met Begroting 1978 Schaakvereniging bracht n enkele topspelers voort Gouden jubileum voor Politie Velsen gedetacheerd in Assen Hoogovens wil t gietapparatuur uitbreiden Duitse tankwagen stagneert pontverkeer s Velser Kunstkring opent seizoen met Wiener Blut Gevaarlijk afval binnenkort naar Stisa sluit in de toekomst de gemeente Velsen burgerlijke stand dagelijks bestuursvergaderingen „Kijk Uit” Commissies van start 4 Grote diensten gen Brandende dakkapel snel geblust Scholen Hl 5 19 7 7 SEPTEMBER VELSEN-IJMUIDEN 4 WOENSDAG 7 'f I r VELSEN iiiiihiiiiiiiiihiiiiiii iiiiiiiiiiiiinii iiiiiiiiin i ii ii m i mi iiimi ii n 11 iir J 9 ALGEMEEN BESTUUR DRAAIT VOORUITSTREVENDE WERKWIJZE TERUG 4 k 1 ft (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De eerste vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting voor Samenlevingsopbouw Velsen (de Stisa) na de vakantie en na de geruchtmakende ontslagaffaire van opbouwwerker H. J. van der Linde heeft weinig meer opgeleverd dan het maken van plannen over hetgeen in de nabije toekomst dient te gebeuren. De algemeen- bestuursleden zijn akkoord gegaan met het voorstel om de dagelijks- bestuursvergaderingen weer besloten te houden, terwijl ondermeer een werkgroep structuur is ingesteld die de zaken na de verwarrende eerste helft van dit jaar eens op een rijtje gaat zetten. ,1 (Van onze schaakmedewerker) IJMUIDEN. Zaterdag 17 sep tember viert de IJmuider schaak- i Uyl club Kijk Uit het 50-jarig bestaan. Met een receptie in de kantine van de Lagere Technische School aan de Briniostraat wordt aan leden, oud-leden en bevriende schaak verenigingen de gelegenheid ge boden voorzitter Kees Maas en zijn medebestuurders geluk te wensen met dit gouden jubileum. ik, I lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 i f i wr iimiiiiimimimmiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtmiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiin^ ir i ties” benoemd, een onderscheiding die de Kijk Uiter met maar weinig anderen hoeft te delen. otste een i een is de i jaar ings- van Gebrek aan voldoende tegenstand bij Kijk Uit was de belangrijkste reden van zijn vertrek naar het Haarlemse VHS waar hij nog steeds tot de besten behoort. Wat min der sterk maar meer tot de verbeelding nog sprak in de zestiger jaren ir. A. Zwem- stra. Hij werd nooit clubkampioen maar ging wel door als de beste speler. Hij was een speler die door zijn creatieve manier van schaken, waarin de hachelijkste avon turen met offers aan de lopende band een vast bestanddeel van het schaakrepertoire vormden, voortdurend de aandacht op zich wist te vestigen. Op zijn best was hij tegen figuren die de neiging hadden wat naast de (schaak-)schoenen te lopen. Op het FIDE-congres in Luxemburg werd ir. W.J.G. Mees in augustus 1960 tot „Interna tionaal beoordelaar van schaakcomposi- Kijk Uit heeft in haar historie enkele zeer sterke schakers in de gelederen ge had. De beste onder hen is ongetwijfeld prof. dr. A.D. de Groot geweest die tot de topspelers van Nederland doordrong en de onbetwiste kampioen bij Kijk Uit was. Vele jaren na hem was Steijn heer en meester. Hij werd vele malen clubkampi oen en was in heel Noord-Holland (buiten Amsterdam) lange tijd een klasse apart. B en W willen met de nieuwe regeling voorkomen dat milieugevaarlijke afval stoffen illegaal worden weggewerkt. Om te voorkomen dat bedrijven hun afvalstof fen in grote hoeveelheden aanbieden zijn in de regeling maxima gesteld. De kosten verbonden aan de nieuwe regeling worden voor 1978 op 10.000,- geraamd. De ge meentelijke commissie voor de bedrijven vergadert woensdagavond om 7 uur in het stadhuis. Agendapunt is ook: de