Rhodesië verwerpt voorstel inzake leger Zuid-Afrika houdt vast aan aparte Frankrijk komt status Walvisbaai atoomakkoord met Pakistan na TAIWAN BAART NOG STEEDS ZORGEN achtergrond Turkse regering gaat bezuinigen TREINONGELUK I IN EGYPTE: I 41 DODEN BOMANS 100 WEKKERS Perspectief iP nd de en iet an en ?r- en □ij le- „WE KUNNEN NU TENMINSTE OPBOUWEND PRATEN” Waldheim: „Wereldvrede steeds meer bedreigd” 2 3 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND SEPTEMBER VRIJDAG 9 est en (Door Hans Rombouts) DEN HAAG. Nadat Betico Croes, de Arubaanse delegatieleider handen thuis kom dan weet ik niet wat er op Aruba gaat gebeuren” lg aanvankelijk nog dreigende woorden had geuit „Als ik met lege handen thuis kom dan weet ik niet wat er op Aruba gaat gebeuren” liet hij aan het einde van de besprekingen van gisteren weten, dat hij er ISt ito- ;en ver er- ten 200 er •d door Nico Scheepmakenjj V (Door FranQoise Ledeboer) De Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping verklaarde op 6 septem ber in een interview dat het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, een stap terug betekende in de relaties tussen de Verenigde Staten en de Volksrepubliek China. Vance bracht vorige maand een zesdaags bezoek aan China. optimistisch gestemd was en hoopvol over de komende onafhankelijk heid van zijn eiland. i r s ÏAN SMITH Croes hoopvol over onafhankelijk Aruba Er is tenslotte een Koninkriiksstatuut. De binnenlandse vleugel van de Namibi- Een Koninkrijkscommissie zou de onaf- Deze verzekering heeft minister van Bui tenlandse Zaken, Louis de Guiringaud, gisteren gegeven aan de Pakistaanse se- cretaris-generaal van Buitenlandse Zaken Agha Shahi, die woensdag in Parijs was aangekomen voor een bezoek van twee dagen. De Verenigde Staten zijn sterk ge kant tegen de levering van de opwerkings fabriek, omdat daar ook materiaal voor de vervaardiging van kernwapens kan wor den geproduceerd. De regering in Parijs heeft laten weten dat zij niet meer van dergelijke opwerkingsinstallaties zal ver kopen zonder eerst de kwestie uitvoerig met andere kernmogendheden te hebben doorgepraat, maar dat zij de bestaande contracten zal uitvoeren. CAIRO (DPI). Bij de stad Assioet, 350 km ten zuiden van Cairo, is gisteren een exprestrein ontspoord, waarbij 41 mensen omkwamen en 117 gewond werden. Mijn broer Arnold, Trappist, schreef mij eens dat Christus meer over de hel gespro ken heeft dan over de liefde. Dit evange lisch turven mag dan monnikenwerk he ten, de informatie werd ons tot op heden toch maar onthouden door het Centraal Bureau van de Statistiek... We kunnen met de hel geen loopje en hebben de hemel serieus te nemen. Dat God zelf gekrenkt werd door het filmpje, behoeft nochtans een correctie. De kritiek klinkt te direct. God wordt indirect gekrenkt omdat de woorden van Christus niet voor ernstig werden genomen. Waaraan ik dan direct wil toevoegen dat we in Christus dan na tuurlijk wel de GOD-mens moeten er kennen”. In de eerste aflevering van „Hoe Yoe- kong de bergen verzette” van Joris Ivens en Marceline Loridan, werd ons het reilen en zeilen van Apotheek nr. 3 in Shanghai getoond. Een van de apothekersassisten tes,. zes jaar als zodanig werkzaam, ge trouwd en één kind, vertelde dat zij 40 yuan per maand verdiende. Haar man, die elders werkzaam was, verdiende 59 yuan per maand. Zij betaalden 20 yuan per maand aan de kantine waarvan zij hun voedsel betrokken, en 20 yuan per maand aan oma, die overdag