ABONNEES DREIGEN DUPE TE WORDEN Handelaren kibbelen over aansluitsnoeren kabel-tv geniet van uw koffie politienieuws VELDHUIS Suède Nappa kleding Illdguild netzo lekker AARDBEIENTEELT IN BEVERWIJK WIJKEROOG Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót COMMISSIES VERGADEREN Handelscentrum voor regio NAUWELIJKS TENTOONSTELLING IN „DE WERF” dib x.# 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK SEPTEMBER 19 7 7 DONDERDAG 8 voor dames en heien (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De aanstaande abonnees van de Stichting Kabel televisie Beverwijk dreigen het slachtoffer te worden van een strijd tussen acht Beverwijkse radio- en televisiehandelaren over de levering van aansluitsnoeren. Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 I - WF/ (ADVERTENTIE) Om dit kabeltje gaat het Vormde aan het eind van de negen- I j- HflG mag en is BEVERWIJK. Een stevig brok in formatie over het belang van de aard beienteelt voor de bewoners van het stadje Beverwijk levert het artikel „Be verwijk en zijn tuinbouw” van de hand van mevrouw Anna van Gogh-Kaul- bach, dat op 13 juli 1912 in het geïllus treerde blad „Buiten” verscheen. Het is een doorwrocht werkstuk dat vele facet ten van het leven uit die tijd belicht en dat dankzij het Prentenkabinet Midden- Kennemerland voor het nageslacht be waard is gebleven. Viel het met de armoede in het Bever wijk van rond de eeuwwisseling nog wel mee: mevrouw Van Gogh ontluistert in één moeite door ook nog even de faam van de aardbeienstad-bij-uitstek met de bewering dat de toenmalige gemeente Beverwijk bijkans geen tuinbouwgrond herbergde: „De tuinen liggen onder Wijk aan Duin, Velsen, Heemskerk en verder nog, tot Alkmaar toe, doch Beverwijk is het middelpunt, de marktplaats en de plaats van waaruit de volle wagons geu rige aardbeien worden verzonden tot ver in Duitschland, ja tot aan de Russi sche grens”. Diefstalletjes. Van een bij de Bever wijkse Sporthal gestalde bromfiets is de carburateur gestolen. Een in Wijk aan Zee geparkeerde personenauto, eigendom van een Duitse toerist, raakte alle vier zijn sierdoppen kwijt. Brandje. De Beverwijkse brandweer is gisteravond nog even in actie moeten komen bij een slooppand aan de Alkmaar- seweg ter hoogte van het Pius X-college. Daar had de lieve jeugd wat matrassen in brand gestoken, die goed waren voor een hevige rookontwikkeling. Watervloed. Doordat de hoofdwater leidingbuis lek raakte, kwam gisteravond rond half elf het aardappelveld van een aan de Noorderweg in Beverwijk gevestig de landbouwer gedeeltelijk'blank te staan. Het PWN zorgde ervoor dat de watertoe voer werd afgesloten. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. DE batik-tentoonstel- ling in buurtcentrum „De Werf” duurt uiteraard niet zoals vorige week abu sievelijk in onze krant gemeld tot en met 16 augustus, maar is tot en met 16 septem ber dagelijks van 9-12 en 14-16 uur in het buurthuis aan de Heemskerkse Jan Ligt- hartstraat te bezichtigen. haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Kennemerlaan 184 LImuiden - Tel. 14825 „De aardbeienhandel”, zo besluit het artikel waarin als toekomstperspectief voor Beverwijk nog de bloembollenhan del en de groententeelt worden aange stipt, „voert geld in ’t plaatsje. Verleden jaar was de opbrengst uit Duitschland alleen een half miljoen gulden en menig >nt iet I. .O Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 we vroegen tot hoever ga jij de woning in, zie hij altijd: ik weet van niks. Vertrouw ons maar. Nou, je ziet het resultaat”. Ook de heer Stam van Meyran is boos. „Strij ker maakt een heel dun kabeltje. Dat kan