Gesprekken met Dajan en president Ivoorkust Oorlog in Libanon escaleert Zoon leert moeder schieten SALT-1 mag geruisloze dood sterven Bhoetto en medewerkers Catalaanse provincies krijgen autonomie PREMIER SUAREZ ONTKENT CRISIS IN SPAANSE REGERING is Arabisch compromis over actie tegen Israëlische vestigingen gearresteerd FRANS KELLENDONK I Krokodil doodt kind STEEDS BETER ANTON WACHTER WOONBOOT 19 7 7 SEPTEMBER 21 A A N D A G 5 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker and teld Djiboeti WALDHEIM IN MOSKOU Topconferentie regeringspartij sprake is van een crisis. nen en de Palestijnen. Ook werd bekendgemaakt dat voor het eerst sinds de Israëlische hulp aan de christenen, die een jaar geleden begonnen is, een Israëlische soldaat omkwam bij de gevechten in Zuid-Liba- non. De soldaat was werkzaam heden aan het verrichten vlak bij Het Goede Hek en werd door artillerievuur getroffen, aldus luidde de officiële mede deling van de Israëlische mili- Hongerstaking ►cht aan oen tuur teren Iet is vere- kun- J.000. heeft >r de (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De Zuid- afrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Botha, is via Israel naar Europa vertrokken voor een geheime diplomatieke missie. De Zuidafrikaanse regering wenste geen commentaar te geven op de geheimzinnige reis van minister Botha. Wel wordt gezegd dat zijn reis de sleutel zou zijn voor de toekomstige betrekkingen met de zwarte Afrikaanse landen. Idal (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De oorlog in Zuid-Libanon is de afgelo pen week in een beslissende fase gekomen, waarbij de Is raëlische hulp aan de christe nen aanzienlijk vergroot is. Gis teren vonden er weer hevige gevechten plaats tussen de ken door Israel gesteunde christe- ling taire woordvoerder, t dat •laat- i een e uit- s een •ding r het (Van onze correspondent) MADRID. De geruchten van een op handen zijnde crisis in het Spaanse kabinet-Suarez zouden onjuist zijn. Premier Suarez, die vervroegd van zijn Europese reis terugkeerde, heeft verklaard dat er noch in de regering, noch in de (Van onze redactie buitenland) KARATSJI. De Pakistaanse oud-premier Zoelfikar Ali Bhoetto is zaterdag in zijn woning te Karatsji aangehouden. De 49-jarige Bhoetto werd op 5 juli bij een staatsgreep door het leger afgezet. De militaire machthebbers hadden de oud-premier na de coup korte tijd vastgehou den, doch daarna vrijgelaten. Elf aanhangers van Bhoetto zijn gisteren eveneens aangehouden. Acht van hen kregen een gevangenisstraf van één jaar, de overige drie kregen zes maanen. De 36-jarige vrouwelijke sergeant Dixie Jones krijgt bij Frank furt vakkundig advies van haar 19-jarige zoon Marty tijdens schietoefeningen van het Amerikaanse leger in West-Duitsland. Moeder werkt op personeelszaken bij het legeren haar zoon is een chauffeur. JI trijfël Botha voor geheime missie fhan- 3dem iding m de vordt het ter is weer eken, schip schip n bij ladat >ken. uden Tot nu toe hebben de Amerikanen sterke druk op Israel uitgeoefend om Israel ervan te weerhouden de oorlog verder te escaleren. De vraag is echter of Israel hieraan nog wil beantwoorden zolang het niet duidelijk is dat de Sy- riërs werkelijk een overeenkomst in het zuiden van Libanon willen. De afspraak daarbij is dat beide partijen SALT-1 vrijwillig trouw blijven, hangende de onderhandelingen over een ander ver drag en niet gauw hun kernwapenarsena- len uitbreiden. SALT-1 werd in 1972 in Moskou ondertekend, voor Amerika door oud-president Nixon. Het werd toen gepre zen als de hoeksteen van de Amerikaans- Russische ontspanning. Hij bevestigde nieuwsberichten als zou den de twee landen hebben besloten SALT-1 op 3 oktober, de officiële verval datum, een geruisloze dood te laten ster ven en de poging om tot een tweede ak koord te komen gewoon voortzetten. De geruchten omtrent een regeringscri sis werden vorige week op gang gebracht door het optreden van de Spaanse politie die op 27 augustus een socialistische volks vertegenwoordiger in de Tweede Kamer voor Santander na een pro-autonomiede- monstratie zou hebben mishandeld. Ver schillende politieke partijen