Zuidkoreaanse zakenman kocht Congresleden om Belgische ambtenaar lichtte EEG voor enkele miljoenen op ■p VERDRAG GETEKEND BIJVAL VOOR PLAN VS EN ENGELAND I achtergrond GEEN ROUW OM DOOD VAN SALT-1 ETA-leider Apala in voorlopige vrijheid gesteld Reclamekosten stijgen? AANKLACHT AMERIKAANSE JURY VAN ONDERZOEK: Voor regeling kwestie Rhodesië: AAN DE HAARD Bhoetto langer in voorarrest BISMARCK 1 3 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND SEPTEMBER WOENSDAG 7 ies us on en en r I jen n in hun Het i 28- een ikte oek ng ?k lg rie er en :es se en en ig- ng rij door Nico Scheepmaker Smits+Palm Advertising bv Adviesbureau voor Marketing en Reclame, VEA-lid (Door FranQoise Ledeboer) In mei 1972 sloten de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie een akkoord omtrent beperking van het aantal offensieve en defensieve strategische atoomwapens. Het lag in de bedoeling dit SALT- verdrag (SALT Strategic Arms Limitation Talks) in oktober a.s. door een tweede overeenkomst te vervangen. De Verenigde Staten deelden echter op zaterdag 3 september mee dat de onderhandelin gen voor deze tweede overeenkomst nog niet met succes konden worden afgerond. (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) MOSKOU. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, is niet hoopvol over een spoedige hervatting van de Geneef se conferentie voor het Midden-Oosten. Tijdens een persconferentie in Moskou verklaarde hij, „dat er eerst nog veel moest gebeuren om allerlei problemen te overwinnen”. Waldheim zei dit na twee dagen van intensieve besprekingen met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko. 1 Waldheim met hoopvol over Midden-Oosten KURT WALDHEIM i Wat maakte Churchill zo boos, dat hij koste wat kost de Bismarck tot zinken wilde brengen? Het verlies van de Hood, die overigens al van 1920 dateerde, terwijl de Bismarck, uit 1939, nog hagelnieuw en ook zwaarder bewapend was? (We zouden heel wat langer met onze auto's toekunnen als we ze voortaan door scheepswerven lieten bouwen, maar dit tussen haakjes). Was het ’t verdriet om de verdronken bemanning, in totaal 1341 koppen van wie slechts één officier en twee matrozen ge red werden? Of waren er andere, politieke redenen waarom Churchill de Hood zo snel en radikaal mogelijk gewroken wilde zien? Nadat de Hood tot zinken was gebracht, bracht de Britse marine al haar geschut in stelling. De wijze waarop de Bismarck werd opgespoord, lamgelegd en tenslotte onbestuurbaar gemaakt, kregen ^e in de film op adequate wijze te zien, maar wat me daarbij ontging was de grote over macht van de Britten, die een Amerikaan se correspondent in Londen deed spreken van „een meute heeft een stuk wild opge jaagd”. De Bismarck moest het tenslotte opnemen tegen de slagschepen Prince of Wales en King George V, de slagkruisers Renown, Rodney en Ramillies, de kruisers Dorsetshire, Suffolk, Sheffield en Norfolk, de vliegkampschepen Ark Royal en Victo rious, en de torpedobootjagers Cossack, Zule en Maori. Niets werd aan het toeval overgelaten om de Bismarck die behalve de Hood ook al acht koopvaarders tot zinken had gebracht, op de knieën te krij gen. Een totaal van 250.000 ton tegen 35.000 ton. Vanuit Berlijn schreef de correspondent van het Algemeen Handelsblad: „Toch bleef men nog hopen dat vice-admiraal Lutjens het schip nog in veilige haven zou weten binnen te loodsen en op de kaarten, zoals men die thans overal in etalages en aan de krantenstalletjes ziet hangen, pro beerde men uit te rekenen, hoever de Bis marck nog weg kon zijn”. Maar het was vergeefse hoop, want op 26 mei 1941 seinde Lutjens al: „Schip niet manoeuvreerbaar. Wij strijden tot de laatste granaat. Leve de Führer”, en de volgende dag, in de voor middag, om precies 10.40 uur, zonk de Bismarck. Van de bemanning kon nog geen honderd man worden gered. De Völkische Beobachter begon vast stemming te maken tegen de „oorlogs zuchtige” Roosevelt en schreef dat er ver scheidene joden onder zijn voorouders en die van zijn vrouw gesignaleerd waren. In die sfeer gebeurde het ergste wat Enge land