-o Zelf boren slijpen Wensenlijst bij aankoop huis I HOUT DRAAIEN Vrolijke plakletters I I I Ou we w ij fjes ha nde n Zaken verdoezelen of extra accentueren 24 ic it, 10 n, al Reflector yi _TT\ F 3, is ic j- )d g. ik te n, .1- Gericht licht Diffuus licht Zodra de zon onder is ontsteken we onze kunstverlichting. Dagelijks voltrekt deze handeling zich, zonder dat wij er eigenlijk bij stilstaan. Laten we eens nauwkeuriger letten op de veranderingen in licht en donker. Wanneer de ene wereld plaats maakt voor een totaal andere. Overdag overspoelt het zonlicht alle aanwezige voorwerpen. Onze vele snuisterijen en andere mooie dingetjes vallen nauwelijks op in het bleke licht, ’s Avonds echter krijgen ze plots een heel ander aanzien. Het subtiele spel van licht en donker kan ineens een verborgen leven opwekken in de onnozelste voorwerpen. Mysterieus komen ze plots uit het diffuse licht te voorschijn. Schuiven met licht In een hout- omdraai Spelen met licht 3, ll- of wit ge- 5 Kantensnijder De letters zijn er in twee kleuren en maten. De kleine (4,5 cm hoog) kosten 50 cent, de grote (8 cm) 75 cent per stuk. I diepte (donkerheid) en hardheid. Bij go^de toepassing: de waarneming wordt ondersteund, bij slechte toe passing: de harde slagschaduwen verdoezelen de vorm licht bereikt het object uit kleine ruimteboek (bijv, een spotje). Al filosoferend komen we aan de praktijk. Laten we de vele verlich- tingsmogelijkheden die in de handel zijn, eens de revue passeren. Een van deze lichtbronnen plaat sen we in een verlichtingsarmatuur. ze kan convergeren (d.w.z. naar én bepaald punt gaan) of divergeren (d.w.z. naar alle kanten uitstralen). Eigenlijk is elke woning ook al lijkt die precies op die van de buren maatwerk. Het huis moet passen bij het gezin en tegemoetkomen aan alle woonwensen. Men moet er zich voor een aantal jaren thuis in kunnen voelen. En dat daarbij ook de woonomgeving een rol speelt, ligt voor de hand. Hoewel het misschien nooit helemaal bereikt zal worden dat men een woning vindt die precies aan al die eisen beantwoordt, is het toch verstandig een lijst van punten op te stellen die voor elk gezinslid van belang zijn. Hier zijn de meest gebruikte normen die men bij het kopen van een woning moet aanhouden: Met letters en lettertypen wordt over het algemeen niet zo ge speeld. Als het maar duidelijk is en strak. Vroeger (de middeleeuwse monniken in de getijdenboeken) was dat wel anders. Aardig ook waren, aanmerkelijk recenter, de letters, die op de TV bij een VARA- rubriek over voorlichting werden gevormd door naakte lijven. Waar we met deze inleiding naar toe willen? Naar de zogeheten Pickup letters luisterend naar de naam Poplets. Het zijn kleurige, grappig getekende letters, waar je op je gemak naar kunt kijken, waarbij elk lettertje een eigen verhaaltje te vertellen heeft. De Poplets zijn leuk en aardig voor het aanbrengen van een naam op agenda’s, schooltas sen, deuren enz. Er zijn trouwens ook cijfers in dezelfde serie. Het materiaal, zelfplakkend, is kleurecht, afwasbaar en weerbestendig. Let ook eens op de vele mogelijk heden om de verlichting te schake len. Schakel eens een aantal lampen en zet hier een schakelaar aan om de hele zaak aan of uit te doen. We makkelijk uit de voeten om de goede plaats die het zal krijgen, gemakke- ïijk te bepalen. Zet een een TL-balk op die mooie antieke kast. Wat leuk oud speelgoed op de rand ervoor, en uw kamer ziet er totaal anders uit. Wat is in dit geval de voorkeur van het betreffende gezin dat er gaat wonen? Inkoopmogelijkheden: zijn er winkels in de buurt, hoe is de sortering, voor welke goederen moet men naar de stad of naar de binnenstad. Wanneer geen winkels in de nabijheid zijn, komt er dan een winkelwagen voor dé dagelijkse boodschappen? Gezondheid: hoe is de medische verzorging; zijn er artsen en apotheken in de buurt en is men ook in het weekeinde daarvan verzekerd? Vrijetijd: zijn er sportmogelijkheden, buurtvereni gingen, hobbylokalen, bioscoop, hotels, zwembad? Biedt de omgeving voldoende ontspanning: is de na tuur mooi en kan men gemakkelijk naar bossen of naar het strand? Bebouwing: komt men in een dichtbebouwde wijk, zijn er bestemmingsplannen vastgelegd zodat men