VNO: Leeuwinnen ontsnapt Vrouw voor 11 Umuider Courant RIJNMOND: INDUSTRIEKAMP IS VRIJWEL UITGESLOTEN Corolla is er al v.a. f10.650,- snel naar: 10 mille opge licht I Kennemer bloemendaal kleverlaan6a <0231251095 Barnhoorn haarletn zijlweg 26 (023)242250' Rustman haarlem lange tierenvesl 130 134 321317 Meyer heemstede qlipperweq 42rd (0231 285375 Barnhoorn heemstede roemer visscherptein 19 21 (023) 242250' Ir- Politieman bij ongeregeldheden in buik geschoten Damiate Pers r zo’n TOYOTA" h II. „Regering kon wantrouwen bij kapers en schoolbezetters niet wegnemen Volvo volop in rode cijfers „Van loon matiging is geen sprake” VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING 20 Pensioenen Psychiater Mulder tijdens tweede dag van proces in Assen: Niet gekomen Spanningen Niet de moed Ziekmeldingen Demonstratie tegen ondertekening van verdrag Panamakanaal Pleidooi voor een ,op voedings verlof DOI r F e' komen, is minder dan één maal in de 10 miljoen jaar. Dat is de be langrijkste conclusie van een on derzoek, dat de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond heeft ge daan naar de gevaren die de Rijn- mondbevolking van de kant van de procesindustrie bedreigen. SERVICE TAPIJTEN B.V. DEI mijn le wel sticht) delijk van 5! gend van I Of de grond uitspr ven, rechts te, in inwor aange al jar tegen NEDERLANDSE OPTIEK CENTRALE ll AMSTERDAM (ANP). Het Gemeenschappelijk Administratiekan toor (GAK) heeft in 1976 vijftien procent minder aanvragen om een werkloosheidsuitkering binnengekregen, nameliljk 283.500 tegen 332.400 in 1975. Deze daling was vooral te danken aan een geringere omvang van het verschijnsel werktijdverkorting. Het aantal uitkerin- gensdagen daalde met twaalf procent tot 10,3 miljoen en het totale uitkeringsbedrag (de gemiddelde uitkering per dag kwam van 61,65 op 69.01) daalde met iets meer dan één procent tot 712 miljoen. ASSEN (ANP). De regering is er bij de Zuidmolukse gijzelings acties nooit in geslaagd het wan trouwen weg te nemen dat de schoolbezetters en treinkapers koesterden bij alle voorstellen die via de veldtelefoon werden ge daan. Dat bleek gisteren op de tweede procesdag tegen de Zuid molukkers in Assen, toen aan het eind van de dag dr. D. Mulder, de 54-jarige woordvoerder van het beleidscentrum, zijn getuigenver klaring aflegde. ROTTERDAM (ANP). De kans dat een bewoner van het Rijnmondgebied om het leven komt als gevolg van een indu striële ramp, is ongeveer even klein als de sterftekans ten gevol ge van het bezwijken van de Del tawerken. De kans op een indus triële ramp in het Rijnmondge bied, waarbij bewoners buiten de industriecomplexen om het leven •y4AR BINNEN- EN BUITENLAND {ADVERTENTIE) GAK: In ’76 minder ll DR. MULDER (ADVERTENTIE) i 3 I President Carter en Omar Torrijos omhelzen elkaar na ondertekening van het verdrag. 0,70 141,50 (ADVERTENTIE) I l l i Het gisteren gepubliceerde jaarverslag van het GAK meldt verder een stijging van het aantal ziekmeldingen met 0,7 procent tot bijna 2,3 miljoen. De gemiddelde ziekteduur vertoonde een lichte stijging (van 16,4 tot 16,7 dagen) en het totale Een van beide leeuwinnen werd al snel in het park gevonden. Een dieren arts verdoofde het dier met een schot uit een zgn. narcosegeweer. De andere leeuwin werd even later aan de rand van het park gevonden. Een schot uit het narcosegeweer versufte haar echter niet: het dier werd agressief en klom in een boom. Daar het dier vanuit die boom met een sprong het park zou kunnen verlaten, werd besloten het te doden. EMMEN (ANP). Een van de twee leeuwinnen die dinsdagavond uit hun verblijf in het Noorderdierenpark in Emmen waren ontsnapt heeft haar avontuur met de dood moeten bekopen. Omdat gevaar bestond dat het dier het dierenpark zou verlaten, werd besloten