SUPERSTAR MINI-BEURSEXPOSITIE Werkgroep in Educatief Plan voor Beverwijk: ii NB ■■■■me Ga NMB-girosparen Da’s’nheel voordeliger! Pak de pen. Neem de stap. Vereniging Dienstweigeraars belegt „politieke avond" I iiit he Dqminte evenwioirten ROCKOPERA 10 september I: .jg Plan Kagerweg doorsneden door Rijksweg 16 IJM Contactenavonden van ADO’20 GY V€ Kansarme groepen Maatschappelijk DONDERDAG 8 SEPTEMBER IJMOND 19 7 7 Aanvang: 20.15 uur. Haarlems Dagblad: ■na ACTIVITEIT JONGE AFDELING KENNEMERLAND I In het programma van Damiate Evenementen in het Openluchttheater te Bloemendaal werd de uitvoering van de rockoperaJesus Christ Super star” - onder voorbehoud - vermeld op zaterdag 27 augustus 1977. De voorstelling zal echter plaatsvinden op zaterdag 10 september 1977. 1 IJmuider Courant: \Beverwijkse Courant In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op van Tim Rice en Andrew L. Webber, uitgevoerd door het jongerenkoor St. Stephanus” met orkest uit Amsterdam. 1 BEVERWIJK. De Werkgroep Vormings- en Ontwikkelingswerk voor Volwassenen heeft haar ei gelegd. Binnen een tijdsbestek van krap zes •'maanden heeft de werkgroep, op basis van onder meer een enquête onder een hon derdtal in Beverwijk op sociaal- cultureel terrein actieve organisa ties, een educatief (vierjaren)plan ontwikkeld dat, vergezeld van een dikke nota van bijlagen, dinsda gavond 13 september ter discussie staat tijdens een openbare bijeen komst in ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof. De week daarop zal het concept met een verslag van de bijeenkomst aan de gemeente raad worden aangeboden, die het educatief plan in haar vergade ring van 13 oktober moet vast stellen. De gereduceerde plaatskaarten (kassa x openluchttheater 7,50 zijn verkrijgbaar A 6 bij onze kantoren: u J Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd. Ged Oude Gracht 82 (Haariem-Centrum) Soendaplein/Fkxesstraat (Haariem-Noord) Califomiëplein 17 (Haartem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) I De NMB introduceert het NMB-girosparen: U krijgt maar liefst 5% in plaats van 4% rente, als u uitsluitend schriftelijk stort of opneemt via uw eigen bank of postrekening. Dat is voordelig, dat is gemakkelijk en dus aantrekkelijk. En uw spaargeld staat niet vast. Alleen voor het opnemen van bedragen boven 5000 gulden geldt een opzegtermijn van een maand. En dat alles zonder retourrente, boeterente of rentereduktie. De eerste inlage dient ten minste 400 gulden te bedragen. (Van een onzer verslaggeefsters) 'Pomut Fier ui ft* L (ADVERTENTIE) BEVERWIJK ONTWIKKELT NIEUW INDUSTRIEGEBIED (Van een onzer verslaggevers) i (ADVERTENTIE) I Dhr./mevr./mej. Adres tel. Woonplaats •V I Hebt neen bank- of postrekening? I L I I NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK stelling (op de foto een afbeelding uit de expositie) is te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 4 uur en donderdagavond van 19 tot 20 uur. Binnen het plan kan er slechts 0,5 ha worden gerealiseerd, zodat Schram buiten het gebied 1,3 ha moet aanleggen. Het nieuwe industrieterrein wordt op zeer ongelukkige wijze doorsneden door de toekomstige Rijksweg 16. Bij de plan nen dient men dan ook rekening te houden met de toekomstige ontsluiting van het oostelijk gebied van Beverwijk ongelijk vloers over het tracé van de Rijksweg, de leidingstrook en de grenzen van de ge bieden, die als gevolg van de besluiten van Gedeputeerde Staten en de Kroon buiten de goedkeuring zijn gehouden. Er is danig aan de verkaveling gesleuteld, maar men kon niet voorkomen dat de bestaande Ka- HEEMSKERK. Vrijdagavond 9 sep tember, wordt in het clubhuis van ADO’20 op de Vlotter de eerste contactbijeenkomst voor leden gehouden. Er wordt die avond geklaverjast om fraaie prijzen. gerweg moet worden opgeheven. Ook het landschapsaspect vroeg veel aandacht. deelname aan en belangstelling