Westduitse kabinet in spoedzitting bijeen ONTVOERDERS SCHLEYER STUREN BRIEF Kerken willen tekort Identiteit van Meer aandacht voor economische IJmuider Courant vanURK Officier van justitie dood verklaard maatschappelijk werk niet meer betalen gewurgd meisje bekend WurliTzer Pi problemen in de Randstad het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 2Ö h Aanrijding 59 99 agenda pagina B KOOIJMAN SANITAIR B.V H Bedrijfspanden is ons vak IN ADVERTENTIE Snelle neergang RAAD VAN ADVIES VOOR RUIMTELIJKE ORDENING: Slachtoffer misdrijf gevonden na aanhouding van vijf verdachten Luisa Spagnoli dood aangetroffen Plaatselijk regen Strandverwachting Duurste stad WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 67e jaargang no 261 (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) Rechtstreeks van importeur. de allernieuwste 5,6,7,9,11,13 boonstra makelaardij bv Achtergrond. Plaatselijk nieuws Kunst15 Radio en televisie/Strips 17 Economie19 Beurs.....18 Sport23,25 Binnen- en buitenland 2, 3, 4 3 SANTHÜUHI 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. BONN. Het Westduitse kabinet is vanmorgen in spoedzitting bijeen gekomen om te beraadslagen over de eisen die zijn gesteld door de ontvoerders van werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer. Aan dit beraad hebben naast alle ministers, ook de voorzitters van de politieke partijen (met uitzondering van Franz Josef Strauss die in Beieren is) en de fractievoorzitters meegedaan. Bovendien waren ook aanwezig procureur-generaal Rebman en de president van de binnen landse veiligheidsdienst Herolt. Bovendien hebben ook enkele minis- ter-presidenten van Westduitse deelstaten aan het overleg meegedaan. Pétiet: Electronische orgels 1 de allernieuwste model W625 1 9 O O - WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 IJmuider Courant (ADVERTENTIE) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllill (ADVERTENTIES) (Van onze Haagse redacteur) Levering en onderhoud door geheel Nederland. lllllllllllllllllllllllllllllilHIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll M Ld QIKIIAC 1QOO niimaplasl spaame 34-hoek damstraat t«320077 letters tekstborden perspex signs vinyl De sociaal-economische afspraken die tijdens de nu nog lopende kabinetsinfor matie door de fracties der coalitiepartijen zijn overeengekomen, worden eigenlijk door de snel verslechterende situatie van de dag achterhaald. Een van de belangrij ke punten: handhaving van de koopkracht van de „modale” werknemer, een pijler van het komende regeringsbeleid, lijkt nu al een onmogelijke zaak te zijn geworden. Bij de komende loononderhandelingen, die het zwartst mogelijke perspectief bieden, zal blijken dat het verminderde percentage aan economische groei zowel de wensen van de vakcentrales als die van de werkgevers volkomen illusoir maakt. Het is niet onmogelijk dat de heren Van Agt en Den Uyl bij de hervatting van hun formatie-overleg hun sociaal-economische afspraak nog op de helling zullen moeten zetten, in het licht van de snel verslechte rende situatie. Een regeringsverklaring van het komende nieuwe kabinet kan na tuurlijk nooit met beleidslijnen te voor schijn komen, die in de praktijk van het oude kabinet intussen al zijn achterhaald en die ongetwijfeld in de komende miljoe nennota en Troonrede niet als zinnig wor den beschouwd. De formatie zal steeds meer worden gekenmerkt door hardere afspraken waarmee de komende regering zich het ongenoegen van werkgevers zowel als van werknemers op de hals zal halen. Wat een maand geleden nog haalbaar leek, is nu al tot illusie geworden. (Van onze correspondent) ASSEN. De Officier van Justitie bij het proces tegen de Zuidmolukse treinkapers en schoolbezetters in As sen, C. J. van Oldenbeek, is vandaag per advertentie dood verklaard. „He den is onverwacht overleden onze va der, schoonvader en grootvader Corne lls Johannes van Oldenbeek (54)”, staat in de overlijdensadvertentie