Gemeenteraad over profielschets burgemeester Nevenfunctie KWALITEIT KRIJGT VOORKEUR BOVEN POLITIEKE SIGNATUUR Raad gaat akkoord met Coördinator van Oud-IJmuiden Nieuwbouw op basis van specifieke voorzieningen Inbraken in burgerlijke stand I supermarkten opgehelderd goed ontvangen hciven- berichten verhuizing van museum Schenkelaars Instrumenten bij Alphenaar EEN GROTE BLAASINSTRUMENTEN SHOW po VELSEN Geen spreekuur Anti voorhaven voorlopig nog in noodgebouwen Koffiedieven ingerekend J. Schouwerwou (PvdA) in Stisa-bestuur Startgroep Zeewijk nog niet van start Verdeling J Signatuur St. Willibrord” VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 SEPTEMBER VRIJDAG 9 4 J (Van een onzer verslaggevers) U bent er van harte welkom Vanaf nu: Schenkelaars Instrumenten met Alphenaar service Ter gelegenheid daarvan is er zaterdag 10 september van 9-6 uur in onze zaak Met ingang van heden zijn wij benoemd tot HOOFDDEALER voor Schenkelaars blaasinstrumenten! KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 - VELSEN. De commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit is van mening dat bij het uitspreken van de voorkeur voor de functie van burgemeester van Velsen de kwaliteit van de betreffen de kandidaat zwaarder zal wegen dan diens politieke accenten. Deze veronderstelling uitte hij gisteravond in de gemeenteraadsvergadering van de gemeente Velsen waar de profielschets, zoals de raad die zich van de nieuwe burgemeester voorstelt, werd voorgelezen door PvdA’s fractievoorzitter F. F. J. Reichenfeld. 1 Vv GEBOREN: S. Sarier - Yildirim, z., IJmuiden. GEHUWD: (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) m VELSEN. De wethouder van Sociale Zaken, de heer Th. C. Witte, houdt op maandag 12 september geen spreekuur. VELSEN. De gemeenteraad van Vel- sen heeft uit zijn midden het PvdA-lid J. Schouwerwou benoemd tot lid van het algemeen bestuur van de Stichting voor Samenlevingsopbouw (Stisa). In deze functie volgt hij J. H. Porck op die eerder betrokken raakte in een conflict en de raad liet weten zijn plaats beschik baar te stellen. VELSEN. Het bekleden van zoge noemde nevenfuncties door leden die deel uitmaken van het college van B. en W. of de raad is een zaak die tijdens de ambtsperiode van burgemeester Reehorst het nodige stof heeft doen opwaaien. Hoewel dit onderwerp in de profielschets die door de raad is opge steld niet ter sprake is gebracht waren er verschillende fracties die daar toch hun zegje nog wel over wilden doen. De ZMOK-school St. Willibrord geeft onderwijs aan kinderen die hoofdzakelijk door emotionele oorzaken op de gewone basisschool niet tot ontplooiing komen. Er zijn nu 65 leerlingen van wie 62 zijn gehuis vest in het internaat St. Raphaël dat direct aan de school grenst. De schoolleiding acht een sfeer van ge borgenheid voorwaarde om het kind tot IJMUIDEN. De disco-avonden van het buurtcentrum Zeewijk die op vrijdag en zaterdagavond gehouden zouden wor den in het buurtcentrum gaan niet door. De muziek- en drankvergunningen zijn wel aangevraagd maar de officiële papie ren zijn nog niet in het bezit van de leiding van het centrum. Belangstellenden zullen er via de krant van in kennis worden gesteld wanneer deze avonden wel zullen doorgaan. de herkenbaarheid van de politieke kleur. Vervolgens werd door spreker de aan dacht gevestigd op de wenselijkheid van ten minste 1 maar nog bever 2 ambtsperio den. Of de man eerder het ambt van burge meester bekleedde was volgens Reichen- feld niet belangrijk. Wel werd grote waar de toegekend aan bestuurlijke ervaring, waarbij contacten met Den Haag wense lijk werden geacht. „De man moet een goed coördinator zijn, kunnen