Westduitse consul in Ulster bedreigd Heroïne betaald met valse Westduitse regering willigt twee eisen ontvoerders Schleyer in Mogelijk al kabinet voor EN/STA meubel duizendjes Prinsjesdag r het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 2Ö Gemeentebesturen vragen onderhoud met Hoogovens Van Thijn: Sithole wil overleg Elektriciteitsstaking Engeland voorbij Tweede roeping PAUL VAN EWIJK EN ZONEN agenda pagina 7 Een politieke dam Opklaringen DANK U WEL Beverwijkse Courant dagblad voor Beverwijk, Heemskerk en Velsen KLEUREN-T.V.'s Jacob Revius: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 67e jaargang no 262 Niet meer Over zorgwekkende toestand John Stol Voor KOFFIE- en GEMBERBROODJES naar uw echte bakker Willemsbeekweg 1 - IJmuiden-O. - tel. 14640 Canopusplein 5 Zeewijk - tel. 12006 (Van onze redactie buitenland) BELFAST. Een gemaskerde en gewapende man is vanmorgen vroeg het huis binnengedrongen van de Westduitse honorair vice- consul in Noord-Ierland en heeft daar een schot afgevuurd. De vi ce-consul, Jürgen Gradel, werd niet getroffen. Achtergrond Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips Beurs Sport Strandverwachting Binnen- en buitenland 2, 3, 4 3 VRIENDEN, BEKENDEN EN (oud) leerlingen voor de hand, bloemen en gelukwensen, die van mijn 30-jarig jubileum als dansleraar een onvergetelijke dag hebben gemaakt. Ons gebak is toch lekkerder Proef onze bekende BANANEN SOEZEN WEENSE TOMPOUCEN APPELCARREES APPELPUNTEN Bakkerij KLOOSTER BONN. De Westduitse regering heeft twee eisen van de ontvoer ders van de industrieel Hans-Martin Schleyer geaccepteerd. De federa le politie maakte via de televisie bekend dat de regering in Bonn op twee eisen was ingegaan. De boodschap was alleen maar begrijpbaar voor de politie en de ontvoerders. DEN HAAG. De twee grootste regeringspartijen, PvdA en CDA, ijn beide van mening dat het komende jaar elke verhoging van «lasting- en premiedruk achterwege moet blijven. PvdA en CDA omen tot deze conclusie omdat de vooruitzichten voor een herstel van e economie aanzienlijk somberder blijken te zijn dan tot voor kort rerd aangenomen. De groei van de produktie zal volgend jaar niet 3,5 ercent bedragen het cijfer dat de basis was voor het sociaal- conomisch akkoord van formateur Den Uyl maar slechts 2 a 2,5 ercent. Achterwege H koopT maar bij metzelaarj HAARLEM-PR BERNHARDLAAN2-TEL319005 ^F I a IJmuider Courant DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 (ADVERTENTIE) CDA en PvdA en premies (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) (Zie ook pagina 3) k .V.- en verhoging an belasting iiuiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim God rekent niet hoeveel, maar vdn hoeveel men geeft. De PvdA is het op dit punt niet met het CDA eens. Dr. Dolman acht het niet realis tisch om volgend jaar al een begin te maken met een bezuinigingsoperatie van meer dan 4 miljard. „Het vinden van 4 miljard wordt al een hele toer, laat staan het uitvoeren van een bezuinigingsopera tie van zo’n 7 miljard zoals het CDA wil.” 15 19 23,25 Het slachtoffer was met de man, een inwoner van Amsterdam, die de politie nu op het spoor is, naar een bank in Velsen gegaan. De Amsterdammer verzocht hem even te wachten en ging het bankgebouw in. Toen hij met het geld naar buiten kwam, wendde hij daarmee voor dit zo juist bij de bank te hebben opgenomen. De Amsterdammer was vanmorgen nog steeds voortvluchtig. Met zijn aanhouding hoopt de politie zekerheid te krijgen om trent de aard van de transactie en de oorsprong van het valse geld. