Zomertijd in België: forse besparing KONINKLIJK PAAR BEZOEKT NAVO VS terughoudend over verklaring van Teng THAILAND STUURLOOS ZONDER LEIDER achtergrond OGENSCHIJNLIJK GROTE MEERDERHEID BEDRIEGLIJK I FIETS-KOEL1ES Grunwick Ethiopië verbreekt banden met Somalië ROOTS Coalitie Deens parlement akkoord met crisismaatregelen Westduiste oppositie wil ontslag minister 3 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 8 SEPTEMBER 19 7 7 Zoek ■i dode stort ratie (Van onze redactie buitenland) lacht leiders, die sinds oktober 1976 Thailand regeren middels Thanin. [talie ssies a jpakt (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. Het jaarcongres van de Britse overkoepelende vak bond TUC (Trade Union Congres) heeft met een grote meerderheid (7.13 miljoen stemmen voor en 4.34 miljoen tegen) ingestemd met de regeringsrichtlijn om gedurende een jaar na de laatste looneisen geen nieuwe meer in te dienen. i Unity r het ty, dat ij Cad- end te slepen, bodem d is, in swater nity is, Wat er ekend. I door Nico Scheepmaker BANGKOK. Er komen voorlopig geen verkiezingen in Thailand, verzekerde vorige week de Thaise premier Thanin Kraivitsjien. „Want”, zo legde hij uit, „als er nu verkiezingen worden gehouden, krijgen opportunisten, corrupte politici en communistische elementen de gelegenheid weer op het politieke toneel te verschijnen als aanbid ders van de democratie”. Deze woorden mogen zijn uitgesproken door een burger-premier, maar ze zijn zeker geformuleerd door de militaire |L, ...r- U *'W,. <-1 i 1 De TUC beraamde op het congres ook van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, is in Washington Scholenkwestie bron van Soweto nieuwe onrust in (Van onze' redacteur in zuidelijk Afrika, Karl Breyer) worden verkleind. TANIN KRAIVICHIEN L ■'5 ■I en gis- veede- avond or de n had ent. erzoek chtwa- rkeerd Vitesse binatie chade: Het argument dat het veelal werklozen betrof die op die manier in hun onderhoud wilden voorzien, vond ook geen genade, omdat deze mannen hier te lande of in Duitsland hedentendage voldoende en be tere arbeid konden vinden. De wijze waarop een volk de titels van buitenlandse films vertaalt, is een Rohr- schach-test van zijn zieleleven. Ik pak nu even een omroepblad en bekijk de titels en hun vertalingen van een aantal films en series die deze week worden en werden uitgezonden. Een aflevering van „Black Beauty”, getiteld „Father and Son”. Ne derlandse vertaling: „Een circusjongen” (hoe lang zal het nog duren voordat Toer- genjevs literaire meesterwerk „Vaders en zonen” bij ons vertaald wordt in „Circus jongens"?). De Jean-Gabinfilm „En Cas de Mal- i heur”, letterlijke vertaling „In geval van pech”, Nederlandse vertaling „Met de wa pens van een vrouw”. Blijkbaar was de titel van de film en van Simenons boek niet deftig genoeg voor ons gevoel. tie Za che- twaar- giste missie eschil- nische fde in leve nlliete twaalf en be m gul- I onge dvoer- ïkend- tem is ‘val in en. Hij iet zijn etspad rnacht se bin- zondag niek in sn ze in De militairen zitten vast in het zadel sedert zij twee jaar geleden naar de macht grepen, maar desondanks is de stabiliteit in het land nog ver te zoeken. Het wankele bestaan kwam dramatisch aan het licht door een officieel erkende, mislukte coup, die dit jaar werd gepleegd. „nuttig” hebben genoemd. De woordvoer der wilde ook niet antwoorden op de vraag of ex-president Gerald Ford van de V.S. destijds beloofd heeft alle banden met Taiwan te verbreken en daarvoor in de plaats volledige diplomatieke betrekkin gen met Peking aan te knopen. Gerald Ford heeft gisteren nadrukkelijk gesteld dat hij bij zijn bezoek aan Peking, in december 1975, „geen verplichting” is aangegaan de diplomatieke betrekkingen met Taiwan te verbreken om formele rela ties met de Chinese Volksrepubliek te her vatten. De opmerkingen van Ford over China waren een antwoord op de verkla ring van Teng Hsiao-Ping. september 1976 naar Thailand, de aanlei ding voor een politieke omwenteling die de weg vrijmaakte voor de machtsovername van het leger in oktober. Tijdens de