eisten het on middellijke aftreden van de minister van Binnenlandse Zaken, Martin Villa, omdat uit het optreden van de politie gebleken zou zijn dat er sinds de algemene ver kiezingen van 15 juni nog niets aan de democratisering van het Spaanse politie apparaat gedaan zou zijn. lijfd. De meerderheid van de Catalaanse Kamerleden voelen zich nu minder geluk kig met de „eerbiedwaardige” Tarradel- las, omdat zij nauwelijks inspraak hebben gehad in de onderhandelingen met de re- gering-Suarez over autonomie. De belang rijkste beslissingen werden direct door Tarradellas genomen en deze informeerde de onderhandelingscommissie steeds ach teraf over de resultaten. Naar alle waarschijnlijkheid zal Catalo- nië „diada”, haar nationale feestdag op 11 september, kunnen vieren als een semi- autonome streek. Politieke waarnemers menen dat Josep Tarradellas na zijn in tocht in Barcelona als president van de gerestaureerde „Generalitad de Catalu nya” zal aftreden, omdat hij dan zijn taak als volbracht beschouwt. De militante Baskische nationalist Migu el Angel Apalategui heeft zaterdag na een maand zijn hongerstaking opgegeven na dat hij had vernomen dat de Franse rege ring zich niet meer verzet tegen de status van politiek vluchteling, waarvoor hij een verzoek had ingediend. Dit is door een van zijn advocaten meegedeeld. Apalategui is in Spanje beschuldigd van moord, ontvoe ring en roofovervallen. De Baskische na tionalistische organisatie ETA verklaarde vrijdag dat Apalategui’s gezondheidstoe stand ernstig was. Het Syrische plan werd echter als veel te drastisch en niet haalbaar verworpen door Egypte, Saoedi-Arabië en Irak. De tegen kanting van dit laatste land, zeer onver zoenlijk jegens Israel, is opmerkelijk. Egypte en Saoedi-Arabï zijn traditioneel vrij gematigd binnen het Arabische blok. Syrië had een veel drastischer offensief tegen de Israëlische vestigingspolitiek be pleit. Damascus wilde dat het Arabische blok zou proberen om Israel te doen schor sen als lid van de VN en nevenorganisaties zoals de UNESCO. De voorgestelde resolutie zal voor het begin van de algemene vergadering wor den toegestuurd aan alle „bevriende” lan den, aldus bronnen bij de Arabische liga. Dit blok telt nu 22 landen, aangezien het kortelings (van Frankrijk) onafhankelijk geworden Djiboeti gisteren als lid werd toegelaten. De bijeenkomst in Cairo verloopt tot dusver erg ongunstig voor Syrië. Niet al leen zag Damascus zijn plan om Israel uit de VN te stoten geblokkeerd de Egypti sche minister Ismail Fahmy zou hebben gezegd dat „de Arabieren nu eens goed moeten inzien wat haalbaar is en wat niet” ook het Syrische plan om volgende maand een Arabische topconferentie te houden werd weggestemd. Met name Egypte zag geen heil in een topconferentie die inderhaast zou moeten worden georganiseerd. Volgende maand wordt de wenselijkheid van een Arabische Een jaar of wat geleden schreef Frans Kellendonk (geboren in 1951 in Nijmegen) het verhaal „Achter het licht”, dat hij opstuurde aan het literaire tijdschrift Ti rade van Geert van Oorschot. Hij kreeg het ongelezen terug. Voor de Reina Prin sen Geerligs Prijs van vorig jaar stuurde hij zijn 88 bladzijden tellende verhaal „Bouwval” in. Ook dat kreeg hij ongelezen terug. Hoe weet je zo zeker dat die verha len beide keren niet gelezen waren, vroeg ik? Ze waren op dat dunne doorslagpapier getikt als die gelezen waren zou je dat ongetwijfeld gemerkt hebben aan vinger afdrukken, kreukels of scheurtjes, zei hij, maar ze waren onaangeraakt... Ik weet dat toevallig, omdat ik samen met Martin Ros (redacteur van de Arbei derspers en Literair recensent) en Ko Pop fleraar Nederlands in Sneek en literair redacteur van de RONO) deel uitmaakte van die jury. Na enig gevijf en gezes kwam Frits Kellendonks verhalenbundel boven drijven, niet alleen dank zij de hoge kwali teit van de verhalen, maar ook omdat ze zo goed voldeden aan de uitgangspunten van de Anton Wachter Prijs: van de hand van een „beginnend auteur” (zelfs een kakel vers debuut, omdat ze niet tevoren in een tijdschrift waren gepubliceerd), en met autobiografische elementen erin, zoals dat ook in de Anton