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De gemeentebesturen van Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Uit geest alsmede wellicht ook Castricum willen op korte termijn met de directie van Hoogovens een onderhoud over de moeilijke situatie bij het staalbedrijf en de plannen over de te nemen maatregelen. Wellicht morgen al zullen de informa teurs met, zoals Van Thijn het uitdrukte, „een verzamelstuk” komen, dat de con ceptconclusies van de informateurs zal bevatten over de acht programmatische punten waarover PvdA, CDA en D’66 nog overeenstemming moeten bereiken. Van Thijn sloot niet uit dat morgen al de frac ties over die conceptconclusies geraad pleegd kunnen worden. Pas als overeen stemming is bereikt over de programmati sche punten zullen de informateurs zich zetten aan de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Het overleg zou aanvankelijk vanoch tend om tien uur worden voortgezet, maar omdat CDA-leider Van Agt door ziekte Verhinderd was te komen, is de bijeen komst uitgesteld tot zeven uur vanavond. Sithole deelde op een persconferentie mee dat uitnodigingen waren gezonden aan alle nationalistische politieke groepe ringen, waaronder die van bisschop Moe- zorewa, Joshua Nkomo en Robert Moega- be. Ook zwarte werkgeversorganisaties, arbeidersbewegingen en kerken hebben een verzoek ontvangen op 17 september aanwezig te zijn, De nationalistische leider verklaarde dat eenheid van doelstelling absoluut noodza kelijk was in dit stadium. Een woordvoer der van bisschop Moezorewa’s Verenigde Afrikaanse Nationale Raad zei echter: „Ik geloof dat het volk van Zimbabwe dit stadium voorbij is”. Ook de woordvoerder van Nkomo reageerde negatief op het voorstel van Sithole. LONDEN (AFP). De wüde staking bij 40 elektriciteitsbedrijven in Engeland is gisteravond beëindigd, aldus een woord voerder van de Britse elektriciteitsmaat schappij. De 48-uurs-staking was bedoeld om kracht bij te zetten aan de eisen van de werknemers voor salarisverhogingen. De stakingen hebben niet voor ernstige over last gezorgd. 5,6,7,9,11 17 Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem SALISBURY (Reuter). Ds. Sithole, een Rhodesische nationalistische leider, heeft gisteren alle tegenstanders van pre mier Smith opgeroepen voor een bespre king over het oprichten van een Verenigd Front. Sitholes rivalen hebben het voor stel echter snel van de hand gewezen. Vannacht hier en daar regen, overdag op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Minimumtemperaturen om streeks 10 graden, maxima onge veer 17 graden. Een sterk vertraagde storing trekt het komende etmaal wellicht juist zuidelijk van ons land naar Duitsland. Daarna een meer wes ten- of noordwestenwind met zon nige perioden en een matige tem peratuur van ongeveer 17 graden. Zeewater: 17 graden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De politiekorpsen van Am sterdam en Velsen werken ten nauwste samen bij de opsporing van een man die ervan wordt verdacht vorige week een schuld te hebben vereffend met zeven valse bankbiljetten van duizend gulden. De gedupeerde heeft van het voorval aan gifte gedaan bij de politie. Achteraf is gebleken dat de transactie te maken had met de heroïnehandel. gevuld met echte banaan en banketbak kersroom. Grote sortering slagroom- en crème gebakjes Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - Tel. 15189 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. PvdA-fractieleider Van Thijn acht het niet uitgesloten dat er vóór Prinsjesdag (20 september) een nieuw ka binet is. „Ons streven is zo snel mogelijk door de programmatische punten heen te komen”, aldus Van Thijn na afloop van het gesprek dat de informateurs Veringa en Den Üyl gisteren hadden met de frac tieleiders van PvdA, CDA (Van Agt) en D’66 (Terlouw). In een brief aan de bedrijfsleiding heb ben de colleges vandaag om een dergelijk gesprek verzocht. Het initiatief tot het ge zamenlijke verzoek is afkomstig van B. en W. van Velsen die dinsdag intern uitvoerig hebben gepraat over de zorgwekkende toestand bij Hoogovens. Het nog zittende kabinet heeft een histo- sch besluit genomen ter bekroning van e Deltawerken, het gigantische en zeer ostbare project dat in verschillende fasen a de stormramp van 1953 op gang kwam, e afsluiting van de Oosterschelde, de •ootste nog openliggende zee-arm tussen oord-Beveland en Schouwen, is al jaren- ng een onderwerp van politieke strijd mwege de extreem hoge kosten die met at werk gemoeid zouden zijn, maar ook ngevolge van de ernstige bezwaren tegen e afsluiting uit het oogpunt van na tuur be- iud. Kort na de ramp van 1953 werd door de benmalige