EX-GIJZELAARSTER GETUIGT TIJDENS PROCES IN ASSEN: Ne Ontvoerders VLEUGELS Bagage- inspectie Militairen naar huis Hoofdinspecteur van politie: Umuider Courant ib Schleyer onvindbaar de franse keuken h t BOCT^-BOBOIS stoutenbeek wooncentrum Burgemeester laakt optreden politie Damiate Pers „Aan beveiligingssystemen hapert nog wel eens wat r S De nieuwe S slaapkamer t van interlübke 99 i -1 99 interlübke r f 1 Geen fllfl Kotter vrijgegeven Babylijkje gevonden Burgemeester New York bij voorverkiezingen ala weggestemd J. J in Ballet Goldschmeding 'f interbouw b.v Kt f J VRIJ BINNEN- EN BUITENLAND SEPTEMBER 19 7 7 4 VRIJDAG 9 Onherkenbaar Conditie Verbitterd Gewond X *1 vindt n alleen bij interbouw r' Bezoek onze showroom Exclusief dealer voor geheel Kennemerland. ook clavecymbels en spinetten Vele maten en houtsoorten, te kust en te keur in één vertrouwd muziekcentrum In onze zaken vindt u de volgende vertegenwoordigingen: Steinway Sons, Bechstein, Schimmel, Yamaha, Sauter, Euterpe, Aug. Förster, Feurich, Pleyel, Ibach, Petrof, Kawai, Zimmermann, Afgelopen Akademie Nauwelaerts de Agé Jazz - Klassiek - Soul dansen 'n huis vol muziekplezier santpoorterstraat 41 Haarlem tel.: 023-2634 63 1 Friderichs Oude Groenmarkt 20-22 Haarlem. Tel. 023-310220 j Voor echte Perzen naar^k Stoutenbeek Daar vindt u een grote en prachtige kollektie (waaronder de I meest exklusieve). Op de foto de uitvoering »Antro« in hout. Ook in lak wit/grijs of donkerbruin mogelijk Keuze uit zeer vele bedkombinaties. Bijpassende kastenwanden zijn in het programma aanwezig 4 1 Kunst kost universiteit half miljoen te veel ASSEN (ANP). „Ik had desnoods nog langer in die trein willen blijven als daarmee was voorkomen dat er doden waren gevallen”. Dat verklaarde gisteren de 23-jarige medische studente Rosemarie Oostveen uit Groningen voor de rechtbank in Assen. Zij was de eerste van zes getuigen die de verdediging opriep in het proces tegen de Zuidmolukse schoolkapers en bezetters. 1 UTRECHT (ANP). In de Utrechtse jaarbeurs wordt van maandag 10 tot en met donderdag 14 oktober voor de derde maal de beurs „Security” gehouden. Op de beurs zullen de nieuwste produk- ten op het gebied van beveiliging getoond worden. Ongeveer vierhonderd binnen- en buiten landse fabrikanten uit negentien landen gaan er hun alarminstalla ties, sloten e.d. tentoonstellen. - f fig~l a (ADVERTENTIE) I 5 speciaalzaken in Nrd-Holland (ADVERTENTIE) J (ADVERTENTIES) ‘i I 0,70 f 141,50 '4*' I Haarlem, Grote Markt 8 T elef oon 023 - 32 48 80 (Vervolg van pagina 1) De bijna 86-jarige vroegere Evangeli- sche-Kerkleider Martin Niemöller heeft zich bereid verklaard bij de mogelijke ruil van terroristen tegen Schleyer een bemid delingsrol te vervullen. Dit was onder an dere door de ontvoerders geëist in een brief die gisteren openbaar werd gemaakt. De ontvoerders verlangen verder dat de politie ophoudt met haar onderzoek, dat er elf terroristen worden vrijgelaten, onder wie de harde kern van de Baader-Meinhof- groep, en dat deze elk 100.000 mark ont vangen. Met een vliegtuig moeten zij naar een land van hun keuze worden gebracht. Martin Niemöller deelde gisteren mee, dat hij „sinds drie of vier weken door terroristen wordt bedreigd” en „dat hij nu onder politiebescherming staat”. De drei gingen zouden het gevolg zijn van het feit dat dominee Niemöller heeft geweigerd een petitie te ondertekenen ten gunste van de toen in hongerstaking zijnde „politieke gevangenen”. ALKMAAR (ANP). De raadkamer van de rechtbank in Alkmaar heeft gister morgen besloten de kotter HD 21, die be trokken zou zijn geweest bij een hasjsmok- kel ophet strand van Egmond, vrij te geven. De kotter was vanwege deze ver denking in beslag genomen. De eigenaar- schipper had daarover bij de raadkamer zijn beklag gedaan. Hij kan nu zijn werk zaamheden in de sportvisserij voortzetten. Voor Rosemarie kwam het eind van de gijzeling echter niet op Schiphol, maar in de trein. Bij de beschieting die voorafging aan de stormloop van de mariniers, raakte de studente gewond aan beide benen. Sa men met Ans Monsjou lag ze te slapen in een treinportaal. Ans kwam om het leven bij de