Jeugd gaf dameshockeyteam nieuwe impulsen Fz NEC mist toto-lorto In halve finales tegen Evert Stöve staat voor Atletiekzege Evert Hoving grote krachtproef sportpuntiq Europees congres constateert Best vertrok naar Amerika Hoge premies Ivoor Duitsers Oefenzege hockeyteam twee spelers IS deze maand I 11111 r:i* fc****w I I I 1 I P II 31 SPORT 19 7 7 SEPTEMBER VRIJDAG 9 BH - Snelheid 11 -ill” Bramen zijn nu gratis Oude ploeg G©Gf "'v Noord-Hollard^ i 11 het septembernummer is uit! Bouwers willen meepraten over Ruimtelijke Ordening Viö een Amro Pnve Rekeniny kun jedeconlribuHe. van ïe. voel- baldub betelen. F (ADVERTENTIE) SNELLE DOORBRAAK SANDRA LE POOLE 5 is Geweld bedreigt sportbeoefening (ADVERTENTIE) Best: Naar Los Angeles. (ADVERTENTIE) 1 I eens 15.000 mark op, zodat een derde of Nu vindt u bramen in de vrije natuur. Maak er zelf gezonde en overheerlijke jam van. Met van Gilse C geleisuiker. Lukt iedereen altijd. De pas 17-jarige hockeyspeelster, die bij Bloemendaal meestal op het middenveld staat of in de verdediging, maar in de vertegenwoordigende teams als aanval- ster fungeert („het overschakelen vind ik geen bezwaar”) is echter wel zo reëel om haar succesvolle optreden voor een be langrijk deel toe te schrijven aan de steun van haar collega’s: „Er was geen kloof tussen de jongeren en de ouderen. Er wer den geen kliekjes gevormd. De ouderen zagen ons helemaal niet als concurrenten Een bestuurslid van Fulham vertel de: „Het is moeilijk om te geloven dat hij zomaar vertrokken is. Voor ons is het in ieder geval iets nieuws. Hij heeft ons niet om toestemming gevraagd.” Best echter verklaarde dat de leiding van Fulham wist dat hij vertrok. Vol gens de leiding van de Londense club zou Best zaterdag uitkomen in de derby tegen de Spurs. Chris Evert: In halve finale tegen Betty Stöve Via een benauwde 3-4 overwinning op Onze Gezellen heeft het Amsterdamse Shell zich in de hoofdklasse softbal defini tief in veiligheid weten te brengen. De strijd om de degradatie is nu nog slechts een aangelegenheid van Bloemendaal en Marcon-Kinheim. De Formule-I-wagen van het Boro-team van Hoogenboom is ingeschreven voor de Grote Prijs van Italië. De wagen zal wor den gereden door de Britse coureur Brian Henton. De 20-jarige bokser Samsak Somsak- sith uit Thailand is in een ziekenhuis in Bangkok overleden. Hij liep zondag tij dens een partij hersenletsel op toen hij knock-out werd geslagen. DEN HAAG. Twee deelnemers aan lotto 36 van het afgelopen weekeinde had den de zes getallen juist voorspeld. Zij ontvangen elk een bedrag van bruto 277.701,90. De gegevens zijn: Lotto 36: Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 277.701,90 ontvangen, tweede prijs: 5 winnaars, die elk bruto 31.737,30 ontvan gen; derde prijs: 217 winnaars, die elk bruto 1.096,90 ontvangen; vierde prijs: 9.396 winnaars, die elk 33,70 ontvangen; vijfde prijs: 10.475 winnaars, die elk 30,20 ontvangen. Toto 36: Eerste prijs: 368 winnaars, die elk 512,80 ontvangen, tweede prijs: 7.596 winnaars, die elk 18,30 ontvangen. Europees kampioen Tsjechoslowakije heeft in Bratislava een vriendschappelijke wedstrijd tegen Turkije met 1-0 gewonnen. MERKSEM (Belga). Evert Hoving (NOP) heeft donderdagavond b|j atletiekwedstrijden in de Belgische plaats Merksem de 800 meter gewonnen in de matige tijd van 1.48.6. De Indiër Singh werd tweede in 1.49.0 en de Belg Tondeur derde in 1.49.2 Elly van Hulst (Lionitas) legde de 800 meter winnend af in de eveneens matige tijd van 2.09,7. Zij werd gevolgd door de Belgische loopsters Rita Thys (2.10,2) en Sonja Caste- lein (2.20,3). i Deze versloeg de als tiende geplaatste Mima Jausovec uit Joego-Slavië met 6-4,6- 1. Er was niet veel, dat Virginia Wade donderdag goed deed. Na een 2-1 voor sprong in de eerste set werkte haar back hand niet meer. Eenvoudige missers kost ten haar acht games op een rij. In de tweede set