luisteren en verdraagzaam zijn. Hij moet objectiviteit betrachten en zich royaal wülen opsteben. De openheid zal door hem moeten worden voorgestaan en inspraak zal door hem moeten worden bevorderd”. Met betrekking tot de plaatselijke pro blematiek merkte Reichenfeld op dat soci- aal-economisch inzicht vereist werd en vrijwel direct in aansluiting hierop noem de spreker bekendheid met de perikelen rond haven en zeevisserij. De industrie en daarmee ten nauwste verband houdende werkgelegenheidsproblematiek zal hoog in het vaandel moeten staan van Velsens Elk klaslokaal moet als zelfstandig ge heel kunnen functioneren met een eigen garderobe, toilet en wasruimte en een leer middelenmagazijn. Het centrale gebouw kan dienen als gemeenschapsruimte. Ver der moeten hier vertrekken voor docu mentatie en lerarenkamer worden inge richt. optimale leerprestaties te brengen. Daar om een pleidooi voor toepassing van „rust gevende kleuren”, lage plafonds en een overzichtebjke indebng van de nieuw te bouwen school. De St. Aloysiusstichting I ziet als ideaal een centraal gebouw met daarom de leslokalen los gegroepeerd. R. Wagenaar (DS’70) sprak zijn voorkeur uit voor een functionaris met goede con tactuele eigenschappen. Hij achtte het in belang van het functioneren van de raad dat die eigenschappen zowel op plaatsehjk als op provinciaal als landebjk niveau tot uitdrukking zouden komen. De communist Th. Kruisman kon maar weinig waardering opbrengen voor de door Reichenfeld ten gehore gebrachte profielschets. Een door de bevolking geko zen burgemeester zou kunnen voorkomen dat de communisten voor dat ambt niet langer gediscrimineerd worden. Hij had geen bezwaar tegen een kandidaat uit de gelederen der PvdA, maar merkte daar cynisch bij op, dat men in die partij kan kiezen van uiterst rechts tot gematigd links. Hij legde een zwaar accent op het behartigen van de belangen van de minst draagkrachtigen. komende eerste burger. Belang werd ten slotte toegekend aan de maatschappelijke, culturele en sociale aspecten. Het CDA-fractiebd A. N. Koopman mocht als eerste reageren op het algemene beeld dat door Reichenfeld was vertolkt. Koopman herinnerde er aan dat de ont wikkeling van de burgemeesterverdeling over de gemeenten in de regio de laatste jaren zodanig was geweest, dat men er niet of nauwebjks aan ontkwam in Velsen nu een CDA-figuur te benoemen. Met name de politieke verhouding rond het Noord- zeekanaal, waar in Haarlem, Zaanstad en Amsterdam nu PvdA-burgemeesters func tioneren, maakte het wensebjk aan die voorwaarde tegemoet te komen. Progressief Velsen liet weer een geheel ander geluid horen. De heer S. Schoenber gen gaf de voorkeur aan de benoeming van een vijfde wethouder. De voorzitters hamer zou dan maar moeten rouleren. Omdat die formule niet past in de huidige wetgeving wilde Schoenbergen dan toch nog wel kwijt, dat in geval het ging om een burgemeester, het hem en zijn fractie om het even was of de man uit een grote of kleine politieke groepering zou komen. „Het moet een duidelijke linkse progres sieve figuur zijn”, aldus Schoenbergen, „met belangstelling voor welzijn, sociale woningbouw en „anti-voorhaven”. Tot slot van de rij sprekers was het de heer Reichenfeld, die namens zijn fracties de wenselijkheid naar voren bracht van een PvdA-burgemeester. Hij bracht dit mede in verband met de bestuurlijke reor ganisatie op grond waarvan Kennemer- land er met PvdA-burgemeesters maar bekaaid af zou komen als Velsen niet op PvdA-maat zou worden bediend. De vergadering werd vervolgens ge schorst om commissaris De Wit, die werd vergezeld door de chef van het kabinet jonkheer mr. F. W. A. Beelaerts van Blok