NYGAARD IN SELECTIE BETTY STOVE NIET OPGEWASSEN TEGEN AMERIKAANSE Ronde van de Toekomst van start Duitse spits van VVV: HILKES ZAL VENLO WAT LATEN ZIEN sportpuntiq BEST WIL GELD ZIEN rJ 3 n „Kurcinac moet meedoen i Uitsluiting |van Fillol I geëist :l»l KANS OP DUEL BAYI TEGEN WALKER I AZ’67 I I I I Voetbalzigeuner Uitbarsting 1 I OF 14 15 19 7 7 SEPTEMBER SPORT 10 ZATERDAG r 3 2 I? I (Van onze sportredactie) VENLO. Een speler die in de kersverse competitie al vijfmaal voor zijn nieuwe broodheer heeft gecoord, verwacht je in een opgewekte stemming aan te treffen. Valt dat even tegen Lorenz Hilkes, de Westduitse spits van FC WV, is niet direct humeurig, maar hij heeft toch zijn twijfels en zorgen over de toekomst. NEW YORK (UPI). Betty Stö ve heeft Chris Evert vrijdag niet van haar 112de achtereenvolgen de zege op langzame banen kun nen afhouden. De als eerste ge plaatste Amerikaanse kwalifi ceerde zich voor de finale van het dames enkelspel van Forest Hills met 6-3, 7-5, cijfers, die al aange ven, dat zij de Nederlandse speel ster niet ter zijde heeft kunnen schuiven, op de' koele, zakelijke manier, waarmee zij haar tegen standsters uit de voorgaande ron den bejegende. Geef Noord-Holla de DEN HAAG (ANP). Het comité America Latina Libre in Den Haag heeft vrijdag met I kracht geprotesteerd tegen de i oktober in Nederland wordt ge- houden. Fillol zal spelen in de J voorronde in Groningen, Zwol- I I le en Arnhem. De finalewed- strijden vinden plaats in Rot- terdam. (ADVERTENTIE) De Deense bondscoach heeft, zoals ge- Turnbull finaliste tegen Evert samaar Voor de partij had Evert in het hele toernooi slechts tien games behoven af te staan. LOS ANGELES (Reuter). George Best, die donderdag plotseling naar Los Angeles vertrok, beweert dat zijn Engelse vereniging Fulham hem een bedrag van 10.000 pond (45.000 gulden) verschuldigd is. Dit zou hij contractueel met de Lon- dense club zijn overeengekomen voor hij afgelopen zomer bij de Los Angeles Az tecs ging spelen. Ook deze Amerikaanse club eist geld van Fulham. Polen gaat in de Europese groep een aan de leiding met vier gewonnen wedstrijden, waaronder de zege van 2-1 tegen Denemar ken in Kopenhagen. Bij Poolse winst in Chrozov plaatsen de Oosteuropeanen zich vrijwel zeker voor het eindtoemooi in ’78 in Argentinië. PARIJS (AFP). De Ronde van de Toekomst voor wieleramateurs, die voor de vijftiende maal wordt gehouden, gaat maandag 12 september van start met een proloog tegen het horloge over 1700 meter in Metz. De eerste echte etappe gaat op dinsdag 13 september over 128,5 kilome ter, met start en finish in Metz. De laatste rit is 25 september en eindigt in Nancy. verschillende tijden van het jaar gespeeld, maar overlappen elkaar gedeeltelijk). Vol gens een woordvoerder van de Aztecs heeft Fulham slechts 20 percent van het bedrag overgemaakt. Ook Henning Munk Jensen, voormalig speler van PSV, behoort tot de voorlopige selectie. „Ik had nogal wat missers”, ging Chris Evert voort. „Ik vond het moeilijk om me te concentreren. Het is trouwens al moei lijk genoeg om tegen Betty uit te komen. de beste rechtsbuiten van Nederland te zijn. Geef zo’n vent dan de kans”. Lorenz Hilkes startte op 22-jarige leef tijd een profcarrière en het leek erop dat hij een leven als voetbalzigeuner ambieer de. Tweemaal speelde hij bij Borussia Münchengladbach, in Stuttgart, in Fürth en nu voor de tweede maal in Venlo. „Toch fijn dat veel mensen me hier nog kennen. Als ik nu door Venlo wandel hoor ik overal „dag Lorenz” roepen. Dat riepen ze bij Fürth ook, maar daar heette ik wel Herr Hilkes. Hier willen die supporters ook al tijd een pilsje met je drinken, van zo oude- jongens-onder-mekaar. Ik hou daar niet van. Ik wil best zwaaien en zo, maar niet meer. In Duitsland is er meer afstand tussen speler en publiek. Soms wel te veel, want