Zwitsers bevochten 0-0 gelijkspel DEELNAME TAIWAN STRUIKELBLOK WA NPRESTA TIE VAN ENGELSEN NOREN TE Opzet en sponsor zijn nieuw STERK VOOR TENNISCIRCUIT ZWEDEN VEELBELOVEND Grote triomf in draverstreffen Ook damesliga in basketbal Protest van j kogelstoters sportpuntig J H VILAS EN CONNORS AL IN HALVE FINALE Afvalrace Geen set verloren 23 SPORT 19 7 7 SEPTEMBER DONDERDAG 8 i F- 11 i Op het eiland Man is de Britse motorcoureur Neil Edwards overleden. De 26-jarige Edwards slipte in een bocht en reed tegen een boom. Hij is de 116e rijder die om het leven is gekomen sinds 1907 toen voor het eerst op het eiland werd geraced. Na de vierde speeldag in de Belgi sche voetbalcompetitie gaat Club Brug ge alleen op kop. De ploeg van Happel heeft zeven punten na de 3-2 overwin ning op Club Luik. Winterslag verloor zijn eerste punten door een 2-1 neder laag bij Waregem. Anderlecht speelde uit gelijk tegen RWDM: 2-2. De 27-jange middenvelder Johan Vlietstra van Veendam heeft een twee jarig contract afgesloten bij NEC. Wielrenner Freddy Maertens zege vierde in de proloog van de Ronde van Catalonië. De eerste wedstrijd om de Zuid- amerikaanse voetbalbeker tussen Boca Juniors en Cruzeiro uit Brazilië is in een 1-0 zege voor de Argentijnen geëin digd. Het duel vond plaats in Buenos A irAc (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Op papier ziet het er allemaal veelbelovend uit. llie Nastase, Vitas Gerulaitis, Jai- me Fillol, Adriano Panatta, Mark Cox, Bill Scanlon en de Nederlan ders Louk Sanders en Tom Okker kullen van 4 tot en met 9 oktober deelnemen aan de eerste editie van World Star Tennis in Neder land. WK-judo niet in Spanje Ray Clemence: prima reddingen Betty Stöve: „Tracy Austin heeft een prachtige toekomst op kansloze Tracy Austin Vitas Gerulaitis: dit keer wel van de partij Volgens de voorzitter van de Federatie, de Engelsman Palmer, zal het afgelasten den eveneens te boycotten. „We zijn van mening dat de deelnemers aan de o o CD In deze halve competitie moet de plaat sing bekend worden voor het zogenoemde Knock-out-toemooi dat daarna volgt. De eerste ronde van deze afvalrace wordt gehouden op 7 oktober in de Kennemer Sporthal in Haarlem en in de Pelikaanhal in Tilburg. Zaterdagmiddag 8 oktober worden de halve finale en de verliezers- ronde afgewerkt in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam waar zondag het circuit wordt afgesloten met de finale. Alle avondwedstrijden beginnen om 19.30 uur, de middagwedstrijden om 14.00 uur. De inzet van het proftennistoernooi vormt een prijzenbedrag van om en nabij 250.000 gulden (tweemaal zoveel als vorig jaar, toen maar vier spelers in actie kwa men). Voor de winnaar is 40.000 dollar (ongeveer een ton in Nederlandse munt) gereserveerd. STERRENBEEK (ANP). Met 155 te gen 61 punten heeft Nederland de 49ste draversinterland tegen België op de baan van Sterrenbeek gewonnen. Nog nooit is de score zo hoog geweest. Geen van de koersen werd verloren. De teleurstellende Belgische equipe-lei- der Walter Vermeulen: „Dit hadden wij nooit verwacht. Wij wisten dat wij bij voorbaat kansloos waren tegen deze ster ke Nederlandse equipe, maar zo’n groot puntenverschil..nee dat niet. We hadden op z’n minst nog een overwinning in het vooruitzicht gezien”. België was verhuisd van de kleine piste van Oostende naar de grote van Sterren beek omdat men daar de Nederlanders beter aan zou kunnen. Cees Berg, leider van de Nederlandse ploeg: „Zo’n grote overwinning is het nog nooit geweest. Ik ben benieuwd naar welke baan de Belgen