agenda Haarlemse gynaecoloog promoveert op gebruik nieuwe onderzoekmethode Medicijnen op het strand VNU rekent dit van 30 miljoen jaar op winst Waar zijn de vakantiehulpen gebleven? gastenboek MET HYSTEROSCOOP MOGELIJK IN DE BAARMOEDER TE KIJKEN 19 7 7 SEPTEMBER WOENSDAG 7 Confrontatie Hysteroscoop Doorgeven WINST EERSTE HALFJAAR 77 PERCENT HOGER r. mot Wijk aan Zee Velsen-IJmuiden 1 ?r. A Voordeel gebied in de laatste jaren eveneens zijn grote interesse. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM-LEIDEN. Hyste roscopie is een uitvoerig uitvoer bare techniek, waarmee op een enkele uitzondering na een uit stekend beeld van de baarmoe derholte kan worden verkregen. Dat is de mening van de 31-jarige Haarlemse gynaecoloog dr. K. Wamsteker, die vandaag op dit onderwerp tot doctor in de ge neeskunde promoveerde. De hys teroscoop is een instrument, waarmee de baarmoederholte en de binnenzijde van de baarmoe- derhals kunnen worden geïnspec teerd. Dr. Wamsteker heeft in de Vrouwenkliniek in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden (bij zijn promotor prof. dr. E. V. van Hall) een onderzoek ingesteld naar de hysteroscopie en is sinds kort gynaecoloog in het zieken- huis Mariastichting in Haarlem. Heemskerk Velsen-Noord Beverwijk Wij ker straatweg. cchti DR. K. WAMSTEKER Omdat de vindster vertelde dat ze nog meer van dit materiaal had zien liggen zou de reinigingsdienst van de gemeen te de plaats grondig afzoeken. IJMIIIDEN. Een wandelaarster vond maandagavond op het strand van IJmuiden enige injectienaalden, een paar ampullen en een zetpil. Ze deponeerde haar vondst bij de politie. Een arts van de GGD stelde vast dat de zetpil een zogenoemde pijnstiller was. De ampullen bevatten peniciline. Tot voor kort was het nauwelijks moge lijk in de baarmoeder te kijken, terwijl dat met endoscopie bij verschillende an dere inwendige organen wel mogelijk is. Voor onderzoek van de baarmoederholte werd gebruik gemaakt van röntgenfoto’s en curettage waarbij weefsel uit de baarmoeder wordt geschrapt. Het indi recte karakter van deze methoden kan echter in sommige gevallen aanleiding geven tot verkeerde diagnoses. Sinds ongeveer honderd jaar wordt daarom gewerkt aan de hysteroscopie. Lange tijd waren de resultaten en risico’s zodanig, dat toepassing in de praktijk nau welijks mogelijk bleek. In Zweden en Duitsland werd de methode pas vervol maakt, vooral omdat hiermee poliklini sche sterilisaties verricht zouden kunnen worden. Daarbij worden de eileiders van binnenuit dichtgebrand. Uit onderzoek in Duitsland en Amerika en ook uit het on derzoek van dr. Wamsteker bleek deze wijze van sterilisatie toch niet aan de ver wachtingen te beantwoorden. Mr. E. Bloembergen, voorzitter van de raad van bestuur, zei dat het de bedoeling is de inflatie voor de aandeelhouders te compenseren, maar in november worden over de dividendpolitiek pas mededelin gen gedaan. De nettowinst per gewoon aandeel steeg van 4,75 tot 8,47. Hij benadrukte dat de zwakke plekken uit de organisatie verdwenen zijn, maar deelde desgevraagd mee dat nog steeds met on dernemingsraad en vakbonden overleg wordt gepleegd over de voorgenomen in krimping van de veilendrukkerij, waar door 100 tot 200 mensen elders in de VNU geplaatst moeten worden. De heer Snoe- vker wees op de wijziging van het komende jaarverslag waarin de cijfers zodanig wor den gepresenteerd dat het ook voor buiten staanders leesbaar wordt. Zo worden bij- Duitsland. In de laatste twee landen wor den de onderzoekingen op het gebied van de sterilisatie voortgezet. „Ik blijf in de gaten houden wat daar gebeurt”, zegt dr. Wamsteker, die betreurt dat het onderzoek voor een proefschrift vaak geen Verdere resultaten oplevert. Hij wil zijn kennis graag doorgeven aan collega’s, maar be seft dat die niet altijd staan te dringen om een nieuwe methode aan te leren, als ze niet