’T ZONNETJE ZETZ Voor diabetici zijn reizen altijd duurder Ook dr. Meinsma is blij met actie Nierstichting doet al het Ongelooflijke belevenis voor onmogelijke R polio-patiënte 1 r 31 TB® 1 fl C il J ■Mans I s I ■BGHaaaaRBMnNNOtBBanM I t voor een flink deel neer op de organisatie van vakantiereizen voor reuma-patiënten. de puzzelactie, ten-einde gehandicapten ook eens in de gelegenheid te stellen hun alledaagse omgeving tijdelijk te verwisselen voor een zonnige vakan tiebestemming in het buitenland. Want hoe belang rijk het juist voor hen die door hun handicap moeilijk uit de voeten kunnen is, om er even hele maal uit te zijn, daar staan we zelden bij stil. En daar komt dan nog bij dat die handicap de kosten van zo’n uitstapje aanzienlijk opdrijft, omdat speci ale voorzieningen nodig zijn. Door mee te puzzelen zet u hén óók in het zonnetje. Om welke mensen het gaat leest u verder op deze pagina, waarin het doel van de Nationale Puzzelactie nader wordt toegelicht. 1 LI L j In Nederland zijn zowel de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding als de Stichting het Nationaal Rheu ma Fonds werkzaam, en er is over die twee nogal eens be gripsverwarring. Het onder scheid tussen beide organisa ties wordt op simpele wijze ver duidelijkt door de heer W. H. B. Kuckulus, hoofd van de afde ling recreatie van het Nationaal Rheuma Fonds: „Het Fonds haalt de gelden binnen en de Vereniging geeft het weer uit”. Zijn taak in het uitgeven komt Zaterdag start in uw krant wederom de Nationale Puzzel-actie, dit jaar onder het motto: „Zet ze óók in ’t zonnetje”. De baten van de actie zullen ten goede komen aan de ruim 2500 patiënten voor wie de Stichting „Buitenlandse vakanties voor gehandi capten” de komende zomer een zonnige vakantie in het buitenland hoopt te realiseren. In de Stichting zijn, onder voorzitterschap van prof. P. Munten dam, zes landelijke organisaties ondergebracht, die zich beijveren voor de gehandicapte medemens. Het zijn het Nederlands Astma Fonds, de Stich ting het Nationaal Rheuma Fonds, de Diabetes Vereniging Nederland, het Prinses Beatrix Fonds, de Nier Stichting Nederland en de Stichting Konin gin Wilhelmina Fonds. Zij delen in de opbrengst van - jji?r j Over astma, bronchitis en longemfyseem (kortweg sa mengevat onder de naam CA RA) bestaan veel misverstan den, zowel bij buitenstaanders als bij de patiënten zelf. Dat is niet zo verwonderlijk, omdat de handicap van de patiënt voor de buitenwereld niet direct zichtbaar is, en alleen opge merkt wordt als de patiënt eens moeizaam ademhaalt. Het is zelfs zo dat naar schatting veer tig procent van de half miljoen patiënten met ademhalings moeilijkheden niet onder me dische behandeling staat. -- Het Astma Fonds wil isolement voorkomen 9 n 4 k r Werk Rheuma Fonds moet doorgaan I 4 4 Ligt voor ernstige reuma-patiénten, ondanks de rolstoel, een vakantie in het verschiet? I t. i r 9 n Het hotel in Sauerland waar met de speciale maaltijden die diabetici nodig hebben rekening wordt gehouden. Jaarlijks geeft het Fonds ongeveer 36 miljoen gulden uit aan research op het gebied van de kankerbestrijding. „Dat geld laat geen ruimte om ook nog iets aan buitenlandse vakanties voor kan kerpatiënten te organiseren”, zegt dr. L. Meinsma, directeur van het Fonds. „Maar als je weet dat velen in een noodsituatie verkeren probeer je toch wat te doen. Een van de mogelijkheden Genezing én research blijven natuur lijk voorop staan in de gedachtengang van alle betrokkenen, maar daarnaast moeten patiënten en ex-patiënten ook de kans krijgen geestelijk weer op orde te komen. „En daarom ben ik zo ver schrikkelijk blij met deze puzzelactie” zegt dr. Meipsma. Vorig jaar gaf het Fonds bijna drie ton uit aan haar recreatieve activitei ten. Des-ondanks moest men velen te leurstellen en valt aan uitbreiding van de werkzaamheden helemaal niet te denken. Het geld dat de puzzelactie gaat opleveren is daarom meer dan welkom. Naast de buitenlandse reizen zijn er de bungalows, waar