Ondergang Parks kenmerkend voor stilstand Vi H AMERIKA WERD WEER DUIDELIJK GEKLOPT a Zieke Borg redde zich V Europese equipe veroverde wereldbeker ,r Speedy Volita ontluisterd sportpunticT Ijl lu S -1 topscorers V' X o <5-- a. ns WHO ■K IMS ■i 16 MAANDAG SEPTEMBER 5 19 7 7 SPORT M r 1 II i w (Van onze speciale verslaggever) Imponerend Vorm Voorkeur nu ui qji 37 lil door Pieter Mul DUSSELDORF. De formule waarin de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) haar strijd om de wereldbeker heeft gego ten, heeft de oppermachtige damesploeg van de DDR van een zege in Dusseldorf afgehouden. De verzamelde klasse van Europese atletes buiten Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie stond er borg voor dat IAAF- president Adriaan Paulen aan het eind van de atletiekdriedaagse de beker mocht overhandigen aan de aanvoerster van de Europese equipe, Irena Szewinska. Voor die taak was er geen betere atlete in het Rheinstadion, want de Poolse atlete leverde persoonlijk drie toppresta ties. <- zi. titel Zscl blee Voo: bete se te ploe geh; opkl jeug hem lid. een Ondergang IJ w Nederlaag E.K. Atletiek jeugd O -> i» ‘Wf J I I E E I IAAF-formuIe hield I DDR-dames van i E J 3 r 3 e i 3 1 Amerikanen moeten toezien dat met name de heren uit de DDR steeds meer het heft in handen namen. Dank zij hun sprinters beheersen de Amerikanen nog steeds de korte loopnummers en de estafettes, maar daarbuiten is het allemaal vrij armoedig, met name op de technische nummers. Met ere mag echter het wereldrecord van het kwartet Collins, Riddick, Whiley en Willi ams worden genoemd. Zaterdagavond liep het viertal de 4x100 meter in 38,04, en was de laatste wissel niet zo matig geweest, dan had het team onder de 38 seconden ge scoord. De eerste wissel tussen Collins en Riddick was superieur en vandaar dat Steve Williams het oude record van Black, Taylor, Tinker en Hart (Olympische Spe len 1972) van 38,19 kon verpulveren. Dat was echter het enige wereldrecord dat deze Wereldbeker opleverde. Het eve nement miste een aantal topatleten en zal dat ook blijven doen als de IAAF de huidi ge opzet ongewijzigd laat. Het Sportcolle- ge wil naar individuele wereldkampioen schappen, compleet met series, halve fina- Irena Szewinska stak in zo’n schitteren de vorm, dat zij na haar races van vrijdag avond op de 200 meter en de 4 x 400 meter estafette zopdag ook nog een fantastisch duel leverde op de 400 meter. Grote rivale was Maritta Koch, die bij de Europa-Cup- wedstrijd de_ snelste seizoentijd had laten vastleggen op 49,53, 0,23 seconde boven het wereldrecord van de Poolse. In Dusseldorf leek Koth de Poolse in een rechtstreeks duel, dat in de Finse hoofdstad was uitge bleven, te verslaan. Met voorsprong kwam zij op de laatste 80 meter. In een orkaan van aanmoedigingskreten streefde de hin de uit Warschau op vijf meter voor de eindstreep voorbij de Oostduitse. Het ver zet van de elf jaar jongere Koch stortte als een kaartenhuis in elkaar. Szewinska ver beterde de beste seizoentijd tot 49,52. Koch passeerde de lijn 0,24 seconde later. Foto rechts: De Amerikaanse estafette ploeg, die het wereldrecord op 100 meter terugbracht tot 38.19 seconde. Het team bestond uit v.l.n.r. Bill Collins, Cliff Wi ley, Steve Williams en Steve Riddick. De eindstand bij de heren: 1. DDR 127,2. USA 120, 3. West-Duitsland 112, 4. Europa 111, 5. rest Amerika 92, 6. Afrika 78, 7. Oceanië 48, 8. Azië 44. De 19-jarige topsprintster uit Jena, die als eerste dit jaar onder de 11 seconden dook sinds het alleenrecht van de elektronische tijden, maakte zich niet nerveus en knalde na het