overtuigd zijn van het nut ervan. In Leiden werd bij het onderzoek veel aandacht besteed aan de problemen rond Dr. Wamsteker is overigens van mening, dat bij de aanschaf van nieuw instrumen tarium het rendement ervan terdege moet worden afgewogen tegen de kosten, ten einde te voorkomen dat de gezondheids zorg financieel een nog zwaardere belas ting wordt dan nu reeds het geval is. Dr. Wamsteker, zoon van een bekende Haarlemse chirurg, is blij weer in zijn geboorteplaats terug te zijn en werkt bij zonder naar zijn zin in de Mariastichting. Hij vindt de sfeer er prettig en stelt het erg op prijs dat er veel persoonlijke aandacht voor de patiënt is. Hij streeft ernaar zoveel mogelijk tijd uit te trekken voor elke pa tiënt, al lukt dat natuurlijk niet altijd. Dat het zo lang duurde voor de hyste roscopie toepassing vond werd onder meer veroorzaakt door het feit dat de baarmoeder bestaat uit een spleetvor- mige holte met een gering volume en een zeer stugge, relatief dikke, wand. Daardoor is het verkrijgen van vol doende werkruimte niet eenvoudig. Bo vendien is deze holte ook nog bekleed met gemakkelijk bloedend slijmvlies. Pas in het begin van de jaren zeventig werd de hysteroscopie, vooral door toe passingen van koolzuurgas en chemi sche oplossingen om de werkruimte te vergroten, tot een volwassen telg van de endoscopische familie ontwikkeld. Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemerstraat Velsen-Noord. Geopend dinsdags en donderdag van 10-16 uur en verder op aanvraag, tel. 02510- 91022 en 93068. DIVERSEN Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Woe. alle leeftijden 19-21 uur. BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur „Een brug te ver”. kinderloosheid. Voor bepaalde, vrij zeld zame oorzaken van kinderloosheid (zoals vergroeiingen in de baarmoeder), die op andere wijze slechts moeilijk zijn op te sporen en te behandelen, bleek de hystero scoop een zeer waardevol instrument. Na behandeling van vrouwen met deze afwij kingen kwamen zwangerschappen wel tot stand. Ook in andere gevallen kan deze manier van diagnose stellen zeer bruik baar zijn. Zo wil het bij de „normale” manier nog weleens gebeuren dat de arts tot de overtuiging komt, dat tot een opera tie moet worden overgegaan, terwijl bij inspectie met de hysteroscoop blijkt dat er geen afwijkingen zijn. Ook omgekeerde gévallen komen voor. Dr. Wamsteker ver telt daar ter geruststelling bij, dat baar- moederkanker ook met de conventionele methode niet kan worden gemist. Het fascinerende van de gynaecologie en verloskunde vindt hij de confrontatie met het leven in de meest ruime zin van het woord. Zoals de diep menselijke proble men bij de kinderloosheid tegenover de ongewenste zwangerschap, de relationele en sexuele problematiek en de psychologi sche aspecten van de menopauze en gy naecologische operaties. Aan de andere kant hebben de snelle wetenschappelijke en technische ontwikkelingen op zijn vak- Door voortzetting van zijn onderzoek over hysteroscopie, die hij als enige in Nederland beheerst, hoopt hij deze te kun nen ontwikkelen tot de meest betrouwbare vorm van poliklinische diagnostiek van afwijkingen in de baarmoederholte. Daar door kan het instrument een belangrijk^ kostenbesparing met ziel) meebrengen. Groot voordeel vindt de gynaecoloog, dat het onderzoek poliklinisch, dus zonder dan men in het ziekenhuis moet worden opgenomen, kan plaatsvinden. Thans zal vooral voor een hysteroscopische behan deling in vele gevallen nog opname en narcose noodzakelijk zijn. Door verdere ontwikkeling van de apparatuur hoopt hij echter in de toekomst de poliklinische mo gelijkheden van de hysteroscopie te kun nen uitbreiden. Volgens dr. Wamsteker betekent de hysteroscopie op dit moment nog meer een uitbreiding van de mogelijk heden van gynaecologische diagnostiek en therapie. Het is zeker nog niet zo, dat de