op het kind paste (en het voedde). De voormalige eigenaar van de apotheek, inmiddels in loondienst na de Culturele Revolutie (Renate Rubinstein herkende hem als de bewaker die haar tijdens haar vijfdaagse reis door China in Shanghai was meegegeven; een veelzijdig man dus) vertelde dat hij als vroegere eigenaar 107 yuan per maand kreeg, meer dus dan de anderen, die hoogstens 82 yuan per maand verdienden. Al dat gecijfer met verdiensten en uitga ven was wel interessant, alleen hadden Ivens en Loridan verzuimd erbij te vertel len hoeveel de yuan waard is. Een lezer van deze krant, werkzaam bij de Algeme ne Bank Nederland, vertelde me dat de middenkoers van de Ren Min Bi Yuan (munt van het volk) momenteel ƒ1,34 is. Houden we ons even aan deze koers, dan verdiende de apothekersassistente dus ƒ53,60 pee maand, haar man ƒ79,06, de voormalige eigenaar tevens geheim agent 143,38 en de hoogst gesalarieerde gewo ne apothekersassistent 109,88. Verder betaalde het echtpaar ƒ26,80 per maand aan oma, en ook 26,80 per maand aan de kantine. Al die getallen zeggen natuurlijk toch nog weinig zolang we geen andere cijfers weten van de kosten van levensonder houd. Gelukkig werd één getal genoemd waar we houvast aan hadden: een eenvou dige wekker, met prima geluid, kostte 14 yuan 70, dus volgens de officiële koers 19,70. Een soortgelijke wekker kost bij ons, bij Vroom en Dreesmann, 18,75, dus als we niet kinderachtig zijn kunnen we stellen dat wekkers in Nederland en China evenveel kosten. Rest nog de vraag of een zesdejaars apothekersassistente in Amsterdam net als haar Shanghaise colle ga per maand 53,60 verdient? ter jni len eft nd iig Hij noemde in dit verband grote en groeiende gevaren in zuidelijk Afrika en zorgwekkende ontwikkelingen in het Mid- den-Oosten en op Cyprus. In zijn jaarlijks rapport aan de Algemene Vergadering van de VN, die op 20 september bijeen komt, gaf Waldheim als zijn mening dat 1977 onder het gewicht van nieuwe en oude problemen onmiskenbaar een jaar van toenemende zorg voor de internatio- nale gemeenschap is geworden. SALISBURY (UPI, Reuter). Rhodesië heeft gisteren het Brits-Amerikaanse voorstel om de Rhodesische strijdkrach ten te vervangen door een leger waarin de zwarte nationalisti sche guerrilleros de overhand hebben, vierkant van de hand gewezen. niet alles, in het voorstel van Eerste-Ka- merlid Elfferich om in een driehoeksver houding te gaan praten: de Antillen, Aru ba en Nederland. Dit gebeurde bij monde van de minister van Defensie, Mark Partridge. Hij verzekerde in Salisbury dat hij, noch de Rhodesi sche regering ooit met een dergelijk voorstel zal instemmen. Het afgewezen denkbeeld vormt een van de belangrijkste punten van het Brits-Amerikaanse plan voor een vreedzame overgang naar een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. Acht dagen geleden hebben de Britse minister van Buiten landse Zaken, David Owen, en de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, dit plan aan premier Ian Smith voorgelegd. In hoeverre over het voorstel nog kan worden gepraat, is niet duidelijk. Volgens het Brits-Amerikaanse voorstel moeten de hoofdza kelijk uit zwarte militairen onder blanke officieren bestaande Rhodesische strijdkrachten vervangen worden door het „natio nale leger van Zimbabwe”. Dit leger zal openstaan voor alle PARIJS (DPA/UPI). Frankrijk zal het in He zomer van 1976 met Pakistan gesloten akkoord voor de levering van een fabriek voor het opwerken van