het dier dood te schieten. Op vragen van de raadsman van de verdachten mr. H. de Ruijter uit Breda verklaarde dr. Mulder dat het hem onmo gelijk was het wantrouwen dat bij de ka pers bestond weg te nemen. Hij kon zich niet herinneren of hij het beleidscentrum heeft gesuggereerd schriftelijk te antwoor den op de Zuidmolukse eisen. Panama zal aan het einde van deze eeuw de controle krijgen over de waterweg. De neutraliteit van het kanaal is in de akkoor den vastgelegd en de Verenigde Staten hebben het recht de waterweg militair te verdedigen. Het wantrouwen in de school en in de trein heeft enkele malen tot spanningen geleid tussen Zuidmolukkers en gijzelaars. De 23-jarige treinkaper Marcus verklaar de dat eri een vechtpartij in de trein is ontstaan tussen zijn broer Robbie die gedood werd bij de bevrijdingsactie op 11 juni en vier treinpassagiers. Door Mar cus’ ingrijpen en de tussenkomst van Max kwam het niet tot een schietpartij. Toch hield Marcus de eerste van de drie overlevende treinkapers, die woens dag gehoord werden vol dat de kapers de passagiers nooit hebben bedreigd. „Geen geweld, geen slachtoffers”, was de stelregel van de kapers, aldus de 27-jarige Junus later op de dag. Hij werd op een brancard de rechtszaal binnengereden, omdat hij bij de bevrijdingsactie in De Punt zwaar gewond raakte. Ten behoeve van de aangesloten organi saties ontving het GAK in totaal 12,8 miljard aan premies en aan interest van beleggingen (1975: 10,7 miljard). Het be taalde ƒ11,7 miljard (ƒ9,7 miljard) aan uitkeringen, kosten en premieafdrachten. Het saldo is toegevoegd aan de beleggin gen, die aan het eind van het jaar een waarde hadden van bijna 6,5 miljard. Het aantal personeelsleden van het GAK steeg vorig jaar mede in verband met de invoering van de AAW met 500 tot 9873. Het GAK voert ook de administratie voor twintig bedrijfspensioenfondsen. Het inde 475 miljoen aan premie (1975: 487 mln.) en het keerde 105,5 mln. 89 mln.) üit aan pensioenen. Junus heeft naar, eigen zeggen de trein kaping georganiseerd, samen met de later gedode 23-jarige Mattheus uit Bovensmil- de. Toen de plannen voor de schoolbezet- ting al rond waren, dachten de treinkapers nog aan alternatieven. Maar een bezetting van het gemeentehuis in Bovensmilde werd afgewezen. Ook een actie in de NOS- studio’s ging niet door. Overigens begon de treinkaping niet vol gens plan. Allereerst kwam de 23-jarige timmerman Mezack uit Bovensmilde niet opdagen. Hem is bij het proces alleen medeplichtigheid ten laste gelegd, omdat hij een pistool met zes patronen aan de kapers zou hebben geleverd. Een tweede misrekening was de stop plaats van de trein. De kapers wilden de Intercity dicht bij de overweg in Glimmen tot stilstand brengen om een volledig vrij schootsveld te hebben. Dat lukte niet. Tijdens de zitting van gisteren stelde rechtbankpresident mr. F. Fliek de drie kapers een paar keer de vraag of de passa giers in de trein wel of niet bedreigd zijn. In het geval van Marcus staat sinds giste ren wel vast dat deze tijdens de overval van de mariniers een van de vrouwelijke passagiers, Marijke Drost, als levend schild heeft gebruikt. Hij schoot het meisje Bij deze globale gevarenanalyse is de dienst uitgegaan van het „maximaal denk bare ongeluk” maar hij zei geen rekening te kunnen houden met ongelukken die kunnen gebeuren bij het vervoer van ge vaarlijke stoffen, per schip, over de weg of per trein. „Aangenomen moet worden dat dergelijke ongelukken kunnen gebeuren, waarbij effecten denkbaar zijn die in om vang niet onderdoen voor incidenten in de procesindustrie”. Ook is bij de bepaling van het maximaal denkbare ongeluk geen rekening gehouden met de gevolgen van moedwillige vernieling van installaties (sa botage) en met de gevolgen