toewij zing van een standplaats voor de souvenir - verkoop op het sportcomplex Schoonen- berg. Onverbrekelijk zijn aan Kijk Uit de namen verbonden van mensen als Chris Gordijn, Gerrit de Haas, ere-lid Theo Höl- Ten aanzien van het ontslag van op bouwwerker Van der Linde kon voorzitter Marian Nijdam melden dat het Geweste lijk Arbeidsbureau toestemming heeft ver leend en dat daarnaast de gerechtelijke procedures rond dit ontslag (requesten van de opbouwwerker) nog maar net van start zijn. Naar aanleiding van diverse adverten ties hebben zich inmiddels zes kandidaten aangemeld als belangstellenden voor de functie van opbouwwerker, aldus secreta resse Jet Heller. Uit het algemeen bestuur is een sollicitatiecommissie gekozen die zich met deze zaak gaat bezighouden. In feite was het punt sluiten van de dagelijks-bestuursvergaderingen het eni ge dat nog even discussiestof gaf. De erva ringen in het verleden, zo bleek, waren niet alleen aanleiding om dit vocrstel te steu nen. Een aantal algemeen-bestuursleden zag in deze maatregel tevens een kans om de taken van het dagelijks bestuur iets af te bakenen, waaruit een grotere betrok kenheid van het algemeen bestuur bij lo pende zaken - iets waar het tevens gezien de ervaringen in het verleden nog al eens aan ontbrak'- de vergrote structuurcom- missie heeft ondermeer als taak meegekre gen een duidelijke scheiding van taken aan te geven. scher en tegenwoordig Henk Pippel, allen mensen die de vereniging grote diensten hebben bewezen terwijl vooral voor de jeugd een man als Henk van Nieuwenhui zen grote verdiensten heeft gehad. Met onze dagbladen heeft Kijk Uit altijd een nauwe relatie gehad weet voorzitter Maas te vertellen. Vele jaren achtereen werden wedstrijden gehouden tussen Kijk Uit en Ook werd tijdens deze vergadering ver slag gedaan van een gesprek dat door een delegatie van het Stisabestuur is gevoerd met de wethouder van sociale aangelegen heden, Th. C. Witte. Het resultaat van dit informatieve gesprek is de afspraak dit soort gesprekken voorlopig regelmatig te houden, waarmee de wat „verkoelde” rela tie tussen deze stichting en het college weer wat blijkt te zijn hersteld. Enige moeite hadden enkele bestuursle den die recentelijk tot het bestuur zijn toegetreden met een oud bestuursbesluit dat middels een brief weer op tafel kwam. Het gold de afspraak met het Komite Anti-Voorhaven om de gemeente de falen de regelingen inzake milieuklachten on der de aandacht te brengen. In een brief aan het college is dit in het verleden al gebeurd, maar omdat een antwoord ach terwege is gebleven werd nu voorgesteld een gelijkluidende brief te versturen naar de raadsleden om een behandeling bij de begrotingsdebatten mogelijk te maken. In de brief wordt voorgesteld gebruik te maken van milieuklachtenkaarten. Aan de hand van succesvolle ervaringen met dit systeem in Wijk aan Zee is dit voorstel tot stand gekomen. De bestuursleden gin gen akkoord met de brief, mits deze in de sfeer van een suggestie zou worden opge steld. Herstrating. Het wegverkeer moet de komende 2 weken nabij het kruispunt Dokweg/Raafstraat/Kromhoutstraat in IJ muiden met enige stagnatie rekening hou den. Dit weggedeelte wordt met ingang van deze week met tussenpozen afgesloten voor herstratingswerkzaamheden. De om- leidingsroute wordt met borden duidelijk aangegeven. onze lezers en werd een corresponden- tiewestrijd gespeeld waarbij de ene week Kijk Uit een zet deed en de andere week de lezers. Deze-konden hun zet insturen waarbij de zetten die de meeste stemmen verwierven werden uitgevoerd. UMUIDEN. Een korte felle brand richtte dinsdagmiddag voor enkele honderden guldens schade aan in een