nooit goed zijn. De klant wordt de dupe van dit al en we praten over een paar gulden winst op een snoertje van een tien tje.” Van Vuuren wilde geen commentaar geven. De chef van de winkel in de Bree straat: „Over deze affaire laat ik met niet uit.” Of zouden die zuinige kwekers soms met tal van mislukte aardbeienoogsten in ’t achterhoofd, liever dan alles ineens te spenderen, een appeltje voor de dorst opzij hebben gelegd? Hoe het ook zij, vermeldenswaard is tenslotte nog het feit dat in het oorlogs jaar 1942 een gemeentelijke verordening in werking trad waarin het vervoer van meer dan een pond aardbeien per per soon strafbaar werd gesteld. Men deed dit, om een einde te maken aan de leven dige verkoop van sloffen aardbeien bui ten de veilingen om aan particulieren. 2' vy J v.-* 2.222^.22 J. u r'J de vruchten met handkarren of paard tiende eeuw de aardbeienhandel op En geland (pulp voor de daar gevestigde jamfabrieken) de belangrijkste export- activiteit: omstreeks 1902 begonnen de eerste verzendingen naar Duitsland. Dat bleek een schot in de roos en de afzet nam zodanige vormen aan, dat rond 1912 „tusschen Alkmaar en Haarlem meer dan driehonderd hectare in gebruik is voor de aardbeien teelt. Steeds meer grond wordt er voor ingenomen, zodat ook in deze streek de bosschen het afleg gen tegen de behoefte van het bestaan”. De wetenschap dat een hectare van Kennemerlands losse zandgrond de kwe ker jaarlijks een aardbeienopbrengst van zo’n 10.000 kilo opleverde, geeft een idee van de omvang van de zomervruch- ten-handel in Beverwijk en omgeving. De oogst - door vrouwen en kinderen ge plukt - ging tijdens de campagne dage lijks naar de afslag, vanwaar de sloffen (een bijzonderheid van Beverwijk; Aals meer verzond zijn aardbeien bijvoor beeld in potten) direct in de gereedstaan de wagons werden geladen en afgevoerd. Die wagons, zo vertelt mevrouw Van Gogh,waren zogenaamde open veewa gens, dat wil zeggen wagons met latwerk aan de kanten en aan de binnenzijde met het stof werende katoen bekleed. Tijdens het plukseizoen werd tweemaal per dag geveild en wel ’s morgens om negen uur en nog eens ’s middags van vier töt vijf. VELSEN-NOORD Ook gymnas tiekvereniging Wijkeroog is weer met haar lessen begonnen. De lesuren worden gege ven in de zalen van de Ir. Krijgerschool, en De Schouw. Wie nadere informatie hirover wil kan bellen met het ledensecretariaat, mevrouw Meijer, telefoon 27789. OP HET WSSÖS GEZICHT HEEMSKERK. In de raadzaal van het Heemskerk gemeentehuis vergaderen maandagavond 12 september de commis sies bestemmingsplannen/volkshuisves- ting en grondbedrijf. Gesproken wordt onder meer over de notitie woningbouw. De vergadering begint om 19.30 uur. Twee opmerkelijke zinsneden uit dit artikel voor we op het thema aardbei gaan voortborduren: ten eerste de mede deling dat de „Breedstraat, eens een schoone, lommerrijke allee onder zware linden, zijn statig aanzien heeft ingeboet sinds de strenge winter van 1890-1891 de meeste boomen deed bevriezen; ’t is een rommelige, open, brede straat met parkachtigen aanleg van gras en jonge boomen, die mogelijk voor een later ge slacht weer intimiteit en weldoende scha duw zullen scheppen”, en ten tweede de uitspraak dat „Beverwijk weinig intiems in zijn rechte stratenrijen met voor ’t meerendeel moderne, eenvoudig-burger- lijke woningen heeft, waar velen een niet te stil en niet te kostbaar buitenverblijf zoeken. Want nog kan van het stadje getuigd worden, dat reeds in een kroniek uit 1750 wordt gezegd: dat er onder de inwoners velen zijn, die van hunne over gegaarde inkomsten een stil leven zoeken.” Het snoer is nodig