maakte ze nog slechts één ga me: die voor 1-3. Bij 1-5 redde de Britse nog een matchpoint, merkwaardigerwijs met een flitsende cross-court backhand, de slag die haar steeds in de steek had gela ten. Bij het volgende wedstrijdpunt sloeg ze een forehand ver uit. „Virginia heeft me een keer of vijf verslagen. Dit was de eerste keer dat ik haar de baas bleef. Ik wist dat het kon,” jubelde Wendy Turnbull na afloop”. „Marty Riessen, mijn coach bij Cleveland waar ik teamtennis speel, heeft me meer dan eens gezegd dat ik bij de beste vijf speelsters van de wereld kan behoren als ik enkele onderdelen van mijn spel verbeter.” Martina Navratilova, die zelf weinig moeite had met Mima Jausovec was niet al te verrast door de nederlaag van Virginia Wade. „Zij heeft het altijd moeilijk tegen beweeglijke tegenstand sters,” aldus de Tsjechische. De afgeslank- te Martina Navratilova zelf is eveneens aanzienlijk sneller geworden, zodat de hal ve finale van zaterdag een dynamische belooft te worden. In een partij voor de kwartfinales van het heren enkelspel versloeg de Italiaan Corrado Barazzutti de als derde geplaatste Amerikaan Brian Gottfried met 6-2, 6-1, 6- 2. De 24-jarige speler uit Udine, is de enige niet-geplaatste tennisser, die het op Forest Hills ver heeft gebracht. Als typische spe cialist van de trage banen voelt hij zich op het hard-tru van Forest Hills uitstekend thuis. Hij versloeg er Nastase. Donderdag had Brian Gotffried nauwelijks iets in te brengen. De 25-jarige Amerikaan uit Fort Lauderdale maakte aan het net talrijke fouten en liet zich bij het oplopen verras sen door lobs en passeerslagen in deze eerste confrontatie tussen beide spelers. Bij de grote toernooien van dit jaar is het de eerste keer dat Barazzutti een rol van betekenis speelt. Wel won hij het WCT- toernooi van Charlotte, maar op Roland Garros en Wimbledon werd hij in de eerste ronde uitgeschakeld. Jim Connors won met 6-2, 6-4, 6-3 van Manuel Orantes. WAGENINGEN (ANP). Donderdag is in Wageningen een oefenwedstrijd ge speeld tussen de nationale hockeyselectie en een team van Jong Oranje. Het Neder lands team zegevierde met 5-1 na een ach terstand van 0-1 bij rust. ZEIST. Hans Posthumus van het Nij meegse NEC zal zondag niet van de partij ('n Sprintje trekken naar de Amro, dus.) De in 1928 in Indië geboren Amstelve- ner heeft dan ook goede ervaringen met een verjongingskuur zoals hij die in een tijdsbestek van ongeveer acht jaar als trai ner (en de laatste vier jaar ook als coach) geleidelijk heeft doorgevoerd in het heren team van Amsterdam: „Ik begon met een samenwerkmg de handen ineenslaan om het kwaad te bestrijden”. Maar omdat het toenemende geweld een algemeen maatschappelijk verschijsel is geworden moeten ook „diegenen, die de opvoeding in handen hebben (ouders, school-, jeugd- en sportorganisaties) waken over een verantwoorde opleiding, die ook de sportethiek en de bestrijding van het geweld in de sport omvat”. Omdat in be paalde sportactiviteiten zowel voor deelne mer als toeschouwer wel de kiem tot ge weldpleging ligt, ziet het congres voor de overheid een taak om eventueel in te grij pen. „Desnoods moet de openbare over heid gepaste maatregelen nemen om be paalde vormen van gewelddadigheid te bestrijden. Want hoewel de sportbeoefe ning streeft naar een gezonde beleving van de levenskracht in de mens, biedt zij niettemin in bepaalde disciplines gelegen heid tot geweldpleging. Hetzij voor de sportman zelf, hetzij voor de toeschouwer of voor beiden”. Tenslotte waarschuwt het congres nog tegen de toenemende invloed van „de aan sport volledig vreemd zijnde financiële belangen, die in het spectaculaire karakter van bepaalde sporttakken publiciteit zien. Om deze invloeden te kanaliseren, moeten concrete maatregelen worden uitgewerkt, zowel door de sport zelf als door de open bare overheid”. LONDEN (Reuter). George Best blijft