te weten kan komen wat er in de toekomst gaat gebeuren? Beplanting: heeft men pakken, en plantsoenen in de buurt, kunnen bewoners meespreken over deze zaken, heeft men zelf een tuin bij het huis, zo niet: zijn er dan gemeenschapstuinen en wat kan men daar als bewoner mee doen? Parkeren: kan men de auto voor de huisdeur kwijt, zijn er privé-garages bij de woningen of krijgt men gemeenschappelijke garages of grote parkeerplaatsen? Denk daaraan: dit kan wellicht invloed hebben op de service van winkelwagens. Eigenaars van rijdende win kels vinden het meestal bezwaarlijk de wagen ver van de woningen af te houden. Verwarming: wordt het huis centraal verwarmd en welke brandstoffen gebruikt men? Hoe is het met de stookkosten en hoe is de woning ingedeeld, zodat men in huis voldoende mogelijkheden heeft voor privacy? Nog meer informatie kan men krijgen op de beurs „Koophuis”, die van 23 tot en met 27 september in de Jaarbeurs te Utrecht wordt gehouden. Dit zou aanleiding kunnen zijn tot kortsluiting, met alle nare gevolgen van dien. We kijken dus hoeveel Watt iedere lamp verbruikt, en tel len dat op wanneer ze alle op één snoer of één dimmer geschakeld zijn. Deze totale waarde moet onder het toegelaten maximum liggen. Al is er veel informatie te vinden in allerlei eenvoudige elektronicaboek- jes die in de handel zijn, aarzel niet om de lampenhandelaar steeds om advies te vragen. kunnen hiertussen ook een zgn. dim mer schakelen. We moeten er wel steeds op letten dat geen van de onderdelen overbelast kan raken. Hopelijk zult u ontdekken dat er ontzettend veel mogelijk is met licht, en dat het spelen ermee een genot kan zijn. Stap ook gerust eens bin nen bij een goede meubelzaak of een betere verlichtingswinkel. Kijk ge rust wat rond in een luxe hotel of een chic restaurant; kijk hoe zij de zaak verlicht hebben, en doe wat ideetjes op. Maar experimenteer ook zelf en ontdek de vele mogelijk heden die met eigen eenvoudige en goedkope middelen realiseerbaar zijn. De tekeningen laten het principe van de verdiepte grondvorm en de verhoogde grondvorm bij houtdraaien zien. Boven de verdiepte vorm volgens de volgende werkwijze: 1. smal vlakje met afsteekbeitel, 2. breder vlak met afsteekbeitel, of platte beitel, 3. linkerving met draaibeitel, 4. holte met draaiguts en 5. kwartsholte met de draaiguts en afsteekbeitel. Onder de verhoogde grondvorm met de volgende werkwijze: 1. de rug wordt gemaakt met afsteekbeitel of vlakke beitel, 2. spits draaien met de draaibeitel, 3. ronde staaf of bol maken met draaiguts, 4. kwartrond maken met draaiguts en ten slotte 5. de kroonlijst, die eveneens met een draaiguts wordt vervaardigd. Tenslotte nog aandacht voor een pomphulpstuk. Men zet dit vast in de boorkop (nadat men uiteraard een stuk slang op de inlaat en een ander op de uitlaat heeft gekoppeld). Erg gemakke lijk voor het overhevelen van vloeistof uit regenton, aquarium, olievat enz. enz. S, 10 een klezoor te maken: een com binatie van een hele met een kwart steen. Overigens: let op bij de aanschaf van een troffel. Als u linkshandig bent moet u een an dere dan een „normale” troffel hebben. Op onze cursus bleken er van de zesendertig deelnemers (onder wie drie vrouwen) vijf linksen te zijn. Ik had het over de specie die ik vroeger in mijn onschuld maak te. Ik mixte toen wat zand en cement door elkaar. Fout, hele maal fout. Er moet ook kalk bij. Dat maakt de zaak elastisch en smeuïg. Hoewel je geen eenheids- receptuur hebt voor specie (om wat voor soort stenen gaat het, zachte of harde? Binnen of bui ten) kan ik op gezag van mijn theorieleraar, een jonge architect toch de volgende menging aanbevelen als een meestal goed bruikbare: één deel cement, één deel kalk en vijf zand (scherp,- maas- of rivier, hoe u het noemen wil). 3, krachtige schaduwen verstrooid licht zachte, vervloeiende schaduwen weinig plastische werking volkomen diffuus licht: vermoei end en saai, omdat door het ontbre ken van schaduwen het schatten van afstanden en het herkennen van voorwerpen moeilijk is licht bereikt het object uit grote ruimteboek (bijv, naakte TL-balk). 