het hele gezin van een patiënt welkom is, en de begelei ding van individuele reizigers. „In zes jaar tijd hebben we een grote know how opgedaan, die we ook ten goede kunnen laten komen aan patiënten die het na een reis met ons weer aandur ven om zélf op vakantie te gaan”, zegt de heer J. Mann. directeur van de Stichting. „Onze opzet is om elke pa tiënt te laten begeleiden door echtge noot of verloofde en het is voor de patiënt een enorme ervaring om net ais zijn kennissen een buitenlandse reis te kunnen maken”. Juist de vakan ties kunnen de nierpatiënten het idee geven er nog bij te horen, totdat wel licht een transplantatie zijn leven weer kan normaliseren. Net zo onbekend als de oorzaak van astma, is voor de buitenstaander het slopende karakter van een aanval. Een gezond mens heeft voor zijn zuurstof- Héél voorzichtig zijn de vakanties voor ernstige reuma-patiënten eens be gonnen met vijf dagen Valkenburg, en langzaam breidden de activiteiten zich uit. „Na het succes van de Valkenbur- greizen wilden we meer doen, ook voor de zwaarder gehandicapten. Dat leidde tot Rijnreizen, vliegreizen naar Enge land en de aankoop van een hotel in Bussum dat geheel werd aangepast aan het verblijf van de patiënten. In 1978 zal in Wapenveld (Gelderland) echter een nieuw vakantiecentrum verrijzen, waarin de hedendaagse opvattingen o- plaatsen. Vakanties zijn daarbij uiterst belangrijk. We kennen al onze jeugd kampen en de vakanties voor volwasse nen in Nederland, maar voor het bui tenland hebben we ons tot dusver moé ten beperken tot individuele begelei ding van hen die met vakantie gaan. Nu gaan we ook groepsreizen organiseren, waarbij het hotel „Sin Nombre” van de Bond Zonder Naam in Spanje een gro te rol speelt”. Jn medische kringen zet men grote vraagtekens bij de ingeburgerde verha len over de psychische oorzaken van astma, maar over de psychische gevol gen bestaat geen twijfel. Het aankwe ken van de moed om net als ieder ander op vakantie te gaan, kan het leven voor de patiënt draaglijker maken. Dr. W. Vasbinder: „Als we meer geld binnen krijgen geeft ons dat de gelegenheid astma-patiënten vertrouwd te maken met een buitenlandse vakantie, zodat zij hun angst kunnen overwinnen en later zelf op vakantie durven”. ver vakantie worden verwerkt. Meer privacy is maar één van de dingen die daar volgens nieuwe normen zijn ver wezenlijkt”. Van liefdadigheid is geen sprake, want de patiënten betalen voor de reis. Maar door alle extra voorzieningen zijn de kosten zo hoog, dat voor de prijs van die achtdaagse bootreis een gezond persoon makkelijk drie weken in Span je zou kunnen doorbrengen. Om dat verschil te overbruggen legt de Vereni ging er geld bij. Dat werk moet kunnen doorgaan, maar de nieuwbouw in Wa penveld vergt grote investeringen. Daarom kwam voor het Rheumafonds de puzzelactie precies op tijd. i t 1 9 9 it w f r t- B Vakantie, en zeker een vakantie in het buitenland, is voor een nierpatiënt nauwelijks mogelijk. En toch gebeurt het! Met kunst en vliegwerk slaagt de Nier Stichting Nederland er ieder jaar weer in, chronische nierpatiënten een vakantie te bezorgen waarop ze al lang niet meer hadden gerekend. 1 I, h I is dat je ze de gelegenheid geeft er eens een tijdje uit te breken”. De derde organisatie die in de opbrengst van de puzzelactie gaat delen is de Diabetes Vereniging Nederland. Nederland telt zo’n 300.000 diabetici, de zoge naamde „suikerzieken”, al wordt dat woord ten onrechte gebruikt. Niet suiker, maar een storing in de stofwisseling is de oorzaak van de ziekte. De patiënt moet zich aan een streng tijdschema voor diëet en medicijnen houden, wil hij niet in moeilijkheden komen. In de eigen vertrouwde omgeving lukt dat nog wel, maar tijdens een vakantie, in een omgeving die helemaal niet op hem is berekend, gaat dat veel moeilijker. Twaalf jaar geleden begon de Diabetes Vereniging Nederland met de eerste groepsreisjes over de grens; hooguit twee of drie keer per jaar, tegen prijzen die veel hoger