te lezen die is gepubliceerd in het Algemeen Dag blad en de Volkskrant van vandaag. Volgens de advertentie, die telefo nisch door onbekenden is opgegeven, zal de begrafenis plaatsvinden op vrij- Volgens personeel van de adverten- tieafdeling van beide kranten is bij de opgave gezegd dat de rekening naar de familie Van Oldenbeek moest worden gestuurd. Zowel het Algemeen Dag blad als de Volskrant heeft inmiddels toegezegd dat die rekening in geen ge val aan de familie Van Oldenbeek zal worden gepresenteerd. dag - de laatste dag van het proces. Dit zou volgens de advertentie gebeuren op de Asser begraafplaats De Boskamp, waar de graven van de Zuidmolukkers liggen die zijn gedood bij het beëindi gen van de treinkaping. DEN HAAG. De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening wil dat de regering meer aandacht gaat besteden aan gebieden binnen de Randstad met sociaal-economische problemen. In een reactie op de plannen van minister Lub bers voor de regionale economische ont- Veel bewolking met plaatselijk regen, morgen overdag van het westen uit opklaringen. Tot matig of krachtig toenemende zuidwes telijke wind. Minimumtemperatu ren omstreeks 12 graden, maxima morgen ongeveer 18 graden. Een hogedrukgebied nadert Ier land en verplaatst zich naar de Noordzee. Morgen droog weer met zonnige perioden en een zwakke zeewind. In de middag temperatu ren van 18 tot 20 graden. Zeewa ter 17 graden. Inmiddels is nog steeds niet officieel bekend wat er in de brief staat die de ontvoerders van Schleyer aan de regering hebben gestuurd. Dat is via een tussenper soon gebeurd. Naar verluidt, zou het gaan om de vrijlating van 14 terroristen uit verschillende gevangenissen in de Bonds republiek. Als termijnen zijn genoemd 12.00 en 14.00 uur vanmiddag. De regering van de Bondsrepubliek houdt er, aldus woordvoerder Klaus Bol- wikkeling vraagt de raad (wiens stem zwaar weegt) zich af in hoeverre het ste delijk gebied van de Randstad bij de stimulering van bedrijfsinvesteringen en bij het spreidingsbeleid van de rijks- diensten (waarvoor de groeikernen als Hoorn en Purmerend kandidaat kunnen staan) een lagere prioriteit moet hebben dan overig Nederland. kocht de kaartjes. Volgens plan was Mar cus door de vijfde deur van de trein inge stapt. Hij bleef op het balcon waar een jongen zat. Matheus, die later gedood zou worden, zou aan de noodrem trekken. (Zie verder pagina 4) De Raad erkent dat de situatie daar, vooral door de hogere werkloosheid, nog altijd nijpender is, maar niettemin stelt zij dat daarnaast voor de Randstad ook meer mogelijkheden geschapen kunnen wor den. Vanzelfsprekend wil de raad die maatregelen dan alleen laten gelden in verstedelijkte gebieden in de Randstad en niet op de grote open ruimten en de ge bieden met hoge landschappelijke of na tuurlijke waarden. De raad beoordeelt de plannen van Lub bers vooral uit het oogpunt van ruimtelij ke ordening. Zij wil dat de maatregelen op regionaal economisch gebied worden aan gepast aan het ruimtelijk beleid dat de regering voert. Dat wil zeggen: wanneer de regering besloten heeft dat een bepaald gebied binnen de Randstad volgebouwd mag worden, dan moet het ook mogelijk gemaakt worden dat bedrijven in die stre ken bepaalde rijkssteun kunnen krijgen, net als ondernemingen in gebieden buiten de Randstad. Tot nog toe was dat beleid voornamelijk gericht op die andere pro bleemgebieden (Zuid-Limburg, Noord- oost-Groningen). AMSTERDAM (ANP). Het meisje, dat gisterochtend gewurgd werd aangetroffen op de Nieuwpoortkade in Amsterdam-West, is geïdentificeerd. Het is de 18-jarige Ingrid Martina Deen, die sa men met een vriend op de Insulindeweg in Amsterdam-Oost woonde. Zij bleek bij de kinderpolitie geregistreerd te staan als „wegloopster”. Volgens de recherche gaf het slachtoffer „zich wel over aan prostitutie”. Haar werk terrein was de Utrechtsestraat. De vriend verklaarde tegenover de recherche, dat hij het meisje ’s