beschieting. Rosemarie heeft in de trein meer bewe gingsvrijheid gehad dan de andere gijze laars. Ze heeft een paar maal via de veldte lefoon contact gehad met dr. Mulder in het crisiscentrum. „Het ging over medi sche aangelegenheden”, aldus Rosemarie. Ze sprak met Mulder onder meer over de medische begeleiding van de heer Van< Baarssel, die bij de bevrijding van de trein is omgekomen. Bij een van de gesprekken met de Haag se zenuwarts had ook zij -net als de kapers- de overtuiging gekregen dat kapers en gijzelaars het land uit mochten, zodra de kinderen vrijkwamen uit de school in Bo- vens milde. „Ik stond nog lang niet op inklappen toen de kaping ten einde kwam,” verklaar de Rosemarie op een vraag van de Bredase verdediger mr. W. Kousemaker. Rosemarie heeft het in de trein niet licht gehad. Zij werd op een dag uitgekozen om met een strop om haar nek naast de trein te gaan staan. „Leuk was het niet, maar ik was niet bang dat ik doodgeschoten zou worden,” aldus de studente, die van trein kaper Max de verzekering had gekregen dat ze onder geen beding de kogel zou krijgen. Omdat de studente begreep dat een kilo meter verderop een bataljon persfotogra fen klaarstond, bedong ze wel dat ze on herkenbare kleding zou krijgen. Ze kreeg de jas en de schoenen van een van de Zuidmolukkers en daarmee zou ze enige tijd postvatten naast een mannelijke gijze laar die al naast de trein stond. Dat er nog wel eens het een en ander hapert aan beveiligingssystemen bleek uit de woorden van mr. J. M. Hafkenscheid, hoofdinspecteur van politie bij het minis terie van Binnenlandse Zaken. Hij vertel- In de eerste week van de gijzeling was de student bang geweest voor de Zuidmoluk kers, maar die angst was verdwenen toen Max een keer had ingegrepen bij een vechtpartij tussen enkele passagiers en een der kapers. „Later dacht ik: óf overge ven, óf een aanval van buitenaf, en ik geloofde dat daarbij veel doden zouden vallen”. „Maar voor de jongens was het helemaal niet duidelijk”, zei Tan. Toen hij op de vrijdag voor de overval „met lege handen” naar de trein werd gestuurd heeft hij met Max en de anderen gesproken over een tussenoplossing. De treinkapers wilden zich daarover op de vrijdagavond voor de overval op beraden, aldus dr. Tan. Die overval heeft de Zuidmolukse ge meenschap zeer verbitterd, verklaarde de laatste van de getuigen die door de verde diging was opgeroepen, de Zuidmolukse opbouwwerker R. Metekohy uit Lunteren. Hij eindigde zijn verklaring met een ci taat van de moeder van een van de gedode kapers. Die had hem gezegd: „Ik ben trots Maar al vóór zijn laatste bezoek aan de trein had de Zuidmolukse arts begrepen dat de termijn was afgelopen waarin de kapers en schoolbezetters een land kondén noemen waar ze heen wilden. Toen hij op 7 juni minister Van Agt de boodschap van de kapers overhandigde dat niet-toegeven zou betekenen dat er „ongelukken zouden gebeuren”, was het hem duidelijk dat de regering niet zou toegeven. de op een persconferentie in Utrecht giste ren dat in 99 percent van de gevallen dat de politie wordt gewaarschuwd door een NEW YORK (AP). Burgemeester Abraham Beame van New York is giste ren bij voorverkiezingen afgevallen als democratische kandidaat voor het burge meesterschap. De keus zal gemaakt moe ten worden tussen het 52-jarige congres lid Edward Koch en de 45-jarige New- yorkse staatssecretaris Mario Cuomo, die geen van beiden de vereiste 40 percent van de stemmen verwierven, zodat op 19 september nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Koch had met 20 per cent der stemmen een kleine voorsprong op Cuomo. De grote verrassing was het verlies van oud-congreslid Bella Abzug. Volgens opi niepeilingen was zij veruit favoriet, maar zij behaalde slechts 16 percent. Bij de republikeinen won de 47-jarige Roy Goodman met 56 percent van Barry Farber, die 44 percent behaalde. Aange zien Farber al namens de conservatieve partij kandidaat is gesteld, zullen beiden in november op de kandidatenlijst van de burgemeestersverkiezingen voorkomen. De 71-jarige Beame is als eerste burge meester van New York „weggestemd”. Zijn ambtsperiode werd gekenmerkt