Wachter-romans van Si mon Vestdijk het geval is. Omdat de jury het wat „netter” vond om een en ander niet uitsluitend per telefoon af te handelen, reden we naar Amsterdam, waar Kellendonk in een woonboot aan het Zeeburgerpad woont. Toen we een waar derende opmerking maakten over de „wegligging” van de woonboot, vertelde Kellendonk dat hij de eerste dagen, steeds omstreeks vijf uur, een onverklaarbaar „onaangenaam gevoel van binnen” had gekregen. Toen hij eenmaal ontdekt had dat er om vijf uur gespuid werd, waardoor het water (hoe geleidelijk dan ook) een hoogteverschil van een halve meter ver toonde, verdween dat gevoel van lichte misselijkheid! 5.000 d ge tocht 44 de i-res- kom- ver- mil- ndis ■von- van linke WASHINGTON (UPI). De Verenigde Staten en de Sovjet Unie zullen het eerste Salt-akkoord over beperking van hun strategische bewapening uit 1972, in okto ber laten verlopen zonder het kunstmatig te verlengen, tot zij het over SALT-2 eens zijn geworden, zo heeft een woordwoer- der van het Witte Huis in Washington zaterdag verklaard. vorming van een Coalitieregering, waarin alle politieke partijen zitting hebben. De voorzitter van de Tweede Kamer ziet zich hierin gesteund door alle kleinere politieke partijen. De Unie van het Democratisch Centrum heeft zich tegen een coalitie ver klaard, evenals de socialistische arbeiders partij van Felipe Conzalez, die van mening is dat een coalitiekabinet beslist geen ma gische formule is voor het oplossen van de economische problemen, die veel erger zijn dan men over het algemeen veronder stelt. door hun r an- Ver- »t de vrije ater- men. d dat jinde MIAMI (UPI). In een reptielenpark in Miami is zaterdag een zesjarig jongetje in een vijver gevallen en door een krokodil van ruim vier meter gegrepen. Vier man nen, waaronder de vader, sprongen het kind direct na maar de krokodil klemde de jongen bij zijn middel tussen de kaken en zwom ermee naar dieper water. Daar ver dween het dier onder de oppervlakte en wanhopige pogingen van de redders om met stokken de bek open te breken, bleven zonder resultaat. Toen de krokodil het kind na enkele minuten losliet, bleek het verdronken te zijn. door rmo- Lim- heeft jpge- van s het mtse her- De i het eder- rwij- enen Frans Kellendonk is docent 19eeeuwse Engelse literatuur aan de Universiteit in Utrecht, en onthulde dat „Bouwval”, een keuze was uit de drie verhalen die hij tot nu toe geschreven had. Hij is nu aan een vierde verhaal bezig. Ik vond de kwaliteit van de verhalen oplopen van „Achter het licht” via „Bouwval” naar „De waarheid en mevrouw Kazinczy”, en hoorde tot mijn genoegen dat dit ook de volgorde was waarin hij de verhalen hed geschreven. Ze worden, met andere woorden, steeds be ter. Hetzelfde zal ongetwijfeld voor de literaire prijzen gelden, die hem nog te wachten staan. Waldheim zal waarschijnlijk spreken met premier Alexei Kosigin en minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko. Een onderhoud met president en partijleider Leonid Breznjev lijkt er volgens waarne- De Reina Prinsen Geerligsprijs (een prijs voor debuterende auteurs, „Simon” van het Reve was de eerste die hem kreeg voor „De Avonden”; tijdens een van de gezamenlijke maaltijden die gepaard gin gen met de uitreiking van de prijs merkte mevrouw Prinsen Geerligs op dat ze „Jo- dy. het hertejong” zo’n prachtig boek vond, waarop Gerard Reve zich tot ieders ontsteltenis de woordspeling „Herty, het jodenjong” liet ontvallen) ging dat jaar naar Oek de Jong, wiens ook uitstekende en aanbevelingswaardige verhalenbundel „De hemelvaart van Massimo” samen met de verhalenbundel „Dood weermiddel” van Hotz, tot de voornaamste gegadigden behoorde tijdens de beraadslagingen van de jury die vorige week de (nieuwe) Anton Wachter Prijs aan Frank Kellendonk toe kende voor zijn bundel „Bouwval”. Parijs en vermoedelijk ook naar Bonn en Londen. De regering van Zambia heeft zaterdag een nachtelijk uitgaansverbod en verduis tering voor Loesaka en drie andere steden afgekondigd, naar aanleiding van een luchtaanval die Rhodesië in het begin van de week zou hebben uitgevoerd. De avond klok geldt voor de uren tussen acht uur ’s