in I Stisa achter dichte deur Dankzij ODIG-kledingactie WEEKJE DRENTHE VOOR Subsidie voor Vredesweek GROEP GEHANDICAPTEN rs Honderden kinderen op Spel- en Sportolympiade Profielschets burgemeester donderdag in gemeenteraad I il |gg| BOUWVAK MIST VAKBEKWAME ARBEIDSRESERVE VIEREN 20-JARIG JUBILEUM 1G SANTPOORTSE HUISVROUWEN int IS Hem Fictief Werkzaamheden aan woonerf Bizetstraat begonnen Pleiadenplantsoen geen trapveldje RIJWIELEN TOCH ONDERDAK Golfbeweging Gemeente herhaalt subsidieverzoek kinderdagverblijf lll.< IF’HI VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 SEPTEMBER AANDAG 5 ij (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Circa honderd in valide of op enigerlei wijze gehan- A dicapte bejaarden gaan een week je op vakantie in het Drentse bun galowpark Ermerzand te Erm. Zaterdagochtend omstreeks half tien vertrok een eerste groep va kantiegangers. Voor de reis werd aangevangen herinnerde Voorzit ter J. van der Berg van de Stich ting Ontspanning voor Invaliden en Gehandicapten (OIG) aan de kledingactie die in de maand april was gehouden en waarvan het re sultaat 20.000) het mede moge lijk had gemaakt deze groep Vel- senaren een weekje vakantie aan te bieden. (Van een onzer verslaggevers) werk IJMOND. „Alleen het vakonderwijs kan ons op ga langere termijn een oplossing aan de hand doen adenuyoor het nijpend personeelsgebrek in de bouwsec- •t ’tor”. Dat zegt de heer M. Meijer, aannemer in i dien Beverwijk, als voorzitter van het Nederlands Ver- .t^eb? bond van Ondernemers in het Bouwbedrijf (NVOB) Hart in de IJmond nauw betrokken met de personeelssi- wm-detuatie in dit gebied. In de NVOB-afdeling IJmond zitten 16 bouwbedrijven die bij elkaar circa 500 ie grol mensen in dienst hebben. Voorzitter Meijer komt tot zijn uitspraak nu het aanbod van vakmensen tot het absolute nulpunt gedaald is. T' w. i r B ,x. LTS vangt personeelsgebrek IJmond onvoldoende op le afd lei wei Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Beverwijk had eind vorige am in’ I' 450 I uur uur met c Iszake ire on maand 26 mensen als „werkzoekend” ingeschreven staan. Met jrievei daartegenover 169 personeelsaanvragen durft directeur Buys van dit bureau van een extreme situatie te spreken. Bij de thans beschikbare arbeidskrachten is geen enkele metselaar en tim merman en juist daar zit de bouwwereld op dit moment om te imissif springen. jcht b: in hai aulp. I iudie :ekam ze i Verder zal de gemeenteraad zich bezig houden met het aanwijzen van een lid uit SANTPOORT. De afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen begint het nieuwe seizoen op dinsdag 13 september met een contactoch- tend in de taveerne van Beeckestijn waar de plannen voor de komende maanden zullen worden besproken. Een der hoogte punten van het winterprogramma wordt de viering van het twintigjarig bestaan. Daartoe is een feestavond met een revue van eigen krachten in voorbereiding die donderdag 20 oktober in de grote zaal van Zomerlust zal plaats hebben. Smit’s Bouwbedrijf in Beverwijk is met rond 250 werknemers het grootste bedrijf bij de NVOB-afdeling IJmond. Het direc tielid F. H. Meijer („geen familie”) heeft alle begrip voor de beweegredenen die in het jongste verleden horden bouwvakkers De heer J. H. Porck heeft de raad schrif telijk laten weten deze door hem bezette post niet langer te willen vervullen. De heer Porck kwam enige tijd geleden in een konfliktsituatie toen hij zich opstelde voor de opbouwwerker de heer J. J. van der Linde wiens heengaan door de meerder heid van het bestuur wenselijk werd ge acht. Als nieuwe raadsvertegenwoordiger, naast de sinds enige tijd geleden gekozen A. Roosendaal (CDA), is nu Porck’s frac tiegenoot J. Schouwerwou (PvdA) voorge steld. VELSEN. Het gemeentebestuur wil de raad voorstellen om het zogenoemde Vredescomité een subsidie van 1.500,- te verstrekken. Het comité wordt daardoor in de gele genheid gesteld in de Vredesweek, van 18 tot en met 25 september, op scholen en in filmhuizen de film „De muis, die huilde” te vertonen. zijn midden die zitting zal nemen in het algemeen bestuur