land, de mogelijkheid te geven van ge dachten te wisselen met de vertrouwens commissie. Het PvdA-raadslid mevrouw N. Groot- Water toonde zich gelukkig met de her huisvesting. Minder tevreden was zij ech ter over de hoogte van de rijkssubsidie ten behoeve van het museum. Zij drong er bij het college op aan, het ministerie van CRM te verzoeken de financiële bijdrage te ver hogen. Gezien de opzet en presentatie van de collectie, waarmee men zich vooral richt op de schooljeugd, achtte mevrouw Groot een subsidie van het ministerie van Onderwijs gerechtvaardigd. ONDERTROUWD: R.R. Kasper, Bloemendaal, en A. van Dullemen, Santpoort; C. Wallis, Santpoort, en J.C. Angenent, Amsterdam; B.W. An ker, en H.D. Burning, beiden IJmuiden; N.A.T. Brandjes, en F. Stolp, IJmuiden; N. Berg, en J.C. Corbijn, beiden IJmuiden; J.E. Kok, Velsen-Noord, en E.S. van Duij- keren, Beverwijk; L.H.H. Zwanenburg, en B. A. Hendriks, beiden, IJmuiden; J.J. Bar- telingh, Amsterdam, en Y. Wijker, IJmui den; C. Bruinsma, en K.K. van Dorp, bei den IJmuiden; W.P. Nieuwenhuizen, en C. L.M. Groot, beiden IJmuiden. C.M. Schoone - C.C. Koster, Santpoort, F.P.A. Vingerhoed - J. de Jong, Amster dam, H. Brongers - M.M.L.S. Krause, Un- terpfaffenhofen, J.R. Struik - S.C.J. Op dam, IJmuiden, P.H. de Quartel - M.E.A. Pennings, Santpoort, F.P.M. van der Ham - E.A.M. van Zunderen, Velsen-Noord, W. Siegers - I.C.F. Korver, IJmuiden. dienstbaar te maken voor het onderwijs. Als voorbeelden noemde hij de collectie van archeologische vondsten en een parti culier museum over de Tweede Wereldoor log. Hij deed de suggestie om in het toe komstige Plan Zeebad deelcollecties ten toon te stellen. Daarbij werden een grote partij kof fie en een hoeveelheid rookartikelen ter waarde van enkele duizenden guldens buitgemaakt. Bovendien heeft het duo een poging tot inbraak gedaan in de Kijkgrijp aan het Zeewijkplein in IJ muiden. De twee Amsterdammers werden gis ternacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een zelfbedieningszaak in Heerhugowaard. Zij zijn ingesloten en zullen spoedig worden voorgeleid aan de officier van justitie in Alkmaar. In middels is uit de verhoren gebleken dat zij ook verantwoordelijk zijn voor diefstal van goederen uit supermarkten in Zaandam, Amsterdam en Alkmaar. SANTPOORT Een ZMOK-school moet vooral solide zijn. Een degelijke constructie is bepalend voor de bruik baarheid ervan”, zo staat dat in het pro gramma van eisen voor een nieuwe St. Willibrordschool dat door de Amsterdam se St. Aloysiusstichting op tafel is ge bracht. De stichting is de beheerder van deze school voor zeer moeilijk opvoedba re kinderen die momenteel aan de Mid- denduinerweg in noodlokalen gehuisvest is. HEERHUGOWAARD/VELSEN. Met de arrestatie van twee Amster dammers door de politie van Heerhu gowaard, donderdag, is een hele reeks inbraken in supermarkten in Noord- Holland tot klaarheid gebracht. Het tweetal, 18 en 22 jaar oud, heeft onder meer bekend de afgelopen maanden nachtelijke bezoeken te hebben ge bracht aan de Dagmarkt in Velsen- Noord en de Codi-Markt in Santpoort. Alphenaar ;n n- m lij jk at ut ld PvdA is van mening dat „nevenfunc ties” zich bij de nieuw te benoemen burgemeester dienen te beperken tot functies die verband houden of voort vloeien uit de vervulling van het burge meestersambt. De WD vond het een zaak die diende te worden overgelaten aan het verantwoordelijkheidsbesef van de man zelf. In detailpunten waren VVD en CDA het helemaal eens. Het vervullen van nevenfuncties zal de uit oefening van de taak als eerste burger niet in de weg mogen staan. Wethouder H. J. Scheepee antwoordde haar dat de geldelijke steun van CRM in twee jaar