onberekenbaar. Het „enfant ter rible” van het Britse voetbal, sinds kort in de belangstelling van Feye- noord, heeft donderdag zijn club Ful ham verlaten en is vervolgens naar Los Angeles vertrokken. Aanvankelijk vertelde Best dat hij naar het vliegveld ging om een vriend uit te zwaaien, maar Best, die dit seizoen nog maar één wedstrijd voor Fulham heeft gespeeld nadat hij de gehele zomer bij de Los Angeles Asztecs actief was, verdween zelf ook met het vliegtuig naar de Verenigde Staten. maar hielpen ons juist. Omdat ik me steeds weer wilde waarmaken, speelde ik nogal eens onder druk. Andere, gerouti neerde speelsters, voelden dat aan en ga ven op zijn tijd complimenten of gaven me opnieuw de bal als het even tevoren mis was gegaan”. Vooral dat aspect vond ook Riet Kuper een belangrijk winstpunt: „De instelling van de ouderen was erg positief, zowel voor als tijdens de wedstrijden”. Ook daardoor kon Sandra Le Poole dinsdag na de reis van 38 uur van Mel bourne naar Amsterdam vaststellen dat „de sprong vanuit Jong Oranje niet zo groot was”: „Er wordt wel veel meer ge switcht en sneller gespeeld. Het spel wordt vlugger verlegd van de ene naar de andere vleugel, maar in Australië had ik daar niet zoveel moeite mee. Alleen moest ik in het begin wennen aan de speelwijze van de Australische meisjes, die de bal meestal zander te stoppen doorspeelden en veel korte combinaties uitvoerden. Maar dat instellen op de tegenstandsters gold, dacht ik, voor de hele ploeg. Geleidelijk aan gingen wij minder afstand nemen en Zoge naamde schijnruimte geven”. FOREST HILLS. Betty Stöve zal het in de halve finales van het tennistoernooi om de open Amerikaanse kampioen schappen in Forest Hills moeten opnemen tegen de als eerste geplaatste Amerikaan se Chris Evert. In de kwartfinales won Evert met 6-2 6-0 van de viervoudige oud- kampioene Billie Jean King. Het was de achttiende keer dat beide dames elkaar troffen. De elf jaar jongere Chris Evert Dat moet dan onder meer gebeuren via het wereldkampioenschap van de IFWHA, in 1979 in Vancouver en via de wereldtitel strijd van de tweede federatie, de FIH, volgend jaar in Spanje. Riet Kuper: „Wat dat betreft is het prachtig om te weten dat er veel talent onder onze jeugd zit. Jeugd, die tijdens de trip voor nieuwe impulsen heeft gezorgd en zonder meer verfrissend werkt. De manier van hockeyen die ik altijd heb voorgestaan, het 1-3-3-3-systeem, is er in Australië eindelijk eens goed uitge komen”. De prestaties waren er dan ook naar. Niet een van de elf wedstrijden werd verloren en dat terwijl alleen al in Mel bourne in dertien dagen maar liefst acht duels moesten worden afgewerkt. „Als je dat vergelijkt met de twee trainingen en de ene Wedstrijd die we anders in het jaar per week hebben, dan hebben we het in Aus tralië erg druk gehad. Toch vond ik het niet zwaar. Je gaat je er op instellen en al gauw wordt zo iets een gewoonte”, zegt Sandra Le Poole uit Overveen, een van de jongeren, die vrijwel zeker zal mogen toe werken naar het „grote doel”, Moskou. heeft nu elf maal gewonnen. Mocht het Betty Stöve gelukken de vrijwel onaan tastbare Chris Evert te verslaan, dan treft zij in de finale van Forest Hills een andere tegenstandster dan op Wimbledon. Virgi nia Wade, die haar in Londen van de titel afhield, werd verslagen door de als twaalfde geplaatste Australische Wendy Turnbull: 6-2, 6-1. In de halve finales ontmoet de 24-jarige Australische de in Amerika wonende Tsjechische Martin Navratilova. Elly van Beusekom (Castricum) werd vier de by het speerwerpen, met een afstand van 41 meter 70. De nationaal recordhoudster was dit seizoen reeds boven de vyftig meter gekomen. Dit onderdeel leverde een over winning op voor de Amerikaanse Kathy schmidt: 59 meter 92. vrij oude ploeg waarin jongeren lang zaamaan een plaats vonden. Daarbij heb ik wel gemerkt, dat die nieuwelingen min stens