Heinz Stuy traint weer Meskovic gaf flinke klap ondanks niet best fe» PH ik el Vujadin Boskov: „Psychologische overwinning” Bh o F w j c I Via, via Ongrijpbaar A A N D A G 5 SEPTEMBER 19 7 7 1» II llfc SPORT I I. F O® s (Van onze sportredactie) Boskov: „Psychologische zege” NOTTEN: GELUKKIGE GOAL JAN PREENEN rn, intervenieert WMMMMS HANS BOTMAN Dick Schoenaker veert hoog op als hij een kopbal heeft losgelaten, die kansloos achter de verblufte Feyenoord-doelman Treytel zou ploffen. Snoek kijkt ademloos toe. Ajax kwam met deze actie op 1-1 ;rd 181,50 6,42 De treffer, die tot de 2-2-eindstand leid de, had trouwens nooit het scorebord mo gen halen, omdat in plaats van een vrije trap aan Ajax een hoekschop aan Feye- noord had moeten worden uitgedeeld. Bij een inzet van Van Til rolde de bal via een Ajax-verdediger over de doellijn. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was liet scheidsrechter Wellinga („Mijn grensrech ter wees niet naar de hoekvlag”) Ajax een doeltrap nemen waaruit na een overtre ding tegen Arnesen de gelijkmaker van Notten voortvloeide. Tot grote woede van de Feyenoorders, van wie voorstopper Wim Rijsbergen Wellinga na afloop het scherpst onder vuur nam: „Ons is gewoon een punt afgepikt. Als we die hoekschop hadden gekregen was Ajax niet meer aan die vrije trap en die goal toegekomen.” HAARLEM. Vrolijke gezichten voe ren zowel bij de spelers van Haarlem als bij de leiding en het bestuur nog steeds de boventoon. Ook na het zesde competi tieduel tegen Roda JC liet de aanval het weer volkomen afweten. Met smart wacht Haarlem op de verlossende treffer. „Wan neer er eerst maar eentje ingeschopt wordt, dan gaat de rest vanzelf” luidt het devies van aanvoerder Joop Wildbret. Trainer Barry Hughes blijft ook optimis tisch: „In deze fase van de competitie is de belangrijkste taak voor ons om rustig te blijven. De punten komen vanzelf wel. Tekenend was dat de wedstrijd het van fouten (Tervoort, Wellinga, Treytel) moest hebben om op het punt amusementswaar de nog een redelijk cijfer te halen. Bijna een uur was sprake van een patstelling, die de vele afwezigen (voor het eerst sinds jaren waren er geen files rond het Olym pisch Stadion; er waren maar 45.000 toe schouwers) in het gelijk leken te stellen. De ploegen bleken voor vrijwel hetzelfde sys teem te hebben gekozen. Vaak was slechts één man in de punt van de aanval te vinden, waardoor hun bewakers zeker in het eerste half uur het werk vaak aan hun laatste man konden overlaten. Bij Feye- noord kon uitblinker Wim Rijsbergen vaak wegtrekken van Geels, die beide voorgaande afleveringen van AjaxFeye- noord met in totaal zeven goals de wed strijd kon beslissen, maar ditmaal nauwe lijks aan een figurantenrol toekwam. een schot van Harry Melis (nogal eens ongrijpbaar voor Jan Everse) onvoldoen de weg, waardoor Cees-Jan Snoeck in de 56ste minuut simpel kon scoren. In de 76ste minuut, nadat Schoenaker met het mooiste doelpunt van het kwartet goals voor 1-1 had gezorgd (een kopbal na een voorzet van Lerby) kwam Tervoort bij een voorzet van Verheyen ten onrechte zijn doel uit. Het gevolg was een botsing met Ruud Krol en een doelpunt van Melis. Tervoort, die vermoedelijk tien weken in Ajax-1 zal móeten acteren: „Bij die eerste goal wilde ik de bal naar de zijkant slaan, maar omdat ik hem niet goed op mijn hand kreeg lukte dat niet. Met dat tweede doelpunt had ik inderdaad beter kunnen blijven staan of anders moeten roepen. Noem het een kwestie van onervarenheid, in ieder geval was het niet goed.” In