avonds en vijf uur ’s morgens in Loesa ka, Kafoee, Chilanga en Livingstone. In deze uren mag geen elektrisch licht branden en moet de burgerij binnenska mers blijven. Overtreding wordt gestraft met een boete van 50 kwacha of drie maanden gevangenisstraf. Voorlopig geldt de maatregel tot morgen, waarna tot hand having of opheffing wordt besloten. De Rhodesische luchtaanval zou woensdag hebben plaatsgehad in Feira aan de Zam- ndse n la- sfeld n de >pen, man van i lui- wam ende MINISTER BOTHA biaans-Rhodesische grens. In augustus zei president Kenneth Kaoenda dat hij over militaire inlichtingen beschikte, dat Rho desië van plan was luchtaanvallen op zijn land te doen. Volgens de Londense „Observer” heeft de Rhodesische geheime dienst in Salisbu ry vier leden van de katholieke commissie „Justitia et Pax” gearresteerd kennelijk om de publikatie te verhinderen van een rapport over aanhoudende marteling van zwarte burgers door het Rhodesische le ger. De bewuste commissie heeft al eerder twee rapporten uitgebracht over wreedhe den van het Rhodesische leger en de oor logvoering tegen guerrillastrijders. In maart werd de erevoorzitter van de com missie, bisschop Lamont vam Oemtali, al verbannen en met de arrestatie van dit viertal, onder wie de voorzitter John Dea ry, dreigt de commissie te verdwijnen, zo schreef het blad gisteren. De uitputtingsoorlog die reeds enkele maanden aan de gang is in het zuiden van Libanon heeft de christenen in een haast wanhopige toestand gebracht, waarbij zij volledig afgesneden zijn en geheel moeten steunen op de Israëli sche hulp. De Palestijnen die terug wil len keren naar Zuid-Libanon hebben de laatste weken de christelijke dorpen zonder ophouden onder vuur genoe- men om zodoende hun terugkeer naar het zuiden te verzekeren. Daarbij heb ben zij zich tot tussendoel het sluiten van Het Goede Hek gesteld om zodoen de de contacten tussen Israel en de christenen stop te zetten. Israel aan de andere kant is niet van plan het zuiden van Libanon aan de Palestijnen af te staan. En onder het mom van humanitaire hulpverlening aan de christenen probeert Israel een Palestijnse overname van Zuid-Liba non te voorkomen. Het is intussen dui delijk dat de zogenoemde Stura-over- eenkomst geheel van de baan is. Vol gens deze overeenkomst hadden de Pa lestijnse krachten zich moeten terug trekken en hadden de christenen hun wapens moeten inleveren. Aangezien van deze overeenkomst niets terechtge komen is door de weigering van beide zijden aan de eisen te voldoen, is er een escalatie ontstaan waarbij het gevaar dat deze uitputtingsoorlog wel eens een echte oorlog kon worden, zeker niet denkbeeldig is. MOSKOU (Reuter, UPI). Secretaris-ge- neraal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties is gisteren in Moskou aangekomen voor besprekingen over een aantal brand haarden in de wereld, waaronder het Mid- den-Oosten en de Somalisch-Ethiopische oorlog in de „Hoorn van Afrika”. Over de verblijfsduur van Waldheim in Moskou is noch door de V.N., noch door het Russi sche persbureau Tass iets meegedeeld. in Frankrijk zetelt, heeft de Caralaanse parlementsleden uit de onderhandelings commissie over autonomie meegedeeld dat er een akkoord over autonomie bereikt is. Dit betekent dat de „Generalitad de Catalunya” na een verbod van 39 jaar binnenkort gerestaureerd wordt. De toekenning van autonomie aan Cata- lonië door het kabinet van Suarez kan belangrijk vertraagd worden door de cri sis die er op het ogenblik heerst onder de Catalaanse afgevaardigden in het Spaanse parlement en de president van Catalonië in ballingschap, die de „eerbiedwaardige” Tarradellas genoemd wordt. Tarradellas ontsloeg vorige week één van de zes parle mentsleden uit de commissie die de onder handelingen over de Catalaanse autono mie met de regering voert, omdat hij aan een dagblad had verklaard dat de betrek kingen tussen het kabinet en de commissie over autonomie in een verrot stadium wa ren gekomen. De meerderheid van de Ca talaanse parlementsleden hebben dit dic tatoriale optreden van Tarradellas scherp veroordeeld, te meer omdat de commissie door de parlementariërs zelf is