PvdA-bestuur Velsen kost Voorbereiding PEN-centraie tegen de neutronenbom Groot Kijkduin weg uit Zandvoort IJmuider Courant VREES IONEN R. 1RIJPMA Rapport over hergroepering eind oktober openbaar PvdA-Kamerfractie wil onderhoud met Lubbers Niet te stoppen Eerste gesprek Van Veringa en Den Uyl 25 miljoen. I het woord is aan... WESTDUITSE WERKGEVERSVOORZITTER IN HANDEN VAN TERRORISTEN aantal pagina's vandaag: 20 VA I i de^esenzoonbv agenda pagina Over toestand bij Hoogovens Duits terrorisme nijman haarlem Dure haas Toeter weg Regen, later opklaringen Mislukte poging tot kaping Indonesisch passagiersvliegtuig Thuis in huis Bezorgklachten? Bel (02550)10519 DANSSCHOLEN JOHN STOL «I Lijk van vrouw op straat gevonden DINSDAG 6 SEPTEMBER 1977 (ADVERTENTIE) C. H. Spurgeon: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 50 >0 eigen ontwerpstudie vpor 023-319309 Telefoonbeantwoorders 2 2,3,4 5,6,7,8,9 7 V 't is er gezelliger! Telefoon uitsluitend 14733 ALUMINIUM SCHUIFDEUREN perspex lichtbakken neon lichtreklames makers van exklusieve keukens Weerrapporten B innen en buitenland... Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Economie Beurs Sport 15 13 14 17,19 BONN De ontvoerders van de 62-jarige Westduitse werkge versvoorzitter dr. Hans Martin Schleyer, die gistermiddag bij hun actie in Keulen de chauffeur en drie lijfwachten van de indus trieel doodschoten, dreigen met executie van hun gevangene. In een anoniem telefoontje aan een grote krant in München werd ge zegd dat Schleyer vanmiddag om 17.15 uur gedood zou worden als de in Stuttgart gevangen zittende leden van de Baader-Meinhof-groep dan nog niet vrijgelaten zouden zijn. ALLE VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN IN ÉÉN HAND. Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. houtmarkt 21 Aanvang nieuwe lessen Studio A: Trompstraat 27 vanaf 5 sept. Studio B: Julianakade 18 beneden, vanaf 12 sept. a.s. ANTONI ESTRAAT 45 - 47 HAARLEM TEL. 023 - 317753 1 j rf met hr THERMOGLAS (Van onze redacteur in West- Duitsland, Hans Amesz) 0 IJmuider Courant 67e jaargang no 260 Ontvoerders Schleyer dreigen met executie en HANS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiii (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) E£1 Het feit dat de nu ontvoerde Schleyer dagelijks door een klein legertje poli tiemannen werd begeleid, wijst er al op dat men in de Bondsrepubliek voorbereid is geraakt op veelvuldiger aanslagen en ei genlijk een soort escalerende guerrilla te gen notabele persoonlijkheden mogelijk acht, die de meest rigoureuze tegenmaat regelen noodzakelijk zal maken. Voorlopig is die guerrilla nog een tame lijk spookachtig gegeven, aangezien de aanslagen en moorden best door een be trekkelijk kleine, ofschoon goed getrainde, bende kunnen worden bedreven. Maar in de ogen van sommige Duitse overheden staat de Bondsrepubliek op het punt in handen te vallen van een links-politieke mafia, die de democratische orde aanvreet en het gehele staatsbestel dreigt te onder mijnen. De „Rote Armee Fraktion” die de ver antwoordelijkheid opeist van de politieke misdaden in West-Duitsland, is niet een verzetsgroep tegen overeind gebleven na zistische krachten in de Bondsrepubliek, maar in het geval Schleyer heeft de bende haar slachtoffer gekozen uit de groep in vloedrijke Duitsers die zowel een rechts- conservatisme als een zwart nazi-verleden kan worden verweten. Helaas zijn ar nogal wat van die figuren in de Bondsrepubliek. Zij gelden heden ten dage wel als steunpi laren van de nieuwe democratie, maar huldigen vaak opvattingen die beter in het niet-democratische Duitse verleden pas sen. Niets rechtvaardigt echter de zinloze moord- en ontvoeringspraktijken, die een aantal losgeslagen elementen nu blijkt te gebruiken onder het motto dat een nieuwe orde in Duitsland noodzakelijk is. De te