Renten kortlopende levensverzekeringen Koeweit streeft zwaarder belast Beleggers krijgen wetsbescherming naar verlaging van olieprijs postgiro en njkspostspaarbank I 1 .(0) 4® Bon voor hoge rente op direct opvraagbaar spaargeld r Philips: FNV ontmoet opoffering van bisschoppen „Geen i arbeidsplaatsen” Kamer achter voorstellen Van Rooijen Rijdend personeel GVB wil meer geld bij invoering van zonetarief 1 1» 7 WO I VRIJDAG V] Amendement t r Beleqginqsrekeningen tot 71/2%. Uw spaargeld brengt meer op naarmate u het langer laat staan. Bij opname wordt een klein per centage van het opgenomen bedrag van uw tegoed afgetrokken. U kunt zonder aftrek opnemen: - de rente van het vong jaar - geld voor de aankoop van een eigen woning - bedragen waarvoor u een opzeg termijn in acht neemt. dolfinarium betalen r y Wilt U hoge rente voor spaar geld waarover u toch op elk gewenst moment kunt beschikken? Vraag dan meer informatie over de beleggingsrekemngen van postgiro en njkspostspaarbank. Stuur de bon in, vraag de folder op het postkantoor of bel 0017 (gratis) of (020) 5 89 3137. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. „Philips, een reus die inkrimpt in Nederland”, zo wordt de Eindhovense onderneming genoemd in een rapport van de stichting Onderzoek Bedrijfstak Elektrotechniek. Deze uitspraak is ingegeven door de bevindingen van de stichting, die constateert dat in de jaren ’70 het personeelsbestand bij Philips Europa is teruggelo pen met 40.000 medewerkers, waarvan 20.000 in Nederland. In diezelf de jaren ’70 evenwel groeide het concern van ongeveer 360.000 naar ongeveer 400.000 medewerkers over de gehele wereld. Geen medewerking Aan de verzameling van informatie heeft Philips zelf niet meegewerkt. Dat blijkt uit een briefwisseling tussen de stichting en Philips, die in een rapport is opgenomen. Het was, aldus districtsbe- stuurder Fonteijn van de Industriebond NKV, juist de onmogelijkheid om van Philips een samenhangende informatie over de totale structuur van de onderne ming te krijgen, die dit rapport zo waar devol maakt. De Philips-werknemers kunnen nu enig inzicht krijgen in wat er eigenlijk in hun onderneming gaande is, en collega's bij andere multinationals kunnen er hun voordeel mee doen. 1 SWUI wfl 1 I 1 Yia eev) Amro Prit/e- kun je meb een eurothö^ue. een tochtie naar heh I I 1— /->U—s. t t - L Hl ij||» de toW - i «lii ECONOMIE 1' (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) n, (ADVERTENTIE) plaats dsen 3,15 3.37 Renten van dergelijke verzekeringen, veelal koopsompolissen, waarbij de pre mie voor de gehele looptijd (vaak zes jaar) ineens wordt betaald, worden nu bijzon der laag belast. Zij vallen niet onder de inkomstenbelasting, maar onder een bij zonder tarief, terwijl bovendien slechts een klein deel van de rente ook wordt belast. Indien een verzekerde bijvoorbeeld als koopsom 100.000 gulden stort, krijgt hij na zes jaar 160.000 gulden terug. Van het voordeel van 60.000 gulden behoeft vol gens het thans geldende systeem slechts 7000 gulden belasting te worden betaald. Volgens staatssecretaris Van Rooijen zijn dergelijke levensverzekeringen daar door geen risicodekking meer, maar een beleggingsobject, uitsluitend gericht op het behalen van belastingvoordeel. De Tweede Kamer bleek het gisteren bij de Philips -is in een groot deel van de wereld en ook in West-Europa met een I aantal arbeidsplaatsen omlaag gegaan, I zo zegt het bedrijf, maar dat is bijvoor- beeld niet het geval in de Verenigde 1 Staten. Toch is ook dit bepaald geen goedkoop-lonen- land. Er ligt evenwel I in de Verenigde Staten een grote markt. Het bedrijf brengt, aldus Phi- I lips, aanvullende arbeidsplaatsen vaak I naar die landen waar markten zijn. Het I heeft geen enkele zin om in