startschot perfect weg. Haar wereld record verbeteren zat er zaterdag - het was toen kil en vochtig in Dusseldorf - niet in. Haar tijd van 11,16 was daarom van goed gehalte. Lansman behoefde op de Opst- duitse niet meer 0,1 sec. toe te geven In een schitterende 4 x 100 meter estafet te toonde de Europese ploeg zich de meer dere van de DDR. De Westduitse Possekel, de Engelse Lynch, de Westduitse Annegret Richter en Sonia Lanaman finishten in 42,51. Slotloopster Marlies Oelsner ging voor de DDR na 42,52 door de elektroni sche lijn. Wereldrecordhoudster Faina Ve- leva-Melnik nam aan het slot de tweede Russische overwinning voor haar reke ning. Haar 86,10 was te veel voor Sabine Engel, die haar in Helsinki had verslagen. Eindstand bij de dames: 1. Europa 107; 2. DDR 102; 3. Sowjet-Unie 89; USA 59; 5. Rest Amerika 55. 6. Oceanië 45; 7. Afrika 31; 8. Azië 29. Jimmy Connors maakte een wat fitter indruk dat de ziek en vermoeid ogend Borg Ondanks rugklachten won hij vlo van Zan Gerry (6-1, 6-4). Ook de numme drie van het schema Brian Gottfried plaa ste zich bij de laatste zestien. Hij versloe de Tsjechische veteraan Jan Kodes met 4, 6-2. Tom Okker, die wegens een te korl voorbereidingsperiode alleen heeft ingt schreven voor het herendubbel, bereikt daarin samen met Marty Riessen de twe< de ronde. In de eerste heat afgelopen dinsdag ging zoals al zo vaak is gebeurd, Speedy Volitl in de fout bij de start en werd al spoedii duidelijk dat de kansen van de favoriet duidelijk waren geminiseerd. Ook Manzl Buitenzorg had een zwakke start, maal herstelde zich snel in tegenstelling tol Speedy Volita, die een te grote afstand moest goedmaken om aansluiting te kun| nen krijgen. Manza Buitenzorg schudde ij de sprint Karei Duke, Jada, Allegro ei) Lady Rodney van zich af en won met eei halve lengte voorsprong op de rest. t i 2 s I. s De vijfde dag van de Amerikaanse opei kampioenschappen begon met een grot| verrassing in het dames enkelspel. De all vierde geplaatste Britse Sue Barker wer< in minder dan een uur de toegang naar dl achtste finales ontzegd door Tracy Austii| Hl? werd hoof Tetr. om S Man 6-1 club ning in E blijv hoof 16-8 in b slaai stuk B nin TY wij var ren de kei spn en der ket F bet E 3 1 1 r' H H l E Kees Kist heeft zijn voorsprong in het topscorersklassement in de eredivisie tot twee doelpunten vergroot. Hij zelf scoorde op de zesde speeldag eenmaal, maar zijn naaste concurrenten wisten niet te doel punten. Henk van Leeuwen maakte door zijn twee goals tegen FC Amsterdam een sprong van de achtste naar een gedeelde tweede plaats. De topscorerslijst: 1. Kees Kist (AZ) 8; 2. Henk van Leeuwen (Den Haag), Ronald Hendriks (NEC) en Ray Clarke (Sparta) 6 5. Johnny Metgod (AZ), Kees van Kooten (Go Ahead Eagles) en Lorenz Hilkes (VW) 5. Toen kwam de Oostduitse tot 68,92. Nu was 63,12 haar top. Tussen hen in wrong zich de Roemeense Argentina Menis met 63,38. 4c O El S. D A N Ei afsc chei nog non: uitg milt tievi met gaa: jare te 1 nerr Mai 44, HC. 36-3 t t 3 -■ Bij de sprint zonder obstakels in de baan liet wereldrecordhoudster Marlies Oelsner zich niet verrassen. De Britse Sonia Lana man kon haar geduld niet bewaren en schoot eerst nog te vroeg uit het startblok. In de eerste divisie werd op de zesde speeldag in negen ontmoetingen tweeënt wintig maal gescoord. De topscorers kwa men niet tot doelpunten. Daardoor kon Banhof fer, die twee maal voor PEC het net vond, oprukken naar een gedeelde tweede plaats. Achter Van der Ham van Cam- buur, die met vijf doelpunten aan de lei ding bleef. De topscorerslijst: 1. Van der Ham (Cambuur) 5; 