parlementaire regeringspe riode hadden de militairen nagenoeg al leen invloed in de uitvoerende macht. Maar geleidelijk aan begonnen de militai ren greep, te krijgen op de burgerregering en in april 1976 werd hun inspanning be kroond met de opname van de opperbevel hebber van het leger, generaal Kris Sivara, in het kabinet van Seni Pramoj als minis ter van Defensie. De dood van Kris Sivara in april was een belangrijke factor in het daaropvolgende politieke proces dat leid de tot een onstabiel bestaan voor Thai land Door zijn dood waren de diverse groe peringen in de krijgsmacht minder gemak kelijk in bedwang te houden, omdat geen enkele leider naar voren kwam die Sivara kon opvolgen als scheidsrechter tussen de verschillende krijgsmachtonderdelen. Het gevolg was, dat de coup yan oktober 1976 niet door het leger werd onderschre ven, behalve in zoverre het leidde tot het verwijderen van de burgerregering. Het bracht een coalitie aan de macht met een smalle basis, waarin de positie van de landmacht in vergelijking met haar tradi tionele verwantschap met de marine en de luchtmacht zwak was. Tegelijkertijd sloot de groep die militai re groepen van officiële functies uit, die De daaropvolgende maand werd gene raal Chalard zonder vorm van proces te- Enige maanden geleden ging het perso neel van de posterijen in sympathiestaking en besloot geen post meer voor Grunwick af te leveren. Deze actie werd echter door de PTT-bond zelf in strijd met de wet geacht en kort daarna beëindigd. politie op hun weg, waardoor het niet meer tot een betoging kwam. In het centrum van Kaapstad ontploften tientallen zogenaam de pamfletbommen, die honderden vlug- rechtgesteld op bevel van minister-presi dent Thanin. Chalard zou het brein achter de staatsgreep zijn geweest. schriften door de lucht deden dwarrelen. De politie nam de pamfletten, die „op ruiende taal" zouden bevatten, in beslag. De leraren hadden hun ontslag genomen na een vergadering waarin fel werd gepro testeerd tegen het Bantoe-onderwijssys- teem en tegen de overname van de leiding van de scholen in Soweto. De overheid nam de leiding over in een poging de onrust onder de scholieren te onderdruk ken. De leraren noemden hun rol in het onderwijsstelsel „vernederend eh onge lukkig.” Intussen hebben maar 2000 van de 27.000 scholieren zich aangemeld bij de over- heidsscholen. De minister van Onderwijs heeft vanwege dit gebrek aan belangstel ling de termijn yan inschrijving verlengd tot 14 september. De meeste van de 40 scholen zijn in elk geval nog gesloten. Het ziet er naar uit dat de leraren en scholieren niet van plan zijn zich gewon nen te geven. Zij zouden het tot een con frontatie willen laten komen met het de partement voor Bantoe-zaken, dat verant woordelijk is voor het onderwijsstelsel op de scholen in Soweto en andere zwarte woonwijken in Zuid-Afrika. ezond- at een Italië leken is het In het dopen oorge- ADDIS ABEBA (AFP/Reuter). Radio- Addis Abeba meldt dat Ethiopië gisteren zijn diplomatieke betrekkingen met Soma lië heeft verbroken. De Somalische diplo maten moeten het land binnen 48 uur verlaten. Maat lat aan de us ern- gelbui, e fruit liepen zergoe- aan uit en van 1L. I En daarbij bleef het niet, want reeds op 6 juni, de dag waarop majoor Schneider het ridderkruis van het Ijzeren Kruis kreeg, omdat hij zo behendig de munitiekamer van de „Hood” had opgeblazen, zagen de Amsterdammers de eerste pdny-tax lang srijden. U ziet, wij zaten ook niet stil, maar denk maar niet dat ze hierover ooit een film hebben gemaakt! De tweede aflevering van Scènes uit een huwelijk”, die in het boek „De kunst van het onder de tafel werken” is gedoopt, hee t op de telveisie: „De kunst om onder vloerkleed te vegen”, wat op zijn best toch „De kunst om iets onder het vloerkleed te vegen” had moeten zijn. Verder is „Dan cing in the Dark” (Dansen in het donker) vertaald met „Mag ik deze dans?” (Char lie’s Angels), „A Horse of Another Color” (Een paard met een andere kleur) met „Paarderennen”, en ga zo maar door. De zin van die verminkingen is meestal ver te zoeken en