de „punt” bij Feyenoord maakte Cly de Best zich in ieder geval nog twee keer los van Van Dord. Eenmaal door zijn te genstander na een schijnbeweging zijn rug heeft vergaard zonder zelf tot scoren te komen. Tegen Roda JC was het onbegrij pelijk dat het doel van Jan Jongbloed gevrijwaard bleef van doelpunten. Vlak voor de rust en in sommige perioden van de tweede helft had Haarlem een over wicht. Er werden ook enkele fraaie kan sen gecreërd, maar keer op keer verdween de bal op soms miraculeuze wijze over of naast het doel of in handen van doelman Jongbloed, die nog steeds aanpassings problemen bij Roda schijnt te hebben, gezien zijn soms zeer onzekere optreden. De hele Roda-ploeg is trouwens na de absentie van Dick Nanninga, die zeker nog wel twee weken uit de running is, een sie dit seizoen bij herhaling. Werd de formatie van het duo Kraay-Notermans al in de eerste de beste wedstrijd door Vo lendam met beide benen op de grond gezet, ook de wedstrijd tegen de tweede debutant in het betaalde (eredivisie)voet- bal Vitesse liet AZ’67 zich niet van zijn allerbeste zijde zien. Dat het optreden uiteindelijk resulteerde in een 4-0 over winning was niet de verdienste van de AZ-voorhoede die tot dusver in Kist en Metgod enige schutters van formaat had, maar van AZ’s middenveld. Toch was die 4-0 een matige afspiegeling van de krachtsverschillen tussen AZ’67 en Vitesse. Een rommelige openingsfase van AZ werd gevolgd door een offensievere instelling van de Noordhollanders, daarbij aangespoord door de daden van Peters en Van Hanegem. De laatste, de AZ-strateeg, stond ook aan de basis van de openings treffer in de 17e minuut, toen hij tegen Mellaard een vrije trap forceerde. Hoven kamp bracht de bal hoog in de doelmond bij Kist die met een boogbal doelman Beukhof probeerde te verschalken. Eer het zover was, maaide verdediger Mulderij over de bal heen, bleef Beukhof staan en kon Kristen Nygaard de Noordhollandse formatie op voorsprong brengen: 1-0. Nog geen 60 seconden waren er verstre ken of AZ had voor een tweede treffer gezorgd. Van Hanegem „kromde” de bal naar de linkervleugel. Van Marwijk plaat ste door naar Nygaard die volledig miste waardoor Kist in volle vaart kon raak schieten: 2-0. Omdat Vitesse niet wilde en ook AZ geen zin had om er een daverende voetbal- happening van te maken en het publiek te belonen met een goede voetbalwedstrijd zakte het niveau van het treffen tussen AZ en Vitesse tot ver beneden nul. De tweede helft was onplezierig, slaapverwekkend en een bittere teleurstelling voor de aanhang. Tweemaal mochten de 11.000 toeschou wers uit de slaap ontwaken. De eerste keer in de 33e minuut toen Jan Peters een combinatie met de voor Van Marwijk inge vallen Loek Ursem met een schitterend schot afrondde. De tweede keer zeven mi nuten later, toen Hugo Hovenkamp diep ging, Kist de bal verlengde en Jan Peters zijn tweede en AZ’s vierde treffer produ ceerde. Vier-nul was het en vier-nul bleef het. Voor Vitesse was de uitslag toch wel geflatteerd. vorig seizoen twee keer scoorde. In het eerste team bakte hij er weinig van, maar het is ook moeilijk om je in een kwartiertje te bewijzen. idsen 3,00 3,17 5,95 6,20 -• :he re- Uk ers De meest opvallende speler bij Haarlem was ongetwijfeld de Engelsman Keith Ma sefield. Deze van Aston Villa afkomstige speler hij kwam op toevallige wijze met Haarlem in contact komt er iedere wed strijd beter in. Hij viel vooral op door zijn directe manier van spelen. De voorzetten die hij gaf waren stuk voor stuk op maat en pas