het komt vaak voor dat je op een standbeeld wordt gezet. Dat is ook weer flauwekul”. „Trouwens, ik vind het nonsens dat Al bert van der Weijde in een interview heeft gezegd dat Rob Baan moeite heeft met aanpassen omdat hij chocomel aan de bar drinkt. Dat heeft er niets mee te maken. Je vindt een trainer aardig of niet aardig. Ik vind Baan, laat ik zeggen, niet onaardig. Ik heb liever te doen met een oudere oefen meester, zo’n vaderlijk type die je over de bol strijkt en je toefluistert: Juij bent onze beste Torschützkönig. En dat was ik ook in Fürth. Ik heb er een fijne tijd gehad.” Hilkes verhaalt zeer uitgebreid waarom hij desondanks de Zuidduitse Regionalli- ga-club verliet. „Financieel zag het er voor de komende jaren donker uit. De Duitse voetbalbond had het al over ophef fing en zo als er dit jaar geen verbetering zou komen. Ik zag de bui al hangen. Kijk, ik moet een gezin onderhouden. Over twee maanden word ik vader en ik wil zekerheid. Die kon ik in Venlo krijgen, althans voor de komende drie jaar. Maar DAR ES SALAAM (Reuter). Atleten uit Tanzania mogen in het vervolg tegen atleten uit Nieuw Zeeland uitkomen. Dit meldt het Tanzaniaanse regeringsblad The Daily News. Volgens de krant heeft de Tanzaniaanse minister van buitenlandse zaken gezegd, dat zijn land de besluiten die door de laatste vergadering van Gemenebest-staatshoofden in Londen zijn genomen, ten uitvoer zal leggen. Hierin werd aangedrongen op de boycot van Nieuwzeelandse atleten te Evenmin als op Wimbledon heeft Marti na Navratilova op Forest Hills de einstrijd kunnen bereiken. In Londen werd ze ujtge- schakeld door Betty Stöve, vrijdag was de als twaalfde geplaatste Wendy Tumbull, bijgenaamd „het konijn” voor haar te sterk: 2-6, 7-5, 6-4. Een jaar geleden verliet Navratilova het centrecourt in tranen, toen zij in de eerste ronde was uitgescha keld door Janet Newberry. Ook ditmaal bleef het publiek een'emoti onele uitbarting niet bespaard. Want hoe wel de taillelijn aanzienlijk geringer is geworden en de benen sneller, is er met Navratilova’s mentale houding ten opzich te van toptennis weinig veranderd. Gefrus treerd sloeg ze met het racket tegen de grond, hield de handen voor de ogen en knalde ballen in het publiek. Haar service werd gebroken in de 12e game van de tweede set. Ze sloeg 'een dubbele fout, waardoor ze de tweede game van de derde set verloor en deed dat opnieuw in de tiende game. Dat laatste bracht haar te genstandster definitief de zege. Renee Richards, die in de eerste ronde van het damesenkelspel kansloos was te gen Virginia Wade, heeft in het damesdub- belspel de finale bereikt met haar partner Betty-Ann Stuart. Zij versloegen in de halve eindstrijd de Amerikaans-Argentij- se combinatie Lele Forood/Raquel Giscaf- re met 7-5, 5-7, 6-1. De voornaamste verdere uitslagen zijn: Damesdubbelspel, halve finales: Renee Ri- chards/Betty Ann Stuart (VST)-Lele Fo- rood (VST)ZRaquel Giscafre (Arg) 7-5, 5-7, 8-1. Gemengd dubbelspel, kwart finales: Kristien Shaw/Butch Walts (Vst)-Rosema- ry Casals/Dennis Ralston (Vst) 6-3, 6-4. Rijk gevoetbald heb ik me niet. Ja, miljo nair ben ik wel. In Lires dan. Het contract dat ik bij VW heb is niet slecht, maar kon veel beter. Financieel ben ik aan de trans fer Fürth-Venlo armer geworden. Ik heb alleen al 10.000 mark aan gordijnen, vloer bedekking en weet ik veel moeten spende ren. Haal dat er maar eens uit. Ik heb wel een leuk stukje grond in een bos in Zuid- Duitsland gekocht. Misschien dat ik daar later een huis neerzet, maar je hebt best kans dat ik in Venlo een zaak begin”. „O ja, nog zoiets. WV zei, voordat ik het contract ondertekende, dat het voor een bekende sportman niet zo moeilijk zou zijn om iets te beginnen. Valt dat even tegen. Kijk, in Fürth was je iemand. In Venlo moetik helemaal opnieuw aan mijn image gaan