2. Banoffer (PEC Zwolle), Houtman (Groningen), Roggeveen (Excel sior) en Peitsman (SW) 4; 6. Polko (Graaf schap), Kreekels (Eindhoven), Veldmate (Groningen), Klijnjan (Dodrecht), Peters (Den Bosch), Bish (Wageningen), Smeets (MW) en Kowalik (MW) 3. Opmerkelijk was de nederlaag die Hele na Fibingerova leed. De Tsjechische ko- gelstootster, top-aas van de Europese ploeg, moest genoegen nemen met een tweede plaats achter Ilona Slupianek. Fi bingerova bracht haar wereldrecord nog maar twee weken geleden van 21,99 meter naar 22,32 meter. In Dusseldorf was haar verste stoot 20,63 meter. De voormalige Europese jeugdkampioene Ilona Slupia- nek-Schoknecht liet het staal dertig centi- les en eindstrijd. Dat doel moet maar snel gerealiseerd worden. Eén deelnemer per nummer, gevoegd bij de tweede voorwaar de: behoren tot de sterkste landen óf een continent, brachten met zich mee dat de directe finales in Dusseldorf veel vedetten misten. Uitgangspunten die daarnaast veel atleten van beperkte capaciteit op een veel te hoog niveau lieten „meestrijden”. Fi nancieel en organisatorisch was het gebeu ren in West-Duitsland een geslaagde pri meur (het totale aantal toeschouwers was naar schatting 120.000), sportief waren er te veel tegenvallers. Onder die laatste noemer vallen bij de heren de prestaties van onder anderen Walker, Kasanas en Kozakiewicz te rang schikken. De olympische kampioen op de 1500 meter beleefde zelfs een afgang. Wes- singhagen, die de Nieuwzeelander twee weken terug in Zurich klopte, nam na het startschot de leiding. Walker zelf ver scheen na 500 meter op kop. Kennelijk wilde hij nogmaals het wereldrecord van Bayi (één der afwezigen) aanvallen. Bijna twee volledige ronden trok Walker het veld; dat hem geen steun verleende. Met 1.55 en 2.54,9 op respectievelijk de 800 en 1200 meter zat Walker zo’n vier seconden boven zijn toptijd van 3.32,4, een maand geleden in Brussel gerealiseerd. NEW YORK (Reuter). Blessures het ben Witnbledonkampióen Bjorn Borg e zijn voornaamste rivaal Jimmy Connor vooralsnog niet uit de strijd kunnen wei pen op Forest Hills. Borg leek gister rij voor uitschakeling. Zijn eerste opsla was zacht en hij smashte zo weinig mogt lijk. Zijn tegenstander Onny Parun maal te echter vrijwel geen gebruik van di voor ieder zichtbare zwakheden. D Nieuwzeelander liet zich uitschakele met 6-1, 6-3. Tot op 250 meter van het allerlaatste loopnummer leek do VS niets te kunnen gebeuren. Laatste loper Maxie Parks ging fier op kop, gevolgd door de stormachtig toegejuichte Westduitser Bernd Herr mann. Plotseling greep Parks naar zijn rechterbeen. Met een pijnlijke grimas op het gelaat en een gescheurde spier stortte de Amerikaan in het gras naast de kunst- stofbaan. Herrmann snelde naar de finish, die hij bereikte vóór de Pool Podlas, verte genwoordiger van Europa. De twee pun ten verschil tussen eerste en tweede plaats brachten de Westduitse ploeg in de ein drangschikking juist voorbij de Europea nen naar de derde positie. De ondergang van Parks kenmerkte de stilstand van de VS. Stilstand die vertaald mag worden in achteruitgang. Tijdens de laatste Olympische Spelen hebben de zij met Graszyna Rabsztyn uitvocht, op nieuw een Poolse. Rabsztyn reikte in Mon treal niet verder dan een vijfde plaats, omdat haar voorseizoen in het teken van ziekte stond. De 24-jarige Poolse liet dit jaar echter al een toptijd van 12,76 óp de borden verschijnen, 0,17 seconde bóven het wereldrecord van de gestopte Annelie Ehardt. Na een valse start van de Ameri kaanse Patty van Wolvelaere waren de dames in tweede instantie goed weg. Rabsztyn het