woning aan de Breesaapstraat. VELSEN. Operetteliefhebbers ko men welhaast traditiegetrouw aan hun trekken bij de opening van het seizoen van de Velser Kunstkring. Vrijdag is het weer zo ver. Johann Strauss’ meest beken de operette Wiener Blut zal voor het voet licht van de Stadsschouwburg worden gebracht. Na het succes van verleden jaar toen het seizoen werd geopend met Der Vogel- handler is de Weense Alexander Pilcher weer bëreid gevonden de Hoofdstad Ope rette te regisseren. Bovendien heeft de leiding van het gezelschap beslag kunnen leggen op de eerste choreograaf van de Weense Volksoper, Gerhard Senft. De lei ding van deze top-vakmensen uit Wenen zal er zonder twijfel toe bijdragen dat de opening van het seizoen een manifestatie belooft te worden in de typische Weense sfeer. VELSEN. Dinsdagochtend omstreeks elf uur heeft een Duitse tankwagen enige stagnatie veroorzaakt bij het pontverkeer over het Noordzeekanaal. Toen het voertuig de pont aan de zuidzij de het Pontplein wilde oprijden brak een regelventiel waardoor het remsysteem blokkeerde. Personeel van de technische dienst van de politie slaagde er in het euvel te verhelpen waardoqr de bestuurder zijn weg na een oponthoud van circa twintig minuten weer kon vervolgen en het pont verkeer weer normaal met twee vaartui gen kon worden voortgezet. Overige medewerkenden zijn de solisten Marga de Boer, Jan Handerson, Anita Heins, Jacco van Renesse, Lilly Oerkens, Antoni Wink, Nora Zoon en Johan van der Zalm. Solisten, koor en orkest sta^n onder leiding van dirigent John Kapper. Voor de voorstelling van vrijdag zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij de volgende adressen: VELSEN. Voor de bewaking van het gerechtsgebouw in Assen tijdens het pro ces tegen de Zuidmolukkers die betrok ken waren bij de gijzeling in de trein en school in Drenthe zijn politiemensen uit het gehele land ingeschakeld. Tot de gedetacheerde eenheden behoort een groep van 12 politiemensen uit Velsen onder leiding van inspecteur L. Witvliet. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land geven op 22 september in het stadhuis van Velsen gelegenheid ingebrachte be zwaarschriften mondeling toe te lichten. De hoorzitting begint om elf uur. Bezwaar schriften gericht aan het provinciebe stuur, kunnen tot 4 oktober bij B. en W. van Velsen worden ingediend. In het stadskantoor van Beverwijk kan op dezelfde datum ’s morgens om 9 uur mondeling bezwaar worden ingebracht te gen verstrekking van een vergunning in het kader van de wet op de luchtverontrei niging van het bedrijf Cebo Holland bv in Haarlemmermeer. Cebo legt zich toe op het vervoer, de opslag, het zeven en drogen van ertsen en wil hiervoor aan de Pijpkade in Beverwijk een terrein ingebruik nemen. Van de vergunningaanvraag met bijlagen liggen exemplaren ter inzage op het pro vinciehuis in Haarlem en in het raadhuis van Heemskerk en Beverwijk. Schriftelij ke bezwaren gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland kunnen ook hier tot 4 oktober bij B. en W. van Bever wijk worden ingebracht. irgen j het it de rood r on- n de ders. t, en- tofa- zacht r, na bben mt in i vijf wer- t ge kken arte- nan- een zaar- een ders nde- t ge- VELSEN. Hoogovens IJmuiden moet vergunningen kunnen overleggen in het kader van de hinderwet én de wet inzake de luchtverontreiniging voor een nieuwe gietmachine die op het terrein van Oxys- taalfabriek 2 geïnstalleerd gaat worden. De aanvraag met bijlagen voor laatstge noemde vergunning ligt ter inzage op een provinciehuis te Haarlem en op de ge meentesecretarieën te Heemskerk en Be verwijk. GEBOREN: M. E. Tijms-Dekker, d., Velsen-Noord. G. Groen-van den Oever, d„ IJmuiden. OVERLEDEN: P. J. de Jong, 83 jr., IJmuiden. J. M. C. Pas, 85 jr., Driehuis. J. Kolders, 76 jr., IJmuiden. E. M. Steffers, 91 jr., Santpoort. M. E. Rühle, 79 jr., IJmuiden. VELSEN. Inwoners van de gemeente Velsen kunnen milieugevaarlijke afval stoffen binnenkort gratis bij de gemeente kwijt. De commissie voor de bedrijven spreekt zich woensdag uit voor een wijzi ging van de thans geldende lozingsveror- dening die het mogelijk maakt afgewerk te olie, restanten van bestrijdingsmidde len, medicijnen en ander gevaarlijk afval bij het bedrijf gas, reiniging en water in te leveren. leeu- >r dat agdit nega- en en kstel- üster aan- inde- ;ren. L Onverbrekelijk met Kijk Uit zijn ook de simultaanséances geworden die jaarlijks tegen het einde van het Hoogovenstoer- nooi worden gehouden. Eén grootmeester en vijf of zes dames uit de damesgroep geven dan acte de présence. Voorzitter Maas is zelf de geestelijke vader van deze duels die de laatste jaren worden gehou den in het stadhuis van Velsen. De huidige voorzitter, als opvolger van de nu al min of meer legendarische Chris Gordijn die als enig aktief schaker vanaf de oprichting lid is, heeft zijn vereniging overigens al meer dere diensten bewezen. Hij redigeert te vens het clubblad waarin zijn journalis tieke afkomst duidelijk merkbaar is. Toch vindt Maas dat er wat verandering moet komen waarbij hij denkt aan een redac tiecommissie die dan ook ruimte moet maken voor partij-analyses. Het is een gedachte die bij meerdere verenigingen leeft maar bij gebrek aan bekwame krach ten of gebrek aan medewerking nog niet is gerealiseerd. Ook bij Kijk Uit is het moei lijk de mensen te bewegen een bestuurlij ke funktie te aanvaarden. „Ik ben het zelf geworden omdat niemand anders wilde en ik het in het jubileumjaar wel leuk vond, temeer omdat ik ook 50 jaar ben”, merkt Maas op. Toen loodgieters juist klaar waren met mastiekwerk aan een dakkapel raakte het zich daar onder bevindende houtwerk in brand. De bewoners wer den door buren op het vlammende dak- hout attent gemaakt. De Velsense brandweer, had het vuur met een schuimblusser binnen het kwartier on der de knie. De schade aan de (gemeen te) woning wordt door verzekering gedekt. Voor de toekomst is Maas overigens niet benauwd. Zijn vereniging telt nog altijd zo’n 70 leden en heeft vier teams in de bondscompetitie waarvan het eerste uit komt in de 2e klasse van de KNSB. „Er zal veel van afhangen of we de jeugd kunnen bereiken” vindt hij, waarbij zijn gedach ten uitgaan naar medewerking van de scholen die in Velsen tot nu toe op schaak gebied minder aktief zijn dan in vele ande re gemeentes. Maas heeft er alle vertrou wen in en is voornemens het nieuwe sei zoen opnieuw een poging te wagen de scholen te interesseren voor het spel dat hem zelf al zoveel genoegen heeft ver schaft. Kijk Uit heeft haar clubavond op vrijdag en speelt in hét wijkgebouw van de Bethlehemkerk aan de Radarstraat. Het huidige bestuur bestaat uit Kees Maas (voorzitter), Henk Pippel (secretaris), Be rend Visser (penningmeester), Theo Höl- scher en Jan van der Gaag (leden). Huidig clubkampioen is Peter van Nieuwenhui zen. Beste bondsspeler en daarmee houder van de Nico Heere-beker is routinier en veelvuldig clubkampioen F.J. Walda die zich als één der weinigen tegen de sterk opkomende groep talentvolle jongere schakers heeft kunnen handhaven. Alleen op de voorstellingsdag en de dag ervoor van 11.30-12.30 uur. Indien de voor stelling op maandag is, dan op vrijdag en maandag. Tevens op de avond van de voorstelling vanaf 19.30 uur. ider- spij- De ezet. duur heid (hij laat- ir op daar s, de Over de oprichtingsdatum van Kijk Uit is men het nooit