minister van Verkeer en Wa- frstaat Algera de „Deltacommissie” inge teld, die na veel vijven en zessen tot de onclusie kwam dat afsluiting van zee- rmen de voorkeur verdiende boven een •erhoging van de bestaande zeedijken. Vel werden de nadelen van de afsluitingen •nder ogen gezien, zoals de verdwijning tan de visserij en de schelpdierenkweek n de grotere kans op dichtvriezen van de ifgesloten bekkens, waardoor de scheep- laart zou worden belemmerd. Bovendien fealiseerde men zich dat door de beïnvloe- ling van de getijdenstromen op nadelige yijze zou worden ingegrepen in de biologi- che en ecologische milieusituatie. Ten lanzien van de Oosterschelde heeft tens- Otte de actie van hen die naast de verho- ing van de veiligheid toch ook zoveel Hogelijk de natuur wilden zien gespaard, •etrekkelijk succes geboekt. In weerwil ran de pogingen der confessionele partij- m om het bouwen van een duurdere dam net grotere doorlaatopeningen tegen te louden, is nu besloten een paar honderd niljoen gulden méér te besteden dan het [eraamde bedrag van 5 miljard en de ifsluitdam van grotere doorlaten te voor- ien, ofschoon de grootst mogelijke ope- üngen (20.000 vierkante meter) werden ifgewimpeld. Men is nu op 14.000 vierkan- e meter gekomen, wat altijd uit natuurbe- ichermend standpunt nog heel wat gunsti ger is dan het voorstel van 1976 dat ruim 1.000 vierkante meter voorzag. Er is in de volksvertegenwoordiging een littere strijd gevoerd tussen hen, die van ifsluiting der zee-armen niet wilden weten >n de goedkoopste oplossing, die van dijk- verhogingen, ook de gunstigste vonden In degenen die zich niet zeer bekommer- ien om de ecologische gevolgen en water lichte afsluiting de beste oplossing von den. De dam van de Oosterschelde wordt een compromis, dat in later tijden wellicht ietwat ironisch zal worden bekeken (om een opmerking van D’66-er Terlouw uit 1976 te citeren). Het technologisch indruk wekkende bouwwerk kan in de toekomst misschien zijn overbodigheid bewijzen, omdat wellicht zal blijken dat dijkverho gingen voldoende zouden zijn geweest om een optimale veiligheid voor West-Brabant en Zeeland te garanderen. Zo zou de Oos- terschelde-dam een politiek monument kunnen zijn, een getuigenis van het eeuwi ge compromis dat in Nederlandse poli tieke situaties de zuiver technische reali teit overstemt Het risico van een te kort schietende beslissing met het oog op on voorspelbare natuurrampen is echter in ieder geval voorkomen. Nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.00-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02510 - 39520 V De financieel-economische woordvoer ders van PvdA en CDA, Dolman en Peij- nenburg, toonden zich gisteravond onaan genaam verrast over de tegenvallende prognoses voor volgend jaar. Op grond van de sterk teruglopende export, de stij gende werkloosheidscijfers en de zelfs licht dalende industriële produktie, komen beide Kamerleden onafhankelijk van el kaar tot de conclusie dat het groeicijfer van 3,5 percent van het sociaal-econo- misch akkoord bij lange na niet zal wor den gehaald. De CDA’er Peijnenburg ver klaarde gisteravond dat de stijging van belasting- en premiedruk daarom „in de richting van nul moet worden omgebo gen”. De PvdA’er Dolman bleek het desge vraagd met hem eens. Gezien het toenemende geweld rond voetbalwedstrijden in stadi ons, is er bepaald geloof voor no dig om scheidsrechter te worden. Dat geloof bezit, naar men mag aannemen, de Portugese priester Antonio Lourenco, wiens tweede roeping altijd de sport geweest is en wiens carrière op het voetbal veld begon in het doel van de semi- narieclub. Lourenco is nu bevoegd scheidsrechter in de tweede divisie en hoopt spoedig over te stappen naar de eerste. Antonio Lourenco heeft zijn excuus voor het beoefe nen van zijn hobby klaar: „Een priester moet niet binnen de vier muren van de kerk blijven, jpaar uitgaan om zijn doel op te sporen”. Hij meent voorts dat zijn aanwe zigheid op het voetbalveld „be paalde vooroordelen aangaande geestelijkheid en de kerk kan weg nemen”. Lange rijen auto’s wachten hierop contro le op de