kon overkomen: de Hood, het groot ste oorlogsschip ter wereld, werd in vijf minuten in de grond geboord. Het Alge meen Handelsblad van 27 mei 1941 schreef dat Berlijnse politieke kringen het verlies van de Hood een „koude douche voor Roosevelt” noemden en verwachtten dat Roosevets tegenstanders het verlies van de Hood zouden uitbuiten. De New York Ti mes meende dat de uitwerking psycholo gisch niet te onderschatten was, te meer omdat admiraal Raeder op de dag van de ondergang van de Hood gedreigd had dat de Amerikaanse vloot eventueel door de Duitse strijdkrachten als vijand zou wor den behandeld. Op 27 mei werd echter de Bismarck tot zinken gebracht, en enkele uren later kondigde Roosevelt de „onbe perkte nationale noodtoestand” af.... uit ;en Hij >en de uin cht ■eft jin ?ur (Van onze redacteur in Spanje) MADRID. De leider van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, Apala, is gis termiddag door het gerechtshof van het Franse Aix-en-Provence in voorlopige vrijheid gesteld. Apala werd in juni van dit jaar door de Franse politie gearresteerd, omdat hij verdacht werd van medeplich tigheid aan de ontvoering van de Baski sche industrieel Ybarra, die in juli door de Baskische terreurorganisatie werd ver moord. De Spaanse autoriteiten hebben reeds tweemaal om de uitlevering van Apala gevraagd. De ETA-leider ging uit protest tegen de samenwerking tussen de Franse en Spaanse politie op 30 juli in hongersta king. Twee dagen geleden staakte Apala zijn actie, omdat zijn advocaten hem had den verzekerd dat hij spoedig vrij zou zijn. behoorden die na het ontstaan van de staat Israel in 1948 Arabische landen hadden verlaten. Het plan, waarover Begin geen bijzonderheden wilde prijsgeven, zal door minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan naar zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance worden gebracht. De Arabische ministers van Buiten landse Zaken, die in Cairo bijeen zijn, hebben gisteren een beroep gedaan op de staten van de wereld de militaire en eco nomische hulpverlening aan Israel te beëindigen. Zij deden dat na vier dagen van besprekingen in de Egyptische hoofd stad. De ministers aanvaardden eenstemmig een resolutie, waarin verwezen werd naar „de verslechterende situatie in het Mid den-Oosten als gevolg van de voortduren de Israëlische bezetting van Arabische ge bieden en de escalatie van de Israëlische Huis, waar beide staatslieden spraken over het verdrag inzake het Panama-ka- naal. Het verdrag werd gisteren door beide partijen geparafeerd, vandaag zouden bei de presidenten hun handtekening zetten. I Dit heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Afrikaanse aangelegenheden, Richard Moose, giste ren verklaard. Moose zei dat nu tot de volgende fase van het plan moet worden overgegaan: het benoemen van een VN- vertegenwoordiger die naast de al door de Britse regering benoemde hoge commissa ris zal toezien op de overdracht van de macht. De regering van Botswana heeft gisteren laten weten dat de Rhodesische strijd krachten een dorp aan de grens van Bots wana hebben gebombardeerd waardoor de bewoners,moesten vluchten. Het Rho desische militaire hoofdkwartier in Salis bury heeft gisteren meegedeeld dat guer rillastrijders uit Botswana alle 45 arbei ders van een boerderij in Rhodesië hebben ontvoerd. Het Zuidafrikaanse blad „The Citizen” meldde gisteren dat een blanke zakenman van Amerikaanse afkomst de voornaam ste raadgever is geworden van de gematig de Rhodesische nationalistische leider do minee Sithole bij diens pogingen zijn orga- Beide partijen spraken overigens na het mislukken van de missie van Vance de bereidheid uit gewoon door te gaan met onderhandelen. Op 11 mei 1977 begon een nieuwe ge spreksronde. De Verenigde Staten ver klaarden toen dat zowel de Cruise-raket als de Backfire-bommenwerper best in aparte onderhandelingen aan de orde konden komen. Minister Vance meldde nog op 29 juli jl. zekere vorderingen bij de besprekingen. Het sluiten van een tweede SALT-ver- drag is echter toch niet op tijd mogelijk gebleken. Als oorzaak hiervan