van ketting- Thans Is er in Haarlem-Schalkwijk een uitstekende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Servi ce Tapijten b.v Oss-Rosmalen komt 2 dagen naar Haarlem-Schalkwijk om u van deze grandioze gelegenheid te la ten profiteren. Service Tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprij zen aan de consument worden aange boden. Ondanks de zeer lage prijzen volledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service Tapijten b.v. assortiment. Nylon vilttegels 40x40 zelfklevend 0.89. Dikke hoogpolige tapijttegels, los te leggen, per stuk 6.90. Vinyl op vilt 200 cm breed 8.95. Nylon vilt 2 m breed, per str. meter 9.50 o.a. nylontapijt In 3 modieuze tinten 4 m breed vanaf 29,50 p. str m. Pr. fraai gedessineerd origi neel Engels bloemtapijt, kamerbreed, vanaf 59,- per m. 100% wollen berber 400 cm breed vanaf 99-,- per str. m. Voor het zover kwam, schoot een mari nier hem neer. Marcus verklaarde gisteren in Assen dat hij overigens wel de kans, maar niet de moed heeft gehad om gijze laars te doden. Hoewel de kans op een ramp bij één van de in het Rijnmondgebied gevaarijk ge achte bedrijven volgens het onderzoek klein is, moet Rijnmond volgens milieuge- committeerde A. van Dijk in staat worden gesteld een regionaal rampenplan op te stellen. „Zo’n ramp kan tenslotte ook mor gen gebeuren en dan moet de overheid snel en adequaat kunnen ingrijpen”, aldus Van Dijk. De derde treinkaper die gisteren terecht stond, de 18-jarige Andreas uit Assen die in de trein een vrij bescheiden rol heeft gespeeld zei voor de rechtbank dat er in de toekomst meer harde acties moeten komen. reacties die na een industrieongeluk in het Waterweggebied zouden kunnen ontstaan. Hoe zien de treinkapers achteraf hun actie, waarbij zes van de negen deelne mers zijn gedood. „Ik vind het onmenselijk en absurd wat de Nederlandse regering ons heeft aangedaan. Natuurlijk, onze da den zijn niet goed te keuren. Ik hoop alleen maar dat we een oplossing krijgen voor onze strijd”, verklaarde Marcus gisteren. Junus: „Ik zal niet zeggen dat het eigenlijk niets waard is. Maar er is niets bereikt en de Nederlandse regering heeft ons be drogen”. neer en gaf toe tijdens de mariniersactie naar de vrouwenafdeling te zijn gegaan om gijzelaars „neer te knallen”. MAASTRICHT (ANP), De vrouw van een tot achttien jaar gevangenisstraf ver oordeelde hoofdverpleger uit Kerkrade heeft bij de politie aangifte gedaan van oplichting. Een nog onbekende man had zich zo vertelde zijtegenover haar uitgegeven als „iemand van de hoge raad” die haar man op staande voet vrij zou kunnen krijgen. De man had de vrouw verteld dat de actie haar tienduizend gulden zou kosten. Ze moest dat geld meebrengen naar een café in Maastricht. Daar gaf ze hem inder daad het bedrag en leende de man haar auto even. Hij zou daarmee naar het Huis van Bewaring rijden om haar man af te halen. Toen de man niet meer kwam opdagen, deed de vrouw aangifte bij de politie. De auto is inmiddels teruggevonden. werd de toestand in Assen weer „betrekke lijk rustig” genoemd. Vooi woei ter i PANAMA-CITY/WASHINGTON (UPI).Leden van de nationale veiligheid stroepen hebben in Panama-City een de monstratie van studenten uit elkaar gesla gen. De betogers protesteerden tegen het nieuwe verdrag om het PanamaKanaal, dat gisteren in Washington is ondertekend. Ongeveer 600 studenten gingen gisteren naar het ministerie van Buitenlandse Za ken en schreeuwden: „Teken het akkoord niet, het is smerig”. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Kruisstraat, gem. Rosmalen. Tel. 04192-4098. Hoofdshowroom 1800 m2. Kantoor: Oss Thorbeckestraat 89. Tel. 04120-22006. (Val HA had voor beldi vrou leren kracl scha* were bekl 13,90 40,- f 53,- 157,30 203,- Haarlem, Damstraat 4 (tussen de Waag en Grote Kerk) fel 320421 (Zaterdag tot half vijf geopend) i t De twee akkoorden moeten nog worden goedgekeurd door de Amerikaanse se naat, waar de conservatieven een sterke oppositie voeren tegen de overeenkomst. Het onderwerp zal niet vóór volgend jaar aan de orde komen in de senaat. De nieuwe akkoorden komen in plaats voor de oude overeenkomst in 1903, waarbij de Verenigde Staten de volledige controle verwierven over de Kanaalzone. De onder- handelingen over de nieuwe akkoorden hebben dertien jaar geduurd. De twee leeuwinnen hadden een gat in de omheining van hun verblijf ge knaagd. Een oppasser ontdekte de ont snapping. De door de directie gealar meerde politie omsingelde het dieren park en adviseerde de omwonenden in huis te blijven en ramen en deuren gesloten te houden. Verder liep de actie volgens plan. Nadat ongeveer de helft van de passagiers was vrijgelaten, werden mannen en vrouwen in de trein gescheiden, de wachtposten in de trein bezet en begon het gijzelingsdra ma dat op 11 juni tot een bloedig eind kwam Het werd tenslotte trein 747, de Intercity Assen-Groningen en kaper Marcus gaf sa men met zijn vriendin Hansina uit Boven- ASSEN (ANP).Bij een treffen tussen Zuidmolukkers en een mobiele eenheid van de politie van Assen is vanochtend vroeg een politieman door een kogel in de buik getroffen. Zijn toestand is nu na een spoedoperatie redelijk, aldus een woordvoerder van de politie. Het is de hele nacht onrustig geweest in en om de Zuidmolukse wijk in Assen. In drie kleuterscholen en een Rode-Kruisge- bouw werd brand gesticht. Twee kleuter scholen brandden helemaal uit, de twee andere gebouwen liepen lichte schade op. De brandweer kon pas geruime tijd na het uitbreken van de eerste branden gaan blussen omdat vanuit de omgeving op de brandweerlieden werd geschoten. Onder bescherming van pantserwagens van de marechaussee konden zij later hun werk voortzetten. In de vroege ochtend werd in een flatge bouw een man met een karabijn gearres teerd. Het bleek iemand te zijn die aldus een politiewoordvoerder volkomen de klus kwijt was”. Pas om een uur of negen vanochtend DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN. - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 WW-uitkeringen Als stond rechts; vergun dat zo neemt i ten ma te begi voorzit vendie: Met i ter de bieden afdelir oordee men d< dan hé zaamh de uite nog sl< weest, waars< Woei Haag c deld. 1 van di wijze i tijd w£ ten in gemee den on door e plan, r procec tot sta wijzigi manie man. I kend stichti de gei deld z de bot I E Zuiver wollen hoogpolig tapijt speciale prijs 139,- p.m. 400 cm breed. Prachtig nylon tapijt in 3 kleuren 400 cm breed voor 24,50 per meter. Verder huiska- mertapijten v.a. 34,90, 39,90, 49,90 enz. Te veel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Ook berbertapijt van 400 cm breed 72,50 p.m. Deze sublieme verkoop fabriekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 9 september van 14.00-18.00 uur en za terdag 10 september van 10.00-17.00 uur in wijkcentrum Schalkererf, Berna- dottelaan 201, Haarlem-Schalkwijk. Reserveringen en levering op latere ter mijn mogelijk, betaling geschiedt na af levering. Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. Voor leggen kunnen wij zorgen. De milieugecommitteerde zei te ver wachten dat er nog dit jaar een regionaal coördinatiecentrum rampenbestrijding Rijnmond komt, nadat daar jarenlang over js gediscussieerd. Het openbaar li chaam heeft aan de 23 gemeentebesturen in het Rijnmondgebied een brief gestuurd met het verzoek eraan mee te werken, dat nog dit jaar een rampenbestrijdingsorga nisatie onder de supervisie van Rijnmond van de grond komt uitkeringen, tegen 3,5 miljard en 