7 F Door een goed uitgebalanceerde verlichting kunnen we bepaalde za ken verdoezelen of een extra accent geven. Waarom zouden we niet eens gaan spelen met deze effecten en allerlei verborgen werelden te voor schijn toveren? Waarom zouden we niet juist het licht gebruiken om onze woonomgeving leefbaarder, gezelliger en spannender te maken? Boren kunnen een tijd mee gaan, maar zeker als er veel gebruik van wordt gemaakt komt het moment, dat de snee eruit is. Dan is de keus: of nieuwe kopen, of laten slijpen of zelf slijpen. Dat laatste is o.a. moge lijk door een vrij simpel apparaatje van Wolfcraft (impor teur L. Hooghart BV, postbus 71, Pijnacker). Het bestaat uit drie delen, waarvan er één wordt vastgezet aan de slijpmachine. De andere delen zorgen ervoor dat de boor precies onder de juis te hoek geslepen wordt. Zoals met al dit soort apparaten: lees de gebruiksaanwijzing goed. De borenslijper is gemaakt voor spi- raalboren van drie tot en met tien millimeter. Meer nieuws van Wolfcraft: een kantensnijder om overste kende kanten zoals van fineer, kunststof e.d. te verwijderen zon der dat het oppervlak bescha digd wordt. Gatenzagen zijn er bij dit merk in twee uitvoeringen. De num mer vijf is geschikt voor hout, gips, kunststoffen en bouwplaten (de vijf bijbehorende zagen heb ben een diameter van resp. 28- 35-50-68 en 75 mm.), de nummer zes is voor non-ferro metalen (zes zaagbladen in de diameter 46-53- 60-67-74 en 81 mm.). Gatenzagen zijn geen nieuwe producten, het nieuwe aan deze zagen is wel, dat de opnamezeskant (die dus in de boorkop gaat) in het metalen huis is gegoten, zodat die niet meer kan afbreken. De 6 mm. centerboor is dubbel geborgd en niet meer met een schroef vastge zet. De gatenzaag nr. 6 heeft wol- framzaagbladen. 2 Experimenteer eens met licht, ga eens schuiven met de verlichting en kijk wat er dan gebeurt! Durf eens de plaats van een lamp of een spotje te wijzigen, stop er eens een ander soort gloeilamp in, en het resultaat zal verbluffend zijn. Verschillende vormen, kleuren, zelfs ruimtes zul len verrassend veranderen. Geef be paalde plekken een groter contrast met de omgeving door ze sterker te verlichten. Maar doorbreek die saaie eentonigheid en doe het eens anders dan de buren. Vervolmaak Hier zit een reflector in, die bepa lend is voor de vorm van de licht bundel. Hij weerspiegelt en bundelt of verdeelt het licht. Hij kneedt de lichtbundel als het ware tot een bruikbaar materiaal. Een goede combinatie van lichtbron en reflec tor is dus erg belangrijk. Hiermee gaan we de verschillende te verlichten onderwerpen te lijf. Met de lampen die we al bezitten, gaan we nu schuiven, rommelen, ze op hangen of neerzetten, overal zoeken en vooral goed kijken wat er veran dert, totdat we een bevredigende oplossing hebben gevonden. Met een op één snoer d.m.v. een verdeeldoos lang snoer, dat we tijdelijk aan een spotje vast maken, kunnen we ge- Verkeersverbindingen met openbaar vervoer en ei gen vervoer en ligging van de woning ten opzichte van de binnenstad, bewinkeling e.d. Ligging ten opzichte van het werk: moet alleen de heer des huizes in de eerstkomende jaren hier rekening mee houden of zullen ook de kinderen en moeder daar mee te maken krijgen? Geluidsoverlast: woont men dicht bij een grote ver keersweg, worden maatregelen tegen lawaai genomen, is er een vliegveld in de buurt, zijn er industrieën die hinderlijke geluiden veroorzaken? Aanwezigheid van scholen: welke vormen van on derwijs zijn voorhanden, ook voor de komende jaren? Is er keuze in scholen en zijn die onderwijsinstituten goed bereikbaar vanaf de woning? Als er kleine kinde ren zijn: kunnen ze zelf veilig naar school lopen of fietsen? Speelgelegenheid: is er voldoende ruimte om te spelen, zijn er ook mogelijkheden om binnenshuis speelgelegenheid te creëren? Is de kwaliteit van een buiten-speelplaats goed? Vergelijkbare gezinnen: komt men in een wijk die een rijk geschakeerde bevolking heeft, wonen er er uitsluitend jonge of ook ouderen en alleenstaanden? jjjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljl Een spotje in de wc dat in de spiegel schijnt, en ook deze plek staat in een ander zonnetje. Een spotje weggewerkt in een verlaagd plafond van bijvoorbeeld schrootjes geeft een verrassend effect. We kun nen ook zelf een eenvoudige kloof bouwen, waarin