allerbest en zij liet zich niet meer achterhalen door de Oostduitse. Tij den: 12,7 om 12,86. Even imponerend was de victorie van de Noorse Grete Waitz op de drie kilome ter, een afstand die op de Olympische Spelen van Moskou voor het eerst op het programma voorkomt. De race stond on der aanvoering van de Amerikaanse Jane Merrill, die voortdurend aan de leiding ging. Na tussentijden van 230 van de fi nish. Zij triomfeerde in 8.43,5, Wereldre cordhoudster Bragina werd tweede in 8.46,3. De Russin versloeg Merrill net voor de streep. De Amerikaanse hield een nieuw nationaal record aan de race over in 8.46,6. Ook Styrkina bleef nog binnen de twee minuten, met 1.59,7. De veertienjarige, anderhalve meter hoa Pippi Langkous van de tennisbanen, vei sloeg de zeven jaar oudere halve finalist van Wimbledon met 6-1,6^. De fervent steun van het Amerikaanse publiek hai iets te maken met „deze grootste overwir ning uit mijn loopbaan”, zoals Tracy he noemde. „Het verschil in leeftijd had e niets mee te maken”, was de verklarinj van Sue Barker, die niet minder dan 31 gemakkelijke ballen uitsloeg. „Ik hou e nu eenmaal niet van tegen iemand te moe ten spelen, die ik nog nooit eerder hel gezien”. Betty Stöve plaatste zich bij dl laatste zestien. Zij versloeg de Amerikaan se Laura Dupont meh 7-5,6-4. An Ho EL Eli Af Ct Ut N’' Aé le D( Rc n£ zt st NI 2e VS Hl Dl Ri D< V’ 3e KI Al SI H. D' a: 3e K Z’ T’ D H Q 4e D B N W S< V w 3e Ti Ti D H H D Het Luxemburgse Red Boys Differdingen, dat op woensdag 14 september voor de eerste ronde van de UEFA-Cup in Alkmaar zal moeten aan treden tegen AZ’67, heeft zijn eerste competi tieduel verloren. In Differdingen won de tegen stander US Rümelingen met 2-1. De waterpoloploeg van De Ravijn uit Nijver- dal won in West-Berlijn een internationaal toer nooi. De Ravijn versloeg in de eindstrijd SC Wedding uit West-Berlijn met 5-3. De schaakinterland tussen Nederland en Bel gië in Willemstad is in een 11-5 overwinning voor ons land geëindigd De Arnhemse zaal voetbalclub Nathania be sliste de eerste wedstrijd om de Benelux-beker in Hemiksem (Bel.) tegen de Belgische kampioen ZVC Hoboken met 5-1 in haar voordeel Michael Bleekemolen werd op het circuit van Zolder bij Hasselt winnaar van een wedstrijd over twaalf ronden voor formule Ford-renwa- gens. Bij de wereldkampioenschappen waterski in Milaan is Mariene van Dijk uit Rijswijk als vijfde geëindigd op het onderdeel figuren Bij een wielercriterium over 57 kilometer in het Belgische Kalmthout-Nieuwmoer is de Ne derlandse Keetie van Oosten-Hage in een tijd van 1 uur en 40 minuten eerste geworden. De 31-jarige Italiaan Renato Molinari heeftop de Bosbaan in Amsterdam de wereldtitel speed- boatracen in de OI-klasse veroverd Tweede werd onze landgenoot Cees van der Velden. Middengewicht Adrie Magielse heeft zich ge plaatst voor de halve finales van het internatio nale bokstoernooi in Athene Hij won op punten van de Italiaan Ardito. In de halve finales komt Magielse uit tegen de Noor Halversen I t De overwinning van de Europese ploeg betekende ook in ander opzicht dat de gerechtigheid haar deel kreeg. Het conti nentale mengelmoes w’ist op veertien nummers in totaal zes eerste plaatsen weg te slepen, terwijl de DDR-vertegenwoor- digsters tot vijf overwinningen kwa men. Het team van de Sovjet-Unie in Helsinki al royaal geklopt door de DDR- afvaardiging pakte maar twee keer de eerste plaats. De andere vijf ploegen moesten het bij elkaar stellen met één enkele zege via de Australische Lynette Jatsjenko, die de Europese verspringtop o vertroef de. In de tweede heat, die