urani um nakomen. Teng voerde voor de verkoeling twee redenen aan. In de eerste plaats had Vance aangeboden over te gaan tot het sturen van ambassadeurs naar eikaars landen. Op Taiwan zou echter een ver- bindingsbureau moeten blijven bestaan. De toenmalige president Ford had even wel al in december 1975 verklaard dat hij volledige diplomatieke betrekkingen wil de en de diplomatieke contacten met Taiwan zou verbreken. De uitspraak van Teng illustreert dat er wat betreft de oplossing van de proble men rond de positie van Taiwan sinds Wat die weg naar onafhankelijkheid be treft zegt Croes: „De buitenlandse betrek kingen zouden ad interim nog door Neder land verzorgd kunnen worden; voor de defensie van Aruba zou men lid van de OAS kunnen worden; het muntstelsel zou den we kunnen regelen zoals Panama en de VS dat bijvoorbeeld doen”. Croes blijft hopen op de volle medewerking van „het moederland”, zoals hij Nederland vleiend noemde. In 1954 werd er een defensieverdrag met Taiwan gesloten. Die steun werd als vanzelfsprekend beschouwd. Pas het be zoek van Nixon bracht hier verandering. het bezoek van de toenmalige president Nixon in 1972 nog geen enkele voortgang gemaakt is. burgers, maar het zal gebaseerd zijn op de „bevrijdingstroe- pen", terwijl ook „aanvaardbare elementen van de Rhodesische defensiestrijdkrachten er deel van zullen uitmaken”, aldus de formulering in het Brits-Amerikaanse vredesplan. De vorming van het nieuwe leger zou moeten geschieden onder het bestuur van de Britse resident-commissaris, die tijdens de overgangspe riode het land moet leiden. Eerder had premier Smith het voorstel betreffende dit leger een „krankzinnige suggestie” genoemd. Of er over dit punt zou kunnen worden onderhandeld, hing zijns inziens af van de buigzaamheid van de voorwaarden. Minister Partridge oefende ook kritiek op de eis voor alge meen kiesrecht voor volwassenen. De Rhodesische radio heeft gisteren melding gemaakt van gevechten tussen guerrillastrijders van zwarte nationalisti sche bewegingen in het zuidwesten van het land. Volgens een Rhodesische legerwoordvoerder, die door de radio werd aangehaald, hadden leden van Joshoea Nkomo’s revolutionaire volksleger van Zimbabwe en leden van Robert Moegabes Afrikaanse nationale bevrijdingsleger van Zimbab we, opdracht gekregen „elkaar uit te roeien”. Aan het slot van de besprekingen werd immers het communiqué van Sjanghai gepubliceerd. De belangrijkste punten hielden in: De Verenigde Staten erkenden dat Taiwan een deel van China was. Beide mogendheden erkenden het be lang van de regelmatige wederzijdse be zoeken op top-niveau. De uitbreiding van de handel en de bezoeken heeft inderdaad plaatsgevon den. Ook werd overgegaan tot het ver minderen van het aantal manschappen op Taiwan. Het aantal werd terugge bracht van 10.000 naar 1200 man. In een verklaring zei de raad dat de onafhankelijkheid van Namibië niet volle dig kan zijn als ook Walvisbaai niet ont trokken wordt aan het gezag van Zuid- Afrika. Van de Veiligheidsraad worden „passende maatregelen” verwacht om de status van Walvisbaai als „integrerend deel van het internationale gebied van Namibië” te handhaven. Vorster verklaarde in Bloemfontein dat Zuid-Afrika’s rechten op Walvisbaai nooit tevoren in het geding zijn geweest, „zelfs niet in de heetste debatten die wij in de Verenigde Naties hadden.” Aan het slot van een congres van zijn regerende Nasio- nale Partij zei Vorster dat Zuid-Afrika zich in de