zelden te vinden. Dat geldt ook voor de vertaling van „Rbots” in „Roots wij zwarten”. Mensen die geen Engels op school hebben gehad, moeten nu wel denken dat „Roots” zoiets als „roetmop pen” betekent, wat dan sjiek in „wij zwar ten” is vertaald. Maar „roots” betekent eenvoudig „wortels” (de wortels van het bestaan, de wortel van alle kwaad, zie 1. Tim. 6:10, ik noem maar een dwarsstraat), en als men per se de associatie met „peent jes” wilde vermijden (hoewel „roots”" ook in het Engels die dubbele betekenis heeft), dan had men altijd nog met „Oorspron gen” kunnen volstaan. Maar nee. Gisteren vertelde ik van de interessante avonturen van de „Hood” en de „Bis marck” tussen 24 mei 1941, toen de „Hood” door de „Bismarck” tot zinken werd ge bracht, en 27 mei 1941, toen op zijn beurt de .„Bismarck” werd vernietigd. Ik putte een en ander uit het Algemeen Handels- blad die in de Nederlandse Persbiblio theek bewaard wordt, en al zoekend naar gegevens over die twee zeeslagen stuitte ik op enkele feiten die aantoonden dat Ne derland intussen ook zijn woordje mee sprak. De fietstaxi werd dus uit de roulatie genomen, maar de vindingrijkheid van de Nederlander was daarmëe niet uitgeput. Op dezelfde dag dat de „Hood” met 1338 man verging, stond het verheugende be richt in de krant dat in Den Haag de electro-tax zijn intrede had gedaan: het vehikel kon een snelheid van 30 km per uur ontwikkelen. BONN (DPA). De CDU'CSU die in West-Duitsland in oppositie is, heeft er gisteren opnieuw bij bondskanselier Hel mut Schmidt op aangedrongen de minister voor Economische Samenwerking, Marie Schlei, te ontslaan. De ogenschijnlijk grote meerderheid is echter bedrieglijk. De leden van de vak bonden van het personeel van de spoor wegen, transportbedrijven en de mijnen zullen zich, vermoedelijk niet aan deze uitslag houden. Bovendien zullen hun looneisen aanzien lijk hoger komen te liggen dan het door de regering verlangde maximum van tien procent om niet verder tot de inflatie bij te dragen. De mijnwerkers hebben al om een loonsverhoging van 90 procent gevraagd, het spoorwegpersoneel wil 25 procent meer hebben. Leiders van deze bonden geven toe dat het moeilijk zal zijn, zo niet onmogelijk, zich nog veel langer aan de afspraken met de regering te houden. De politieke onbestendigheid in Thai land is niet uitsluitend geconcentreerd in de elkaar beconcurrerende'hoogste krin gen van Bangkok. Het land heeft te kam pen met velerlei opstanden die de laatste jaren duidelijk zijn toegenomen. Het suc ces van deze oproer is echter nog steeds twijfelachtig, ondanks het samengaan van de nu radicaal geworden socialistische partij en de communisten. De gebeurtenis sen in Indochina liggen niet alleen vóór het leger nog zeer nabij, maar hebben ook indruk gemaakt op het gehele land. De gruwelverhalen, verteld door vluchtelin gen die vanuit dat schiereiland kwamen speciaal uit Cambodja hebben de platte landbewoners van Thailand eyn duidelijke indruk gegeven van een alternatieve maat schappij die niet overeenstemt met hun manier van leven. Zoals de situatie nu is, zijn de vooruit zichten op een politieke verandering in de nabije toekomst erg reëel. Er bestaat zelfs de mogelijkheid van een terugkeer naar een soort militair-burger-coalitie, die be stond toen de.broers Kukrit en Seni Pra moj achter elkaar eerste minister waren. De huidige politieke onzekerheid die in Thailand heerst, komt onder andere voort uit de ambitie en hebzucht onder politici en militaire leiders en rivaliteit onder de krijgsmachtonderdelen enerzijds en het ontbreken van een krachtige persoonlijk heid die deze krachten in bedwang kan houden anderzijds. --- De TUC nam daartoe contact op met de internationale federatie van vakbonden, onder leiding van Otto Kersten en ver zocht om medewerking bij het stopzetten van alle aanvoer van materialen uit het buitenland. Kersten zei „volledige mede werking" toe. In het begin van de jaren '50 was maar schalk Sarit zo’n persoonlijkheid; hij werd opgevolgd door maarschalk Thanon en maarschalk Prapas die de krachten bin nen