een jaar nodig hadden alvorens zij zich volledig hadden aangepast in het elf tal”. Met dat gegeven gaat Timmermans op weg naar de Olympische Spelen van 1980 in Moskou, het evenement dat cen traal staat in alle plannen. Timmermans: „Als het enigszins mogelijk is houd ik die jongeren nu meteen in de ploeg, zodat zij tijd genoeg hebben om overal aan te wen nen. Maar laten we niet te ver vooruit lopen. Eerst moeten we ons nog voor Mos kou zien te plaatsen”. BRUSSEL (Belga) Aan het eind van het tweedaags Europees Congres „Ge weld in de Sport”, dat werd gehouden in Brussel, heeft de vergadering een aantal resoluties aangenomen, waarin men zich fel kant tegen het verschijnsel geweld in de sport. „De gezonde sportbeoefening, die bijdraagt tot de volledige ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid, wordt steeds meer bedreigd en aangetast door de olievlek van het geweld”, heet het in de eerste resolutie, die de afgevaardigden en vertegenwoordigers van veertien regerin gen van lidstaten van de Raad van Euro pa aannamen. Echter, men kan het geweld in de sport niet uitsluitend op zichzelf beschouwen. Vandaar dat in de tweede resolutie wordt gesteld dat „het geweld in en om de sport een belangrijk facet is van een algemeen fenomeen”. Sandra le Poole: „De instelling van de ouderen was erg positief.” Sir Alf Ramsey, de vroegere Engelse bondscoach, heeft zijn directeurszetel bij de Engelse eerste-divisieclub Birmingham City verwisseld voor de functie van manager. Omdat de sportbeoefening „in principe geen agressief geweld kent”, dienen ver antwoordelijke mensen zorg te dragen dat het geweld in de sport wordt teruggedron gen. „Het is geboden”, stelt resolutie één, „dat allen die aan de werkzaamheden op het congres hebben deelgenomen en de resoluties hebben goedgekeurd, alsmede zij die ter zake enige verantwoordelijkheid dragen (bijvoorbeeld sportverenigingen, openbare overheid, pedagogen, weten schappers, media) in een geest van brede gelei suiker Riet Kuper, die „wegens tijdgebrek” een flinke stap terug zal doen zij zal nog wel deel uitmaken van een scoutingteam verwacht dat Timmermans het grootste gedeelte van haar selectie zal overnemen. Timmermans (zelf niet aanwezig in Aus tralië, omdat hij in dezelfde periode op vakantie was in Griekenland) zegt daar over: „Ik ken de meisjes nog te weinig maar ik heb het volste vertrouwen in Ku per, met wie ik zo snel mogelijk van ge dachten wil wisselen. Zoals de zaken er nu voorstaan zal ik de meeste selectiespeel- sters wel ovememen en de groep uitbrei den tot twintig. Voor het begrip Jong” ben ik niet bang, maar er moet wel evenwicht zijn”. (Van onze sportredactie) OVERVEEN, AMSTELVEEN, BRUNS- SUM. De jeugd lijkt bepaald niet het kind van de rekening te worden nu de wacht aan de top van het Nederlandse dameshockey is afgelost. Als opvolger van het duo Riet Kuper (coach) en Anton Brouwer (trainer) is Huib Timmermans, in wiens persoon beide functies zijn vere nigd, van plan om voort te gaan op de weg der verjonging die speciaal voor de pas afgesloten tournee door Australië en Ma leisië is ingeslagen. Tijdens deze trip, die drie en een halve week heeft geduurd en tien overwinningen en een gelijkspel heeft opgeleverd, werden naast tien routi niers maar liefst zes speelsters van Jong Oranje geselecteerd. Riet Kuper: „Met het oog op de toekomst is de ervaring die deze jonge meisjes hebben opgedaan bijzonder belangrijk. Vooral de combinatie jong- oud is een succes gebleken”. Mr. Cees Berkhouwer: Noordhollandse Europeaan Goed archiefbeheer eist regionale aanpak Ir J J.P. Oud gaf Purmerend wereldfaam ADM viert eeuwfeest Stadsvernieuwing in Den Helder Vanaf nu verkrijgbaar bij uw tijdschriftenhandelaar. Losse nummers f 3,25 abonnement (12 nrs.) f 35,-p.j. Bureau voor Periodieken b.v., Postbus 1, Purmerend (02902) 1654. Niet iedereen stond overigens achter de trip