andere onderzoekmethoden hierdoor kun nen worden vervangen. Voor zijn onderzoek onderhoudt hij nau we contacten met Zweden, Amerika en De omzet bedroeg in de eerste zes maan den van dit jaar 449,7 miljoen tegen 387,8 in dezelfde periode vorig jaar. Het be drijfsresultaat steeg van 22 miljoen tot 44,4 miljoen en de nettowinst van 9 miljoen naar 16 miljoen. De nettowinst zou 7,8 miljoen hoger zijn geweest als niet de „bijzondere posten” waren inge voerd. De gunstige resultaten in het eerste halfjaar zijn het gevolg van de betere advertentieconjunctuur, waardoor de om zet in deze sector met zestien tot 20 percent toenam. De hogere omzetten van de Tijd schriften- en Dagbladengroep hadden een betere bezetting en omzet van de diepdrukkerijen tot gevolg. Hoewel de per soneelsbezetting gehandhaafd bleef op 7700, stegen de personeelskosten met 142.000 gulden tot 157,1 miljoen. Openbare Bibliotheek, Kerkstraat: expositA devotie- en bidprentjes. Geopend tot en met 1 oktober tijdens openingsuren bibliotheek. waar hij als een der weinigen ’s morgens tot tien uur ook een uitgebreid ontbijt serveert, meer van een huiskamer dan van een toeristische halteplaats. Vrouw en dochter zaten te breien en de kachel snorde op de achtergrond. Geen rinke lende kassa dus. OVER EEN MAAND is het afbreken van de paviljoens al druk op gang. En wilt u volgend jaar zelf ook uw geluk proberen op het Zandvoortse strand. Dat kan. „Want er zijn zeker vijf strandtenten te koop”, weet Jaap Paap. En met twee ton op zak komt u een heel eind zondere posten afzonderlijk opgevoerd zo dat ook een inzicht in de normale bedrijfs ontwikkeling ontstaat. Het 50-percent be lang in Avro-Televizier wordt behandeld als deelneming. Hij verklaarde dat het tot nu toe toegepaste cumulatieve systeem verstorend werkt. De liquiditeit is gestegen van 63 naar 116 miljoen. VNU werkt binnenskamers aan plannen voor middelgrote projecten waarvoor investeringen van circa tien mil joen nodig zijn. Drs. Snoeker zei dat hier geen haast mee wordt gemaakt ook al heeft VNU het geld er voor. Mr. Bloember gen wees op mogelijk aantrekkelijke pro jecten in de tijdschriftengroep, maar vond dat daarover geen mededelingen konden worden gedaan voor zeker is dat het lukt. De buitenlandse activiteiten beperken zich momenteel tot nabije landen en Amerika. Te denken valt volgens hem aan meer buitenlandse uitgaven van Story, de dierenboeken van Malmberg, waar inter nationale belangstelling voor bestaat, en de encyclopedie waarvoor het grondmate- riaal voorhanden is. TENTOONSTELLINGEN De Nieuwe Slof, Kerkstraat. Ere-expositie van Arie Schouten uit Velsen-Noord. Geopend tot en met 25 september van ma. t/m vrij. 10-22 uur, zat. 14-17 uur. Zo. gesloten. DIVERSEN Sportfondsenbad, Kuikensweg. Buitenbad ge opend van 10-20 uur Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Woe.volw 19-21 uur, speel-o-theek 19-21 u. do. volw. 14-17.30 uur. Huize Scheijbeek, Velserweg. Do. wetswinkel voor gratis juridisch advies van 18-20 uur. Alarmnummers: politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000. De hysteroscoop bestaat uit een schacht met een extra werkkanaal en de optiek. De schacht is een roestvrij stalen buis, de optiek is opgebouwd uit een lenzenstelsel omgeven door glasve- zelbundels. Daardoor kan licht in de baarmoederholte worden gebracht. Het via de optiek verkregen beeld kan ook fotografisch worden vastgelegd. In het proefschrift van dr. Wamsteker zijn hier (gekleurde) voorbeelden van opge nomen. Via het werkkanaal kan instru mentarium in de baarmoeder worden gebruikt, zoals voor het nemen van monsters, een schaar, afzuig-catheder en dergelijke. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsgebouw, Const. Huygens- straat, „Kunst zonder schijn”. Tot en met 25 september geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14-17 uur. Openbare bibliotheek, Dond. alle leef tij den 19-21.30 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/HAARLEM. De netto winst bij de Verenigde Nederlandse Uit geversbedrijven VNU is in het eerste half jaar 1977 met 77 percent toegenomen ten opzichte van dezelfde periode in 1976. De omzet steeg met zestien percent. Drs. R. Snoeker, lid van de raad van bestuur, zei gistermiddag bij de presentatie van het halfjaarbericht dat voor dit jaar een net towinst van circa dertig miljoen gulden wordt verwacht. In het eerste halfjaar bedroeg de winst zestien miljoen. De VNU had begroot dat in 1977 het niveau van 1973 24,2 miljoen) weer zou worden be reikt na teleurstellende resultaten in 1974 en 1975, die het gevolg waren van con juncturele en structurele omstandig heden. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Woe. volwas. 19-21 uur. Beneluxlaan: volw. 19-21 u. do. ge sloten. Zwembad De Waterakkers, Kerkweg. Buiten bad geopend van 9-20 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Do. geopend van 13-16.30 uur. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033. Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale Bibliotheek. Plein 1945, woensdag 14.30- 17.30 en 19.00-21.30 uur, donderdag 10.00- 12.30 en 14.30-17.30 uur. Bibliotheek Zeewijkplein, donderdag geo pend van 10.00-12.30 en 19.00-21.30 uur. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg. Woensdag 14.30-17.30 uur, donder dag 15.30-17.30 uur. Sociëteit Asterix, geopend woensdagavond vanaf 20 uur. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, woensdag 10-12 uur creatief bezig zijn. 14.30- 16.30 uur dansen; donderdag 14.00-17.00 uur bejaardengymnastiek. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat, IJmuiden. Tel. 12464 of 18445 van 9-10 uur. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken Velserduinweg 52, IJmuiden, ma. t/m vrij. 9-10 u. Tel. 02550-18830 en 22169. Sociaal Advies Bureau; spreekuur donderdag 9-10 uur Kanaalstraat 228, IJmuiden; 11-12 uur „De Duinpan”, Duinweg, Santpoort-Zuid. Openluchtbad „De Heerenduinen”. Dagelijks geopend van 10-19 uur. Velserbad. woensdag gemengd zwemmen 21.30- 22.30; donderdag gemengd zwemmen 7-8, 12.10-13.10 en 16-17.15 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”. Dagelijks geo pend van 9.30-11.30 u. en van 13-16.30 uur. Informatiecentrum „Crayenstein”, Machine- weg, Spaamwoude, informatie over recreatiege bied, zat. 13-17 uur, zondag 11-18 uur. Buurthuis „De Brulboei” Kanaalstraat 228 IJmuiden. Woensdagavond Filmvoorstelling. De heer C. H. Teulings, eveneens lid van de raad van bestuur, zei dat de vooruit zichten voor de ad verten tie-con junctuur ook voor het tweede halfjaar goed zijn. Hij wist niet aan te geven wat precies de oorzaak is van de stijgende belangstelling voor advertenties in dagbladen en tijd schriften. Hij dacht dat de producent in deze conjunctureel slechtere tijd zijn uiter ste best doet produkten kwijt te raken. Ook is sprake van een modisch effect, omdat conventionele reclamevormen wor den herontdekt. Bij de dagbladen is vooral een stijging van het aantal personeelsad vertenties waarneembaar die boven ver wachting is. In de tijdschriften zijn het voornamelijk merkartikelen waarvoor re clame wordt gemaakt. Tariefsverhogingen hebben volgens hem nog niet veel invloed gehad omdat die in verband met lopende contracten vertra gend werken. Het is niet ondenkbaar dat het advertentievolume naijlt bij de con junctuur, maar het kan ook zijn dat deze conjunctuur juist voor nieuwe impulsen zorgt, was zijn mening. Een voorspelmo- del, waar de drukkerijen erg gelukkig mee zouden zijn is moeilijk te realiseren, De heer Bloembergen deelde tenslotte mee dat de boekengroep nog niet uit de r< de cijfers is en dat het verlies voor dit jaar op 1 miljoen wordt geschat. Vorig jaar was dat 4 miljoen. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn. Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Ge opend di. t/m zat. van 10-12 en 14-17 uur. Museum Beeckestijn. Rijksweg Velsen. Ten toonstelling „Buitenplaatsen in Velsen”. Ge opend van 10-12 en 14-17 uur. Maandags ge sloten. Pieter Vermeulenmuseum. Geopend 9.30- 16.30 uur, zat. 9.00-14.00 uur, zondag gesloten Stadhuis. Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Vitrine Burgerzaal: expositie „Figura tion and Fantasy” in kader van Britse week. MAAR HET IS NIET OVERAL even gemakkelijk om een vakantiehulp te krij gen, die ook nog bereid is de handen uit de mouwen te steken, zo hoorde ik van Jaap Paap, de voorzitter van de Strand- pachtersvereniging in Zandvoort. Paap is zelf een van de oudste strandpachters en vindt het steeds weer een hele klus om aan een geschikte hulp te komen. „Dit jaar hebben we het getroffen met een meisje uit Zandvoort, maar het is vrese lijk moeilijk om een goede te krijgen. Vroeger sjouwden ze zich wezenloos, maar dat is voorbij. Dan pakten ze echt aan en kon je ze nog naar je hand zetten”, vertelt hij. „En de ervaringen van de collega’s zijn precies hetzelfde, het is maar net wat je treft en als het goed is moet je het zien te houden”, zei Paap. NU HEEFT DIT JAAR het weer er wel voor gezorgd dat dat nijpende gebrek aan zomerhulpen niet al te hard is aange komen. „Hoewel we het met drukke da gen toch maar nauwelijks samen afkon den”, zegt Jaap Paap, die zijn strandtent, nummer acht, met vrouw Sientje en dochter José draaiende houdt. Op druk ke dagen springen ook andere familiele den bij. PAAP IS op het strand te vinden sinds de huidige tenten een kleine twintig jaar geleden hun intrede deden. Sindsdien is er aan zijn tent niets veranderd, aan vernieuwingen wat uiterlijk betreft heeft hij beslist niet meegewerkt. Een zaak als Castell Plage vindt Paap uitstekend, „maar als we alle dertig die kant zouden opgaan geloof ik niet dat we brood op de plank zouden hebben”, zegt hij en constateert dat er bezoekers zijn die duidelijk de voorkeur geven aan de traditionele wit geverfde strandtenten. „JE ZIET ZELFS 'n verschuiving van de bruine naar de witte tenten”, weet hij, „en wij willen beslist een familiezaak blijven”. En z’n vrouw Sientje: „Ik zou niet naar ’n tent gaan waar m’n man de hele dag aan de bar zou hangen. Mis schien is dat antiek, maar zo zie ik het”. Ook blootgolven krijgt Paap in zijn pavil joen niet te verwerken. „Ze komen wel, maar verdwijnen weer. Ze voelen zich hier niet op hun gemak. Het publiek is er gewoon niet naar. Als we er twee of drie hebben is het op”. TOEN IK MAANDAGMIDDAG bij Paap op bezoek was had zijn paviljoen, NOG EEN DAG OF WAT en de zomer wordt, ook wat de kalender betreft, af gevoerd van de sterkte. En met de zomer vertrekken uit horeca- en andere bedrij ven de vakantiehulpen, die nu weer een jaartje zuchten in de schoolbanken in het vooruitzicht hebben. In mijn eigen dorp Spaarndam hadden de gasten van het gezellige café De Toerist op de Spaarndammerdijk deze zomer te ma ken met Machteld Dingemanse uit Boe- mendaal, die zich in haar zes weken vakantiewerk ontpopte als een volleerd barkeepster en steun en toeverlaat was van Frans van der Pijl en Willem van Beieren, die nu weer zelf de glazen moe ten vullen. „Ik vond het heel erg leuk. En als het even kan spring ik op een vrije zaterdag nog graag even in”, zei HAVO-leerlinge Machteld me enthou siast. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Woe. 19 en 21.15 uur „Twee door het dolle heen”, 19.30 uur „Mid night Cowboy”. Luxor Theater, Breestraat. Woe. 19.30 uur „Een brug te ver”. door Udo J. Buys WK Jaap Paap, voorzitter van de Strand- pachtersvereniging met vrouw Sientje en dochter José in hun strandpaviljoen. Machteld Dingemanse uit Bloemendaal in Spaamdamse sferen „Ik vond het werk heel erg leuk”. s

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13