wanneer, het echt nodig was pas seerde hij een man. Masefield was nog dicht bij een doelpunt toen hij een voorzet gaf. De bal waaierde echter het doel in en de volledig mistastende Jongbloed bij hoge ballen was hij toch erg onzeker kreeg assistentie van Broeks. toe te keren en eenmaal door zich de sterkste te tonen in een kopduel. Voor het overige was ook Best onzichtbaar, in te genstelling tot de „jeugd” van Feyenoord (met voorop Melis en Snoeck), die zich in dit duel uitstekend manifesteerde. Een du el waarin breedtevoetbal lang troef was. Rijsbergen: „Het was onbegrijpelijk dat Ajax lange tijd nauwelijks initiatief durf de te nemen, ook Krol niet”. Ajax (zonder de geblesseerde Ling) nam de opmerking slechts voor kennisgeving aan. Het was allang blij dat het voor de derde maal in deze competitie op de valreep tot scoren was gekomen. Notten: „Opnieuw is geble ken dat je nooit kan zeggen dat Ajax verslagen is.” In eerste instantie stompte hij de bal na minuten had een doelpunt zeker op zijn plaats geweest. Martin Haar, de harde werker op het middenveld bij Haarlem, liet onverwachts een hard schot los dat door Ziegler uit het doel werd gekopt. De Roda-verdediger had hierbij wel alle geluk van de wereld. Dit schot vormde het hoog tepunt van deze turbulente vijf minuten. Meuser had na de rust de plaats ingeno men van de tegenvallende Terry Lees en in de beginfase van het tweede bedrijf leek het erop dat het een welkome versterking voor de Limburgse equipe betekende. Het was echter al snel gedaan met Meuser. Eenmaal had hij een aandeel in een snelle uitval van Roda (hij passte op Vermeulen die overschoot nadat hij de‘vrije ruimte had omdat Wildbret in de voorhoede was blijven hangen) maar verder geloofde hij het ook wel. Haarlem bleef aandringen, maar Lensen, Van den Berg en De Kip hadden het geluk niet aan hun zijde. Voor al Danny Lensen kreeg enkele uitstekende mogelijkheden. De ex-EDO-speler kon een schot loslaten nadat Van den Berg, Pfeif fer en Ehlen bij een duel op de grond waren gevallen. Lensen schoot in vrij staande positie echter over. Zowel Hughes als Jacobs brachten beiden in de slotfase nog een voorhoedespeler binnen de lijnen. Bij Roda kwam Toonstra in het veld voor Koster en Lensen ruimde bij Haarlem het veld voor Ko Jager, een amateur die van Blauw Wit werd overgenomen. Jager had zaterdag al een hele wedstrijd in het C-team van Haarlem achter de rug en Van de Korput kan in ieder geval zondag voor de thuiswedstrijd van Fey enoord tegen FC Utrecht weer in actie komen, omdat hij zijn schorsing van twee wedstrijden op de bank heeft uit gezeten. Boskov zou echter voor Mans veld als laatste man kiezen als de Hage naar definitief blijkt te hebben afgere kend met zijn liesblessure. Zaterdag trainde Mansveld voor het eerst 20 mi nuten zonder pijn, zodat Boskov opti mistisch vooruitblikt naar de volgende competitiewedstrijd; „Zoals het er nu voor staat speelt Mansveld.” In dat geval keert Wim Jansen, die tijdelijk de rol van ausputzer heeft ver tolkt, terug naar zijn vertrouwde plaats op het middenveld en zal Martin Vreij- sen (zondag nog halfspeler) weer in de aanvaal verschijnen, waar de plaats van rechtervleugelspcler vacant wordt omdat Harry Melis dinsdag in militaire dienst moet. ff: Notten zou het echter niet reëel vinden als zijn doelpunt straks tijdens de onder- handelingen („Zelf hoor ik alles steeds via-via. Rechtstreeks wordt er niet met me gesproken”) door de Joegoslavische trainer zal worden uitgespeeld: „Aller eerst was het een gelukkig doelpunt en bovendien moet Ivic toch ook hebben gezien dat dit een van de slechtste wed strijden was, die ik ooit bij Ajax heb gespeeld. Je kan toch niet alleen over een gelukkig moment praten en de rest zo maar vergeten?”