gisteren wer< gelopen, bepaalde zich de strijd in hoofd zaak tussen Speedy Volita en Manza Bui tenzorg. Speedy Volita had nu een goedi start en pikeur Gerard Gommans deed ei alles aan om zijn paard de drie seconder achterstand, die het in de eerste heat oj Manza Buitenzorg had verspeeld, goed t( maken. Maar Jan Wagenaar wist het ga van zo'n vijftien meter geleidelijk aai weer te dichten. Op het laatste rechte eind sloeg Jan Wagenaar met Manza Buitenzorg genade loos toe en werd het zelfs een afgang voor Speedy Volita omdat in de slotfase ook nog Lady Rodney, Allegro en Jada meer snelheid konden opbrengen dan de leegge streden Nederlandse kampioene. (Van onze sportredactie) GRONINGEN De Grote Prijs vai Nederland, een draverij over 1800 mete op de renbaan van Groningen, is uitge draaid op een grote teleurstelling voor di favoriet en winnaar van vorig jaa Speedy Volita. De 5-jarige Amerikaans* merrie kwam in beide heats niet verdei dan een vijfde en een zesde plaats. Het sprintnummer werd dit keer over tuigend gewonnen door het duo Manz Buitenzorg-Jan Wagenaar, dat beide he ats voor zich opeiste. Het was de eersti keer dat Manza Buitenzorg wist te zege vieren in deze draverij. DUSSELDORF. Mocht de IAAF besluiten het tweede toernooi om de wereldbeker aan de Verenigde Staten toe te wijzen, dan verschijnt er in 1979 in elk geval een geladen Amerikaanse formatie aan de start. San Fraqcisco, Los Angeles en Montreal zijn nog kandidaat voor het organiseren van dat evenement, maar de heren officials zullen wel kiezen voor een van beide Californische steden. Volledig onverwacht namelijk heeft het team van hoofdcoach Stan Huntsman het zoet van een triomf in Düsseldorf aan zich voorbij moeten laten gaan. De heren van de DDR veroverden in het handelscentrum aan de Rijn de eerste versie van de wereldbeker. De Nieuwzeelander maakte echter een blunder in de laatste ronde. Op 260 meter was hij volledig ingesloten door Ovett, Wessinghagen en de Canadees Hill. De sterke Ovett, die Wessinghagen al had geklopt bij de EC-finale in Helsinki, de marreerde toen in alle hevigheid. Ovett snelde naar de finish, die hij in 3.34,5 bereikte, een nieuw Brits record. De West duitser Wessinghagen werd tweede in 3.36,0. En Walker? Walker liep over het middenveld. In de laatste bocht zou Hill hem op de hielen hebben getrapt. Walker liep een paar meter hoofdschuddend door en stapte toen maar uit de baan, omdat hij kansloos was. De olympische kampioen verscheen later ten onrechte nog wel bij het erepodium, maar zijn naam werd niet eens genoemd door de stadion-omroeper. Nóg mooier dan de triomf van Ovett was de zege van Mirutz Yifter op de vijf kilo meter. De 30-jarige Ethiopiër, medaille winnaar in München en niet in Montreal, vanwege de boycot, bracht zondag de tweede zege in drie dagen op zijn naam. Vrijdagavond pakte hij de tien kilometer in een langzame race. Zondag ging het op de halve afstand veel sneller. Vooral dank zij de Westduitser Karl Fleschen, de twee de man na wereldrecordhouder Dick Quax, die door de vroege selectie in Ocea nië in Dusseldorf niet eens als deelnemer verscheen. Fleschen offerde zich op. Ruim twee kilometer deed hij het kopwerk. De eerste kilometer ging in 2.39,3, de volgende in 2.41,1. Daarna sleurde de Engelsman Nick Ro se in eerste positie. De tijden lagen zo’n vier seconden boven het wereldrecord, dat Quax in juli in Stockholm vestigde. De Amerikaan Liquory (in Zurich goed voor 13.16,0), vond het in de laatste ronde tijd worden het gat te verkleinen. Maar juist op dat moment vertrok Yifter met een schitte rende spurt. Liquory