bouwen. Bovendien schijn je hier een middenstandsdiploma nodig te hebben en dat heb ik niet. En er zijn weinig bijver diensten in Venlo. In Fürth had je vaak Autogrammstunden. Dan kreeg je voor een uurtje handtekeningen zetten een heel mooi bedragje in je handen gestopt. Dat mis ik nu ook”. Over de sportieve kwaliteit van de Ven- lose equipe praat Hilkes een beetje vaag. „In het begin was ik teleurgesteld. Niet dat het slechte spelers zijn, maar tactisch hield ik er andere ideeën op na. In Duitsland valt men aan zonder de verdediging te verwaarlozen. Hier gaat merr in het offen sief, maar er vallen altijd tegengoals. Dat hoeft natuurlijk niet. Maar ook daar wen ik wel aan”. „In de eredivisie gebeuren soms wonde ren, net als in de Bundesliga. Neem nou tegen NEC vorige week. Dat die bal er niet in wilde Onbegrijpelijk. In de kleedka mer hebben we elkaar eens aangekeken, maar niemand zei een stom woord. Die dingen gebeuren gewopn. Ik heb eens een trainer gehad die tegen me zei:'Lorenz, je hebt het recht om een keer slecht te spelen. Daarom mag je een speler ook niet veroor delen als hij een middag niet één bal fatsoenlijk raakt”. AZ’67 was verreweg de beste ploeg waartegen Hilkes dit seizoen heeft ge voetbald. Hij hoopt zeker nog vijf jaar in het profwereldje mee te draaien. „Dat kan best, ook voor een spitsspeler. Ik leef gezond. Beckenbauer kan zelfs tot zijn 40e voetballen. Die hoeft niet zo hard te wer ken als ausputzer en beschikt bovendien over een techniek waarmee hij alle ouder domsgebreken camoufleert”. wat dan? Ik zoek iets in de journalistiek. Ik regel nog steeds het programmablad van Fürth, en dat zelfde doe ik nu in Venlo. In Duitsland heb ik een reclame- bureautje. Best zou, volgens de eigenaar van de Aztecs, Chaffetz, nu in Los Angeles wach ten op nieuwe aanbiedingen. Een van de gegadigden zou Feyenoord zijn. Ook be staat de mogelijkheid dat Best in Australië of Nieuw-Zeeland gaat spelen. Fulham-voorzitter Ernie Clay heeft ont kend dat de club George Best nog tiendui zend pond sterling schuldig zou zijn. „Hij heeft geen penny van ons tegoed”, aldus Clay. „George moet wel terugkomen, want wij hebben zijn spelerslicentie. Hij kan voor niemand anders spelen en we zullen hem nooit verkopen”. Clay voegde eraan toe: „George is alleen maar het slachtoffer van zijn manier van zakendoen. Hij is wat in de war”. Kresten Nygaard: wellicht tegen Polen. bruikelijk, weer ruimschoots legionnairs in zijn selectie opgenomen. De bekendste daarvan zijn Aaln Simonsen (Gladbach), Benny Nielsen (Anderlecht), Jörgen Kris tensen (Hertha BSC) en Flemming Lund (Fortuna Düsseldorp). De combinatie van een vlagerige moei lijk te berekenen wind en de al even onverwachte knallers van Nederlandse zijde, maakten het moeilijk voor de Ame rikaanse, die beide malen zegevierde, sinds in 1975 op Forest Hills het gras door een op gravel gelijkende kunststof werd vervangen. De wind hinderde beide speel sters, maar Evert scheen er het meeste last van te hebben. De speelsters gingen tot deuce in vijf van de negen games van de eerste set. In de vijfde game van de openingset werkte Stöve driemaal een gamepoint weg om vervolgens de service van haar tegenstandster te breken. Zij haarde daarmee op van 0-3 naar 2-3 en bracht op eigen service de stand naar 3-3. De Aztecs zouden een overeenkomst hebben gesloten met de Londenaren, dat zij 30.000 pond zouden ontvangen voor elke wedstrijd die Best bij de Aztecs zou missen (de competities in de Verenigde Staten en Engeland worden weliswaar op Tanzania beëindigt boycot beëindigen. Wel blijft Tanzania tegenstander van contacten op sportgebied met Zuid Afrik" De ontspanningspolitiek van Tanzania maakt de weg vrij voor het lang verwachte duel tussen Filbert Bayi (Tanzania) en de Nieuwzeelander John Walker. De een is wereldrecord houder op de 1500 