van de Stichting voor Samenlevingsopbouw Velsen (Stisa). In het comité werken samen: Amnesty International, CDA, D’66, de Hervormde Gemeente IJmuiden-oost. Kritische ge meente IJmond, Oud Katholieke Parochie Engelmundus, Velsen voor Vietnam en Derde Wereld, Wereldwinkel en de Werk groep voor Pacifistisch Socialisme. VELSEN. Het gemeentebestuur staat afwijzend tegenover het verzoek om het Pleiadenplantsoen beschikbaar te stellen voor een trapveldje voor de jeugd. Men is van mening dat het gazon en de omringende bossages daardoor te veel te lijden zouden hebben. Bovendien, zo heeft men vastgesteld, bevinden zich binnen een straal van enkele honderden meters van deze plek zes plaatsen waar de jeugd naar hartelust kan ravotten. HEEMSKERK. Vandaag is een begin gemaakt met de reconstructie van de Bi zetstraat tot woonerf. De werkzaamheden zullen tot en mei 7 oktober a.s. duren, of zoveel korter of langer als noodzakelijk is. Na beëindiging van de werkzaamheden zal het eerste woonerf in Heemskerk een feit geworden zijn. De ervaringen, die in de praktijk met dit woonerf worden opge daan, zullen mede bepalend zijn of in de toekomst meerdere woonerven gereali seerd zullen worden. In verband met de werkzaamheden zal de weg voor het rij dende verkeer worden afgesloten. Dit ver keer zal worden omgeleid via de Rameau- straat. Bij de werkzoekenden van dit moment zijn opperlieden en ongeschoolden waar van een fors percentage als timmerman of metselaar geregistreerd staat. „Geheel ten onrecht”, zegt het directielid. Toen de bouwsector in Nederland nog op topcapa citeit draaide (tot eind zestiger jaren) ont stond een categorie bouwvakkers met een minimum aan vakbekwaamheid. Zij kwa men als eersten in de ww toen het met de huizenbouw terugliep. Zij vormen op dit moment een „vakbekwame arbeidsreser ve” die in werkelijkheid niet bestaat.” Ingedeeld naar leeftijd zochten de kinde ren vervolgens de plaats op het terrein Behulpzame handen bij het begin van de reis naar Drenthe voor een weekje va kantie. VELSEN. De Stichting voor Samenle vingsopbouw Velsen (Stisa) is voorne mens de jarenlang aangehangen en gepre zen „openbaarheid” wat in te tomen. VELSEN. Omdat het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk afwijzend heeft beschikt op een verzoek van het gèmeentebestuur om in aanmerking te komen voor de subsidie van een kinderdagverblijf, zal het ge meentebestuur een dergelijk verzoek in 1978 opnieuw bij CRM indienen. De afwijzing van het ministerie houdt verband met geldgebrek bij het Rijk, waardoor op tal van posten de subsi diekraan wordt dichtgedraaid. Het ge meentebestuur is echter niet van plan om alléén voor de te maken kosten op te draaien, vandaar dat men opnieuw in Den Haag zal aankloppen. leze a dit es' „Het 1 vertel »rl blijft in de bouwwereld een golfbeweging van „redelijk veel werk” en grote projek- ten die op korte termijn extra mankracht vereisen. Ook hij ziet propaganda, voor de bouwvakopleidingen op de lange duur als de remedie voor de personeelsschaarste in zijn branche. Voorlopig blijft de harde realiteit echter: Adverteren om aan vol doende werkvolk te komen. De aannemers in de IJmond romen met advertenties in landelijke en regiobladen een arbeids markt af waarin een tekort aan hoogge kwalificeerde vakmensen volgens de heer Meijer zonneklaar is. Een tekort dat zo op het oog moeilijk te rijmen valt met de 14.000 Nederlandse bouwvakkers die op papier in de ww lo pen. Zijn verklaring daarvoor komt overe en met wat het Gemeentelijk Arbeidsbu reau daarover meedeelt. berustte bij de heer J. M. Jager. De groe pen werden geleid door ouders en stafle den van de afdeling. In de pauze was er tijd voor snoep en limonade. De IJmuider Harmonie zorgde voor een muzikaal intermezzo. Omstreeks half vijf was het wethouder Harry Scheep- er die de gelukkige winnaars in de ver schillende afdelingen de prijzen persoon lijk kwam uitreiken. De uitslagen luiden: Leeftijdgroep 5 tot en met 8 jaar: 1. Matthij van Hensbergen, 2. Hans Hibma, 3. Steffie Schagen. Leeftijdgroep 9 tot en met 12 jaar: 1. Hans Dekker, 