om het signaal van de SKB, dat via een wandcontactdoos de woning wordt binnengevoerd, naar het televisietoestel te leiden. De onmin en de concurrentiestrijd is momenteel zo hevig, dat de handelaren de indertijd met de SKB (en onderling) overeengekomen af spraken vergeten en tot een vrije prijsvor ming van de aansluitsnoeren zijn overge gaan. Sommigen verkochten (en verko pen?) de snoeren rechtstreeks aan de deur, anderen deponeren bestelformulieren in de brievenbus van de aanstaande abon nees en weer anderen gingen over op uit onderdelen vervaardigde (goedkopere) snoeren en weken daarbij af van de afge sproken prijzen. Kortom, het hek is van de dam en de klant van de SKB dreigt de dupe te worden van de kortzichtigheid van de acht radio- en televisiehandelaren. Technisch-adviseur F. van Luyk van de Stichting Kabeltelevisie is teleurgesteld. „Het doet allemaal wat knullig aan. De handelaren dienen wel te beseffen dat het aansluitsnoer een belangrijk stukje is in de keten van ons signaal naar de klant”. Mid dels een advertentie in de dagbladen heeft de SKB de abonnees over de concurren tiestrijd ingelicht. De SKB verwacht aan het einde van de kabeltelevisierit in december 1978 12.000 abonnees te bezitten. De snoeren kosten ongeveer een tientje, waarop de handelaar 1,50 tot 2,- winst maakt. Het onderlinge gekonkelefoes gaat dus om een gezamen lijke winst van pakweg 20.000,- uitge smeerd over twee jaar. De Stichting Kabeltelevisie Beverwijk wenste een kwaliteitssignaal aan de abon nees te leveren en pleegde met de acht handelaren overleg over de levering van aansluitsnoeren. Het idee om de snoeren zelf te verkopen liet men gauw varen, want waarom zouden de Beverwijkse midden standers niet een graantje van de kabelte levisie mogen meepikken. Bij hen immers berust de kennis en het vakmanschap op het gebied van de radio- en televisietoestel- Technisch-adviseur Van Luyk wist van Vuuren zover te krijgen, dat de samenwer king met Elmat/De Roos niet gebruikt mocht worden om een pré te krijgen bij de verkoop van aansluitsnoeren. Van Vuuren stopte met de verkoop van de snoeren aan huis. De heer Van Luyk benadrukte, dat de verantwoordelijkheid van de Stichting Ka beltelevisie ophoudt bij de aansluitdoos. „Daarna komen de handelaren. En wat die uitspoken, daar is de SKB niet verant woordelijk voor”. Belt de abonnee de sto ringsdienst van de SKB (23456) en consta teert de monteur dat ten onrechte een beroep op de storingsdienst id gedaan, dan zal men wel de voorgeschreven ƒ41,- voor- rijkosten dienen te betalen. De ruzie tussen de handelaren vindt de heer Van Luyk een jammerlijke zaak. „De heren komen niet nader tot elkaar. Be middeling heeft geen zin en verdere po gingen in die richting doen we niet meer”. Frans Thöne van de Weger, de man, die indertijd het overleg tussen de handelaren en de SKB stimuleerde, is ook niet zo gelukkig met de hele zaak. „Van Vuuren heeft zich altijd wat wazig opgesteld. Als kweeker, moeizaam van arbeider om hoog geklommen, waartoe het kleinbe drijf hier nog mogelijkheden biedt, ziet met enige verbazing de verdienste aan, omdat hij nog niet weet, hoe hooger levensstandaard te genieten”. aardbeienveiling in volle gang is. Men veilde voor de consumptie en voor het vat, met. dien ^b^iic^we^dagelijks van 6 M 12 én van 13 tot 18 uur geoogst en een ervaren plukster kon .1 een idee van de arbeidsintensiviteit van de aardbeienteelt te geven op één dag circa ‘eëntwintig sloffen met een inhoud van elk drie kilo vullen. E MAN DIE RECHTS op de voorgrond met de strooien hoed op en de sigaar in de hand staat te kijken, is de heer Van Lunzen, die eertijds