het leger in evenwicht wisten te hou den, waardoor de parlementaire democra tie kon functioneren. Het wankele even wicht werd echter verstoord na de studen tenopstand in 1973, die leidde tot de ver banning van Thanon en Prapas. Ironisch genoeg was de terugkeer van Thanon in Het bedrijf nam na een door de APEX uitgeroepen staking, niet-vakbondsperso- neel in dienst, onder wie veel kleurlingen, en wordt sindsdien dagelijks belegerd door APEX-demonstranten die 's morgens de personeelsbussen de toegang tot het bedrijf onmogelijk proberen te maken. Een zegsman van de bond van spoor- wegwerkers zei dat voor de meeste leden van zijn bond, na twee jaar met een loon stop genöegen te hebben genomen, het eindpunt van een samenwerking met de regering was genaderd. Het resultaat daarvan zou zijn dat er in de komende maanden in Engeland opnieuw wilde sta kingen kunnen uitbreken, die premier Ja mes Gallaghan ertoe kunnen bewegen ver vroegde verkiezingen uit te roenen. Dat was tenminste het verkapte dreige ment dat Callaghan dinsdag in zijn rede voor het congres liet horen, waarbij hij nog opmerkte dat een algemene verkiezing noch voor de Labourregering noch voor de vakbonden gunstig zou verlopen. Calla ghan stelde als enige, maar zeer vaag aan geduide hoop in het vooruitzicht dat in de komende herfst wellicht een economische opleving te verwachten valt, die het alge mene levenspeil in Engeland ten goede komt. Ook de stijgende werkloosheid draagt bij tot de groeiende onrust onder de zwar te bevolking. Uit een onderzoek is geble ken dat in het gebied Johannesburg, Pre toria en Reef in totaal 200.000 negers zonder werk zitten. Een van de Philips-vestigingen in Wade- ville bij Johannesburg maakte gisteren bekend dat zij gedwongen is 60 a 70 men sen te ontslaan. De directie gaf de Zuid- afrikaanse overheid de schuld van deze gang van zaken. Volgens haar zou de over heid bij het geven van opdrachten in vele gevallen de voorkeur geven aan buiten landse ondernemingen inplaats van bin nenlandse ondernemingen. Bij Philips zouden zowel blanken als zwarten door de werkloosheid worden getroffen. KOPENHAGEN (ANP). De Folketing, het Deense parlement, heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een pakket maatregelen waarmee de Deense regering de komende drie jaar de economische cri sis te lijf wil gaan. De maatregelen zijn gericht op het ver kleinen van het tekort op de betalingsba lans en het verminderen van het aantal werklozen. Verwacht wordt dat het beta- JOHANNESBURG. In de zwarte woonbuurt Soweto bij Johannesburg is het onrustig na het ontslag van 700 zwarte leraren en het overnemen van de scholen door de regering. Vanuit Soweto probeerden gisteren ruim 500 scholieren met de trein naar Johannesburg te komen om een demon stratie te houden. Zij vonden echter de De oppositie meent dat Marie Schlei (SPD) ongeschikt voor deze functie is. Ze zou onder meer voor een groot deel verant woordelijk zijn voor de „bevordering van het geweld” in zuidelijk Afrika. Op 19 mei 1941 werden de rijwieltaxi’s verboden, althans voor personenvervoer. De Duitse autoriteiten bleken van oordeel dat de fiets-taxi niet strookte met het ge zonde en natuurlijke zedelijkheidsbeginsel van Noordeuropese mensen. Mannen die als „fiets-koelie” werkten, zo deelden zij mede, verrichtten diensten van verneder ende aard. Een reden voor dit mogelijke resultaat is dat volgens een heersende mening in Bangkok de harde anti-communistische opstelling van de huidige regering niet erg succesvol is 'geweest in de buitenlandse betrekkingen en dat de terugkeer rraar de pragmatische verzoening met de regerin gen in Indochina bewerkstelligd door de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Pichai Rattakul in juli-augustus 1976 op lange termijn voor Thailand meer effect zou sorteren. plannen om het door de vakbonden geha te filmverwerkingsbedrijf Grunwick klein te krijgen. Grunwick, dat vooral filmpjes van vakantiegangers ontwikkelt en afdrukt, is al 54 weken verwikkeld in een tot nationale proporties uitgegroeide strijd met de