toekomst voor grotere druk dan tevoren gesteld zal zien. Beide mogendheden hebben echter verklaard dat de besprekingen zullen doorgaan op basis van het Sjanghai-ak- koord. De eerstvolgende ontmoeting op top-niveau zal tijdens de vergadering van de Verenigde Naties in oktober plaats vinden. Natuurlijk is er ook veelvuldig contact via de in beide hoofdsteden gevestigde verbindingsbureaus. Dit zijn een soort mini-ambassades, die sinds februari 1973 functioneren. Minister Vance zegde in augustus toe dat de Verenigde Staten wel wilden ove rgaan tot het verbreken van de diploma tieke betrekkingen, maar dat de veilig heid van Taiwan persé niet in gevaar mocht komen. De erkenning dat Taiwan een deel van China was betekende echter niet dat de Verenigde Staten het eiland geheel aan zijn lot wilden overlaten. In de trein zaten ca. 700 passagiers. Acht van de 21 wagens liepen uit de rails. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, De Guiringaud, verklaarde giste ren dat hij met Noejoma overeenstemming had bereikt over een aantal beginselen inzake de onafhankelijkheid van Namibië. er- 1 is ter ïu- ital er Tg ite de )U- en ro- ge ?g- ak en »u- or de le lie Ise rd, ige de an ok in (St ep te en iet oe- nd ne- ?ld ton nis- itig yan ssi- af- nse tre- da- de eid in- ni- m- fce- ek ité A) >o- de te oij ;te ?n. is- ne ik- un te- let ils □n an m, ep ais >n- ?r- ‘X- je- in- lat en bs uk Functionarissen zeiden dat de trein, al vorens Assioet te bereiken, gebonden was aan een snelheidsbeperking. Maar de be stuurder verminderde de snelheid niet. De trein had een snelheid van 128 km per uur toen het ongeluk gebeurde. De bestuurder en zijn assistent zijn gewond. Zij worden in het ziekenhuis door de politie bewaakt. Een zeer belangrijke toezegging van de Amerikanen betrof de terugtrekking van de Zesde Vloot. Deze vloot was de Chinezen immer een doorn in het oog. sche bevrijdingsbeweging SWAPO is niet bereid met de Zuidafrikaanse bewind voerder voor Namibië, de rechter Marthi- nus Steyn, te spreken „zonder de aanwe zigheid van de VN”. „SWAPO zal geen enkele bevoegdheid van de heer Steyn erkennen als hij niet met een ploeg van de VN zal werken”, aldus de woordvoerder van de binnenlandse vleugel van SWAPO, Tlhabanello. Hij zei verder dat de Zuidaf rikaanse troepen uit Namibië zouden moe ten vertrekken alvorens zijn beweging kan overwegen aan algemene verkiezingen deel te nemen. Naar aanleiding van wat ik op 6 septem ber schreef over de hel-hemel-STER-spot van Seven Up die uit de roulatie werd genomen, ontving ik het volgende briefje van een van de Bomans-gebroeders, J.A. Bomans (Jan) uit Heemstede: Gisteren verzocht de Raad voor Namibië van de Verenigde Naties de Veiligheids raad in het geweer te komen tegen het Zuidafrikaanse bfesluit een afzonderlijke status te geven aan Walvisbaai, buiten Namibië. „De twijfel en weifel in Trijfel of God wel zo beledigd wordt door in een reclame filmpje de hel te trakteren op een hemels Seven Up, zou ik willen beantwoorden met een felicitatie aan de heer Strijbis uit Wer kendam die de film uit de roulatie deed nemen als inhoudelijk onhoudbaar. Ge volgd door een tweede gelukwens en wel aan de maatschappij die de ergernis van geërgerde ontvankelijk verklaarde! Zij, de maatschappij, nam de strop. 