voor soci- aal-culturele activiteiten. Gezien bovengeschetste problematiek (die ook in de enquêteresultaten duidelijk naar voren kwam) zal het nauwelijks ver bazing wekken dat het pas verschenen educatief vierjarenplan een uitbouw van het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen voorstaat in de richting van om-, bij-, na- en herscholing alsmede tweede weg- en/of tweede kansonderwijs. Meer aandacht verdienen daarbij vooral kansarme groepen als gehandicapten- WAO-ers, werklozen, mensen in ploegen dienst, bejaarden/ouderen, mensen met lagere inkomens en/of een lagere oplei ding. Daarnaast zouden er naar de mening van de werkgroep veel meer mannen aan vormingsactiviteiten kunnen deelnemen en hebben vrouwen een bepaalde achter stand in te halen, vooral op het gebied van scholing en onderwijs. Voorts is gebleken moet even duidelijk worden gemaakt ho< de procedure verloopt voor iemand dit dienst wil weigeren. Eerst stuurt hij een brief (die de deftige naam request heeft) naar het ministerie van Defensie, waarin hij zijn voornemen te kennen geeft. Het ministerie antwoordt met een brief en een vragenlijst. Als deze vragenlijst terug is Omdat dit alles tot een langdurig en tijdrovend proces zal leiden, lijkt het de werkgroep noodzakelijk hiervoor op kor te termijn voldoende mankracht aan te trekken. Aanbevolen wordt dan ook, van de desbetreffende mogelijkheid in het ka der van de Rijksbijdrageregeling gebruik te maken. Het studer dwijnl later spoelt prooi tiecorr der) k hij he tieverl plaats Gerus burge een tv van h; patrol zeldza mores open met B. en W. delen de raad mee, dat de termijn waarbinnen het bouwrijp maken tot stand dient te worden gebracht is bepaald op 10 jaar na de datum waarop de raad met de voordracht instemt. Overeen gekomen is ook dat Schram in de gemeen tekas een soort afkoopsom stort in de vorm van een bedrag per m2 bouwrijpe grond. Dit bedrag is bepaald op zeven gulden per m2, welk bedrag is geïn dexeerd aan de stijging of daling van de grondprijs. De zeven gulden is gebaseerd op een grondprijs van 100 per m2. IN HET KANTOOR VAN DE Neder landse Middenstandsbank aan de Bree- straat te Beverwijk, wordt van 12 tot en met 30 september een mini-beursexpositie De alle! gest< ondt dire, Ns men Lub lefo< VE verei nieu' wore kaal Van „De In h film avond, geschi die m< bliek c te bre: I IJN werd tarbo kistei schat verse PR Pei tong 11.35 tarbe Pei ka be: twee schai twee 43-25 De IJM. Langs de toekomstige Rijksweg en de te verlengen Wijkermeerweg mag de hoogte van de bebouwing de 8 meter niet over schrijden. Het plan zal door een grote groengordel worden omgeven. I l()pen voor mij een N M B girospaarrekening. Ook de groenvoorzieningen in het plan worden door Schram aangelegd, zo ook de waterbeheersing. Om het hemelwater op te vangen zal er een waterbergingsopper- vlakte van ongeveer 1,8 ha nodig zijn. Tijdens deze avond, die om acht uur begint in het Bato-centrum, Zoetestraat 11 in Haarlem zullen politici hun visie geven op dienstplicht en dien st weigeren. Na een rollenspel over hoe een commissie werkt die de toelichtingen moet beoordelen van de mensen die willen dienstweigeren, volgt een forumdiscussie. Als sprekers zullen deze avond optreden Fred van der Spek, oud-lid van de tweede Kamer voor de PSP; Willem de Kwaadste- niet, lid van de Tweede Kamer voor het CDA; Lucas Oosterbeek, oprichter en hoofdbestuurslid van de VVDM en Michel van Winkel, lid van de Tweede Kamer voor de PPR. Ook de PvdA zal aanwezig zijn, nog niet bekend is wie van de Tweede Kamer-leden Kombrink of De Vries in Haarlem zal zijn. Hoewel er in juni is begonnen met het werven van de politici kreeg men van de WD te horen dat deze tijd van voorbereiding te kort was om een spreker té kunnen vinden. De sprekers zullen ook optreden als leden van het fo rum, dat onder 'leiding staat van Sytze