APEX-vakbond. onder de burgerregering bevoordeeld en beschermd waren. De voortdurende me ningsverschillen binnen het leger resul teerden in de moord op generaal Aroon Tawatasin, commandant van de Eerste Landmachtdivisie in Bangkok, bij de mis lukte staatsgreep van dit jaar. Tawatasins steun was altijd essentieel geweest om tot een succesvolle machtsovername te komen. De woordvoerder wees er wel op dat ook de huidige Amerikaanse regering het ge meenschappelijke communiqué van Sjanghai uit 1972 aanvaardt. Hierin wordt gesproken van één „onverdeeld” China waarvan Taiwan deel uitmaakt. Washing ton heeft het bezoek van Vance aan China van tevoren omschreven als een „informa- tiebezoek”. Toch was later een zekere ont goocheling in Washington merkbaar over de onbuigzame houding van Peking inzake de kwestie-Taiwan. Buitengewoon bevredigend vond ik „Al les in het leven is drie tegen een” als vertaling van „Everything in Life is Three Against One” (de man die de moed had deze titel gewoon letterlijk te vertalen, verdient de Martinus-Nijhoffprijs), maar degene die „The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!” vertaalde moet een imbeciel zijn geweest, want in plaats van deze paniekerige kreet, van iemand die waarschuwend door het dorp rent, te vertalen moet „De Russen komen! De Russen komen!”, maakte hij er iets vrolijks van, alsof er bezienswaardige schutters aankwamen: „Daar komen de Russen, daar komen zij aan”. Een pa- niektitel, gezellig vertaald. Volgens het radiostation is het besluit ering genomen in verband met de blijvende vij andigheid van de Somalische regering on danks de voorstellen voor een vreedzame de regeling van de Ethiopische regering. V” Prinses Beatrix en Prins Claus heb ben een bezoek aan de Navo in Brussel gebracht. Op de fo to wordt het paar op het militaire vliegveld Mels- broek begroet door Navo-secretaris-ge- neraal mr. J. Luns. WASHINGTON (DPA, UPI). Op de verklaring van vice-premier Teng Hsiao-Ping ‘Ildclvan China, waaruit ontgoocheling sprak over de resultaten van het bezoek aan Peking aal enmet een zekere terughoudendheid gereageerd, ran de m een Vice-premier Teng heeft laten weten dat rij dat in de betrekkingen tussen China en de V.S. aanne- als gevolg van het overleg in Peking van achten Vance eerder een terugval dan een verbe- ;n goe. tering te constateren valt. De woordvoer- n met ^er van Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde hier gisteren niet rechtstreeks op ingaan. Hij herinner- de er echter wel aan dat beide landen direct na het overleg de resultaten hiervan steren tot 11 gevolg lingstekort in drie jaar met 2,5 miljard op het kroon (ongeveer een miljard gulden) kan Brits vakbondsorgaan TUC akkoord met loonmatiging Niettemin overweegt de TUC om nu met medewerking van de betrokken bonden de elektriciteit en het/water naar Grunwick af te sluiten. Maar gezien de ervaringen van de Britse PTT zal daar vermoedelijk wei nig van terechtkomen, te meer omdat ook de omwonenden van een dergelijke actie te lijden zullen hebben. Daarnaast heeft de TUC nog grover geschut in stelling ge bracht om het bedrijf, in haar eigen woor den „een loslopende gevaarlijke olifant”, alsnog in het vakbondsgareel te dwingen. BRUSSEL (ANP). De Belgische zomertijd (die evenals in ons land ein digt in de nacht van 24 op 25 septem ber) heeft het land een besparing van een procent van het stroomverbruik opgeleverd. Volgens mededelingen van de Belgi sche electriciteitsbedrijven is er in de zes maanden die de zomertijd geduurd heeft ruim 215 miljoen kwu minder electriciteit verbruikt, hetgeen neer komt op zo’n 49 miljoen gulden. Er was echter een grotere daling van het elec- triciteitsverbruik verwacht. De Belgische spoorwegen en de luchtvaartmaatschappij Sabena heb ben de zomertijd probleemloos ver werkt. Er zijn vrijwel geen klachten van reizigers binnengekomen. Ook uit landbouwkringen (de boeren leverden vóór de invoering van de zomertijd de meeste kritiek) zijn vrijwel geen klach ten gehoord. trijfël - V.J. I I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3