meter, de ander houder van het wereldre cord op de mijl. Bayi is uitgenodigd om deel te nemen aan vier wedstrijden, die volgend jaar in Nieuw Zeeland plaatsvinden. Hoogstwaar schijnlijk zal hij dan tegen Walker aantreden. De achtste, negende en elfde etappes staan te boek als bergritten. De Ronde van de Toekomst heeft ditmaal de ondertitel: „Ronde van Lorra Ine-Alsace”. Voor Ne derland komen in actie: Van de Velde (Rijsbergen), Jonkers (Oud Gastel), Van Est (Dinteloord), Prinsen (Raamsdonk- veer), Maas (Maastricht) en Bieninks. Het etappeschema ziet er als volgt uit: Maandag 12 september: proloog. Tijdrit over 1700 meter in Metz. Dinsdag 13 september: eerste etappe over 128,5 km met start en finish in Metz. Woensdag 14 september: tweede etappe over 170 km van Thionville naar Han Sur Lesse (Bel). Donderdag 15 september: derde etappe over 168 km van Herbeumont naar Vitry le Franc.ois. Vrijdag 16 september: vierde etappe over 169 km van Vitry naar Hayange. Zaterdag 17 september: vijfde etappe over 135 km van Hayange naar Saar- brücken. Zondag 18 september: zesde etappe, een tijdrit over 34,9 km in Kehl. Maandag 19 september: rustdag. Dinsdag 20 september: zevende etappe over 142,5 km van Kehl naar Schiltigheim. Woensdag 21 september: achtste etappe over 125 km van Schiltigheim naar Se- lestat. Donderdag 22 september: negende etap pe over 124,4 km van Selestat naar Thann. Vrijdag 23 september: tiende etappe over 108 km van Thann naar Kingers- heim. Zaterdag 24 september: elfde etappe over 110 km van Kingersheim naar Ballon d’Alsace. Zondag 25 september: twaalfde en laat ste etappe over 147 km van Luxeuil naar Nancy. KOPENHAGEN (RTR). Kirsten Ny gaard (27) van AZ ’67 en Steen Ziegler (27 van Roda JC zijn door de Deense bonds coach opgenomen in de voorlopige selec tie van 21 spelers, voor de interlandwed strijd tegen Polen, die op 21 september in Chorzov in het kader van de voorronden voor het wereldkampioenschap wordt ge speeld. FC VVV is de laatste weken nogal in opspraak. De affaire-Baan-Kurcinac heeft in en rondom Venlo erg veel stof doen opwaaien. Hilkes is graag bereid om zijn zegje te doen over de zaak. Hilkes: ,Xaat ik met de persoon Rob Baan begin nen. Zijn klasse is dat hij met het aanwe zige materiaal bij FC VVV erg veel be reikt. Daar neem ik mijn petje voor af. Maar Baan mist één ding: tact. Misschien komt dat door zijn jeugdigheid. Het is allemaal niet zo vreemd dat hij in de clinch ligt met Kurcinac, want Baan heeft moeite met vedetten. Zijn persoonlijke benadering is niet goed. „Als spits krijg je veel pijnlijke tikken. Ik sukkel nu al wekenlang met een enkel, en dat gaat zeker nog vier weken duren. Het publiek in Venlo weet denk ik hele maal niet dat ik maar op halve kracht speel. Dank zij een formidabel verband van Goumans, die bandagist uit Kerkrade, ben ik er toch bij. Ik wil helemaal niet bluffen, maar als ik binnenkort honderd procent ben zullen ze in Venlo nog wel opkijken. Dan zal ik Baan wel laten zien wat hij aan die Hilkes heeft. En dat zal ik hem zeggen!” Na de vijfde ronde van het wereldkam pioenschap schaken voor de jeugd boven de 17 jaar, hebben de Cubaan Vera en de Joegoslaaf Popovic in Innsbruck de lei ding. Han Jansen (Ned) staat op een ge deelde zesde plaats met Mascula (Brazilië). Hongarije won in Londen het landen- klassement moderne vijfkamp. Nederland eindigde als vijfde. In het individueel klas sement bereikte Bergsma een negende plaats, Van der Woerd werd veertiende. De hoofdklasse-tennisvereniging de Manege uit Apeldoorn heeft na Marijke Schaar en Judith Salome nu ook de negen tienjarige Britse Andrew Jarret gecon tracteerd. Scheidsrechter Charles Corver zal de op 16 november te houden beslissende voetbalwedstrijd in groep 5 van de voor ronden voor het W.K. tussen Frankrijk en Bulgarije leiden. Rogier de