politiekorps STUDIECOMMISSIE TREFT VERBETERINGEN AAN Spelregels invoeren voor verkeer met buitenwacht Open huis buurtcentrum WERKGROEP JAZZ START VANAVOND DERDE SEIZOEN staan hoog op jazz-verlanglijst Adj. Wapstra verlaat I Cleo Laine en een eigen boerderij Vijfenzestigjarige gonst van 't leven „De Schuilhoek” Hf André Kaart neemt afscheid van H.J.O. Jubileumgeschenk Jubileumconcert Vaandel Programma 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK SEPTEMBER 19 7 7 ZATERDAG 3 Chef kinderpolitie Beverwijk n II I- BEVERWIJK. De Harmonie gaat nooit verloren! Vijfenzestig jaar blaast de Beverwijkse Harmonie Kapel nu al haar partijtje mee, maar van kortademigheid is geen sprake. Integendeel zelfs: Beverwijks' oudste muziekvereniging zit boordevol leven en peinst er voorlopig eenvoudig niet over om met pensioen te gaan. (Van onze jazzmedewerker) HEEMSKERK. De opening van het nieuwe muziek- en theater seizoen in de maand september, gaat ieder jaar gepaard met bespiegelingen over het wel en wee van het culturele leven. In Heemskerk bijt de Werkgroep Jazz met een concert van blues en boogie woogie’s het spits af van de reeks uitgaansavonden in de grote zaal van De Jansheeren. Na een wat onzekere start hebben deze jazzpromotors nu toch een definitieve plaats verworven in de IJmond-cultuur. Het bestuur van de werkgroep ziet het nieuwe concertseizoen derhalve vol vertrouwen tegemoet. Enkele uren voor het ingaan van hun derde jaargang mogen een aantal uitspra ken hun activiteiten illustreren. ww H I voor pensionering (Van een onzei' verslaggeefsters) c. I c c. (Van een onzer verslaggeefsters) j IS t k. k. k. k. k. k. k. k. k. Desondanks vinden bestuur en leden de vijfenzestigste verjaardag van de BUK aanleiding genoeg voor een bescheiden feestje. De herdenking geschiedt in twee étappes voor zaterdag 10 september staat een reünie op stapel, terwijl vrij dagavond 16 september de eigenlijke jubi- leumdatum wordt gevierd met een dave rend concert in „De Nieuwe Slof”. Omdat op zondag 18 september de hele BHK al present is bij de festiviteiten rond het gouden Rode Kruis Ziekenhuis, treedt men in het kader van het eigen jubileum niet verder meer naar buiten. De oprichting van het B-orkest (die ge schied is in nauw overleg met de directie van de Stedelijke Muziekschool Bever wijk) kan volgens het bestuur als een soort jubileumgeschenk aan de vereni ging worden beschouwd. Men is er erg blij mee, ook al zullen vanuit het B-orkest waarschijnlijk slechts weinig muzikan ten ooit de overstap naar het A-orkest maken. Niet alleen is hier een diploma-tje voor nodig, hogere drempels vormen het feit dat de leden van het A-orkest een uniform moeten dragen en met hun in strument over straat moeten lopen. Exact diezelfde factoren maken de harmonie zo duur. Wat die jubileumfestiviteiten betreft: diegenen die het concert in „De Nieuwe Slof” willen bijwonen, kunnen zich als donateur opgeven bij de heer G. B. van Roon, De Eëeuwstraat 19 in Velsen- Noord, tel. 02510-28665. Het clubgebouw van de BHK aan het Harmonielaantje, dat het bestuur nog voor de viering van het zeventigjarig bestaan uitgebreid en opgeknapt hoopt te hebben. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de relatie burgers-gemeente doen zich regelmatig conflicten voor. Ondanks de goede bedoeling in de omgang van actieve groepen burgers worden wethouders uitge speeld tegen ambtenaren en andersom, raadsleden worden uitge speeld tegen het college, burgers voelen zich in de steek gelaten of bedrogen e.d. Er zijn kennelijk nog onvoldoende spelregels ontwikkeld voor het verkeer met de buitenwacht. Er dienen spelregels ontwikkeld voor het verkeer met de buitenwacht. Er dienen spelregels opgesteld te worden, waarbij men rekening moet houden met aanzienlijke verschillen in kwaliteit, sfeer, bedoelingen van de discussies met groepen burgers. W'einig goeds heeft de studiecommissie over voor de zgn. Noordwijk-conferentie, waar de basis werd gelegd voor het structuurplan. Een creatief gebeuren dat veel lof oogst. Daar stond weer tegenover, dat onnodige geheimzinnigheid over Noordwijk terecht werd gesignaleerd. De studiecommissie hoopt dat nog in deze zittingsperiode van de raad de formalise ring van de openbaarheid b.v. in het reglement van orde en de verordening op de commissies zijn beslag zal kunnen krijgen. Adjudant Wapstra heeft Beverwijk in middels verlaten om zich in zijn geboorte plaats Wolvega te vestigen. Van hem is vorige week in besloten kring afscheid genomen. HEEMSKERK. Buurtcentrum „De Schuilhoek" aan de Van Bronckhorst- straat houdt vandaag open huis. Tot 17 uur kan men er terecht voor informatie over de activiteiten die in het nieuwe seizoen worden ontplooid en voor in schrijving. Tevens vormt de open dag een mogelijkheid, kennis te maken met de medewerkers, de staf en het bestuur. Hij is de heer Natte opgevolgd als chef van de afdeling bijzondere diensten. Zijn plaats als chef recherche is overgenomen door de adjudant Scholten. Tenslotte is hoofdagent M. Mulder tot brigadier bevor derd. e e e r, Het jubileumconcert in „De Nieuwe Slof’ krijgt 16 september een gevarieerd karakter. Voor de pauze speelt de Harmo nie een negental nummers, na de pauze voert „Kunst door Oefening” een komi sche eenacter ten tonele en verzorgen de I Wijkerboertjes een „anders-dan-anders” optreden dat bol staat van de verrassin gen. Ook de majorettes zullen dan hun beste beentje voorzetten. Omdat met het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd door de' BHK ook een aantal leden van letterlijk het eerste uur jubileert, staat tevens een huldiging op het programma. De 76-jarige Reinier Hom mes, net zo lang lid van de vereniging als deze bestaat, zal dan z’n allerlaatste deun tje meespelen. De oprichtingsavond wordt besloten met een bal, onder leiding van het uit de BHK voortgesproten dansorkest „Diamond Combo”, dat Glenn Miller-ach- tige muziek speelt. Als chef van de kinderpolitie wordt de heer Wapstra opgevolgd door de hoofd agent H. M. Benthem, die tot dusverre bij de recherche werkte. Voorts heeft het ver trek van de adjudant tot gevolg, dat briga dier S. Scholten tot adjudant en hoofda gent P. Riemersma tot brigadier is bevor derd. 9 r» I. t. I. e e g n n s e c. Wat de reünie betreft, daarvoor zijn om en nabij de driehonderdvijftig oud-leden en majorettes van wie men de adressen kon achterhalen aangeschreven. Wie wel lid van de BHK is geweest maar geen bericht heeft ontvangen mag zich alsnog uitgenodigd achten om volgende week za terdag van 14 tot 17 uur in het Harmo- niegebouwtje aan de Groenelaan de con tacten en vriendschapsbanden te herstel len of "te verstevigen. Mocht de reünie aanslaan, dan is het de bedoeling elke vijf jaar iets dergelijks te gaan organiseren. prachtig cadeau zou het voor de vereni ging zijn wanneer het jaren geleden spoor loos verdwenen grote vaandel van de BHK ter gelegenheid van het -bestaansfeest zou worden terugbezorgd. Het bestuur ver moedt dat dit vaandel in een onbewaakt ogenblik door iemand is meegenomen. Aangezien men het bij de jubileumviering wil gebruiken, Wordt diegene dringend verzocht het vaandel desnoods anoniem in te leveren. ken. De