tijd is gestegen van 2500,- tot 6000,- op dit moment. Ook hij zag in de verhuizing aanleiding toch nog eens aan te kloppen bij het ministerie voor een verho ging van dit bedrag. Over de kans van slagen was hij weinig optimistisch. Scheeper zegde voorts toe het departe ment van Onderwijs te benaderen voor het verkrijgen van een subsidie. Alvorens de heer Reichenfeld de gele genheid kreeg om de in tien punten vervat te schets bekend te maken sprak commis saris De Wit er zijn voldoening over uit dat de gemeenteraad van Velsen hem, bij de voordracht die hij uiteindelijk zal moeten doen, door middel van een vertrouwens commissie met raad en adviezen terzijde wil staan. „Niet minder dan 20 kandidaten hebben zich na de openstelling van de sollicitatiemogelijkheid gemeld. Dat zijn er meer dan bij procedures die recentelijk zijn gehouden bij gemeenten van gelijk waardige omvang”, aldus De Wit, die daar aan toevoegde zich ten aanzien van de vertrouwenscommissie zeer ruim te willen opstellen zonder echter zijn bestuurlijke verantwoordelijkheid op enigerlei wijze daarvoor opzij te willen zetten. Commissaris De Wit merkte op niet ver rast te zijn door de geluiden die hij had gehoord. In alle duidelijkheid stelde hij echter wel zich sterk af te willen zetten tegen het wat hij noemde „gecijfer tegen de indeling in Kennemerland”. Dat zal niet in de beschouwingen worden betrokken, want we praten dan over niet bestaande bestuurlijke lichamen. Ik heb er nooit een geheim van gemaakt me daar sterk tegen te verzetten”, aldus De Wit, die goede hoop had dat de hier en daar wat scherp gesle pen politieke voorkeur met behulp van wat relativering wel wat zou afzwakken. Als eerste punt in de profielschets zoals die door de heer Reichenfeld naar voren werd gebracht, werd het accent gelegd op VELSEN. De gemeenteraad van Vel sen heeft gisteravond unaniem haar in stemming betuigd met het voorstel van B. en W. om de voormalige Insingerschool te bestemmen als nieuw onderkomen voor het Pieter Vermeulenmuseum dat nog huist in het Cultureel Centrum. De raads leden gingen ermee akkoord dat het ge bouw wordt opgeknapt en ingericht als museum. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim drie ton waarvan 288.455,- ten laste komt van de gemeente. Aangekomen op donderdag: Majorca, Leith; Bernd, Leixoes, Aat-V, Emden; TS 42 Tough, Cont. Plat; Tor Britannia, Go thenburg; Trans Germania, Hamina; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Holstenstein, Bremen; Sofia, Maersk, Heroya, IJmui den; Elsa-G, Emden, IJmuiden; Farel, Par; Raknes, Dordrecht, IJmuiden; Flint, IJ muiden; Berlinek, Caen, IJmuiden; Eva Vesta; Fostraum, Rotterdam, Zaandam; Steinbukk, Bergen; Vertrokken op donderdag: Parkesgate, Whitby, IJmuiden; Bejaia, Golf USA; Fri- del, Poole, IJmuiden; Louise, Londonder ry, IJmuiden; Royal Viking Sea, South ampton; Agenor, Hull; Bothnia, Kolding; IJmuiden; Erik J0rs, Greenwich, Zaan dam; Hebe, Norrkoping; Tor Britannia, Gothenborg; Homisse, Bremen; Pluto, Dundee, Burevestnik Revoltsii, Antwer pen; Misslinn, Aalma; Gulf Fiet 290, Aal- ma; Stephenson, Abenraa; Trans Germe- nia, Antwerpen; Meltimi 2, Cleveland, IJ muiden; Aangekomen op vrijdag: Isvania, Vlis- singen; Stirling Brig, Cont. Plat, IJmui- den;Lenie, Par; Heidelberg, Porta Leza; Cape Shore, Cont. Plat, Velsen; Smit-Lloyd 18, Great Yourmouth, IJmui den; Catherine-L, Rotterdam, IJmuiden; Amstelpark, Port Said; Progressief Velsen kan nevenfunc ties gedogen voor zover die in duidelijk verband staan met het ambt. „En daar behoren commissariaten van bankin stellingen en projectontwikkelaars niet toe”, aldus de woordvoerder der progressieven. De nieuwe