op de Breestraat de eerste radiozaak van •envijk vestigde. DE TIENDE AFLEVERING van „Op het tweede gezicht" was vorige week dan wel gewijd aan et ontstaan van de Beverwijkse groenten- en bloemenveiling: als bron van al die agrarische •drijvigheid kwam de aardbeienteelt zelf er maar bekaaid van af VANDAAR DAT DE RUBRIEK ditmaal, ter compensatie van dat verzuim, geheel in het teken van de aardbei staat. Uit het Wijk aan Zeeër Prentenkabinet J. van der Linden zijn de drie foto’s afkomstig, waaruit de begin deze eeuw zo hechte band tussen de zomerkoninkjes en het len. De handelaren dus gingen zich belas ten met de verkoop van pasklare en goede aansluitsnoeren,-die aan de door de PTT gestelde eisen voldeden. Van Luyk: „We hadden snoeren van 75 Ohm nodig, die in Beverwijk nooit ge bruikt werden. We hebben die dingen bij een fabriek laten maken. Goed spul dus, uitgerust met een deugdelijke trekontlas- ting en aangegoten stekkers. Niet kapot te krijgen. De oudere TV-toestëllen moeten worden voorzien van een zogenoemde toesteltrafo met een galvanische schei ding”. A lies ging goed tot het moment kwam waarop de snoeren aan het publiek gele verd moesten worden. Meyran van de Alkmaarseweg en KEW van de Schans maakten een gestencild briefje en brach ten dat rond bij de bewoners van de Alzettestraat, Saueerstraat, Moezelstraat en Luxemburglaan. Van Luyk: „Dat druiste tegen de afspraken in. Afgespro ken was dat men de klanten van de SKB vrij zou laten naar welke dealer men wilde gaan om het aansluitsnoer te kopen. Ook Strijker hield zich niet aan de afspra ken en plaatste advertenties, waarin hij een snoer voor 1,95 aanbood. Je mag niet zeggen dat ze van ondeugdelijke kwaliteit zijn, maar de snoeren zijn wel dunner dan de in de fabriek geproduceerde snoeren”. Nog moeilijker werd het toen Van Vuu ren, de firma die voor de SKB de kabels in de grond legt, door de hoofdaannemer van het kabellegproject, de firma Elmat/De Roos, gevraagd werd om de afmontage in de eengezinswoningen te verzorgen, om dat Elmat/De Roos de handen vol had aan de montage in de hoogbouw. Van Vuuren pakte toen ook maar de verkoop van de aansluitsnoeren mee en dat zette bij de overige radio- en televisiehandelaren kwaad bloed. In een vergadering op het kantoor van het Gasbedrijf is het er heet aan toege gaan. „Ik kende de mensen niet meer te rug”, zo vertelt de heer Van Luyk. „Het ging van dik hout zaagt men planken”. veilinggebeuren duidelijk blijkt. DE GROTE FOTO RECHTS geeft een beeld van de aardbeienverzending. De kwekers voerden I 'r J en wagens aan, waarna de losse sloffen met spoorwegwa gens naar hun verre bestemmingen werden getransporteerd. In 1916 gingen er tijdens de aardbeiencampagne dagelijks zo’n zestig wagons per dag uit, elk onder toezicht van douanebe ambten beladen met circa vijfduizend kilo aardbeien. De vaten op de achtergrond zijn gevuld met aardbeienpulp, en ook voor de export bestemd. DE ONDERSTE FOTO toont de grote weegbrug van de Beverwijkse aardbeienveiling. Men gebruikte ter bespoediging van de export elektrische schalen. De sloffen (pas in 1939 deed de houten kist als stapelelement voor drie sloffen z’n intrede) werden door de kwekers aangevoerd met een „rek", een op de randen van de laadbak liggende'schaal van bekend gewicht, die aan de kettingen van de weegschaal werd bevestigd en los van de wagen gehesen en gewogen werd. DE FOTO BOVEN laat het interieur van het veilinggebouw zien, op het moment dat.de verstande, liat de vruchten met de doppen (kronen) er nog op bestemd waren voor binnenlands lijf” r>W 'f. iv"

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9