door de ernstigste financiële inzinking die de stad sinds de crisisjaren doormaakte. Beame beweerde dat de moeilijkheden veroorzaakt waren door het beleid van zijn voorganger, John Lindsay. Een van de taken van de organisatie zal zijn het geven van technische voorlichting over beveiligingssystemen in huizen en bedrijven. Aldus een mededeling op de persconferentie van drs. R. J. Vader, hoofd afdeling voorkoming criminaliteit van het ministerie van Justitie. Ook op breder terrein zal met ingang van volgend jaar meer aandacht worden besteed aan de voorkoming van misdaad. Er komt, zo zei de heer Vader, een nationa le adviesraad ter voorkoming van crimina liteit. Over beide organisaties zijn de be sprekingen in volle gang. Er komt overigens een nieuwe organisa tie, waarin rijks- en gemeentepolitie sa menwerken, die burgers gaat bijstaan in hun streven om zich tegen criminaliteit te beschermen. Deze vorm van dienstverle ning moet volgend jaar al van start gaan en zal onder verantwoordelijkheid van het ministerie van Justitie komen te staan. Jeugdballet wo.middag. Jazz-ballet middelb scholieren na school tijd. Volwassenen op wo en do avond. Inl. tel 023-265521 Bloemendaalseweg 152 - Overveen DELFT (ANP). Enige personeelsleden van openbare werken hebben in het win kelcentrum „In de Veste” in Delft een babylijkje in een afvoerput gevonden. Bij De grote afwijking die zich bij deze lichtingsploeg heeft voorgedaan is voor het ministerie van Defensie nog niet helemaal verklaarbaar, maar het tekent hierbij aan dat het aantal aan vragen om vrijstelling wegens kostwin nerschap ongeveer 300 lager ligt dan het gemiddelde van de dit jaar eerder opgekomen lichtingen. DEN HAAG. 425 dienstplichtigen die deze week zijn opgekomen bij de Koninklijke Landmacht, hoeven maan dag 12 september niet terug te keren naar hun onderdeel. Dat komt omdat de opkomst van deze lichtingsploeg onverwacht groter is dan de behoefte aan dienstplichtig personeel bij de Ko ninklijke Landmacht. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije ■tr Comm de Wit, fi Beelaert. gemeesti sies ovei meenten Progrt ties ged verband behoren stelling niet tot progres. Aanj Leith; 42 Tov thenbu Shore, Breme den; El Rakne muidei Vesta; Steinb Verl Whitb: del, P> ry, Ui ampto IJmui dam; Gothe Dund< pen; I ma; S nia, A muide Aan singei den;L Cape Smit-: den; Amsti HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning VE] sen hi Schot algen Same In die ee en de baar VELSI Zaken, c maandag VELSI noemde deel uiti en W. of de amb Reehorst opwaaie profielsc steld nie er verse! hun zegj I Volgens officieel bevestigde berichten zal de Westduitse minister van Economi sche Zaken Hans Friderichs (FDP) aftre den en begin volgend jaar bestuurslid wor den van de „Dresdner Bank”. Toppolitici van de Liberale FDP, onder leiding van minister van Buitenlandse Zaken Gen scher hebben zich gisternacht over de kwestie beraden. De opvolger van Fride richs zou de woordvoerder voor economi sche zaken van de FDP, Otto Graf Lambs- dorff worden. Naar verluidt zou Fride richs binnen niet al te lange tijd de functie van bestuursvoorzitter van de Dresdner Bank kunnen gaan bekleden. Deze functie werd bekleed door Jürgen Ponto, die op 30 juli bij een moordaanslag om het leven kwam. 13,90 40,- f 53,- f 157,30 f 203,- B reestraat 82-84- Bever wijk -Tel (02510) 2 90 33 Als tweede getuige a décharge werd ge hoord de 29-jarige psychologiestudent G. Flapper uit Zwolle, die op het moment dat de trein tot stilstand kwam in de derde wagen van voren zat. Hij werd met zijn medepassagiers naar het voorste deel van de trein gestuurd door gewapende Moluk- kers. Daar werden alle passagiers bijeen gedreven en vond de selectie plaats van mensen die de trein mochten verlaten. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Burgemeester Polak van Amsterdam heeft in antwoord op schriftelijke vragen uit de gemeenteraad erkend, dat de politie fouten heeft ge maakt bij haar optreden tegen de drum band Tubantia. Zoals bekend kwam een politiewagen door een communicatiestoor nis over de vergunning van Tubantia mid denin de drumband terecht, vorige week zondag. Volgens de burgemeester leidden de fouten tot een betreurenswaardige escalatie van een op zichzelf onbetekenend incident. Op het optreden van de politie heeft hij nogal wat kritiek, waarbij hij overigens opmerkt dat natuurlijk van op zettelijk aanrijden tegen mensen door de politie geen sprake is geweest. Eerder had ook hoofdcommissaris Sanders zijn ver ontschuldigingen al aangeboden. PvdA ties” zit burgeme functies vloeien 1 meestert zaak die aan he van de n VVD en vervulle oefening niet in (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM. Uit een onderzoek dat door het accountantsbureau Moret en Limperg en het Bouwcentrum werd inge steld op verzoek van de Universiteits raad, blijkt dat de Erasmus Universiteit in Rotterdam in totaal bijna een half miljoen te veel heeft betaald voor een kunstproject ten behoeve van de medi sche faculteit. Het onderzoek werd nood zakelijk doordat er vermoedens waren gerezen over fraudes, maar de accoun tants hebben geen criminele handelingen kunnen ontdekken, al zetten zij grote vraagtekens bij vele uitgaven. „jongens”, zo zei hij, waren stuk voor stuk in redelijke conditie. Ze maakten op hem een evenwichtige indruk toen hij als be middelaar een bezoek aan de trein bracht. Op de dag voor de actie van de mariniers hadden ze hem verzekerd dat ze geen geweld zouden gebruiken. De opvatting van mw. Oostveen dat de geestelijke toestand van de mensen in de trein geen aanleiding gaf tot ingrijpen, werd gedeeld door de Molukse arts dr. H. Tan. Hij zei dat ook de toestand van de kapers geen reden tot ingrijpen van buitenaf gaf. Hij zei dat psychiater Mulder hem had verteld dat de treinkapers aan bewustzijnsvernauwing en gezichtsveld- beperking leden. Hij ontkende dat. De Deze net getrouwde bezoekers van een safaripark in Jackson in de Amerikaanse staat New Jersey hadden niet gedacht dat bavianen zo nieuwsgierig zouden zijn. Ze waren weliswaar bij de ingang van het park gewaarschuwd voor „acties" van de apen, maar dat de koffer op het dak van het slot zou worden gedaan, hadden de heer en mevrouw Jackson vast niet gedacht. De apen zijn hier vol bewondering voor de garderobe die mevrouw Jackson mee had genomen voor de huwelijksreis. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 't een eerste onderzoek van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk is gebleken dat het lijkje ongeveer een week in de put moet hebben gelegen. Het was gewikkeld in oude kranten. - De dienstplichtigen hebben de moge lijkheid om tot buitengewoon dienstplichtige te worden bestemd, of verlof te krijgen tot de volgende op komst in november. In dat geval zal de verloftijd als diensttijd worden be schouwd. V- s WW Over de nieuwe ontwikkelingen in de ontvoering-Schleyer is gisteren door een „kleine crisisronde” vergaderd onder lei ding van bondskanselier Helmut Schmidt. In verband met de ontvoering van Hanns- Martin Schleyer heeft de Britse premier Callaghan zijn voor vandaag en morgen geplande bezoek aan Bonn verschoven. De CDU is vandaag een actie gestart om „dui delijk te maken dat het terrorisme een aanslag op de vrijheid en veiligheid van alle burgers” betekent. In alle CDU kies districten zijn stencils verdeeld. De bond van antifascisten verklaarde dat „terreur reactionair is”. De rel over het kunstproject, bestaande uit een „samenspel” van betonblokken, roestvrijstalen-platen, objecten en plante- bakken met een totaal van ruim een mil joen, begon in april 1974, toen een hoogle raar van de universiteit te kennen gaf dat de raad de dupe was geworden van mal versaties. Toen bovendien bleek dat het kunstobject in deplorabele staat was opge leverd, achtte de raad een rapport van externe deskundigen noodzakelijk. particulier alarmsysteem, het om loos alarm blijkt te gaan. Niet alleen technische onvolkomenheden zijn daar debet aan, ook blijkt dat men vaak niet weet hoe de apparatuur op de juiste wijze moet wor den gebruikt. Gijzelaars stonden niet op instorten en ik dank God dat mijn zoon dit heeft mogen doen, want onze plicht is allereerst het herkrijgen van de vrijheid.” '«HM»

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4