nachts om drie uur in deze straat had afgezet. Toen het slachtoffer werd gevonden had zij geen geld meer bij zich. Ook haar tasje is verdwenen, zo deel de een woordvoerder mee. In de laatste jaren is het steeds moeilij- ker geworden de tekorten, die ontstaan doordat de subsidie van rijk en gemeente niet kostendekkend is, op te vangen. Een aantal diaconieën heeft daarom al moeten besluiten een plafond voor de bijdrage vast te stellen, zodat andere weer extra werden belast. Het bijdragen in de tekor ten werd jaar op jaar gedaan omdat men in de verwachting leefde, dat de gemeente Haarlem het subsidie zou optrekken tot vijftig percent, zoals ook elders in het land gebeurt. Ook in 1977 zal dat echter niet het geval zijn. Het tekort moet worden opge- uitmaken. Regeringsleider Schmidt kon digde gisteravond aan dat men in de na bije toekomst voor zeer zwaarwegende be slissingen kan komen te staan. Opposi tieleider Helmut Kohl wordt door de kan selier voortdurend van de gang van zaken op de hoogte gehouden. Het onderzoek naar de ontvoerders van Schleyer, die bij de aanslag in Keulen vier mensen dood schoten, loopt op volle toe ren. Het hele politie-apparaat van West- Duitsland verkeert nog steeds in de hoog ste alarmfase. De federale recherche heeft de leiding in handen genomen. In Bad Godesberg bij Bonn is een speciale centra le ingericht. Volgens procureur-generaal Rebman is het gebeuren van maandagmiddag in Keu len „de brutaalste moordaanslag in de geschiedenis van het Westduitse terroris me”. Rebman zei verder op een persconfe rentie dat er aanwijzingen zijn dat de ontvoering het werk is van een terroristi sche groepering rondom de vorig jaar no vember gearresteerde Sieffried Haag en Roland Mayer. Haag was vroeger advo caat van de Rote Arm.ee Fraktion, beter bekend als de Baader-Meinhof groep. Rebman vermoedt ook dat er verband Het lijk, dat aan een betonnen paal was vastgebonden, werd gevonden op aanwij zingen van vijf verdachten die de nacht daarvoor van hun bed waren gelicht. On der de verdachten bevinden zich de 34- jarige vrouw van het slachtoffer en haar 17-jarige vriend. iTEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 - 244827 AMSTERDAM (ANP). In het Amster- dam-Rijnkanaal bij Muiden is gisteroch tend het stoffelijk overschot gevonden van de 38-jarige L. Radice, die op 31 augustus in een woning in Amsterdam om het leven blijkt te zijn gebracht. Japanse en Scandinavische ste den zijn het duurste in de wereld, zo blijkt uit een zakenrapport dat gisteren in Genève is gepubliceerd. Tokio staat boven aan de ranglijst, op de voet gevolgd door Osaka. Stockholm en Oslo zijn derde en vierde. Den Haag komt op de vijf tiende plaats, achter Brussel (12e), maar vóór Amsterdam (18e). Ook enkele Arabische steden als Doe- bai en Djeddah staan hoog geno teerd. Goedkoop zijn Zuidameri- kaanse steden zoals Buenos Aires, Bogota en Ria de Janeiro, evenals enkele Aziatische steden zoals Bangkok en Bombay. Milaan, Ro me, Lissabon en Madrid zijn ook vrij goedkoop. Opmerkelijk is dat New York de 18e plaats deelt met Amsterdam. Beide steden zijn dus even duur. Bij het onderzoek is men uitgegaan van de prijzen die betaald moeten worden voor voed sel, alcohol, tabak, kleding, recrea tie, vervoer, amusement en per soonlijke verzorging. IriNBM Stolbergstraat 1 Haarlem tel 023-319192* BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van ’18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 De raad stelt voor om het gebied, waar in de toekomst de algemene regionale toeslag van de Wet op de Investeringsrekening (WIR) van toepassing zal zijn, nog eens kritisch te bekijken. Morgen bespreekt de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Or dening het ontwerp van deze reactie en zal (Je definitieve versie worden vastgesteld. Van een volledige prijscompensatie, zo als die met veel pijn en in een verpakking van veel „indiens” in het vooruitzicht was gesteld, kan al niets