genmaatregelen die Duitsland neemt en de mentaliteit die zich van justitie en politie meester maakt als gevolg van de toegeno men politieke criminaliteit, bergen het le vensgrote gevaar in zich dat de Bondsre publiek steeds verder wegraakt van de strikte beginselen der democratie. Mis daad, wraak en wederwraak zouden West- Duitsland steeds meer het karakter van een politiestaat doen aannemen, ook al omdat in het Duitse bestuursapparaat van hoog tot laag de resten van de nazi-menta- liteit lang niet overal grondig zijn uitge roeid. Sommige Duitse kringen hebben er belang bij, het gevaar van het linkse terro risme zoveel mogelijk te overdrijven, waardoor een angstpsychose zou kunnen ontstaan die ultra-rechtse krachten steeds meer aan bod zou brengen. Verschillende links-extremistische groe peringen, waaronder de Rote Armee Frak tion, hebben inmiddels laten weten verant- DJAKARTA. (Reuter) Een gewapen de man heeft vandaag geprobeerd een Indonesische DC-9 te kapen. Hij hield een stewardess onder schot, maar werd door de bemanning overmeesterd nadat de ste wardess om hulp geschreeuwd had. Het vliegtuig vloog van Kemajoran naar Soe- rabaja op Oost-Java toen de 28-jarige man zijn actie begon. De Egyptische politie pakt voor al in de hoofdstad Cairo automobi listen die wat al te veel gebruik maken van hun claxon, hard aan: zij haalt de toeters of hoorns ter plaatse van de wagen af. Boven dien moeten de ongeduldige auto bezitters voor hun eigen „concert” betalen. In Cairo is dat met onge veer vier gulden nog wel op te brengen. Om de ruimte- en andere problemen het hoofd te bieden gaat Groot Kijkduin een fusie aan met twee of drie andere kinderte huizen in Noord-Holland: De Burcht in Purmerend, De Trintel in Enkhuizen en misschien het Huis van Strijen in Schager- brug. Voor de zesentwintig Zandvoortse pupillen is Groot Kijkduin op zoek naar kleine wooneenheden in de omgeving van Alkmaar. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609. Na 18.00 uur 023-262774. Het; gesprek had plaats op initiatief van de Kamerleden naar aanleiding van de golf van geruchten over op handen zijnde massa-ontslagen bij het bedrijf. Van de zijde van de PvdA-fractie waren de leden drs. J. Voogd, mr. P. R. Staffelen en H. Hartmeijer, aanwezig. Ook de internatio naal secretaris van de PvdA, drs. H. van den Bergh en het Eerste Kamerlid A. Kloos namen deel aan de informatieve bijeenkomst. De vertegenwoordiging van de PvdA in de regio IJmond bestond onder meer uit socialistische fractievoorzitter in de Be- verwijkse raad, K. Vermeulen en de voor zitter van de afdeling Beverwijk van de PvdA, H. van Rossum. Overigens stelt de PvdA-fractie zich bij voorbaat achter de opstelling van de vak beweging dat gedwongen ontslagen on aanvaardbaar zijn. Door volharding bereikte de slak de ark van Noach. AMSTERDAM (ANP). Het bestuur van de PvdA is tegen produktie en ver spreiding van de neutronenbom. Het heeft er bij de Nederlandse regering op aange drongen de Amerikaanse president Carter te vragen geen beslissing te nemen over de produktie van dit nieuwe wapen zonder overleg met de Europese landen. Dit staat in een verklaring die het partijbestuur gisteravond heeft uitgegeven. Het bestuur van de partij herinnert er- aan dat in resoluties en partijprogramma’s steeds is aangedrongen op het aanzienlijk uitdunnen van de in Europa aanwezige kernwapens. Volgens het partijbestuur maakt de neu tronenbom de inzet van atoomwapens waarschijnlijker. Het ontwapeningsover- leg is er ook niet mee gediend, aldus het PvdA-bestuur. ZANDVOORT. Groot Kijkduin, het tehuis waar in een periode van vijfender tig jaar honderden kinderen zijn opge groeid, gaat Zandvoort verlaten. Het ko lossale pand voldoet niet meer aan de eisen die aan een modern onderkomen voor jeugdigen moet worden gesteld. Ver bouwen is niet meer mogelijk en een an dere ruimte blijkt in de badplaats niet te vinden. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 turfmarkt 6 tiaarlerr tel (023) 31 36 45 BEVERWIJK-IJMÜIDEN. De PvdA- fractie in de Tweede Kamer wenst een onderhoud met minister Lubbers van Economische Zaken zodra bekend is wel ke maatregelen Hoogovens denkt te ne men om de huidige problemen het hoofd te bieden. Een delegatie van PvdA-Ka- merleden heeft dit voornemen toegezegd aan enkele partijleden uit Beverwijk tij dens een bespreking over de zorgwekken de situatie bij het staalconcern. woordelijk te zijn voor de aanslag. Deze vond plaats toen Schleyer op weg was naar zijn woning in een deftige Keulse wijk. Volgens de Westduitse politie openden vijf terroristen met machinepistolen en een geweer het vuur op twee Mercedessen. In de voorste zat Schleyer met zijn chauf feur. In de achterste auto volgden de drie lijfwachten van de werkgeversvoorzitter. De daders van de aanslag, die klaarblij kelijk ook nog wapens achter de hand hadden gehouden in een ter plaatse terug gevonden kinderwagen, dwongen Schley er in een gereedstaand Volkswagenbusje te stappen. Deze auto werd vier uur later leeg teruggevonden in een Keulse garage. De ontvoerders hadden wel een brief met eisen achtergelaten. De aanslag van maandagmiddag is de derde in korte tijd in West-Duitsland. Vijf weken geleden vermoordden terroristen bankier Jürgen Ponto. Vijf maanden gele den werden procureur-generaal Siegfried Buback en twee van zijn begeleiders dood geschoten. (Zie verder pagina 3). Na afloop van het oriënterende gesprek deelde drs. Van den Bergh mee dat het mondeling overleg met de minister hoogst waarschijnlijk gevoerd zal worden in een besloten vergadering van een vaste kamer commissie. Daarbij zal de vraag aan de orde komen in hoeverre het kabinet in vloed kan uitoefenen op de plannen die Hoogovens zal doorvoeren. Zoals bekend is bezit de Nederlandse staat 29 percent van de aandelen van het bedrijf. Adviseurs in verzekeringen -H en financieringen. Lid N. V. A Een 25-jarige automobilist uit Ede heeft gisteravond zijn moeite om een overstekende haas te ont wijken beloond gezien met een to taal vernielde auto. Bij het ontwij ken van het dier in de plaats Hars kamp (gem. Ede) vloog de auto uit de bocht, raakte in een slip, schoot zeventig meter door en belandde tenslotte in een maïsveld. De be stuurder liep geen schrammetje op, de haas evenmin. De Duitse Bondsrepubliek geraakt lang zamerhand in een staat van koortsachtige beroering, die in vele opzichten uiterst gevaarlijke ontwikkelingen kan bevorde ren. De moorden en aanslagen van de laatste maanden op vooraanstaande Duit se persoonlijkheden, nu voorlopig culmi nerend in de ontvoering van de werkge- K ersvertegenwoordiger Schleyer en de J dood van vier hem begeleidende poli- I tiemannen, hebben een sfeer van angst en I verbittering geschapen, die veel intenser is I dan enkele jaren geleden door de toen I actieve Baader-Meinhoffgroep ontstond M Destijds werkte nog de overtuiging, dat I het om een klein groepje desperado’s ging, I kalmerend. Nu wint de mening veld, dat de I Westduitse Bondsrepubliek steeds meer in I de greep raakt van een wijdvertakt com plot dat de grondslagen van de staat dreigt aan te tasten. Deze parachutist laat zich niet stoppen door een gebroken been. De Deense arts Gerhard Boving is zo’n enthousiast para chutespringer, dat hij ook met een gebro ken been zijn hobby blijft bedrijven. aanzienlijke bespoediging van de in spraakprocedure, mede bewerkstelligd door een publikatie in onze krant van 2 september over het geheime eerste con ceptrapport van een amtelijke groep, waarin wordt gesproken over de opheffing van 73 lagere en kleuterscholen. De hergroepering van de scholen wordt noodzakelijk geacht wegens de dalende prognose van het aantal leerlingen in het