1 A Gezien het feit dat de regering van Taiwan tot voor zeer kort onvoorwaarde lijke steun kreeg, is dit al een vergaande toezegging. Het valt dan ook niet te ver wachten dat er op korte termijn conces sies van Amerikaanse zijde gedaan worden. Maar noch CDA, noch PvdA wilde dui delijke taal spreken. Van Zeil (CDA): „We gaan overleg plegen met onze collega's in de fractie”. De Arubaanse delegatie zal dinsdag dan ook nog een gesprek hebben met CDA en PvdA. Morgen echter is de belangrijkste dag, want dan spreekt de Koninkrijksregering zich uit over de Aru baanse wensen. Nieuwe aspecten zijn daarbij niet of nauwelijks te verwachten. trijfel f Zijn bezoek betekende indertijd een geweldige doorbraak in de tot dan toe koele betrekkingen. De Verenigde Staten hadden tussen 1945 en 1949 aan Taiwan acht miljard gulden doen toekomen in de vorm van schenkingen en leningen. Voorts verkochten de Amerikanen aan de regering van Tsjang Kai-Sjek grote hoeveelheden militaire goederen tegen een zeer schappelijke prijs. Betico Croes is wel zo eerlijk om toe te geven, dat hij „tijdelijk” nog met lege handen staat. „Maar we zijn door de goede ontvangst in Den Haag gemotiveerd ge noeg geworden om te verwachten, dat wij BLOEMFONTEIN/NEW YORK/WINDHOEK (UPI/AFP). Zuid-Afrika zal een eind maken aan elke onderhandeling met de westelijke mogendheden over de kwestie- Namibië als de Veiligheidsraad bestrijdt dat Walvisbaai aan Zuid-Afrika behoort. Premier Vorster heeft dit gisteravond in Bloemfontein meegedeeld. NEW YORK (Reuter). De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gewaarschuwd voor 'nieuwe dreigingen voor de wereldvrede als niet spoedig belangrijke vorderingen worden gemaakt. steun krijgen van Nederlandse politici en dat wij daardoor de nodige invloed op het Arubaanse volk kunnen uitoefenen om het in de hand te kunnen houden”. Voorts had de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Kissinger altijd ver klaard dat het initiatief tot normalisering van de betrekkingen alleen van de Vere nigde Staten zou behoren uit te gaan. Vance wenste echter dat beide landen concessies zouden moeten doen. Teng zei dat hier geen sprake van kon zijn. Het Taiwan-probleem wordt in China als een interne kwestie gezien, waarover dus ook geen concessies gedaan hoeven te worden. Informatie bij een apotheek leerde me dat dit niet het geval is; zij verdient vol gens de cao 1945 per maand. Zij kan voor haar maandsalaris dus 100 wekkers met prima geluid kopen, tegen haar Chinese collega nog geen drie wekkers. Heb ik hiermee het monetaire en economische stelsel van China volledig in kaart ge bracht? Ik vrees van niet. Waarom zou iemand liever 100 wekkers willen kopen dan twee a drie pm maar ééns iets te noemen? Zou de Amsterdamse apothekersassistente een maand lang bui ten de deur kunnen eten voor 13,40? En zo ja, zou zij dit dan overleven? Alle door mij ingewonnen informaties en gemaakte berekeningen zijn dus van nul "en gener waarde, ik had het net zo goed niet kunnen doen. Maar hetzelfde geldt voor u, die dit stuk toch tot het eind toe gelezen hebt. We staan dus quitte. De voorzitter van SWAPO, Sam Noejo ma, verklaarde in Parijs dat hij Steyn niet wil ontmoeten. „Ik kan niet spreken met een vertegenwoordiger van een land dat massamoord op de Namibiërs pleegt en dat de fundamentele mensenrechten schendt.” Zij deden de belofte dat de troepen sterkte in Zuid-Oost-Azië aanzienlijk verminderd zou worden. Bovendien zou bij afname van de spanning in het desbe treffende gebied de ontmanteling van de militaire bases op Taiwan beginnen. hankelijkheid van Aruba nader moeten gaan uitwerken. Daar is ook over