meer terechtkomen. Prijsverhogingen die een gevolg zijn van stijgende energieprijzen en andere onont koombare invloeden zullen door de werk gevers zeker niet worden vergoed, al steunt de formatie-overeenkomst op die toezegging. Het halve procent economi sche groei dat door nieuwe recessiever- schijnselen is overgebleven is in de verste verte niet voldoende om het bedrijfsleven de noodzakelijk geachte winststijging te bezorgen en de werknemer zijn koop kracht te doen behouden. Op welke ma nier de partijen bij het loonoverleg dan nog tot een akkoord moeten komen, is niemand meer duidelijk. Recente uitlatin gen van de voorzitter der F.N.V. W. Kok wezen erop dat hij zo’n akkoord eigenlijk niet meer tot de mogelijkheden rekent en dat er in feite een vrije loonvorming op til is, die door de goed renderende bedrijven zal kunnen worden opgevangen, maar voor de ondernemingen die op de rode lijn wandelen funeste gevolgen zal hebben. Daar komt nog het merkwaardige ver schijnsel bij, dat een stijgende werkloos heid gepaard gaat met een nijpend gebrek een goede arbeidskrachten in sommige bedrijfstakken. De werkwilligheid zal zich automatisch richten op de bedrijven die op een of andere wijze hun werknemers de hoogste koopkracht kunnen verzekeren. Op grote schaal biedt deze ontwikkeling echter geenszins soelaas, want er bestaat bij de bedrijven die zich nog ruim kunnen bewegen wat hun investeringen betreft, een toenemende neiging om de machine zowel in de produktie- als dienstverlenen de sector te gebruiken als mankracht-ver- vanger. Treinkapers hadden eerst andere plannen ASSEN (ANP). Voordat tot de trein kaping op 23 mei werd besloten, heeft de groep Zuidmolukse kapers overwogen het gemeentehuis in Smilde te bezetten. Daar na hadden ze gedacht aan de bezetting van de NOS-studio’s. Dat bleek vanoch tend in het zwaar bewaakte Paleis van Justitie in Assen, tijdens het verhoor van de 23-jarige Marcus uit Bovensmilde. Hij was de eerste van de drie overlevende treinkapers die vandaag worden ver hoord. Zoals bekend werden de overige zes ka pers bij de overmeestering van de trein gedood. Daarbij waren ook de vriendin en de broer van Marcus. „De rechtbank be grijpt wat dat voor u betekent”, zei aan het begin van het verhoor de president, mr. F. Fliek. Uit het verhoor bleek voorts, dat Marcus eind april, begin mei door Willem was benaderd om actie te gaan voeren. Marcus zocht contact met anderen. In een cafeta ria in Bovensmilde werden de eerste plan nen gesmeed. Van een schoolbezetting door de groep van Willem wist men toen nog niets. Wil lem wilde snel werken, want zijn groep was al klaar. Uiteindelijk werd de datum op 23 mei bepaald. Marcus had met twee anderen de treinroute tussen Assen en Groningen verkend en de plaats bij De De mens is pas werkelijk vrij, als hij niets vreest en niets begeert. ling, rekening mee dat de ontvoering van dr. Schleyer gelijkenis vertoont met die van de Westberlijnse CDA-voorzitter Pe ter Lorenz in 1975. Toen moest de Bondsrepubliek vijf ter roristen naar Zuid-Jemen laten gaan in ruil voor het leven van Lorenz. In Bonn is een crisiscentrum ingericht, waarvan on der andere bondskanselier Helmut Schmidt en de ministers Maihofer (Bin nenlandse Zaken) en Vogel (Justitie) deel Dagelijks geopend van 9 -17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19 21 uur. SINDS 1898 Rotterdam, Westersingel 42, tel. (010) 3635 00 bestaat tussen de aanslag op Schleyer en zijn begeleiders en de moorden op bankier Jürgen Ponto (vijf weken geleden) en pro cureur-generaal Buback en twee begelei ders (vijf maanden geleden). In verschil lende gevangenissen in de Bondsrepubliek zijn politieke extremisten sinds de ontvoe ring van Schleyer „eenzaam opgesloten”. Zij mogen geen contact meer met elkaar hebben, noch met buitenstaanders. Radio en televisie zijn uit de cellen verwijderd. Ook kranten mogen deze terroristen niet meer ontvangen. Hun cellen zijn afgelopen