lager- en kleuteronderwijs en de noodzaak basisscholen (voor kinderen van vier tot twaalf jaar) te vormen na 1983. Voorts is in het eerste concept-rapport gedacht aan de ruimtelijke spreiding over de diverse wijken. Volgens wethouder Voskuilen is de in- formatiëperiode over de hergroeping al aan de gang. Na oktober wordt de discus sie over de hergroepering geheel open baar. AMSTERDAM. (ANP) Op de Nieuwpoortkade in Amsterdam-West is vanochtend het lijk van een ongeveer 20- jarige vrouw gevonden. Het slachtoffer is vermoedelijk door wurging om het leven gekomen. De identiteit van de vrouw is nog niet bekend. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later van het noordwes ten uit opklaringen. Matige tot krachtige aan de kust enige tijd harde wind ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Minima ongeveer 14 gr. maxima omstreeks 18 gr. Voor ol uv» onoda naar: oflievjiN ■wws Gen Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - HAARLEM HAARLEM. Uiterlijk 31 oktober wordt het rapport over de hergroepering van kleuter- en lagere'scholen in Haarlem aan de gemeenteraad en de belangengroe pen overhandigd, aldus heeft wethouder P. W. Voskuilen van Onderwijs meege deeld. Deze gang van zaken betekent een Op de bagageklep van de zwaar beschadigde auto van Schleyers lijfwachten liggen de wapens van de terroristen die de politie óp de plaats van de aanslag heeft gevonden. DEN HAAG. De kabinetsinforma teur Veringa en Den Uyl hebben vanoch tend voor het eerst samengesproken over de problemen die nu nog uit de weg moe ten worden geruimd voor een nieuw kabi net kan worden gevormd. Morgen zullen ze met de fractieleiders van CDA. D’66 en PvdA spreken. Nu de moeilijke kwestie van een abor tusregeling is opgelost, blijven nog acht onderwerpen over waarover een akkoord moet worden bereikt. De belangrijkste daarvan zijn de uitgaven voor defensie, de bouw van kerncentrales en volkshuisves ting. Pas als de drie partijen het inhoude lijk eens zijn geworden, komen zetelverde ling en bezetting van de minist^rs- staatssecretarisposten aan de orde. HAARLEM. De raad van toezicht op de provinciale bedrijven is maandagmid dag akkoord gegaan met een crediet van 25 miljoen gulden aan voorbereidingskos- ten voor de bouw van een nieuwe electri- citeitscentrale te Velsen. Aan Provinciale Staten zal worden gevraagd een dergelijk crediet beschikbaar te stellen. De eenheid zal geschikt moeten zijn voor het stoken van olie, aardgas of hoogovengas. De centrale in kwestie betreft „eenheid 25” waarvoor dé raad van toezicht in mei 1976 al een principebesluit heeft genomen. De nieuwe centrale is opgenomen in het Electriciteitsplan 1982/1983 als „voor waardelijk bindend voor 1983/1984”. Dat betekent dat pas in bijzondere omstandig heden de bouw naar een later tijdstip mag worden verschoven. Het vermogen van de nieuwe eenheid zou volgens aanvankelijke berekeningen 600 Megawatt moeten zijn. Er zijn echter studies aan de gang om te zien of kan worden volstaan met een een heid van 460 Megawatt. Voor de bouw van de centrale zal een aantal woningen aan de Wenckebach- straat te Velsen moeten worden gesloopt. Het voorbereidingscrediet is onder meer bestemd voor de aankoop van die wonin gen. De rest van de woningen mag voorlo pig blijven staan. In de vergadering van de raad van toezicht werd afgesproken dat de goedkeuring van de credietaanvrage van 25 miljoen gulden geen principe-uitspraak inhield over de wenselijkheid van handha ving van woonbebouwing aan de Wencke- bachstraat De discussie daarover hoort thuis in een ander college dan de raad van toezicht op de bedrijven (bij de gemeente raad en B. en W. van Velsen en bij de commissies Ruimtelijke Ordening en Mi lieuhygiëne van de Staten en bij Provincia le Staten zelf.) re w i MARTIN SCHLEYER

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1