rest van het bezoekersbestand, ongeveer zeventig procent, is geen lid. Het bestuur ziet dit met lede ogen aan. „Wij hebben een grote vaste kern bezoe kers nodig. Niet alleen als stimülans voor de optredende groepen, maar ook om verzekerd te zijn van een redelijk basis inkomen uit de contributie. Het wordt financieel een steeds moeilijker karwei om rond te komen.” „Er zijn al veel kwaliteitsgroepen te horen geweest. Het ziet er naar uit dat er vrij snel geen betaalbare „nieuwe” jazz formaties meer zijn. Vooral omdat wij het hoge niveau van de musici willen handhaven. Gezien de entourage van De Jansheeren is dat echt noodzakelijk. Het is te verwachten, dat wij binnenkort een andere koers moeten kiezen”, verklaart de voorzitter. „De werkgroep zal zich'de komende tijd echt over de toekomst moeten bera den. Ideaal zou zijn, wanneer wij de beschikking kregen over een eigen honk, bijvoorbeeld een oude boerderij. Daar zou betrekkelijk goedkoop een jazzclub te runnen zijn, waar ook vrij spontaan jamsessions kunnen ontstaan, die altijd zeer stimulerend werken op het bezoe kersaantal en bovendien weinig geld kosten.” De studiecommissie schrijft in de tussentijdse reportage, dat voor het peilen van meningen uit de raad in een beleidsvoorberei- dend stadium nog steeds een zekere angst heerst. „De raad wordt toch altijd nog bij voorkeur ingeschakeld als het op beslissen aankorht.” De commissie wil de raad in het beleidsvoorbereidend stadium ook een rol geven. Tevreden is men over de toenemende bereidheid van het college om de raadscommissie te betrekken bij de voorbereiding van allerlei beslissingen. De raad dient er wel voortdurend attent op te zijn, dat door het bespreken van zaken in een vroeg stadium geen sfeer van afscherming ontstaat. Een „onder-onsje tussen ambtenaren, collegeleden, raadsleden en anderen werkt averechts voor de openheid en doorzichtigheid van het beleid. De secretaresse van de werkgroep, Ria ter Plegt-Okx, kreeg de belangstelling voor de jazz al van huis uit mee. In haar geboorteplaats Haarlem waren boven dien diverse jazzcafeetjes die haar be langstelling wekten: „Die mis ik hier echt.” Verschillende schoolconcerten en de destijds befaamde radioprogramma’s over jazz op zaterdagmiddag maakten dat zij niet meer om de jazz heen kon. Haar eerste grammofoonplaat was na tuurlijk een jazzschijf, een opname van Louis Armstrong, nog op 78-toeren. Zij bespeelt zelf verschillende instrumenten, piano, viool, blokfluit en sinds kort te norsax. Suggesties van enkele bezoekers van De Jansheeren om bij de jazzconcerten ook de mogelijkheid tot dansen in te voeren, vallen bij Ria ter Plegt-Okx, van beroep balletpedagoge, in goede aarde. „Een jazzballet is nooit weg!” Een van de heren in het bestuur schrikt daar toch voor terug: „Ik geloof dat wij dan te ver gaan. Bovendien zullen de mensen dat wel niet bedoeld hebben.” Voorlopig komt er in ieder geval geen dansen en ook geen jazzballet in De Jansheeren. Voorzitter en woordvoerder van de Werkgroep Jazz, Peter ter Plegt, is net als zijn vrouw Ria in Haarlem geboren. Hij speelde Éls drummer van jongs af aan in verschillende muziekgroepjes. Aanvan kelijk ging dat voornamelijk om rock and roll, later werd dat vooraf dansmu ziek. Met enkele collega-muzikanten speelde hij dan wel eens informeel jazz muziek, maar in het openbaar is het er nooit van gekomen. Na zijn werk als meet- en regeltechnicus bij Hoogovens is hij in huiselijke kring nog geregeld op de piano te beluisteren, waarbij ook de klas sieke componisten, met name Chopin, niet vergeten worden. De Heemskerkse