nu gaan uitkijken, maar eerst moeten ze 25 september nog op Duindigt voor de return komen”. Tracy Austin, die eerder de als vierde geplaatste Britse Sue Barker had uitge- De Argentijn Guillermo Vilas heeft zich eveneens geplaatst voor de halve finales. De nummer vier van het schema had een uur en twintig minuten nodig om zich te ontdoen van de Zuidafrikaan Ray Moore: 6-1, 6-1,6-0. Het was de 44ste achtereenvol gende overwinning voor Villas. De langha rige Zuidamerikaan, die dit jaar bij de open Franse kampioenschappen zijn eer ste grote titel behaalde, bereikte de halve finales zonder een set te verliezen. In vijf partijen stond hij slechts 16 games af. Ondanks het feit dat hij woensdag in alle onderdelen van het spel de meerdere was van de 31-jarige Moore, onderscheid de Vilas zich door de verbetenheid waar mee hij speelde. Bij 6-1, 6-1, 4-0 ging hij een verhit debat aan met de scheidsrech ter over een bal, die zijns inziens uit was. De scheidsrechter gaf een let, waarna Moore het laatste woord had met een ace. Vilas zette latei- tegenover de pers uit een, waarom hij zo vastberaden was ge weest. „Ik probeerde elk punt te winnen en dacht niet al te veel aan de stand op dat moment”. Volgens de Argentijn is het aan zijn Davis-Cuptrainer in Buenos Aires te danken, dat het met zijn uithoudingsver mogen momenteel zo goed is gesteld. Vilas komt nu uit tegen Solomon. In de eerste ronde van de mixed won Betty Stöve met de Zuidafrikaan Frew McMillan van het Australische duo Severs/ Letcher: 7-5, 6-2. Met de Tsjechische Marti na Navatrilova bedwong Betty Stöve in de tweede ronde van het damesdubbelspel vervolgens de Amerikaanse dames Holla day en Smith (7-6, 6-4). In de kwartfinales van het heren dubbelspel wonnen de num mers negen Syd Ball/Kim Warwick (Aust.) met 7-6, 6-1 van de als derde geplaatste combinatie Marty Riessen/Tom Okker. de rust inviel voor Mike Channon, slaagde er enkele malen in gevaar te stichten voor het Zwitserse doel. Alle Engelse aanvalspogingen strandden echter in het laatste geval op de uitstekende Zwitserse doelman Burgener. Zwitserland was de ploeg, die het spel beheerste en de kansen creëerde. In de 31ste minuut schoot Kuttel vlak over de lat nadat Botteron de Engelse verdediging in zijn eentje had opgerold. Vijf minuten later kon doelman Ray Clemence slechts met een schitterende redding voorkomen dat Zwitser land een voorsprong nam. Ook een hard schot van Barberis, die was aangespeeld door Botteron, kon de Engelse doelman met de grootste moeite tot hoekschop verwerken. Lang voor het einde was de wedstrijd af gezakt tot een vooral voor de Engelsen beschamend niveau. Het publiek uitte zijn ongenoegen met de Engelse prestatie door boe-geroep en langzaam handgeklap. Vele toeschouwers waren al lang voor het einde van de wedstrijd uit het stadion vertrokken. OSLO (SID). Het Noorse voetbalelf tal heeft woensdagavond in Oslo voor een grote verrassing gezorgd door het favo riete Zweden met 2-1 te verslaan. De wed-* strijd die in het Bislet-stadion werd ge speeld had voor Zweden de kwalificatie voor Argentinië kunnen betekenen. Met een gelijkspel was Zweden winnaar in poule zes geworden. FOREST HILLS (UPI) Tracy Austin wordt misschien wel de grootste speelster aller tijden, maar voorlopig is ze het nog niet. Ze had woensdag de tegenvaller te moeten aantreden tegen Betty Stöve, die dit jaar in haar allerbeste vorm verkeert. Tot teleurstelling van de uitpuilende tri bunes rond het centrecourt baande Betty Stöve zich voor het eerst van haar carriè re