liggen dan normaal. „Voor de diabetici is een reis altijd twintig procent duurder, zelfs buiten het hoogseizoen”, zegt de heer J. W. Hendriks, die als chef de bureau van de vereniging met de organisatie te maken heeft. Tot dusver is één hotel, in Sauerland, in staat gebleken om op de problemen van de patiënten in te spelen, ook al kan men er alleen in het voor- en naseizoen terecht, als er geen andere gasten zijn. Als belangenvereniging krijgt de Diabetes Vereniging Nederland geen subsidie, en toch wil men door een vakantie zo veel mogelijk patiënten even uit de kringloop van hun al te strakke levenspatroon halen. De puzzelactie geeft daartoe eindelijk de kans. Kanker. Niet alleen de patiënt krijgt een schok te verwerken als hij de diag nose hoort, ook zijn omgeving kijkt anders tegen hem aan. Ieder jaar wor den er in ons land circa 40.000 nieuwe kankerpatiënten behandeld. In ruim 25 jaar heeft het Koningin Wilhelmina Fonds zeer veel voor hen bereikt. Een derde van alle patiënten geneest en men schat dat dit aantal in de toekomst tot de helft kan oplopen. Zo’n reis vereist wel veel voorberei ding. Elke patiënt moet namelijk twee tot driemaal per week aan de kunst- nier liggen, zes tot negen uur lang. Deze dialyse zuivert het bloed van giftige afvalstoffen en overtollig vocht; een taak die de eigen nieren niet meer kunnen volbrengen. Het spreekt vanzelf dat die voorziening ook op de plaats van bestemming aanwezig moet zijn. w I I voorziening een paar procent van zijn energie nodig. Een astma-aanval vergt zeventig procent. Een patiënt zei ooit, na het zien van een televisiereportage waarin Ard Schenk uitgeput de eind streep van een niet zo best gereden tien kilometer haalde: „Wij voelen ons net zo, maar wij moeten verder”. CARA is na hart- en vaatziekten en kanker de derde doodsoorzaak, en dan zijn hartziekten nog dikwijls een gevolg van overbelasting door CARA. CARA betekent voor een zesde van de be roepsbevolking vroegtijdige invalidi teit. De patiënten zijn gevoeliger voor longkanker dan anderen, en de ziekte eist meer slachtoffers dan alle ver- keers- bedrijfs-en huishoudelijke onge vallen bij elkaar. „Het Nederlands Astma Fonds”, zegt directeur dr. W. Vasbinder, „steunt en stimuleert de bestrijding van chroni sche luchtwegaandoeningen, geeft voorlichting aan artsen, patiënten en publiek, en probeert te voorkomen dat astma-patiënten zich in een isolement Meer woorden pret het doel van deze puzzelactie kunnen de noodzaak van zo’n uitstapje over de grens niet duide lijker maken dan het voorbeeld dat de heer J. C. B. M. Bak, directeur econo mische zaken van het Prinses Beatrix Fonds (polio), gaf. Dat gaat om een reisje van een polio-patiënte naar Zwitserland. „Zij is practisch geheel verlamd, maar toeh gaat ze ieder jaar met vakantie, uiteraard met dag- en nachtbegeleiding en beademingsappa ratuur. Die vakanties hadden hun be stemming altijd in het binnenland maar haar verlangens zijn dezelfde als die van een niet-gehandicapte, die óók wel eens de bergen wil zien. Voor haar komt daar dan nog bij dat zij haar hele leven in hetzelfde kamertje door brengt en wel weet dat zo’n buiten landse reis voor haar eigenlijk niet haalbaar is. Het is nu toch gelukt en zij heeft Zwitserland bezocht. Dat kostte voor haar alleen al dertigduizend gul den. Maar de ongelooflijke belevenis voor zo iemand, die nooit iets be leeft. dat kunnen wij ons nauwelijks voorstellen”. Het Fonds is er niet alleen voor hen die door kinderverlamming getroffen werden, maar ook voor hen die aan andere spierziekten lijden. Het Prinses Beatrix Fonds steunt wetenschappe lijk onderzoek naar de oorzaken van deze ziekten en biedt hulp, daar waar de sociale regelingen niet toereikend zijn. Tot die activiteiten behoort ook de recreatie, waarvan vakantie weer een onderdeel is. Hotel „Sin Nombre” in Spanje, waar Nederlandse astma-patiënten zorgeloos hun vakantie kunnen doorbrengen. r is r;» ’a 4^

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13