jazzconcerten wijken Dit „Diamond Combo”, dat in maart door G. Groen jr. werd opgericht en mo menteel zes BHK-muzikanten omvat (men is nog op zoek naar een erg goede trombonist) vormt de op één na de laatste loot aan de zo langzamerhand rijk bela den verenigingsstam. Dateert de wijd en zijd bekende boeren-, kapel van de BHK, „De Wijkerboertjes” van februari 1968: in augustus van dit jaar heeft de BHK weer een nieuwe activi teit aan het geheel toegevoegd, namelijk een B- of jeugdorkest voor leerlingen van de Stedelijke Muziekschool. Momenteel telt het B-orkest veertig le den, die onder leiding van de muziekleraar Eleveld elke dinsdagavond van 19 tot 20.30 uur repeteren. Het orkest speelt louter eigentijdse muziek, is niet geüniformeerd en heeft een volledige harmoniebezetting. In de toekomst hoopt men het orkest tot zestig a zeventig leden uit te kunnen brei den en er ook strijkinstrumenten aan toe te voegen. Het zou dan op kunnen gaan treden als een soort promenade-orkest. De programmering van de Werkgroep Jazz gebeurd door het driehoofdig be stuur gezamenlijk. Naast Peter ter Plegt, de voornaamste zegsman, bestaat het organisatieteam uit Ria ter Plegt- Okx en Dick Wolters. Alle drie bestuurs leden zijn door actieve muziekbeoefe ning gestimuleerd tot de jazz. Dick Wolters, opgegroeid in Midden- meer, was zes jaar als trompettist ver bonden aan een harmonie-orkesf. Na et telijke concoursen en parades raakte hij echter uitgekeken op de marsen en ver liet hij het muziekkorps. Behalve trom pet bespeelt hij ook blokfluit en gitaar. Dick Wolters, in het dagelijks leven le raar Duits in Beverwijk, werd door een kennis attent gemaakt op de werkgroep en trad toe als bestuurslid. (Van een onzer Vérslaggevers) BEVERWIJK. André Kaart neemt za terdag, 17 september, afscheid als dirigent I van het Haarlems Jeugd Orkest. Kaart, directeur van de Stedelijke Muziekschool Beverwijk, heeft het koor vanaf de oprich ting, inmiddels 15 jaar geleden, geleid. In het Concertgebouw wordt .zaterdag 17 sep tember een afscheidsconcert gehouden. Daar zal onder zijn leiding een orkest spelen, bestaande uit ruim 100 leden en oud-leden van het Jeugd Orkest. Het con cert begint om kwart over acht. Beverwijkse Harmonie Kapel nog lang niet rijp Dit is een van de vele algemene indrukken, die door de Studiecommissie openheid en openbaarheid in een tussentijdse reportage is vastgelegd. In mei 1975 bracht deze commissie (bestaande uit leden van de raad en vertegenwoordigers van het ambtelijk apparaat) een rapport „Open Beleid” uit. De gemeente raad gaf in september 1976 de comrtiissie opdracht over de voortgang van ideeën te rapporteren. De commissie is gematigd tevreden over het doorzichtiger maken van het besluitvor;n.ipgs- proces en vindt de wijze waarop wordt gepoogd de burger meer bij de besluitvorming te betrekken 'verbeterd, maar niet zodanig, dat van een' succesje kan worden gesproken, j In het verkeer met groepen uit de burgerij valt zeker positief te oordelen over de relaties met de Dorpsraad Wijk aan Zee en het comité van bewoners uit de Berghuisstraat. Na nogal wat aan- loopmoeilijkheden lijkt nu ook de samenwerking met het buurt- comité „Munnikenweg” de goede kant op te gaan. Met het comité „Rond de Wijkertoren” kan de gemeente nog moeilijk uit de voeten, maar dat zou zijn oorzaak kunnen vinden in het feit, dat van beide kanten de doelstellingen nog onvoldoen de duidelijk zijn. Minder prettige herinneringen, zo vervolgt de Studiecommissie, heeft men in ambtelijke kringen aan de bespre kingen met de bewoners van de Büklerlaan