. Mét die verrassende gelijkmaker lijkt gotten zijn positie te hebben versterkt en tegelijkertijd te hebben verzwakt, hoe pa- rodoxaal dat ook moge klinken. Versterkt pmdat hij door zijn goal weer extra de aandacht zal hebben getrokken van koop grage clubs, in het bijzonder Feyenoord. Verzwakt, omdat trainer Ivic die in het C- plftal geen middenvelders heeft rondlopen die zonder meer op het hoogste niveau kunnen worden ingezet, in zekere zin ge lijk heeft gekregen waar het zijn opmer king betreft dat Notten onmisbaar is. Iemand, die veel meer waardering kon opbrengen voor de succesvolle actie van Notten was invaller-doelman Rob Ter voort van Ajax: „Ik kon René na afloop wel zoenen.” Tijdens de gedevalueerde topper, die pas na een uur van het brood nodige ingrediënt „spektakel” werd voor zien en tevoren zo ongeveer de uitwerking had van een slaappil, was de drie jaar geleden van de amateurclub HSV uit Hei- loo overgekomen vervanger van Piet Schrijvers er dan ook voor een groot deel verantwoordelijk voor geweest dat Feye noord zich tweemaal van zijn rivaal had kunnen distantiëren. Piet van den Berg (links) en Eef Melgers (rechts) van Haarlem leveren een strijd op de vierkante meter met Degens en Pfeiffer (zittend) 12,00 19,70 12,00 >6,20 17,90 1,60 '5,00b 10,50 7,00 13,10 >7,50 18,90 18,50 >0,00 14,00 >6,50 >0,00 10,00 15,80 11,00 >9,50 19,40 12,00 11.60 17,00 >6,00 >5,00 18,00 >1,00 >9,50 14,80 '6,00 14,20 12,00 '8,10 19,10 12,50 8,00 17,80 12,20 6,60 8,50 I, 20 II, 00 2,10 5,10 9,00 3,00 0,00 1,70 6,80 7,30 5,00 7,00 3,30 1,00 7,50 9,50 9,00 3,40 7,50 2,50 7,00 8,00 8,00 6,00 5,00 4,00 4,70 7,20 7,60 9,00 2,00 5,00 4,50 3,00 0,00 I „Op de stadionklok kon ik zien dat we iigenlijk al drie minuten te lang speelden, fijd om met behulp van anderen een aan tal op te zetten was er niet, ik moest neteen schieten, anders zOu het gebeurd fijn. Daarbij heb ik duidelijk profijt gehad tan de nieuwe regel dat spelers van de legenstander zonder tijdrekken voldoende ifstand moeten nemen. Doen zij dat niet Jan krijgen zij een boeking. Voordat ik het Vist stond iedereen keurig op 9 meter. Toen zag ik mijn kans schoon. Ik dacht: ,nu of nooit”. Het bange Roda kreeg na Jiet duel veel kritiek te verwerken van Jacobs. „Het is ongelooflijk hoe bang de ploeg is. Tot „die lange” (Nanninga, red.) er weer bij is zijn ze elke week weer ontzettend blij met een puntje.” Ook Barry Hughes constateerde een zekere angst bij'zijn pupillen: „Met zo’n Vermeulen in de voorhoede blijft het natuurlijk altijd oppassen. Eén diepte- pass kan fataal zijn. In de tweede helft heb ik veelvuldig Peys en Wildbret mee naar voren gestuurd, maar dat houdt na tuurlijk risico’s in.” 5~ AMSTERDAM. De meest omstreden speler bracht enkele seconden voor tijd met 2^90 et meest omstreden doelpunt Ajax dan toch nog naast Feyenoord (2-2). Zonder enige edenktijd uit te trekken zond René Netten de bal in een alles-of-niets-poging via een leen van een Rotterdamse verdediger richting Treytel, die mede „dank zij” de nterventie van een van zijn collega’s tevergeefs naar de hoek van zijn doel dook. Op de indstreep nam René Notten de club die hij zo graag voor Ajax zou willen inwisselen 5,50 Jsnog de winst uit handen door in de 93ste minuut het gevecht tegen de klok winnend if te sluiten: ALKMAAR. Vitesse-middenveL fer Hermie Veenstra liep in de 12e minuut van het duel tussen AZ’67 en Vitesse niet alleen een. gele kaart op naar ook een bloedneus. De eerste creeg hij van Gerrit Berrevoets, de iweede was een gevolg van zijn misluk te sliding waarmee hij Ricky Meskovic ;de AZ-doelman) raakte. Meskovic was jaar zo kwaad om dat hij opstond en Veenstra een fikse opstopper verkocht Ik heb echt wel vertrouwen, want eens moet de ommekeer komen.” Het is inmid dels welzo dat Haarlem nu al twee punten de legioen opleverde. De discipelen van Jacobs hadden slechts enkele goede mo menten. Dat waren de keren dat óf Kol- ding óf Koster de diepte in doken. Zo kreeg Kolding na twintig minuten een schitterende kans toen hij de bal op de rand van het strafschopgebied van De Jong ontving. Met handige bewegingen draaide hij om Wildbret en Peys heen en kwam zodoende alleen voor Rob Boersma te staan. Van zeer korte afstand liet hij een hard schot los, dat normaal in de uiterste hóek was verdwenen. Boersma redde ech ter met een schitterende beweging. Pas vijf minuten voor liet verstrijken van de eerste helft kwam Haarlem los. Opeens sloeg de vlam in de pan en liet Haarlem goed offensief werk zien. In dit vijftal )aarom zijn we zo snel met trainen légonnen, omdat anders het gevaar >estaat dat Stuy teveel kilo’s aankomt.” AMSTERDAM. Heinz Stuy de ge- jtesseerde doelman van FC Amster- lam is weer in training. Eind vorige jreek begon hij onder leiding van trai ner Pim van de Meent de looptraining. Jk kan Stuy en dat met respect met mor mijn andere keepers, in deze moei- ijke fase van de competitie niet missen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Trainer Vujadin Boskov van Feyenoord was bepaald niet teleurgesteld dat zijn team zieh in de laatste seconden van de „topper" tegen Ajax toch nog had laten achter- i halen: „Wij hebben gewonnen, ook al is i het 2-2 geworden. Dit was een psycho logische zege voor Feyenoord als men bedenkt dat deze jonge ploeg het al zo goed heeft gedaan, terwijl spelers als Mansveld en Van de Korput binnen kort weer kunnen worden terugver wacht. Feyenoord heeft nu al beter gespeeld dan Ajax. Dat tweemaal een voorsprong werd verspeeld vind ik geen ramp. Er is weer toekomst, dat is belangrijkerJ’ Dat laatste was scheidsrechter Berre- yoets, die overigens matig leidde, wel eventjes ontgaan. Arbiter Wellinga intervenieert tussen Wim Suurbier en Eddy Treytel, die van plan zijn om een kleine ruzie te beslechten Hughes:,,We moeten rustig blijven beetje aan het sukkelen. Al voor dit sei zoen werd de zuidelijke formatie al een favorietenrol opgedrongen. Zonder Nan ninga lukt er echter bijna niets.' Oefen meester Bert Jacobs weet hierover: „Het lijkt wel een voorhoede van een pupillen team wat er nu rondloopt. Iedereen staat op een balletje te wachten, maar diepgaan is er niet bij. Als ik het voor de wedstrijd zeg is het ja mijnheer, maar tijdens de wedstrijd komt er niets van terecht. De ploeg is verplicht om te bewegen, vooral als we Nanninga missen.” Vooral in de eerste helft was het een trieste bedoening aan de Jan Gijzenvaart. Er werd kwistig met verkeerde passes gestrooid, wat nogal wat afkeurende geba ren van het slechts uit 3000 zielen bestaan- - SPORTEF (Van onze sportredactie) ALKMAAR. De weg naar de top is lang. Dat hebben Ajax, Feyenoord en PSV in het verre verleden ondervonden. Dat ondervindt AZ’67 vorig jaar nog de smaakmaker in de vaderlandse eredivi- ^^4. A SS* P x r MÉ wil y-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13