Nederland I met de produktie van artikelen te star- ten als die vanwege de kostprijs toch I niet verkoopbaar zijn bijvoorbeeld in I het Verre Oosten. EINDHOVEN. Philips heeft gis- teren ontkend dat het bedrijf arbeids- plaatsen in West-Europa en met name ook in Nederland, zou opofferen ten bate van arbeidsplaatsen in landen met lage lonen. Philips reageert hier- mee op het rapport in het blad van de Industriebond NKV, dat gisteren werd uitgebracht. Dit geeft voldoende aan, naar de mening van de stichting, dat een belangrijke ver schuiving plaats vindt van produktieacti- viteiten van de ontwikkelingslanden naar het Verre Oosten en de randgebieden van Europa, zoals Spanje, Portugal, Ierland en Finland. behandeling van Van Rooijens voorstellen hiermee eens te zijn. Van Rooijen wil de rente op polissen die korter dan vijftien jaar lopen geheel in de inkomstenbelasting brengen. Ook het bijzondere tarief moet dan vervallen. Zowel CDA-woordvoerder Nootebooip als de socialist Dolman bepleitte een verla ging van de grens van vijftien naar twaalf jaar. Anders zouden bijvoorbeeld allerlei kortlopende spaarvormen (zoals die van de spaarkassen of studieverzekeringen) onder de nieuwe, zwaardere belasting vallen. Nooteboom diende een door vrijwel alle partijen gesteund amendement in om de ze grens te verlagen. De staatssecretaris verklaarde daar geen bezwaar tegen te hebben. De nieuwe regeling moet volgens Van Rooijen met terugwerkende kracht tot 18 september 1976 ingaan. VVD en CDA samen een meerderheid willen deze datum echter verschuiven naar 1 septem ber 1977, zodat toch alle nieuw te sluiten polissen er geheel onder vallen. Voor de renten uit op die datum reeds lopende polissen is een overgangsregeling getrof fen. De Tweede Kamer stemt volgende week donderdag over de voorstellen. ter wereld, is na twee jaar studie de legpuz zel voltooid, die onder meer in een uitge breide opsomming in het rapport de struc tuur van Philips bloot legt. De ontwikke ling zoals de stichting die het rapport sa- mengtelde die ziet, is er een van het naar ontwikkelingslanden verplaatsen van pro- duktiewerkzaamheden, en het in het Wes ten overhouden van moederbedrijven en ontwikkel- en beheerscentra. Dat bete kent, zo wordt gezegd, dat de werkgelegen heid in het Westen in de toekomst nog meer zal teruglopen. DEN HAAG (ANP). Beleggingsin stellingen zullen onder toezicht komen van de overheid om de belangen van de beleggers te beschermen en omdat het goed functioneren van beleggingsinstel lingen een nuttige bijdrage vormt voor een evenwichtige ontwikkeling van de economie. Dit is de strekking van een wetsontwerp, dat de ministers van Finan ciën, Economische Zaken en Justitie gis teren aan de Tweede Kamer hebben aan geboden. Het wetsontwerp heeft een lange voorbe reidingsperiode achter de rug: reeds in 1970 werd een dergelijke wet overwogen, nadat onregelmatigheden waren voorge komen bij enkele grote internationale be- instelling zijn, en buitenlandse beleggings instellingen, ook als zij in hun eigen land reeds onder toezicht slaan. De controle op de naleving van de mate riële eisen waaraan moet worden voldaan, wordt in het wetsontwerp opgedragen aan een door de minister van Financiën op te richten stichting. Deze stichting zal samen werken met de Nederlandsche Bank en met de Vereniging voor den Effectenhan del, die zullen worden vertegenwoordigd in het bestuur. ENSCHEDE (ANP). Sinds de oliecri sis in 1973 is de vraag naar warmteïsole- rend glas meer dan vervijfvoudigd. Van 350.000 m2 naar ruim twee miljoen m’ per jaar. Thans is in ons land echter nog slechts vijf procent van het raamopper- vlak van woningen voorzien van dubbel glas. In West-Duitsland ligt dit percentage op 50, in Zweden zelfs op 80. AMSTERDAM (ANP). Het rijdend per soneel van het gemeente-vervoerbedrijf (GVB) in Amsterdam wil het meerdere werk, dat de invoering van het zonetarief (op 16 oktober) met zich meebrengt, zien uitgedrukt in een salarisverhoging. Hiervoor wordt gepleit in een petitie die aan het gemeentebestuur en de samenwer kende bonden van overheidspersoneel zal worden aangeboden. Binnen het bedrijf worden volop maat regelen genomen om de invoering van het zonetarief mogelijk te maken, maar een toezegging van een financiële verbetering voor het personeel is er nog niet, aldus de petitie. Het is de ondertekenaars ook niet duide lijk hoe ver het staat met de eis van de vakbonden dat de invoering van het zone tarief met een salarisverhoging van veer tig gulden bruto gepaard zou moeten gaan. KOEWEIT (Reuter). Koeweit bestu deert de mogelijkheid om zijn olieprijs te verlagen, omdat het nadeel ondervindt van het feit dat olie van vergelijkbare kwaliteit uit andere staten aan de Perzi sche Golf goedkoper is. Dat heeft de twee de staatssecretaris van oliezaken, Mah moud Al-Nussier, gisteren gezegd. I 4 82,00 40,00 23,50 55,80 39,00 1.60 71,00 41,60 7,00 03,50 37,50 67,00 32,00 59,50 74,00 56,30 49.70 40,00 76.00 52,50 22,00 10,50 30,70 32,00 82,60 67,50 63,60 55,00 48.40 60,00 64,90 45,20 174,00 55,50 51,00 77,50 59,00 31,00 38,00 44.60 31,70 56,50 05,00 71.10 60.20 2,10 65,00 50,00 53.00 68,30 12,00 66,60 56,10 65,00 77,00 33,80 50,50 87.50 89.00 69.50 33,00 06,00 04,50 69,00 67,80 06,00 35,20 15,50 21,50 24,00 66,50 47,40 47,10 58,00 10,00 49,00e 03,00 25,00 he re- Uk >rs (Voor die dag naar de Amro, dus.) Daarmee wil Philips gezegd hebben 1 dat als het bedrijf in die andere landen Z niet zou produceren, daarmee nog geen enkele extra arbeidsplaats in Neder- Z land geschapen zou worden. Met ande- Z re woorden, er is geen verschuiving van arbeidsplaatsen. Het is gewoon de Z markt bedienen waar die bediend moet Z worden. Als we dat niet doen, aldus Philips, dan zal bijvoorbeeld een land Z als Japan volledig het Verre Oosten Z gaan bedienen en staan wij ernaast. Z De kern van de controle ligt in het regis ter van deelnemingen en certificaten (van deelnemingen). Bedrijfsuitoefening in of vanuit Nederland door beleggingsinstel lingen met betrekking tot niet in het regis ter ingeschreven deelnemingen of certifi caten is verboden/lnschrijving van deel nemingen of certificaten in het register geschiedt uitsluitend door de stichting op verzoek van de beleggingsinstelling of het administratiekantoor. Deze kunnen in be roep gaan bij de minister van Financiën tegen besluiten van de stichting. De minis ter van Financiën houdt toezicht op de stichting en kan in het uiterste geval in schrijvingen in het register doorhalen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Renten die begrepen zijn in uitkeringen uit kortlopende le vensverzekeringen zullen zwaarder wor den belast dan tot nog toe het geval is. De Tweede Kamer gaat akkoord met voor stellen van staatssecretaris Van Rooijen (Financiën) om de belastingwetten zo te veranderen, dat het niet langer mogelijk is om met gebruikmaking van de mazen in de wet grote beleggingswinsten via levensverzekeringen te boeken. Momen teel derft de staat daar jaarlijks tiental len miljoenen guldens belastinggeld door. Er is echter geen sprake van dat er al besloten is tot een prijsverlaging, zo zei Al- Nussier. Eerder deze week meldde de Koe weitse krant „Al-Watan” dat Koeweit zijn olieprijs met twaalf dollarcent wil verla gen. Op wisselmarkten in het westen gin gen geruchten dat reeds was besloten de prijs met tien cent te verlagen tot 12,27 dollar per vat (van 159 liter). De olieproduktie van Koeweit heeft tot nu toe dit jaar ongeveer 25 percent onder het streefcijfer