geheel eens kunnen wor den. Officieel werd aanvankelijk 28 mei itten 1927 aangehouden terwijl anderen over 17 september praten, de dag waarop nu ook de feestavond voor leden en genodigden wordt gehouden. In werkelijkheid dateert de vereniging echter van de jaren 1923- 1924 toen in de forensen-stoomtrein naar Amsterdam enkele heren de toen nog lan ge reis doodden met het spelen van een partij schaak. De inmiddels overleden he ren A.J.G. ter Haar en G.C.J. Gordijn kregen de smaak zo te pakken dat zij besloten een schaakclub op te richten. Om een passende naam te verkrijgen schreef men een prijsvraag uit. Een zuster van de vorig jaar teruggetreden voorzitter G.J. Gordijn bedacht toen de naam „Kijk Uit”. Al vrij spoedig na de oprichting vormden zich twee groeperingen waardoor een splitsing ontstond. In 1927 kwamen allen echter weer broedelijk tezamen. I Santpoort: Reisbureau Europa, Hoofd straat 179, IJmuiden: Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, Velsen-Noord: Kantoor Jansen, Wijkerstraatweg 192, Be verwijk: Dagblad Kennemerland, Brees- traat 77, Heemskerk: Reisbureau Orion, Deutzstraat/Burg. Nielenplein, Uitgeest: Mevr. K. H. Boer, Middelweg 18, Castri- cum: VW-kantoor, Stationsweg 6, aan de kassa van de Stadsschouwburg, Groene weg 71, IJmuiden, tel. 02550-15564. Behandeling in de raad: maandag 14 nov. 19.30 uur algemene en financiële I beschouwingen; dinsdag 15 nov. 19.30 uur antwoord van burgemeester en we- thouders; woensdag 16 nov. fractie overl- eg; donderdag 17 nov. 19.30 uur 2e ter- mijn raad en burgemeester en wethou- ders; maandag 21 nov. 19.30 uur hoofd- stukken: II algemeen beheer, VII eigen- I domrhen incl. begroting grondbedrijf, XI dekkingsmiddelen, XII kasvoorzienin- gen, XIII overige inkomsten en uitgaven, J XIV verrekeningen, III openbar veilig- heid (incl. begroting brandweer), X eco- nomische aangelegenheden (incl. begro- ting gas), V volkshuisvesting (incl. begro- I ting woningstichting; dinsdag 22 nov. 19.30 uur hoofdstukken: IX sociale zor- j gen en maatschappelijk werk (incl. be- I en geneeskundige dienst) kapitaaldienst i (incl. begrotingswijzigingen); donderdag J 24 nov. 19.30 uur reserveren voor eventu- ele uitloop. j grotingen dienst sociale zaken en bejaar- dentehuizen), VIII onderwijs culturele en jeugdzaken sport en recreatie (incl. be- J groting van de dienst; woensdag 23 nov. 19.30 uur hoofdstukken: VI openbare werken en groenvoorziening (incl. begro- ting openbare werken en reiniging); IV I volksgezondheid (incl. begrotingen water j i J Kees Maas: „Veel hangt van de jeugd af.” VELSEN. Voordat de gemeente- I raad op 14 november een begin maakt met de behandeling van de begroting voor 1978 zullen de raadscommissies I zich over die delen van het werk buigen die betrekking hebben op hun specialisa- I tie. Het rooster van deze vergaderingen, I die voor het publiek toegankelijk zijn, ziet er als volgt uit. I Dinsdag 6 sept. 19.30 uur sociale zaken J volksgezondheid (evt. gecombineerd) woensdag 7 sept. 19.30 uur bedrijven; donderdag 8 sept. 19.30 uur gewone j raadsvergadering; maandag 12 sept. I 19.30 uur algemene zaken economische I zaken; dinsdag 13 sept. 19.00 uur culture- I le en jeugdzaken; 20.30 uur onderwijs; I woensdag 14 sept. 19.00 uur volkshuis- vesting; 20.30 uur sport en recreatie; don- derdag 15 sept. 19.30 uur openbare wer- ken; vrijdag 16 sept. 14.00 uur perso- neelszaken en organisatie; maandag 19 sept. 19.30 uur financiën (in overleg met I de commissie evt. op een andere dag in I dezelfde week). Voor zover nodig: I 2e behandeling in commissies in de periode van 3 t/m 10 oktober.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5