gepraat in de vergadering met de vaste Kamer commissie, ook weer zonder dat er toezeg gingen zijn gedaan. Kleisterlee (CDA): „Het is een uitstekende hoorzitting ge weest, geen zaak van overleg. We hebben gekeken welke procedures er, mogelijk zijn. De Arubanen hebben ons goed kun nen informeren”. Er zou worden overgegaan tot uitbrei ding van de handel en van het aantal bezoeken van journalisten, wetenschaps mensen en studenten. Molleman (PvdA), die enige tijd geleden met wat opzienbarende uitspraken kwam, maar die weer haastig moest inslikken, noemde de bijeenkomst perspectief biedend. Croes vindt wel dat de Koninkrijksrege ring invloed kan uitoefenen op de taakop dracht van de nieuwe Antilliaanse rege ring. „Wij willen als grootste partij op Aruba met de MEP in een regering. Maar als het moeilijk wordt ons voorgestelde schema van realisering van de onafhanke lijkheid te handhaven, dan houden wij daar niet aan vast. Of de MEP als opposi tiepartij in de Staten zal gaan zitten, moet bij terugkeer op Aruba nog worden be sproken.” De Arubanen hebben enkele dagen van drukke besprekingen achter de rug: driemaal met de Koninkrijkscommissie I (daar komt vanochtend nog een vierde maal bij, want dan ontvangen minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) plus zijn collega Maduro Croes voor de laatste keer tijdens diens missie, met de vaste commissies voor de Antillen van Eerste en Tweede Kamer en met diverse partijfrac- ties. De vergadering met de commissie van de Tweede Kamer vooral toverde een te vreden glimlach op het gezich van de be baarde Arubaanse leider. Toch zijn er weer geen concrete toezeggingen gedaan. Croes: „Met name de stromingen binnen de politieke partijen in Nederland geven mij reden tot optimisme. In het verleden werd ik steeds teleurgesteld bij bezoeken aan Den Haag. Nu kunnen we hier tenmin ste opbouwend praten”. ■A De Arubaanse delegatie die deze week in ons land is om te praten over de onafhankelijkheid van dit eiland had vanmiddag een gesprek met de Kamercommissie voor Antilliaanse zaken. Op de foto delegatieleider Croes (links) wordt verwelkomd door commissievoorzitter Kleisterlee. Rechts Mollem (PvdA). ANKARA (Reuter). De Turkse rege ring heeft besloten bezuinigingsmaatre gelen te nemen. Zo zal de mogelijkheid om krediet op te nemen worden beperkt. Bovendien zal de uitvoer worden aange- moedigd. Dat blijkt uit een verklaring die de regering heeft uitgegeven. De regering acht de maatregelen nood zakelijk gezien het grote tekort op de han- delsbalans. Vorig jaar bedroeg het handelstekort drie miljard dollar. Zorg wekkend is ook de financiële positie van de staatsbedrijven. Die werken met een verlies van in totaal 2,34 miljard dollar per jaar en het is niet meer mogelijk om dat gat via de staatsbegroting te dichten. De Arubaanse delegatieleider heeft in tussen zijn tijdschema van de weg naar onafhankelijkheid bekend gemaakt: de periode 1977-79 is dé voorbereidingsfase en de periode 1980-’81 die van de realise ring. „Maar mocht er meer tijd voor nodig zijn en we kunnen op medewerking reke nen dan pinnen we ons niet op een jaartal vast”. Voorlopig hoopt Croes dat de demissio naire Nederlandse regering (vandaag zal de zaak van de Arubanen wel in het kabi netsberaad komen) de verzekering geeft, i dat de nieuwe formatie de Arubaanse on afhankelijkheid zeker serieus zal nemen. In de nabije toekomst ziet Croes veel, zo

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3