van twee miljoen vaten per dag gelegen, aldus de zegslieden in Koeweit. leggingsinstellingen, die ook in Nederland opereerden. De lange duur van de voorbe reiding ligt aan de ingewikkeldheid van de materie en aan de vele belangen op dit terrein, aldus de toelichting. De grenzen van het begrip beleggingsin stellingen zijn scherp getrokken maar niet te eng. Dit met het oog op de vele verschij ningsvormen, die nu al op dit gebied be staan en de vindingrijkheid, waarmee nieuwe vormen plegen te worden ontwik keld. Kenmerk is de aantrekking van gel den van het publiek door één of meer professionele dienstverleners ter beleg ging ten behoeve van de deelnemers. Bin nen deze grenzen vallen behalve beleg gingsmaatschappijen bijvoorbeeld ook kredietinstellingen, die tevens beleggings- 2.70 6.24 >rd 198,00 6,45 5,50e Het is de bedoeling dat het rapport, dat nog onvolkomen wordt genoemd, een fol- low-up zal krijgen. De FNV zal bovendien de beleidskant van het Philips-gebeuren nog belichten, en algemeen wordt het in ventariserend rapport gezien als een aan zet voor verdere verkenning van multinationals. „Uiteindelijk”, aldus de heer Fonteijn, „blijven we streven naar een gedragscode voor multinationals via de Verenigde Naties”. Tenslotte is in het rapport ook nog aan dacht besteed aan de beheersvorm van de onderneming. Gezegd wordt dat hoewel Philips tienduizenden aandeelhouders kent, deze in feite niets hebben in te bren gen. De aandelen zijn bezit van de NV Gemeenschappelijk Bezit van aandelen van Philips, die op haar beurt aandelen ter beurze brengt. Deze NV Gemeenschappe lijk Bezit heeft evenwel tien prioriteitsaan- delen. Zes daarvan stammen uit de nala tenschap van wijlen Anton Philips, en vier zijn persoonlijk bezit van leden van het zesmanschap dat de NV beheert. De zes beheerders zijn: Frits Philips plus de he ren Van Riemsdijk, Tromp, De Jonge, Hartong en Le Clercq. Deze zes maken, aldus de vakbond, de dienst uit. Beleggings- rekeningen tot Maam In het Bisschoppelijk Paleis aan de Ma liebaan in Utrecht vond gistermiddag een informele ontmoeting plaats tussen vak bondsleiders en bisschoppen. Tijdens de ontmoeting werd het denkbeeld geopperd dat de betrekkingen tussen de kerken en de FNV, de Federatie Nederlandse Vakbe weging, „proefondervindelijk worden ge structureerd en ingebouwd”, terwijl de ontwikkelingen binnen de federatie haar natuurlijke weg zal gaan. Het idee vond over en weer bijval. Op de foto van links naar rechts FNV-voorzitter Kok, vice- voorzitter Spit, mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, mgr. Willebrands, bis schop van Utrecht en mgr. Ernst, bisschop van Breda. Philips produceert daar waar de kosten het laagst liggen, en profiteert op die ma nier van de mogelijkheid om in het Westen verkregen sociale rechten van werkne mers te ontduiken. Dat is bijvoorbeeld gebleken uit een onderzoek naar de situa tie in Taiwan, waar de vakbond wordt gecontroleerd door de regering, staken een verboden zaak is die zwaar kan worden gestraft, en werkweken van 60 uur nog mogelijk zijn. In het blad Industrie Revue, dat door de Industriebond NKV met 55.000 exempla ren van een samenvatting van het rapport onder de Philips-medewerkers wordt ge distribueerd, wordt Philips dan ook een „aartskoloniaal” genoemd. Het rapport, dat genoemd is: „Philips wereldwijd”, geeft aan dat de onderneming op het mo ment- 1800 vestigingen kent in 80 landen. Ze is op de wereldranglijst qua personeels omvang de vierde grootste, en in Neder land met 87.000 werknemers de op de regering na grootste werkgever. Door een onderzoek via allerlei bronnen en informaties van medewerkers overal Civ „Inkrimping Philips in Nederland „.„ren na u W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21