nacht grondig doorzocht. In het advocatenkantoor van de naar Frankrijk gevluchte Baader-Meinhof ad vocaat Klaus Croissant is eveneens een inval gedaan. Inmiddels is in West-Duitsland weer een discussie ontstaan over het verscherpen van de wetgeving. Oppositieleider Kohl zei gisteren dat de regering harder moet op treden. Hij wil bijvoorbeeld dat het mon deling verkeer tussen gevangen zittende terroristen en hun advocaten wordt afge luisterd. Fractievoorzitter Zimmerman van de CSU (de Beierse zusterpartij van de CDU) had eerder verklaard dat televisie en radio grootscheeps moeten worden in geschakeld bij de jacht op terroristen. bracht door particulier initiatief. Bij twee instellingen draaien de kerken ervoor op, bij de derde wordt gepoogd het geld via een gala-avond bijeen te brengen. Met veel moeite werd het tekort over 1976, ongeveer 50.000 gulden bijeenge bracht. Het geraamde tekort voor dit jaar bedraagt 68.000, na bezuinigingen (om dat er een tekort aan personeel is), kon dit op 52.000 gulden worden gebracht. De ker ken vinden het niet verantwoord dit be drag op tafel te leggen. „Dit is zeker niet het doel waarvoor onze leden gelden bij een brengen.” De tekorten steken de diaconieën des temeer, daar plannen tot kwalitatieve ver betering van het maatschappelijk werk hierdoor geen enkele kans krijgen. De vijftien samenwerkende kerken zijn zich er pijnlijk bewust van, dat hun standpunt de hulpverlening aan de naaste in gevaar brengt. De oplossing van de financiële problemen kunnen zij echter niet tot hun diaconale verantwoordelijkheid rekenen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De diaconieën van de in het Christelijk Maatschappelijk Werk deelnemende kerken voelen er niets voor het tekort van deze instelling over 1977 te dragen. In een brief aan B. en W. wordt gesteld, dat men het onaanvaardbaar vindt een bedrag van 52.000 uit kerkelijke middelen ter beschikking te stellen om bezuinigingen op overheidsuitgaven mogelijk te maken. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF ^Apeldo orn &Zn HAARLEM Zie, hoor en speel hem in onze showroom. de nieuwe dimensie in geluid Nieuwe model’^A^fi 9 5 de grootste keus - de beste service ook HUUR met recht van koop Punt uitgezocht, waar de trein tot stilstand ging Marcus met zijn meisje Hansina naar moest worden gebracht. Het was daar een het station in Assen. Hij had een UZI- open plek, waar je iedereen zag aanko-’- machinepistool in een tas bij zich. Zij men, aldus Marcus. Er werd een schets van de trein gemaakt. Alles werd tot in onderdelen geregeld en er werden lijsten gemaakt van de artikelen die moesten worden meegenomen, tot een tandenbor stel en een wekker toe. Maandagmorgen Een Zuidmolukker die over de afzetting bij het Paleis van Justitie probeerde te klimmen, wordt weggeleid door de politie. Men is van mening dat minister Lubbers zich in de nota regionaal sociaal-econo- misch beleid wat te gemakkelijk afmaakt van de problematiek in de Randstad. Hij komt volgens de Raad niet veel verder dan mededelingen als de „overvolle Randstad” en „de Randstad als motor van de nationa le economie”. De raad vindt dat de Rand stad niet als één gelijk geheel kan worden gezien, maar dat er binnen dat gebied ook grote regionale verschillen zijn. Zij is daarom van mening dat Lubbers de maatregelen die voorhanden zijn (selec tieve Investerings Regeling) om de investe ringen te sturen, ook meer gaat gebruiken voor bedrijven in de verstedelijkte ge bieden in de Randstad. BOLZANO (DPA, UPI). De sinds vrij dag in Zuid-Tirol vermiste 48-jarige jour naliste en mode-ontwerpster Luisa Spag noli is gistermiddag in het Jenderdal bij de berg Pana dood aangetroffen. Over de doodsoorzaak is officieel nog geen mede deling gedaan. Lijkschouwing moet dat uitwijzen. Hartstilstand wordt niet uitge sloten geacht. Het vermoeden dat zij zou zijn ontvoerd is dus hiét bevestigd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1