een weg naar de halve finales van Forest Hills via een even gedecideerde als vlotte zege op haar veertienjarige tegen standster: 6-2, 6-2. UTRECHT (ANP). In Utrecht is woensdagavond de eerste vergadering ge houden van de damesliga, de tweede liga binnen de Nederlandse basketbalbond. De damesliga moet de specifieke belan gen van het damesbasketbal in Nederland gaan behartigen. Het bestuur dat op de vergadering werd gekozen bestaat uit me vrouw Henny Oderwald (voorzitter), Ton Kloek (secretaris) en Jan Burgert, de voormalige coach van het nationaal da mesteam. schakeld om vervolgens de jongste kwart- finaliste van de Amerikaanse kampioen schappen te worden, had eenvoudig geen verweer tegen de scorende slageh, die van Betty’s racket kwamen. Toen ze haastig de baan verliet, kreeg ze een staande ovatie van het publiek en een klapje op de schou der van Betty Stöve, die in het applaus mocht delen. „Ze is een geweldige vechter, maar ze is pas veertien,” aldus Betty Stöve. „Als ik iets minder had gespeeld dan nu, had ze een goede kans gehad. Maar dit is nu eenmaal professioneel tennis. Ze gaat een prachtige toekomst tegemoet en ze is een charmant meisje op de baan”. Jimmy Connors heeft tijdens het tennis toernooi in Forest Hills als laatste de kwartfinales herenenkelspel bereikt. Hij versloeg zijn als elfde geplaatste landge noot Roscoe Tanner met 6-0, 6-2. Connors is als tweede geplaatst. Tom Okker kwam in het herendubbel spel eveneens tot de kwartfinales. Met de Amerikaan Marty Riessen versloeg de Ne derlander de Chileense combinatie Belous Prajoux/Hans Gildemeister met 2-6, 6-4, 6- 3. De als twaalfde geplaatste Harold Solo mon, een van de grootste specialisten op minder snelle banen versloeg Dick Stock ton (10e) met 6-4, 6-4, 6-2. De partij duurde twee uur. Het was de zesde keer in negen ontmoetingen dat de 24-jarige Solomon van zijn twee jaar oudere tegenstander won. Stockton leek de dag tevoren in staat heel ver te komen op Forest Hills, al moest Björn Borg zich dan geblesseerd terug trekken. Maar woensdag tegen de kleine Solomon was hij geen moment zeker van zijn zaak. In plaats van te proberen zijn tegenstander van de baan te blazen met service en volley, bleef hij achterin en copieerde op die manier de strijdwijze van Solomon. Deze beheerste de afwachtende taktiek zoveel beter dat hij de eerste set met 6-4 op zijn naam bracht. De beste kans kreeg Stockton in de tweede set, toen hij drie games achtereen maakte en met 4-3 voor kwam te staan, maar Solomon brak direct terug en gaf in het vervolg van de partij nog slechts twee games af. De Budo Bond Nederland is alsnog bereid dit jaar de wereldkampioenschap pen te organiseren nu de wedstrijden in Barcelona niet kunnen doorgaan. Voor waarde is dat de Internationale Judo Federatie het gevraagde garantiebedrag halveert. Dit heeft bondsvoorzitter Van Oosten woensdag verklaard. Nederland was eerder dit jaar reeds kandidaat voor de organisatie, maar Sportpaleis en ge meente Rotterdam konden de gevraagde garantie niet opbrengen. Van de zijde van de Internationale Judofederatie heeft men inmiddels laten weten het fi nancieel en technisch onmogelijk te ach ten, dat de wereldkampioenschappen dit jaar nog zullen plaatsvinden. van de wereldkampioenschappen judo voor Spanje ongetwijfeld consequenties inhouden. Palmer zei: „De kans is groot dat we in de toekomst de Spaanse natio nale judoploeg zullen weren van interna tionale evenementen. De Spaanse rege ring heeft ons voor het blok gezet. Maan den zijn we bezig geweest om deze