kan o.a. genoemd worden dat publikaties over de mogelij ke opslag van de Amerikaanse neutro nenbom in West-Europa de onderhande lingsposities verstard hebben. Zoals gezegd, hoop op een spoedig ak koord is er niet. De enige (schrale) troost is dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zóveel scherpziende satellieten in de ruimte hebben vliegen, dat lancering van een atoomwapen onmiddellijk gesig naleerd wordt, waarop direct een reactie van de tegenpartij kan volgen. Het al dan niet bestaan van een SALT- verdrag maakt in de praktijk van de oorlogvoering geen verschil. nisatie op te bouwen. De raadsman, Nevil le Romain, is directeur van een warenhuis in Salisbury. Senegal, een van de laatste landen in zwart Afrika die nog niet-officiële betrek kingen met Zuid-Afrika onderhielden, heeft die banden nu verbroken. Tegelij kertijd heeft president Leopold Sedar Senghor de pas maandag gekozen voorzit ter van de nieuwe Zuidafrikaanse opposi tiepartij PFP (Progressieve Federale Par tij), Colin Eglin, uitgenodigd voor een be zoek aan Dakar. Ook de president van Ivoorkust, Felix Houphouet-Boigny, een van de voorvech ters van een dialoog met Zuid-Afrika, heeft naar in Pretoria verluidt, verdere contacten met de regering van premier John Vorster afhankelijk gesteld van in grijpende veranderingen in het beleid van de gescheiden ontwikkeling. Hiermee lijkt het dat het offensief van Vorster waar het gaat om ontspanning in de betrekkingen met de zwarte staten, dat hij in 1974 ontke tende, is stuk gelopen. lijk bij Zuid-Korea aan te dringen op de uitlevering van Tongsun Park. In de aan klacht staat dat alleen al Hanna - die vanwege zijn rol als kroongetuige niet wordt vervolgd - van Tongsun Park meer dan 57.000 dollar heeft aangenomen, „cash” en in de vorm van cadeaus. man zich financieel uiter mate ruim bewoog. ren op lats een De 'ast het De Amerikaanse president Jimmy Car ter (rechts) en zijn Panamese collega gene raal Omar Torrijos verlaten hier het Witte van t er het wij- in- ;val eeft' /ra gen het be- Va- ein het een cht zal /an en. eus )te- OS de :iet ent ear len log te •g ■43 van •ek- be- /ee- aris edt. ’Igd 972 ede te irtij nde aar eft tel jst eer an BP ge- eid ol- wil „Sink the Bismarck!” was de titel van de film die u maandag op de televisie hebt kunnen zien en „sink the Bismarck!” was ook het kortaffe bevel van Churchill aan de Engelse admiraliteit nadat de Hood (met zijn 42.100 ton het grootste oorlogs schip ter wereld) op 24 mei 1941 was opge blazen na een nogal verbazingwekkende voltreffer in de munitiekamer, die kanon nier Schneider van de Bismarck een week je later het ridderkruis van het Ijzeren Kruis opleverde. ren 500 gen vee ge- aen tus- zo no den on- ani- ;on- srt. Het bracht de partijen niets verder. De Verenigde Staten weigerden hun Cruise- raketten bij de besprekingen te betrek ken. Omgekeerd weigerde Breznjev over de Backfire-bommenwerpers te praten. De huidige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Vance, probeerde het in maart 1977 opnieuw. Hij stelde voor om het Vladivostok-akkoord voor lopig in werking te stellen en om onder tussen verder te praten over verminde ring in plaats van bevriezing van de kernwapenarsenalen. De Sovjet-Unie wees dit voorstel af. De Russische minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko, eiste bovendien een limiet voor het aantal vooruitgeschoven Ameri kaanse bases in West-Europa. Er kon van een duidelijke verharding van het Russi sche standpunt gesproken worden, want over deze bases was in Vladivostok met opzet niet gesproken. Misschien dat irri taties over president Carters houding ten opzichte van geschonden mensenrechten hierbij een rol gespeeld hebben. geerde kippenexport op, waardoor hij, met het echtpaar waarmee hij sa menwerkte (en dat in middels heeft bekend) tussen januari 1966 en ju li van dit jaar EEG-resti- tuties tot het genoemde bedrag wist los te krij gen. Er zijn aanwijzingen dat de ambtenaar 24 mil joen Belgische franken (ruim 1,6 miljoen gulden) in eigen zak gestoken heeft. De man zelf ont kent tot