Vlaeminck/Marc de Meyer hebben de koppeltijdrit over twee ronden, van de Nacht van Valkenburg gewonnen. De Belgen leden over het 1150 m lange parcours 2 uur 42.98 min. Wim Albersen heeft de wielerwedstrijd voor amateurs „De nacht van Almelo” op zijn naam gebracht. Over de 90 km deed hij 2 uur 04 min en 18 sec. De tweede etappe van de wielerronde van Catalonië is een overwinning voor de Spanjaard José Cima geworden. De Spanjaard won de etappe van Mongay naar Andorra en nam de gele leiderstrui van de Belgische Freddy Maertens over. i K.1UU11L gepiuiesiceiu legen viv I deelneming van de Chileen Jai- I me Fillol aan het tennisprofcir- cuit dat van 4 tot en met 9 Ik heb ook moeite met Baan, alhoewel het nu wat beter gaat. Pak nou mijn en tree, eigenlijk mijn rentree bij Venloo want drie jaar geleden speelde ik hier ook al. WV speelt een oefenwedstrijd tegen Go Ahead Eagles en wat zegt Baan tegen mij? Hilkes, jij doet niet mee. Jij bent wisselspeler want ik weet niet wat ik aan jou heb. Nou, ik plofte zowat. Waarom kopen ze dan een vent voor vier ton als ze niet weten wat ze aan hem hebben? Maar goed, na de rust mocht ik erin. Ik scoorde mijn goaltje en ik heb even gegrijnsd naar de dug-out. Baan had me tijdens de trans- ferbesprekingen ook toegezegd dat VVV bij thuiswedstrijden met vier spitsen in het veld komt. Tot nu toe is daar nog geen sprake van. En Kurcinac moet gewoon meespelen. Van horen zeggen schijnt het Zij breekt mijn ritme”. Betty Stöve had eveneens problemen met de wind. „Ik pro beerde de bal zoveel mogelijk vaart mee te geven” zei ze, „zowel de hooge als de lange. Dat zou Chris uit haar ritme moeten bren gen. Ze maakte een keer drie fouten achter elkaar, zodat ik denk dat mijn taktiek juist was”. Vanaf nu verkrijgbaar bij uw tijdschriftenhandelaar. Losse nummers f 3,25 abonnement (12 nrs.) f 35,-p.j. Bureau voor Periodieken b.v., Purmerend (02902) 1654 Kijk, een trainer moet mij het idee geven dat ik de belangrijkste van het hele eltal ben. Ook al is dat niet zo, je moet 90 minuten met die wetenschap over het veld draven. Dan speel je een moordpartij. Baan moet Kurcinac bespelen Die jon gen in zijn waarde laten. En als Stefan in een vormcrisis steekt, is het zaak om hem daar overheen te helpen. Maar laat hem dan niet dood gaan op die wisselbank, maar gooi hem desnoods voor de leeuwen”. Chris Evert: „Tegen Betty Stöve speelde ik niet best". IIIIIIIIIIIHIHHIIIHIHHIIIIIIIIIIHIIIIIIHIHIIIIIIIIlIHIllHIHHIIIHIHHIHHIIIHHIIHHHHIHHHHIIIHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIHIHIIIHIHIIIIIHim Lorenz Hilkes: „We zouden met vier spitsen aanvallen maar daar is het nog niet van gekomen’’. Een tweede krachtsexplosie bracht Evert echter buiten bereik van Betty Stöve. Ze won de eerste set met 6-3 en kwam in de tweede met 5-4 voor. Het kostte haar echter nog vijf matchpoints eer zij de tegenstand van de Nederlandse speelster definitief kon breken. Drie net- ballen hielpen Betty daarbij. „Ik heb sinds lang niet meer met zo’n wind gespeeld”, verontschuldigde Evert zich bij de pers conferentie. „Ik geloof dat het mijn spel aantastte. Zoals iedereen kon zien, speelde ik niet geweldig en als het morgen in de finale niet beter gaat, krijg ik grote moei lijkheden”. Zaterdag ontmoet ze de 24- jarige Australische Wendy Turnbull, die Navratilova vrijdag in een wankelmoedige bui trof en in drie sets (2-6, 7-5, 6-4) won. I Amerika Latina Libre stelt dat Fillol een vertegenwoordiger is van de mili- k taire junta in Chili. Hij heeft herhaalde- I lijk in het openbaar verklaard dat het een „eer” voor hem is om voor de junta uit te komen en dat hij de junta trouw is. I I Het comité protesteert tegen de komt van Fillol en eist van de organisatoren dat zijn naam uit het programma zal I I worden geschrapt. j

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15