Ferwerda, de voorzitter van de Vereniging Dienstweigeraars. Onder het publiek be vindt zich de bekende dienstweigeraar Ger Pauw, terwijl de kans groot is dat ook Kees Vellekoop aanwezig zal zijn. gehouden. Deze expositie vormt een on derdeel van de grote tentoonstelling die de Vereniging voor de Effectenhandel ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan in mei 1976 in Amsterdam hield. De tentoon- Tenslotte is het volgens de werkgroep zeer gewenst om tot een goede, breed- geöriënteerde vorm van samenwerking op educatief terrein te komen, al was het alleen al vanwege de gezamenlijke voorbe reiding van educatieve vierjarenplannen en jaarlijkse activiteitenprogramma’s. dat tal van zaken nader onderzocht zouden moeten worden. In de diverse aanbevelin gen worden onder meer genoemd de alge mene en financiële problemen van de geënquêteerde organisaties, de spreiding en bereikbaarheid van de vormingsactivi teiten, de begeleiding en deskundigheids bevordering en de herkomst van de deel nemers. Meer in het bijzonder zou de be hoefte aan vormingswerk in relatie tot de maatschappelijke situatie in Beverwijk onderzocht moeten worden. BEVERWIJK. De vraag naar industrieterrein in Beverwijk is nog steeds groot en daar de gronden in het bestaande industrieterrein De Pijp nagenoeg zijn uitgegeven richt de gemeente haar aandacht op het bestemmingsplan Kagerweg. In dit plan is een gedeelte bestemd voor uitbreiding van het industrieterrein. De raad krijgt donderdaga vond een omvangrijke voordracht van het college van burgemeester en wethouders te behandelen, waarin men voorstelt met het ontwerpen van de uitwerking te beginnen. De gronden zijn eigendom van de heer J. R. M. Schram. De besprekingen met de gemeente zijn in goede harmonie verlopen en de partijen zijn tot algehele overeen stemming gekomen. Het industrieterrein is bestemd voor die bedrijven die uit de binnenstad moeten worden verplaatst; be drijven die de werkgelegenheid in IJ- mond-noord bevorderen; bedrijven die on afhankelijk zijn van de gang van zaken bij Hoogovens en bedrijven die niet hinderlijk zijn. Schram regelt zelf het bouwrijp ma ken van de grond en voert ook het uitgifte- beleid, echter onder die voorwaarde dat er overleg zal worden gepleegd met de ge meente. Hij zal trachten zoveel mogelijk aan de criteria van de gemeente te vol doen. Bij twijfelgevallen pleegt hij overleg en beslist hij of hij al dan, niet tot uitgifte zal overgaan. De gronden mogen zonder toestemming niet onbebouwd worden doorverkocht. Mocht die situatie zich voor doen, dan zal de grond in eerste instantie aan Schram worden aangeboden. Handtekening: (bij minderjarigen moet ouder of voogd mede ondertekenen Datum.OAankruisen wat gewenst is. Deze coupon in ongefrankeerde enveloppe zenden aan NMB. Antwoordnummer 131Amsterdam „De titel „City’ k Om nog in 1978 voor een uitkering in het kader van de nieuwe rijksbijdragere geling voor het plaatselijk vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen in aanmerking te komen, moet het vierjaren plan vervolgens vóór 1 november in bezit zijn van het ministerie van CRM. Dankzij de voortvarendheid waarmee de uit ver tegenwoordigers van gemeente, en ver schillende sectoren van het vormings- en ontwikkelingswerk samengestelde com missie haar „huiswerk” heeft gemaakt, ziet het er naar uit dat deze fatale datum ruimschoots kan worden gehaald. Wat de werkgroep dan nog rest is de opstelling van een op het educatief plan geënt activiteitenplan voor 1978, waar toe in de loop van deze maand alle vereni gingen en instanties die in het kader van de eerste enquête te kennen hebben gege ven het komende jaar vormingsactivitei ten te willen gaan organiseren, nogmaals worden geënquêteerd. Het activiteiten program dat uiteindelijk uit de bus komt, zal eerst in een openbare bijeenkomst aan de bevolking worden gepresenteerd, Waarna