e.o. over de bouw van het belastingkantoor. Het meest teleurstellend was toch wel de De eerste pogingen om geregeld jazz concerten te presenteren vonden drie jaar geleden in Beverwijk plaats. Als „Hotclub De Wijk” werden op wankele financiële basis een aantal avonden jazz gegeven in café Sport. Tot de activisten van dit jazzinitiatief behoorde onder meer de toetsenvirtuoos Ruud Jansen. Nog geen half jaar later, in januari 1975, werd de Stichting Jazz Beverwijk opge richt, waardoor een betere juridische op zet ontstond en financiële ondersteuning door de gemeente Beverwijk mogelijk zou worden. De juridische aspecten heb ben nooit problemen opgeleverd, maar de gemeente Beverwijk bleek erg karig met het opentrekken van de geldbuidel, vooral toen bleek dat bijna de helft van de leden uit Hee nskerk afkomstig was. In augustus 1972 werd een enthousias ter onthaal gevonden onder de vleugels van de Heemskerkse Gemeenschaps raad. Peter ter Plegt, voorzitter van de toen opgerichte Werkgroep Jazz, heeft van dat gemeentelijke overstapje nooit spijt gehad. „Ik was eigenlijk verbaasd, na de ervaringen met de Stichting Jazz in Beverwijk, dat het in Heemskerk zo veel soepeler ging. Financieel hebben wij hier nooit te klagen gehad. Het streven naar een gezellige clubsfeer voor de jazz liefhebber, dat in Beverwijk het voor naamste doel was, moest in De Janshee ren plaats maken voor een concertstijl, maar wij hebben als Werkgroep Jazz steeds formaties van uitstekend niveau kunnen brengen. De kwaliteit van de concerten werd in Heemskerk veel hoger dan ooit in Beverwijk mogelijk was ge weest.” BEVERWIJK. De chef kinderpolitie van het korps Beverwijk, de adjudant II. Wapstra, is met ingang van 1 september met functioneel leeftijdsontslag gegaan. De heer Wapstra heeft ruim zevenender tig jaar bij de politie Beverwijk gewerkt, waarvan de laatste eenentwintig jaar als chef kinderpolitie. Voorts is hij lange tijd bestuurslid geweest van de Nederlandse Bond van Christelijke Politie-ambtena- ren. „Als de harmonie uitrukt, loopt er wel zo’n twee ton over straat”, meldt het be stuur. „Voor aubades en dergelijke word je tegenwooridg dan ook bijna niet meer besteld het is gewoon niet meer te beta len. Daarnaast is is de animo om door de stad te marcheren er ook niet groter op geworden. Behalve het door velen verfoei de uniform, zit je ook met het probleem van de steeds toenemende verkeersdrukte. Treedt dé grote harmonie, met majorettes mee toch al gauw zo’n zestig man tegen woordig nog maar een keer of vijf per jaar op: de Boerenkapel komt aan dik één optreden per week. „De Wijkerböertjes” zijn zo langzamerhand dan ook het visite kaartje van de BHK geworden”. enigszins af van het gangbare patroon. De grote zaal van De Jansheeren maakt eigenlijk alleen een concert-opstelling mogelijk, terwijl elders in het land een meer informele houding gebruikelijk is. De laatste aanpassing van De Janshee ren vindt men in de werkgroep wel een verbetering, maar het is er toch niet ideaal. „Er is duidelijk aan sfeer gewon nen. Door de gordijnen en het verlaagde plafond is De Jansheeren nu redelijk acceptabel. De zaal blijft echter acous- tisch moeilijk, vooral wanneer over de korte kant wordt gespeeld. Dankzij de hulp van onze assistent F. Keyner en het gebruik van het nieuwe podium, dat erg goed voldoet, hebben wij het tegenwoor dig echter wel gemakkelijker mét het klaarmaken van de zaal.” Opmerkelijk is dat het publiek zich volkomen aan de concert-opstelling in De Jansheeren weet aan te passen. Tij dens het musiceren is het vrijwel altijd muisstil, wat de