een TL-balk is weg gewerkt. We bevestigen met een paar schroeven en pluggen een We hebben nu een lichtbundel. De- plank stevig tegen de muur. Hierop monteren we de TL-armatuur en schroeven er een stel beugels (van de ijzerhandel) naast, waarop we een fraaie plank bevestigen, even wijdig aan de muur. De bovenkant kunnen we naar behoefte ook afslui ten met een plankje. de eigen woning door middel van licht op een eigen, persoonlijke ma nier. Zorg vooral dat diffuus licht goed afgewisseld wordt door een gerichte verlichting. We zetten hier wat karakteristieke kenmerken van beide soorten licht even naast elkaar: contrastrijk beeld sterke plastische werking schaduwen gekenmerkt door: We kennen de volgende licht bronnen: gewone gloeilampen (melkwit, met een lichtvenster of helder door schijnend; veel als directe verlich ting); kopspiegellampen (voor scha- duwvrije, indirecte verlichting); persglaslampen (sterke, gerichte lichtbundel); TL-buizen (egaal kleurd). Overal in het land is het bedrij- vige cursusleven weer losgebar- sten. De doe-het-zelvers blijven daar niet bij achter. Zo heeft de E Vereniging De Nederlandse Bak- steenindustrie in een groot aan- tal plaatsen (Amersfoort, Am- sterdam, Rotterdam, Zeist, Gro- ningen, Venlo, Huissen, Den S Bosch, Leeuwarden, Schaesberg, Roosendaal, Terneuzen, Scha- S gen, Boxtel, Zutphen, Leiden en Emmeloord) een cursus „Zelf metselen” georganiseerd. Het loopt daarvoor storm. In Gronin- gen bijv, is er een wachtlijst van meer dan 100 gegadigden. Twaalf avonden van elk drie uur buigen hobbyisten zich over de problemen van het recht en ste- vig metselen van muurtjes. Uw redacteur heeft zich als cursist onder die schare enthousiastelin- gen gevoegd. Hij zal u regelmatig op de hoogte houden van zijn l en voegspijker. Wellicht kunt ook u er uw voordeel mee doen. Natuurlijk had ik wel eens een troffeltje in handen gehad en na tuurlijk had ik wel eens wat ge rommeld met wat ik toen aardige specie noemde, maar ik weet nu wel beter. Met het schaamrood op de kaken moet ik bekennen, dat ik de troffel als een dood voorwerp heb behandeld; als een stukje ijzer met een handvat. Nu vernam ik dat een troffel leeft; dat hij twee kanten heeft: één om de specie te verwerken en één om de stenen te bewerken. Dat laat ste als het om licht stenen-mate- riaal gaat. Anders gaat men de steen te lijf met de kapsabel (een werktuig dat lijkt op een straten- makershamer). Bijvoorbeeld om Z -- ervaringen met troffel, sabel Over de praktijk van het met selen hoort u nader van me. Als ik mijn eerste ouwewijfjeshan- den ribbelig van de ingevreten cement te pakken heb. ïïiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 5 Om een steel van versieringen te voorzien moet eerst zorgvuldig worden opgemeten op welke afstanden de groeven moeten komen. Geef die plaatsen precies aan en kijk ook of de breedte van een versiering klopt met de maten. Altijd moeten we met de houtdraad meedraaien. Aan beide zijden werkt men het best van boven naar onder naar het midden toe. Daarbij zijn voor het maken van een versierde rondhouten stok meerdere technieken: men kan de ver diepte grondvorm nemen of de verhoogde grondvorm. De namen zeggen het al: in de verdiepte grondvorm worden met beitels en draaigutsen verdiepingen aangebracht, de andere werkwijze gaat Wat vroeger alleen op hobbyclubs voor jongens werd beoefend, is nu een veel voorkomende bezigheid in de doe-het-zelf werkplaats geworden: houtdraaien. Wie goed met de apparatuur kan omgaan ontdekt dat men steeds nieuwe effecten kan bereiken. Als maar steeds verschillende soorten beitels en gutsen en uiteenlopende hout soorten worden gebruikt. Behalve mahonie, palissander, eiken en beuken doen ook vruchtehoutsoorten het heel goed. Schalen en bakken, zoals bijvoorbeeld voor salades gebruikt worden, laten zich prima uit kerse- of perehout vervaardigen. Kandelaars en lampvoe- ten kunnen van eiken, mahonie e.d. gemaakt worden. En wat is origineler dan een jarig familielid dat pas in een bestuur tot voorzitter is benoemd een eigen voorzittershamer van palissander te geven, met eenvoudig draaiwerk aan de kop? lC0 door Hans Rombouts

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25