autobahn in de buurt van Mün chen. Deze controle werd uitgevoerd als onderdeel van de jacht op de ontvoerders van Hans-Martin Schleyer. Volgens de politie in Belfast beval de indringer Gradel op zijn buik plat op de grond te gaan liggen. Op dat moment kwam Gradels echtgenote de kamer bin nen, waardoor de indringer schrok, een schot in het plafond loste en vervolgens vluchtte na de telefoon onklaar gemaakt te hebben. Gradel, die de opvolger is van Thomas Niedermayer die vier jaar geleden ont voerd werd en niet meer is teruggezien, woont in Ballymena, een tamelijk rustige plaats buiten Belfast. Van Niedermayer wordt aangenomen dat hij dood is. Hoewel er omtrent de identiteit van de ontvoerders indertijd eni ge verwarring heerste, is men er in Ulster van overtuigd dat dit een onofficiële IRA- actie betrof. Hoewel de IRA wel contacten houdt met andere terroristische organisa ties, kon de politie niet zeggen of de in braak bij Gradel enig verband hield met de ontvoering van Hans-Martin Schleyer in West-Duitsland door de Rote Armee Fraktion. „Wij weten eigenlijk nog niet zeker of dit een gewone inbraak was of een politieke actie,” aldus een politiewoordvoerder. „Het is wel ongewoon dat een terrorist zo snel op de vlucht zou slaan.” Gradel is, net als Niedermayer, een in dustrieel in Noord-Ierland, zij het bij een andere firma. In de televisie-uitzending maakte de po litie bekend dat „het eerste gedeelte van de brief van 7 september geaccepteerd wordt”. „Verder gaat de politie akkoord met de eis in het vijfde deel van de brief van 6 september; deze brief zal vandaag gepubliceerd worden”. Indien de Westduitse regering akkoord zou gaan met de vrijlating van de 11 gevan genen van de Baader-Meinhof-groep, zou ongetwijfeld een politieke storm oplaaien die de positie van de regering-Schmidt in gevaar kan brengen. Volgens een opi niepeiling van het Wicker-instituut is 71 percent van de Westduitse bevolking van mening dat de elf gevangenen niet mogen worden vrijgelaten. De reactie van de Westduitse regering kwam na de ontvangst van een video-band en een tweede brief van de ontvoerders. De band werd gestuurd om te bewijzen dat de 62-jarige Schleyer nog in leven is. De regering had om zo’n bewijs gevraagd. Volgens krantenberichten heeft de politie een foto van Schleyer ontvangen waarop hij in ondergoed staat afgebeeld met een bord om zijn nek waarop geschreven staat: „Gevangene van de Rote Armee Fraktion”. De ontvoerders hebben de vrijlating geëist van 11 leden van de harde kern van de extreem-linkse „Baader-Meinhof”- groep, die gevangen worden gehouden. Iedere gevangene zou bij zijn vrijlating 100.000 gulden moeten ontvangen. Ook ei sen de ontvoerders een vliegtuig om met de gevangenen de Bondsrepubliek te ver laten. Verder hebben zij nog andere eisen gesteld, die echter niet bekendgemaakt zijn. In de meerjarenraming tot 1980 ging het kabinet uit van een jaarlijkse noodzakelij ke belastingverzwaring van 2 miljard. Tij dens de besprekingen over het sociaal- economisch akkoord, waarbij formateur Den Uyl gedurende twee jaar een nullijn voor de lonen voorstelde, ging men uit van een halvering van de belastingstijging tot 1 miljard per jaar om de koopkracht zoveel mogelijk in stand te houden. Onder druk van het CDA werd in het uiteindelijke akkoord opgenomen dat „in de jaren dat geen initiële loonstijging is voorzien, belas ting- en premiemaatregelen zoveel moge lijk achterwege worden gelaten.” Het CDA vindt nu dat in elk geval voor volgend jaar een lastenverzwaring vermeden moet wor den teneinde het herstel van winsten en investeringen voor het bedrijfsleven niet te bemoeilijken. Drs. Peijnenburg drong er tegelijk sterk op aan dat ook op de overheidsuitgaven meer bezuinigd gaat worden dan de afge sproken 4 miljard. In het sociaal-econo- misch akkoord had het CDA al laten vast leggen dat tijdig aanvullende maatregelen in de overheidssfeer ter hand moeten wor den genomen. Volgens Peijnenburg wordt die wens van het CDA door de jongste sombere prognoses alleen maar versterkt. 5»

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1