accommodatie voor het Pieter Vermeulenmuseum deed CDA- raadslid A. Roosendaal pleiten voor een algemeen museumbeleid in de gemeente. Hij stelde voor ook andere verzamelingen tr Commissaris van de koninging drs. R. J. de Wit, geflankeerd dor jonkheer F. W. A. Beelaerts van Blokland (links) en locobur- gemeester Th. C. Witte tijdens de discus sies over de profielschets in Veisen's ge meenteraad. De nadruk op vooral een solide con structie heeft te maken met het feit dat veel ZMOK-leerlingen hun agressie uitle ven op het gebouw. Aan materialen wor den om die reden hoge eisen gesteld. De St. Aloysiusstichting wil door het hele ge bouw een geluiddempende vloerbedek king en doet aanbevelingen om de onder houdskosten te beperken. De ruiten (staalglas in metalen sponningen) moeten bij breuk gemakkelijk verwisselbaar zijn en mogen niet groter zijn dan 80 bij 80 centimeter. Het dak moet onbereikbaar zijn. De sanitaire ruimten moeten tot aan het plafond betegeld worden. Het programma van eisen voor een nieuw te bouwen St. Willibrordschool is uitgebracht op verzoek van de rijksinspec- teur voor het buitengewoon onderwijs in het district Haarlem en de Velsense onder wijswethouder H. J. Scheeper. De St. Aloysiusstichting heeft met het uitbrengen van een programma van eisen de eerste stap gezet naar een nieuwbouw- projekt waarvan de uitvoering waar schijnlijk nog jaren op zich zal laten wach ten. Vervanging van de huidige noodge bouwen kan op zijn vroegst in 1979 zijn beslag krijgen. Ir. G. A. Schoonkind, sprekende namens de WD-fractie, legde gewicht op „een man met uitgesproken mening” boven de politieke kleur. Hoewel hij ten opzichte van de landelijke verhoudingen een WD- kandidaat billijk vond, sprak hij toch als zijn mening uit dat „kwaliteit” de voor keur verdient. Met name de veelzijdigheid van de gemeente Velsen vereist een man die op de juiste wijze mede richting kan geven aan het gemeentelijk beleid, aldus Schoonkind, die tot besluit van zijn betoog geen betutteling wenste op de eventuele nevenfuncties van de te benoemen man of vrouw. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De eerste vergadering van het wijkcomité Oud-IJmuiden na de vakantieperiode heeft voor de leden en de geïnteresseerde buurtbewoners niet veel nieuws opgebracht. Weer moest door de aanwezigen worden geconstateerd dat het afwachten geblazen was. Dit maal zo werd gehoopt tot het eind van de maand, dan zal zoals is toegezegd de gemeente de definitieve versie van het totaalplan voor deze wijk presenteren. Een nieuwtje op de vergadering was de aanwezigheid van de coördinator Bert Ummels, die voor de wijk een tussenscha kel wordt naar de gemeente toe. Hij kreeg al direct een aantal vragen te beantwoor den en aan het eind van de vergadering kon wel voorzichtig worden geconstateerd dat hij voorlopig goed is ontvangen, waar door de van beide zijden gestelde proefpe riode van een half jaar met optimisme kan worden ingegaan. Ondanks zijn voornemen het voorzitter schap van het wijkcomitë over te. dragen heeft de heer G. Mettes besloten aan te blijven. Wel hield hij vast aan zijn wens vervanging te vinden voor zijn functie in het algemeen bestuur van de Stichting Samenlevingsopbouw (de Stisa) en hier aan wordt nu, zo werd in de vergadering besloten, gewerkt. Het enige overige besluit dat donderdagavond kon worden genomen was de instelling van een werkgroep die een structuur voor het wijkcomité, een soort huishoudelijk reglement gaat sa menstellen. In de volgende vergadering, die voorlopig is gezet op 13 oktober, zal dit ontwerp ter discussie komen. (Van een onzer verslaggevers)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5