het op zo kort mogelijke termijn ter vaststelling en doorzending naar CRM aan de gemeenteraad zal worden aange boden. I I Stuur mij meer informatie over het NMB -girosparen. Behalve op de resultaten van het onder zoek onder de ruim honderd Beverwijkse organisaties naar het bestaande en wense lijke aanbod op educatief terrein, is het educatief vierjarenplan van de werkgroep gebaseerd op een aantal belangrijke ont wikkelingen op maatschappelijk gebied. Zo is rekening gehouden met de nauw met de daling van het aantal inwoners samen hangende problematiek Beverwijk ziet als zogenoemde donorgemeente vooral jonge gezinnen van een overwegend mid delbaar sociaal-economisch niveau weg trekken, waardoor niet alleen een groot stuk kader (potentiële verenigingsbestuur ders) ontbreekt, maar tevens een overver tegenwoordiging van de „kansarme groe pen” ontstaat, met alle gevolgen van dien. Deze problematiek wreekt des te meer, waar CBS-tellingen in 1971 al uitwezen dat het opleidingsniveau van de beroepsbevol king van Beverwijk beduidend lager is dan in de rest van de IJmond. Ruim dertig percent heeft alleen de lagere school door lopen en behoort veelal tot de lager gesala- riëerden. Daarnaast kent de gemeente een naar verhouding groot aantal buitenland se werknemers, terwijl tenslotte de factor ploegendienst van grote invloed is op de Interessant lijkt zeker de schijn-zitting van de commissie te worden. Om de werk wijze van zo’n commissie te begrijpen nodiging om een schriftelijke toelichting te geven over de bezwaren die er bestaan tegen de militaire dienst. Daaruit moet ook blijken of men tegen het leger in zijn algemeenheid is of tegen het dragen en eventueel gebruiken van wapens. Als die toelichting ook weer naar het ministerie is gestuurd kan men een uitnodiging ver wachten om voor een commissie te ver schijnen. Deze commissie is samengesteld uit drie mensen die in Nederland algemeen geres pecteerd zijn. Zij krijgen ook de beschik king over het rapport dat een psychiater uitbrengt over de kantidaat-dienstweige- raar. Als deze niet naar de psychiater wil wordt er een zogenaamd sociaal onder zoek naar hem verricht. Deze commissie probeert aan de hand van eert aantal vra gen te ontdekken of de dienstweigeraar consequent kan volhouden wat hij in zijn toelichting heeft geschreven, kortom, of hij principieel dienstweigeraar is of niet. Deze commissie geeft de minister advies, waarna deze tot een uitspraak komt. In middels zijn er dan ongeveër twee jaar verlopen. Over hoe zo’n commissie werkt wil men de bezoekers van de politieke avond nade re informatie verschaffen. Vandaar dat een aantal leden van VD een „schijn-com- missie” heeft gevormd die een „schijn- weigeraar” aan de tand zullen voelen. Mensen met algemene vragen zijn altijd van harte welkom op de informatie-avon- den, die elke tweede en vierde dinsdag «an de maand worden gehouden in het gebouw van Release, Gasthuisvest 47 a in Haarlem. Via het telefoonnummer van deze organi satie (023-313428) is het ook mogelijk in lichtingen te verkrijgen. Van d op ee Amitj doorg haai van h de tw tellen kansarme groepen „Meer aandacht voor HAARLEM. De nog jonge regio Ken- nemerland van de Vereniging Dienstwei geraars borrelt van activiteiten. Na de start in april houdt men veertiendaagse voorlichtingsavonden, die men binnen kort wil opvoeren tot een wekelijkse fre quentie. Verder is er overleg met scholen, zodat ook daar voorlichting kan worden gegeven over alles wat met dienstweige- gestuurd naar Den Haag komt er een uit ren samenhangt. Een activiteit, die vooral zinnig is voor de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs. Volop aan de weg timmeren zal men op donderdag 8 sep tember, dan wordt een openbare „poli tieke avond” gehouden. (ifwritm li A* FA li X WW ...SS’*'-'. Har* fes

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6