zaak op te lossen, nimmer kregen we ant woord. Tot enige weken voordat de wed strijden zouden beginnen.” J Federatie (IAAF) heeft bepaald dat do- pingtests moeten worden uitgevoerd j tijdens de wedstrijden in Crystal Paia- I ce en drie andere invitatiewedstrijden I in Europa. „Ik ben bij elk belangrijke internationaal evenement, waaraan ik 'heb deelgenomen, gecontroleerd. Ik I denk dat het nu ongeveer twaalf keer is voorgekomen. Ik geloof er niet meer in dat die tests op goed geluk zijn ge- nomen”. De Noorse discuswerper Knut Hjelt- nes is vorige week geschorst nadat een dopingcontrole had aangetoond dat hij zijn toevlucht had genomen tqt het ge- bruik van anabole steroïden. Vorig jaar bleek echter weer eens dat heel wat mis kan gaan voordat theorie praktijk is. Ook toen werd vooraf een roed deelnemersveld gepresenteerd. Toen het „uur-U” was aangebroken, kwam Vi tas Gerulaitis echter niet opdagen, moest Jan Kodes het al snel wegens een blessure laten afweten en bleef de sponsor achter met een verlies van ongeveer een ton. Inmiddels is die geldschieter (Amro-bank) vervangen door de Westland- Utrecht Hypotheekbank, is de naam van net proftenniscircuit gewijzigd in World Star Tennis en hebben de organisatoren, de heren Roffel en Steur, „goede hoop” dat hun favorieten niet in gebreke zullen blij den: ,Met de manager van Gerulaitis zijn de zaken na de moeilijkheden van vorig aar goed afgewikkeld. De onkosten zijn MADRID (Reuter). De wedstrijden om de wereldtitels judo, die van 21 tot 24 september in Barcelona zouden worden gehouden, gaan niet door. Dit heeft het bestuur van de Internationale Judo Federatie woensdag besloten naar aanleiding van een dispuut met de Spaanse regering over de deelneming van Taiwan. Volgens de Spaanse Sport Federatie, een overkoepelend orgaan dat door de Spaanse staat in bet leven is geroepen, beeft de regering er op gestaan dat Taiwan zou deelnemen als een judofederatie, maar niet als natie. Taiwan is lid van de Internationale Judo Federatie. Spanje, dat de Volksre publiek China erkent, onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Taiwan. De Spaanse Sport Federatie betreurt de beslissing van de Internationale Judo Federatie aangezien „feiten die de sport vreemd zijn als basis hebben gediend”. Miljan Miljanic: geen succes klaarde dat Miljanic na deze nederlaag zijn consequenties heeft getrokken. Hij zou en dat volgens de woordvoerder van Real geen kans meer zien om de huidige spelersgroep nog goed te moti veren. In de loop van het vorige seizoen kreeg Miljanic een aanbieding van Arsenal om daar manager te worden. Hij weigerde. Het nationale voetbalteam van Koeweit heeft dinsdag in Wrexham voor een ver rassing gezorgd door Wales in een vriendschappelijke wedstrijd een gelijk spel af te dwingen. Er werd niet gescoord. De spelers van het door de voormalige Braziliaanse international Mario Zagallo getrainde Koeweit vielen op door hun technische vaardigheid en uithoudingsver mogen. Wales was gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd in de aanval, maar de voorhoede, geleid door John To- shack (Liverpool) wist met de kansen geen raad. Kort voor tijd greep Koeweit nog bijna de zege. Een schitterende redding van doelman Dave Roberts op een schot van Jassim voorkwam voor Wales een vernedering. Er waren 3.132 toeschou wers. In een vriendschappelijke wedstrijd in Bolgograd heeft het team van de Sovjet unie Polen met niet minder dan 4-1 versla gen. De 40.000 toeschouwers die aanwezig waren zagen doelpunten van Blochin (2x), Tchenokov