muzikanten gewend aan spontane uitlatingen wel eens aan het schrikken heeft gebracht. Na enige uitleg dat er geen afkeuring van de mu ziek mee bedoeld werd, beschouw’en de meeste musici daarna het bedaarde pu bliek juist als een zeer plezierig klank bord voor hun spel. De muziek ver dwijnt niet in glasgerinkel en geroeze moes. Onder de jazzformaties staat de Heemskerkse gelegenheid dan ook goed aangeschreven volgens Peter ter Plegt. „Wij krijgen na afloop vaak complimen ten van de musici. Zij treden graag op in Heemskerk. Men vindt het publiek hier zeer geschikt.” Het ledenbestand dat momenteel hon- derdvijftig personen omvat, vertoont een langzaam stijgende tendens. Het is overi gens niet zo dat de leden alle concerten bezoeken. Gemiddeld blijken de leden maar vier concerten per jaar te bezoe- onmogelijkheid om het gespreksklimaat wat zakelijk te houden. Hier deed zich b.v. het probleem voor van hét rechtstreeks aanvallen van ambtenaren. Het niet hantéren van de spelregel dat de verantwoordelijke politici en niet de uitvoerende ambtenaren dienen te worden aangesproken leidde zonder meer tot verhar ding van de besprekingen. Vraagtekens worden geplaatst bij de relatie BSCR-gemeente. Wellicht kan de ontwikkeling van de inspraakprocedure voor de structuurschets hier voor een door braak zorgen, zo meent de commissie. Het aantal beleidsdebatten in de gemeenten zal nog moeten toenemen. Zeker nu Beverwijk voor belangrijke beslissingen staat: de ruimtelijke ordening, de woningbouw, de voorzienin genstructuur, het subsidie-beleid, de regionale vraagstukken. Voorlopig „doet” de Werkgroep Jazz het in haar derde seizoen echter nog met De Jansheeren. Het programma voor de komende winter laat een gevarieerd aan tal jazz-stijlen zien. De dixieland ont breekt daarbij zeker niet, want het aantal liefhebbers van de oude stijl jazz is op merkelijk groot' in Heemskerk. Echte avant garde zal men daarente gen in De Jansheeren niet zo snel hoeven te verwachten. „Dat zou het merendeel van de vaste bezoekers de deur uitja gen”, wordt vanuit de werkgroep ver klaard. Wel heeft men het plan om Wil- lem Breuker, die op zeer speelse wijze eigentijdse muziek weet te brengen, een concert te laten verzorgen. Als de werk groep echter een wens mocht doen, dan stond vanavond nog de Engelse zangeres Cleo Laine op het podium van De Jans heeren. Er zijn alleen nog een flink aan tal nieuwe leden nodig om dat financieel mogelijk te maken. De pensionering van adjudant Natte heeft in augustus geleid tot de bevordering van brigadier C. H. Beentjes tot adjudant. Heeft de BHK zichzelf met de oprichting van het B-orkest (dat volgend jaar voor jaar voor het eerst zal gaan optreden op één van de twee concerten, die de BHK in het vervolg jaarlijks wil gaan organiseren) een jubileumgeschenk gegeven: een Voor kinderen tot en met 12 jaar wordt in de handenarbeidruimte een apart pro gramma georganiseerd, terwijl er om 11 uur een volksdansdemonstratie en om 12 uur een judodemonstratie op stapel staat. Om 14 uur begint in de grote zaal de voorstelling „De heks en de poppenspe ler”, gepresenteerd door een kinderthea- tergroep uit Utrecht. Kinderen tot en met 12 jaar zijn welkom. Tenslotte zal om 16.15 uur de volksdansgroep nogmaals optreden en wordt ook het publiek in de gelegenheid gesteld een dansje te maken. kWV Voorzitter Peter ter Plegt (achter de piano) geflankeerd door secretaresse Ria ter Plegt-Okx en bestuurslid Dick Wolters: het organisatieteam van de Werkgroep Jazz Heemskerk op de „plaat’’ gezet.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9