moest nog langs Rose en de Australiër Fitzsimmons, waardoor Yifter net buiten schot kon blijven. De Ethiopiër besloot na 13.13,8, slechts negen honderdsten van een seconde boven het wereldrecord. Liquory liep 13.15,1. Ook Juantorena behaalde een dubbele victorie, al ging dat niet zonder problemen. Zaterdagavond ging de Cubaanse olym pisch kampioen heel traag weg voor zijn 400 meter. Omkijkend zag hij de anderen in volle vaart aankomen en pas toen gaf de Cubaan gas. Dat was te laat om Volker Beck on Podlas nog te achterhalen. Juan- toreria schopte na de finish allereerst een startblok om en claimde vervolgens het schot niet te hebben gehoord. Juantorena, dit jaar op de 400 meter uitsluitend geklopt door de Jamaicaan Newman, kreeg echter zijn zin, waar een andere atleet tevergeefs geprotesteerd zou hebben. Tot woede van Beek en Podlas werd zondagmorgen vroeg besloten de race over te lopen. Al bleef de Cubaan nu weer staan („Ik hoorde het schot nu wel, maar ik snap niet waarom ik niet weg kwam”), toch toonde hij zich de sterkste. In 45,83 werd hij eerste, Beek werd tweede in 45,5. Op de 200 meter maakte Clancy Ed wards zijn uitverkiezing boven Steve Rid dick waar. Op de laatste meters schoof hij langs de Italiaan Mennea, al kregen bei den 20,17 toegewezen. Silvio Leonard, the oretisch de snelste van dit jaar, verloor opnieuw. Hij werd slechts derde in 20,3. De zege van Michael Karst op de 3000 meter steeple chase werd vereenvoudigd door een val van de Zweed Dan Glans halverwege de race. De tijd van de West duitser, 8.21,6, was van matig gehalte. De Oostduitser Munkelt snelde op de 110 meter horden zeer fraai naar de winst, vóór Kasanas en Foster. Het hoogspringen kon ex-wereldrecord- houder Dwight Stones wederom niet win nend beëindigen. Hij faalde op 2,30 meter, een hoogte die door de Oostduitser Beilschmidt in de tweede poging werd overmeesterd. Beilschmidt trachtte tever geefs het wereldrecord op 2,34 te brengen Olympisch kampioen Wszola eindigde als derde met 2,24 meter. West-Duitsland ten slotte pakte nog veel punten via kogelslin- geraar Riehm, die in een sterke serie 75,64 meter als topper had. Speerwerper Mi chael Wessing was met 87,46 meter te sterk voor de Oostduitser Hanisch en Olympisch kampioen Nemeth, die derde werd. meter verder neerploffen. De Bulgaarse Petrova maakte haar uitverkiezing in de Europese ploeg volledig waar. Op de 800 meter was aan haar de voorkeur gegeven boven de Roemeense Silai, die dit jaar iets sneller was geweest. Totka Petrova toonde bepaald geen angst en nam gelijk na de start resoluut de leiding. Zij passeerde de 400 meter in 39,54, met in haar kielzog de Oostduitse Liebetrau en de Russin Styrki- na. Met nog 230 meter te gaan, wipte j Styrkina langs Christine Liebetrau, i maar het duo kon het gat dat Petrova inmiddels had geslagen niet meer dichterr. De Bul gaarse won in 1.59,2. Liebetrau worstelde zich nog langs de Russin en scoorde 1.59,5. i - De DDR kreeg op de 100 meter horden eveneens een nederlaag te incasseren. Olympisch kampioene Johanna Klier Schalier dolf het onderspit in het duel dat fc’ Foto onder: De Poolse atlete Grazyna Rabsztyn (links) op weg naar haar over winning op de 100 meter horden. De Oost duitse Johanna Klier (rechts) zou er zes- tien-honderdste seconde langer over doen. De gegevens van het supertrio (Scheve- ningenprijs op Duindigt): 1. nummer 8 (Oermana G, W. Duivenvoorden), 2. num mer 1 (Nino Song, J van Dooyeweerd), 3. nummer 2 (Martina Norma, W. P. M. van der Pijl). Omzet: 99.956 Uitkering ƒ892,40 w

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 16