gekozen en derhalve op een democratische manier moet worden ontbonden. Alle Catalaanse volksvertegenwoordi- Alvarez de Miranda verklaarde tijdens de reis van Suarez in Europa dat de econo mische crisis in Spanje alleen maar opge lost kon worden door de onmiddellijke naar Europa tie in Lagos moeilijker is geworden. Voor al nu het olierijke Nigerië zowel financiële als militaire steun heeft toegezegd aan de landen die de oorlog hebben verklaard aan Zuid-Afrika. De Nigeriaanse leider, gene raal Obasanjo, maakt op het ogenblik een rondreis langs de frontlijnstaten. In Lagos is een fonds opgericht met Nigeriaanse oliedollars voor de bevrijdingsbewegin gen. Ook wil Nigerië een bureau oprichten dat zich met de boycot van firma’s gaat bezighouden, die met Zuid-Afrika zaken doen. Zo zal er een zwarte lijst worden opgemaakt van ondernemingen die handel drijven met de Zuidafrikanen. Minister Botha reisde naar Genève via Tel Aviv waar hij een ontmoeting had met zijn Israëlische collega Mosje Dajan. Waar over zij gesproken hebben is niet bekend. Botha zal na Genève door reizen naar Deze houding van president Houphouet Boigny ontmoette felle kritiek op de anti- apartheidsconferentie in Lagos, Nigerië. De Zuidafrikaanse premier Vorster heeft in 1974 een geheim bezoek gebracht aan Ivoorkust. Vorster, die voor een routi necontrole in een ziekenhuis is opgenomen maar vermoedelijk morgen er al weer uit kan, heeft enkele maanden geleden presi dent Houphouet Boigny ontmoet in Genève. Naar verluidt zou de president van de Ivoorkust minister Botha willen duidelijk maken dat hij zijn positie na de conferen- CAIRO. (Reuter, UPI en DPA). De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal zich het komende najaar kunnen uitsprekèn over een Arabische resolutie waarin Israel wordt veroordeeld vanwege de joodse nederzettingen die het sticht op de westelijke Jordaanoever en andere sinds 1967 bezette Arabische gebieden. Dit diploma tieke actiemodel is gisteren overeengekomen door de ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische liga die tot en mèt gisteravond vergaderden in Cairo. Wat wel bekend is geworden, is dat mi nister Botha in Genève een ontmoeting zal hebben met de president van de Ivoorkust, president Houphouet Boigny. Deze zou zelf om het gesprek hebben gevraagd. Ivoorkust dat als enig Afrikaans land poli tieke en handelsbetrekkingen onderhoudt met Zuid-Afrika, neemt in het conflict met de zwarte Afrikaanse landen een gematigd standpunt in. Het besluit om de prijs aan Frans Kellen donk te geven viel in Motel Friesland in Wieringerwerf. Hans Oele, secretaris van de jury en boekhandelaar te Harlingen, belde Frans Kellendonk in Amsterdam op om het heugelijke nieuws mede te delen en hem te vragen of hij de prijs accepteerde. Want dat weet je maar nooit met die dwar se jongelui van tegenwoordig. Gelukkig vond Kellendonk het een prima idee, waarschijnlijk ook omdat hij, zoals hij later vertelde, Vestdijk in zijn middelbare schooltijd had „verslonden” met „De Kel ner en de levenden” als grote favoriet. De vier Catalaanse provincies Barcelo na, Gerona, Lerida en Tarragona staan op gefs in het Spaanse parlement zien Josep het punt autonomie te krijgen. Josep Tar- Tarradellas als de legitietne vertegenwoor- radellas, de president van de Catalaanse diger van de Catalaanse Republiek, die in Republiek in ballingschap, die sinds 1939 1938 door Franco bij Spanje werd inge- Veel ministers van het kabinet hebben in bedekte termen toegegeven dat er zowel in het kabinet als in de regeringspartij, de Unie van het Democratisch Centrum, gro te meningsverschillen zijn door het ontbre ken van een ideologie in de partij. Deze centrumpartij bestaat uit sociaal-demo- craten, liberalen en christen-democraten, die in totaal 16 verschillende politieke par tijen vertegenwoordigen. De politieke par tijen die uit de frankistische illegale oppo sitie afkomstig zijn zoals de christen-de- mocratische partij van Alvarez de Miran da, thans voorzitter van de Tweede Ka mer, hebben de meeste moeite met het pragmatisme van minister-president Suarez.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3