2. Anita van der Plas, 3. Caulien Spitsbaard. Een kleurige wolk van balonnen dreef snel weg in zuid-oostelijke richting. is aangepast aan de voorzieningen die deze mensen nodig hebben. De beheerder heeft samen met de organisatoren een ge varieerd programma samengesteld. Als de weersomstandigheden dat toelaten en dat gaf bij het vertrek geen enkele reden tot verontrusting staan er onder meer een puzzel-wandeltocht, een picknickdag en een bezoek aan het Noorder dierenpark op het programma. Mocht het weer toch roet in het eten gooien dan is er in Ermer zand voldoende gelegenheid voor ontspan ning binnenshuis. Films, en gezelschap spelletjes zullen dan de tijd snel doen omvliegen”. Overigens is de 20 mille van de kleding actie niet voldoende geweest om deze drie weken vakantie geheel te kunnen bekosti gen. De Stichting heeft zelf nog ƒ15 mille moeten bijpassen terwijl alle deelnemers een bijdrage hebbeij gestort. De verzor ging van het gezelschap is in goede handen van vier particulieren en vier mensen van her Rode Kruis afdeling Velsen. Eén ding is in ieder geval zeker. Volgend jaar wordt weer een kledingactie georga niseerd want men wil trachten deze vakan tie tot een jaarlijkse traditie te maken. Giften voor het belangeloze werk van de mensen achter de Stichting OIG, die naast veel vrije tijd ook een stuk van hun vakan tie graag opofferen, zijn te allen tijde wel kom op postgironummer 25.65.17 ten name van de Stichting OIG in Velsen., VELSEN. Hoewel het gemeentebe stuur aanvankelijk afwijzend stond tegen het plaatsen van een overdekte rij wielstalling bij de gemeentelijke Huis houdschool, lijkt het toch nog niet geheel onzeker dat die voorziening er toch gaat komen. Het college van B. en W. zal de raad alsnog voorstellen een bedrag van 17.000,- beschikbaar te stellen. Enkele jaren geleden moest de fietsen stalling wijken voor de bouw van een gymnastieklokaal. De kosten van bouw en onderhoud van een nieuwe stallingsruimte leek het college te hoog. Nu blijkt een goedkopere overkapping tot de mogelijk heden te behoren, hetgeen voor het college voldoende reden is om op het eerder inge nomen standpunt terug te komen. Wethouder Th. Witte wenste de deel- neemers aan deze eerste week een prettige, fijne en mooie vakantie. Daarna werd een begin gemaakt met het afscheid van vrienden en familie en werden de mensen verdeeld over de auto’s die voor het ver voer zorgden. De raad zal zich verder verdiepen in de problemen rond een crediet van ƒ288.455,- dat gemoeid is met de verhui zing van het Pieter Vermeulenmuseum naar de voormalige Insingerschool. Ook in het nieuwe seizoen houdt de afdeling een flink aantal bijeenkomsten in Santpoort-Noord en -Zuid, alsmede vele excursies. De eigen clubs zijn zojuist uit de startblokken gekomen of gaan zeer bin nenkort draaien. Op maandag is er bridge in De Duinpan aan de Duinweg, op don derdag mah young in het Chalet aan de Wüstelaan. Bovendien wordt aandacht ge schonken aan bowling en aan yoga. Er is tevens een boekencirkel, terwijl er ook clubs voor zang en toneel bestaan. Wat de cursussen betreft wordt maan dag 12 september de eerste van zes lessen over tuinonderhoud gegeven. Dezelfde dag begint een naaicursus van vijf lessen. Dinsdag 13 september gaat een handwerk- cursus van start met onder meer ^aandacht voor wandkleden, macramé, haken en breien. In voorbereiding is een cursus in kunstgeschiedenis bestaande uit tien les sen. In november begint een cursus bin nenhuisarchitectuur. In januari volgt een reeks van zes lessen in Hindeloper schilde ren. Tot de verdere plannen van de afde ling behoort het beleggen van discus siemiddagen voor de leden, welke moge lijkheid thans nog in studie is. beschouwd als een „laatste keus”. M. Meijer: „Kun je nagaan met wat voor instelling de lts’ers op school verschij nen”. De grote conjunctuurgevoeligheid van de bouwsector en het soms toch wel barre buitenwerk zijn echter ook accepta bele verklaringen voor het feit dat een baan buiten de bouw bij velen de voor keur heeft. VELSEN. Een paar honderd kinderen hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan de spel- en sportolympiade die door de afdeling IJmuiden van het Leger des Heils werd georganiseerd op het sportterrein aan de P. J. Troelstraweg. Nadat de heer G. Kwakel als hoofd van het bureau sportzaken van de gemeente het startsein had gegeven werd het festijn, waaraan kinderen van 5 tot 15 jaar konden deelnemen, geopend met het oplaten van een wolk van kleurige ballonnen. VELSEN. De gemeenteraad zal zich donderdag bezig houden met de wijze waarop'een profielschets tot stand moet worden gebracht voor een nieuw te be noemen burgemeester. Iedere fractie heeft al een vertegenwoordiger naar vo ren geschoven die deel zal uitmaken van een commissie die zich zal bezig houden met de „inspraak” op de daarvoor be staande procedure. Het is aan de raad om met de samenstelling van die commissie en de wijze waarop die gaat functioneren, in te stemmen. Waren vrijwel alle bijeenkomsten van de Stisa tot nu toe voor iedereen toegankelijk, men is voornemens om de zogenoemde dagelijks bestuursvergaderingen een be sloten karakter te geven terwijl de algeme ne bestuursvergaderingen „openbaar” blijven. Als het algemeen bêstuur in zijn verga dering van 6 september dit voorstel inwil ligt lijkt een strukturele wijziging in de werkwijze van de Stisa zijn beslag te krij gen. De voorgestane openbaarheid is altijd verdedigd als „iets” waar buitenstaanders aan dienden te gewennen. Overigens is diezelfde openbaarheid bij herhaling aan leiding geweest van spanningen die het vertrouwen in de welzijnsorganisatie niet ten goede zijn gekomen. Oorzaak van de aversie tegen het be- roep van bouwvakker; het werken met je j handen. Het komt wel heel duidelijk tot uitdrukking in de manier waarop het la- Hger beroepsonderwijs gewaardeerd II wordt. Wat vroeger ambachtsschool heet te wordt vandaag de dag door veel ouders „In Ermerzand”, aldus de heer Van der Berg, „is een bungalowpark dat helemaal Een opleiding voor de bouwnij verheid waarvoor de laatste jaren steeds minder jon geren kiezen. en stil De heer Meijer wil de scheve verhouding ondei tussen vraag en aanbod in de bouwsector die nii rechttrekken door gerichte propaganda voor de studierichting „bouwtechniek” waar bij het lager beroepsonderwijs de ers'ooi vakken metselen, timmeren en schilderen heul e onder vallen. De afgelopen jaren komen g date steeds minder lts-leerlingen voor de prak- len h( tijk van de bouw; voor hem het bewijs dat andei er iets schort aan het imago van „de bouw- oben z vakken”. Van twee LTS-en in de IJmond aar gi staven recente leerlingencijfers die bewe- ïkinge ring. an wo; De technische school Hofflant in Bever- alke ao wijk zag het percentage leerlingen voor de oerd. „bouwklas” in 1976 kelderen naar 8V2 pro cent. In 1975 koos nog 9'/2 procent van de tweedeklassers voor deze studierichting. ■Bij de technische school „Velsen” bleef dit percentage in neergaande lijn rond de 7 ■procent schommelen. „14.000 is een volkomen fictief getal”, zegt ook NVOB-voorzitter Meijer die voor een werkelijkeoplossing van de perso neelsschaarste het ,oog op het beroepson derwijs gericht houdt. Het gebied IJmond telt 4 lagere technische scholen die dit jaar met elkaar niet meer dan 20 jonge bouw vakkers afleverden. Landelijk komen jaarlijks niet meer dan 1000 jonge va klieden beschikbaar. Om het jaarlijkse aantal „ajyallers” te vervangen zou dat minstens het vijfvoudige moeten zijn. meest uiteenlopende soorten spelen. Auto- pedraces, balspelen, sjoelbak schieten, mi- waar ze hun krachten konden meten in de ni golf en skippy-races. De algehele leiding naar een andere broodwinning deden uit zien. „Wie voor de bouwvakken kiest moet een huizenhoog risico van werkloosheid incalculeren”. Een veelgehoorde bewering die de laatste jaren, volgens de heer Meij er, niet helemaal meer opgaat. „De order portefeuille wordt in onze branche zoveel mogelijk met het aantal beschikbare ar beidskrachten in evenwicht gebracht waardoor een gezonde groei-ambitie”, zegt hij, „niet helemaal wordt weggeduwd.” Er 9> V?-:

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5