en Bouriak. Voor Polen scoor de Liako. Het Westduitse voetbalelftal heeft woensdagavond in een bar slechte wed strijd met 1-0 van Finland gewonnen. Het enige en voor de Westduitsers zo verlos sende doelpunt werd twee minuten voor de rust gescoord door Klaus Fischer van Schalke’04. Het elftal van de DDR heeft in een vriendschappelijke wedstrijd Schotland met 1-0 verslagen. Het enige doelpunt werd in de 75ste minuut gescoord door Dynamo-speler Hartmut Schade. Voor de DDR was dit de derde oefen wedstrijd als voorbereiding op het WK/kwalificatieduel tegen Oostenrijk dat op 24 september in Wenen wordt gespeeld. Na overwinningen op de Sovjet-Unie (2-1) en Zweden (1-0) zagen 50.000 toeschouwers in het stadion van Vorwarts in Oost-Ber- lijn een oppermachtig team van trainer Georg Buschner. Slechts de produktiviteit het te wensen over. Vijf minuten voor het einde stopte doelman Stewart van Schot land nog een penalty -1 LONDEN (Reuter). De toonaange- vende Britse kogelstoters hebben zich I teruggetrokken voor de internationale atletiekwedstrijden, die vrijdag in I Crystal Palace op het programma j staan, omdat zij vinden dat zij zich te I vaak moeten onderwerpen aan contro- J les op het gebruik van verboden stimu- I lerende middelen. De Britten Geoff Capes, Mike Winch, Bob Dale en Roger Kennedy hopen de I Amerikanen Al Feuerbach en Terry Albritton zo ver te krijgen de wedstrij- j J4-„ 1-4-4-- TIT~ -Uw. i 'heb deelgenomen, gecontroleerd. denk dat het nu ongeveer twaalf keer is nes is vorige week geschorst nadat een dopingcontrole had aangetoond dat hij WEMBLEY (AP). In het Wembleystadion te Londen zijn 35.000 toeschouwers woensdagavond getuige geweest van een nieuwe afgang van het Engelse voetbalelftal. De Engelsen kwamen op de „heilige grond” van Wembley niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel tegen Zwitserland, een van de zwakkere voetbalnaties in Europa. Met de puntenverdeling mochten de Engelsen zelfs nog van geluk spreken. De Zwitsers waren sneller en fantasierijker en als zij wat zorgvuldiger met hun kansen waren omgesprongen hadden zij de wedstrijd met drie doelpunten verschil in hun voordeel kunnen afsluiten. Het Engelse elftal was door de nieuwe bondscoach Ron Greenwood geformeerd rond zeven spelers uit de ploeg van Liverpool, die eerder dit jaar de Europa-Cup veroverde. Greenwood wilde op die manier meer eenheid in de ploeg brengen. Zijn plan faalde echter jammerlijk. De Engelsen maakten er niets van, alleen Gordon Hill, die na vergoed en bovendien hebben we de toe zegging gekregen dat Gerulaitis ditmaal komt”. Opvallend is dat Jaime Fillol onder de deelnemers is. De Chileen heeft in het recente verleden voor een Davis-Cupont- moeting tussen Zweden en Chili duidelijk te verstaan gegeven dat hij het eens is met het regime van generaal Pinochet. Toch is hij uitgenodigd. De organisatoren zeggen „helemaal niet te hebben stilgestaan bij eventuele moeilijkheden. Bang voor de monstraties zijn we trouwens niet. Fillol is een spectaculair tennisser; waarom zou den wij hem dan niet laten spelen? Wij brengen toptennis en bemoeien ons niet met politiek”. Dat standpunt wordt meer of minder gedeeld door het hoofd van de publiciteits afdeling van de Westland-Utrecht Hypo theekbank, Wouda: „Omdat wij veel aan sportsponsoring doen, worden wij vaak l geconfronteerd met zulke zaken. We reali seren ons wel degelijk dat er op- of aan merkingen zullen komen maar het blijft een puur sportgebeuren. Wij steunen een toernooi, geen details ervan”. Fillol, die