op heden zich aan zwendel te hebben schuldig gemaakt. ten hebben. Het aantal lanceerinrichtin- gen voor deze raketten beperkte men tot twee in elk land. In november 1972 begonnen de onder handelingen over een tweede akkoord, waarbij in eerste instantie het permanent maken van de bevriezing van het aantal raketten voorop stond. Voorts gingen de onderhandelaars overleggen over beperking van het aan tal MIRV’s op de raketten. Dit zijn meer voudige atoomkoppen, die bij gelijktijdi ge lancering naar verschillende doelen geleid kunnen worden. De vele vergaderingen over deze pro blematiek wierpen tot november 1974 geen vruchten af. Geharrewar over de definiëring van wat wel en niet als een strategisch wapen kon worden aange merkt hielden voortgang tegen. te beïnvloeden in een voor Seoel gunstige richting. Bij hoorzittingen is her haaldelijk door insiders ge steld, dat zulke pogingen rechtstreeks op bevel van president Park Tsjung-Hee werden gedaan. Tongsun Park was jarenlang in Was hington werkzaam als „lob- trijfël byist” voor Zuid-Korea. Toen de eerste beschuldigingen te gen hem werden ingebracht vertrok hij ijlings uit Was hington. Hij bevindt zich thans in Zuid-Korea. Minister van Justitie Grif fin Bell kon gisteren nog niet zeggen of en zo ja voor hoe veel (oud)leden van het con- Waarom was dit nu ook van grote poli tieke betekenis? Omdat president Roose velt van de Verenigde Staten zijn praatje bij de haard voor de nacht van dinsdag 27 op woensdag 28 mei aan het voorbereiden was, waarbij Engeland hoopte op meer steun, en Duitsland op afzijdigheid. Op 24 mei had Charles Lindbergh nog gepleit voor het „onafhankelijke lot van Ameri ka”: „De Amerikaanse jongens zullen niet meer over de Oceaan worden gestuurd en sterven opdat Engeland, Duitsland, Frankrijk of Spanje andere landen kun nen overheersen. De democratie laat zich niet de oorlog opdringen”. Een Gallup- enquête wees uit, dat 21 percent van de Amerikanen vóór deelneming aan de oor log, 24 percent tegen (zelfs als de As mogendheden zouden zegevieren en Enge land ineen zou storten), en dat 58 percent het nog niet wist. WASHINGTON (AFP/Reuter). De vijf frontlijnstaten, het Patriottisch Front van Zimbabwe en de andere nationalistische Rhodesische leiders hebben het Brits- Amerikaanse plan voor een regeling van de Rhodesische kwestie in grote lijnen aanvaard. re parlementariër Richard Hanna en twee oud-directeu- ren van de Zuidkoreaanse in lichtingendienst (KCIA) genoemd. De aanklacht is het voorlo pige hoogtepunt in een al ge ruime tijd lopend onderzoek naar Zuidkoreaanse pogin gen de Amerikaanse politiek LAHORE, Pakistan (AFP). Een rech ter in Lahore heeft gisteren het voorarrest van ex-premier Zoeofikar Ali Bhoetto van Pakistan verlengd tot 19 september. Bhoetto was zaterdag gearresteerd in ver band met de moord in november 1974 op de vader van een lid van de Algemene Vergadering. De man, directeur bij de vergunningen- en con tingentendienst van het ministerie, heeft, in sa menwerking met een echtpaar in Merksem, in elf jaar tijd, de EEG- fondsen voor 54 miljoen Belgische franken (ruim 3,5 miljoen gulden) opge licht. Dat is duidelijk ge worden bij een intern on derzoek bij het minis terie. De neutronenbom is het nieuwste snuf je op het gebied van de atoomwapens. Dit wapen vernietigt mensenlevens, maar laat de bebouwing onaangetast. BRUSSEL (ANP). Een hoge ambtenaar van het Belgische ministerie van Economische Zaken blijkt de voornaamste rol te hebben gespeeld bij een fraudezaak die in de miljoenen guldens loopt. De hoge ambtenaar van het Belgische minis terie van Economische Zaken zette een gefin- WASHINGTON (DPA). Een Amerikaanse „grand ju ry” van onderzoek heeft de Zuidkoreaanse zakenman Tongsun Park bij verstek aangeklaagd wegens het om kopen van Amerikaanse Congresleden of het doen van pogingen in die richting. Volgens de gisteren gepu bliceerde aanklacht - die 36 punten telt - heeft Tongsun Park Amerikaanse volksver tegenwoordigers steekpen ningen betaald of illegale bij dragen geleverd aan hun ver- kiezingsfondsen. Als niet- aangeklaagde mede-samen- zweerders worden de vroege- De ambtenaar werd op 16 augustus van dit jaar aangehouden. Dat ge beurde nadat er ernstige vermoedens gerezen wa ren dat hij zich aan onre gelmatigheden schuldig maakte. Onder meer was het opgevallen dat de schendingen en praktijken die ingaan te gen de vredespogingen in het gebied”. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, deelde na de slotzit ting op een persconferentie mee dat de conclusies van de ministers over het Mid den-Oosten en Israels nederzettingenbe- leid waren opgenomen in een werkdocu ment dat aan de VN-assemblee zou wor den voorgelegd na overleg met de minis ters van Buitenlandse Zaken van islamiti sche en niet-gebonden landen in New York, later deze maand. (ADVERTENTIE) Efficiënt besteden en zuiniger met het budget ontspringen. Een goed bureau laat zich ook op dit punt beoordelen. Vraag offerte of brochure aan: Pnns Hendrikkade 20-21, Amsterdam. 020 - 22 33 37 Het Midden-Oosten stond centraal bij deze besprekingen, waarbij vooral aan dacht werd geschonken aan de mogelijk heden om de vastgelopen Geneefse confe rentie voor het Midden-Oosten nieuw le ven in te blazen. „Maar er zijn nu eenmaal moeilijkheden van verschillende aard”, al dus Waldheim die deze problemen indeel de in procedurele kwesties, onenigheid ov er de conferentie-agenda en tenslotte diepgaande meningsverschillen over de materiële inhoud van een eventuele defini tieve regeling voor het Midden-Oosten. De Israëlische regering heeft, zo meldt het persbureau Reuter, een vredesplan voor het Midden-Oosten opgesteld dat in de loop van deze maand bij de Amerikaan se regering zal worden ingediend, zo heeft premier Menachem Begin gisteravond meegedeeld. Het plan behelst voorstellen voor de grenzen en regeling van aanspra ken voor compensatie voor eigendommen die tot Palestijnse vluchtelingen en joden Bij een onderzoek bleek dat hij (in samen werking met een vlees- handelaar in het Belgi sche Essen) gezwendeld had bij de export van vlees en zodoende de EEG-fondsen had opge licht voor ongeveer zes miljoen franken (ruim 400.000 gulden). Bij het onderzoek van de toen in beslag geno men documenten kwam ook de kippenzwendel aan het licht. Bij zijn ar restatie stond de ambte naar op het punt te her trouwen en naar de Vere nigde Staten te emigre ren. Bij de EEG kon men gisteren vooralsnog geen commentaar op deze zaak verstrekken. gres dit Zuidkoreaanse muisje een staart zal krijgen. Bells departement moet het onderzoek nog voltooien. Pas aan de hand daarvan zullen eventuele vervolgingen tegen parlementariërs worden in gesteld. Bell zal president Carter wel verzoeken om persoon- De toenmalige Amerikaanse president Ford ging echter in november 1974 naar de Sovjet-Unie om te proberen eindelijk eens spijkers met koppen te slaan. Besprekingen met de Russische partij leider Breznjev resulteerden toen in het Vladivostok-akkoord. Als basis voor een tweede SALT-verdrag werd een aan tal van 2400 strategische wapens voor beide partijen genomen, waaronder 1320 geladen met meervoudige atoom koppen. Het eerste akkoord wordt in oktober niet verlengd, maar de bepalingen ervan zullen vrijwillig nageleefd worden. Dit gebeurt in afwachting van het bereiken van overeenstemming over een tweede SALT-verdrag. Het ligt echter niet in de lijn der ver wachting dat aan het diplomatieke touw trekken in Genève spoedig een einde zal komen. De besprekingen slepen zich im mers al jaren voort. Toen president Nixon in mei 1972 in Moskou zijn handtekening ging zetten was al vanaf november 1969 in Helsinki en Wenen over de strategische atoomwa pens gesproken. Het verdrag van mei 1972 bevatte o.a. de bepaling dat het aantal offensieve strategische raketten van de Sovjet-Unie niet meer dan 1618 mocht bedragen. De Verenigde Staten moesten zich tot 1054 raketten beperken, maar hadden genoeg andere wapens om dit verschil in kracht te compenseren. Omtrent de defensieve wapens werd besloten dat beide mogendheden niet meer dan 200 anti-raketraketten moch- i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3