1975. De Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) trad op 1 oktober 1976 in werking. Het GAK keerde in het vierde kwartaal ƒ212,5 miljoen uit aan ongeveer 90.000 AAW-trekkers. Het GAK voert de administratie voor vijftien bedrijfsverenigingen, die samen ruim zestig procent omvatten van alle werknemers die onder de sociale verzeke ring vallen. Het aantal bij deze bedrijfsver enigingen aangesloten werkgevers was eind vorig jaar 104.000. DEN HAAG (ANP). Het PvdA-Ka- merlid mevrouw Haas-Berger wil een on derzoek naar de mogelijkheden van invoe ring in ons land van al dan niet betaald verlof voor vrouwen met kleine kinderen. In schriftelijke vragen wijst zij er op dat vele werkende vrouwen in een aantal EEG-landen een dergelijk recht reeds be zitten, waarbij zij het recht hebben de oude baan op te eisen. Het aantal nieuwe uitkeringen ingevolge de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsver zekering was 41.500 (1975: 42.000). Onge veer 28.000 uitkeringen werden beëin digd, waarvan ruim 7500 wegens herstel. Aan het eind van het jaar telde het GAK 241.700 WAO-uitkeringsgerechtigden. In totaal betaalde het 4,3 miljard aan WAO- Op een vraag van de 35-jarige Zuidmo lukse leider Willem zei de Haagse zenuw arts dat hij aan de regering het verzoek heeft doorgegeven dat de schoolbezetters en treinkapers via radio en tv wilden ho ren dat ze een vrije aftocht zouden krijgen als ze hun acties staakten. Mulder heeft om zo’n publieke bevestiging gevraagd. Dat is niet ingewilligd. aantal uitkeringsdagen steeg met drie pro cent tot 31,7 miljoen. Het ziekterisico (aan tal uitkeringsdagen per honderd werkda gen) liep op van 8,9 in 1975 tot 9,23 in 1976. Het GAK keerde ruim 2,1 miljard aan ziekengeld uit. Dat is 14 procent meer dan het jaar ervoor. Belangrijkste oorzaak van deze stijging was een verhoging van de gemiddelde uitkering per dag. smilde het startsein. Zij werd bij de mari niersactie in de trein gedood. GOTHENBURG (ANP). De met ver lies draaiende Zweedse autoproducent Volvo heeft in een gisteren uitgegeven verklaring de geruchten in de Zweedse pers tegengesproken als zou men het Ne derlandse produktiebedrijf Volvo Car in Born (vroegere DAF) willen afstoten, in dien de Nederlandse regering zich niet bereid toont 400 miljoen gulden in deze onderneming te steken ter ondersteuning van de verdere ontwikkeling. De Nederlandse regering heeft dit voor- 'jaar ƒ100 miljoen in Volvo Car geïnves teerd om een voortzetting van het huidige investeringsprogramma mogelijk te maken. DEN HAAG (ANP). Uit nieuwe bere- keningen is het Verbond van Nederlandse Ondernemingen gebleken dat er van de matiging van de looneisen door de vakbe weging bitter weinig is terecht gekomen in 1977. Het VNO schrijft dit in haar orgaan „Onderneming” van deze week. De werkelijke reële verbetering van het besteedbare inkomen van de modale man bedraagt namelijk 2 a 2,5 percent in 1977. Het kabinet heeft steeds als doelstelling een reële verbetering van anderhalf per cent nagestreefd, hetgeen zowel door de werkgevers als door de werknemers werd onderschreven. Het nu aan het licht gekomen cijfer behoeft, volgens het VNO, geen verwonde ring te wekken. „Immers telkenmale is door de werkgevers gesteld dat de eisen van de vakbeweging geen werkelijke mati ging inhielden en dat de matiging wel met de mond werd beleden maar dat simpele berekeningen aantoonden dat er in de praktijk niet veel van terecht zou komenf Nu zo langzamerhand de resultaten van het loonoverleg op tafel komen blijkt déze werkelijkheid. De harde stakingsactie van de vakbeweging heeft resultaat gehad. Er is een schijnwinst behaald die zal leiden tot minder werk. Anders gezegd: van soli dariteit met de werklozen was geen sprake”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4