van Sandra Le Poole naar Australië: „Volgend jaar moet ik eindexamen aan het lyceum doen. Omdat de studie al op 17 au gustus zou beginnen en ik een aantal weken zou missen, was een aantal leraren het er helemaal niet mee eens dat ik er een paar weken tussenuit ging. Maar ik geloof niet dat de achterstand die ik heb opgelopen te groot zal zijn. Er schijnt namelijk nog niet zo veel te zijn behandeld”. JAN PREENEN zijn in de wedstrijd tegen AZ’67. Posthu mus, die in de wedstrijd tegen FC WV een gele kaart opliep, werd door de strafcom- missie van de KNVB voor twee wedstrij den geschorst. Als gevolg daarvan moet hij de thuiswedstrijd tegen AZ’67 en de daaropvolgende uitwedstrijd tegen FC Den Haag vanaf de kant volgen. Ook Sije Visser zal zondag ontbreken in de basisop stelling van NEC. Zijn mondelinge ver weer tegen de omzetting van een voor waardelijke in een onvoorwaardelijke straf vond geen gehoor bij de strafcom- missie. Als eërste teamspeelster van Bloemen daal werd zij dit jaar eerst aangewezen voor de Nederlandse jeugd, enkele maan den later voor Jong Oranje en vervolgens in augustus voor „Australië”. „Het is alle maal erg snel gegaan. De plaats in Jong Oranje was al een verrassing. Dat ik mee zou mogen naar Australië had ik hele maal niet verwacht”. Hoewel haar carriè re plotseling in een stroomversnelling kwam, wist Sandra Le Poole zich ook in Australië op het hoogste nationale niveau te handhaven. In die mate zelfs dat zij met een andere jeugdspeelster, Sophie von Weiler, deel mocht uitmaken van de Ne derlandse ploeg tijdens de officiële inter land aan het eind van het toernooi tegen Australië. Riet Kuper: „Sandra heeft snel heid, is bereid om hard te werken, en is gevaarlijk in de cirkel”. vierde plaats in totaal goed is voor i 35.000 mark. Indien West-Duitsland de I finale bereikt, komt daar nog eens 15.000 mark bij en wordt de titel gepro- j longeerd, dan wordt dit bedrag ver- J dubbeld (dus 50.000 mark voor een I tweede plaats en 65.000 voor de titel). Dit bedrag van 65.000 mark ligt hoger J dan bij het wereldkampioenschap in’74 J I toen de titel de ploeg van Helmut Schön I 60.000 mark de man opleverde. Daar kwam nog eens 10.000 mark bovenop J van een fabrikant van sportartikelen. Daar valt ook volgend jaar op te reke- nen. De totale onkosten voor deelne- I ming aan het wereldkampioenschap in I Argentinië bedragen voor West-Duits- I land, ongeveer 1,5 miljoen mark. De j premies voor de spelers vallen hier j buiten, maar wel is het bedrag van 5000 J I mark, dat de clubs per afgestane speler voor iedere wedstrijd ontvangen, hierin I opgenomen. Deze vergoeding geldt voor alle 22 spelers van de selectie en J zal dus 110.000 mark per wedstrijd be- dragen, wat in totaal kan oplopen tot 770.000 mark (als de finale wordt be- I reikt). Desondanks zal de Westduitse I voetbalbond deze aderlating gemakke- i lijk kunnen opvangen. Voor Argentinië speelt het Westduitse elftal nog zes thuiswedstrijden, hetgeen bij een vol huis circa zes miljoen mark oplevert. Bovendien wordt voor de financiering van de trip een plaat op de markt J gebracht van Udo Jürgens, waarvan I naar men verwacht 300.000 exemplaren!I zullen worden verkocht. HELSINKI. Na de vriendschap- pelijke wedstrijd van wereldkampi- oen West-Duitsland tegen Finland in I Helsinki hebben de Westduitse voet- I halbond en de spelers van het nationa- le elftal een akkoord bereikt over de j premies die uitgekeerd zullen worden I I bij het toernooi om het wereldkampi- oenschap in Argentinië volgend jaar. I Bondsvoorzitter Hermann Neuberger en aanvoerder Berit Vogts kwamen overeen dat de spelers in elk geval 10.000 mark zullen krijgen voor hun - deelneming. Wordt de tweede ronde bereikt (de laatste acht) dan wordt J opnieuw 10.000 mark uitgekeerd. Een I plaats in de halve finale levert nog

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31