in het programmablad van World Star Tennis wordt omschreven als „iemand die bekend staat om zijn spor tieve gedrag op en rond de baan”, speelt zijn eerste wedstrijd op 4 okto ber ’s avonds in de Martinihal in Gronin gen. Fillol is met Nastase, Panatta en San ders ingedeeld in de Rode Groep. Gerulai tis, Cox, Scanlon en Okker, die vorig jaar het proftenniscircuit won (in de finale ver sloeg hij toen Bob Lutz met 1-6, 7-5, 6-3) treffen elkaar in de Blauwe groep. In elke groep wordt een halve competitie gespeeld. De Blauwe groep speelt op 4 oktober in de Rodahal in Kerkrade, op 5 oktober in de Sporthal Zuid in Amsterdam en op 6 oktober in de Catharijnehal in Utrecht. Spelers van de Rode groep tennis sen op 4 oktober in de Martinihal in Gro ningen, een dag daarna in de IJsselhal in Zwolle en vervolgens in de Rijnhal in Arnhem. Een jaar geleden vond binnen de basket- balbond een splitsing plaats bij de heren. De ontwikkeling van het topbasketbal in Nederland had zo’n vlucht genomen, dat een aparte belangenbehartiging nodig was, die er tevens voor moest zorgen dat de top niet al te zeer profiteerde van de basis. Hiertoe werd de Topsportliga opge richt. In navolging van deze ontwikkeling is men bij de dames nu tot een soortgelijke belangengroep gekomen. De dames hadden al jaren het gevoel achtergesteld te worden bij de heren, wat tot uitdrukking kwam in het onderscheid in de reglementen, dat voor velen werd gezien als discriminatie. Bij de discussies over de herstructurering van de basketbal- bond begon men dan ook aan een damesli ga te denken, die officieel op 1 juli is ingesteld. De damesliga heeft dezelfde structuur als de Topsportliga. De betrokken vereni gingen, speelsters, nationale teams, coa ches en scheidsrechters behoren ook hier tot de stemgerechtigden op de algemene vergadering. Alleen heeft de VSN, de ver eniging Sportsponsoring Nederland (in te genstelling tot wat bij de Topsportliga het geval is), bij de dames geen stemrecht, terwijl alle rayons wel elk een stem hebben. Vlotte zege Betty Stöve De Noorse ploeg heeft via de triomf woensdagavond nog een kleine kans be houden om de eindronden in Argentinië te halen, maar dan moet het op 30 oktober Zwitserland met meer dan vier doelpunten verslaan. En dat lijkt een haast onmogelij ke opgave, zodat Zweden de reis naar Argentinië zeer waarschijnlijk gaat maken. Voor Noorwegen scoorden Ottesen en Iversen. De enige Zweedse treffer werd gemaakt door Sjoberg. De stand in groep zes luidt: 1. Zweden 4-6, 2. Noorwegen 3-4 en 3. Zwitserland 3-0. De Joegoslaaf Miljan Miljanic die sinds drie jaar Real Madrid heeft geleid, heeft woensdag ontslag genomen bij de „Koninklijke”. Na de wereldkampioen schappen in West-Duitsland waar Miljanic het Joegoslavische team coachte, werd hij door Real aangetrokken. Een succes werden deze drie jaar niet, zeker niet het afgelopen seizoen omdat Real zich voor geen enkele Europese com petitie wist te plaatsen. Afgelopen zondag verloor Real Madrid zijn eerste competi tiewedstrijd van Salamanca met 2-1. Milja nic was niet voor commentaar te bereiken, maar een woordvoerder van Real ver- Bob Dale en Roger Kennedy hopen de van HlCUUlg V4.CIV VIC UUCU1V111V10 CAClll werpnummers te vaak het mikpunt van J dopingcontroles zijn”, aldus Capes, „en het werd hoog tijd dat we een protest J lieten horen. De verhouding is zo onge- lijk dat er gewoon iets moest ge- beuren”. De Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) heeft bepaald dat do-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23