doen, dan krijgen Richard en zijn colle ga’s een seintje van de kustwacht die een veredelde vuurpijl afschiet. Elke visser haast zich terug naar het haventje van Cromer. De aankomst is bepalend voor de samenstelling van de bemanning. Be halve zwemvesten voor het vaste viertal, zijn er drie vesten beschikbaar voor op stappers. Tot op de dag van vandaag is het soms vechten geblazen om dit nood zakelijke attribuut te bemachtigen. Wie zich geen vest weet toe te eigenen, kan zich alleen verdienstelijk maken bij het te water laten van de boot. Vervolgens leidde de heer Wijsmuller het echtpaar De Wit door het nieuwe ge bouw dat, zoals de heer Nieuwkoop na mens aannemer, architect en installateurs had opgemerkt, net als de schepen van Wijsmuller’s vloot duurzaam, doelmatig en niet luxueus was opgezet. In de magazijnen werd door afdelings chefs inzicht gegeven in de wijze waarop de bevoorrading wordt verzorgd, repara ties worden uitgevoerd en technische voor zieningen worden getroffen. Op de afdeling administratie kregen de bezoekers een idee van de wijze waarop nieuwe vlooteenheden wordén ontwikkeld Het ongeluk gebeurde toen de 36-jarige chauffeur uit Lith met zijn, truck met op legger te laat remde in een file, die zich voortbewoog in de richting van de Velser- tunnel. Daarbij botste de truck tegen de voor hem rijdende vrachtauto met aan hangwagen, bestuurd door een 30-jarige inwoner van Nieuwe Schans. De aanrijding veroorzaakte een enorme ravage. De trekker werd onherstelbaar beschadigd terwijl de aanhangwagen zwaar gehavend raakte. Over een afstand van enkele meters werd de vangrail ver nield. Het verkeer ondervond flinke stag natie en de politie moest dan ook geruime tijd regelend optreden. tuig is opgesteld in een afgesloten ruimte op de kop van de pier, enkele tientallen meters boven de kolkende golven. Zodra de zeven bemanningsleden zich hebben geïnstalleerd, wordt de poort van het boothuis geopend en duikt het scheepje met een snelheid van vijftig kilometer per uur over een betonnen glijbaan de zee in. Door de hoge snelheid balanceert de boot op haar kiel, hetgeen beschadi gingen voorkomt. Die situatie buiten gaats heeft de bemanning parten ge speeld in februari ’53. In de vliegende storm brak de pier in tweeën zodat het boothuis onbereikbaar was. Ondertus sen vergingen zes schepen met man en muis. Gewoontegetrouw aan zeelui drinkt ook het rauwe volk van Cromer een stevige slok. En dat heeft prinses Marina, een nichtje van koningin Elizabeth, ge weten toen zij een paar jaar geleden een bezoek bracht aan het visserdorpje. Vlak voor de ontvangst door de notabelen, ontmoette zij het reddingsbootteam. Er ontknoopte zich een geanimeerd gesprek waarbij de whiskyfles te voorschijn kwam. De prinses liet zich niet onbetuigd en dronk stoer mee. Op het moment van de officiële plechtigheid waggelde de adellijke dame naar het gemeentehuis, tot stomme verbazing van de plaatselijke autoriteiten. In het kielzog volgde de aan geschoten meute. Richard Davies heeft als kleine jongen heel wat uurtjes doorgebracht op de schoot van zijn opa. Uurtjes waarin hij de spannende avonturen te horen kreeg die de ouwe baas als bemanningslid van de reddingsboot had beleefd. Richard’s vader die eveneens een groot deel van zijn leven drenkelingenhulp verrichtte, voegde daar het zijne aan ervaringen aan toe. Het was dan ook niet verwonderlijk dat zoonlief hun voorbeeld wilde volgen en zich al op jeugdige leeftijd bij hen aansloot. Eigenlijk mocht hij pas op zijn zeventiende worden toegelaten tot het keurkorps. Maar toen Richard die ver- E jaardag vierde, kon hij reeds terugblik- ken op een indrukwekkende staat van E dienst als jonge zeeheld. E Met zijn keuze voor de zee en het red- dingswerk werd een familietraditie S voortgezet. De 33-jarige behoort name- I E lijk tot de vijfde generatie Davies die zijn hart heeft verpand aan de woelige baren. Daarmee houdt Richard de eer van de familie hoog. Want de knappe staaltjes Praten over alcohol maakt Richard dorstig. Hij loopt de met „scheepsbe- hang” beklede woonkamer uit en keert terug met volle glazen whisky. De inhoud verdwijnt in één teug door zijn keelgat. Hij lijkt immuun voor het vocht. Toch maakt het de tong losser als hij bekent bijgelovig te zijn. Nimmer zal hij een groen kledingstuk dragen en fluiten op zee is een doodzonde. Voor heel Cromer geldt dat het vangstseizoen nooit op een vrijdag begint. Zijn echtenote Julie schuift bij en mengt zich in het gesprek. Zij voelt zich nauw betrokken bij de „hobby” van Ri chard. Samen met de andere vrouwen van Cromer organiseert hij allerlei acti viteiten, zoals een fancy-fair, ter onder steuning van het reddingswezen. De da mes bakken, koken en breien dag in dag uit voor de gevierde helden. Zelden is Julie echt bang als Richard met de red dingsboot uitvaart. Wel maakt ze zich al een beetje bezorgd over haar 13-jarige zoontje die te kennen heeft gegeven de zesde generatie Davies op de reddings boot te willen vertegenwoordigen. Directeur mr. J. F. Wijsmuller (links) bij het vignet dat zojuist door de commissaris van de koningin is onthuld. Vijf generaties Davies danken en bestaan aan de zee doch alom in het graafschap Norfolk is Davies nog altijd onlosmakelijk verbon den met heldendom. Het was de bet overgrootvader van Richard die daar voor de basis legde. Hij raakte op een keer in conflict met de commandant van de reddingsbrigade. Deze weigerde uit te varen voor een actie omdat de zee te ruw was. Daarop besloot Davies met enkele vrijwilligers toch een poging te wagen. De redding was succesvol. Na de voor spoedige afloop werd Davies in Cromer binnengehaald als de grote overwinnaar en uitgeroepen tot nieuwe commandant. De trotse zoon de overgrootvader van Richard kwam zijn vader al snel bijs taan. Hij zou later zorgdragen voor de opleiding van Henry Blogg, de meest gedecoreérde redder van Engeland.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5